Zeeland niet in N.V. Waterleiding Biesbosch Brabant B I BRABANTSE STATEN TEGEN Hoofdinspecteur vertelt van reis naar de West TOT 1975 TOL OP HARING VLIETBRUG? Australiër zeilde met vrouw en dochter naar Nederland nstuïf zeeland BEROEPSKEUZE- ADVISEURS: «EEN EMPLOOI S1ANDBEVEILKMG TAAK VAN GEMEENTEN Proefsluiting Haringvliet gewijzigd ijdelijk regen idiensten Commentaar Absurd gedeputeerde C. Hoek: Uil hollen HI-FI STEREO Kwaliteitspremies garnalen verlaagd Arrestant werd in Curacao gehaald dug In één Interpol Bijzondere zorg Culturele Centrum Sas van Gent Zwaar heiblok schampt man Inschrijvingen in handelsregister VAN MENSEN DINGEN EN DADEN R.k. kerk Zuiddorpe schakelt over op aardgasverwarming Directeur Credietbank Goes neemt afscheid ZATERDAG 18 JUK 1970 gen Apotheek J, j., Icheldestraat 26, tel. 2025°'l ITSEN baanderen Tandarts [els. Stationsweg 14 te HU]3 10-2205 (Zaterdag van ik 18-18.30 uur en zondag VJ |uur). en Zuid-Beveland Stam, Frans den Holland! Jte Goes, tel. 01100-5459 17J f n zondag van 9-10 uur), leren Tandarts H. Reddji fidhuisstraat 11 te Vissmgij ^4-2481. Alleen voor spoed» paterdag van 9-10 uut van 11-12 uur. ARTSEN. Axel en Zar, bokter J. de Haas te Zaat 101153-366. en Nieuw-Namen DolJ fm, Hulsterloostraat 44 karnen, tel. 01144-227, k- en Zuid-Beveland ]u| Gaakeer te Ovezande, 63. [z.-VIaanderen Dokter 1 ten te Oostburg, tel. 011)1 -Ula- ing, tel 01176-284, zaterdag ir. zondag 8 30 en 10.30 uur. Yerseke: H Anna, zaterdag ir, zondag 9 uur Voor tel. informatie iansweert). Zandstraat: H Paitoor v. Ars, rdag 19 uur zondag 10 uur. Zoutelande: Toeristenkerk, j?a -KATHOLIEKE KERK ^nburg: O.L.V. TenhemelrJ zaterdag 19 zondag 7, H. Gregorius de Grote, 1 1532. zaterdag 19 uur, zoni 130 en 11 uur. Srliet: H. Maria Onbevl. Ontil 125-382, zondag 9 uur. kens: H. Barbara, tel. ORlj zaterdag 19 uur. zondag land: Toeristenkerk, zati I. zondag 10 uur. te: Parochie H. Henricus, l fevond om 19 uur, zondag 7, j 60 uur. Ïoek-Koudekerke: Zaterdag hdag 8.30 en 10 uur. ïburg: Recreatieterrein, ate| en zondag 8.30 en Sp uur. Dorpsplein, zaterdag E10 uur. H. Maria Magd., tel. Olilj zaterdag 19 uur, zondag f ui. R.-K. h.b.s. Fruitlaan: )30 uur. de: H Bavo, tel. 0117M :iag 19 uur. zondag 9 uur. Inendijk: H. Martinus, 1382. zaterdag 18 30 uur, 30. 9. 10.30 en 17 uur. Isweert: O.L Vr. OnbevL Orr.j lag 18 uur. zondag 8 uur en 1 Jen 11 15 in Kruiningen). fdplaat: H Eligius, zaterdag] Bondag 7 30 en IC uur. |st: H Wilhbrordus. tel. 01K| zaterdag 19 uur, zondag I 30 en 17 uur. nerland: (Molenhoek), zoni] ir. cwacht: H.H. Philippus enjitt tel 01146-360. zaterdag 19 s.j kg 8 en 10 uur. abbendijke: Cultureel Centel ag 10 15 uur kerkdienst w| blieken. /adendamme: H. Bonifatija' 1-219. zaterdag 19 uur. zoij' )30 uur. vedorp: H Eligius, tel. ft zaterdag 19 uur, zondag!'] uur ddelburg: Par H Petri»'-1 Jus. zaterdag 19 uur, z«J en 19 uur fstburg: H Eligius. tel. ®'j| zaterdag 19 uur, zondagj lO 30 uur. Dezande: O.L V. Hemelv., al 1-214. zondag 8 en 10 uur. 1st- en West-Souburg: St.-JWI erk, zaterdagavond 19 aut 8| ag 8 en 10.15 uur. Hand: Gereformeerde kerk.1 rg 19 uur en zondag 9 uur. van Gent: H Maria Hen»'| 101158-1661, zaterdag 19-15 ag 9 30, 11 en 17 uur. hoondijke: Dorpsplein. Jbondag 10 uur. ijkplaat: Hulpkerk, zaterdag1 j (dag 9 uur. |uis: St.-Jan dt Doper, tel. Olllj zaterdag 19 uur, zondag 19 uur. Heerenhoek: Sint-Willibron 01105-264, zaterdag 19 uur, z»! 7 30. 9. 10 en 10 30 uur. .einkenszand: H Blasius, 'fjl 1)6- 9 en 20 45 uur, (ziekenWJ avond 18 uur avondmis) M tskil: H. Ant v. Padua, 57-418 zaterdag 19 uur, zon 10 en 10 45 uur. 'erneuzcn: H WillibrorduS 50-2327 Binnenstad zaterdag 1 iur: zondag 7.30 en 11 45 uur. f skerk, zaterdag 19 15 uur, zon®| 10 30 en 17 uur. Kruis» >ek) zaterdag 19 uur. zondag Par „De verrezen Chris™ -k school ..De Zeemeeuw"). a- iag 19 uur- zondag 9, 10 efl ërneuzen: Oud geref. gemo®1]! Iiderdag 9 april 19 uur: ds. "I tinenhurg T 'eere Ned Herv Kerk (17-5— zond 8 30 uur. lissingen: Parochiekerk O-L'l St -Jacob, zaterdagavond ,L nnag 8.30. 10.30. 12 en 19 UU1 Paauwenhurg: -m tavond 19 uur en zondag 8 en I r St -Jusenhziekenhuis zul( .1 nu Kath. Mil. Tehuis: zondag Trouwenpolder: Toeristenkerk, z*l rdag 19 uur, zondag 8.30 uur uur LVestdorpe: H. Maria Vis.. 158-527 zaterdag 19 uur. zondae 10 uur Wesikapelle: Toeristenkerk zat ir; zond 8 30 en 10 uur. IJzendijke: O.L V. TenhemelopS<l Omdat er een groot tekort was beroepskeuze-adviseurs is 1967 in Tilburg een dagopleiding I gesticht voor dit beroep. Eind dit [aar zullen de eerste beroepskeuze- adviseurs afstuderen. De meesten I zullen echter naar enkele, reeds werkzame beroepskeuze-adviseurs I moeten om een andere baan Ie vin- I den. Omdat het rijk een personeels- I stop heeft afgekondigd kunnen ze namelijk op de beroepskeuze-bu- reaus niet terecht. Beroepskeuze-adviezen worden I in onze ingewikkelde maatschappij steeds belangrijker. De praktijk be- wijst dat specialisten op dit gebied broodnodig zijn. Het is absurd ze een ander beroep te laten kiezen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Gedeputeerde [Staten van Brabant zullen de minis- j'ter van sociale zaken met klem ver- zoeken het personeelsbestand m.b.t. 1 de beroepskeuze-bureaus te verrui- men zodat de binnenkort in Tilburg I afstuderende beroepskeuze-adviseurs [daar aan de slag kunnen komen Zoals de zaken nu staan mag het I aantal s'afleden van de beroepskeu- t ze-bureaus met slechts tien procent per jaar worden uitgebreid. De bu- reaus zelf vinden dat hun stafbezet ting verdubbeld zou moeten worden. Met dit vooruitzicht is in 7.967 in Tilburg ook de enige dagopleiding voor beroepskeuze-adviseurs ge- laticht. Nu de eerste studenten op tiet punt staan hun diploma te beha- Ten blijkt er door de personeelsstop Ivan de minister onvoldoende em plooi voor hen in het beroepskeuze- tyeik te zijn. Zij zullen wel in het bedrijfsleven een behoorlijke baan unnen krijgen, maar daarvoor is de [academie, aldus Gedeputeerde Sta- [fen, niet opgezet. Een en ander is aan provicnciale .staten meegedeeld naar aanleiding pan vragen van het statenlid L. van Hezewijk uit Uden. V. Hoek, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, is de strandbeveiii- Sing een aangelegenheid voor de desbetreffende gemeenten. De heer Hoek vertelde dat wanneer bepaal- oe voorzieningen, waaraan financië- e conse<iuenties zijn verbonden, moeten worden getroffen, altijd een beroep op G.S. kan worden gedaan. De heer Hoek voegde er aan toe nat burgemeester Schipper van Oost burg m een gesprek heeft laten we ten, dat hij gaarne bereid is in sa menwerking met de heer De Lange, ice-voorzitter van de reddingsbri- t u» "^eeuwseh-Vlaanderen", te trachten de eventuele verbeteringen van de beveiliging van de West- Zeeuwsch-Vlaamse kust aan te bren gen, 19.1'| 01130-15' ig 19 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uV| 1\ ooruitaicliten Ivoor zondag en ■maandag, opge- Isteld door bet ■KNMI: ■Tijdelijk regen, look opklaringen •en temperaturen loverdag beneden j normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge- modeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 2-8; run. temp.: omstreeks normaal; max. P«np.; van 1 tot 4 graden onder nor- a'; kans op een droge periode van mnstens 12 uur; 80 procent; kans op een geheel drooig etmaal: 50 procent. Voor maandag; aantal uren zon: 1- min. temp.: omstreeks normaal; |max. temp.: van 1 tot 5 graden onder r 0:rnaal: kans op een droge periode jvan minstens 12 uur: 70 procent: kans ■cent™ Sellee' dr°0,g etmaal; 40 Pr0" WEER AAN ZEE andaag flinke zonnige perioden en J~" zwakke zeewind. Temperatuur "*ve.er achttien graden, zeewater T&ventien graden. i ooruitzichten: wij blijven aan de cl van een hogedrukgebied liggen, e 1 wisselvallig, maar over het alge- neen vrij goed strandweer. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Bij de behande ling van het voorstel tot deelneming van de provincie Zeeland in de N.V. Watenvinningsbedrijf Brabantse Biesbosch door Provinciale Staten van Noord-Brabant heeft zich bel merkwaardige feit voorgedaan, dal, nadat de commissie voor Economi sche Zaken had gerapporteerd dat dit voorstel geen aanleiding' gaf tot op- of aanmerkingen en had geadvi seerd overeenkomstig bet voorstel te besluiten, er uit de Staten toch zo veel bezwaren kwamen, dat G.S. na beraad in de lunchpauze bet voorstel hebben teruggenomen. Mr. H. Maeijer verklaarde namens de KVP-fractie dat deze het voorstel niet kon aanvaarden, hetgeen de lieer Y. van der Werff deed namens de VVD. Ook de heer L. Giebels opperde verschillende bezwaren en mr. J. Scholten A.R. adviseerde G.S. het voorstel terug te nemen voor nader beraad en behandeling in de economische en de financiële com missie. Mr. Maeijer betoogde dat destijds bij de oprichting' van de N.V. uitdrukkelijk is vastgesteld, dat Noord-Brabant de helft van de zeggenschap in de N.V. wil behou den en dat men aan derden wel 'wil leveren, maar hen niet wil laten participeren. De produktiecapaciteit van het bedrijf zal over enige tijd wellicht voor Rotterdam en Noord- Brabant alleen nodig zijn. Spreker acht het bij zonder'belangrijk om in dezen baas in eigen huis te blijven. De heer Giebels vroeg zich af of het Zeeuwse bedrijfsleven en Zeeuwsch-Vlaanderen wel zo voor waiterlevering uit de Biesbosch ge porteerd zullen zijn, omdat daarvoor een lange en dure leiding nodig is. Hij betreurde het, dat voor dit be drijf niet de publiekrechtelijke in plaats van de privaatrechtelijke vorm is gekozen. De heer Van der Werff was van mening, dal door het verstrekken van vier aandelen aan de provincie Zeeland de pariteit Rotterdam-Bra bant wordt uitgehold. Hij voorzag moeilijkheden en vroeg zich af of er achter dit voorstel wellicht onbeken de achtergronden schuilgaan. De vragen en opmerkingen werden door de commissaris der koningin, dr. C. Kortmann, persoonlijk beantwoord. Hij betoogde dat de enorme investe ringen, die in dit project worden gedaan, het noodzakelijk maken, dat op zo kort mogelijke termijn een optimaal rendement wordt verkre gen. Hij wees erop, dat gezien de ramingen in 1980 In Zeeland een zeer grote en in Noord-Brabant een relatief kleine behoefte aan het drinkwater uit de Biesbosch zal be- itaan. Op een interruptie van de heer Teijssen (KVP) antwoordde de commissaris, dal de eigen walerpro- duklie van Zeeland in deze orde van grootte buiten beschouwing kan worden gelaten. Wanneer Noord- Brabant over 40 procent van de aandelen beschikt, gaat dat uit bo ven het aandeel van Noord-Brabant in de voor het jaar 2000 geplande behoefte aan dit drinkwater. Ten slotte deelde de commissaris, die met klem het aannemen van het voorstel bepleitte, mee, dat Zeeland reeds nu veel water uit West-Brabant betrekt en de betreffende leidingen dus reeds aanwezig zijn. In tweede in stantie bleek, dat de heren Maeijer en Van der Werff door de commis saris niet overtuigd waren en de heer Scholten „nog net niet over tuigd". Mr. Maeijer meende dat men het water, zonder aandelen te ver- ADVERTENTIE) Hoofdstraat 16 St. Jansteen tel. 01UO-:: strekken, toch wel kwijt zou raken en zag niet in. waarom een afnemer tevens aandeelhouder zou moeten zijn. Ir. J. Gooden (KVP) deed nog een tussenvoorstel lot liet oprichten van een afzonderlijke N.V. voor de transportleiding naar Zeeland, waar door Zeeland voldoende zekerheid en inspraak zou kunnen krijgen. DEN HAAG (ANP) De kwali teitspremies voor garnalen, die in liet kader van de maatregelen ter verbetering van de structuur van de Nederlandse garnalenvisserij worden toegekend, zullen met ingang van 20 juli 1970 worden verlaagd van res pectievelijk f 0,40 tot f 0,30 en van f 0,20 tot f 0,15 per kg .Dit blijkt uit de beschikking van de minister van Landbouw en Visserij. Als aan boord van het vaartuig gebruik wordt gemaakt van een spoelsorleermachine met spijlafstan den van tenminste 6,88 mm., kan men vanaf genoemde datum in aan merking komen voor een premie van f 0.30 per kg. garnalen. Als op het schip een schutzeef wordt ge hanteerd met spijlafstanden van eveneens 6,88 mm., wordt een pre mie van f 0,15 per kg. garnalen toegekend. Uiteraard moeten de rechtstreeks vanuit zee in een Ne derlandse haven aangevoerde garna len voldoen aan bepaalde eisen van hoedanigheid en verzorging. (Van een onzer verslaggevers) GOES/MIDDELBURG In het jongste nummer van liet politievak- tijdschrift „Algemeen Politieblad" staat een reisverhaal dat aantoont, waarin een klein politiekorps groot kan zijn. In een met ansichtkaarten van het Curacaose Willemstad ver lucht relaas, verhaalt de hoofdin specteur-korpschef van de Goese ge meentepolitie, J. L. de Rave, omstan dig hoe hij zelf een arrestant, mede verdacht van een bankoverval in Goes, helemaal in de West, waarheen de gezochte was uitgeweken, is gaan ophalen. Over het algemeen laten korpschefs dit soort zaken aan onder geschikten over. Het opstel over het uitje bevat geen informatie, waarvan de Nederlandse politieman, waarvoor het Algemeen Politieblad is bestemd, kan zeggen „daar heb ik weer wat. van opgesto ken," Hoofdinspecteur De Rave is in zijn verhaal nog opgewonden over zijn belevenissen in de West. Nadat hij eerst had geprobeerd de arrestant op andere manieren naar Nederland te krijgen „bleef over de het zij ge zegd niet onplezierige noodzaak om hem van hieruit te gaan opha len", aldus de heer De Rave. „Daf moest in één dag worden ge regeld. Reisopdracht officier van jus titie Middelburg, gefiatteerd door de procureur-generaal te Den Haag, pokkeprik bij de gemeentearts, boe ken van passage bij de KI.M en niet onbelangrijk zien de 8.9Ü0 a 9.000 in handen te krijgen die naar schatting liet geheel zou gaan kosten." Zoals bekend hebben de bankover vallers, waai-van er nog een op vrije voeten is (waarschijnlijk in Ameri ka) 18.000 gulden buitgemaakt in de Nederlandse Credietbank. De bank bedienden werden met touwen in de lcluisgang vastgebonden en kregen een injectie. Naar later bleek een ondeugdelijke' oplossing van LSD in water. De korpschef kon 29 januari samen met één van zijn twee rechercheurs, brigadier Bal. naar Curacao vertrek ken. De verdachte had daar al be kend dus dat gaf geen problemen. „Tot het vertrek van het eerstvol gende KLM-vliegtuig naar Nederland op 3 februari, hadden wij gelegen heid Curagao te verkennen en iets van de Curacaose politie te zien", al dus de hoofdinspecteur. „Het was een bijzondere belevenis." Dai was ook te danken aan de offi cier van justitie op Curacao. Hij zorgde er voor dat de terugreis van de twee politiemannen en hun arres tant via Interpol per telex werd aan gekondigd aan de politie van alle tus senliggende landingsplaatsen met „verzoek om hulp en bijstand, zo dat nodig was." er om bekend staat sterk te zijn, leek De arm van Vrouwe Justitia, die als nooit tevoren te reageren. Hoofd inspecteur De Rave is er nog ver bluft van„Nadat wij met onze ar restant waren vertrokken zagen wij dan ook Interpol in de praktijk functioneren." En hoe „In Caracas (Venezuela) betraden vier Venezolaanse en in Lissabon twee Portugese collega's het vlieg tuig om naar onze welstand te infor meren, terwijl in Ziirieh een Zwit- Hoofdiiispecteur-korpschef J. L. de Rave sers politieman ons kwam begroe ten." Zelden zal een bankovervaller van het gemiddelde type, zo eervol zijn geëscorteerd. (Zeiden ook zal Justitie zo nadrukkelijk een arres tant hoogmoedswaanzin hebben op gedrongen.) Terug in Goes gold onze bijzondere zorg de meegebrachte arrestant. Het is normaal, zacht gezegd, al onpret tig wanneer een arrestant de benen neemt, de gedachte alleen al dat dit met deze van 10.000 km vér en ten koste van 8.500 gehaalde jongeman zou gebeuren was voldoende voor een slapeloze nacht. En slaap konden we. na een door waakte vorige nacht, goed gebruiken. We hebben ons dus beijverd hem zo spoedig mogelijk na verhoor voor de officier van justitie te leiden", aldus hoofdinspecteur-korpschef De Reve van Goes. En toen kon hij dan eindelijk van een welverdiende nachtrust gaan ge nieten. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In de reactie van de heer Remery naar aanleiding van ons interview met de heer J. Jansen betreffende exploitatie van liet Cultureel Centrum in Sas van Gent is abusievelijk vermeld dat het beheerschap van het centrum nog is opengesteld. Er is inmiddels een be heerder aangetrokken. DEN HAAG (A.N.P.) De reeds aangekondigde proefsluiting van de spuisluis in het Haringvliet gedu rende de volledige gelijperiode van zaterdag 18 en zondag 19 juli 1970 is gewijzigd. In verband hiermee ver valt hetgeen ten aanzien van deze sluiting eerder is gepubliceerd. De proefperiode is thans van za terdag 18 juli te ca. 17 uur t.m. zon dag 19 juli 1970 te ca. 6.30 uur. De sluis wordt gesloten op 18 juli van 17 uur tot ca. 20 uur en op 19 juli van ca. 0.30 uur tot ca. 6.30 uur. In verband hiermee zal: a. op 18 juli van ca. 17 uur tot ca. 20 uur de ebstroom op het Haring vliet wegvallen, waardoor de water standen op het Haringvliet hoog blij ven, terwijl het water in de Bies bosch bij gemiddeld getij niet bene den N.A.P. 70 meter zal' dalen. De tussenwateren, het Spui, de Dordtsche Kil en de Noord zullen meer water uit het Haringvliet/Hol- landsch Diep naar zee voeren.^ De maximale vloedstromen in het Spui, de Dordtsche Kil en de Noord zul len bij gemiddeld getij op zee res pectievelijk ca. 4,6 en 6 km/uur kun nen belopen. b Op 19 juli van ca. 0,30 uur tot ca. 6,30 uur de vioedstroom op het Haringvliet wegvallen, waardoor de waterstanden op het Haringvliet laag blijven. In de Biesbosch zal het laag- water, dat om ca. 1.30 uur wordt ver wacht. bij gemiddeld getij ca. NAP 0.40 meter bedragen: tijdens het hoogwater om ca. 7 uur zal de water stand nauwelijks boven NAP komen. De tussenwateren, het Spui, de Dordtsche Kil en de Noord zullen meer water naar het Haringvliet- Hollandsch Diep voeren. De maximale ebstroom in het Spui. Dordtsche Kil en de Noord worden verwacht te ca. 5 uur en zullen res pectievelijk ca. 5. 8 en 5 km/uur be dragen. Het Wantij zal een grote vioedstroom te verwerken krijgen, waardoor de Ottersluis, naar ver wachting vgn ca. 3 uur tot 8 uur voor de scheepvaart gestremd zal zijn. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 39-jarige lieer M.L. uit Geertruidenberg is bij werk zaamheden op het terrein bij Pécliï- ney aan de Sloehaven ternauwernood aan de dood ontsnapt. Toen hij van een in de grond ge heide betonnen paal de houten kop aan het verwijderen was, kwam eensklaps het 3,5 ton wegende hei blok van zes meter hoog omlaag val len. Het 'schaafde jifist' langs ^ijn borstkas. Met ribkwetsuren is hij per ambulance overgebracht naar het St.- Joxei'ziekenhuis -te Vlissingen.. (Van onze correspondent) TERNEUZEN I11 het register van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren, gevestigd in Terneuzen zijn in geschreven: Sluis: J. P. Louwagie, exploitatie van een benzinepompstation. Oostburg: G. D. Dekker, boom kwekerij; groot- en kleinhandel in boomkwekerijprodukten. Terneuzen: W. L. Bondewel schippersbedri.if met het m.s. „Wil- cor"; Salon Wiliia, eig. W. A. L. de Guchteneire, dames- en herenkap- persbedrijf, Smugley Bar, eig. A. O. G. B. Willems, cafébedrijf. Hulst: B. E. A. Picavet. exploitatie van een benzinepompstation, Déma, eig. W. J. de Maat, confectiebedrijf van in reeks anders dan op maat vervaardigde kledingstukken, R. K. M. Vereist, ambulante handel in melk, P. I. M. Faas-De Bruyn, markt- en straathandel in tweede hands auto's, gevolmachtigde met al gehele volmacht: J. M. P. Faas, E. J. II. Fassaerl, kruideniersbedrijf, kleinhandel in aardappelen, groen ten en fruit, beperkt textielbedrijf, beperkt gebruiksartikelenbedrijf, kleinhandel in schrijfwaren. Sas van Gent: Autoshop De Block, eig. H. A. M. de Block, kleinhandel in autoaecessoires, Scheepvaart- en handelsonderneming Th. A. Corne- lissen, eig. Th. A. Cornelissen, ex ploitatie van schepen, kleinhandel in centrale-verwarming bouwpakket ten. Oostburg: Fa. Van der Slikke, vennoten: C. A. van der Slikke sr., J. M, van der Slikke en C. A. van der Slikke jr., beroepsgoederenver- voer langs de weg. (Van een onzer verslaggevers) OOSTFLAKKE/DEN HAAG. „Wat zal er met de tol die op de Haringvlietbrug wordt geheven, straks gebeuren?" Dat is een belangrijke vraag voor vele duizenden Westbraban ders die binnenkort regelmatig en zelfs dagelijks gebruik zullen gaan maken van de Volkerakdam en de Haringvliet brug om van en naar de Randstad te reizen. Zoals het er nu naar uitziet, zal het nog zeker vijf jaar duren alvorens de brug tolvrij zal zijn. Een zaak die de burgemeestej's van de Westhoek-gemeenten Wil lemstad, Fijnaart, Dinteloord, Klun- dert en anderen met lede oigen aan zien. Ook directies van bedrijven, die zich in de streek zouden willen vestigen zien in de tolheffing een niet te onderschatten belemmering. Mèt de burgemeesters stellen zij dat het voor Noord-Brabant onrecht vaardig is tol te moeten betalen. Burgemeester mr. H. Po-p van Dintel- oord stelt ronduit: ..Wij hebben niets met die tol te maken". In de periode dal de Haringvliet brug in gebruik is genomen had hij slechts een puur regionaal belang. De ontsluiting van Goeree-Overflak- kee en een aantal Zeeuwse eilanden was er alleen mee gemoeid. Als ever een maand het wegverkeer tot de Volkerakdam zal worden toegela ten, is er van regionaal-secundair belang geen sprake meer, zo wordt in de Westhoek algemeen gesteld. De brug zal dan zelfs onderdeel zijn van een internationale route. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat bestaan daar andere denkbeelden over. Men stelt daar dat de Haringviietbrug pas dan voor vol kan meetellen als de zuidelijke en noordelijke delen van de Zoóm- weg geheel gereed zijn. Volgens de planning is dat half 1975. op z'n vroegst. Burgemeester W.M. van der Harst van Oostflakkee, die tevens presi dent-commissaris van de n.v. Ha ringvlietbrug is, zei ons gisteren dat een verlaging van de toltarieven (twee gulden voor een personenau to) er niet in zit. Nog niet zo lang geleden is de prijs met twee kwart jes omlaag gegaan. „Lager mogen we niet. De prognose is nu dat we onze reserve met deze prijs lang zaam zullen interen en in '75 zal die uitgeput zijn", aldus de heer Van der Harst. De begroting van de n.v. Haring- vlietbrug behoeft de goedkeuring van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Financiën. „Een verdere verlaging zal niet worden goedgekeurd, want de ministeries zullen zeker niet hel risico willen lopen op het eind van de rit te moeten bijpassen. Daar zijn ze ui termate beducht voor", aldus de president-commissaris. In de maand juni verwerkte de brug per dag gemiddeld 9.00.0 voer tuigen. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat stelde: „De brug ls voor uitlopend op de plannen van rijks waterstaat gebouwd. Het rijk heeft niet de financiële middelen vrij om die brug nu over te nemen". „Het zal afhangen van de verkeersont- wikkeling of liet rijk de Haring vlietbrug voor de geplande datum zal kunnen overnemen. Het kan dus wel eerder zijn", aldus de woord voerder van Verkeer en Waterstaat. „Als ik mijn man en mijn dochter niet had, deed ik het niet. Ik heb nooit op het water gewild", aldus mevrouw Van Slobbe, echtgenote van L. van Slobbe, de man die in Australië zijn huis en zijn bedrijf ver kocht om een-zeilschip te kun nen kopen en daarmee de ocea nen over te varen. De familie Van Slobbe (behalve zijn vrouw heeft de Australische Nederlander ook zijn 20-jarige dochter Marijke meegenomen) ligt nu al enige tijd met zijn schip Ce- tonia, een originele „kits" (twee master) in de jachthaven Delta Marina in Kortgene. „Nee ik hou niet van het water, ik ben als de dood zo bang. We kochten de boot en kwamen al dadelijk, nauwelijks op weg naar Nederland, in een orkaan terecht. Dat heeft vier dagen en vier nach ten geduurd. Twee keer ben ik haast verdronken. Ik kan niet zwemmen", aldus mevrouw* Van Slobbe die ondanks haar angst en het feit 'dat Zij* veel liever vaste 1 grond onder haar voèten heeft, toch maar de stoute zeilschoenen heeft aangetrokken en met haar zeilminnende man en dochter is meegevaren. Daarentegen vindt zij ook: „Je hebt er toch geen idee van hoe gezellig het hier is op de boot als het mooi weer is. Of wij voorgoed in Nederland zouden willen blijven Nee hoor Waar wij wonen is het eeuwig zomer. Wie wi] er nou hier wonen?!" „We moeten gauw terug. Voor het stormseizoen begint, moeten we de Atlantische Oceaan over zijn. In september moeten we al bij Afrika zijn. Daarom vertrekken we eind deze maand weer", aldus de heer Van Slobbe die evenals zijn vrouw de Nederlandse natio naliteit bezit. trouwd zouden zijn en ik wilde we] eens iets van de wereld zien) Het trouwfeest van mijn ouders ging niet door omdat mijn moeder in 1 het ziekenhuis moest worden opgenomen, In juli vorig jaar kwa men we, na dertien maanden op zee te hebben gezworven, via de Indische Oceaan, Kaap de Goede Hoop, de Azoren en Hoek van Holland aan". De heer Van Slobbe, wiens droom het altijd ls geweest om een zei lend leven te leiden, gaat als hij terug is in Australië gewoon weer van voren af aan beginnen. „Het is helemaal geen risico. Vakmen sen willen ze er overal hebben". Om in zijn levensonderhoud hier te voorzien, heeft de heer Van Slobbe tijdens zijn verblijf in Ne derland nog enige tijd in Den Haag op een kantoor gewerkt. Het gezin woonde intussen in het huls van de ouders van de heer Van Slobbe. Men was gedwongen een jaar in Nederland te blijven, om dat eerst de moeder van de zei ler ernstig ziek werd en men la- Ier niet kon afvaren omdat het orkaanseizoen al was begonnen. De „Cetonia" lag al die tijd verwaarloosd en met kapotte mo tor in de haven van Vlaardingen, waar geen faciliteiten waren om de boot een opknapbeurt te ge ven, terwijl bovendien de finan ciële middelen uitgeput raakten. Tot Marijke aan de Veronicazeil- race meedeed en daar zeilenthou- siasten uit Kortgene tegen het lijf liep. De „Noordmeer" van Bernd Seliër heeft de Cetonia toen naar Zeeland gesleept waar het schip gratis in de jachthaven van Kort gene mocht liggen voor de duur van de reparaties. De Watersport vereniging Wolphaertsdijk en Noord-Beveland hebben inmiddels gezorgd voor financiële en techni sche steun Zijn dochter beschrijft de zwerf- belevenissen van de afgelopen reis en ook van de komende reis voor de „Waterkampioen": Er zijn al acht vervolgverhalen in haar serie „Met Marijke van Slobbe zeilend over de wereldzeeën" verschenen. Marijke heeft half de Nederlandse, half de Australische nationaliteit. Als zij 21 wordt, mag zij kiezen. Haar artikelen schrijft ze in het Engels (hoewel ze vloeiend Ne derlands spreekt) waarna ze door de ANWB-redactie in het Neder lands vertaald worden. In 1949 vertrok de familie Van Slobbe uit Den Haag, waar de lieer Van Slobbe als electro-leclinisch ingenieur werkte, naar Australië. „We hadden viereneenhalf jaar in de ondergrondse gewerkt en er was zo weinig vooruitzicht na de oorlog in Nederland: De toekomst voor je kinderen leek daar beter dan hier, hoewel later bleek dat dit niet zo was. Nee, spijt heb ik er helemaal niet van. Je kinderen bijvoorbeeld: In Holland zouden liet allemaal studiekoppen moeten zijn. Een universitaire opleiding is haast wel geëist, wil je hier wat bereiken. Bovendien vindt er hier een export van intellectuelen en een import van arbeiders plaats". Met een emigrantenschip zijn de Van Siobbe's naar Australië ge gaan, waar zij gingen wonen in Belmont bij Newcastle. „Ik ben toen gaan werken bij een electro- technisch bedrijf. Na negen maan den ben ik voor mezelf begonnen. Ik had een bedrijf met vier man personeel, dat ik drieëneenhalf jaar geleden in de steek heb ge laten om deze boot te kopen. Ik wilde naar Nederland omdat mijn ouders in mei 1969 55 jaar ge- De r.-k. kerk van Zuiddorpe is sinds vijfendertig jaar door pas toor Konings, ingericht voor hete luchtverwarming, waarbij grote luchtkokers met roosters werden aangebracht. De eerste kachel voor deze verwarming, geplaatst in de kelder onder de sacristie, werd gestookt met kolen. Meestal was de kerk inplaats van met warme lucht, met rook gevuld. Door pastoor Martens werd deze vervangen door een oliestook-ka- chel, die het ook slechts een tien tal jaren volhield. Het bleef suk kelen. Het kerkbestuur wil nu over gaan op aardgasverwarming. Daar de kosten daarvoor zeer groot zijn en door de kerk op geen enkele subsidie aanspraak kan worden gemaakt en de kas van de kerk daarvoor niet toerei kend is, heeft pastoor Vermeulen namens het kerkbestuur een be roep gedaan op de parochianen voor het besparen, verzamelen en ophalen van oud papier. Men heelt daarvoor een goede afne mer gevonden. De pastoor drukte de parochia nen op het hart dat de kerk ook een beetje eigendom is van de parochianen en hoopte daarom op ieders medewerking te mogen re kenen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De heer J. G. Telgen kamp neemt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de Nederlandse Crediet bank N.V. te Goes, waarvan hij di recteur was. Op vrijdag 31 juli wordt een re ceptie gehouden in hotel De Koren beurs. Grote Markt van half vijf tot zes uur. Tijdens deze receptie wordt de heer F. J. M. Kosters, zijn opvolger tevens voorgesteld.

de Stem | 1970 | | pagina 3