deelstaat Noordrijn- Talloze berichten van de laatste maanden - Svooral in de Duitse pers - suggereren dat het Nederlands welkom aan de grens niet bijster hartelijk is. Er was een wat raadselachtig bericht over een gewonde Duitser die door onze marechaussee in een taxi werd gezet om hem Duitsland te droppen en dat bericht werd des te pikanter toen de Duitse minister van Binnenlandse Zaken precies een week geleden zijn helikopter ter beschikking stelde om een gewond geraakte vrouw uit Kerkrade snel naar een ziekenhuis te laten brengen. De Duitse correspondent van het Algemeen Handelsblad weet te melden dat bij onze ambassade in Bonn geregeld mensen komen klagen dat zij bij onze grens om vrij willekeurige redenen zijn teruggestuurd. Op een bijkantoor van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Keulen zouden al 50 klachten tegen het Nederlands politie-optreden liggen. En dan is er het overal weer opduikende verhaal over drie Joegoslavische vrouwen die bij Arnhem uit de trein werden gehaald omdat ze „slechts" tweehonderd gulden bij zich hadden en dat werd niet genoeg geacht voor een reisje naar Amsterdam. ®e dames, zo zeggen de berichten hadden nota bene keurig een retourkaartje bij zich zodat ze toeli moeilijk ten laste van de Nederlandse belastingbetaler konden komen. jHlaar negen van de tien gemelde grensincidenten gaan toch over problemen tussen Nederlandse politie en Duitse toeristen en het is dan ook geen wonder <»at de term „moffenvreters" is gevallen. En prompt vergeet in het Himburgse een Opper zich en voegt hij een wat lastige Duitse heer ijoe dat Wj een dergelijk Hptreden 25 jaar geleden meer gewend was Verschillende „rellen", gekweekt rond Duitse toeristen aan de Nederlandse grens, nopen tot de vraag: Lust onze Marechaussee de Duitsers niet? Toch wel hoor. Dit verhaal ontzenuwt de vreemde fabels van de laatste weken. „Geweigerd" Hoge kosten Gekrenkt I :.V. of vergevorderde naar kandidaten met itorium bij een grote nuisvestingsmogelijk- I 'en sollicitaties, voor- I >asfoto en onder ver- linummer F6, worden I onze afdeling Perso- 1 N.V„ Postbus 49, in i Ieelt af,\ :u or radio, aat 219.- Pnsr. 'n. 299.- F staan moffenvreters aan de grens I -r-'Vv FOTO JAN VAN TEEFFELEN door JOS AHLERS Is de Koninklijke Mare- chaussee bezig alle good will bij de voor onze toe ristische industrie toch zo broodnodigé Duitsers te verspelen Bij de grootste grenspost van West-Europa - en mis schien wel van de hele we reld - Bergh-autoweg (op z'n Duits: Elten-Auto- bahn) ontkent kapitein G. van Zuydam van de Ko ninklijke Marechaussee dat er opeens "moffenvre ters" aan de grenzen staan opgesteld. Hij heeft van zijn hoogste baas in Den Haag cijfers doorgebeld gekregen die zijn bewe- ringen staven: het vorig jaar werden er aan de ge hele oostgrens 70.000 vreemdelingen geweigerd en 60.000 van die vreem delingen hadden de Duitse nationaliteit. Toch zijn er te bevoegder plaatse in to taal slecht vijf klachten binnengekomen. Nu blijkt al gauw, zelfs tot verbazing van de kapitein, dat de cijfers over het aan tal geweigerde vreemdelin gen nergens op lijken. Een opper kan na een door mij gevraagd kort onderzoek be vestigen dat een Duitser die met ongeldige papieren aan de grens verschijnt, drie me ter terug even een „Ersatz" koopt en vijf minuten later, vrolijk maar ten onrechte over Das Blaue Meer zin gend, richting Amsterdam reist, in de statistieken als een „geweigerde vreemde ling" blijft figureren. En laat die toch spreekwoordelijk zo Gründliche Duitser, nu in grote getale met verlopen of soms zelfs helemaal zónder papieren aan onze grens verschijnen. Soms gaan ze toch terug Ins Reich omdat ze te lang op zo'n Ersatz moeten wachten, maar het Leeuwendeel komt gewoon ons land binnen en paalt 'n dag later reeds een stukje Noordzeestrand af. Er zijn evenwel andere re denen waarom de mare chaussee namens de Neder landse maatschappij ^et be zoek van de vreemdeling niet op prijs stelt. Kapitein Van Zuydam: „Het niet be schikken over voldoende middelen van bestaan. En de vreemdeling wordt ook bekeken of hij geen gevaar oplevert voor de openbare orde, rust en nationale vei ligheid". Vooral dat niet beschikken over voldoende middelen van bestaan waardoor de te rugreis naar het land van herkjmst niet gewaarborgd is, wordt vrij veelvuldig ge- '-mteerd. De kapitein wijst er op dat de Nederlandse staat eigenlijk u en ik voor hoge kosten kan komen te staan als zo iemand moet worden teruggebracht. Duitsland kan het niet op prijs stellen de vreemdeling weer te ontvangen en dan moet Nederland voor een vliegticket naar het land van herkomst zorgen. De door de publiciteit ge plaagde marechaussee heeft ook ijverig opgezocht hoe vaak men een vreemdeling de deur weigert omdat hij te weinig geld op zak heeft: in 1969 gebeurde dat 6000 maal. Het verhaal wil verder dat dit argument vrij willekeurig wordt gehanteerd, maar de kapitein ontkent dat een langharige, baardbezittende hip geklede jonge, .an in een gammele eend meer bank biljetten moet tonen dan een kalende ambtenaar in een keurige wagen. Toch klagen de langharigen niet geheel ten onrechte. Absolute nor men zijn er niet. Men vraagt aan de grens soms waar men heen gaat, hoe lang men denkt te blijven en hoeveel geld daar tegenover staat. Als die drie factoren lecht in verband gebracht worden, dreigt een weige ring. Als men zegt in hotels te zullen overnachten, dan moet er ongeveer 25 gulden per dag worden meege bracht. Maar, aldus de kapi tein, jeugdigen waarbij lang haar een norm is die, niet wordt gehanteerd die een tentje bij zich hc' ben, hoeven minder dan 25 gul den per dag bij zich tie heb ben. Hoevéél minder wordt niet erg duidelijk; „Het gaat er ook om wat voor indruk de betrokkene maakt". De kapitein legt er de na druk op dat veruit de mees te vreemdelingen nauwelijks iets wordt gevraagd: er ko men jaarlijks 30.000 buiten landers via de oostgrens ons land binnen en wie weet hoeveel van hen minder dan 25 gulden per dag bij zich hebben. Maar „als er ie mand met een hele dure au to die we hier bijna nooit zien aan de grens komt of iemand in een zeer hippe toestand, dan vragen zulke personen om aandacht en die aandacht krijgen ze dan ook nogal eens. Een hele hippe toestand in een beschilderd eendje wil kennelijk aan dacht". Overigens wijzen verschillende grensautori- teiten erop dat d werkelijke controleurs -an de grens jongemannen tussen de 20 en 25 jaar zijn, die geen ressi- menten uit de oorlog kunnen hebben overgehouden en bo vendien zou het voor een werkelijke moffenhater aan de oostgrens niet om uit te houden zijn: want 9 van de 10 passanten zijn daar nu eenmaal Duitsers. Vanwaar dan al die berich ten? Komkommertijd bij de kranten? ~ee, zégt de kapi tein, want komkommertijd is er elk jaar en de berich ten over de vele klachten zijn dit jaar nieuw. Blauwge- biesde informanten vertellen vervolgens behoedzaam iets over een artikel in de „Rhei- nische Post" van 16 mei jl. Die Joegoslavische vrouwen en nog een paar veel be schreven klachten doken toen voor het eerst op. Ook de nu weer door het Han delsblad genoemde „man met de twee dochters en drie andere jongelui", die geen dagtocht naar Amster dam mochten maken omdat ze „maar" 180 mark bij zich hadden. En dan lijkt de bron van alle ellende gevonden. Op tweede Pinksterdag meldde zich inderdaad een Duitse vader met twee doch ters, een zoon en nog twee jongens aan de grens bij Bergh. Er kwamen dat weekend 500.000 buitenlan ders naar ons land. Vader toonde inderdaa 180 mark, maar de twee niet in zijn trouwboekje vermelde jon gens hadden samen geen sou. „Der Vater" zoals de goede man al in marechaus- seekringen genoemd wordt vertelde dat die beiden bij het gezelschap behoorden, maar de dienstdoende amb tenaar weigerde dat te gelo ven. Hij wilde die beide jon gens onze tulpen niet laten bezichtigen. Der Vater werd kwaad en... trok een pers kaart. Zelfs lat hielp niet en het hele gezelschap trok mokkend huiswaarts. Kort daarna verscheen het artikel in de „Rheinische Post" en daarbij draafden ook de Joe goslavische dames op. De waarheid werd wel een tikje geweld aangedaan, want de drie dames bezaten géén re tourbiljet en gezamenlijk be schikten ze niét over twee honderd gulden zcals de Duitse krant berichtte, maar slechts over eenen twintig gulden. Toen de in Amsteruam werkende echt genoot van een der dames een waarborgsom had ge stort die de thuisreis van 't drietal verzekerde, mochten ze echter alsnog de grach ten komen ruiken. Het lijkt er dus wel een beetje op dat de hele publi citeitsgolf over de willekeur aan onze grens, terug te voe ren is tot de gekrenktheid van een journalist. En de komkommertijd zorgde er vervolgens voor dat menige krant de zaken wat actuali seerde. Zoiets vult lekker. Dat merkt u ook maar weer aan déze pagina....

de Stem | 1970 | | pagina 17