UUMSl i Autoverkoop met dertien pet. gestegen Twee lichtpuntjes voor Werkspoor DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND botterdam en Antwerpen merken Log niets van havenstaking VOLKSWAGEN MOET „KOP" AFSTAAN AAN OPEL Hoevenaar verjaagt spreeuwen met transistor BESTEM Ambtenaren krijgen over 1970 alsnog 2.78 procent andaag in 1 7 f Werkende vrouw eerder ziek dan de man DISNEYLAND-AMBASSADRICE VANDAAG VALT BESLISSING (g-êifii Si MM W /ice-admiraal Langharigen bedreiging voor Zweeds leger Stockholm (ap> de Pf 0 uur tot 12.00 uur yriders-rel [jksrecherche Lderzoekt acht tegen >litie SOLIDAIR STROP Franse merken geklommen door kleinere prijsverhoging J '1 1 l^Oe jaargang no. 26479 JE VOOR LAND ■cteur: Dr. W. A. J. M. Harkx ïfdredacteur: L. Leijendekker Ifdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Ifoon 22341, Postgiro 1114111 Vrijdag 17 juli 1970 WEERBERICHT Bewolkt Veel bewolking maar droog weer. Matige wind, krimpend naar west. Iets hogere temperaturen. UTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 i - EATH GRIJPT NOOD- OESTAND FGEKONDIGD Ipeedse soldaten hebben zoveel nodig ter verzorging van weelderige lokken, dat zij [>ij een vijandelijke aanval wel ens eerst naar de krultang zou- kunnen grijpen, pit schrijft viee-admiraal Os- Kronstedt, commandant van zuidelijke verdedigingsge- d, gisteren in een open brief i de opperbevelhebber van de krachten. Hij verzoekt daar om een bijeenkomst van alle *dse militaire bevelhebbers ispreking van het langhari- ;evaar. pe afzwakking van de voor- riften voor de persoonlijke forging heeft er volgens nstedt toe geleid, dat thans de strijdkrachten „slapheid en ferzorgdheid" hoogtij vieren. de dag worden de Zweedse aten langhariger, baardiger |viezer, zo beweert hij. Zweden is vermoedelijk het ge land in het westen waar Isoldaten even lange haren pben als de vrouwen". De ad- pal verzocht de opperbevel- pber om gedetailleerde voor- Iriften voor de verzorging van Md- en aangezichtshaar. |Het leger is geen kinderbe- jsrplaals .Stel je voor. dat je i leger hebt waar sommige dalen zo druk bezig zijn met t krultangen, dat zij niet kun- optreden ais de vijand aan- |t", zo besloot hij zijn schot pr de boeg. Van een onzer verslaggevers) LISSINGEN. De rijksrecher onderzoekt een klacht die door luders van twee van de bij de itpartijen tussen Ambonezen en riders gearresteerde jongens bij ustitie is ingediend. Het zal wel ndag worden voordat de officier 1 justitie bij de Middelburgse ibank mr. T. Lebret zich daad- Lelijk met deze zaak kan bezig len. ?lgens een zegsman namens de riders zouden de beide jongens, ichttienjarige W. C. uit Souburg ie even oude W. M. uit Vlissin- „tot bloedens toe zijn geslagen :eschopt", waarbij de jongens half -leed zouden zijn geweest. Ook aan hun verzoek om dekens niet voldaan. De Vlissingse politie -ent dit ten stelligste. De arres- en zijn niet van hun bovenkle- ontdaan, bloed zou er niet te leuren zijn geweest en de blauwe imen op hun lichamen kunnen 1 goed tijdens de vechtpartij zijn Jtaan. lolgens de woordvoerder van de Iriders, de heer F. A. van Hal jr. ■vhssingen, is door onbekenden al I bedrag van vijfhonderd gulden lengebracht om de proceskosten te jn' JonScns worden verde- ili M0r mr' K. Dieleman uit ■delburg. (Van onze Londense correspondent) LONDEN. Op advies van de regering-Heath heeft Ko ningin Elizabeth gistermiddag, na haar terugkeer uit Canada, een nationale noodtoestand uitgeroepen in Engeland voor de duur van een maand. Deze maatregel werd genomen in verband met de staking, die de voor naamste havens van Groot-Brittannië heeft lamgelegd. Driekwart van de 46.500 havenarbeiders weigerde gisteren te werken. Een groot deel van de overbljjvenden was met vakantie of ziek. De minister van binnenlandse zaken, Reginald Maudling, verklaarde in het Lagerhuis, dat de regering maatregelen moest nemen om essentiële diensten te verzekeren en chaos te voorkomen. Voor de vijfde maal sinds de tweede wereldoorlog is nu in Groot-Brittannië een noodtoestand van kracht. Het geeft de regering talrijke speciale bevoegdheden. Zij kan onder meer voertuigen, schepen, gebouwen en grond opeisen en troepen met vitaal werk belasten. Er staan soldaten gereed om in de verlamde havens voedings-, geneesmiddelen en post te gaan lossen. toeneming van het h&venverkeer ge constateerd heeft. Wel hebben de autoriteiten voorzieningen getroffen om eventueel uitwijkend scheepvaart verkeer te kunnen opvangen. De Britse havenstaking betekent nu al een strop van vele duizenden guldens voor de Westlandse tuinders, die drie miljoen kilo tomaten niet vervoerd kunnen krijgen naar Enge land. (Vervolg op pagina 13) Maudling zei echter, dat dergelijke maatregelen enkel zouden worden genomen als zij werkelijk nodig ble. ken. Er zijn voldoende troepen be schikbaar en uit Ulster worden 3.000 soldaten teruggeroepen. De regering zal in ieder geval toezicht uitoefenen op de prijzen van levensmiddelen. In de winkels en warenhuizen deden zich gisteren al tekenen voor, die er op wezen, dat de huisvrouwen be gonnen te hamsteren. De minister van werkverschaffing en produktiviteit, Robert Carr, ver klaarde in het Lagerhuis, dat hij een speciale commissie had samengesteld om het havenconflict te onderzoeken. Vertegenwoordigers van de havenar beiders en van de werkgevers werden gisterenmiddag in zijn departement op de hoogte gebracht van deze be slissing. De havenarbeiders toonden zich weinig geestdriftig en besloten de staking voort te zetten. Jack Jones, secretaris-generaal van de transportarbeidersbond, verklaar de gisterenmiddag, dat de havenar beiders blijk gaven van een buiten gewoon solidariteitsgevoel. De sta king zou deuren tot ze een redelijk loonaanbod kregen. Waarnemers spraken gisteren de mening uit, dat het conflict zich minstens vier we ken kan voortslepen. In de Rotterdamse haven was gis teren nog niets te merken van de al gemene havenstaking. Er was nog geen enkel schip gesignaleerd dat vanwege de actie in Engeland naar Rotterdam was uitgeweken. De zeer slecht weersomstandigheden kunnen echter het beeld wat vertekenen. De afge lopen 28 uur is de loodsdienst bij Hoek van Holland gestaakt geweest, hetgeen geleid heeft tot een ontrege ling van het scheepvaartverkeer. Volgens Rotterdamse havenautoritei ten is het best mogelijk dat op het ogenblik voor Hoek van Holland schepen ten anker liggen die een Engelse haven als reisdoel hadden, maar in verband met de staking pro beren uit te wijken naar Rotterdam. De Nederlandse vakorganisaties hebben vorige week al laten weten solidair te zullen zijn als het in Enge land inderdaad tot een staking zou komen. Deze solidariteit houdt in dat in Rotterdam geen schepen zullen worden behandeld, die in verband met de actie van de Britse haven werkers naar Rotterdam zijn uitge weken. De vakgroep haven van de Bel gische transportarbeidersbond heeft gisteren onder de Antwerpse haven arbeiders een manifest laten versprei den waarin onder meer gesteld wordt dat ieder moment een verzoek van de Britse havenarbeidersbonden kan binnenkomen voor een solidariteits actie met de 47.000 stakende Britse havenarbeiders. De bond verzoekt zijn arbeiders rustig zyn consignes af te wachten omdat „enkel een ge organiseerde actie de strijd van de Engelse vrienden ten goede kan ko men. Ook in de Antwerpse haven merkt men overigens tot op heden vrijwel niets van de staking in Groot-Brit tannië. Havenautoriteiten hebben gis teren megedeeld dat men nog geen AMSTERDAM (ANP) Het ziek. teverzuim van personeel neemt nog steeds toe. Het zojuist verschenen slatlstisch jaarboek van de gemeente Amsterdam meldt, dat onder de man nelijke beroepsbevolking het percen tage ziektemeldingen in het afgelo pen jaar met 0,1 is gestegen tot 2,4 per persoon per jaar. Dit geldt voor de weekloners. Bij de mannen, die op jaarsalaris werken, steeg het ziek teverzuim van 1,4 tot 1,6. Bij de vrouwen ligt het aantal meldingen respectievelijk op 1,9 en 2,3. DEN HAAG (ANP) In het cen traal georganiseerd overleg in amb tenarenzaken is volledige overeen stemming bereikt over de hoogte van de nacalculatie 1970, die 2,78 procent zal bedragen, en over de datum van uitbetaling: in de maand augustus. Zoals bekend is de nacalculatie de definitieve afrekening van de over- heidssalarissen over 1970 in het ka der van het voor deze salarissen ge volgde trend-systeem. NUMMER EEN NUMMER TWEE NUMMER DRIE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens de officieel geregistreerde verkopen van personenauto's zijn er in de eerste helft van 1970 ruim 215.000 nieuwe wagens verkocht. Dit is 13% meer dan in de eerste periode van het vorig jaar. Opel verkocht de meeste auto's, gevolgd door Ford en Volkswagen, die van de eerste naar de derde plaats zakte. Fiat bleef op de vierde plaats. De grote smak bij Volkswagen (van eerste naar derde plaats) kan wellicht worden toegeschreven aan het feit, dat Volkswagen in oktober 1969 de eerste fabrikant was, die een forse prijsverhoging (9,4%) aankondigde. Cijfers van de laatste maanden zouden overigens uitwijzen, dat Volkswagen weer langzaam terrein aan het winnen is. De grote overwinnaars in de slag om de autoverkopen waren echter de Franse merken (Citroën, Renault en Simca) die gezamenlijk ruim 50% meer verkochten dan vorig jaar. Voor een groot deel valt deze stijging toe te schrijven aan de geringe prijsverhogingen die deze Franse merken hebben berekend vergeleken met de andere merken. Daf is door het succes van deze merken van 4e vijfde naar de achtste plaats verwezen, al werden door de Eindhovense fabriek bijna duizend auto's meer verkocht dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. Inmiddels heeft de RAI-medewerker S. de Jong in het jongste RAI- nummer voorspeld, dat in 1980 in Nederland op elke drie inwoners één auto zal rijden. Bij een verwachte bevolking van ongeveer 14,5 miljoen betekent dat een personenautopark van 4,8 miljoen. De heer De Jong voorspelde in 1965 dat het Nederlandse autopark in 1970 ongeveer 2,5 miljoen zou bedragen. Die voorspelling is uitgekomen, want onlangs is dit aantal bereikt. Afgehaald door Mickey Mouse, de drie kleine biggetjes en de voltallige familie Donald Duck, is gisteren Dis- neyland-ambassadrice 1970, de 20-ja- rige Cathy Birk (foto), op Schiphol haar vierdaags bezoek begonnen. Mis Birk maakt op het ogenblik een „good world"-reclametoernee ter gelegenheid van de veertigste ver jaardag van Walt Disney's creatie Mickey Mouse, die volgens zijn ver tegenwoordigster in die veertig jaar uiterlijk erg veranderd is. IN VIER jaar zouden 100.000 Ameri kaanse soldaten uit Europa moeten worden teruggetrokken en de defen siebegroting met 18 miljard gulden worden verminderd. Dit is in het Amerikaanse congres voorgesteld. NAUM FRUMAN, eerste violist van het Moskouse filharmonisch orkest heeft in Argentinië politiek asiel ge vraagd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Vandaag worden de vakbonden in Amsterdam op de hoogte gesteld over de resultaten van het tussen Werkspoor en de Nederlandse Spoorwegen gevoerde overleg omtrent de afwikkeling van de lopende spoorwegorder van veertig treinstellen. De eerste daarvan moeten in oktober worden afgeleverd. Met de to tale levertijd is een jaar gemoeid. Voor Werkspoor betekent vertra ging en die is gezien het perso neelsverloop en de lauwe stemming onder de blijvers te verwachten een financiële strop. Voor elke week dat een treinstel té laat van de pro- duktielijn komt moet vijfhonderd gulden boete worden betaald. Dat zou de NS een restitutie van een miljoen kunnen opleveren op een order van dertig miljoen. Door middel van een aanwezigheldspremie hoopt Werk spoor het verloop te keren. Ingewijden menen dat men de za ken niet moeit dramatiseren. Het is juist dat de NS bij het begin van deze Spoorslag 70 krap in het mate rieel zit, wegens de sterk uitgebreide dienstregeling. Maar tenslotte komen er straks nieuwe treinstellen beschik baar en wordt de speling geleidelijk groter. Ook kan men materieel in het buitenland huren, zoals al ge bruikelijk is. Het is evenmin een vraag welke buitenlandse fabriek een eventuele vervolgorder kan uit voeren, want Talbot iin Aken heeft ai tien gelijksoortige treinstellen aan de NS geleverd. Het is wel waar dat de NS werk heeft voor Utrechts Werkspoorperso- neel, maar de mededeling dat de hele afdeling Rollend materieel naar de hoofdwerkplaats in Haarlem zou worden overgeplaatst, wordt door in siders als een wat onberaden specu latie beschouwd. NS-werkplaatsen zijn namelijk wel op revisie en on derhoud ingericht, maar niet op nieuwbouw. Intussen zijn er ook een paar licht punten. De gieterij met driehonderd man wordt niet gesloten dank z(j or ders van Hoogovens en ook de af deling apparatenbouw zou blijven be staan. Onmiddellijk bedreigd zijn de (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Sinds radio-Veronica zijn top- veertig en zijn laatste nieuws van de Tour de France op volle sterkte door de kersebomen van Hoendervangers in Hoeven knettert, is cr geen spreeuw meer te zien. En dat is de be doeling. De heer C. Hoendervangers aan de Oude Bre dase Postbaan 3 A in Hoeven, had, zoals alle ja- jaren, veel last en schade van de honderden spreeuwen, die zich te goed deden aan de rijpende morellen, die op een terrein van 25 are, dicht opeengepakt in laagstam, in de zon hangen te blinken. Met lede ogen zag de tuinder dat ook dit jaar een kilo of vijf van de tien die elk boompje levert, werd opgevreten door vraatzuch tige spreeuwen. „Vroeger spande ik er altijd nylon-net over heen". vertelde gistermiddag de gezellige tuin der. „maar zo'n net kost 85 piek plus een dag loon voor drie mensen om het op te hangen. Bo vendien zijn de boompjes nu te groot geworden. C. Hoendervangers De spreeuwen waren voor mij elk jaar een dure bezoeking. Mijn vrouw ontdekte dat ze voor radiomuziek op de vlucht slaan, toen we met de aardbeien bezig waren." De conclusie was snel getrokken. De heer Hoendervangers sloeg voor een paar honderd gulden transistorradio's en batterijen in uit de dump, koppelde ze aan een grote luidspreker en stelde ze in oude fruitkisten, vier-apparaat- sterk, op verschillende plaatsen in de kersentuin op, met een stuk plastic beschut tegen de regen. En sinds de drie dagen dat de transistors nu al op volle sterkte en afgestemd op radio Veronica de boomgaard vol muziek en geluid hangen, blij ven de spreeuwen een eind uit de buurt. Waar om Veronica? „Die maakt het meeste lawaai", meent de tuinder. De muzikale vogelverschrikkers hebben dus succes. Bovendien wordt het plukken van de ker sen op deze manier veraangenaamd. Want het is, zeker met de regen van de laatste dagen, niet altijd een pretje om in de boomgaard te staan. horadeirdvijftig werkers op het con- structiebuneau en dergelijke voorbe reidende afdelingen. Voor een aflo pende zaak behoeft immers niets ge pland te worden. Een brokje Duitse bezettingsge schiedenis in Hulster toren lees baar gebleven Pagina 2 Heilzaam effect van motorsur veillance op rijksweg 58 Pagina 3 Zaalhouders van Hontenisse ge dupeerd tijdens kermis mag niet worden gedanst Pagina 5 Amerikaanse bedrijven wape nen zich tegen drugpersoneel Pagina 9 Vrouwe Justitia heeft mededo gen met bankroofster Pagina 13 Jaarlijks maken duizend Neder landers een eind aan hun leven Pagina 15 Rolf Wolfshoh! wil nog één keer de Tour rijden na zijn overwin ning in Bordeaux Pagina 17 Tour-baas beschuldigt Ton Vis sers van combine met Eddy Merckx Pagina 19 Nederlands luisterliedje bestaat bij de gratie van Vlaanderen Pagina 21 Patat met of zonder smurrie wat krijg je eigenlijk binnen Pagina 23 DE DRIE JAAR oude Richard Post, de zoon van de eerste stuurman van een Nederlandse kustvaarder, heeft woensdag veertig slaaptabletten inge slikt. Een helikopter van de Engelse marine is onmiddellijk na de ont vangst van een verzoek om hulp van de kustvaarder Prinses Wilhelmina (thuishaven Groningen) opgestegen en heeft het jongetje en zijn moeder opgepikt.

de Stem | 1970 | | pagina 1