De Robben opnieu waterpolokampioen BANDSTOTEN NIET „IN" Kern van Excelsior bleef onveranderd Martin v. d. Boer tweede in Gulpen Succesvol trainster Scholte naar San Vicenzo „Wij willen meer goede coureurs'' Onbegrip TRAINEBSCURSÜS D OP TWEE PLAATSEN IN ZEELAND Sleutelfiguur Opbouw Eredivisie (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Het thema „Een vrouw is duizend mannen te veel" wordt in Hollywood en omstreken graag gehanteerd. Minder ver van huis, in Bussum, bestaat een (hoewel niet helemaal) vergelijkbare situatie. In de Gooise gemeente is Marian Oud- kerk trainster van De Robben, waar van het herenwaterpoloteam voor de vierde keer in successie de nationale titel veroverde. Dat Marian Oudkerk zeven mannen teveel is kan moeilijk worden gezegd, maar aan deze, in filmkringen succesvolle, formule ligt toch wel enige waarheid ten grond slag. Hoewel zij bij De Robben slechts de zwemtraining verzorgt, is het zwemmen zo'n belangrijk facet van waterpolo, dat een groot deel van het succes van De Robben op haar reke ning kan worden geschreven. Dat wordt duidelijker als men weet dat Marian Oudkerk, voor zij in het huwelijk trad met wielrenner Jaap Oudkerk, de naam Heemskerk droeg. In haar actieve zwemperiode, die lag in de jaren voor de Olympische Spe len van Tokio in 1964, oogste Marian Heemskerk internationale roem op de 100 meter vlinderslag. De afstand, waarop een andere Nederlandse, Ada Kok, jaren later furore zou maken. Jarenlang is Marian Heemskerk we reldrecordhoudster geweest op haar specialiteit. De laatste jaren heeft by De Rob- ben het accent gelegen op waterpolo. In deze periode veroverden de Hil versummers, die overigens hun com petitiewedstrijden in Bussum spelen, vier nationale titels. Maar dat betekent voor De Robhen niet automatisch deelneming aan de strijd om de Europa Cup. „We hebben 1968", zegt secretaris Fred van Polen, „verstek moeten la ten gaan omdat de financiële midde len ontbraken. Het jaar daarvoor had erg veel gekost. We hebben toen de eerste ronde in Italië gespeeld en de tweede in Roemenië. Die uitstapjes kostten 15.000 tot 20.000 guldenWe hadden dat bedrag bij elkaar gekre gen dankzij steun van overheid en de KNZB. In 1968 hebben We niet weer bij deze instanties voor zo'n groot bedrag durven aankloppen. Over de Europa Cupplannen voor dit jaar is nog niets bekend. We ho pen dat we van de NSF steun krij gen." Naast de financiële moeilijkheden, waarmee minder draagkrachtige sportverenigingen word en geconfron teerd wanneer zij zich op internatio naal niveau willen meten heeft de zwemsport nog met andere p- men te kampen. Marian Ou°- „We moeten vaak onder de erbarmelijke omstandigheden tra In (ia zwembaden, waar we de1 te medewerking hebben, word baan uitgezet voor ons terwl rest normaal voor het publiek is. Dat is dan nog een van de- gunstige oplossingen. In de waar de samenwerking met r is, moeten we op de meest v tijden trainen. Bijvoorbeeld^ zeven uur 's ochtens of na 's avonds. Dat is niet bepaald bevort voor de animo van de jeugd. dan een wonder dat we aan# met de internationale top verli- Ook met waterpolo is dat het De meest toonaangevende la® men uit Oost-Europa, waar een middel is van international sentatie. Daar worden de atld- alle mogelijke manieren in de genheid gesteld hun sport te nen. In West-Duitsiand bestal „Sporthilfe", die financieel f; atleten steunt. Zo'n instantie I we in Nederland. Waarom stelt de regering we miljoen beschikbaar voor de s In oktober zal biyken of De ben zullen deelnemen aan nel fft» om de Europa Cup. Sec an Polen meent dat er een kans is. „Als we maar steun kt zegt hy. Zelf kunnen we W bekostigen." OEPTSIK ZIE GEEN REDEN TE STOPPEN 1- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Voor alle kenners was het een grote ver rassing, dat niet het Amster damse Blauw-Wit, maar het Rotterdamse Excelsior naast Volendam het walhalla van het Nederlandse voetbal de ere divisie binnenstapte. Voor Bob Janse, de trainer van de rood-zwarte formatie was het echter geen surprise. Hij stelt zelrbewxist in zijn sportzaak aan de Oostzeedijk in het Rotter damse Kralingen: „Na tien wed strijden had ik het wel gezien. We hadden toen niet de sterkste tegenstanders gehad, maar ook de zwaksten nog niet. Daarom ben ik voorzichtig gaan spelen met de gedachte, dat we in derdaad wel eens konden promo veren. In het begin heb ik het als een geintje gezegd, maar later in het seizóen ben ik het meer serieus op de jongens gaan overbrengen. Eerst wilden ze er niet aan, maar naar mate de successen toenamen, gingen ze er ook in geloven." Bob Janse, vaak een omstreden figuur. Immers, hij verliet het vroe gere Xerxes op het moment, dat de „lievelingen" van geldschieter Piet Hoogenbo om het eredivisieschap bereikten. Toen werd gezegd, dat Janse zijn begonnen werk niet durf de te voltooien. Na het Bredase NAC onder zijn hoede gehad te hebben bekerwinnaar keerde Bob Janse terug naar Excelsior. De club waar zijn carrière was ge start. Janse: „De mensen hebben zo veel gezegd, toen ik bij Xerxes weg ging. Maar ik zag de bui gelukkig hangen. Ik wist, dat Hoogenboom er niet veel langer mee zou door gaan." Bob Janse vertelt gehaast alsof hij bang is diat je te vroeg weg zal gaan. Zijn zaak is het trefpunt van menig bekend voetballer in Rotter- dam. Ze weten, dat Janse graag en gretig over voetbal kan praten. Janse zegt dan ook: „Mijn leven is voet oal. Het kan misschien saai klinken, maar naast voetbal doe ik niets. Mijn zaak is tenslotte ook voetbal." Weer terugkerend tot het onderwerp Excelsior: „Op een ge geven moment stonden we zeven punten achter op Blauw-Wit. Nie mand gaf nog een cent voor onze promotie, maar ik heb er altijd in geloofd. De mensen zeggen wel, dat Blauw-Wit met Volendam had moe ten promoveren, maar daar ben ik het beslist niet mee eens. Van Blauw-Wit hebben we drie punten gepakt. In Amsterdam hebben we zelfs gewonnen. Tegen Volendam speelden we tweemaal gelijk. Van Vitesse wonnen we twee keer, even als van Elinkwijk. Dat bewijst toch wel, dat we even sterk zijn als Volendam." Excelsior staat nu dus voor een belangrijk seizoen. „Buurman" SVV verkeerde een jaar geleden in de zelfde situatie. SVV kon toen in de transferperiode de kern bij elkaar houden. En dat ondanks het feit, dat er flink aan Aad Koudijzer, de BOB JANSE topscorer, getrokken werd. Excel, sior heeft echter in de afgelopen transferperiode een flinge aderla, ting moeten ondergaan. Bram Geilman, de geleende keeper van Fcijenoord werd door Ernst Happel en Guus Brox teruj geroepen, omdat Eddy Pieters Graafland er definitief een streep onder zette. Feijenoord, dat zijn onderhands, lingen met Jan van Beveren zag mislukken, moest dus achter Eddy Treytel een tweede doelman het. ben. Logisch, dat Geilman werd te. ruggehaald. Vooral ook, omdat de breedgeschouderde, uitgeleende Feijenoorder onder leiding van Bot Janse tot een volwaardige doelven dediger was uitgegroeid. Bob „Het nare in de verzakelijkte voet. ballerij is, dat je zo'n jongen twij jaar helemaal vormt. Toen tij kwam was hij veel te week voer een keeper. Maar ik had wel don. ders gauw gezien, dat hij het j zich had om een klasse-doelman worden. Ik heb vooral de nadriil op krachttraining gelegd. Na tw# jaar, terwijl je heel wat uren er» hebt zitten, haalt men zo'n kna- gewoon weg. Zonder bedankje wat dan ook. Maar zo is het voel bal van tegenwoordig nu eenmaal' Bob Janse raakte ook nog zi' linksbuiten Bassant aan SVV kwij „Dat is ook een groot verlies, w voor een linksbuiten is moeilijk e vervanger te krijgen." De oefenmeester van Excels!; had verwacht, dat zijn kern wel worden uitgebreid, maar dat is niet gebeurd. Excelsior had nog t financiën genoeg om Eddy v.d. de keeper van SVV over te nen om de opengevallen plaats Bram Geilman in te nemen. Ve munt, de jeugd-keeper van de et ste klasser Neptunus werd ook t: ingelijfd en daarmee was het lopen. Bob Janse zal het met zelfde kern, die draait rond Th; Liebregts en Theo van Toledo, in eredivisie moeten doen. In het l gin van de competitie zal hij nog Rob de Boom, ook van Feij: ocjifd geleeend, maar niet terug ha'ald, missen, omdat DDe Boom! half september stage loopt als derwijzer in Amerika. „Eigenlijk is het een ongeli; stryd," zegt Bob Janse. „Elke den die Excelsior heeft daarv: kunnen de grote clubs in Ned: land, zoals Feyenoord, Ajax, PS Go Ahead en FC Twente wel 10,1 gulden in het veld brengen.' Ondanks dit pessimistische gel is Bob Janse niet helemaal tri ontstemd. Daarvoor zqn zijn kw' teiten als trainer te veel bekt Hy zal niet als Rinus Goossens t SVV hoog van de daken blij roepen, dat zyn jongens po voetbal zullen spelen. Nee, Bob Janse zal zich ric' naar zijn tegenstander. De ka „Nu, daar ben ik snel mee k! aldus Bob Janse. „We waren niet gepromoveerd naar de ere sie of we waren ook alweer gradeerd, als je begrijpt wat ik doel. Kijk, de kranten en de sen vertelden zulke kleiner: dingen over ons, dat we niet! verliezen hebben. Ik kan moe de KNVB gaan bellen met de m: deling, dat we in de eerste di» blijven. Je zit er nu mee en je moeten voetballen. Ik heb dei semi-profs en wat jeugdspel Daar zal ik het mee moeten rooi Ik had graag anderhalve ton ge- om spelers te kopen. Maar, ten andere clubs in stand worden, houden door subsidies, hebben helemaal niets gehad. Geen stuii Financieel kan het een leuk zoen worden voor Excelsior, als dat ten koste van het eredivi schap moet gaan, dan is dat d:: zonde. De jongens hebben er I jaar hard voor geknokt. Ik zalt: minste alles doen om te probe/ handhaving te bereiken. En zien we wel weer ROB VAN DEURS AMSTERDAM (ANP). Van de ne gen internationale biljartkampioen schappen in het seizoen 19701971 worden er niet minder dan vier in Nederland gespeeld. Dat zijn van 18 tot en met 22 november het nu al traditionele Europese kampioenschap team-pentatlon in Amersfoort, van 18 tot en met 21 maart het wereld kampioenschap driebanden in Gro ningen, van 29 april tot en inet 2 mei het Europees kampioenschap 71/2 in Heerlen en dan nog in mei of juni een Europees kampioenschap indivi duele vijfkamp in Amersfoort. Het internationale seizoen wordt van 7 tot en met 12 september van dit jaar geopend met het Europees kampioenschap libre in het Italiaan se San Vicenzo, waarvoor titelhou der Henk Scholte al zeker is van een plaats. Voorts komen op de kalender voor een Europees kampioenschap driebanden (4 tot en met 7 maart in België), het juniorenkampioenschap (18 tot en met 21 februari in Lau sanne), de Europese titelstrijd 47/2 (4 tot en met 7 maart in Nice) en de finale van de Europa Cup drieban den op 29 en 30 mei in West-Berlijn. Het enig internationaal erkende toer nooi om de Coupe Simonis wordt van 21 tot en met 27 september van dit jaar gehouden in La Chaux de Fonds. Opmerkelijk is dat voor het eerst sinds vele jaren de lijst van spel- soorten niet compleet is voor het bandstoten (titelhouder Raymond Ceulemans) en het kader 47/1 (kam- (Van onze sportredacteur) VALKENSWAARD Binnen nu en veertien dagen, zal wièler- sponsor Willem II beslissen over het voortbestaan van de prof-ploeg. Reclamechef W. Oepts legt de laatste hand aan zijn rapport en wacht op de adviezen van zijn Belgische en Franse agenten om dan begin volgende week, wanneer de administratieve afwikkelingen tenminste vlotten, in overleg te treden met zijn directie. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal de heer Oepts een positief verslag uitbrengen, en ad viseren ook in 1971 een beroepswielerploeg te sponseren. ,'Ik zie mo menteel geen reden om te stoppen", aldus de heer Oepts. De schrik over de consequenties van de uitlatingen van Rini Wagtmans was dus onnodig groot „Wat dat betreft", reageert de heer Oepts, „spitsten de uitlatingen van Wagtmans zich meer toe op onze mede-sponsor Gazelle. Door zijn vakantie heb ik nog geen contact gehad met de heer Breukink. Ik weet niet hoe hij er tegenover staat". pioen Dieter Mueller) waren geen gegadigden. Het ballenprobleem is op bet con gres van de Europese Biljartfede ratie op Majorca tijdelijk opgelost. Men besloot terug te keren naar de drie soorten kunsthallen, die aanvan kelijk werden gebruikt en waarmee grote prestaties werden bereikt. Wel bestaat het voornemen om in de toe komst tot een uniforme kunstbal te komen. Daartoe zijn aan de nationale bonden stellen anonieme ballen ver strekt met de bedoeling dat de cracks ze zullen uitproberen. Te zijner tijd zal er dan een definitieve Europese kunstbal worden aangewezen. De verwachting is echter dat het nog wel drie jaar zal duren eer het zo ver is. Henk Scholte: zeker van plaats in finale Europees kampioenschap libre. wat meer uit, de andere keer walt minlder. Dait bainiglt van de aamikoop- moigeaijkheden af. In ieder geval, dat kan ik wél zeggen, zijn we niet van plan om in 1971 melt zo'in grote ploeg alls nu te komen. We hebben e<r mo menteel 22 onder crantoacit en dait is teveel. Je kunit beter een kleine en ingespeelde ploeg hebben dan een grote waairbij je af en toe moeite habit om die te overzien." Willem II wenkt dus all weer diruk aan de toekomst en legt oiver de plan nen voor 1971 geien enkele komse- kwentie op aan de uitlatingen van Rini Waigtmams. „Neen", zegt de heer Oepts. „Wat Wagtoiiamis zei had nau welijks betrekking op ons. Ik vind het loof dat er toch enig begrip op te brenigen is voor wat Wagtmans deed. Een geprikkelde top-sporter mag je niet alles zo zwaair aanrekenen. Wel betreur ik de reactie van Wagtmans, maar verder denk ik zeer positief over hem." Enig onbegrip bestaat er bij de heer Oepts, wanneer het gaat over de ongerustheid van de renners die benauwd zijn voor de pionnen van volgend jaar. „Ik snap dat niet. Heit is nog nooit voortgekomen dat we eer der dan ma de Tour beslisten over het doorgaan. Dat is 'historisch gegroeid. Als sponsor wil je gewoon even af wachten hoe een j aar verloopt en daarbij is de Tour een essentieel on derdeel. Stel je voor dat de ploeg op alile fronten faalt en de publiciteit ne gatief is, dan moet je eeriijkheidBhai- ve zagigien: het was 'n flop, we stop pen. Daarom wachtten we ieder jaar tot ma de ronde van Frankrijk. Dat deden we alle vier de seizoenen en inu is er paniek." De heer Oepts ziet overigens wel wat meer problemen dan andere ja ren. „Het gaat nu om een nieuwe con ceptie, een andere opzet van de ploeg dus met wat bekendere jongens, we hebben de reactie van Gazelle nog niet en we moeten weten Wat Van Looy precies wil. Bovendien wacht ik op de rapporten uit het buitenland. Maar zoals ik er nu globaal overheen kqk, geloof ik wel dat we doorgaan. Ik zal er alles aan doen om binnen 14 dagen een definitieve beslissing te krygen, want ik wil graag de rust in de ploeg herstellen en alle geruch ten oplossen." PETER HEERKENS (Van onze voetbalmedewerker). TERNEUZEN Het aantal aan meldingen voor de trainerscursus D die de KNVB afdeling Zeeland zou organiseren is van dien aard dat niet met één cursus zal kunnen wor den volstaan. Omdat zowel uit Oostelijk Zeeuws Vlaanderen als uit Walcheren zich voldoende kandidaten hebben ge meld ligt het in de bedoeling in beide rayons een D-cursus te hou den. Later zal worden beslist in welke plaatsen dit zal zijn. Zeer beperkte aanmelding is nog moge lijk. Voor de cursus basisopleiding hebben zich tot heden alleen gega digden uit Walcheren aangemeld. Een dergelijke cursus zal derhalve ook daar worden gehouden. Ook hiervoor kan men zich nog melden bij het bondsbureav. van de KNVB afdeling Zeeland te Middelburg. Wim Oepts; geen reden te stoppen Zou Gazelle zich dë woonden vain Rini Walgtoïams zo aaotoekkem dat het besluit de acitdivdfeilten. in <fe wie lersport te slfcaikem, diae betekent het mi'elt dat daarmee ook Willem II ver dwijnt. De heer Oepits: „Ik zou het eng hetoeuiriein. ais Gazelle stopte. Wij hebben 5 jaar in de beste verstand- houriinlg samengewerkt. Ik kan me voorstellen dat bepaalde woorden van Wagtmans minider prettig gevallen zijn, al bracht Rini in latere commen taren nuanceringen aan waaruit bleek dat hij zijn kritiek niet zo letterlijk bedoelde alls hfj zei. Hoe men hier over bij Gazelle denkt is me niet be kend, want de heer Breutoiink is af wezig. We zullen dezer dagen wel contact hebben, denk ik. Mocht Ga zelle zich terugtrekken, dan ontstaat ©r natuurlijk voor ons een probleem, want financieel is Gazelle een interes sante portoer. We zouden dan alleen door moeten gaan of een nieuwe me lde-sponsor zoeken. Mocht het zover 'tomen dat Gazelle de verbintenis verbreekt, dan denk ik wel dat we maar een opteBimig zoeken en zeker niet meteen, uit de wielersport stap pen." Voor Willem II zal er dan een bud gettair probleem ontstaan en sleutel figuur iin zo'n stadium wordt onge twijfeld Rik van Looy die voor een niet onaanzienlijk bedrag op de sala rislijst staalt en wiens contract eind drilt seizoen afloopt. „De vraag Van Looy" is voor Wililem II mg moeilijk te beantwoorden. „We zullen hem," alldus de heer Oepts, „binnenkort naar zijn planinien vragen. Het schijnt dat Rik wil stappen en als dat zo is, dan krijgen we inderdaad een aardige ruimte in onze begroting. Van Looy zou een aanbieding hebben coach te worden van de Mexicaanse wieler bond en ik hoorde dat hij graag ploegleider in België wil wonden. We zuillem eens kijken wat hij van plan is. Mocht hij willen blijven fietsen, dan nemen we zijn kandidatuur op in de besprekingen over de nieuwe ploeg." Meer nog dan „de zaak Rini Wagt mans", zoals men zou denken laat de heer Oepts het doorgaan van de profploeg afhangen van de moge lijkheden by de opbouw van de équi pe voor 1971. „Wij willen", zegt de heer Oepts, „met een spectaculaire ploeg komen. Ton Vissers kreeg van ons de opdracht mee naar de Tour om contacten te leggen met renners van naam. Geen ster-vedetten, want daar hebben we geen behoefte aan. Die hoeven we niet, ook al omdat Rini Wagtmans internationale erkenning kreeg. We zoeken een aantal goede coureurs die onze ploeg nog meer in houd kunnen geven. Mochten we ze niet kunnen krijgen, dan geloof ik dat de vraag of we doorgaan of niet ge compliceerder komt te liggen. Ik wil persé een paar opzienbarende trans fers doen. Als kan wat we willen, wordt het een grandioos spektakel." Betekent het, dat er een aantal ren ners wier contract nu afloopt geen nieuwe overeenkomst wordt aange boden? „Dat is ieder jaar zo," stelt de heer Oeipite. „De ene keer gaan er Ad van Meel (Prinsenbeek), Cyriel Daelman (Dorst) en Dik van het Westende (Borssele). Zij alien be zetten in het eindklassement zeer goede plaatsen. Cyriel Daelman ein digde als tiende, maar kon in de derde manchè niet starten omdat zijn machine hem in de steek liet, wat hem vele plaatsen in het klasse ment scheelde. Ad van Meel maakte in de voor laatste ronde van de derde manche een vergissing. Toen L. Brans (Son) hem passeerde, dacht hij dat deze coureur een ronde achterstand had en liet hem gaan zonder verder strijd te leveren. Deze vergissing kostte hem minstens twee plaatsen in het eindklassement. Hij eindigde nu als zevende. Dik van het Westen- de (Borssele), sinds kort gepromo veerd naar deze klasse, bewees dat hij ook bij de senioren goed mee kon. Hij wist het de leiders bijzon der moeilijk te maken. Tony Vink (Dorst) kreeg tijdens de training stukken aan de zuiger van zijn ma chine zodat hij niet in deze wed strijd, die ondanks het slechte iweer veel bezoekers trok, kon starten. Bij de junioren 250 cc legde Jan Dec kers (Breda) beslag op de vierde plaats. I Uitslagen: Junioren 250 cc: 1 G. van Maurik, Eek en Wiel, 2 H. Ramselaar, Soest, 3 J. Vloet, Sam- beek, 4 J. Deckers, Breda, 5 J. van Erven, Goirle. Senioren 250 cc: 1 H. Vosters, Eindhoven, 2 M. v. d. Boer, Breda, 3 L. Brans, Son, 4 J. v. d. Berk, Oss, 5 A. Bosch, Heerlen, 7 Ad van Meel, Prinsenbeek, 9 D. van het Westende, Borssele, 10 C. Dael man, Dorst (derde manche niet ge start). Senioren 500 cc: 1 J. de Rooy, Eindhoven, 4 pnt., 2 M. van Erp, St.-Oedenrode 6 p., 3 A. Verha gen, Reusel 17 p., 4 H. Hendriks, Oss 21 pnt., 5 M. van Mol, Veldho ven, 24 p. (Van onze motorsportmedewerker) GULPEN Tijdens een nationale motorcross, georganiseerd onder aus piciën van de Nederlandse Motor sport Bond, is Martin van de Boer (Breda) in de 250 cc seniorenklasse tweede geworden achter Henk Vos ters (Eindhoven). Martin van de Boer weet, sinds hij beschikt over een Bultaco, regelmatig bij de eer sten te eindigen. In deze zelfde klasse, waarin zeer felle strijd werd geleverd, reden ook (ADVERTENTIE

de Stem | 1970 | | pagina 14