dagblad UISVROUW KAN PROFITEREN VAN HAVENSTAKING erkspoor Utrecht eind 1971 dicht iieubelen vrij.. VLEESPRIJZEN IN NAJAAR WEER HOGER Bontmantels ONGEVEER 250 ONTSLAGEN Gepensioneerde raakt vaak verward r Mammoet loopt van stapel «te POLITIEMAN NIET IN RAAD NW.-GINNEKEN Melk maandag niet duurder v ^i)e j-^eiterie NU editie voor zeeland Zaterdag 18 juli 1970 weerbericht Droog mam H feubel Drive-in Enschede: leubel Drive-in Eindhoven: Meubel Drive-in Etten-Leur: uit Vraagtekens Reorganisaties UITGESTELD zomerprijzen 110e jaargang no. 26480 Birecfeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L Leendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341, Postgiro 1114111 Periodes met zon. Op de meeste plaatsen droog weer. Noordwesten wind krinmpend naar west. Hoge re temperaturen. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 'an een onzer verslaggevers) ■lONDEN - DEN HAAG Het ijet er naar uit dat de Nederlandse htaisvrouw zal kunnen profiteren van de havenstaking in Engeland. De grote hoeveelheid tuinbouwpro- Bikten, die anders naar Groot- ifcittannië wordt uitgevoerd, blijft an in het eigen land. Dit heeft met B»nii' bij tomaten al geleid tot behoorlijke prijsdalingen op de K«ilingen in het Westland. Bij de wsiling in Poeldijk is zelfs gisteren ai 180.000 kilo doorgedraaid. In Lier verdween 174.000 kilo naar de mesthoop. Vele exporteurs proberen nu de Ipaiuifle gevolgen te beperken door groente en fruit per vliegtuig te verzenden. De chartermaat- Bappijen hebben er de handen vol aan. Van Zestienhoven ver trokken gisteren 25 extra-vliegtui gen naar Engeland. De meeste maatschappijen moeten echter wachten op vliegtuigen, die uit va- kantiegebieden terugkeren. Vele Engelse huisvrouwen zijn intussen aan het hamsteren gesla gen, ondanks de verzoeken van regering en levensmiddelenleve ranciers om dit niet te doen. De voorraden in winkels en opslag plaatsen zijn naar men meent vol doende voor verscheidene weken, eer er sprake zal zijn van ernstige tekorten. Er is een voorraad boter genoeg voor twee maanden en kaas voor vijf maanden. Het eerst zal er een schaarste optreden van artikelen die snel aan bederf onderhevig zijn, zoals zuidvruchten, bananen, tomaten, sla en komkommers. Ook vlees zal weldra schaarser worden, vooruit lopend daarop zijn de vleesprijzen in Engeland de laatste dagen zeer sterk gestegen. Een groot aantal koelauto's is gisteren uit Denemar ken vertrokken om ondanks de havenstaking de uitvoer van bacon enigszins op gang te houden. De export van Denemarken is zeer sterk op Engeland gericht. Van de zijde van de Britse staal industrie is medegedeeld dat de in Engeland aanwezige voorraad ijzer erts voldoende is voor ongeveer veertig werkdagen. De nikkelerts- voorraad echter voor 10 a 14 da gen. De meeste chemische en pe trochemische industrieën beschik ken meestal over eigen aanvoerha- vens, die buiten de staking blijven. De zware metaalbedrijven zien de toestand minder rooskleurig in, met name de auto-industrie. Zij verwachten een strop van onge veer 8 miljoen Engelse ponden per dag, dat is ongeveer 65 miljoen gulden. De importeurs en dealers van Engelse auto's maken zich voorlo pig nog niet zo'n zorgen. Bij de Ford-fabrieken in Amsterdam is men juist vandaag voor vier we ken op vakantie gegaan. Bij de importeurs beschikt men voorlopig nog over voldoende voorraden om de geplaatste orders af te werken. In noodgevallen kan men nog te recht bij de veelal in België geves tigde assemblagebedrijven. Ook aanvoer van vitale onderdelen per vliegtuig wordt overwogen. Evenals in Rotterdam zullen in de Amsterdamse haven geen sche pen gelost worden die voor Enge land bestemde vrachten vervoeren. Een uitzondering wordt gemaakt voor schepen, die aan bederf on derhevige vrachten vervoeren of voor vrachten, die slechts gedeelte lijk voor Groot-Brittannië bestemd zijn. Die vrachten zullen dan in de Amsterdamse haven worden opge slagen tot er weer vervoer naar Engeland mogelijk is. Rust an stilte in de Londense haven. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Utrechtse werkspoorafdeling Rollend ttatericel die vijf percent bijdraagt tot de omzet van het füVI.F.-conceyn, gaat in het vierde kwartaal van 1971 defini tief dicht. Hierdoor en door reorganisatie binnen andere afdelingen, komen er m Utrecht ongeveer 900 arbeidsplaatsen minder. Op grond van het natuurlijke verloop, overplaatsingsmogelijkheden binnen de V.M.F.. ondernemingen en plaatsing bij de Nederlandse Spoorwegen wordt verwacht, dat het ontslag tot 250 medewerkers beperkt kan blijven. Dit is vrijdagavond door jhr. F. Sickinghe, lid van de raad van bestuur van VMF, meegedeeld. De raad heeft 's morgens de vakbonden ingelicht en 's middags het personeel bet weinig opwekkende nieuws meegedeeld. «De vakbonden betreuren, dat de süssing van de regering geen me ewerking aan een wagonfabriek in puwe stijl te verlenen, de sluiting l het Utrechtse bedrijf tot gevolg moet hebben. Zij blijven ervan over tuigd, dat er met medewerking van alle betrokkenen plaats zou zijn ge weest voor een dergelijk bedrijf en *4* ffilÉllI •I 1 A i )en Haag: Winkelcentrum Waldeck', einde Laan ran Meerdervoort. Dit najaar opent Van der Meer iog drie nieuwe drive-in's 3oulevard 1945 vanaf augustus). Noord-Brabantlaan (vanaf september). Winkelcentrum Rijksweg (vanaf december) Twintig Hulster winkeliers ge ven hun gewicht in kwartjes Pagina 2 Zeeuwen mogen Biesbosch-wa- ter wel drinken, maar er nief over meepraten Pagina 3 Hulster klokkespel wordt door vrouw bespeeld Pagina 5 Maar weinig toeristen gingen [voor slecht weer op de .vlucht Pagina 7 Franse geleerde beticht van brandstichting in Rivièrabossen Pagina 9 Italiaanse overheid zoekt de Maffia tot op de scholen Pagina 11 Peter Koene roeit op tegen de popstroom Pagina 13 Omgekeerde economische rol len in België Pagina 15 DE KLEINE STEM naast de Da- roesbladen Pagina 29 Zestigduizend Duitsers terugge stuurd en maar vijf klagers Pagina 17 Hollandse hoteliers in Californi- sche sfeer pagina 19 Wie vooruit kan zien komt de doolhof uit Pagina 21 Tachtigduizend glazen bier en nog maar een ton subsidie Pagina 23 Puzzelen, bridgen, schaken, dammen pagina 24 voorspellen, dat de ophanden zijn de sluiting voor de vervoersbedrij ven in de grote steden en voor de Nederlandse Spoorwegen in de toe komst moeilijkheden zal opleveren. Overigens verzetten de vakbonden zich niet tegen de opheffing van de afdeling rollend materieel en andere organisatorische ingrepen bij VMF. „Maar we hebben tot uitdrukking gebracht dat er nog bijzonder veel zaken zijn, die in overleg met onze districtsbesturen en ondernemingsra den dienen te worden opgelost", al dus bestuurder Wamsteker van de metaalbedrijfsbond van het N.V.V. „Begin volgende week vindt op dit niveau het eerste gesprek plaats". Over de afvloeiingscijfers gaan de vakbonden maandagmiddag met de raad van bestuur praten. „Onze eis: geen man de poort uit zonder ver vangende werkgelegenheid, staat recht overeind", aldus woordvoerder Wamsteker. „Onzerzijds hebben wij de VMF daarbij hulp toegezegd, onder meer door druk uit te oefenen op de cen trale overheid. Wij vinden, dat de regering door haar afwijzende hou ding ten aanzien van het voortbe staan van de wagonfabriek een ze kere verantwoordelijkheid op zich heeft geladen". De vakbonden zetten bij de mogelijkheden van vervangen de werkgelegenheid meer vraagte kens dan verschillende autoriteiten, onder wie minister Roolvink. Een moeilijkheid zal de hoge gemiddelde leeftijd van het personeel bij Werk spoor Utrecht zijn, namelijk 47 jaar. Tenslotte eisen de vakbonden een gesprek met de raad van bestuur over de totale structuur binnen de VMF". De afdeling rollend materieel zal zich bepalen tot het afleveren van de lopende orders, zijnde veertig treinstellen voor N.S., enkele stellen voor de metro in Rotterdam, trams voor de H.T.M. in Den Haag en con tainers. De vervolgorder van dertig treinstellen voor N.S. zal niet meer in produktie worden genomen. Op exportorders is om politiek- economische redenen geen enkele hoop. Jhr. Sickinghe ontkende de ge ruchten, als zou de aflevering van de lopende orders in gevaar komen, omdat personeel met de sluiting voor ogen ander werk aan het zoeken is. De raad van bestuur van VMF maakte gisteravond bovendien eni ge andere reorganisaties binnen het concern bekend. De produktgroep Apparaten wordt als een zelfstandige eenheid opgenomen in de Brons- werkgroep, waarin eveneens als zelf standige eenheid de produktgroep Structural wordt opgenomen, die kunststoffen- fabriceert. De tot de groep Werkspoor Am sterdam behorende gieterij zal een zelfstandige eenheid worden. In wel ke groep van de VMF de te Heeren veen gevestigde carrosseriefabriek Hainje wordt opgenomen, zal na de fabrieksvakantie van het bedrijf worden besproken. Wachtmeester Van der Sangen (voorgrond) moet van de Nieuw-Ginne- Voorstellingen: 10.30 (bell, zo.) -12.30 -13.30 -15.00 -16.30 20 au LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel fOl01114287 kense raad blijven zitten waar hij zit: leden. (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT De gemeenteraad van Nieuw-Ginneken heeft gister avond in eerste instantie beslist dat de wachtmeester van de rijkspolitie A. B. N. van der Sangen niet tot de raad kan worden toegelaten. De me ningen waren verdeeld, zodat de stemming uitliep op zes tegen toela ting en vier voor. Drie leden van de lijst-Verdaasdonk, die bij de jongste verkiezing zware verliezen heeft ge leden, waren niet aanwezig. De enige vertegenwoordiger van die lijst, de heer A. J. Bink, stemde voor toela ting. Zoals bekend heeft de gemeente raad van Terschelling donderdag- buiten de kring van gemeenteraads avond wèl een wachtmeester van de rijkspolitie tot de raad toegelaten, die in dezelfde positie verkeert als de heer Van der Sangen. Ook dit raads lid werkt in de gemeente, waar hij woont. De burgemeester van Ter schelling, J. L. Hoogland, heeft aan gekondigd in beroep te zullen gaan tegen de beslissing van de raad, In het Nieuwginnekense geval heeft wachtmeester Van der Sangen al meegedeeld in beroep bij Gedeputeer de Staten te zullen gaan. Er was gisteren in Nieuw-Ginneken grote belangstelling voor de raads vergadering, ruim 35 man. De raads leden hebben meer dan een uur lang beraadslaagd, alvorens tot stemming over te gaan. AMSTERDAM (ANP) - In een artikel in het Ne derlands tijdschrift voor geneeskunde wordt deze week aandacht gevraagd voor het verschijnsel van acute verwardheid bij be jaarden, dat volgens de schrijvers in vele gevallen niet het gevolg is van een degeneratie-proces, maar veeleer gezocht moet wor den in sociale omstandig heden. Vooral de pensio nering is dikwijls een van de factoren, die leiden tot verwardheid. Na het pensioenfeestje komt plotseling het gevoel van verworpen te zijn naar voren. „Wij hebben patiën ten gezien", zo schrijven de arts I. Stork-Groenveld en de zenuwarts dr. J. A. M. Meerlo in hun artikel, „die vrij gauw na de plotseling gedwongen arbeidsrust in een toestand van verward heid geraakten". Zij halen het voorbeeld aan van een patiënt, die vertelde, „nu moet ik al leen nog maar doodgaan". Een paar weken later pro beerde hij zelfmoord te plegen. In de Verenigde Staten is, volgens de artsen pensioenzelfmoord een vrij veel voorkomend verschijn sel. Opneming in een dag hospitaal geeft een „ver bluffende" verbetering van deze vorm van verward heid. Een andere oorzaak is, dat echtparen door de pen sionering van de man plot seling te veel op elkaar zijn aangewezen. De man is steeds thuis en bemoeit zich met alles. De bejaar denflat geeft onvoldoende privacy en leidt tot meer echtelijke moeilijkheden. Verwardheden komen ook dikwijls voor bij gedwon gen verhuizing. Zelfs ver huizing naar een rusthuis kan tijdelijke verwardheid veroorzaken. De bejaarde kan zich niet meer oriënte ren. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDSCHENDAWROTTERDAM De vleesprijzen, die in het laatste halfjaar al met 30 tot 40 procent zijn gestegen, zullen in het najaar opnieuw hoger worden. Hoofdoorzaken hiervan zijn nieuwe invoer- en keuringsbepalingen voor vlees uit Latijns-Amerikaanse landen. De Nederlandse vleesvoorziening komt voor bijna de helft voor rekening van Latijns-Amerika. De regelingen, die waarschijnlijk 1 augustus ingaan, zijn, zoals wij deze week al meldden: Er mag geen vlees meer worden betrokken van slachthuizen in Argen tinië die voorkomen op een nieuwe uitgebreide lijst. De lijst is opgesteld door veterinaire diensten van Neder land en Argentinië. Alle vlees uit Latijns-Amerikaan se landen moet voortaan in de haven van aankomst worden opgeslagen om daar te worden gekeurd. Door het opstellen van de nieuwe lijst van afgekeurde slachthuizen zal het moeilijker en dus duurder wor den vlees uit deze landen te impor teren. De keuring in de haven veroorzaakt tijdverlies en in- en uitslagkosten. De prijsreaeties op de nieuwe rege lingen zullen pas in het najaar te merken zijn omdat een hoop bedrij ven zich vóór 1 augustus van leve ranties hebben verzekerd en de le vertijd enkele maanden kan bedragen. De melkprijs wordt maandag niet verhoogd. De illegale verhoging van de prijzen voor consumptiemelk met één cent per liter is voorlopig uitge steld tot begin augustus. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ heeft haar leden gead viseerd de verhoging uit te stellen omdat minister Nelissen zeer binnen kort een besluit zal nemen over de melkprijzen. De melkfabrieken is er veel aan gelegen om een conflictsitu atie met de overheid te voorkomen. (ADVERTENTIE) i BREDA: Ginnekenweg 35, tel. 36834. ROOSENDAAL: Molenstraat 43, tel. 37503. Gisteren is op de werf van de NDSM de mammoettanker Martici (foto) gedoopt door mevrouw R WernerAsmussen. Het is de derde mammoet tanker die voor rekening van Shell Tankers gebouwd werd door het Verolme- concern.

de Stem | 1970 | | pagina 1