ZEVENHONDERD ZUID-MOLUKKERS ZES DAGEN BEZIG MET Mars op Den Haag IN NASA-CENTRUM TE HOUSTON Astronauten beleven reis weer Etherreclame stelt adverteerders teleur MN Medici en studenten: weinig animo voor bedrijfsgeneeskunde Opnieuw bezetting in Tilburg Leven volgend jaar duurder KOPPELING KEURINGEN STRUIKELBLOK Bestraling consumptie aardappelen toegestaan Commentaar Apollo DS'70 verwacht minstens vijf zetels in 1971 NK V-blad wilde VJ\U niet verdacht maken Rusland Rapport-Sassen: Bezitters diploma sociale academie naar universiteit Suriname krijgt 400 min. voor vijf-jarenplan Transport in U.S. ligt stil door staking MAGNEET BULLETIN rbsbureau DE MAGNEETnv DE STEM VAN DINSDAG 21 APRIL 1970 ASSEN (ANP) Ongeveer 70» Zuid-Molukkers zijn gistermorgen om tien uur uit de Zuidmolukse woonwijk in Assen voor een zes daagse mars naar Den Haag vertrok ken. Minister-president De Jong en de ambasadeur van Indonesië wer den telegrafisch van het vertrek op de hoogte gesteld. In de telegram men wordt hun tevens verzocht za- terdga 25 april na aankomst van de Zuid-Molukkers in Den Haag een petitie in ontvangst te willen nemen resp. op Plein 1813 en bij de Indo nesische ambassade. In de Houtrust- hallen in Den Haag zal door naar verwachting 20.000 Zuid-Molukkers worden herdacht dat 20 jaar geleden de vrije en onafhankelijke republiek Zuid-Molukken werd geproclameerd Gisteravond waren de Zuid-Mo lukkers in Meppel, waar een cultu rele avond werd gegeven. Vervolgens gaat de tocht via Ermelo, Utrecht, Alphen a/d Rijn en Voorburg naar Den Haag. Enkele gedeelten zullen niet te voet worden afgelegd. Tij dens de mars naar en in Den Haag zal worden geprotesteerd tegen de politieke en sociale discriminatie die Zuid-Molukkers zeggen in Nederland te ondervinden. Tijdens een persconferentie vóór het vertrek pit Assen bleken vooral de jongeren feller en fanatieker dan de ouderen tegen het negeren in Ne derland van een Zuid-Molukse vrij heidsbeweging. .Ons geduld is vrij lang hevig op de proef gesteld", zo werd gezegd. Naar hun mening zou het niet meer van werkelijkheidszin getuigen om Nederland niet meer te beschouwen als een land waar men recht kan vragen en krijgen, maar als een land dat benut moet worden als slagveld en operatiecentrum voor diverse acties en intriges. Voor het vertrek vond een korte plechtigheid plaats bij het sociale centrum in de Zuidmolukse woon- vijk. Aan de leider van de voettocht, ds. S. Metiary, werd ter onder streping van het religieuze karakter van deze vrijheidsstrijd een kruis overhandigd. De vertrekkende Zuid- Molukkers werden toegesproken door hun president, ir. Ja Manusama. Ter afwisseling werden -klaag- en protestliederen gezongen, begeleid door het Molukse fluitorkest. Met talrijke spandoeken (zie foto) werd vervolgens, voorafgegaan door de Molukse drumband „Fadjar" de zes daagse voetreis aanvaard. VICE-PRESIDENT Spiro Agnew van de V.S. heeft gezegd dat het een tragische fout zou zijn het ruim tevaartprogramma wegens „een keer pech" af te gelasten. En hij voegde daaraan toe dat „de zwart kijkers de reddingsboten al klaar hebben om zich in veiligheid te brengen". Agnew mag objectief gelijk hebben, toch hindert ons iets in zijn toon. Zijn optimisme heeft iets krampach tigs. Óndanks het feit dat de astro nauten de vlucht hebben overleefd, is het vorige week met de Apollo 13 grondig mis gegaan. Als de ex plosie in het dienstcompartiment zich bijvoorbeeld op de terugreis had voorgedaan had geen van de drie ruimtevaarders de ramp over leefd. Dit betekent nog niet dat daar door de pessimisten gelijk zouden hebben. Het betekent wel, dat de NASA zich in alle rust moet kunnen afvragen of het tempo van het Ap- polloproject niet te hoog ligt en of werkelijk wel alles gedaan is om on nodige risico's te elimineren. Het antwoord op die vragen dient met name gegeven te worden zon der dat politieke argumenten of een eventueel misplaatste trots van al te i ijverige technocraten in het geding i worden gebracht. Tenslotte gaat het om mensenlevens en die zijn on vervangbaarder dan een Apollo- dienstcompartiment. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De minister van Economische Za ken gaat hierbij niet in op de al enige tijd circulerende geruchten, dat de 300 miljoen meeropbrengst moet uit groeien tot maar liefst 600 miljoen gulden. Hij kan er ook niets van zeg gen omdat dit het beleid van minis ter Witteveen in eerste instantie en van het kabinet in zijn totaliteit is. Officieel zal dit pas terug te vinden zijn in de miljoenennota 1971, die in september aan de Staten Generaal aangeboden wordt. Feit is nu echter al, dat de artike len voor het directe levensonderhoud na 1 januari 1971 het minst zullen stijgen. De meer luxe artikelen vallen echter onder het hoogste percents tarief van de b.t.w. en zullen daarom [- volgend jaar aanmerkelijk meer om hoog gaan dan volgens de 300 mil joen gulden meeropbrengst geraamd is. Daartegenover staat echter de ver jaging van de loon- en inkomsten- j Masting volgens de correctieregels j Van de regering. Op 1 januari 1971 namelijk moet deze belastingcorrectie van in totaal 900 miljoen gulden Waarvan een deel al gerealiseerd is geheel voltooid zijn. Het oorspronkelijk wetsontwerp voor de aanpassing van de b.t.w. op 1 januari 1971, dat onlangs in de tweede Kamer behandeld is, gaat uit van een tariefsverhoging tot 4,3 pro cent voor het laagste tarief en tot 13 procent voor het hoogste tarief. 'en grotere aanpassing moet daar om gevonden worden in een verdere erhoging van deze percentages, raorvoor is een gewijzigd wetsont- erp noodzakelijk, dat vermoedelijk ELVde, miljoenennota 1971 in sep- «nber bij de Staten Generaal inge- wend zal worden. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON In gebouw nummer vier van het Nasa-cen- trum in Houston zijn de Apollo-13-astronauten Jim Lovell, Fred Haise en Jack Swigert begonnen aan een hernieuwde doorleving van hun gevecht in de ruimte. Zij doen dit ten be hoeve van de deskundigen die willen nagaan wat er precies is fout gegaan met de Apollo-13. Tot 29 april moeten de drie ruimtevaarders hun ervaringen op de mislukte vlucht naar de maan stap voor stap vertellen. De Apollo-astronauten waren maan dagmorgen in Houston teruggekeerd uit Honoloeloe, waar zij president Nixon hebben ontmoet. Nixon heeft daar ook zijn krachtige steun onder streept voor het programma van de bemande ruimtevluchten, aldus Na- sa-directeur dr. Thomas Faine, bij de begroeting van de astronauten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De nieuwe par tij Democratisch Socialisten '70 zal in 10 plaatsen in ons land deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, namelijk in Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Leiden, Vlaardingen, Go- rinchem, Zeist, Ermelo, Capelle aan den IJssel en Leiderdorp. De lande lijk voorzitter van het voorlopig be stuur, drs A. J. van Stuyvenberg, uit Eindhoven, zei gisteren in Rot terdam, dat een prognose moeilijk is te geven. De kamerverkiezingen in het volgend jaar kunnen DS '70 5 4 7 zetels opleveren, zo verwachtte dra Stuyvenberg. Lijstaanvoerder in Capelle aan den IJssel is de heer H. Pors (41), oud- woordvoerder van de stroming De mocratisch Appèl in de Partij van de Arbeid. Hij is kort geleden ook ge kozen tot voorzitter van het gewest Rotterdam van de nieuwe partij DS '70. Bjj de introductie van de Rotter damse kandidatenlijst zei de heer Pors, dat de PvdA in het Rijnmond gebied te weinig oog heeft voor de belangrijke positie van Rotterdam en de betekenis van deze stad voor de nationale economie. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het NKV-blad Ruim Zicht heeft nooit de be doeling gehad de Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven verdacht te maken. Ruim Zicht schreef twee weken geleden na melijk dat 't bereik van da mesbladen werd overschat en dat van dagbladen onderschat. Het ging hier om de TON-onder- zoeken naar het leesbereik van tijdschriften. Ruim Zicht baseer de zijn uitspraak op nieuwe on derzoeken. Het NKV-blad vond het vreemd dat van de damesbladen juist die bladen bij TON geflatteerde cijfers opleverden, die door de VNU worden uitgegeven. Dit al les bleek gisteren bij de behan deling van het door de VNU aangespannen kort geding tegen het NKV als uitgever van Ruim Zicht bij de Utrechtse recht bank. »De televisie moge dan een indringend medium êemifla i r2^tls blijkt zowel het percentage ingeschakelde toestellen als het l)o aantal personen per ingeschakeld toestel terug te lopen, terwijl zeker1 f n <le gewcnninS aan t.v.-reclame bij de kijker een rol speelt. Een visies ur?te,:ing bij de adverteerders over het rendement van de tele- een e 's zich in 1970 dan ook gaan aftekenen. Tot uiting komend in schri'u aW00n 'age be'an£stelling voor vrijvallende reclamezendtijd". Dit Ju de Bond van Adverteerders in zijn jaarverslag over 1969. ronce t radioreclame betreft vindt men evenals bij de televisiereclame een Piek ,rond de nieuwsbulletins. Tegenover het grote voordeel van de traste11 luisterdichtheid staat het nadeel dat nieuws en reclame sterk con- van dk en daardoor de kijker/luisteraar onaangenaam treffen. Het streven ma's ,°vd blijft gericht op een vervlechting van reclamespots ie program- vertefT i1'"3 muziek. Naast de drie Hilversumse zenders kunnen de ad- burg v"S V00r .radioreë!ame terecht bij radio Veronica en radio Luxem- Bonri vooral radio Veronica heeft een aanzienlijk bereik en is volgens de voor Adverteerders dan ook een aantrekkelijk medium. Nixon had hem gezegd dat er wel mensen zouden zijn die de ongeluks- vlucht van de Apollo-13 zouden aan grijpen om aan te dringen op ver traging of teruggang. „Maar wij zijn zo niet. Wij laten ons niet door te genslagen van onze pas afbrengen. Wij hebben een goede koers uitgezet, een koers vooruit, en wij zullen niet wankelen in onze vastberadenheid". De astronauten werden bij hun aankomst toegejuicht door ongeveer 5.000 mensen, onder wie veel Nasa- medewerkers. Over een rode loper liepen ze naar een met vlaggen over dekt podium, waar een huldiging volgde. In een korte toespraak merk te Lovell op dat hij en zijn metgezel len daar helemaal niet hadden ge staan wanneer de mensen in het ruimtevaartcentrum op de grond er niet waren geweest, die hen hadden teruggeleid na de explosie. „Er zijn ogenblikken geweest, waarop we dachten het niet te zul len redden" aldus Lovell. Swigert sprak na Lovell met nau welijks verstaanbare stem in dezelf de zin. „Ik geloof dat het er voor ons in vele opzichten uitzag als voor ie dereen in een kwestie van overleven. We moesten er het beste van maken met wat we hadden". Acht van de tien jongste Sovjet- russische onbemande ruimtevaart pogingen zijn mislukt, heeft Stewart Alsop in het tijdschrift New Week geschreven. Sinds maart 1967 heeft de Sovjet-Unie 18 sondes naar de maan gezonden, elf daarvan zijn mislukt. De jongste mislukking was in februari, van een onbemand ruim tevaartuig dat niet terug naar de aarde gehaald kon worden. Volgens Alsop is de Sovjetrussi- sche SL-12, een viertrapsraket, in staat zes tot acht ton in een baan om de aarde te brengen en dus theo retisch geschikt voor een bemande vlucht. „Maar voor zover bekend zijn er geen bemande vluchten onderno men, waarschijnlijk omdat de fouten marge te hoog is, zelfs voor de Rus sen die veel risico nemen", aldus Als op. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De bezitters van het einddiploma sociale academie dienen toegang te krijgen tot univer sitaire examens in de faculteit der sociale wetenschappen. Dat stelt de commissie-Sassen in een tussentijds rapport. De commis sie heeft zich gebogen over de co ördinatie wetenschappelijk onderwijs sociale academies. De minister van Onderwijs en We tenschappen, dr. G. H. Veringa ziet echter geen kans de voorgestelde voorlopige regeling reeds voor het studiejaar 19701971 in te voeren. Hiervoor moet de wet op het Weten schappelijk Onderwijs en het Aca demisch Statuut gewijzigd worden. De commissie-Sassen heeft dit tus sentijds advies uitgebracht op ver zoek van de minister die had ge vraagd om een suggestie voor een voorlopige regeling. Ook vrijgezel Jack Swigert wachtte bij zijn thuiskomst een „warm" haal van zijn vriendin Mary Laroque uit Syracuse. ont- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Medici en studenten in de medicijnen hebben slechts ge ringe belangstelling om te gaan werken als bedrijfsgeneeskundige. Van de ruim 400 voor bedrijfsartsen beschikbare plaatsen zijn er dan ook ongeveer 10 procent vacant en dat terwijl steeds meer bedrijven overgaan tot het in stellen van eigen geneeskundige diensten. Deze situatie baart minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volksgezondheid grote zorg, te meer omdat hij het niet in de hand heeft, alle problemen op te lossen. Eén van die problemen is het feit, dat bedrijfsartsen soms zowel voor de aanstelling in een bepaalde func tie als voor de pensioenvezekering keuringen moeten verrichten. Op de ze situatie is nogal wat kritiek ont staan, reden waarom minister Rool- vink vindt, dat over deze zaak klaarheid moet komen. De bewindsman zal dan ook de commissie van advies en bijstand voor de bedrijfsgeneeskunde vragen, aan deze kwestie bijzondere aandacht te besteden. Deze commissie houdt zich reeds bezig met het formuleren van voorstellen Om de wetgeving in zake de bedrijfsgeneeskundige dien sten aan te passen aan de moderne ontwikkelingen in het bedrijfsge neeskundig denken en handelen. Minister Roolvink, die dit in een nota aan de Tweede Kamer over de bedrijfsgeneeskunde meedeelt, zegt er naar te streven de gunstige invloe den van de bedrijfsgeneeskunde ten goede te doen komen aan allen, die in een onderneming werken. Dit uit breidingsproces kan zich slechts ge leidelijk voltrekken, want er zijn onvoldoende bedrijfsartsen beschik baar. In de periode van 1966 tot 1968 traden slechts 56 artsen toe tot de bedrijfsgeneeskunde, maar in de zelfde periode beëindigden 39 be drijfsartsen hun werkzaamheden op dit terrein, zodat er slechts netto 17 bedrijfsartsen bijkwamen in een tijd vak, waarin zich alom een groeien de behoefte aan bedrijfsgeneeskun dige verzorging begint te openbaren. Volgens minister Roolvink is de ge ringe animo ten dele te wijten aan min of meer latente spanningen in de geneeskundige wereld ten opzich te van de bedrijfsgeneeskunde. Daar naast zijn er maatschappelijke fac toren, die rechtstreeks betrekking hebben op het aanbod van sociaal geneeskundigen in het algemeen en van bedrijfsartsen in het bijzonder. Uit sociologische onderzoekingen is gebleken, dat bedrijfsgeneeskunde (evenals schoolgeneeskunde) ook bij studenten in de medicijnen weing belangstelling geniet. DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft, mede namens de minister van landbouw en Visserij, goedkeuring verleend aan de stich ting Proefbedrijf Voedselbestraling te Wageningen tot het bestralen van consumptieaardappelen. Deze goedkeuring is aan de stich ting voor de duur van vijf jaar ver leend. Aardappelen die al met che mische spruitremmingsmiddelen zijn behandeld mogen niet worden be straald. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Studenten van de sociale faculteit van de Tilburgse Hogeschool hebben maandag opnieuw voor hun alternatieve faculteit enke le kamers en een collegezaal bezet. Dertien studenten nestelden zich in de werkkamer van de voorzitter van de faculteit, prof. dr. P. C. Stouthard. Die had er op dat moment 'n gesprek met twee doctoraal studenten. De be zetters weigerden te voldoen aan het verzoek van de hoogleraar, de ka mer te verlaten. Prof. Stouthard en zijn gezelschap verlieten toen het vertrek. De hoog leraar had de namen van de bezet ters genoteerd. Een groep studenten trok de werkkamer van prof. dr. J. A. Stalpers binnen. Ze maakten het de hoogleraar onmogelijk college voor te bereiden. Ook hij noteerde de namen van de bezetters. Beide hoogleraren hebben tegen de studen ten die hun kamers bezetten klachten ingediend bij de rector magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer. Die heeft maandag de acht studen ten die vrijdag jongstleden de werk kamer hebben bezet van prof. dr. R. A. de Moor, in een aangetekende expresbrief uitgenodigd zich woens dagmorgen bij hem te vervoegen. Zij zullen worden gehoord door een com missie uit het senaatsbestuur aange vuld met een lid van do wetenschap pelijke staf, over de motieven die hen tot de bezetting hebben gebracht. Het achttal kan zich door een raads man laten bijstaan. Men neemt aan dat nog deze week de rector magni ficus zal beslissen of tot disciplinaire maatregelen tegen de acht studenten zal worden overgegaan. (Van onze red. binnenland) SCHIPHOL De ministers Bakker en Witteveen zijn optimistisch terug gekeerd van een tiendaags bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Minister Bakker sprak zijn voldoe ning uit over de voortgang in de ont wikkeling van het vijfjarenplan van Suriname, waarvoor de Nederlandse regering 240 miljoen beschikbaar heeft gesteld. Met betrekking tot het tweede vijf jarenplan, dat zal lopen van 1972- 1977, hebben de beide bewindslieden de Surinaamse regering laten weten, dat zij kan rekenen op nog een bij drage van 400 miljoen. Aangezien die zon schijnt, wil ilk het vandaag niet te lang maken, want zonneschijn is nagenoeg mijn grootste zwak. Ook het uwe, heb ik in het jammer genoeg reeds voorbije week einde gemerkt. Gij vuldet ten over vloede de straten en pleinen, bossen en plantsoenen, teneinde ik begrijp dat wel ook een graantje mee te pikken van de plots weer gulle ga ven der natuur. Helaas, het is voorbij. Voorlopig, hoop ik met u. Er zijn mensen, die meestal in het verborgene werken, maar af en toe treden ze, gewild of ongewild, voor het voetlicht. Neem nu predikanten. Week in week uit staan ze op de kansel, maar hun woorden reiken niet verder dan de achterste kerkban ken. Hoe die woorden in de harten der gelovigen verder gedragen wor den, is een andere zaak. Maar nu lees ik toch heel wat opmerkelijke dingen over enkele predikanten. In Rheden is zondag een fikse ruzie ontstaan tussen twee predikanten. Ze bleken al jaren ruzie te hebben, maar zondag, bij het afscheid van een van de twee, barstte de bom. De blijvende dominee wilde de afscheidsdienst bij wonen, maar de vertrekkende wilde de dienst niet laten doorgaan zolang de ander aanwezig was. Tumult en verwarring, gehuil en „eruit, eruit"- geroep onder de kerkgangers. Doml-nee maar! Alsof dat alles was. In Australië schijnen twee dominees te bestaan die vorig jaar uit hun ambt zijn ontheven omdat zij hun haar niet wilden laten knippen. Zij zijn nu weer in hun ambt hersteld, omdat er gemeentele den zijn gevonden die niets hebben tegen een predikant met lang haar. Tk heb nog een oude pastoor gekend die heel lang, spierwit en mooi gol vend, maar nogmaal HEEL LANG naar had! Predikanten hebben het niet eenvou dig, dat moet gezegd worden. Zo werd er een in Nieuw-Zeeland in verwarring gebracht bij een trouw partij, waarbij zowel bruid als brui degom lang haar droegen. Hij heeft toen inderhaast de' formule enigszins gewijzigd en vroeg: „Wil een van u de bruid kuisen?" De scheepspredikant van de Iwo Jima net vliegkampschip dat eind vorige week de drie Apollo-astronauten aam boord mocht nemen, maakte het ook bont. In het dankgebed dat hij direct na hun aankomst uitsprak, zei hij onder meer: „Wij danken U voor Uw genade en voor hun vakmanschap". De man heeft natuurlijk gedacht: Hij moet ook weer niet het idee krijgen het helemaal alleen te hebben ge daan. En wie zal hem dat kwalijk ne men, in een tijd waarin allerwegen '.nspraak en medebeslissingsrecht wordt geëist. De zon schijnt nauwelijks meer, maar toch stop ik er mee. Op zoek naar Iemand met althans een zonnig humeur. MERIJN NEW YORK (AP) In grote streken van de Verenigde Staten" Hgt het vrachtautoverkeer stil door een staking van de transportarbeiders. Ze zijn ontevreden met een over eenkomst, die vorige maand in Was hington tot stand is gebracht, en die hun een loonsverhoging van 1,10 dol lar oer uur garandeerde. (ADVERTENTIE) Als u extra voordelig met vakantie wilt gaan dan kan dat in Mei en Juni Per K.L.M,: Gardameer Dubrovnik/Lopud Ibiza Italiaanse Riviera vanaf f 318,— vanaf f 438,— vanaf f 364,— vanaf f 268,— per touringcar: 6-7-8 en 10 daagse reizen naar Duitsland, Oostenrijk en Zwitserlandvanaf ƒ135, rondreizen: 10-15 dagen Rome, Tsjechoslowakije, Engeland en Scandinavië vanaf 288,— jongerenreizen: 8 dagen Duitsland vanaf 150, 8 juni en 6 juli: 1 O-daagse Frankrijkrondreis met bezoek aan Lourdes vanaf 398,— Hoofdkantoor Eindhoven, Willemstraat 5, tel. 040-62787; Hoogstraat 183, tel. 040-24636; Breda, Passage 2, tel. 01600 - 33552; 's Hertogen bosch, Kolperstraat 3, tel. 04100 - 42128; Tilburg, Heuvelring 49, tel. 04250 - 34809.

de Stem | 1970 | | pagina 15