SLUISgrootste WINKELAKTIE VAN 25 APKIL TOT 15 MEI RE en Zn. HANDELSGEEST ZIT DE winkel van Nederland SLUISENAAR IN HET BLOED ruik de r Roller. AN SLUIS" inde sausen Ideaal Ontheffing OP DE FOTO'S: DE STEM VAN DINSDAG 21 APRIL 1970 Beleefd aanbevelend, IIIBIIIIBIIIIBIIIIIBIIIIBIIIIBIlBiMlIBlil I TEL. 1236 - SLUIS Dit is de oefening (Raadpleeg eventueel uw erts) Buikspieren verstevigen. Buikje verdwijnt. S 19,75. In zijn boek „Een blik op de vor ming der stad Sluis en op den aam- leg harer vestingwerken van 1382 t»t 1587" heeft de taalkundige J. H. van Dale, een geboren en getogen Sluizenaar, al beschreven hoe Sluis, in eerste instantie Lamminsvliet ge naamd, een zeer belangrijke ham- delspositie innam, na het verder stroomwaarts aan het Zwin gelegen Brugge. Van Dale zegt het zo: „Sluis was een bloeiende sta,d van wet en leefde van de kruimkens, die vielen van de tafel der Konin gin (Brugge) en die alleen daar door niet grooter, niet rijker, niet machtiger is geworden, wijl het oudere Brugge in waarheid de oud ste brieven had, in het bezit was van uitgebreide handeisvoorrech ten". Het gildewezen ia Sluis nam aam einde van de veertiende eeuw I n enorme vlucht. Het rijke ma- I L,lr,sgiIde telde toen 86 leden, terwijl het gilde van St.-Christof- I W„?01' de .vrije schiplieden of pi- I £en ei.?en gasthuis met kerk dèiAij 11 vÜttal pijners- of arbei- hin„ ,ei! leidden eveneens een Mmi-.™ hestaan. Sluis dankte zijn d d aa<n de zee. Aan het einde zii„ ?nde eeuw bouwde de stad van TO^terkingen om aam de zijde Willem de Zwijger tegen de tirannie ten strijde te trekken. Pas omstreeks 1900 ontwaakt Sluis uit zijn langdurige winter slaap. De Belgische badplaats Knok- ke komt tot ontwikkeling. Deze ge legenheid werd in Sluis terstond aangegrepen om net ails in vroeger tijden een graantje vam de weivaart elders mee te pikken. In de periode van 1900 tot aam het begin van de eerste wereldoor log deed op uiterst bescheiden wijze het toerisme zijn intrede. Mondjes maat kwamen de welgestelden een kijkje nemen. Toen omstreeks 1906 de Franse onderwijscongregatie „De broeders van de christelijke school" zich in Sluis met 500 man vestigde, kregen de neringdoenden het plots druk. Er konden weer graantjes worden gepikt en bovendien vorm den de broeders een toeristische at tractie. De Fransen kwamen naar Sluis, oimdat in Frankrijk in die periode anti-klerikale wetten waren afge kondigd, waarna dfe broeders een veilig heenkomen moesten zoeken en dit tot 1939 in Sluis hebben ge vonden. Uit die tijd stammen de goede contacten met Frankrijk. Het toerisme van 1918 tot aam 1940 werd langzaam maar zeker verder uitgebouwd. Weliswaar met gebrekkige middelen, maar de be zoekers kwamen. In de dertiger ja ren bestond n.L die afspraak met diverse bustndememingen iin Bel gië, dat op de donderdagen, wan neer veel Belgen naar Middelburg gingen, er in Sluis zou worden ge stapt. Als trekpleister fungeerde dan een braderie. In oktober 1944 werd Sluis bijna geheel door een Engels bombarde ment vernield. Toen de wederop bouw aan die orde kwam werd met instemming van de bevolking be sloten de stad in zijn volle glorie te laten herleven. Het oude Bedfort, dat als raadhuis dienst deed, moest in zijn oorspronkelijke staat her rijzen. Het is een hele touwtrek kerij geworden. Uiteindelijk hebben de Sludzenaren hun zin gekregen en torent het Belfort (een hoektoren van een verdedigingswerk) weer boven alles uit. Ook de oude straat jes en het stratenplan zijn er weer. De stenen echter zijn nieuw. Om toch de bezoekers het idee te geven hoe oud alles was, werd uit Brugge van gebouwen roet gehaald en op de stenen vain Sluis gesmeerd. „Ach dat is zo maar een handigheidje van ons" zegt burgemeester van Hoo tegem, die de wederopbouw van Sluis van het begin af aan heeft meegemaakt. Na 1950 begon Sluis te groeien naar wat het mu is. Daarbij werkte het verschil in valuta tussen beide landen voor Sluis in het voordeel. Door de ervaring uit vroeger jaren wisten de inwoners van Sluis hel toeristisch verkeer op een profes sionele wfjze aan te pakken. De winkelactie in Sluis ils daar als ser vice aan het kooplustigs publiek een logisch gevolg van. TEl. 01178 - 1293 1 f GRATIS LOT nuis of -comfoor, een ie, trap, strijkplank of suze, alsmede in alle landmaaier? Wij zijn komende reparatie in ÏANT (Van' een onzer verslaggevers) SLUIS „Er bestaat in Sluis een goede samenwer king tussen de VW, de pas opgerichte Middenstands vereniging en het gemeen tebestuur. Het voeren van de winkelaktie van 25 april tot 15 mei is voor Sluis een goede zaak, te meer daar onze Belgische gasten dit van onze mid denstand vragen". „Dit zegt burgemeester P. F. van Hootegem, de mail die op 31 maart j.l. officieel afscheid nam van zijn gemeente, omdat hij reeds vijf jaar de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Gedurende vijf jaar nam hij het burgemeestersambt waar en zelfs nu nog, na zijn officiële vertrek is hij nog dagelijks op het statige gemeentehuis te vinden, omdat er voor hem nog steeds geen opvolger is gevonden. Naast het burgemeesterschap vervult de heer Van Hootegem nog de functie van voorzitter van de bloeiende VW, een organisatie die in het verleden de belangen van de Middenstand in Sluis behartigde. Tevens is voorzitter van de pas op gerichte stichting Sport, Cultuur en Recreatie. De baten van de winke liersactie, naar schatting 'n bedrag van 30.000,- zullen deze stichting ten goede komen. Hoofdpunt van de hele actie vormt een loterij _,met als grote prijs een Ford Capri. De gloednieuwe mid denstandsverenging pakt trouwens meteen flink uit. Twee miljoen lo ten worden uitgezet bij de winke liers. Bij besteding van een gulden ontvangt men zo'n lot. Naast de Ford zijn er nog vele prijzen te ver- diezen w.o. de nodige buitenlandse reizen „Wij willen de middenstand bij alles helpen. Een goed samenspel tussen plaatselijke overheid en al lerlei belangengroeperingen heb ik altijd als een ideaal gezien- Bij ons in Sluis vormen toerisme en mid denstand de belangrijkste factoren in het bestaan. Niet voor niets wordt Sluis de grootste winkel van Nederland genoemd. Het is de vraag of een winkeliersaktie in on ze gemeente nodig is. De een stelt: „Waarom doen jullie het. Dat is hier niet nodig", terwijl een ander opmerkt: „Onze klanten vragen het. Bovendien is het een service aan het publiek. „Vooral de Belgen", aldus de heer Van Hootegem", zijn gevoelig voor dat laatste argu ment". De voorzitter van de Midden standvereniging, de heer A.J. Ver- wilst, wijst er met klem op, dat alle ondernemers in Sluis willen be wijzen dat de prijzen niet hoger zijn geworden na de invoering van de BTW. Overigens is de nieuwe omzetbelasting een verboden woord in Sluis. Toch is de BTW Suis niet ongemerkt voorbijgegaan. Vorig jaar bleek de BTW de stormachtige ontwikkeling van de streek te rem men. Burgemeester Van Hootegem: „Vooral de Belgen begrepen die BTW niet. Wanneer men voor 60 cent een glaasje kocht dacht de gebruiker daar overheen nog eens BTW te moeten betalen. In Sluise horecabedrijven wotrdt uitsluitend met inclusieve prijzen gewerkt. Het moest echter wennen en juist in vergelijking met het topjaar aller tijden 1968 vielen de resulta ten over het afgelopen jaar tegen. De indruk bestaat, dat het dit jaar al weer een heel stuk beter gaat, aldus de heer Van Hootegem. Over gebrek aan belangstelling van de zijde der bezoekers hoeft Sluis zich geen zorgen te maken. In 1969 werden er vier miljoen men sen genoteerd, die bij St."Anna ter Muidetn de grens passeerden- Daar naast werden er 750.000 auto's ge registreerd en 9000 autobussen. Vooral in het hoogseizoen heerst er in Sluis een babylonische spraak verwarring. Maar daar weet ieder een in de gemeente van klein tot groot wel raad mee. De Sluizenaar is al dcor de eeuwen heen ver trouwd geraakt met het verschijn sel toerisme. Bij dit alles speelt een grote zo niet d-e belangrijkste factor mee: varkoop op zondag. Na de Tweede Wereldoorlog besloot de gemeente raad van Sluis gebruik te maken van de mogelijkheid ontheffing te verlenen op de winkelsluitingswet. Het ministerie van Economische Za ken heeft tot nu om de drie jaar dit besluit van de raad met een goedkeuring gehonoreerd. In okto ber van dit jaar loopt de onthef fing af en reeds nu heeft het ge meentebestuur opnieuw op het mi nisterie gevraagd de uitzonderings positie va-n Sluis te handhaven. „Het typische is dat de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen tegen onze zondagver koop is. Men vindt, dat wij een te rigoureus gebruik maken van de mazen die de winkelsluitingswet ons biedt" zegt burgemeester Van Hoo tegem. „Gelukkig wordt er in Den Haag anders overigedacht! Toch is niet alles toerisme en middenstand wat de klok slaat in Sluis- Er zijn schone industriën, zoals houtver werkende bedrijven, een groot aan nemingsbedrijf en landbouw. Ver der streven wij er naai- verwer kende mdustriën naar Sluis te krij gen. Ruimte is er voor. Vooral dient het goede woonklimaat van onze ge meente in het oog te worden gehou den", aldus de burgemeester. RECHTSBOVEN: Sluis, zoals iedereen het plaatsje kent. Zomer of winter, zondag of maandag, altijd vol auto's van het winkelend publiek. LINKSBOVEN Het Belfort, torent hoog uit boven Sluis. Het heeft jaren geduurd, tot 1956, voordat het oude verdedigings werk na de verwoesting in 1944 in de oorspronkelijke staat was terug gebracht. LINKS MIDDEN In de oude Kerkstraat is het altijd een drukte van belang. RECHTSONDER: Het dorpspleintje van het kleine dorp dat vroeger van Sluis was ge scheiden door het Zwin. Dit is ook het dorp dat door vele schilders als object voor hun werken werd ge bruikt. jouwgereed schappen. Ook op het lot dat wij u ver strekken kan de hoofdprijs vallen!

de Stem | 1970 | | pagina 23