:rie nv ipartheidsincidenten bij vloot- \bezoek ondanks beloften ngelse regering kil wapens aan ï.-Afrika leveren Fatale overweg heeft „mogelijk al honderden malen "opengestaan BEJAARDE VROUW VERMOORD IN WONING GEVONDEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND jile ucht. Kleuter dood bij aanrijding in Renesse JOOP ZOETEMELK WORDT VERWEND DE STEM Tandaag in juwe baar. editie voor :eeland hrpsjeugd hstvoorne Contra luin- tabouters es Ruitj Gemenebest Luns „Al* je overweg- wachter bent in Zeven her gschenhoek, sta je met één heen in de gevangenis Klachten Fulvia gezonken Verkeer in Frankrijk slaat harder toe 'llOe jaargang no. 26482 fcirecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 Dinsdag 21 juli 1970 weerbericht Vrij koud Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Aan de kust krachtige n.w. wind. Vrij koud. ANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZU1VELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 Dit betekent kilometers, maakt vuile tiesystemen de aanslag- 5. 0 de motor ndhaafd en een nieuwe gd, zowel in ntegendeel, notor gaan- Petroleum Mij. Jrland) N.V. [NEDERLANDS ROTEST BIJ ZUID-AFRIKA (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG Er hebben zich tijdens het Nederlandse vloothezoek van de fregatten „Van Speijk" en „Van Galen" aan Kaapstad (Zuid-Afrika) enkele apartheids-incidenten voorge daan, waartegen zondag j.l. door de regering bij de Zuidafrikaanse ambassadeur is geprotes- leid. Er is de ambassadeur gezegd dat overwogen zal worden het bezoek voortijdig af te ireken, indien de Zuidafrikaanse regering niet kan verzekeren, dat discriminatoire handelin- len achterwege blijven. De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika is dienovereenkomstig ingelicht en geinstru- brd. Het vrijdag j.l. begonnen vlootbezoek zou tot vandaag duren. De marinevoorlichtingsdienst in Den Haag, die dit gisteren mee deelde, heeft melding gemaakt van twee incidenten, waarbij en kele niet-blanke opvarenden in uniform de toegang tot restau rants werd geweigerd. Dit on danks de eerder gedane toezeg ging van de Zuidafrikaanse rege ring dat de niet-blanke beman ningsleden van de fregatten als blanken zouden worden behan deld, mits zij in uniform zijn. Het eerste incident betrof vier op varenden in uniform die niet tot een restaurant werden toegelaten, omdat zich onder hen een kleurling van Su rinaamse afkomst bevond. Het be toog van de vier dat zij van de Ne derlandse koninklijke marine waren en gast van de Zuidafrikaanse rege ring, hielp niet. De restauranthouder riep zelfs de hulp van een politie man in, waarop het viertal verdweep zonder verder een incident te ver oorzaken. v Het tweede geval betrof een groep je van drie man in uniform, waar van twee van Indonesische afkomst die een restaurant annex cafetaria binnen wilden gaan. De portier van de restaurantafdeling liet wel de blanke marineman toe, maar sloot het toegangshekje voor diens twee col lega's omdat „de zaak vo) was". De blanke verliet toen ook weer het restaurant en het drietal ging toen naar de cafetaria-afdeling waar men wel werd toegelaten. De marinevoorlichtingsdienst weet over de incidenten nog te melden „dat alle betrokkenen zich zeer rus tig gedragen hebben en zich niet in discussies hebben begeven". mmidüels heeft het bestuur van D'66 er bij de regering op aangedron gen bij de regering in Zuid-Afrika te protesteren en te bezien of vloot- bezoeken en andere evenementen, waarbij Nederlandse onderdanen aan de Zuidafrikaanse apartheid zijn on derworpen, niet moeten worden afge last. Er woTdt herinnerd aan kamervra gen in januari jl. aan minister Luns over de positie van gekleurde beman ningsleden van de fregatten die Zuid- Afrika bezoeken. Minister Luns heeft toen een geruststellend antwoord ge geven. Het bestuur van D'66 meent dat, hoewel de Nederlandse regering maatregelen heeft genomen, er in de praktijk geen waarborgen tegen dit soort incidenten blijken te bestaan. (Van onze redactie buitenland) iONDEN De Britse regering is bereid Zuid-Afrika wapens voor de ex ie verdediging te leveren. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse ien Alec Douglas-Home gisteren bekendgemaakt. lij deelde het Lagerhuis wel mee dat Engeland onder geen enkele om idigheid wapens zal leveren voor onderdrukking van binnenlandse on- iten of voor het doorvoeren van het apartheidsbeleid. Dit betekent een einde aan het Britse wapenembargo tegen Zuid- Afrika, dat vijf en een half jaar heeft geduurd. De opheffing van het embargo geldt slechts voor enkele categorieën wapens, die bestemd zijn voor de verdediging van de zeevaartroute rond Kaap de Goede Hoop. (Van een onzer verslaggevers) OOSTVOORNE In het door- ;aans bijzonder rustige dorpje loslvoorne aan de Zuidhollandse lust onder de rook van de Maas vlakte gist het. De oorzaak is het 'erblijf van een groep langharige "ongelui in een voormalig opzich- «ishuis.je op het terrein van de Buinwaterleiding. Gisteravond gaf burgemeester Bolwidt op wacht aan de Rijkspolitie om pet huisje te ontruimen. I nl het voorjaar vroeg een jeugdgroepering in het dorp of zij Be beschikking konden krijgen jover het huisje om er een jeugd- TOos van te maken. Met mede werking van het gemeentebe- Ituur van Oostvoorne en Rotter- flam wegens de drinkwaterlei- fing) begonnen de jongelui het woninkje op te knappen. In de vakantieperiode gingen vele jon gelui op vakantie en daarom werd de soos voor een maand ge floten. T\ In die maand echter maakten Jongelui uit andere plaatsen die n Oostvoorne op vakantie kwa llen, zich van het huisje meester. Pit leidde tot verschillende klei- pe incidenten tussen de autochto- pe jeugd en de „kabouters" zo- lls de langharigen al gauw wer pen gedoopt. Er werden een paar kleine ruitjes van de soos inge gooid en een „strafexpeditie" kon pog net worden voorkomen. I Burgemeester Bolwildt wil Heen kwaads horen over de tijde lijke bezoekers. De politie is een Taar keer wezen kijken, maar pon geen enkel strafbaar feit onstateren. Er werd muziek ge naakt, er werd gediscussieerd en geslapen. Verder niets. Het be stuur van de sociëteit had er aan vankelijk in toegestemd dat va kantiegangers ook naar de soos (wamen. ,Dat is nu een beetje uit rc hand gelopen", volgens de burgemeester. De soos is nu door Ef P°))iie ontruimd om verdere moeilijkheden tussen de „duin kabouters" en de dorpsjeugd te Voorkomen. De conservatieve Britse regering wil een definitief besluit nemen, nadat zij onderzocht heeft om welke wapens Zuid-Afrika zou kunnen verzoeken en na overleg met de Zuidafrikaanse regering over de in terpretatie van dit verdrag. De Brit se regering, aldus Douglas Home, heeft al de gelegenheid gehad om te laten blijken dat zij het „fundamen teel oneens" is met de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering. De minister deelde verder mee, dat hij over deze kwestie contact had opgenomen met de andere lan den van het Gemenebest. Van een aantal regeringen had hij nog geen antwoord gekregen en andere rege ringen hadden om aanvullende in lichtingen over de bedoelingen van de Britse regering gevraagd. Volgens berichten uit Dar-es-Sa- laam heeft Tanzania gedreigd uit het Gemenebest te treden als Enge land liet embargo op wapenleveran ties aan Zuid-Afrika opheft. Ook India is scherp gekant tegen het Britse plan. Nigeria, ook lid van het Gemenebest, heeft zich gisteren eveneens tegen de wapenleveranties uitgesproken en dreigt met „maatre gelen" De Nederlandse regering is niet bereid de Britse regering te doen weten dat zij het besluit tot hervat ting van de, onder het Labourbe- wind, verboden wapenleveranties aan Zuid-Afrika betreurt. Dit heeft minister Luns van Bui tenlandse Zaken gisteren meege deeld aan de Tweede Kamerleden Wierenga (PvdA) en Kleisterlee (KVP), die in schriftelijke vragen op een dergelijke stap hadden aan gedrongen. De nieuwe Britse regering acht het, mede gezien de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en de sluiting van het Suezkanaal, in het belang van de veiligheid van het Verenigd Koninkrijk dat bepaalde militaire goederen, die niet gebruikt kunnen worden in het kader van de apart heidspolitiek, aan Zuid-Afrika wor den geleverd. In het licht hiervan meent minis ter Luns dat dergelijke leveranties niet zonder meer in strijd met de betrokken VN-resolutie behoeven te zijn. Overwegwachter Van Leest op zijn moeilijke pos' (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGSCHENHOEK „Als je overwegwachter bent op de oude Rijksweg in Zevenberg- schenhoek, sta je met één been in de gevangenis". Dit wrange zinne tje heeft de laatste tien jaar op gang gemaakt onder het spoorweg personeel in Zevenbergschenhoek en Lage Zwaluwe. Hoé juist het is, is afgelopen zondag aangetoond, toen drie mensen om het leven kwamen, omdat de spoorbomen in Zevenbergschenhoek niet op tijd gesloten waren. Volgens de spoorwegemployees treft de overwegwachter nauwe lijks schuld. „Het is daar", zei één van hen gisteren, „een vervloekt moeilijke s Per dag passeren zo'n 300 tn Als er een snel trein uit de .-chting Roosendaal komt met een snelheid van zo'n 130 kilometer per uur, dan heeft de overwegwachter nauwelijks één mi nuut de tijd om de bomen te slui ten. En daarbij moet hij ook nog op de treinen uit de richtingen Breda en Rotterdam letten". „Je kunt op die plaats geen mo ment uitrusten. Steeds werk je on der hoogspanning. Er zijn wachters, die als ze naar het toilet moe ten de hele tijd de bomen geslo ten houden. Het is al ontzettend vaak voorgekomen, dat er treinen passeerden, terwijl de bomen nog geopend waren". „Ik lieb dat zelf al zo'n dertig maal meegemaakt. Maar het is best mogelijk, dat het de afgelopen jaren al honderden malen is gebeurd. Je moet bedenken dat het niet altijd wordt doorgegeven. Als dat zou ge beuren, zou vrijwel niemand het hier langer dan een paar weken vol houden". Volgens de spoorwegemployees is het beveiligingssysteem in Zeven bergschenhoek sterk verouderd. „In vijftien jaar is hier niets ver anderd", aldus een spoorwegman, die zelf geruime tijd de bomen ter plaatse bediend heeft, en toegeeft diverse malen een fout te hebben gemaakt. „Er is niets veranderd, terwijl het treinverkeer steeds intensiever i» geworden en de treinen steeds har der rijden. Ik schat, dat de intensi teit van het treinverkeer hier in een tijd van vijftien jaar vervijfvoudigd is. Maar de apparatuur is hetzelfde gebleven". Volgens de spoorwegmensen is de laatste jaren herhaaldelijk op de gevaarlijke situatie gewezen. Er zijn klachten naar de directie gestuurd, de rayonkantoren zijn ingeschakeld en de vakbonden op de hoogte ge steld. Er zijn zelfs mensen geweest, die geweigerd hebben om in Ze venbergschenhoek dienst te doen. (Vervolg op pag. 3) (Van onze correspondent) RENESSE De vijfjarige André Boogaart uit De Lier is gisteren op slag gedood bij een aanrijding op de kruising Koolmansweg-Koetenis- seweg in Renesse. Hij zat in een personenauto, be stuurd door W. J. Kooman uit Re- nesse, die volgens de politie geen voorrang verleende aan de personen auto van J. L. Manni uit Haamstede. De heer Kooman en zijn bij hem in de auto zittende kinderen Jacob en Catherina en de heer Manni moes ten met zeer ernstige verwondingen worden overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De toestand van enkele van hen is kritiek. De beide auto's werden totaal ver nield. LEEUWARDEN (ANP) De Leeuwarder politie heeft een speur tocht geopend op de dader van de moord op de 75-jarige weduwe H. IJ.-v.d. V., die gistermiddag om vijf voor twee levenloos in de woonka mer van haar huis te Leeuwarden is gevonden. Tot dusver ontbreekt van de dader elk spoor. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstan digheid dat het slachtoffer weinig of geen omgang had met haar bu ren, geen familie had en een nogal zonderling leven leidde. De moord, die zondagavond na ne gen uur moet zijn gepleegd, werd ontdekt door de politie die was ge waarschuwd door een van de bu ren. Deze hadden zowel zondagavond laat als maandagmorgen vroeg de hond van mevrouw IJ. steeds jan kend buiten zien lopen. Dat gebeur de anders nooit. Men waarschuwde daarop de politie. In de voorste woonkamer vond de politiehet lijk van de bewoonster aan. Zij lag op de vloer met een oude wollen lap en een stuk elektrisch draad om de keel gesnoerd. Haar schedel bleek met een scherp voor werp, mogelijk een bijl, te zijn in geslagen. Bij de sectie zal, aldus de politie, moeten worden uitgemaakt of het slachtoffer door wurging dan wel door het inslaan van de sche del om het leven is gebracht. Joop Zoetemelk, die zo'n fraaie tweede plaats in de Tour de France veroverde, is gisteren in alle vroegte thuisgekomen: reden voor zijn moeder om hem, na een kort slaapje, eens extra te verwennen. Mevrouw IJ. was bij de Leeuwar der politie geen onbekende. Men be schikt bij de politie over dikke dos siers vol klachten van de nu ver moorde vrdouw, waarin zij meestal klaagde over wanbetaling van haar huurders. Dikwijls werd de politie b.v. verzocht achterstallige huren te incasseren. Over een mogelijk motief voor de moord tast de politie nog in het duister, omdat o.m. nog niet kon worden nagegaan of er geld of kost baarheden in huis zijngeweest, die een roofmoord aannemelijk zouden kunnen maken. Het onderzoek van de woning is trouwens toch al bij zonder moeilijk, omdat er een on voorstelbare chaos heerste. De oude vrouw kwam nooit meer op de bo venverdiepingen, hoewel zij op de begane grond ook maar nauwelijks een voet kan verzetten vanwege de grote partij oude spullen, en stuk of zes kachels,"allerlei serviesgoed, kle dingstukken, gordijnen en dekens. De woning was niet aangesloten op elektriciteit en gas noch op deriole- ring. Zondagavond omstreeks negen uur was mevrouw IJ door de buren het laatst gezien toen zij met haar hondje in de richting van het centrum wan delde. Pas veel later op de avond liep de hond alleen buiten. De Vereniging Milieuhygiëne heef! sleun gekregen van „Het Veerse Meer". Pagina 3. Nederlandse zonzoekers hoeven volgens luchtvaartmaatschap pijen niet bang te zijn voor vluchten naar Spanje. Pag. 7 Een vreemdeling in Japan kan niet nat worden. Pagina 8 Weer record van Linda de Boer. Pagina 10 Sjuul Breussing de slimste in Philippine. Pagina 9 Popgroepen vaak willoos werk tuig in handen van platenbon- zen. Pagina 11 Nieuwe make-up mode: „Puur Natuur" (maar de fabrikant vaart er wel bij). Tussen Haak jes. Pagina 12 SANTA CRUZ DE TENERIFE (AP) Het cruise schip Fulvia, waarop zondag brand uitbrak terwijl het met 700 personen aan boord voor de kust van de Canarische Eilanden voer, is gisteren gezonken. Alle 448 passagiers en 247 beman ningsleden van de Fulvia zijn in vei ligheid. PARIJS (RTR). Verkeersonge lukken hebben in de eerste helft van dit jaar 6.406 personen het leven ge kost, 103 meer dan in dezelfde perio de vorig jaar. Er vielen 148.810 ge wonden, een stijging van 2.350, aldus officiële cijfers.

de Stem | 1970 | | pagina 1