Meneer, we willen 'n partij oprichten- hoe moet dat nou? T\ tttt t II' 111 ttrrta 99 99 vrij uit IR/ rVf+ Test nr. 10: Hebt u een vooruitziende blik? EN We spraken met mr- dr. W. van Ommen Kloeke, de secretaris van de Kiesraad. In zijn kantoor op het Haagse Binnenhof krijgt hij mensen op bezoek die zich in de politiek willen storten. Op al hun vragen weet raad. V. :N' >n jonge erpleegtehuis Carnavalsklucht Bijsmaak Te hulp orgsters, elkom ster willen echt. EN' ZEELAND) Aanwijzingen Hier begint de test A r I I l ssxn iiiir t-H 1)11 -- I I I I I 4- H 111 Waardering Uw resultaat Volgende week: Beschikt u over voorstellings vermogen? Jassausingel 7) worden e Heer dr. B. J. de Jonge, ie die o.a. organometaal. Iileinden. n ter aanvulling van onze door PIM GAANDERSE oud en controle van de een totaal geïnstalleerd liciën die naast een ruime ima V.E.V. sterkstroom- p het verhelpen van tech- reparaties aan produktie- .T.S.-opleiding en met er- ■citaties te richten aan bo- ior een persoonlijk onder- 11 Noord-Brabant, de geriatrie in ons land. jeving vlakbij plezierig en een kamer aan liet ïenhof met uitzicht H de Haagse hofvijver feit een momenteel veel geplaagde hoge Wibtenaar: Mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Hoeke, secretaris van H Kiesraad en maker van de huidige kieswet. Hij kan als geen ander jgjatcii over hoe raar er is met de democratie federland wordt om- >r ongeil. Om een te geven: Ruim an- talve maand na de gemeenteraadsverkiezin gen krijgt liij nog elke dag tien tot vijftien tele foontjes van furieuze gleden, die menen dat er vóór, na of tijdens de 'Wemming is gemalver seerd. pat blijken de appellan- j tegen hun persoonlijke jrachtingen in niet in de geenteraad te zijn terecht Van honderd van tort klachten blijken er Ingegro 1 te zijn. Voor lelijke mensen geldt zo- f als democratie nauwe- zoveel te meer hun ei- vermogen ronduit hun t'e aanvaarden. Deze invade met de secretaris van de Kiesraad, die al vèr voor de 3e juni is begonnen, is echter wel symptomatisch voor een heleboel gemeente- (raads)zaken. "De verkiezing van ge meenteraden, zo blijkt uit de praktijk, wordt vaak hele maal niet ernst'ig genomen. Hier en daarvooral in het zuiden lijkt het meer met de opvoering van een carna valsklucht, of met een folklo ristisch gebeuren te maken te hebben dan met het kie zen van een democratisch bestuurscollege. Jammer ge noeg, zien de mensen het niet zo serieus. Zeg maar op het niveau van een geitenfok- vereniginig. En toch moet de raad de gemeentebelangen tegenover de rijksoverheid, die steeds lastiger wordt, verdedigen. Dat is heel moeilijk; je moet er capabele mensen, die kun nen vechten, voor in de raad hebben", aldus de heer Van Ommen Kloeke. Naar r'jn mening zijn er maar al te veel figuren die ter meerdere glorie van zich zelf; voor de lol; uit puur ei genbelang; omdat ze het 'prachtig' vinden of om meer van dergelijke kortzichtige, eigenzinnige, maar in ieder geval uiterst lichtvaardige redenen in de raad proberen terecht t'e komen. Bovendien blijkt dat niet alleen kiezers en gekozenen hun best doen de ruiten van de democratie in te keilen, ook ambtenaren doen er naarstig aan mee. We heb ben geruchten gehoord over ambtenaren die op de ge meentelijke secretarieën de afdeling 'Verkiezingen' be mannen en die niet voor hun taak berekend zouden zijn. Het blijkt geen fabel te zijn. Mr. dr. Van Ommen Kloeke zegt zich .ernstig bezorgd' te maken over deze zaak ('dat mag u gerust weten'). "Men is bij de gemeenten slecht op de hoogte met de kieswet. In één bepaalde gemeente zit 'n ambtenaar, hoofd Verkiezin gen, die ik elke dag aan de telefoon heb! Verschrikkelijk. Die man zegt: „Ik ben verant woordelijk voor de gang van zaken, maar ik weet gewoon niets van verkiezingstoestan den af'. In den lande is op de afdeling Verkiezingen kennelijk een groot verloop. Ik geloof dat ze vaak slecht geëquipeerd zijn. Het gevaar is dat er foute beslissingen worden genomen", zegt de heer Van Ommen Kloeke. "Zonder het zelf te willen, doet men de democratie ge weld aan. Ik ben er zeker van dat er dingen gebeuren die niet door de beugel kun nen. Pas weer bleek iemand ergens in de raad benoemd te zijn, terwijl er twee per sonen boven hem war en over geslagen. Het kan niet', maar het gebeurt". De kieswet wordt op tal van gemeente huizen te vrij geïnterpre teerd. "Dat mag en kan niet. De kieswet is zeer scherp in zijn onderdelen", zegt de se cretaris van de Kiesraad. Er worden méér fouten ge maakt: Bij het tellen van stemmen; en nog vaker bij het uitmaken of een stem al dan niet geldig moet worden verklaard. "U weet dat niet zelden één of enkele stem men een kandidaat in de raad kunnen brengen of hem er net uithouden. Dat is een probleem, hoor". Het is mede om die reden één van de ijzeren principes van dr. Van Ommen Kloeke elke, enigszins gefundeerde klacht te onderzoeken. "Dan kan er geen nare bijsmaak blijven hangen." Een andere aangelegenheid vormt de reeks zo nu en dan aan hyste rie grenzende klachten we gens 'malversatie'. "Bij va ge klachten kun je niets doen. Als er werkelijk stem men weg zijn, kun je dat een voudig gaan nazoeken; je moet echter concrete feiten hebben. Nazoeken is dan in belang van de democratie." "Maar als ik denk aan zo'n man in Den Haag die zegt 100.000 biljetten te hebben rondgestuurd en zoveel be loften te hebben gekregen dat het onmogelijk is dat hij niet is gekozen. Zulke mensen ver geten dat vele personen te beleefd zijn nee te zeggen als een kandidaat hen vraagt op hem te stemmen. Dan hebben we die Breda- naar nog die telegrammen aan de koningin en de minis ter van Binnenlandse Zaken gaat sturen. Als je hem moet geloven is het in Breda een complete chaos geweeist. Be lachelijk natuurlijk. We krij gen wel vaker telegrammen. Bij de vorige verkiezingen één van 45 bladzijden. Die man uit het centrum van 't land, had er zijn hele fami liekapitaal ingestoken", zegt dr. Van Ommen Kloeke. Er zijn in Nederland ken nelijk nogal wat vreemde vo gels die zich tot het lidmaat schap van een vertegenwoor digend lichaam voelen aange trokken. "Onlangs kreeg ik nog een telefoontje van- 'me neer, we willen een politieke partij oprichten, hoe moet dat nou? Van zulke telefoon tjes heb ik mijn bulk vol. Zulke mensen willen in de po litiek, maar hebben nog nooit van de kieswet gehoord". Of hij wil of niet, dr. Van Ommen Kloeke wordt regel matig als scheidsrechter te hulp geroepen bij vaak plat vloerse ruzies en geschillen. Hij noemt er enkele: "In tal van plaatsen is grote concur rentie om de naam 'Gemeen tebelangen'; hij zegt niets, maar is heel attractief. Wie het eerst die naam bij de ge meentesecretarie claimt, die het eerst maalt. Maar het ge beurt dat twee vertegenwoor digers van groeperingen uren van tevoren bij het raad huis staan te dringen om als eerste die naam te krij gen", vertelt de Kiesraad-se cretaris. "Je maakt de gekste din gen mee; zaken waarvan je niet denken zou dat ze be staan. Zoals: één man die een naam voor een groepe ring aanvraagt. Dat kan niet, want voor een groepering moet je met meer man zijn. Zo iemand zie je niet meer terug, hij wil namelijk hele maal niet dat er een num mer twee van zijn lijst in de raad zou komen. Hij wil er alléén in en is bang dat an deren hem de loef zullen af steken. Bij veel figuren speelt eigenbelang en ijdel- heid toch zo'n grote rol". En nu (ïebben we nog niet eens gesproken over de na tionale politieke sport, het alom bekende afsplitsen. Wanneer je een poosje naar dr. Van Ommen Kloeke hebt zitten luisteren, leer je be grijpen dat er niet helemaal voor niets cursussen voor ge meenteraadsleden worden georganiseerd. De gemeenteraadsverkie zingen weten veel aberraties op te roepen, maar zo moge lijk gaan de secretaris van de Kiesraad en zijn ambtena ren een nog onrustiger tijd tegemoet in het gezicht van de verkiezing van de Tweede Kamer. "Ook op dit niveau maak je van alles mee. Men denkt nog steeds dat je zo maar de Tweede Kamer in rolt". Momenteel zijn bij de Kies raad 30 groeperingen inge schreven. "We hebben nu weer drie nieuwe aanvragen onder handen en de ervaring heeft geleerd dat er in het laatste half jaar voor de ver kiezingen per 14 dagen één groepering bij komt. De meeste clubs blijken al met een onvoldoende geld te heb ben. Voor die eendagsvliegen is er in het parlement geluk kig geen schijn van kans". De heer Van Ommen Kloe ke voorspelt dat er met de lagere kiesdeler (drie jaar geleden 45.853 en in '71 naar verwachting rond de 25.000 stemmen) veel spinterpartij en zullen kelderen. ,„Dat wil bijna niemand van me aan nemen, maar dat gebeurt. Let maar op. Ook voor D'66 zal het erg moeilijk worden. Die wilde stemmers komen niet meer". Voordat zijn uitspraak kan worden gecontroleerd, zal hij zelf juist in verband met die splinters bergen wer ken moeten verzetten. "Eind september begint het weer. Dan moeten we zo'n twintig uur per dag werken. Gaan we weer aan de peppillen, want er mogen geen fouten worden gemaakt". Alleen 'doping' schijnt de democratie nog te kunnen redden. s voor 133 bejaarden- >rs chillende afdelingen. it onderwijs na hun lagere cursus beginnen (en - cursus duurt 2 jaar. jt een rijksdiploma, en terecht kunt. dienen met kost en agen vrij reizen naar huis. ijk gehuisvest in stekende verzorging en rigen busdienst - vlotte onlijke afspraak, '.van Mourik. 1135)451. Deze tests die wij u wekelijks brengen zijn wel iswaar populair van aard maar hebben een zui ver wetenschappelijk uitgangspunt. Voor deze serie hebben wij van Uitgeverij Het Spectrum (Prisma) de exclusieve publikatierechten ver worven. I Begin telkens bij de letter In de linkerbovenhoek en trek I door de doolhof een potloodlijn naar de uitgang. De lijn I die u trekt, mag niet kruisen met zichzelf of met een bestaande lijn. Als dat toch gebeurt of als u in een dood- I lopend stuk belaindt, mag u terugkeren naar de ingang j en opnieuw beginnen óf u mag verder gaan op het punt waar u de doodlopende weg bent ingeslagen. Door- I loop de doolhoven in de gegeven volgorde: begint niet I aan B, voordat u A hebt „gedaan", begin niet aan C, I voordat u B hebt verlaten, enz. Tijd: 5 minuten. Tiiir t- Hh HH II|- - ■- J. I I I I41 Ken uzelf 1 punt toe voor ieder juist antwoord. De doolhof of het labyrint is een van de oudste puzzels die die mens heeft uitgevonden, en tevens een van de meest bruikbare testmiddelen. Hij wordt zeer veel toe gepast in psychologische laboratoria, met alleen voor het onderzoek van mensen, maar ook vain lager ontwikkelde dieren, bijvoorbeeld witte ratten. De doolhof lijkt een bruikbaar middel voor het meten vam het vermogen om iets te voorzien en tevens van de snelheid waarmee men iets leert. Een rat die er na vijftien pogingen in slaagt zijn weg door een doolhof te vinden, „leert" vlugger dan een rat die er bijvoorbeeld dertig keer over doet. Toch moet men zich afvragen of dit „leren" van de rat niet veeleer een zaak is van geconditioneerde motorische reflexen dan van denken. Iedere keer dat onze rat de verkeerde wetg kiest, botst hij tegen een wand, althans hij loopt na korte tijd vast en ondergaat dan een aantal gewaarwordingen. Wanneer dan de proeven worden voortgezet, komt hij ertoe de verkeerde wegen te vermij den, niet door het maken van een keuze zoals de met verstand begiftigde mens doet, maar automatisch, dioor middel van een reflex. Daarom wordt de doolhof hier niet gébruikt voor het meten vain de aainleersraelheid of van het denkvermogen. Als echter de rat - of de mens - vermijdt zijn neus te stoten, dan spreidt hij een zekere voorzichtigheid ten toon. En als, zoals bij een getekende doolhof, de wanden of obstakels alle tegelijk zichtbaar zijn, dan legt de proefpersoon bij het kiezen van een pad een grotere of geringere bekwaamheid aan de dag in het kiezen aan de hand van wat hij vóór zich ziet - met andere woorden hij bewijst over een vooruitziende blik te beschikken. De rat moet het aanvankelijk van willekeurige pogingen hebben om uit de doolhof te kamen. Maar noch wille keurige pogingen, noch zuiver geluk zullen u in staat stellen in de toegestane tijd deze doolhoven te ontwar ren: daarvoor zijn de keuzemogelijkheden te talrijk. U moet verder kijken dan „uw potlood lang is", en al van tevoren in gedachten onbruikbare paden overslaan. Uitstekend (hoogste 10%) 5. Goed (volgende 20%) 4. Voldoende (volgende 40%) 3. Onvoldoende (laagste 30%) 02. Gemiddeld resultaat: 3.

de Stem | 1970 | | pagina 21