[IJKE NG HE N Moskou en Nasser: Situatie in M.-Oosten „Zeer gevaarlijk Papoea-leider N. Jouwe klaagt Indonesië aan ARRESTATIE VAN GELEERDE WEKT BEROERING Engelse kranten vrezen papierschaarste DUIDELIJKVOOR EEN WANDELAAR verdien meer met Thomasmeel koop vandaag nog fhomasmeel WIJ. f Bosbranden in Frankrijk jaarden- jrs en N.V. keetman l IANN BREDA Commentaar Prij zen Moeder Tory-motie tegen opheffing j wapenembargo (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/CAIRO - Rusland zal Egypte meer militaire stemi verlenen. ROLEX Doe ook als de Heer Gardenier: Hongerstaking OUDERS NOG STEEDS NIET OPGESPOORD VERDRONKEN JONGETJES IN UKKEL BEGRAVEN VREDESPLANNEN Buit drie ton Tweede inbraak binnen één week in grossierderij ZATERDAG 18 JULI 1970 WAREHOUSES, pizen naar de worden (IELE iten, alle kleine |enz. Bijgevoegd aar onder volle- UUR [;ende omstan- ierse tapijten EN )CHT I veilingmeester A. H. INEKE, veilinghouder. ejarige opleiding voor het >ejaarden verzorging, wei- Jtember a.s. begint, kun- Enkele geplaatst, folgens de officiële richt- geregelde diensten wij lag verstrekt. jgaarne gegeven door de M nchting, Leuvenaarstraat K, j P0) 23800. kies kunnen worden ge-1 Ice. VERZORGINGSHUIS MEIR NASSER MEER WAPENS VOOR EGYPTE rwijl minister Nelissen moeilijk doet over de gevraagde ver- Ihoging van de melkprijs met 1 cent [per liter, blijkt hij tegelijkertijd een [soepeler prijsbeleid over de gehele [Knie aan het overwegen te zijn. Dat betekent dat de kans zeer groot is, dat de minister de bedrijven op enkele uitzonderingen na weer vrij zal laten bij het doorvoeren tan prijsverhogingen. Het is niet noeilijk na te gaan wie in deze jjruk op de minister hebben uitge- efend: ondernemers- en midden standsorganisaties. De problemen die loonstijgingen het bedrijfsleven ezorgen, zijn inderdaad niet ge ring. Of het loslaten van de prijzen- rem daarbij echter de beste oplos- feing is, valt zeer te bezien. Het is felfs de vraag of de ondernemers pr zelf wel zozeer mee gebaat zijn, ndat nu de kans reëel wordt dat I verdere prijsstijgingen de in me- hige c.a.o. ingebouwde index-clau sules in werkina treden. Dit zal de onkosten opnieuw doen stijgen. De beruchte loon- en prijsspiraal Boet z'n werk weer. Het Centraal Planbureau heeft vori ge week nog gewaarschuwd, dat Ne het de komende jaren (nog) be ter zullen krijgen, als we er o.a. in plagen juist die loon- en prijsspiraal Bedrukt te houden. Een gewaar schuwd rhinister telt voor twee Dat de „bankoverval" van de 26- jarige Doesburgse moeder van vijf kinderen een wanhoopsdaad was, begrijpt ongeveer wef ieder- Ze stond op het punt van haar nan te scheiden en was in verwach ting van haar zesde kind. Bij haar og'mgen om door legale abortus Beholpen te worden, stuitte ze op de wetgeving, die dit niet mogelijk fnaalct Gezien de begrijpende hou ding van de Arnhemse officier van isfifie, die h voorlopig weer [leeft vrijgelc zal het met een troordeling i. meevallen. De uit- Bering die de gemeente Doesburg paar wekelijks toestopt, zal mis kien wat verhoogd worden, en daarmee lijken de problemen weer [lit de wereld. Maar dat is niet waar. Het geval Van deze Doesburgse moeder, dat toevallig de kranten haalt, bewijst dat de discussie over abortus pro- vocatus niet vrijblijvend kan blijven LONDEN (Reuter/A.F.P.) Een Joep conservatieve Lagerhuisleden jeeft een motie ingediend, waarin fe regering wordt gevraagd het wa penembargo tegen Zuid-Afrika niet te heffen. Volgens welingelichte hingen zou de motie door een der- igtal Tories zijn ondertekend. Frankrijk heeft Zuid-Afrika voor meld Franse vliegtuigen ter be vrijding van duikboten te kopen, Oor het geval het Britse wapen- stnbargo voor Zuid-Afrika opgehe- en zou worden en Zuid-Afrika En- else Nimrod-toestellen zou willen, lopen. Dit is overeengekomen tijdens de besprekingen die de Egyptische president Nasser twee weken lang met de Russische machtshebbers heeft gevoerd. Per communiqué, dat nagenoeg gelijktijdig in Moskou en Cairo werd gepubliceerd, werd gemeld dat beide landen hun „samenwerking op politiek, economisch en defensief gebied uitbreiden". dus 't communiqué, een rechtvaardi- Tevcns noemden de Egyptische en Russische regeringsleiders de toe stand in het Midden-Oosten „zeer gevaarlijk''. Bij de diepgaande besprekingen, al dus het communiqué, zijn Egypte en Rusland tot een eensluidend stand punt gekomen. Zij wijzen op het voortduren van de ernst van de toe stand in het Midden-Oosten, die ont staan is door „Israëlische agressie in de Verenigde Arabische Republiek en andere Arabische landen. Israël zou niet in staat zijn een agressieve politiek te blijven voeren, wanneer het niet voortdurend gesteund werd door imperialistische kringen, en in het bijzonder de Verenigde Staten. Beide landen hebben bestudeerd hoe een vreedzame regeling kan wor den bereikt en hebben verklaard vast besloten hun inspanning hiervoor te zullen blijven voortzetten. Maar, al- Voor een rustig wandelende voet ganger is dit een vrij duidelijke rich tingaanwijzer, maar voor het snel. verkeer vormen dergelijke twee talige verkeersborden in België een regelrecht probleem. Een suggestie voor de oplossing van dit probleem: twee borden, vlak na elkaar. Eén in het Frans, één in het Nederlands. Dan mogen de Vlamingen en de Walen zelf uitmaken welk bord eerst komt. PAUL BOLO (ADVERTENTIE) Het ideale horloge voor op en in het water. Speciale Oyster kast, gegarandeerd waterdicht tot op 200 meter. Gegradueerde draaischijf waarop duikers in één oogopslag de verlopen tijd kunnen aflezen. Automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Speciaal beschermde opwindknop. ROLEX SUBMARINER 535,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92-Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam DE BRITSE geleerde Charles Gibhs Smith heeft in de koninklijke bibli otheek van Kipenhagei, een Vlaams manuscript uit 1325 ontdekt met te keningen van speelgoed, dat op een helikopter lijkt. (ADVERTENTIE) uMijnnaamisJ. Gardenier, veehouder te Broek onder V'eenwouden (Fr.). Op mijn Braslandbedrijf strooi ik a/s fosfaatmest stof altijd Thomasmeel. Dit bevalt w/uitstekend. Ik koop Thomasmeel Mijd in de zomermaanden. Het is dart verreweg het goedkoopst En ik kan strooien, wanneer het mij het beste uitkomt MET THOMASMEEL BOERT U VEILIG! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De vervolging en onderdrukking van de Papoea's op West-Nieuw-Guinea door het Indonesische bewind neemt steeds schrikbarender vormen aan. Zelfs vooraanstaande pro-Indonesische Papoealeiders zijn gearresteerd. Het land wordt leeggehaald. De Indone siërs zijn erop uit het Papoea-volk in zijn geheel te vernietigen." Dit zei de bekende Papoea-leider in ballingschap Nicolaas Jouwe gis teren in Den Haag. Volgens de heer Jouwe heeft er de laatste drie maanden een omme zwaai plaatsgehad in de houding van de Papoea's jegens de Indonesi ërs, nadat dezen overgegaan zijn tot de arrestatie van enkele ais pro- Indonesisch bekendstaande Pa poea's. Onder hen bevindt zich de heer Herman Wajoi, voorzitter van de pro-Indonesische „Partai Nasio- nal", de enige politieke partij in West-Nieuw-Guinea, die zich nu ook tegen de Indonesische onder drukking gaat keren. Voorts is gearresteerd de heer Bonay, die de eerste door de Indo nesiërs benoemde Papoea-gouver neur van West-Nieuw-Guinea was. Een andere bekende arrestant is Frits Kirihio. Het Tweede-Kamerlid Roethof (P.v.d.A.) heeft inmiddels aan de Nederlandse regering ge vraagd hoe zij hierover denkt en of zij tegenover de Indonesische rege ring haar bezorgdheid hierover wil uitspreken. Volgens de heer Jouwe zijn er in zeven jaar tijds onder het Indonesische bewind 11.000 Papoe a's vermoord. Door het plegen van roofbouw, die erosie bevordert, zijn de Indone siërs bezig grote schade aan het land toe te brengen. Machinerieën zijn gedemonteerd en naar Indone sië overgebracht. Er is geen scheeps- vervoer meer en daardoor geen markten voor de produkten die lig gen te verrotten. De economische situatie is tot nul gereduceerd, al dus de heer Jouwe. De Indonesiërs hebben uit Java 7.000 bedelaars naar West-Irian overgebracht die men daar kwijt wilde en die misschien nog eens ge bruikt kunnen worden als arbei ders voor toekomstige industriële projecten. Nieuw-Guinea wordt weer naar het stenen tijdperk teruggedrongen, aldus de heer Joüwe, die ook sugge reerde dat met steun van een aantal Afrikaanse landen (Ghana) acties ondernomen zullen worden. (Van onze correspondent) PARIJS Het is de natuurlijkste zaak van de wereld, dat men na bos branden naar schuldigen zoekt. Die meent men voor wat de branden bij Saint-Maxime betreft gevonden te hebben in een zekere Paul Bolo, een leraar in de psychologie, sociologie en filosofie aan een Parijse onderwijs instelling voor beroepsopleiding. De man is 42 jaar, getrouwd met een Deense vrouw en vader van twee kinderen. Hij heeft een uitstekende opleiding achter de rug, zijn broer is parlementslid voor de gaullistische partij en naar zijn vader is een straat genoemd in Nantes, waar Paul Bolo geboren werd. Zfjn vader had een werkzaam aandeel in het ontstaan van de kolen- en staalgemeenschap. Hij bracht met vrouw en kinderen zijn vakantie door bij Saint-Maxime, toen daar deze week de grote bos branden uitbraken. Vijf getuigen hebben aan de gen darmerie verklaard, dat zij Paul Bolo twee uur lang hebben gevolgd op de top van een heuvel en waar hij pas seerde brak terstond brand uit. Op grond van die getuigenissen werd Bolo bij de gendarmerie ontboden, langdurig ondervraagd, door de rech ter van instructie van opzettelijke brandstichting beschuldigd en over gebracht naar de gevangenis in Dra- guignon. Het zonderlinge in deze mysterieu ze zaak is, dat geen van de vijf ge tuigen heeft gezien, dat Bolo de zaak iin bra»d stak. Zij hebben alleen maar sterke vermoedens en vandaar dat deze zaak in Frankrijk nogal wat opschudding heeft gewekt. Tegenover deze niet bewezen vermoedens staan verklaringen van de vrouw van Bolo, van zijn broer en van een van zijn collega's. Mevrouw Bolo bezweert de onschuld van haar man en zegt, dat men van de branden een politieke zaak wil maken. Het Parijse avondblad „France Soar" begrijpt niet goed de haast waarmee Bolo naar de gevangenis is overgebracht. Hij is in staat van be schuldiging gesteld, alleen maar op vermoedens en op geen enkel bewijs. Ook vindt genoemd blad het zonder ling, dat uit Marseille drie politie agenten van de contra-spionage over kwamen naar Saint-Maxime om deel te nemen aan de reconstructie en aan het verhoor. Bolo zelf is onmiddellijk na zijn ar restatie in hongerstaking gegaan. Hij weigert niet alleen voedsel tot zich te nemen, maar weigert ook de da gelijkse medicamenten die hij vol strekt nodig heeft als tbc-patiënt. „Ik had", zegt hjj, „van het ministerie van Onderwijs opdracht gekregen een studie te maken over het marxisme en over de veranderingen in de maat schappij. Bij een huiszoeking heeft men de politieke boeken, die ik no dig had voor mijn rapport aan het ministerie in beslag genomen en daaruit concludeert men dat ik een tweede Geismar en een Maoïst zou zijn". (Van een onzer verslaggevers OOSTBURG Het stoffelijk over schot van de zesjarige Laurent Lu- bois, het Belgische jongetje dat afge lopen zondag in de zee bij Retranche- ment verdronk, is vrijdagmiddag op de begraafplaats te Ukkel nabij Brussel ter aarde besteld. Familieleden haalden de lijkkist vrijdagmorgen om half elf af in het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg, vanwaar het stoffelijk overschot per begrafenisauto naar Ukkel werd vervoerd. Het tienjarig broertje van het slacht offer wordt nog altijd vermist. Van de ouder van beide jongens ont breekt tot dusver nog elk spoor. Het Belgische echtpaar is nog steeds on bekend met de dood van hun twee zoontjes. Het echtpaar maakt per auto een vakantietocht in de Schotse Hooglanden. Verwacht wordt dat ze pas volgende week terugkomen. Aangenomen moet worden dat ook de tienjarige Jean-Christophe in zee ia verdronken en dat het lichaam door de stroom is meegevoerd. ge en duurzame vrede in bet M.-Oos ten kan niet worden verwezenlijkt zonder dringende maatregelen voor het tot staan brengen van de Israëli sche agressie en terugtrekking van alle Israëliërs uit alle bezette Arabi sche gebieden. De resolutie van de Veiligheidsraad inzake het Midden-Oosten van no vember 1967 en de V.N.-resoluties inzake de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen ten voile moeten wor den uitgevoerd. Israël zou, zo gaat het gemeenschappelijk communique verder, gedwongen moeten worden zijn politiek die steunt op geweld te laten varen. Rusland in ieder geval is, zo wordt in het communique verzekerd, ten volle bereid de rechtvaardige strijd van de Arabische volken voor hun onafhankelijkheid, souvereiniteit en vrijheid te steunen en alle noodzake lijke hulp voor deze strijd te zullen verlenen. In het communiqué wordt geen ge wag gemaakt van de jongste Ameri kaanse vredesvoorstellen, dat een wa penstilstand van drie maanden en indirecte Arabisch-Israëlische vredes onderhandelingen tot stand wil bren gen. Ook wordt geen melding ge maakt van het Russische vredesplan. Premier Meir van Israël heeft in een interview verklaard dat dit Rus sische plan geen „enkel woord bevat dat oprecht is". Zij noemde het be angstigend dat de wereld Israël thans dreigt te behandelen als Tsjechoslo- wakije voor de tweede wereldoorlog werd behandeld: een klein land dat geen wereldoorlog waard is. Mevrouw Meir vergeleek de Sovjet Unie met het tsaristische Rusland, dat ook „het gehele Midden-Oostên, het Suezkanaal, de waterwegen, de ^olie en een cprridor naar Europa" wilde. Wanneer de wereld de Sovjet-Unie haar gang laat gaan zal zij het waar schijnlijk ook krijgen waar zij haar zin op heeft gezet. Niettemin begint het westen, „misschien wat te laat", te begrijpen dat „de vrije wereld in dit deel van de wereld iets te verlie zen heeft", aldus mevrouw Meir. De overigens niet te verwachten ondergang van Israël zou betekenen dat bet westen niet alleen moreel armer zou worden, maar dat tevens een stukje vrijheid verloren zou gaan. „President Nasser was er terecht trots op het land van de Engelsen te hebben bevrijd, maar hij heeft de Russen binnengehaald. De Engelsen kan men er uitzetten, maar ik ken geen land dat er in geslaagd is de Russen er uit te krijgen nadat zij eenmaal binnen waren", zo verklaar de de Israëlische premier. HOOGEVEEN (ANP) Nadat er in het vorige weekend voor ruim een ton aan sigaretten, shag, tabak en koffie was gestolen uit de gros sierderij van H. Steenbergen in Hoogeveen, hebben inbrekers in de nacht van donderdag op vrijdag op nieuw hun slag geslagen. Volgens de eerste schattingen is de waarde van de buit nu twee of driemaal zo groot. Ook gisteren zijn de daders met een vrachtwagen de grossierderij binnen gereden en heb ben ze de rekken met rookartikelen leeggehaald. De dieven verschaften zich toe gang via een andere deur, omdat er voor de deur, waardoor ze de vorige keer waren binnen gekomen, een wagon op de spoorlijn stond. Een hangslot werd vernield. Opnieuw werden geen vingerafdrukken ge vonden. Buiten ontdekte men alleen sporen van een vrachtauto. Er zullen nu waarschijnlijk maatregelen geno men worden om te voorkomen, dat de inbrekers voor een derde maal toeslaan. Tot nu toe was er geen extra toezicht geweest. In de hoop dat u uitgeslapen bent, verzoek ik u eventjes mét mij te con stateren, dat dit land niet alleen overvloeit van melk en honing, maar ook van landgenoten. Ga vandaag maar eens aan de dichtstbijzijnde autoweg kijken, dan ziet^ u ze weg rennen, weg naar het buitenland. Goed, dat heet vakantie. En ik moet ook toegeven dat er over die zelfde wegen minstens evenveel Duitsers komen binnenrennen. Maar dat komt omdat hun land al even zeer overvloeit. In dit verband is het aardig te we ten dat volgens de jongste EEG-sta- tistieken er hier nu ongeveer 12.910.000 Nederlanders wonen, en in 1980 zullen dat er 14.462,000 zijn. De monsters zijn de wereld nog niet uit. In het Zuidspaanse dorp Re- queiro de Bonanza is grote wanhoop en alarm ontstaan om een slang met „een kop zo groot als een kinder hoofd" De gewassen staan te rotten op de velden omdat de vrouwen de groenten niet durven binnen 4 halen. te Moeten vrouwen ook niet doen. Maar vakantiegangers zijn gewaar schuwd. Rotterdam complex. heeft een zeéhaven- Het is op een Werksp-oor na ge vild. Nog even iets over vakantiegan gers. Met name chefs en andere men sen die op hun werk iets te vertellen hebben, lijden veelal onder zogeheten vakantieneurose. Ze zijn namelijk bang dat het tijdens hun afwezigheid niet goed gaat, maar diep in hun hart zijn ze nog veel banger dat het tij dens hun afwezigheid wél goed gaat. In legerkampen wordt wel eens feestgevierd. Dat mag best, natuur lijk. Maar daar komt heel wat bij kijken. In een kamporder van de commandant van het legerkamp Ruc- phen las ik zeer wonderlijke dingen over een soort afscheidsreceptie van AOO (adj.-onder-officier) A. M. Flikweert. Onder andere dit: „Ik draag het militair en burger personeel te werk gesteld bij Kamp Rucphen en 632 Gemengde intendan ce depot compagnie op om uiterlijk te 14.15 uur zo voltallig mogelijk bij dit afscheid aanwezig te zijn. Het personeel te werk gesteld bij het Mob. Complex in Kamp Rucphen is uiteraard bij deze afscheidsbijeen komst aanwezig." Proost, of ik schiet! Ik hoor dat een aantal beroeps keuzeadviseurs gedwongen is om een ander beroep te kiezen. En ze schij nen daartegen niet eens in beroep te kunnen gaan. Allemaal beroepshalve maatregelen. Een uiterst ongewone staking wordt gemeld uit Birmingham, dat zoals u zich nog wel zult herinneren, in En geland ligt. Een knappe brunette van 16 jaar, genaamd Melinda Hertel, heeft het bestuur van de middelbare school waar ze de lessen volgt, laten weten dat ze niet meer komt. Reden: ze is sterk gekant tegen het besluit om ei een gemengde school van te maken. Er komen nu ook jongens op en Melinda wil voor haar 21e jaar beslist niet in contact komen met jongens. Ze zegt: „Jongens van 16 hebben maar één doel in hun leven en dat is een meisje meenemen naar de ach terste rij van een bioscoop." Doordraver van de week is op nieuw een hoge legerpiet. Een Zweedse ditmaal, n.l. vice-admiraal Oscar Kronstedt, die tekeer is ge gaan tegen de volgens hem te vrou welijke haartooi van de Zweedse sol daten. Er gaat teveel tijd verloren met krultangen en dergelijke, vindt hij. Maar wat geeft dat, Zweden is toch neutraal! Ik niet. Wat mij er niet van weer houdt om u allen, rechtsen en link sen, en min of meer gematigden, een gezellig tot prettig weekeinde toe te wensen. MERIJN. (Van onze correspondent) LONDEN Het ziet er naar uit, dat de vertegenwoordigers van de Britse havenarbeiders en de werk gevers elkaar pas opnieuw zullen ont moeten tijdens de eerste bijeenkomst van de speciale commissie, die door de regering-Heath met een onderzoek van de nationale havenstaking belast wordt. Deze commissie zal vermoede lijk maandag voor het eerst zitting houden. De vakbondsleiders zullen dan vol tallig aanwezig zijn. De afvaardiging van de werkgevers wordt geleid door George Tonge, die tijdens de afge lopen dagen en weken onderhandelde met de vakbonden. De speciale commissie werd onder voorzitterschap geplaatst van lord Pearson ,een rechter die door de La- bourgroepering met dergelijke taken belast werd tijdens de zeeliedensta king van 1966. Zijn suggesties hebben toen veel bijgedragen tot een spoedi ge beëindiging van dat conflict. Lord Pearson geniet bovendien het ver trouwen van zowel de havenarbei ders als de werkgevers. Aangezien de werkgevers weigeren te onderhandelen met de stakers, is de speciale commissie de enige hoop van de regering om het nationale havenconflict uit de impasse te krij gen. In het beste geval zal de com missie tenminste een paar dagen no dig hebben om met haar rapport en aanbevelingen gereed te hebben. De minister van binnenlandse za ken, Reginald Maudling, zat gister middag een vergadering voor van het noodcomité van de regering. Vanaf vanmorgen zullen afzonderlijke nood- comité's voor de havens uitmaken of er speciale maatregelen moeten ge troffen worden, bijvoorbeeld inzake het lossen van goederen die aan be derf onderhevig zijn. De twee Londense avondkranten, de „Evening News" en de „Evening Standard" zijn reeds overgegaan tot een vrijwillige beperking van hun dagelijkse oplage, die resp. ruim I miljoen en 550.000 exemplaren be draagt. Op beide kranten vreest men een spoedige papierschaarste. De krantenuitgevers zullen over enkele dagen bijeen komen om de toestand te bespreken. Een woordvoerder van een beroepsvereniging verklaarde, dat de meeste dagbladen over een rede lijke voorraad papier beschikten en dat geen paniekmaatregelen moesten worden genomen. Volgens de vereniging van Britse papierfabrikanten beschikten de aan gesloten bedrijven eind mei over een voorraad van 43.619 ton. „En dat is een zeer kleine hoeveelheid", ver klaarde een zegsman.

de Stem | 1970 | | pagina 9