T v-voetbal trok ruim pi* ocent GEBOORTENGOLF VAN ZEEVIS VERWACHT O.L.V.-Lyceum uit Breda kampioen schoolvolleybal Co Boksgala in Oudenbosch v- Wielren in Kap< Tevreden met het aanbod Lange winter geen nadeel Ton per jaar voor betaald voetbal in Tilburg POST: „IN DE ZOMER WEER OP DE FIETS" Gees Prieri weer tweei Agent redde Jackie Ickx Gemmell red tegen zuil Schalke04 wil met kunstlicht Adamec betalen Ajax-F eijenoord niet in stadion Bredase duiker werd kampioen I I Dode bij speedway W ijzigingen hockey-elftal 18 DE STEM VAN DINSDAG 21 APRIL 1970 19 75 (Van onze sportredactie) HILVERSUM De laatste twee maanden is het aanbod van voetbal wedstrijden op de Nederlandse beeld buis aanzienlijk geweest. Met twee succesvol in twee verschillende Eu ropese voetbalcompetities opererende Nederlandse clubs was dat ook niet verwonderlijk. De belangstelling voor deze wedstrijden, die voor het me rendeel in integrale vorm werden uitgezonden, was dan ook bijzonder groot. De kijkdichtheid, met name van de integrale reportages, lag vrij wel constant boven de 75 procent hetgeen neerkomt dat telkens een kijkerspubliek van circa 7 miljoen personen van 15 jaar en ouder, kon worden geregistreerd. Uit deze hoge kijkdlchtheden kan men concluderen dat het publiek voor al deze wedstrijden niet alleen groot, maar voor een groot deel ook tamelijk vast van samenstelling is geweest. Dit laatste bleek trouwens ook uit de reacties op een andere vraag uit een telefonisch onderzoek van het 1 t.v.-programma „Video", waaruit naar voren kwam dat een aanzienlijk percentage personen al le wedstrijden of bijna alle wedstrij den gezien heeft. Over het algemeen is de Nederlandse televisiekijker best tevreden met het grote aanbod van voetbalreportages op het scherm. Op de vraag of men vond dat er teveel of te weinig voetbal op de tv werd vertoond, antwoordde bijna tweeder de van het publiek, dat het bestaan- GELSENKIRCHEN (ANP) De Westduitse voetbalclub Schalke '04 die voor de Tsje chische international Jiri Ada mec ,jui de markt" is, heeft diens club, Spartak Trnava, een nogal merkwaardig aanbod ge daan. Schalke wil Adamec beta len met de aanleg van een kunstlichtinstallatie op bet ter rein van Spartak. (Van onze boksmedewerker) OUDENBOSCH Bij het eerste boksgala in Oudenbosch verschenen negen boksers van de organiserende vereniging Luijckx uit Breda in de ring, die voor een spannende strijd zorgden. Goof Machieise behaalde het Nederlands kampioenschap wel tergewicht bij de nieuwelingen door een zege op Bert Knapen, terwijl zijn broer Adrie, die Zuidnederlands kampioen in de C-klasse was gewor den, gehuldigd werd. I-n de wedstrijd Kort Knoep Vam Boxtel werd Vam Boxtel winnaar, daar Kort Knoep wegens kramp de wedstrijd moest beëindigen. Een mooie strijd werd geleverd tussen, de kampioen Adri Machieise en P. de Jonge. In de tweede ronde wist Ma chieise De Jonge in de touwen te werken- Het duidelijke overwicht, dat Machieise reeds in de tweede ronde bad, zette zich voort in de derde ronde en voor Machieise De Joinige knock-out kon slaan gaf deze de strijd op. De uitslagen van dit boksgala zijn: Bij de lichtgewichten werd H. van Doom overwinnaar in zijn strijd tegen H. Sminder. Bij de zwaargewichten A. Abee op A. de Jong, bij de vedergewichiten Dirk Zwanen op Louwers, bij de zwaar- weltergewidhten g. machieise op B. Knapen. C. van Boxtel won bij de wéltengewichten verdiend van C. Knoop. De strijd tussen A. Presser en R. Westerbeek bleef onbeslist. C. Bi-emams wist bij de weltergewich- ten een overwinning te behalen op N. de Jong. Bij de zwaarwelterge- wichten won R. Ossenblok van E. Womg-A-.Soy. Door opgave van P. de Jonige wist Adri Machieise in deze klasse de overwinning te behalen. AMSTERDAM (ANP) De com petitiewedstrijd Ajax-Feijenoord, die voor zondag op het programma staat, zal definitief niet in het Olympisch stadion worden gespeeld. Maandag morgen zijn er nog besprekingen ge weest tussen de directie van het sta dion en Ajax, over een mogelijke ver schuiving van. die strijd van het Aj-ax- stadion naar het Olympisch stadion- De uitkomst van dat gesprek was dat het oorspronkelijke plan van iax op eigen veld te spelen, blijft landhaafd. de aanbod hun wel naar de zin was- Het aantal personen, dat van mening is, dat ei teveel voetbal op de tv wordt uitgezonden, bedraagt circa 10 procent en is 2,5 maal zo klein als het aantal dat vindt dat er nog te weinig voetbal op de tv te zien is. Het aantal personen, dat min of meer regelmatig naar voetbalveld of stadion trekt om ter plaatse naar een voetbalwedstrijd te kijken, is volgens dit onderzoek een kleine an derhalf miljoen groot. Dat komt neer op ongeveer 15 procent van het gedeelte der Nederlanders van 15 jaar en ouder. Nog eens 13 procent bezoekt ook wel eens een voetbalwed strijd maar in elk geval minder dan een maai per maand- Liefst 72 pro cent gaat nooit naar een voetbalwed strijd toe. Een kleine 3 procent van de Nederlanders is een maal of va ker naar het buitenland geweest om zijn favoriete club in zijn strijd te gen een buitenlandse vereniging te steunen. Ook deze minderheidsgroe pering kan het clubchauvinisme, al thans wanneer men dat ter plaatse in het buitenlandse stadion obser veert, tot grote hoogten doen groeien. Ook in nationaal verband is er dui delijk van zgn. clubtrouw sprake. Van hen. die wel eens naar voetbal wedstrijden gaan kijken, trekt onge veer 50 procent altijd naar dezelfde club, 15 procent doet dat bijna altijd terwijl de overblijvende 35 procent zijn aandacht over verschillende clubs pleegt te verdelen. Onder pu bliek van de tv-voetbalwedstrijden, blijkt de clubtrouw aanzienlijk min der opvallend. Bijvoorbeeld: In hoeverre neemt het publiek in de tegenstelling tussen de twee Nederlandse topclubs AJAX en Feijenoord een bepaalde positie in? Op de vraag: „Bent u voor AJAX of voor Feijenoord?" spreekt bijna de helft van het publiek zich of voor AJAX of voor Feijenoord uit. De twee kampen zijn bij benadering even groot. Iets meer dan de helft ofwel 54 procent, onttrekt zich aan het kiezen van een positie in deze strijd, of omdat ze de beide clubs een even goed hart toedragen (31 procent) of omdat ze zich tot geen van beide clubs aangetrokken voelen (6 procent). Voor AJAX verklaarde zich 24 procent en voor Feijenoord 22 procent. SL (Van onze sportredactie) BREDA Nederland heeft zijn nationale kampioen 1970 lange af stand zwemmen met vliezen en duik- pak. Het is de Bredanaar Giel Hel- mich van het duikteam „Argo-nau- ta". Hij behaalde zijn titel in Rot terdam, tijdens de eerste wedstrijd van de serie om de „Coupe de Cor- lieu". Voor deze internationale com petitie (finale op 8 'november in Pa rijs) kwamen 108 deelnemers naar het Brielse Meer. Helmich legde in dat grote gezelschap beslag op de elfde plaats en was daarmee de bes te Nederlander wat hem de nationa le titel bezorgde. De afstand bedroeg 6 kilometer en 200 meter. Voor dat traject bad Helmich 1.15.08 nodig. Aangemoedigd door dit succes zÈü de Bredamaar in ieder geval deelne men aan alle races om de „Coupe de Cooiieu". Het programma: 26 april Parijs, 31 mei Luik, 19 juli Boloigne, 6 september Locarno, 18 oktober HastingB, 31 oktober Essen. MADRID (ANP) Bij een botsing op het circuit van Ja- rama in de Grand Prix van Span je, tussen de wagens van Jackie Ickx en Jack Oliver, heeft een Spaanse politieagent van de gar- dia civil zonder twijfel het leven gered van de Belgische coureur. Onmiddellijk na de botsing in de eerste ronde tussen de twee wa gens in de Bugatti-bocht is de agent ondanks het gevaar voor een explosie naar de brandende wagen van Ickx gerend. Hij heeft eerst, tevergeefs, geprobeerd de vlammen te doven. Daarna slaag de hij er ook niet in de veilig heidsgordel van de Belg los te maken, waardoor hij gedwongen was de coureur uit zijn stoel en uit de wagen te slepen. De agent zelf liep bij zijn reddingswerk een aantal niet al te ernstige, brand wonden aan gezicht en handen op. Ickx kwam er wonderwel vanaf. Hij mocht gisteren reeds uit het ziekenhuis vertrekken. •*<1 Ü8I (Van onze hengelsportmedewerker) BERGEN OP ZOOM Is de lange strenge winter van 19691970 nadelig voor de visstand? Deze vraag is niet eenvoudig te beantwoor den. Biologen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek verwach ten voor garnalen en diverse zeevissoorten eerder een goed dan een slecht broedjaar. De praktijkervaring leert, dat na lange en koude winters vaak ware broedgolven van garnalen en tong tot wasdom komen. De extreem strenge winter van 19621963 is er een sprekend voorbeeld van. De ontwikkeling van de visstand op het binnenwater is waarschijnlijk nog wat meer afhankelijk van het weertype; dus de voedselontwikkeling en watertemperatuur in de loop van mei en juni. bo-orfcengolf garnalen,, tong en andere zeevis zou kunnen komen. Het waarom is erg m-oeilijk te be antwoord-en. Waarschijnlijk is het zo, dat er na een lange koude winter ook vaak een plotselinge stijging van water-temperatuur gaat komen als eenmaal de lente of voorzomer door breekt. Het wordt dan sneller warm dan normaal. Ook al omdat het vaak later in het seizoen is. We zijn ook dit jaar een maand achter op de voorjaarsontwikkeling. Er komt dus een zekere warmtegolf op een be paald moment, zodat er een snelle en hevige opbloei van plankton en ande re voedselorganismen komt. Verder in het seizoen zijn de overlevings kansen voor het jonge broed dus be ter. Een veel groter aantal eieren kan tot wasdom komen. Als slechts een paar procent meer va-n de visse eieren tot wasdom komt dan nor maal, is er al sprake van een ge- booirtengölf. Veel zal afhangen van de water temperaturen in mei en juni. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de bin nenwateren. De vissen paaien later af, maar hebben ook meer ka-n-s op een gunstig onderwater-kraamkamer- milieu als het da-n zover is. Zo is er het afgelopen j-aa-r door de m-o-oie zomer o-o-k een geboorten- explosie van snoekbaars geweest. Vooral de visstand op het IJssel- meer heeft d-a-ar veel a-an te danken. DezE gebo-ortenexplosie heeft minister Lardinois zelfs tot een verbod van de kuilvisserij gebracht, omdat de overblijvende beroepsvissers op het IJsselmeer nu plotseling een betere boterham kunnen verdienen. Het is normaal, dat er eens in de 10 j-aar zo'n broedexplosie komt. Dat is een statistisch gegeven, omdat ook vele bijkomende biologische factoren een rol spelen. Toch zijn er in de huidi ge lange wimter-situatie weer enkele factoren, die een kans op een beter De afgelopen winter heeft alle re cords in lengte (niet in strengheid) geslagen. De winter van 1962-1963 was veel kouder. Toen waren er voor de kust water-temperaturen van enkele graden beneden nul. Tot 20 mijl uit de kust werden toen enorme ijsvelden gesignaleerd. De winter was nu erg lang, maar de water temperaturen lagen half april nog rond de twee tot drie graden. Nor maal liggen de water-temperaturen op zee enkele graden hoger in maart en april, maar van extreem lage temperaturen is geen sprake. Er is geen rampwinter voor de zeevis; zo als in 1963 toen zeker 90 procent van de tong stierf of door de vloot werd weggevangen op diepere plaatsen op de Noordzee, waar de vis zich (diep water is iets minder koud) zich con centreerde. De garnalen-bioloog, dr. Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek heeft geen kwaad woord over deze winter. Hij heeft graa-g een lanige koude winter, die meestal een hroedgolf van garnalen te zien geeft. Ideaal voor hem is een winter, waar in het lekker koud is, maar juist net niet zo koud, dat er sterfte bij de tong optreedt, die in moeilijkhe den raakt als de water-temperatuur beneden de drie graden komt. Bij vier graden Celsius voelt de tong zich al niet happy. Ze trekt trou wens uit de ondiepere, dus koudere kustgebieden weg, die bij een mooi voorjaar snel in watertemperatuur stijgen. De voorlopige conclusie is dus beslist, dat er na deze lange winter wel eens een prachtige ge- broedjaar mogelijk maken. Strikte voorwaarde is don toch wel, dat er nu een flinke zonnige periode met snel stijgende water-temperaturen komt en een mooie voorzomer. Er is veel zon en veel licht nodig om de voedseltoestand en het leefmilieu ide aal te maken voor een geboortenex- plosie. In elk geval is het zo, dat de meeste hengelaars ten onrechte den ken, dat er na een zachte winter meer kans op een goed vissen-broed- j-aar zou zijn. Dr. R. Bod-deke van het RIVO hoopt op een goed broedjaar voor de garnalen. Dat brengt meer voedsel voor diverse vissoorten; dus ook meer vis in het kustgebied. Er is al le reden voor de zeehengelaars om optimistisch te zijn. Als de zon ma-ar komt (Van onze sportcorrespondent) TILBURG B en W van Tilburi stellen de raad voor bij wijze va overbruggingsregeling, en hangende de eventuele saneringsmaatregele die door het KNVB-bestuur in de toe komst zullen worden ontworpen, he betaalde voetbal ter plaatse te steu nen met maximaal ƒ100.000.- pe: jaar. De subsidie mag uitsluitend worder aangewend in de exploitatiesfeer var de afdelingen betaald voetbal van Willem II en NOAD. Het subsidiebe drag per vereniging is afhankelijk van de recreatieve betekenis van de club, blijkend uit het aantal bezoe kers per thuiswedstrijd. Het voorstel bevat tevens de aantekening, dat het gemeentebestuur zich niet aan een vaste verdeling wenst te binden, maar deze van jaar tot jaar wenst te bezien. Het voorstel zal 27 april in de gemeenteraad aan de orde worden gesteld. Verwacht wordt dat een meerderheid zal instemmen met het subsidievoorstel. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Peter Post is na een verblijf van zes weken in een Berlijns ziekenhuis, waar bij hem een fistel onder het zitvlak werd verwijderd daarbij traden ernstige (nier) complicaties op terug in Amstelveen. De zesdaagsekeizer is bijzonder te vreden over zijn huidige constitu tie. Post: „Ik voel me goed. Ik ben vanmiddag bij dokter Rolink ge weest, aan wie ik de medische rap porten uit Berlijn heb gegeven. Ik ga een afspraak maken met een Amsterdamse nierspecialist en die zal samen met Rolink over mijn toekomst beslissen". De Amstelvener, die voorlopig nog een maand thuis moet blijven, ziet het voortzetten van zijn wieier- carrière vol vertrouwen tegemoet. Hij verwacht halverwege dit jaar reeds weer op de fiets te Zitten. „Ik ben", zegt Peter Post, „de laat ste weken zo hard vooruit gegaan, en als dat de komende maanden ook gebeurt het hoeft niet eens zo hard dan hoop ik in de zo mer weer op de weg te rijden. Ik denk zelf dat ik eind juni, begin juli al kaii beginnen te trainen. De doktoren in Berlijn hebben mij verzekerd dat alles in orde zal ko men en dat ik in de winter wee als vanouds op de baan kan rij. den". Post heeft zowel bij zijn thuiskomst als in Berlijn een bijzonder grote belangstelling ondervonden. „'Enorm", aldus Post, „ik heb a verschrikkelijk veel felicitatie gekregen. Het hele huis staat vol met bloemen. Ongelooflijk. Zoiets heb ik in mijn hele wielercarrière nog nooit meegemaakt. Ook ie Berlijn heb ik ontzettend veel te legrammen, gelukwensen en t" foontjes gehad. Ongelooflijk", Het kamioensteam van het Onze Lieve Vrouwe Lyceum uit Bril V.l.n.r. staand: Herman van Poppel (coach), Toine Veuger (aanvoerfcl Frank de Groot, Walter v.d. Sande M. Oomes (trainer) en Rob Zittend: Dick. Jan de Jongh, Joes van Nijnatten, Cor Clarijs, Jack Bw| Peter van Velzen. Binnenkort weer een vertrouwd beeld: zeehengelconcoureen, die zich in Westbrabant en Zeeland in een grote belangstelling mogen verheugen. (Van onze sportmedewerker) BREDA Op de zaterdag gehou den Nederlandse schoolkampioen schappen in Doetinchcm is voor Bra bant bijzonder succesvol verlopen. Het Onze Lieve Vrouwe-lyceum uit Breda sleepte bij de heren de titel in de wacht door alle wedstrijden met 20 te winnen. De Bredanaars zullen Ne derland vertegenwoordigen in de Eu ropese titelstrijd, die op 1 en 2 juli in Boekarest zal worden gehouden. Het team, bestaande uit Toine Veu ger, Dick-Jan de Jongh, Walter van der Sande, Frank de Groot en Peter van Velsen van Lyceum 1, Joes van Nijnatten en Cor Clarijs van Lyceum 3 en Jacq Evers van LVC zal voor deze gelegenheid, aangevuld met de geblesseerde Rob Daver, onder lei ding van de trainer-coaches M. Oomes en H. van Poppel, de trip naar Roe menië maken. Wat dat betreft zal er echter een oplossing moeten worden gezocht voor de grote financiële problemen, die zich zullen voordoen. Zo zal een bedrag van ongeveer vier mille no dig zijn. De jongens zullen hiervan een gedeelte zelf moeten opbrengen, maar daarnaast zoekt men haar hulp van buiten. De dames van het Bredase Lyceum bleken overigens oo kBrabants sterk ste vertegenwoordiger in Doetinchem. Lang heeft het er naar uitgezien dat ook zij naar Roemenië zouden gaan, maar in de finale sneuvelden zij, na de eerste set te hebben gewonnen en in de tweede bij de stand 1111 slechts vier punten van de titel af te zijn. De Hogere Paedagog School Hoogveld uit Hengelo, tenslotte de hoogste eer op, waai de Bredase dames op de plaats kwamen. Gezien de grote moeilijkhed®!)! ontstonden met de tijd bij de sWjl keling van het program, zal IBS' v-;'| gend jaar eerst provinciale voon den organiseren. GLASGOW (ANP) Tom^l Gemmell, de linksachter van Schotse voetbalclub Celtic, is gis1® licht gewond geraakt aan het M® toen hij met zijn auto tegen e-en' I keerszuil opreed. De wond met drie krammen gehecht worn J Gemmell is geselecteerd voor, Schotse elftal, dat zaterdag «L Engeland speelt voor het 0 kampioenschap. RZEZOW (ANP) De Pool^l na- Rose is bij wedstrijden in Kz I om het leven gekomen. F°se ,Lm(| in een bocht ten val en werd I een achterop komende renner ov den. Rose overleed fer plaatse. hip in (Van onze paardespor AXEL Traditiegeti concours-hippiqueveren op tweede pinksterdag, concours-hippique. Aan de binnengekomen i wordt eeen deelname den en pony's verwa< landelijke rjjverenigirig clubs uit Zeeland en 1 terwijl ook uit België ee delijke rijverenigingen men. Het programma is zee: evenals voorgaande jar- tenidprogramma is echt ware liefhebbers, want zoals door de Koninklijk se Federatie van lande, enigingen voorgeschreve afleggen van d-ressuurp wel individueel als vooij viertallen, terwijl de tijdens de morgenuren van hum kunhen moetei (Van onze meden KAPELLE Op zatei zal er in Kapelle om t\( middags een wielerweds den georganiseerd voor en om drie uur voor ar Bij de aspiranten zulle., ners aan de start verschil de amateurs 75. Dit we deeld op de jaarvergade- wielersportclub Kapelle- die in hotel „De Zwaan" dem omder voorzittersch— heer J. Eversdijk. De aftr- stuursleden H. Kramer, F. T. Kloet, en R. vam Lie allen herkozen- Besloten werd start: en de wielerwedstrijden weer I bij de Veilinggebouwen. D Van der Biltlaan, Vijversti welsestraat, Stationsstraat, amateurs zullen onder me start verschijnen ploegen v Toyota, Clarijs, Victoria, Warti en Trico-Noble. (Van onze corresponde TERNEUZEN Cees Pri Goes finishte, in het Belgisc! gem als tweede achter de B Huysmans, die enkele cent sneller bleek dan Priem. Wa Lampen eindigde op de 14e j Cees Priem, die ook in c van Bladel als tweede eindigd Poter Vonck als zesde over c spoep kwam, maakt ook d ■*an ie Nederlandse ploeg, d dag deelneemt aan de Luxen klassieker Grand Prix Pieri mens De overige Nederlands- nemers zijn Ron Bakker, Ber h-en en Jacq Deckers. UKKEL (ANP) Het Ned-| hockey-elftal, dat zaterdag ii duf tegen Wales speelt, is al. samengesteld: Jan Willem (EMHC), Bart Taminiau (T: ®n Heiko van Staveren (Kan 11Ppy de Lanoy Meijer (BMHi Spits (Amsterdam) en Sel hens (Kampong), Frans Spits Frans Christis (fi XjkThole (Laren), Sander H (HDM) en Martijn Nolet (Kam „res?rve zijn: Doyer (Togo), (HHYC) (Laren) en S" Voor deze wedstrijd was ee iat spelers niet beschikbaar yhristis en Maarten Sikking b h,>r,gens te loggen examen tos kan de reis niet meemakè 8 tomilie-omstandigheden.

de Stem | 1970 | | pagina 20