itslag irofs POST: TEVREDEN Zeeuw drukte stempel op koers PRIEM WON VERDIEND Bongers sterkste in sprint Damen de snelste adspirant 'aballero et 3 man in kopgroep Kees Koeken verslagen RONDE VAN ULVENHOUT Uitslagen UITSLAGEN INTERNATIONAAL WIELER-GALA te ULVENHOUT Daarom op naar Ulvenhout!! DE STEM VAN DONDERDAG 23 JULI 1970 1. Jan Krekels, 120 kilometer in 2 48.03, 2. Harrie Steevens, 3. Leen poortvliet, 4. Joop Zoetemelk, 5. Cees Rentmeester, 6. Jan Janssen, 7. Matje Gerrits, 8. Peter Kisner, 9. ■Richard Bukacki, 10. Gerard Koel, |n. Jan van Katwijk, 12. Rini Wagt- inans, 13. Gerard Vianen, 14. Harm Dttenbros, 15. Roger Rossiera, 16. Eric Leman, 17. Franco Bitossi, 18. Luis Ocana, 19. Evert Dolman, 20. Jjules van der Flaes, 22. Adri Wou- (ters, 28. René Pijnen. De prestatie-prijs werd met 10 bunten toegekend aan Jan Janssen. (Van onze sportredacteur) CHAAM Peter Post heeft het welgeteld 100 kilometer vol gehouden in zijn eerste wedstrijd na de operatie die hem alles bij elkaar 5 maanden van de fiets hield. Hij maakte zijn rentree in Chaam, waar het applaus bij de presentatie van de renners be wees hoeveel waardering er voor Posts doorzettingsvermogen be staat. Het einde van de wedstrijd heeft Post niet gehaald, maar dat lag meer aan „de omstandig heden", dan aan zijn wil om ook de laatste van de 120 kilometers te rijden. Zijn opgave werd in de hand gewerkt door materiaalpech. Het achterwiel van Post ging stuk en hij moest van de fiets om de remmen los te gooien. „Ik denk dat ik wat langzaam ben afgestopt, want de materiaal wagen die achter het peloton zat, reed door. Die mensen zullen wel gedacht hebben: Post geeft op. Toen ik dat merkte dacht ik: ach, het is eigenlijk wel goed zo. Ik kan het beter wat kalm aan doen de eerste keer, dan dat ik me misschien ga forceren." En Peter Post peddelde rustig naar het huis waar hij zich mocht verkleden, om er tevreden te constateren: „Ik ben content. Het viel me alles mee. Als je nagaat dat ik 5 maanden niet koerste en in september vorig jaar mijn laatste wegwedstrijd reed, dan geloof ik dat er alle reden tot tevredenheid is. Ik ben helemaal niet moe. En wat het belang rijkste voor me is: ik kreeg geen last van mijn zitvlak. Dat stelt me enorm gerust. Het enige waar ik wat mee sukkelde was m'n macht, vooral als ik op het kantje kwam te zitten. Dan voelde ik goed dat ik nog tekort kwam tegen de routiniers, maar over een paar weken is dat over. Dat weet ik zeker. Souplesse moet je in de koers krijgen, niet bij trainingen. Ik rijd nu een paar wedstrijden in de week en dan hoop ik er in de loop van volgende maand weer helemaal te zijn." Op 18 september maakt Post zijn come back op de piste, tij dens de zesdaagse van Londen, die-hij met Patrick Sercu rijdt. „Ik heb er goede moed op. Ik voel me geweldig." AN KREKELS NAM REVANCHE ech velde an Janssen (Van onze sportredacteur) CHAAM Alles wat Jan Krekels de laatste maanden opkropte aan ileurstelling, gooide hij er gistermiddag in een paar meter koers uit. ard, venijnig, overtuigend. In de vlammende spurt waarmee hij lands hoogst aangeschreven criterium won de Acht van Chaam tetterde zijn wraak. De revanche van een enfant terrible. Het succes jn Jan Krekels, die geen Tour de France kon rijden, omdat Caballero ond dat hij niet in de ploeg paste. Het deed de Limburger zeer. „Erg eer" zei hij gisteravond in Chaam waar de anjers van het reuze-boe iet hem in roze, rode en witte kleuren vrolijk toelachten. De knuisten fean Jan Krekels, 22 jaar en gesierd met een fraaie krullebol, aaiden net vakwerk van de bloemist. „Ik wilde bewijzen dat ze bij Caballero it fout deden door me thuis te laten van de tour. 1 In die ene spurt, aan het eind van |n lange wielerdag in Chaam, waar Ie opkomst weer groot was en pa- pg met bier de basis vormde van nizenden lunches, bereikte Jan Trekels wat hij wilde: het vergro- Jn van zijn marktwaarde („Ik zoek sfn andere baas, want na wat er ibeurd is, kan ik moeilijk bij Ca- illero blijven") en het bewijs van En forme op dit moment. Hij moest r 4 man voor kloppen in de eind- fcrint: Zoetemelk, Steevens, Poort pet en Rentmeester. De vijfde te enstander op wie hij rekende, Jan inssen, viel 5 kilometer voor het Bde terug met een lekke band. [Samen met hen had Jan Krekels fcor de enige serieuze ontsnapping pn de middag gezorgd. Een explo- van demarrages. Boem. En toen is het gebeurd. De kleine ontsnap pen, die eraan vooraf gingen (en- jile onbetekenende vluchten) vielen tegen weg, wat daarna gebeurde nihil. Met de vertegenwoordi- van 3 Caballero's (Steevens, Jrekels, Rentmeester, die daarmee pn groot succes voor de firma be werkstelligden), 1 Willem H'er Poortvliet) en 2 Nederlanders in Bitenlandse dienst (Zoetemelk en sussen) in de kopgroep kon het feloton vrede hebben. De afstop- pchniek van de ploegen legde de pers lam, in enkele kilometers roeide de voorsprong naar ruim 2 ïnuten en „Chaam" was met pg 50 kilometer koers in eerste [stantie beslist. Waar het nu alleen Pg om ging: de sprint. Zonder Jan fissen, de lieveling van het pu- pek die hem zijn overwinning gun- f na de nederlaag, die hij hier in Jiaam 2 jaar geleden leed als Tour- perwinnaar. Het fel oranje van zijn irt dook regelmatig op aan de kop n het leidende groepje en men locht zich afvragen wat Jan Jansen ttecies bezielde om een rappe spur s' als Jan Krekels zo mee naar de leet te nemen. „Ik geef toe", zei hij Iter, „dat het hoog spel was wat ik peelde. Met al die Caballero's nam I een risico, maar ik voelde dat ik ped reed. Het ging geweldig. Waar- fc zou ik dan niet". |Tijd om zijn beurt af te wachten, pnde Janssen zich nauwelijks in et kopwerk. Steeds flitste hij naar P eerste positie om het tempo te Icteren en de ruimte tussen de FPSrnep en peloton veilig te houden ^k wilde bewijzen dat ik nog steeds Wel. Het was gewoon een uitda- Pg voor me om te srinten tegen gekels en Steevens. Ik voelde me jP'k en ik had die vier tweede Pantsen van de Tour willen doen prgeten met een overwinning. Maar Je' mocht weer eens niet zo zijn B°'j het inrijden van de laatste Tlve lus die de „acht" compleet pakt, was Janssens' achterband f-ggelopen. Het kostte hem ruim 45 konden. Teveel om de kopgroep PR te achterhalen. Er was één com- prrent minder voor de sprinters die Pt lieten aankomen op een Lim- lrfis festival van Caballero's. «evens - Krekels voor wie ploeg- pnoot Cees Rentmeester de spurt fntrok en waaruit Jan Krekels te- Porschijn kwam als de onbetwiste (innDar. „Ik wist dat hij het zou Torden", zei Harrie Steevens na die lichtmeting. „In de laatste kilome- |'s pakte ik Zoetemalk twee keer Fug en een keer Poortvliet. Toen Pelde ik al dat ik geklopt was, ent ik verspeelde er teveel krach- o mee. Ik wist dat ik niet sterk looeg zou zijn om Jan te kunnen bedreigen". En Jan werd niet bedreigd. In een gezelschap van Tour-rijders („maar verkijk je daar niet op", waar schuwde Jan Janssen, „want alle jongens die uit de Ronde komen hebben het lastig gehad. Twee da gen niet gereden, laat naar bed, ander eten. Allemaal dingen waar je door uit je doen raakt") reed hij regelrecht naar de altijd aanspre kende aantekening „winnaar van de Acht van Chaam". Niemand die het hem echt moeilijk kon maken na die ene grote ontsnapping van de wed- strid. „Vandaag moest ik wat laten zien", rakelde Krekels zijn gemoeds toestand op. „Ik stemde alle wed strijden van de laatste weken af op deze Acht van Chaam. In België reed ik veel criteriums om zo wei nig mogelijk aan souplesse te verlie zen tegenover de coureurs die uit de Ronde van Frankrijk kwamen". De ze voorbereding resulteerde in het grootste succes dat er in Chaam te halen viel. Het was ook Jan Krekels tweede overwinning van dit seizoen, na een etappe-zege in de Tour de l'Oise het enige werkelijke hoogtepunt in zijn voorseizoen dat zich kenmerkte door blessures aan de achillespees, na een goede start in de Waalse Pijl en het, kampioenschap van Zürich. Hij raakte aan de sukkel en verspeelde tenslotte ook nog zijn plaats in de Tour-ploeg omdat naar de mening van Caballero's leiding zijn karakter niet paste bij dat van de andere renners. Jan Krekels is er diep te leurgesteld door geweest, „maar", zegt hij, „ik heb geen wraakgevoe lens". In ieder geval zit de affaire hem hoog genoeg om over verandering van werkkring te denken. Ik geloof dat na wat er gebeurde, ik moeilijk bij Caballero kan blijven. Die per soonlijke aanval deed me veel pijn en het ontnemen van de kans om naam te maken in de Tour, tenslotte ben ik jong en moet ik me nog vestigen, vond ik erg teleurstellend. Ze hebben me bedonderd, laat ik het zo zeggen". De overwinning in de Acht van Chaam, zal Jan Krekels ongetwijfeld helpen ergens anders onderdak te komen. „En", denkt hij over de winstpunten van de triomf in Chaam, „ik hoop dat ik hiermee een plaats heb veroverd in de ploeg voor het wereldkampioenschap". PETER HEERKENS? De kopgroep bij de profs in de Acht van Chaam v.l.n.r. Harrie Steevens, Jan Krekels, Joop Zoetemelk, Leen Poortvliet, Cees Rentmeester Janssen, die later door een lekke band afviel. (Van onze sportredactie) CHAAM. Cees Priem heeft in Chaam gedemonstreerd dat hij niet voor niets in de selectiegroep voor het wereldkampioenschap op de weg der amateurs zit. De Zeeuwse cou reur, die in Olympia's Tour voor het eerst de aandacht van wegcoach Joop Middeiink op zich vestigde en die zijn grote klasse daarna onder meer be wees ia het Nederlands kampioen schap te Helmond (derde plaats) en een sterk bezette meerdaagse in Zwe den (Priem werd eindwinnaar en versloeg Fedor den Hertog in een tijdrit), drukte zijn stempel op het hele koersverloop. Hij verdiende de zege, die hij bereikte door zeventien Cees Priem omhangen met een bloemenkrans in achtvorm na zijn zege bij de amateurs. mede-vluchters in de sprint te klop pen, dan ook volkomen. Priem was ook veuamtwooodelijk voor het vormen van de achitltien man sterke kopgroep, die uiteindelijk voor de prijzen sittrediein. De Goese renner bruiste ais gewoonlijk van energie. Nadat hij de grote meuite al enkele mailen tot waakzaamheid haid ge maand melt speelse demarrages, vonid Priem het ruim halfweg koers diam toch tijld worden voor wait vuurwerk te zorgen. Niemand slaagde erin het wiel van de Zeeuw te riemen, toen hij over de kop van het peloton heen- sprong. Zich bewust van zijn grote gave en kraicfat zette de negentien jarige renner zich in om zo snel mo gelijk een enigszins comfortabele voorsprong te krijgen. Het verschil tussen hem en het grote veld bedroeg al spoedig achttien seconden. Toen echter bespeurde men in het peloton het gevaar en de prachtige spring plank, die Priem vormde. Bathoorn en Franken sloten zich by hem aan en daarna versplinterde de hoofd macht volkomen. Nadat die kruitdamp was opgetrokken, waren er negentien leiders, van wie later alleen de Am sterdamse sprinter Ben Jurrdaamis af viel. De kopgroep lag met nog 25 kilo meter voor de boeg 1.27 voor op de eerste achtervolgers, van wie Wim Prinsen verreweg het meeste werk verzette. De Hamkcraaar slaagde er wel in het verschil te verminderen, maar in zijn eentje kon ook hij de aansluiting niet bewerkstelligen. In de slotfase probeerde Henk Stander en Cees Priem herhaaldelijk de con currentie uit het wiel te rijden, maar die Giet zich niet verrassen. De wedstrijd zou dus na 120 kilo meter beslist moeten worden in een massaspurt. De beslte kansen leken Priem, Beninde Groen, Wainidiers en Kees Koeken te hebben. Het ging ook inderdaad tussen dit viertal, dat be- kanid staat om zijn edradschot. Maar tegen de verwachting in ging de eer site piaiats niet maar Kees Koeken, de Nederlandse kampioen, die dit sei zoen succes op succes stapelt. De Achitmaalse coureur, die een wat ver moeide indruk maakte hij heelt vorige week enkele dagen stil gele gen na een valpartij in een criterium in België kwam er niet aan te pas en moest geno eigen nemen met de vierde plaats. Cees Priem, die twee jaar geleden ook in Chaam triomfeer de (bij de nieuwelingen) finishte als eerste met duidelijk waarneembaar verschil voor Bennie Groen uit Steen- wijk. De Goesenaar reed ook in het slot uitgekookt. „Ik wist nog van twee jaar geleden, dat ik niet te vroeg moest aangaan. Er hamgen hier zo veel spandoeken, dat je bijna niet meer weet waar de finish is. Bennie Groen trok de sprint aan, maar ik koos het wiel van Koeken, omdat ik wist dat hij de snelste sprinter is," En toen Koeken zich even in gewon nen positie waande iginig Priem over hem heen. 1. C. Priem (Goes) de 120 kilometer in 2.51.13; 2. B. Groen (Steenwijk); 3. H. Stander (Oude Tonge); 4. C. Koeken (Achtmaal); 5. E. Diepeveen (Bilthoven); 6. T. Blom (Haarlem); 7. J. Smulders (Tilburg); 8. W. Wan ders (Meemsse); 9. J. Leuferinik (Gees teren); 10. P. Remijn (Goes); 11. H. Kuiper (Denekamp); 12. F. Schür (Hoogezand); 13. P. Franken (Ooster hout); 14. N. v. Hest (Tilburg); 15. K. Fiktorie (Bergen op Zoom); 16. H. v. Leent (Goirle); 17. A. Voogt (Scher- penzeel); 18. H. Brand (Roderwolde); 19. op 1.10 W. Prinsen (Hank); 20. A. Konirags (Sprundel). Jan Damen gaat hier met gehe ven handen als eerste door de finish. (Van onze sportredactie) CHAAM In de veertig kilome ter, die de adspiranten voor het eerst in Chaam dankzij het feit dat de organisatoren de profkoers tot 120 kilometer inkortten moesten afleggen op het 8000 meter lange parcours gebeurde vrijwel niets. Af en toe waren er wel demarrages maar geen der coureurs slaagde erin een voorsprong van enige betekenis te nemen. Het enige boeiende van de koers vormde dan ook de sprint van het complete peloton, dat over de volle breedte van de straat op de finish afstormde. In de spurt had de Ul- venhouter Damen zijn wiel net iets eerder over de witte kalklijn dan de rappe Rik Sentjens, de Brabantse kampioen, die op zijn beurt de Roosendaler Melsen juist voorbleef. Een compleet Brabants succes, dat verder nog werd geaccentueerd door Snoeren uit Oosterhout, vijfde, Ak kermans uit Zevenbergen, zesde, Spapens uit Goirle, zevende, en Ko- nings uit Sprundel, tiende. Alex Bongers, een jonger broertje van oud-achtervolgingskampioen Ger Bongers, voorkwam dat de eerste zeven prijzen in Brabant terecht kwamen. Hij werd vierde. 1 J. Damen Ulvenhout de 40 kilo meter in 1.05.35; 2 R. Sentjens Bu- del; 3 M. Melsen Roosendaal; 4 A. Bongers, Apeldoorn; 5 G. Snoeren Oosterhout; 6 J. Akkermans Zeven bergen; 7 C. Spapens Goirle; 8 B. Scheers Middelburg; 9 H. Scholten Beuningen; 10 J. Konings Sprundel. Chris Bongers, de jongere broer van Ger Bongers, die de overwinning bij de nieuwelingen voor zich op eiste. (Van onze sportredactie) CHAAM De wedstrijd bij de nieuwelingen in Chaam leverde een overwinning op voor Chris Bongers uit Apeldoorn, die de sprint van een kopgroepje van vijf man woo, dat verder uit Bakker, Raas, Sti'ggelhout en Huijzen bestond. De 16-jarige Bongers, een broer van oud-achter- volgingskampioen Ger Bongers, be haalde daarmee zijn zesde zege in dit seizoen (waarvan een o|> de baan). De meeste indruk maakte echter Bakker uit Stedum, die evenals Bongers en Stiggelbout deel uit maakte van de noordoostelijke se lectiegroep. Hij raakte betrokken bij 'n valpartij, waarbij hij 'n fiets te gen zijn hoofd kreeg. Van opgeven wilde Bakker echter niet weten. Terwijl het bloed over zijn gelaat stroomde uit een gapende wond naast het linker oog, zette hij zelfs de achtervolging in op de vier kop lopers, Bongers, Raas, Stiggelbout en Huijzen in, die na ongeveer 55 kilometer uit het peloton waren ont snapt. Het gelukte Bakker aanslui ting te krijgen. Zijn solo had te veel van zijn krachten gevergd om de sprint te winnen. Het verschil tus sen Bongers en hem was echter zeer gering. Direct na afloop liet hij zich behandelen voor de wond. Vier krammen waren nodig om de snee te hechten 1 Chr. Bongers Apeldoorn de 80 kilometer in 1.59.14; 2 J. Bakker Stedum; 3 J. Raas Heinkenszand; 4 J. Stiggelbout Wierden; 5 T. Huijzen Kloetinge; 6 J. v. Dijken Weke den Hoorn; 7 B. Hordijk Rotterdam; 8 J. Akkermans Nieuw-Vossemeer; 9 L. v. Campo Ossendrecht; 10 G. v. Gerwen Olland; 11 F. Veldhuizen Culemborg; 12 M. Dokmen Born; 13 H. Sengers Budel; 14 H. Ketelaars Schijndel; 15 T. Jansen Bladel. 29 JULI, le WOENSDAG IN DE BOUWVAK-VAKANTIE Morgen kunt U in dagblad „De Stem" al het grote nieuws lezen over het IN ULVENHOUT GEEN WOORDEN, MAAR DADEN Ulvenhout is een begrip En een waarborg voor een onvergetelijke vakantiedag

de Stem | 1970 | | pagina 13