„Het Veer se Meer" uit zich tegen A. Kaland MET DE AKF DREIGT OOK GOES DE BOOT TE GAAN MISSEN Vandaag veiling muntenvondst RECREATIEGEMEENSCHAP PRO VERENIGING MILIEUHYGIËNE Koers Halsteren uitgesteld RAAD MIDDELBURGl Ambtswoning voor hoofd van politie wordt te duur Schans won estafette 1VIBEL OUDT OSSELFEEST i BRUINISSE VOLGEND JAAR AHOBS IN ffl'ENBERGSCHENHOER Geen schepen meer op strand Veer se Meer papier )op uw per Iit VI aat VII !>aat VIII ietsdriedaagse voor j bngeren n Vogelwaarde legen blijft De Goese Sas: verouderd en veel te smal Verliezen Demonstratie 3 DINSDAG 21 JULI 1970 asheldere en conseqyj,, en betoog in de ingezoji van 16 juli j.l. van de hei :ft mij de moed een vrai. n.a.v. de stelling:,, afzien van hejt huwelijk daardoor meer rechtstreek I te richten, --is-, per er dan het huwelijk". in Gods ogen het beta»,.- Jet priesterschap of de ma,! Iter is? Het huwelijk of jl Ivrouw die gehuwd zijn? kn niet, meer of minder o; Icht zijn „per se" gebandé of gene levensstaat, as r gezondheid, aan armoej pm, aan tegenslag of vo» lm lage of hoge afkomst, Ja luidskleur, of is de gericht. |God losstaand van dit ai]#; r gevraagd: hangt de voi :id van een levensstaat ti,i n alleen uf van de volmaakt, n hen, die deze levens; n? 3od voor alle mensen hel loei is staat ook bovenaan rf edo. Het geloof van de het leel ik. Maar zijn betoog volgen. FONS VLASBLOM hiet lang geleden veroovte priester eenieder die In. Een belofte, de verbreken met Christus -i veel erger. Wij kunnen laar medelijden met die zo „groots" iets kunnen. MEJ. W. GIES t celibatair leven mag nkel christen, ook voor priester, een probleem ten moet er in volle ergaan en er in volle nstige redenen op terug Ibmen. voor kritiek kan men er n, dat een Middeleeuwse ran het westerse iw ter discussie wordt discussie zal, geloof ik, lijkheid twee polen in het n houden: zowel de e van de sexuele eveneens religieuze I.en rustig gemoed, lijkt geen enkel bezwaar Jpr I leken tot deze discussie is bijdragen, al moeten fl'rtl rn waar ze staan. Het cssiUp Isteeds weer een kornis1!®' r wanneer een getrouwi» opwerpt tot vurig pleitbt» levenslang verplicht cellist- anderen! DA JOH. VANI (VERVOLG VAN PAG. 1) Dè oplossing voor deze kwestie is volgens de spoorwegemployees de komst van ahab's. Dit heeft boven dien het voordeel, dat het verkeer ter plaatse veel sneller kan doorstromen. Want op topdagen komt het voor, dat er file's van vier a vijf kilometer staan. Eenvoudig, omdat door het drukke treinverkeer de spoorbomen zo vaak gesloten zijn. Bij de N.S. voorlichtingsdienst geeft men toe, dat het in Zevenberg- schenhoek inderdaad om een zeer moeilijke situatie gaat. De overweg is niet aangesloten op het veiligheids systeem, dat ervoor zorgt dat de ma chinist van de trein automatisch wordt gealarmeerd, wanneer de spoorbomen niet gesloten zijn. Dit is althans niet het geval voor de treinen uit de richting Roosen daal. Een intensief onderzoek ter plaatse heeft namelijk uitgewezen, dat een dergelijke extra-beveiliging enorm veei vertraging voor het weg verkeer zou betekenen. („Daarom", aldus een woordvoer der de voorlichtingsdient, „is het systeem in Zevenbergschenhoek het zelfde gebleven. Wij selecteren met zorg onze mensen voor deze post. Maar ja, een fout is altijd mogelijk". Volgens de plannen van de N.S. wordt de overweg in Zevenberg schenhoek volgend jaar beveiligd met ahobs. „Dat is een voorziening, die al lang in de pen zat", aldus de N.S.-woorvoerder. „Maar ook daar zitten risico's aan. Een onderzoek van ons heeft aangetoond, dat er in .één maand tijd 267 automobilisten op •ahobs oversteken, terwjjl er een bel gaat, knipperlichten branden en de •halve bomen gesloten zjjn. fan een onzer verslaggevers) RUINISSE De verenigirf" ordering der Zeeuwse visserij? :en (Zevibel) houdt zaterdajl ustus een reünie in Bnr gtepunt van deze reünie iselfeest, dat diezelfde dal 1 inisse wordt gevierd. Iet gemeentebestuur van Bruin pntvaogt genodigden en reüni» I tien uur in het hervormd ver! igsgebouw, waarna om half elfj sselkoningin met haar hofW |de haven aankomt. Na een b (naalitijd gaan alle reünisten i ird van de mosselschepen en r een vaartocht via de KramBl vier uur loopt de vloot de havf Ier binnen. Iet mosselfeest gaat hierna '3 r met een muzikale show van] (mpetterkorps Wilhelmus uit SjJ acht en om vijf uur begint isselen eten bij de haven. De l attractie van het programma#1 ite voetbalwedstrijd om half n tussen Sparta (Rotterdam) ddelburg. Het Engelse korps of Oxford Silverband" c0"t, |ert om acht uur in de muziek» om tien uur' wordt het mos» est besloten met een groot v» erk op het sportterrein, waar» muziekvereniging „Nu met e" medewerking verleent. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Het strand bij Vrou wenpolder werd tijdens de bouw vakvakantie van vorig jaar ont sierd door de aanwezigheid van een groot aantal binnenschepen, die tijdelijk door de schippers op het strand waren gezet. Deze on verwachte „bezetting" van het strand gaf het nodige ongemak en nog veel meer ergernis aan de baders. Dit jaar zal dit niet meer ge beuren. Een gedeelte van het strand bij Vrouwenpolder zal met palen en nylon draad als zwem- strand worden aangeduid, zo staat In de Veersemeer-gids te lezen. De Veersedam bij Vrouwenpol der, die als attractiepunt van for maat steeds meer in de belang stelling komt, ontbeert nog steeds enkele noodzakelijke voorzienin gen, zoals toiletgebouwen en een badpaviljoen. De enige „accom modatie" bestaat uit een ijswa- gentje en een fritestent en uiteraard enorm veel parkeer plaatsen, die ten onrechte de ver wachting wekken, dat er wel een compleet toeristisch voorzieninigs- pakket in de buurt zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het is goed, dat de vrouwen die deel uitmaken van het bestuur van de vereniging Milieuhygiëne Zeeland haar ver ontrusting over de milieuverpesting en de industriële ontwikkeling van Zeeland in het bijzonder, uitdragen. Wij vinden hen daarbij ster ker staan dan bestuurders, die geprikkeld worden omdat hier en daar de euvele moed getoond wordt door de bakker, huisvrouw of slager om te twijfelen aan het beleid van de overheid, daarbij deze eenvou- digen van geest het recht ontzeggend er iets over te zeggen". Op deze, niet mis te verstane manier, heeft het orgaan van de recreatiegemeen schap Het Veersemeer, zich aan de kant van de vereniging Milieu hygiëne Zeeland geschaard en zich opgesteld tegen bepaalde uitspra ken van de Zeeuwse gedeputeerde A. Kaland. Deze immers, heeft tijdens een debat in de Staten van Zeeland over de milieuverontreiniging, opgemerkt dat de vereniging Milieuhygiëne Zeeland zich eerst maar eens waar (Van onze wielersportmedewerker) HALSTEREN De gentlemen- koers. die zaterdagmiddag door „De Oude Renner" te Halsteren georga niseerd zo u worden, werd in ver band met het ontbreken van de vereiste vergunningen uitgesteld. Men had alles voor elkaar met uit zondering van de toestemming om de uitgestippelde omloop te kunnen gebruiken. Omdat het parkoers ook een dertigtal meter fietspad langs een rijksweg bevatte bleef de goed keuring uit. De burgemeester gaf wel toestem ming om op De Schans te fietsen, maar de organisatoren zagen hiervan af, omdat deze omloop te recent van een nieuwe grindlaag was voorzien. Op 13 september stond weer een gentlemenkoers te Halsteren op het programma. Het staat reeds vast, dat deze wel zal doorgaan en wel op De Schans, waar het bijna vijf kilome ter lange parkoers door de bossen van Vrederust slingert. Het bestuur van „De Oude Renner" probeert nog een datum te vinden voor de uitge stelde wedstrijd. Als het enigszins mogelijk is, plakken zij deze wed strijd nog in het draaiboek, dat de wieleroudjes dit seizoen afwerken. moet maken. Het orgaan van „het Veersemeer" (overigens mede gefi nancierd door hetzelfde provinciaal bestuur dat het in het gisteren ver schenen nummer laakt) zegt: „Naar onze smaak, staat het optreden der vereniging tot op heden er al borg voor, dat men hier met serieuze, bewogen mensen van doen heeft, waar men altijd rekening mee moet houden". Het blad wijdt onder de titel „We gaan de mist in", een artikel aan het milieubederf in de wereld, speciaal in Zeeland. Er wordt aan herinnerd hoe kort het nog maar geleden is, dat men in de Zeeuwse sloten kik kervisjes in alle stadia van ontwik keling kon vangen en dat men tus sen Ritthem en de buitenhaven van Vlissingen „kreukels" (alikruiken) van de basaltblokken kon plukken. „Wanneer men hier nu komt", aldus het blad van „Het Veersemeer", dan glibbert men weg van de basaltblok ken te water, omdat de blokken met een vieze, zwarte substantie bedekt zijn. De alikruiken zijn er niet meer, de garnalen van de Wester- schelde hebben nu en da<n al een chloorsmaak en deze prachtige zee van frisheid, die het gevolg is van de optredende vloed van zeewater". De situatie rondom de industriea- lisatie bekijkend zegt het blad: „Er komt een groot onbehagen over ons. Wij, die geen deskundigen zijn, zien er proeven hoe de vervuiling door werkt. In de gecompliceerdheid van de technische ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande problema tiek voelen wij ons hoe" langer hoe meer hulpeloos. De angst gaat zich van de massa meester maken. We tenschapsmensen van naam werken hier aan mee, door duidelijk te ma ken, dat wij zo voortgaande onze ondergang tegemoet gaan". Dit voert het blad dan tot de conclusie: „Het is hierom, dat wij ons hart een beetje verpand hebben aan de vereniging Milieuhygiëne Zeeland, die er belangrijk toe bij draagt, dat velen ervan doordrongen worden dat het zo niet verder kan". (Van een onzer verslaggevers) GOES De Apparaten en Ke- telfabriek AKF te Goes over weegt de bouw van een nieuwe produktiehal in Goes, waar in eerste instantie honderd man per soneel extra kunnen worden te werkgesteld en die de beslissende factor zal zijn voor de groei van de Goese AKF-vestiging: op den duur hoopt men tot een personeel- bestand van 700 a 800 te geraken, terwijl dit nu 250 bedraagt. Een en ander hangt af van de bouw van een nieuwe en brede sluis in de plaats van de uit 1892 dateren de sluis De Goese Sas, die de Goe se industriehaven op gebrekkige wijze verbindt met de Ooster- schelde. In oktober valt in de Hol landse Constructiegroep, de me taalafdeling van de Hollandse Be- tongroep waarvan de AKF deel uitmaakt, de beslissing over de plaats van vestiging van de nieu we produktiehal waar men wil komen tot de bouw van grotere apparaten om zodoende mee te kunnen blijven gaan in de con currentieslag. Voor de bouw van zo'n nieuwe hal is de HBG niet aan de plaats Goes gebonden. De metaalgroep heeft bijvoorbeeld nog een vestiging in Leiden, ter wijl ook andere mogelijkheden openliggen. De beslissing in de Hollandse Constructiegroep staat of valt met het voor oktober bekend worden van de beslissing van rijk en pro vincie, dat aan de gemeente Goes al dan niet medewerking wordt ver leend voor het bouwen van de nood zakelijke brede sluis. Gedacht wordt hierbij aan de tegenwoordig gang bare maat van 14 meter voor de breedte van de sluisingang, terwijl de huidige sluisdeur maar negen meter breed is. De lengte zal onge veer 110 meter moeten bedragen, tegen een huidige lengte van onge veer vijfitg meter. De kosten voor de nieuwe sluis zullen voor wat betreft de water bouwkundige voorzieningen (dus af gezien van landvoorzieningen zoals wegen en dergelijke) ongeveer 20 miljoen gaan kosten, waarvan Rijks waterstaat de helft betaalt conform de Deltawet, op basis van een equi valente imaginaire sluis. De rest van de kosten moeten komen uit de rijkspot voor de infrastructuurver betering. Voordat Goes hier echter voor in aanmerking komt, moet het Zeeuw se provinciebestuur de Goese haven plannen eerst op de provinciale ur- gentielijst zetten. Dit nu schijnt op het ogenblik het grootste struikel blok te zijn. De gemeente Goes dringt er al geruime tijd bij GS van Zeeland op aan, de Goese Sas en aanverwante voorzieningen op de in frastructuurlij st te zetten, maar de besprekingen hierover vlotten niet zo erg. Een van de oorzaken hiervan schijnt te zijn, dat Gedeputeerde Staten voorrang Willen verlenen aan de uitbreiding van het Middelburgse industrieterrein boven dat van Goes, terwijl Middelburg nog volop nat en droog industrieterrein voorradig heeft en Goes zit te springen om uitbreiding. De uitbreiding van het Goese havenindustrieterrein moet echter - naar de mening van Goes - gelijke tred houden met de andere verbeteringen. Het staat namelijk wel vast, dat geen kandidaten voor industrievestiging gevonden kunnen worden als de overige voorzieningen er niet zouden komen. Zo zegt ir. W. J. ter Hart, directeur van de AKF: „Wij hebben optie op gron den, maar wij zouden er niet aan denken, die te kopen, als de nieuwe sluis er niet (op tijd) komt". Door de gemeente Goes wordt in dit ver band gewezen op de uitbreiding van de haven van Bergen op Zoom, die 36 miljoen kostte, terwijl de ha- venomzet van die stad maar 400.000 ton per jaar bedraagt, tegen een min ton in Goes. Zo hebben ook de infrastructuurverbeteringen aan het Veerse Meer veel geld gekost (ruim 20 min). De huidige onaantrekkelijkheid van de Goese openwaterverbinding voor te vestigen industrieën moge blijken uit de voorzichtige raming, dat de Goese industrieën thans to taal zes ton per jaar verliezen aan het zich moeten aanpassen aan de huidige toestand. Zo moet bijvoor beeld de houthandel Van Rlesen zijn hout in Hansweert laten aanvoeren, omdat de coasters Goes niet kunnen hereiken. Zo moet de AKF opdrach ten voor grote apparaten laten „va ren" of tegen hoge onkosten (tien tallen duizenden guldens per op dracht) uitvoeren, omdat deze pro- dukten niet door de sluis kunnen. Als de beslissing van de provin cie gunstig uitvalt, kan het sluisplan hoogstens nog „meegaan" in de rijks- planning van 1972. Met een ge schatte bouwtijd van drie jaar bete kent dit, dat het pas 1975 wordt voor de sluis gereed is. Dit is de uiterste grens tot waar de AKF gaan kan. De onbruikbaarheid van de oude sluis bij Wilhelminadorp werd za terdagavond nog eens schrijnend aangetoond door een „demonstratief transport" van de AKF. Een 182 ton wegende reactor, bestemd voor een AKZO-fabriek in het Botletkgebied die er de grondstof voor boterham zakjes uit gaat halen, moest van de AKF-produktichal aan het Goese havenindustrieterrein vervoerd wor den naar de Oosterschelde. Men had voor deze gelegenheid een aantal officiële instanties uitge nodigd om eens met eigen ogen „van de ellende kennis te kunnen nemen". Helaas had het eerste ge deelte van het transport (van de hal naar de wal, uitgevoerd door de Bredase firma Stoof) nogal met pech te kampen gehad, zodat de demonstratie tot tweemaal moest worden uitgesteld. Toen het zaïterdag- Een sleep van de AKF vaart door de brug bij Wilhelmina dorp: de eerste hindernis. avond om negen uur zover was, dat de Goese Sas moest worden „geno men", waren dan ook alleen verte genwoordigers van Rijkswaterstaat (de heer J. Runs, waterbouwkundi ge in het arrondissement Goes), ge meente Goes (loco-burgemeester dr. J. E. Prins en wethouder J. H. Roose) en de AKF aanwezig. Om streeks half zeven passeerde het transport de smalle brug bij Wilhel minadorp, de eerste hindernis die bijna letterlijk werd „genomen": de bak met de reactor ramde de brug met een flinke klap, wonderboven- wonder zonder schadelijke gevolgen. Moeilijker werd het bij de sluis. Uiterst langzaam werd de 8,80 meter brede bak door de sleper „Eerland 6" uit Rotterdam de negen brede sluispoort binnengevaren. Na veel gemanipuleer ging de sleepboot later langszij de bak-met-reactor om van af die plaats tenslotte het gevaarte de sluis binnen te loodsen. De lengte van de bak (43 meter) hield geen ruimte over, om de sleper voor de bak te laten varen. Toen het sluis- waterpeil voldoende gezakt was, om het transport uit te kunnen laten, bleek dat de bak aan de achterzijde aan de grond zat. d.w.z. op de sluis- drempel, terwijl het transport slechts 1,20 meter diepgang had. Men moest nog een aantal keren water inlaten om de sleep los te krijgen, omdat het gevaar niet denkbeeldig was, dat het transport de drempel zou doen afbrokkelen (met als gevolg lekkende vloeddeu ren). (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Woen« londerdag en vrijdag houdt het! heenschapswerk Vogelwaarde stoppeldijk, Ossenisse en He» ijk een fietsdriedaagse. J°nK >t veertien jaar kunnen elke a»» ussen 19.00 en 19.30 uur started; tarttijden voor jongeren van 4 ien jaar en ouder liggen 'u 9.30 en 20.00 uur. De eerste avond is de start f» 'uikske „op het industrieterrein itoppeldijk. De tweede avond ;estart bij het parochiehuis in u ii®3e. Vrijdagavond wordt ranaJ, aal Van Dijk in Hengstdijk ges» Inderweg moeten de deelne» nkele opdrachten uitvoeren. Vooruitzichten Ivoor woensdag u Opgesteld door het KNMI op tnaandag om 18 Uur: Koel weer JRIA myBi Irtet op de mees- ITII1 A Mill A M te plaatsen bui- "-".i'JWiiïujuin en, mogelijk met onweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge- |tniddeld over Nederland. Voor woens- g: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. jtemp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder nor- maal. Kans op een droge periode van «minstens 12 uur: 60 procent. Kans op leen geheel droog etmaal: 30 procent. I Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 itot 8. Min. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal. Max. temp.: 0 tot 5 gra tiën onder normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog jetmaal: 30 procent. STRANDVERW ACHTING Een koele noordwestelijke lucht stroom waarin vandaag wat meer op- ■klaringen maar mogelijk ook nog ■een enkele bui. Temperaturen tussen 115 en 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig een wat Ite koele noordwestenwind, die lang haam afneemt. Na het midden van de week weer iets aangenamer met |wat meer zon. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER Veiling meester A. Verflage uit Groede zal vanmiddag in „Huis ten Deyl" in Raamsdonksveer 242 munten, 7 gou den en 235 zilveren, veilen voor uit alle windhoeken komende verzame laars en handelaren. Nog eens 120 andere stukken, ook allemaal uit de beroemde muntenvondst van de ge broeders Heesters, zullen de volgen de week dinsdag geveild worden in Middelburg, door dezelfde veiling meester Een van de broers Heesters zegt daarover: „Het schijnt dat er in België nogal wat animo bestaat voor oude munten. En met de Zeeuwse munten in het verleden zou er ook in Zeeland meer animo bestaan dan hier. Daarom veilen we een gedeelte van de vondst in Middelburg"., De heer Heesters heeft er overi gens nog geen flauwe notie van wat de veiling vandaag zal opbrengen. Hij is er uiteraard wel benieuwd naar, zeker als hij ziet hoe verwoe de verzamelaars met argusogen door de loep naar de diverse stukken kijken om daarna uitgebreide aante keningen te maken in de catalogus. „Er komen overigens niet alleen kenners", zei de heer Heesters giste ren op de kijkdag. „Er komen ook veel Verenaren die alleen maar nieuwsgierig zijn naar wat wij toen op onze akker gevonden hebben. De moeite van het bekijken waard is het eigenlijk niet eens", zegt de heer Heesters schouderophalend, kennelijk niet onder de indruk. De deskundigen, die de door di recteur Van Gelder van het Natio naal Penning Kabinet de schoonge maakte munten op de fluwelen on dergrond bestudeerden, denken daar anders over. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Middelburg se raad heeft gisteren heftig gedis cussieerd over het voorstel van b. en w. een krediet van f 24.900,- beschikbaar testellen voor de verbe tering van de voormalige ambtswo ning van de burgemeester in Nieuw en St.-Joosland, teneinde deze te kunnen verhuren aan het hoofd van de politie. Mevrouw M. van de Boogert-Sel- horst (WD) vond het inefficient een losstaande gemeentewoning, waar bovendien nog achterstallige onder houdswerkzaamheden aan moeten worden verricht, aan te houden. De heer W. Don had per ongeluk de stuk ken van de schaduwraad ingezien, waarin stond, dat de dienst gemeen tewerken b. en w. adviseerde het pand voor f 75.000,te verkopen. Hij vond het voorstel van b. en w. dan ook onbegrijpelijk. Wethouder Baars achtte het groter belang, dat het pand opgeknapt zou worden om op deze manier een goede, duurdere wo ning beschikbaar te kunnen stellen stellen voor de politie-functionaris, die dan op zijn beurt een goedkopere woning in „De Griffioen" zou achter laten. „Hoe moeten wij dit voorstel nu opvatten", vroeg mevrouw Van de Boogert. „Je zou het op twee of eigenlijk op drie manieren kunnen uitleggen, namelijk óf verkopen voor f 75.000,(en dan tevens het geld van de restauratiewerkzaamheden in de zak houden), óf het verhuren na de werkzaamheden voor f 350,óf zonder opknapwerkzaamheden ver huren voor f 209,- aan de plaatse lijke garagehouder, die ook een aan vraag had ingediend. Burgemeester Wolters onstak enkele van „schone vuurpeilen". Nu komen we eens met een alternatief voorstel", zei hij, „en nu is het weer niet goed. Als deze woning aan deze topfunctionaris wordt verhuurd, helpen wij mee de noodzakelijke doorstroming te bevor deren. Wij hebben beloofd aan de in dustrie goedkopere woningen be schikbaar te stellen. Wij tillen waar aan deze belofte". Deze woorden hielpen de burge meester niet veel. Het voorstel werd met 3 tegen negen stemmen ver worpen. B. en w. zullen de volgende vergadering met nieuwe voorstellen komen. LA TUQUE (ANP) De Neder lander Johan Schans is met de Ar gentijn Horacio Iglesias winnaar ge worden van een 24 uurs estafette zwemwedstrijd, die bij La Tuque in Canada werd gehouden. Het koppel zorgde voor een nieuw record door het parkoers, dat in het meer van St. Louis was uitgezet, 179 maal af te leggen. Het oude record was se dert 1965 met 171 ronden in bezit vain de Nederlander Hertnam Wil- leirise en de Canadees Lacouxsicre. Lacoursière, diie met Jain van Schijndel een koppel vormde, werd nu tweede met 165 ronden. Van de zestien teams zwommen er slechts vier de wedstrijd uit.

de Stem | 1970 | | pagina 3