Staking duurt voort na rellen BEDERFELIJKE WAAR LOSSEN OF LEGER OP DE BEEN VERBOD VAN LOOD IN SUPER-BENZINE Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke Orwokleuren fpORWOU.T.18 GEHEIME IX)C UMENTEN ONTHULLEN: Brazilië leert folteren van Amerikanen Havenstakers voor keus. Aanbeveling in de maak: bovenste beste „mm VERZIENDE PRINS Soeharto 1-4 september in Nederland Egypte geeft antwoord op Amerikaans vredesaanbod Veehandelaar beroofd van f 20.000 OHfezeLisrs b!i|uir®Si 36 dia's slechts f 12,f;oincl. ontwikkelen r [iOpbrengst voor lliefdadig doel Eoor goede „vrede" Commentaar jur lof 12.00 uur -ekker luchtig Chanel-pakje blijft zelfde Bayer biedt miljoen méér voor ICM dan Petrofina Moeder en zoon verdrinken in de Lahn Drugverbod Oerle geen opdracht van ministerie Tweede zoon van Drees uit PvdA J Mevr. Van Veenendaal lid Tweede Kamer DONDERDAG 23 JULI 1970 MADRID (AP) Het Spaanse Arbeidssyndicaat heeft gisteren priesters de schuld gegeven van de botsingen tussen bouwvakarbei ders en politie in Granada, waar bij drie mensen gedood en 43 ge wond werden. Het dagblad Pueblo schrijft „Het ziet er naar uit dat in prin cipe de verantwoordelijkheid rust bij zekere priesters die de arbei ders tot gewelddaden hebben aan gespoord en hun zelfs voorzien hebben van de middelen om de bewaarders van de openbare orde aan te vallen. Dit feit is eenvou- dig schandalig en onduldbaar". LONDEN De machtige transportarbeidersbond van Groot-Brit- tannië maakte gistermiddag bekend, dat liij zijn stakende havenar- beiders zou aanraden vrijwillig over te gaan tot het lossen van essen tiële levensmiddelen. Op die manier hoopt deze vakvereniging te kunnen vermijden, dat de regering troepen zal inzetten om bederfelij- ke goederen te verwijderen uit schepen, die nu al meer dan een week in de 80 lamgelegde Britse havens liggen te wachten. Volgens vakbondsleider Jack Jones izou een dergelijke regeringsmaatre gel de havenarbeiders verbitteren en boos maken. „Troepen kunnen niets anders dan moeilijkheden veroorza- zei h(j op een persconferentie. LlVij blijven de regering smeken er pet leger" buiten te houden." een brief, bestemd voor de mi ster van binnenlandse zaken, Regi-| Maudling, heeft vakbondsleider !s er de nadruk op gelegd dat de lokwerkers alleen aan de slag zullen [laan, wanneer het om ladingen gaat, te rotten in de ruimen pan schepen die sinds het begin van P". staking in een verlamde haven pggen. De regering heeft de Dockers dftnis- fagavomd voor een duidelijke keuze fste-ld: „Als jullie de bederfelijke goe- peren niet lossen, zetten wij het le- fir in." Vanmiddag zag het er eerst laar uit, dat zij op een botte weige- B-ng ging stuiten. De havenarbeiders wan Southampton beslisten, dat zij |Seen hand zouden uitsteken naar de naasappelen, bananen en grape- ■uits. Jack Jones oordeelde het echter lorziehtiger, de leden van zijn vak- reniging een andere aanbeveling te (even. Zijn houding deed vanzelf sprekend onmiddellijk de vraag op- ijzen, of de stakers deze raad zou- ïn opvolgen. t.Ik verwacht, dat de stakingsleiders ■<n de respectievelijke havens ons| rdeei met de nodige sympathie zul- i overwegen," zei hij. „In elke ha- a zullen de arbeiders zelf moeten slissen of zij in speciale gevallen vmijwiiiHiig tolt het lossen van bederfe lijke goederen wensen over te gaan." De financiële opbrengst van derge lijke operaties is bestemd voor een liefdadig doel. Jack Jones geeft ziellf de voorkeur aan een bepaald zieken huis, waarin dokwerkers behandeld worden, die aain chronische reuma lijden. Zelfs wanneer die meeste ha venarbeiders gevolg zouden geven aa>n zijn oproep wat voorlopig nog te bezien valt zou dit niets veran deren aan het conflict. Het nationale stakingsbevel wordt niet ingetrokken. ar Mm" *-'"""".. Wgr I 1" if mm Ie berichten over het aantal toe-| risten dat dit jaar al in de Al en is omgekomen, zouden elke ikantieganger tot uiterste voor- chtigheid moeten manen. Toch zijn bewijzen te over dat dit niet ge suft. Telkens en telkens weer ver- jkt de niet-bergbewoner zich op it gevaar van de „zonnige hoog- b", die erbij een vriendelijk zon- itje inderdaad onschuldig en ver- kkend uitzien, maar bij plotselinge ■rendering van het weer het grim- ige aanzien krijgen van een pool- bestenij. Op sandalen en in een 'hifortabel vakantieshirt lekker shtig trekt men de sneeuw tege- oet en als dan 's avonds in het pi („waar blijven ze nu?") de on- st groeit, mogen de getrainde red- re in actie komen. Het toeristische onverstand in de !rgen blijkt onuitroeibaar. Het is in permanente zorg en ergernis n de mensen die met de Alpen Ttrouwd zijn en hun eigen leven I het spel moeten zetten om dries- jlaaglanders naar beneden te ha le Over de drama's waartoe dit witzinnige gedoe al geleid heeft 1 bog steeds leidt spreken we dan l6' eens. CAIRO (AP) De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Mah- moed Riad heeft gisteren op zijn mi nisterie het Egyptische antwoord op de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Nabije Oosten overhandigd aan de Amerikaanse zaakgelastigde Donald Bergus. Over de inhoud is nog niets bekend gemaakt, maar het gezaghebbende blad Al Achram heeft gemeld, dat Egypte de Israëlische te rugtrekking uit alle bezette gebie den blijft eisen. Riad zal vandaag de ambassadeurs van de Arabische landen ontvangen om hen in te lichten over het ant woord. Gistermiddag heeft president Nasser reeds de Syrische minister van staat Raban Taweil ontvangen. Aangenomen wordt, dat hij deze heeft ingelicht over het Egyptische antwoord. Coco Chanel met haar uitge breide en zeer vooraanstaande klantenkring heeft in haar nieu we herfst-winter-collectie alles hij het oude gelaten. Geen mini, maxi of midi, maar de aloude Chanel-Iengte: vijf cm beneden de knie. Haar out. werpen zijn ook dit keer weer prachtig van stof en perfect tot in het detail. Dit pakje (foto) in beige, waardoorheen frambooskleurige strepen lopen. DEN HAAG (ANP) De president van de republiek Indonesië en me vrouw Soeharto zullen van I tot 4 september a.s. op uitnodiging van ko ningin Juliana en prins Bernhard, een staatsbezoek aan Nederland bren gen. Dit deelt het Ministerie van Bui tenlandse Zaken mee. (Van een onzer verslaggevers) BORCULO Veehandelaar A. Hij mans in Borculo is gisternacht door drie overvallers van een bedrag van omstreeks 20.000 beroofd. Om onge veer 2 uur in de nacht werd de heer Hijmans wakker door glasgerinkel. Voordat hij besefte waardoor hij was gewekt, stonden drie mannen in zijn slaapkamer, zij trokken een deken over zijn hoofd en dwongen hem te zeggen waar hij zijn geld bewaarde. De heer Hijmans was eergisteren naar de veemarkt geweest en had nogal'wat geld in huis. Nadat ze hun dwang alsnog met een slag op een van zijn armen kracht hadden bijge zet en gedreigd hadden hem te züllen bedwelmen, restte de veehandelaar niets anders dan te vertellen waar hij zijn geld bewaarde. Een van de drie ging op zoek terwijl de twee anderen hem bleven bewaken. Toen de buit gevonden was, lieten de over vallers het slachtoffer met een bloe dende wond op zijn arm achter. De veehandelaar kon geen signalement opgeven. BRUSSEL/AMSTERDAM (ANP) Naar aanleiding van het bod, dat Bayer heeft gedaan op het Neder landse Verfconcern ICM heeft Petro fina in Brussel, die eerder een bod deed, verklaard, dat het nog te vroeg is om commentaar te leveren. „We zijn op de hoogte van het bod en het wordt bestudeerd", zei een woordvoerder van de maatschappij. „Op dit moment kan nog geen beslis sing worden genomen omtrent een eventueel hoger bod, maar binnen één a twee dagen zijn we mogelijk in staat om te reageren", aldus de woordvoerder die categorisch ont kende, dat een bod van 450 pet. in contanten wordt voorbereid. Inmnddels is uit beurskringen ver nomen dat de aanbieding van Bayer neerkomt op f 26 min. Dit is slechts weinig meer dan de aanbieding van Petrofina die neerkomt op f 25 min. Het bod van Bayer komt uit op on geveer f 440 voor een aandeel ICM van nom. f 100. MARBURG (AP). De 39-jarige mevrouw Augusta Elswijk uit Em- men en vermoedelijk ook haar 12 jaar oude zoon Anton, zijn gisteren in de Lahn hij een groot kampeerterrein verdronken. Volgens de politie was de jongen met een rubberboot op de rivier bij een waterkering. Zijn moeder wilde hem vaoaf de voetgangersbrug filmen. Heit bootje raakte in die zuigkracht bij de dam en dreigde om te silaan. Zijn moeder sprong onmiddellijk in het water en dreef ook naar de dam. Zij kreeg ech ter een ronddrijvende boomstam te gen het hoofd en raakte bewusteloos. De kampeerders op de kant zagen geen kans haar te helpen. Een poli- tieboot heeft later het drijfhout bij de d'am opgeruimd, maar heeft tot nu toe niet het stoffelijk overschot van de vermiste jongen kunnen vinden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een woordvoerder van het Ministerie van Justitie heeft ontkend, dat dit departement op dracht heeft gegeven eventuele drug gebruikers op het komende popfesti val in Oerle te laten vervolgen. Hij noemde het besluit van de of ficier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch een volkomen autonome beleidsbepaling, waartoe hij het recht heeft krachtens het opportuniteitsbe ginsel. Dit beginsel houdt in, dat de vertegenwoordigers van het openbaar ministerie in principe zelf bepalen of overtreders van de strafwet vervolgd moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Een commissie van deskundigen heeft op Duits-Zwitsers initiatief een aanbeveling in de maak, die het verbod beoogt van lood toe voeging aan benzine met een octaan gehalte van minder dan 93, (super) terwijl aan benzine met een hoger octaain gehalte slechts 0,4 gr. lood per liter zal mogen worden toegevoegd. Dit ter bestrijding van de luchtver ontreiniging. (ADVERTENTIES) dubro onderzetters metüw sterrenbeeld HET IDEALE AFWASMIDDEL De bedoeling is, dat het voorstel in het najaar door de 17 lidstaten van de Raad van Europa zal worden be handeld Dit deelde staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) mee, toen hij gisteren terugkeerde uit Straatsburg, waar hij twee dagen heeft geconfereerd met secretaris-ge neraal van de Raad van Europa Kon- Hij heeft er namens Nederland tij dens de gesprekken op aangedrongen dat aluminium- en super-fosfaatin dustrieën betrokken worden in het onderzoek, dat de raad instelt naar maatregelen tegen luchtverontreini ging door raffinaderijen, verbran dingsinstellingen, cementfabrieken en staalindustrieën De aanbevelingen, waarin deze stu dies resulteren, worden door de lid staten verheugend snel en grondig in praktijk gebracht, aldus de staatsse cretaris Hij heeft met Koncis bovendien ge sproken over de nieuwe richtlijnen van het werkprogram van de Raad van Europa, dat beoogt, in de komen de tijd bijzondere aandacht te schen ken aan milieu-hygiëne, volksge zondheid. onderwijs en cultuur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. VV. Drees jr., zoon van oud-premier Drees, heeft voor het lidmaatschap van de PvdA bedankt en is toegetreden tot de par tij Democratisch-Socialisten '70. De heer Drees jr. is thesaurier-ge neraal op het Ministerie van Finan ciën. Eerder reeds verliet broer mr. J. Drees. de Partij van de Arbeid. Het moet me van het hart vrien den, de regenten onder de (hoge) militairen krijgen momenteel wel klap op klap. En natuurlijk schuiven ze de schuld van alle narigheid in onze krijgsmacht in de schoenen van de mensen buiten het leger. Gemak kelijk en niet duur. Ze noemen een Kamercommissie van Defensie niet competent en ga zo maar door. En wat gebeurt er deze week weer voor naars voor hen? Een nieuwe commissie (Lagerwerff) vindt dat de grondslag voor de krijgstucht niet meer moet zijn het „voortdurend be sef van ondergeschiktheid". Voor een regent is zoiets dodelijk natuurlijk. Een ander niet meer ondergeschikt! Kan h ij geen regent meer zijn. Het regent tranen. Goed, maar dat er nog steeds men sen zijn die denken dat er in 25 jaar niets veranderd is. bemerkte onlangs een van onze collega's die een aan deelhoudersvergadering bijwoonde. Voor de aanvang van de vergade ring, zo schrijft hij, vroeg een Duitse aandeelhouder hem van welk dag blad hij toch wel was. „Van Trouw" meldde onze collega, die daarop in een hoogst verbaasd Duits gezicht keek. „Maar dat is toch gevaarlijkl" Merkwaardig nietwaar. Toen onze collega de man daarop vroeg waarom dan wel, antwoordde de aandeelhou der: „Trouw is toch een illegaal blad". Een oude bekende waarschijnlijk. Britse Jantjes: bakkeboorden. Op de dag dat de paus 100 jaar onfeilbaar was (zondag jl.), accep teerden de katholieke inwoners van Teteringen een gehuwd priester. Hé. „Als ik geen goesting heb te lachen, lach ik ook niet" (Eddie Merkx, wielrenner). Het Vatikaan bezit „niet meer dan" 400 miljoen gulden, meldde gisteren de Osservatore Romano. Onassis ook, maar van hem zeggen ze dat-ie rijk is! Het leger heeft trouwens prikkel draadversperringen opgericht rond het terrein waar in Oerle een pop festival-zonder-drugs wordt gehou den. Wie klaagt er over oefenterrei nen in Nederland? Justitie-drug-te-makers. Maar ook dat zal onze tijd wel duren. In ieder geval tot morgen. MERIJN. Om de NATO-oefeningen in het zuiden van Jutland beter te kunnen gadeslaan, maakte prins Bernhard gisteren gebruik van een verrekij ker. Deense, Engelse, Amerikaanse en Nederlandse strijdkrachten namen aan dit evenement deel. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen in Eind hoven is benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Zij volgt dr. J. Tans op. Aanvankelijk kandidate voor de Partij van de Arbeid, zal zij echter toetreden tot de groep-Goedhart, die d-e uitgetreden PvdA-leden vertegen woordigt. "Pjj Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum GENèVE (AP) Amerikaanse deskundigen helpen het verzet in Brazilië te onderdrukken door me thoden welke het gebruik op grote schaal van verschrikkelijke marte lingen inhouden. Deze bewering van de Internationale Commissie van Juristen (I.C.J.) komt voor in een gedetailleerd rapport over de toestanden in Brazilië. De commis sie schrijft geheime documenten onder ogen gehad te hebben, waar uit de hulp van Amerikaanse des kundigen blijkt. Volgens het rapport zijn er ze ker 12.000 politieke gevangenen in Brazilië en worden „dagelijks in de kazernes en gevangenissen van het land 1000 gemartelde Brazilia nen met hun vervolgers geconfron teerd". Over de Braziliaanse methoden wordt gezegd, dat ouders gemar teld worden voor de ogen van kinderen en geestelijken in tegen woordigheid van broeders van hun congregatie. Volgens het rapport van de I.C.J. een organisatie welke door 50.000 juristen in de gehele wereld wordt gesteund en welke door de V.N. is erkend, verkeert Brazilië in een staat van latente burgeroorlog waarin de regering een oorlog te gen het verzet voert. Over de Amerikaanse rol wordt in het rapport gezegd: „Braziliaan se officieren hebben dergelijke methoden geleerd van Amerikaan se deskundigen en theoretici die zij in grote getaien ontmoeten op hun eigen militaire scholen in Bra zilië of tijdens regelmatige oplei dingscursussen in de zone van het Panama-kanaal". De I.C.J. heeft meegedeeld, dat het rapport ten dele gebaseerd is op een document dat gesmokkeld is uit het gevangenkamp op het Bloemeneiland in de staat Guana- barra. Hierin worden twee aan grenzende kamers beschreven wel ke slechts gescheiden zijn door een van één kant doorzichtige spiegel. Gezinnen worden over twee ka mers verdeeld en gelijktijdig ge marteld. Eén groep kan dus zien wat in de andere kamer gebeurt, terwijl de andere slechts het gegil van familieleden in de andere ka mer kan horen. De I.C.J. merkt op, dat men de fysieke pijn nog verer gert door de wetenschap dat ge liefden lijden, terwijl wordt ver hinderd, dat de slachtoffers elkaar steunen door blikken van ver standhouding. Het rapport beschrijft een aantal gevallen. In maart, april en mei van dit jaar werden Artur Gunha Neves en zijn echtgenote, die biden vijfentwintig jaar oud zjjn, op deze manier gemarteld. Eén van hen is nu vanaf het middel ver lamd en de ander is geestelijk gestoord. De gebruikelijkste martelmetho den in Brazilië zijn, volgens het rapport: 1. De dompelmethode. Het hoofd van de gevangene wordt herhaal delijk, tot stikkens toe, onderge dompeld gehouden in een emmer met smerig water, urine of uit werpselen. 2. De schokmethode. De gevan gene wordt met handen en voeten opgehangen, of hij hangt met zijn knieën om een ijzeren staaf, waar bij zijn handen aan zijn voeten worden vastbegonden. Eiectroden worden daarna bevestigd aan de gevoelige delen van het lichaam, zoals geslachtsorganen, borsten, oren, en er worden electrische schokken door het lichaam ge stuurd. Om de uitwerking te ver groten wordt soms koud water over het lichaam gegoten. 3. Slaan met ijzeren of loden knuppels. 4. Veelvuldige verkrachting van vrouwelijke gevangenen. 5 Schijntereclitstellingen en het onthouden van slaap of drinken. 6. Politiehonden die speciaal ge traind zijn om de gevoelige delen van het lichaam aan te vallen. 7. Het uitrukken van nagels van tenen of vingers en oogleden. Brandwonden toebrengen met ace tyleen branders. Gloeiende naalden worden onder de nagels, om de pols of knie gestoken. Het rapport maakt ook melding van de aanwezigheid van ieger- doktoren in martelkamers wier taak het is: 1. De gevangenen door middelen en injecties bij bewustzijn te hou den, zodat de marteling urenlang kan worden voortgezet. 2. Er voor te zorgen, dat gevan genen geen wonden krijgen welke te openlijk zijn voor het geval zij later voor een rechtbank moeten verschijnen. Hei rapport beschuldigt de Bra ziliaanse regering ook de activitei ten van het „Esquadrao da Morte" (Eskader des Doods) dood te zwij gen. Dit bestaat uit politiemannen die buiten diensttijd mensen ver moorden die zij verdenken misda digers te zijn.

de Stem | 1970 | | pagina 17