erkeersbeeld Rijksweg 58 ijzigt zich zeer ten goede de Veere is verkocht aan kapitaal, Duitsers en Monumentenzorg LUCHTVERONTREINIGING KANAALZONE DOOR BEDRIJVEN ZELF VERMINDERD iLetterlijk en figuurlijk in vleeshal Middelburg nis m ulst ZEELAND GRIJZE' PROVINCIE IOHAN KOSTEN: G.S. BEKIJKEN f AANSTELLING BEJAARDENEONSULENT iANK ZIJ MOTORSURVEILLANCE N VERBETERINGSWERKZAAMHEDEN' lotregen Rapport provinciale commissie Slechte vangst? Tentoonstelling van lettertekens Hulst Mej. B. Verberne uil Huijbergen 5000ste op ZZ-Zeventig Proeven Wan rsch 11 wingen Rustiger Foto's Kop-staartbotsing Suiker Unie neemt belang in kweek- en zaadbedrijf Antieke" wedvlucht in Clinge Aanbevelingen MUZIEKFEEST IN CLINGE Concert voor toeristen in Retrancliement VRIJDAG 17 JULI 1970 papk uw ff Met belangstelling heb ik de kelen aangaande de proefsli van het Haringvliet gelezen en ais- sportvisser (met plm. 25 ervaring op de grote rivieren) eigen conclusies uit getrokken. Zaterdag J.l. heb ik een gemaakt van 37 stuks mooie hoofdzakelijk rietvoorn en 1 van 42 cm. De suggestie dat er zondag vangst is gemaakt, zoals de bi huurder stelt, door de proefsli vind ik zonder meer overdrevei toestand was immers die n» weer normaal'.? Ik moet hierbij op een paar wijzen, die volgens mu meer houdend zijn. Ten eerste hebbei een lange koude achter de waardoor de vis laat afgescl was. De stevige droogtepa^fc MIDDELBURG Dagelijks schrijven en lezen wij honderden lettertekens daarna deed plankton en wies, jornler ons rekenschap te geven van de wonderbaarlijke schoonheid van de explosieve vorm gedijen waai^Ejtcl. als zodanig, zonder eraan te denken hoeveel lettertekens er op de we de vis een overvloed kreeg aai^dd n0g meer bestaan, zonder zelfs misschien te weten dal de schoonheid tuurlijke voedsel, zodat zij zichM^,, verScliillende lettertekens ook de hedendaagse kunstenaars tot inspira- niet zo druk hoefde te makel het aasje van de visser. De wij" veroorzaakte bovendien een very dering van het zuurstofgehaltij het water. De conclusie van de bootverfa der is te begrijpen, die denkt zijn portemonnee, maar waaroii reet ai de minder gesitueenfea sers duperen door de roeiboten t[ ruimen? Kan deze man tegen redelijke prijs zijn vaste k|J dan geen gave boot overdoen ei bescheiden ligplaats reserveren,:; gen betaling uiteraard? i of verwerkingsmateriaal hebben gediend. BREDA G. WILLEMS! Reisje misdienaars De ju misdienaars van Hulst, in de let van" tien tot twaalf jaar, hebba jaarlijkse reis gemaakt. Het ja gezelschap bestond uit misdia van de basiliek, het bejaardenli De Blaauwe Hoeve en het St, L naziekenhuis, in totaal 33 jon Zij werden begeleid door kap Van der Heyden. De reis ging maal naar de Beekse Bergen tt varenbeek. waar ook het leen park werd bezocht. Op de ten werd de Napoleon te Rijsbi aangedaan. Alle deelnemers hf zich uitstekend geamuseerd. Excursie boerenbond De: renbond afd. Hulst is op exi geweest naar het veredelingsa van graansoorten in het Bei Heverlé bij Leuven.. Terwijl r ren het veredelingsstation bezi gingen de dames winkelen ii/ ven. Na de middag werd ff bezoek gebracht aan de Steil) brouwerij en het vliegveld them. De boeren en boerinn| ren over deze excursie zeer siast. en die 'lijk bij- erd zen zo ver de ear- che ige- het ge- oor- rem te een ilde- nren ende werd dus het gedeelte van de ta waarin het stukje Duitse gesel' nis is geboekstaafd, gespaard Wethouder Brand van Huls desgevraagd het erg jammer t« den dat niet de gehele Duitse ln de toren bewaard is geb.' „Je kunt wel in een dolle bui zeg Ik neb niets met die DuitseJ^^ maken, maar ook Duitsers kei Paul iyee als een der grootste nu eenmaal geschiedenis gen® Gelukkig dat nog een stokje die tekst overgebleven schouw het als een stuk nis dat niet verwijderd den", aldus de heer Brand. Hij is de mening toegedaan d schildering dateert uit de tijd' Frankrijk voor het Duitse w' gesteld door het De D" - K.N.M.I.: De tentoonstelling die tlians in de leeshal van liet Middelburgse .dliuis onder de titel „Letterlijk (^Figuurlijk" is ingericht kan ons lulpzaam zijn ons een ogenblik te niven op de betekenis, de ver ging en de toepassing van de 'liillende schrift- en lettersoor ten. In een uiterst overzichtelijke op stelling en inrichting, voorzien van een duidelijk leesbare, verklarende '■Swhrifting is het middendeel van de zaal voorbehouden aan de 'ifttekens uit de gehele wereld, 'bij uiteraard wel de nadruk st vallen op China en Japan met hifi schrift waarvan bijna elke let ter een volmaakt plastisch gedicht vormt maar ook schrift van kinde ren en volwassenen en muurop- «cariften zoals die bijvoorbeeld in grote getale verschenen bij de' stu denten-revolutie te Parijs komen hier aan de orde. De laatste waren dikwijls vam een grote poëtische en plastische kracht en het is verheu gend dat ook deze meer emotionele uiringen bij deze expositie werden befcokken. Vanzelfsprekend vindt men in deze afdeling ook kranten uiiverschillende landen. Sen inleiding tot het thema: de tofcassing van letters en cijfers in ■beeldende kunst van de twintig ste eeuw vindt men in enkele oude werpen zoals een Nehaienia- :n uit de derde eeuw na Chr., in [schillende merklappen en een •beeld van Middelburgs schoon- gaarna ziet men hoe een man als - mo derne klassieke meesters bewust Htertekeningen maakt, ten dele op kjjntenpapier. Daarvan zijn er hier viertal aanwezig, afkomstig uit Vooruitzichten voor zaterdag eni zondag, op- Tijdelijk regen of m het Kunstmuseum van Bern. Voor het afstaan in bruikleen daarvan brengt de direceur van het Zeeuws Museu'm en inrichter van deze expo sitie, dr. P. K- Vandaalen, in het voorwoord .„tot--.de -eatalegus met, recht een ektra woord van. dank. Naast de tekeningen van Klee is er werk aanwezig van Anton Hey- boer (een nogal omvangrijke col lectie), die wel eens als de belan- rijkste Nederlandse graficus van deze tijd beschouwd wordt, van de Vlaming Marcel Broodthaers (wiens laatste film men hier geprojecteerd kan zien op een „poëtische wereld kaart" van Jasper Johns, Cy Tombly en de Zeeuwse dichter-graficus J. C. van Schagen die ieder op hunne wijze en met verschillende doelein den, letters en cijfers in hun plasti sche uitdrukkingswijze integreerden. Hoewel deze expositie geen aan spraak maakt op volledigheid en het historisch perspectief mogelijk wat tekort komt. is zij uitermate boeiend door het instructief en uitermate poëtisch karakter dat haar ken merkt. Dit is dan ook in elk geval een expositie die men niet mag missen en tot het bekijken waarvan men gerust een uur of twee mag uittrekken. Dat is mogelijk tot 30 augustus a.s. WILLEM ENZINCK geweld was bezweken, hadden in de toren van de een uitkijkpost. De Duitse "u-' «motregen, die de muurschildering op zip1 maar ook opkla- heeft staan zal nauwelijks ver ringen. Gematig- hebben dat zijn vrljetijdsbes öj» temperaturen. (aren later nog zo zorgzaam Weersvooruitzichten in cijfers ge- „Ausradierung" behoed zou middeld over Nederland, den En dan te bedenken Voor zaterdag- de tegenovergestelde muur »,Aantal zon uren: 2 tot 9. bordje hangt met de wa®scn Min. temp.: van ongeveer normaal „Verboden namen te subri^ tot 3 graden onder normaal, andere onreinheden te doen {emp van j f0f 4 graden on bekend is of dit bordje voor der normaEd het Duitse geschrijf is bevestig frans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. _Kans op een geheel droog etmaal: ■procent. 'oor zondag, antal uren zon: 2 tot 10 in. temp.: van ongeveer nor- 1 tot 3 graden onder normaal, ax temp van 0 tot 4 graden on normaal. ans op een droge periode van stens 12 uur: 70 procent, ans op een geheel droog etmaal iroeent. WEER AAN ZEE andaag is een verbetering merk waarbij de wind tot matig of afneemt. Enkele opklaringen :r ook nog wolkenvelden, ■emperatuur 16 tot 18 graden, zee- ,er 17 graden. erwachting: Een hogedrukgebied laait het weer in de komende da- waarbij redelijk strandweer ver- ^■mt mag worden. (Van onze correspondent) HUIJBERGEN Mejuffrouw Bertbi Verberne, leidster van '>et jeugdkamp van het Nederlands Ast mafonds in Huijbergen, is de vijf duizendste bezoekster geweest van de tentoonstelling ZZ-Zeventig in Zierikzee. Mejuffrouw Verberne was daar op bezoek met een aantal kinderen. Uit handen van de heer W. H. Keikes, secretaris van de stichting ZZ-Ze- ventig, ontving zij een exemplaar van het stadszegel en een reproduc tie van een zeventiende eeuwse kaart van Zierikzee.' De tentoonstel ling, die in het Gravensteen in Zie rikzee wordt gehouden, toont beel den over de visserij en de scheep vaart. (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Dank zij de speciale motorsurveillance, die de rijkspolitie Middelburg op 19 augustus 1969 op de Rijksweg 58 door Zuid-Beve land begon en dank zij verbe teringswerkzaamheden, die Rijkswaterstaat aan de weg aanbracht, daalde het aantal ongelukken op deze rijksweg in de periode van 19 augustus tot en met 31 december met 34 procent. Dit in vergelijking met dezelfde periode in 1968. Het aantal doden bedroeg in plaats van 5 in 1968, 0 en het aantal gewonden liep terug van 47 tot 23. Daar staat tegenover dat het onge- vallencijfer in de periode van 1 januari 1969 tot en met IS augustus 1969, dus voor de rijkspolitie Mid delburg haar controlewerkzaamhe den begon, met ruim 15 procent steeg. De motorsurveillauce op de Rijks weg vormt een uitbreiding van de proeven op de provinciale weg Aals meer - Hilversum en de rijksweg Breda - Tilburg, zo blijkt uit het rapport dat de Algemene Verkeers dienst Rijkspolitie over haar bevin dingen heeft uitgebracht. De resulta ten van deze proefnemingen zijn boven verwachting en geven aanlei ding om op deze manier verder te experimenteren. De Rijksweg Zuid-Beveland heeft een geheel ander verkeersbeeld dan bijvoorbeeld de Rijksweg Breda-Til- burg. Het verschil in verkeersinten siteit tussen zomer- en wintermaan den kan wel 7000 voertuigen per etmaal bedragen. Volgens verkeers tellingen van Rijkswaterstaat be droeg op zondagen in juli 1969 het aantal voertuigen 15.060 en op zon dagen in oktober 11.620. De zaterda gen laten een nog groter verschil zien: 16.120 in juli en 9.170 in okto- .- bar.-Op werkdagen-loopt heft terug naar 11.140 in juli'en omhoog naar 9.470 in oktober. Hoewel liet gemiddelde aantal voertuigen in oktober lager ligt in de weekeinden, is het aantal onge lukken in die maand hoger. Een overzicht per maand toont aan dat in oktober 1969 27 ongeluk' ken gebeurden (24 in 1968), in de cember 11 (10 in '68), in novembev 14 (19), in september 8 (29 in *68!) en in de periode van 19 tot en met 31 augustus 4 (16 in '68). Rampdag in de verslagperiode was 10 oktober 1969 toen er acht ongelukken ge beurden als gevolg van kettingbot singen tussen 6.45 en 9 uur. Het grote aantal ongevallen in oktober schrijft de rijkspolitie voor een ge deelte toe aan de „bietencampagne" waardoor er meer landbouwverkeer op de weg komt en aan de veran derende weersomstandigheden. Het toezicht van de surveillance- ploeg richtte zich vooral op overtre dingen van de gedragsregels en dan toegespitst op de ongevalsveroorza- kende gedragingen van de wegge bruikers. In totaal werden 220 pro cessen-verbaal opgemaakt en 1048 waarschuwingen gegeven. Veel aandacht schonken de sur veillanten aan het inhalen en onvol doende afstand bewaren. Het is ech ter moeilijk om de afstand te bepa len. Vandaar dat bij een groot aantal waarschuwingen door het ontbreken van een objectieve waarneming geen Nsl het toezicht op de beplingen proces-verbaal werd opgemaakt. Naast het toezicht o-p de bepalingen van de wegenverkeerswetgeving ontwikkelden de surveillanten acti viteiten op het gebied van controles, assist-enties en het verwijderen van afval. Zo konden, door het gebruik van het opsporingsregister, gesigna leerde personen worden aangehou den of nog te betalen boeten worden geïnd. Ook werd bij ongelukken en wegopbrekingen assistentie verleend aan de plaatselijke politie. Het gevolg van al deze activitei ten is, na-ast de daling van hel ongevallencijfer, een duidelijke wij ziging ten goede in hel verkeei-s- beeld. Dit werd aanmerkelijk rusti ger, zo bleek uit waarnemingen van Rijkswaterstaat, weggebruikers en bewoners van panden die grenzen aan het proef traject. De meeste ongelukken zijn, aldus de rijkspolitie in haar verslag, te wijten aan liet „onvoldoende remaf- stand bewaren". Weggebruikers die zich hieraan (en bijvoorbeeld aan inhaalfouten) schuldig maken, wordi op het gevaarlijke van hun gedrag gewezen. De politie vindt hel vooral van belang dat andere weg gebruikers zien. dat de „gevaarlijke rijder" door de surveillant uit het verkeer wordt genomen. Men is van plan een proef te gaan nemen met traffipax foto-appara- tuur, gebouwd op een solomotor. Binnen enkele maanden zal deze motor worden ingezet. In overleg met de Topografische Dienst in Delft is onderzocht of van de ge maakte foto-opnamen van de over tredingen berekeningen kunnen worden gemaakt, waaruit de onder linge afstand tussen de voertuigen ka.n worden bepaald. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben verklaard nader in te zullen gaan op de vraag van de heer J. Stenvert uit Terneuzen, lid van provinciale sta ten over de aanstelling van een bejaardenconsulant. G.S. tekenen hierbij wel aan, dat het beraad met de betrokken instanties nog niet is afgesloten. De heer Stenvert heeft ook ge vraagd het rapport van het Provm eiaal Opbouw Orgaan Zeeland over de bejaardenzorg in, Zeeland be schikbaar te stellen. Hierin heeft G.S. toegestemd. G.S. bevestigd eveneens, dat de federatie van sa menwerkingsorganen Zeeland een verzoek heeft gericht om financiële medewerking bij de aanstelling Van een bejaardenwerkadviseur. Op de vraag van de heer Stenvert of het college van G.S. van mening is dat een deskundige leiding 'moet geven aan de bejaardenzorg in Zee land antwoordt G.S., ervan over tuigd te zijn, dat aan de bejaarden verzorging op deskundige wijze lei ding dient te worden gelgeven. Maai de vraag of juist het provinciale apparaat dient te wordem uitgebreid met een specifieke deskundige vormt een onderdeel van het beraad. G.S. kunnen daarom de vraag of tot de aanstelling van een bejaar- denconsulent zal worden overgegaan ten behoeve van de provincie nog niet exact beantwoorden, al steit het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk een subsidie van 80 procent van de gelimiteerde salariskosten alsmede een vergoe ding van de apparaatskosten in het vooruitzicht. Ten aanzien van de bejaardenwerkadviseur zal een zelf de gedragslijn worden gevolgd. .55; toltx rials 15 5 telt van (Van onze correspondente) MIDDELBURG Zeeland het hoogste aantal bejaarden Nederland, namelijk 13,1 procent. Het landelijk gemiddelde bedraagt 10 procent. De meeste bejaarden, d.w.z. personen van 65 jaar en ouder wonen in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Namelijk 15,3 procent van de totale bevolking. Hierop volgt Schouvven-Duiveland met 14,9 pro cent. Tholen en St.-Phiiipsland met 14,1 procent. De Bevelanden 13,5 procent. Walcheren 12,6 procent en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met 11,7 procent. (Van onze correspondent) HULST Op de Gentsevaart te Kapellebrug moest de Belgische auto bestuurder A. W. uit Antwerpen plot seling remmen voor twee voor hem rijdende auto's. G. van K. uit Halste ren die achter hem reed werd dooi de manoeuvre verrast en botste tegen zijn voorganger. Beide wagens wer den flink beschadigd doch' niemand werd gewond. ROTTERDAM-KAPELLE (ANP) De Suiker Unie Holding n.v. en het Koninklijk Kwcekbedrijf Zaadhandel D. J. van der Have n.v. hebben meegedeeld, dat er verge vorderde besprekingen worden ge voerd tussen de Suiker Unie Hol ding en de aandeelhouders van D van der Have n.v. oven ..de overname door de Suiker Unie Holding van de helft van het aandelenkapitaal van Van der Have. Tot deze deelname van de Suiker Unie Holding in D. J. van der Have is besloten om de continuïteit en groei van Van der Have, mede met het oog op de belangen van de staf en het personeel, t-e verzekeren. De ondernemingsraad en de vakbond vertegenwoordigers hebben de in druk, dat deze stap een positieve ontwikkeling voor de toekomst bete kent, aldus een gezamenlijk commu niqué. De Suiker Unie, die 62,5 pet. van de Nederlandse suikerbieten tot suiker verwerkt, heeft via haar Sui ker Unie Holding n.v. een diversifi catieprogramma in ontwikkeling. De deelname in Van der Have past hierin ter versteviging van haar ak- kerbouwbelangen. In de raad van commissarissen van Van der Have zullen twee commissarissen uit de Suiker Unie Holding worden opge nomen. De heer J. W. Hupkes zal als president-commissaris blijven optreden. Het bedrijf wordt onge wijzigd onder dezelfde leiding voortgezet. D. J. van der Have n.v. is een in 1879 opgerichte familie vennootschap. Zij is werkzaam op het gebied van het kweken van verbeterde rassen van suikerbieten, granen, gras- en klaverzaden en de handel in de daaruit geteelde zaden. De activiteiten zijn behalve op het binnenland ook sterk op het buiten land gericht. Het. aantal personeels leden bedraagt 180. Een modescliow bracht wat afwisseling'in het patrooon van Veere (Van onze correspondente) VEERE „Veere is verkocht aan het grootkapitaal, de Duitsers en Monumentenzorg", zegt Johan Kosten, eigenaar van de potterie de Spreeuwenpol in Veere. Voor de toeristen wordt niets of bijna helemaal niets gedaan„Als je een brood koopt in het hoogseizoen dan, vragen ze een kwartje meer dan in de winter. Kijk, en over dergelijke praktijken zijn ook de toeristen niet te spreken." „Als het warm is zien we de hele dag geen mens, maar 's avonds als de boten binnenko men, dan willen de mensen ver tier. Dat begint dan zo tegen half negen. Maar om negen uur moe ten we zeggen; ja, sorry mensen, het is winkelsluiting, u moet maar weer ophoepelen. Dit ongustige winkelsluitingsuur geldt ook voor Biggekerke, Meliskerke en noem maar op. Maar die hebben geen jachthaven." „Voor een watersportcentrum als Veere zouden heel andere normen moeten gelden", vindt Johan Kos ten. „Er worden bijzonder weinig attracties voor de toeristen ver zorgd. Als je dan eens iets wilt organiseren, dan moeten er zoveel instanties hij komen, dat er allicht wel een is die het afkeurt. Laatst wilden we een verwijsplaatje voor de potterie ophangen, omdat we daar demonstraties pottenbak ken geven, en bovendien exploi teert mijn vrouw hoven een boe tiekje met eigen gemaakte siera den, tassen, ceintuurs, omslag doeken en dergelijke. Nou, we zijn minstens een jaar onderweg ge weest." „Eerst moésten we vergunning van de gemeente hebben, die ver wees ons naar de schoonheidscom missie, en die weer naar Monu mentenzorg. En ga zo maar door. We kunnen in Veere geen huis krijgen. We wonen in op een boerderij van een familielid in Kleverskerke. Om de doodeenvou dige reden dat alles verkocht wordt aan buitenlanders voor ex orbitant hoge prijzen. Mijn potte- rij.hebik dank zij een goedwillen de aannemer kunnen krijgen on der voorwaarde dat ik tien pro cent van de omzet afsta aan hem." „En werd er nou nog wat. voor die toeristen gedaan, dan kon je nog niet veel zeggen. Wij zijn de eni gen die nog wat organiseren. Vo rige maand hebben we een ham- mondorganist ir. de potterie laten optreden. Het liuis puilde uit en de toeristen waren wild enthou siast." Gisteren organiseerde Rita Kos ten een modeshow in het jaclit- liavenrestaurant in de Meermin. De zaak was afgeladen. De toeris ten zijn gewoon dankbaar als er eens wat voor ze wordt gedaan", vertelt Johan Kosten. „Vele loeristen lieten ook aan ons duidelijk hun misnoegen blij ken over de huidige gang van za ken in Veere. Ook zij vergeleken Veere met zijn beschermd stads gezicht met Madurodam. Laten ze toch het zaakje eens goed aan pakken. We hebben een enorme dom. Daar kunnen de mensen voor vijftig cent een hap lucht in ademen op de toren. Wat zou het niet een geweldig ambachtcen- trum kunnen worden. Er zullen massa's artiesten te vinden zijn die zo'n ruimte willen huren. Maar dan moeten ze natuurlijk geen huur van 45 per dag gaan vragen." „Veere heeft alles in zicli om een recreatiecentrum van allure te worden, blaar dan moet er eerst nog heel veel veranderen." 11 (Van onze correspondent) CLINGE In de wijk Het Zeegat te Clinge zal dinsdag in de morgen uren een duivenwedvlucht plaats hebben, zoals die vroeger gehouden werd. De door de deelnemers inge- korfde duiven worden op een onbe kende plaats om half tien gelost. Aangifte van de thuisgekomen dui ven moet geschieden op de ouder wetse manier (al lopende) in liet café De Gouden Kroon bij L. de Vos. De prijzen worden naderhand be kend gemaakt. Verder heeft er een gekostumeerde optocht plaats, waar bij politieke en zeer bekende figu ren worden uitgebeeld. Tenslotte trekken alle deelnemers in optocht door de wijk en kunnen dan hun prijzen gaan afhalen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er zijn geen aanwijzingen, dat de gezondheid van de mens in beperkte zin genomen in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt be dreigd door de luchtverontreini ging. Interpreteert men echter de gezondheid in de ruimere zin, overeenkomstig de opvattingen van de wereldgezondheidsorgani satie, namelijk de optimale slaat van welbevinden in lichamelijk, geestelijk en sociaal opzicht, dan waren er wel klachten. Die had den vooral betrekking op hinder lijke geuren, onder andere veroor zaakt door suikerfabrieken, cokes- fabrieken en, incidenteel, door en kele andere bedrijven. Er was ook sprake van hinder door stof, on der andere afkomstig van twee fa brieken in Sluiskil. Aldus de op 14 november 1966 door Gedeputeerde Staten van Zee land ingestelde commissie in hiar rapport over haar bevindingen inza ke de luchtverontreiniging in de ka naalzone van Zeeuswch-Vlaanderen. De commissie stelt vast dat de door een aantal industrieën veroor zaakte luchtverontreiniging als ge volg van maatregelen die de bedrij ven zelf bebben getroffen, duidelijk is verminderd. „Het zou onjuist zijn de conclusie te trekken dat de lucht verontreiniging in de kanaalzone thans geen reden tot klagen meer geeft. De kanaalzone is een typisch en zich snel ontwikkelend industrie gebied, waar in het algemeen rela tief vrij veel luchtverontreiniging voor-komt. In een betrekkelijk smal le strook (2 tot 5 kilometer breed en ongeveer 15 kilometer lang) is een aantal kleine en'go-ede, overwegend chemische industrieën met een snel toenemende produktie gevestigd. En kele bedrijven werkten tot voor kort nog met oude installaties". Uit de van diverse bedrijven ver kregen cijfers kan volgens de com missie worden afgeleid, dat de geza menlijke uitstoot aan zwaveldioxyde is gehalveerd, ondanks de belangrij ke bedrijfsuitbreidingen. Ook de emissie aan stikstofoxyden is flink teruggelopen als gevolg vande slui ting van de oude zwavelzuurfabriek van de N.S.M. te Sluiskil. De hoe veelheid uitgeworpen fluorverbin dingen is eveneens sterk gedaald. Uil dil alles blijkt, zo concludeert de commissie, dat de industrie in de kanaalzone de laatste jaren erin is geslaagd de totale uitworp en daar mee de luchtverontreiniging op vrij omvangrijke schaal te verminderen. Daarbij heeft liet beschikbaar komen van aardgas een rol van betekenis gespeeld, met name voor wal betreft de zwaveldioxyde-emissie. „Toch is de voornaamste oorzaak gelegen in de maatregelen, die de industrie lieeft genomen. Dat is op vrijwillige basis geschied". De commissie vermeldt echter ook, dat niet alle bedrijven eenzelfde vooruitgang te zien geven. Er zijn nieuwe bedrijven (of installaties) die aan de bestaande luchtverontreini ging nog wat toevoegen. In deze gevallen zal de komende jaren naar verdere verbetering moe ten worden gestreefd. Van enige verslapping van de aandacht voor een breed scala van maatregelen ter vermindering van de luchtverontrei niging zal geen sprake mogen zijn. Een nieuw probleem doet zich voor als gevolg van de stijgende kosten die de afvalw-aterlozing met zich brengt. Teneinde de luchtverontreiniging in de kanaalzone te kunnen blijven volgen, is volgens de commissie het meten daarvan noodzakelijk. Zij doet daarom de volgende aanbevelingen: 1. Het verrichten van metingen door middel van planten die ge voelig zijn voor fluorverbindin gen en voor zwaveldioxyde, welk onderzoek dient aangevuld te worden met hel bepalen van de fluor door middel van kalkpa- piertjes. 2. Het meten van liet fluorgehalle in het grensgebied met België, met absolute bepalingen van dit gehalte op zes plaatsen. 3. Het doen van metingen naar het zwaveldioxydegehalte op enkele plaatsen in de kanaalzone en langs de grens met België. 4. De arbeidsinspectie zal regelmatig schoorsteenmetingen verrichten in de daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven. 5. Wenselijk zijn metingen van de stofneerslag, met name van hin derlijk stof en van stikstofhou- dende verbindingen in de omge ving van Sluiskil. (Van onze correspondent) CLINGE De fanfare Weldoen door Vermaak zal ook dit jaar weer een groot muziekfeest organiseren ter gelegenheid van de kermis. Za terdagavond zal de fanfare Weldoen door Vermaak de kermis openen door een muzikale rondwandeling te maken door liet dorp. Om acht uur zal de muziekvereniging' De Volhar ding uit Zaamslag een concert geven op de kiosk. Zondag zullen om drie uur vijf muziekgezelschappen in het voorma lige gemeentehuis samenkomen. Dit zijn Eendracht maakt Macht van Koewacht, Vrijheid Eendracht van Lamswaarde, Muziekvereniging Hei kant te Heikant, De Scheldezonen te Nieuw Namen en Weldoen door Ver maak te Clinge. In muzikale optocht zullende vijf gezelschappen naar de wijk Het Zeegat trekken. Daarna zal ieder gezelschap enkele nummers ten gehore brengen op de kiosk. Intussen zullen de afgevaardigden van de gezelschappen door het ge meentebestuur worden ontvangen, waarbij zij dan tevens hun prijs van de penningmeester van het feestco mité in ontvangst zullen nemen. (Van onze correspondent) RETRANCHEMENT In verband met de aanwezigheid van veel toe risten in Retrancliement geeft het muziekgezelschap zaterdag om acht uur een concert op de Markt.

de Stem | 1970 | | pagina 3