MINI BETEKENT NOG GEEN BREUK MET RUSLAND! irlieden en kers Kruisinga pakt probleem van zelfmoord aan Con-So toestanden r,ijn werkelijkheid Trucs zonder „theater 1.59 55 NEDERLANDSE DEMONSTRANT IN SAIGON \ieuwe wereldkampioen goochelen houdt Zwitsers verkrachten liftende typiste Monsterproces tegen Isolotto-parochianen Roemenie s geheimhet nationalisme verkoeling Dr. B. A. Sijes hoogleraar te Leiden Hagenaar bekent overval op hoteleigenaar d N.V. bi filter sigaret nu ook "ikaan m te roken. onale goede smaak. AARDBEIEN CONFITURE van 1.65 tijdelijk voor Medewerking Beursdief huurt extra kamer voor f 10.000 aan buit VRIJDAG 17 JULI 1970 algemeen bureau voor da «nijverheid, slledrecht, endijk 160, tel. 01840 - 2722 aannemersbedrijf, In de randstad holland. len nodigen wij gegadigden tg van en het toezicht op da |rote woningbouwprojekten. goede samenwerking met en vertegenwoordigers van I en rechtstreeks verslag ervaring als bedrijfsleider ot ng- en utiliteitsbouwprojekten; ethoden en -technieken; de funktie; eengexnswomng zich schriftelijk te richten tal (Van onze correspondent) BOEKAREST Als je over de Magheru-boulevard in Boekarest loopt, zie je meisjes mini-jurken dragen. Wat is daar dan zo bijzonder aan Alleen het feit dat president Ceaucescu nog geen drie maanden geleden een toespraak heeft gehouden, waarin hij niet veel goeds zei over mini- jurken en langharige jongens met grote baarden. Sommige plaatselijke partijbonzen en overijverige politiemannen, knipten het haar van enkele jongelieden af, gaven een paar meisjes een uitbrander en verrichtten een paar arrestaties. Na een week of twee verliep deze krampachtige cam pagne weer net zo snel als hij was begonnen. DOK 7 VEROLME) KTTREDING. e hoofdpoort van Verolme te 18.00 uur 010-268057. Eigenlijk is het niet de moeite waard zoveel aandacht te besteden aan zo iets onbenulligs. In elk ontwikkelingsland vind je dit soort puritanisme. Het gaat samen met een filosofie van hard werken, noodzakelijkheid en algemene ze denleer, die bij matigheid niet on aantrekkelijk is. In het westen bestaat het vastge roeste beeld, dat Roemenië een zeer aantrekkelijke en onafhanke lijke buitenlandse politiek bedrijft, maar beslist het meest „Stalinisti sche" land in Oost-Europa is. Zoals bij elk vastgeroest beeld zit er wel een kern van waarheid in. Het hele beeld ziet er echter wat inge wikkelder uit. Juist de laatste maanden zijn de touwtjes weer wat strakker aangetrokken. Er zijn nieuwe bepalingen bekend ge maakt om naar het Westen te rei zen. Vorig jaar bereikte het aantal Roemenen dat naar het Westen op vakantie ging een piek Dat zal dit jaar heel wat minder zijn. Als reden voor deze maatregelen wordt het tekort aan eigen valuta opge geven. Toch schijnen er ook poli tieke redenen te zijn. Ook zijn sommige Roemeense ambtenaren en intellectuelen ge waarschuwd om niet te veel be reidheid te tonen met westerse be zoekers te spreken. Een van de redenen voor deze maatregelen kan misschien zijn dat de Roemeense regering vastbeslo ten is haar rechtzinnigheid in de leer te bewijzen. Nu Tsjechoslowa- kije naar verhouding weer behoor lijk onder controle van Moskou is gebracht, stond Romenië voortdu rend bloot aan het kritische oog en de verdenking van de Russen. Wat het meest opmerkelijk is in Roemenië is niet het „Stalinisme" en ook niet de westerse invloed. Het is het nationalisme Geen en kel land van het Warschau-pact voert officieel zo'n nationalistische politiek. Op het ogenblik wordt er bijzonder veel aandacht besteed aan de geschiedenis van het land en aan de oudste stamvaders. Het meest fascinerende blijft hoe de Roemenen met hun meest recente geschiedenis omspringen. Loop het geschiedkundig museum van Boekarest of de prachtige mu seums van de Roemeense Commu nistische Partij eens binnen. Daar vindt men een geschiedenis die volledig verschilt van die welke de Roemeense eerste minister bij voorbeeld vorige week beleefd heidshalve voor zijn Russische gas ten ten toon spreidde. Tegenover Kosygin en Gromyko benadrukte Maurer natuurlijk dat „het Russi sche en Roemeense volk vaak zij aan zij had gestaan om weerstand te bieden aan gezamenlijke vijan den' Hij verwees naar de Russi sche hulp bij de onafhankelijk heidsoorlog in 1877 en bij de Roe meense opstand op 23 augustus 1943 tegen de nazi's. In het geschiedkundige museum van Boekarest en in het partij- museum liggen de accenten wel iets anders. Beide musea hebben sinds drie a vier jaar een nieuwe expositie De Russen worden nau welijks genoemd: het contrast met Oost-Duitsland kan niet groter zijn. Daar kun je het verhaal zien dat het rode leger de oorlog prak tisch in zijn eentje gewonnen heeft. De andere bondgenoten ko men er nauwelijks aan te pas. In Roemenië zijn het de Roemeense CEAUCESCU weg met mini-rokken en baarden patriotten die, natuurlijk geïnspi reerd door de communistische par- flij, „het land al lang voor de intocht van de Russen bevrijdden. Dat is een even grote overdrijving naar de andere kant. Ongetwijfeld heeft het huwelijk van de Roemeense Communistische Partij met het nationalisme haar huidige massale aanhang bewerk stelligd. Ceaucescu heeft het tot de hoeksteen van zijn regime ge maakt. In het Westen wordt het Roe meense nationalisme vaak bezien met een scherpe anti-communisti sche grijns om de mond Elke ver andering in houding of mening, hoe i i .t i nen s een essentiële breuk in de Russi sche wapenrusting. Maar je kunt het veel beter ver gelijken met Frankrijks houding tegenover de NAVO of met het anti-Amerikanisme van Engeland. Als in dit laatste land, dat toch al op een lange traditie van vriend schap met de V.S. kan bogen, nog zoveel anti-amerikanisme voor komt, waarom zouden de Roeme nen, die jarenlang een grensgeschil m"t Rusland ov«r Bessarabié had den, dan van tijd tot tijd geen anti-Russische gevoelens mogen koesteren? De ideologie spreekt daarbij geen rol. Een Roemeense journalist probeerde de juiste woorden te vinden om dit alles te beschrijven. Hij dacht zeer diep na en zei toen: „Ons nationalisme is heel gewoon". (Copyright The Guardian-De Stem) DEN HAAG Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor Statistiek plegen ongeveer duizend Nederlanders per jaar zelfmoord. Veel groter dan liet aantal zelfmoordpogingen met dodelijke afloop is evenwel het aantal pogingen waarop de dood niet volgt. Dit aan tal blijkt zoals verscheidene onderzoekingen aantonen wel tien a vijftien keer groter te zijn. Uit de laatste gegevens over dit maatschappelijke probleem blijkt, dat het aantal zelfmoorden constant blijft, maar dat het aantal pogingen tot zelfmoord de laatste jaren een stijging vertoont. Van 1 spetember van dit jaar tot 1 september 1971 wordt er door de hoogleraren C. S. Kruijt en N. Spei- jer een nationaal onderzoek inge steld naar de gevallen van zelf moord en zelfmoordpogingen. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, verleent zijn medewer king hieraan. Hij acht het in verband met een passende behandeling van degenen die een zelfmoordpoging deden, van groot belang inzicht te krijgen in het feit of dergelijke patiënten in derdaad de dood hebben gewild, of dat hun daad meer als „een roep om hulp moet worden gezien en zo ja of H (Van een onzer verslaggevers) MDRffiBERGEN „Ik ben niet be reid te zeggen: de Amerikanen zijn 'schooiers. Maar we moeten met zijn allen wel onze medewerking weige ren. Om het VS-leger uit Zuid-Viet- Jam Ie schieten, dat zie ik niet." Al dus drs. P. A. Eterman (48), inter- önationaal secretaris van de Interna tional Fellowship of Reconciliation, pas terug van een tiendaags verblijf in Saigon. ]S Hij was zaterdagmiddag een van de demonstranten in een protestmars jtegen het beleid van Amerika in Mid-Vietnam. In zijn werkkamer te Iriebergen toont hij de omhulsels an de traangasbommen (Ameri- aanse makelij), waarmee de mars na tien minuten uiteen werd ge- aagd. Over de toestand daar zegt hij: pr is inderdaad een duidelijke groei [aar vredestrevingen. Vooral in de tudentenbeu-egingen ontstaat een grote vorni van samenwerking. De onderdrukking geschiedt op selectie ve manier. Er is eigenlijk een op merkelijke vrijheid. Maar het is een vrijneid van: tot hier en niet verder. Ik heb ze gezien, de studenten, jongens en meisjes, met littekens van de martelingen. Ze zjjn als de dood voor de politie. De Con So- toestanden met de beruchte tijger- kooien zijn reëel. De Amerikaan Don Luce, die in Zuidvietnamese gevan genissen was zal daar binnenkort een artikel over schrijven in Militia Christi, het blad van Kerk en Vrede. Ik heb tijdens mijn verblijf ook steeds de aanwezigheid gevoeld van mannetjes met pistolen onder hun vest die steeds maar zwierven in de omgeving van het hotel waar ik ver bleef. Ik geloof, dat ons bezoek aan Saigon goed is geweest. Het heeft in ieder geval een morele steun voor de mensen daar betekend." Het is alsof de stenen Vittoriano op een van Rome's pleinen, de ze gen geeft aan tientallen toeristen, die verkoeling zoekend poot je baden in zijn fontein-domein. Boven de Eeuwige Stad schijnt de zon meedogenloos. ,j§ w Ik je het Wilhelmus na zo'n strijd •ort spelen, gaat er wel wat door ii heen." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Richard Ross, die zich in het zeven mijlslaarzen- spoor van Fred Kaps drie jaar lang wereldkampioen goochelen mag noemen, nadat hij vorige week nog vingervlugger was dan 130 colle ga's, blijkt in het dagelijkse leven KOzeDoum te lieten, in een saai straatje achter de Amsterdamse oude RAI te wonen en er voor zijn 24 levensjaren schooljongensachtig pril uit te zien bijna een liever dje, inclusief het accent. De por, die de goede fee van het succes hem met haar staf in de ribben heeft gegeven, is vooralsnog zon der gevoigen. Vóór zijn kampioenschap vroeg hij voor een avondje optreden 100 tot 200 gulden. De trouwplannen, die hij reeds enige tijd smeedde met verloofde Tilly Stam, zijn ver sneld omdat het vooruitzicht van hotelkamers in buitenlandse ver- maakcentra hem afschrikt. Zijn le ven gaat drastisch veranderen en hij weet het. De titel „wereldkam pioen" brengt zijn verplichtingen mee. Eddie Merckx kan ook niet zeggen: ik neem in het vervolg de tram. „Denk niet, dat ik kan toveren", zegt hij lachend. „Als ik dat kon, zat ik op mijn luie achterste aan de Caraibische Zee. Richard werkt in wezen met attributen, die al heel oud zijn. Kaarten, munten en zo. „Collega's hebben me ge waarschuwd. Manipuleren is bet eigenlijk niet, zeiden ze, want het publiek in de zaal ziet je attribu ten niet. Het is allemaal te klein. Nou, dacht ik, dan ga ik grote attributen gebruiken. Het was een soort uitdaging voor me. Ik moest er totaal nieuwe technieken voor bedenken". Zijn jeugd had nauwelijks iets magisch. Mulo. Postzegels verzame len. In goochelen was hij niet geïnteresseerd. Zijn vriend Hans kende een paar trucjes en liet folders met goochelmateriaal ko men. „Op een dat zei hij: ga je mee naar die zaak op de Haarlemmer dijk? Ik zal het nooit vergeten. Ik had drie gulden op zak. Wat die man achter de toonbank liet zien, boeide me. De truc met de ver dwijnende sigarethet zwevende vaasjeik vond het lollig. Ik kocht het spul, ging oefenen en pakte ermee uit op een verjaar dagsfeestje. Ze vonden het leuk, gek genoeg. Dat was voor mij de prik met de injectienaald. Ik ging terug naar die winkel en kocht meer. Dat is zeven jaar geleden". Sindsdien ls hij aan het experi menteren geslagen. „Het is of je iets over je krijgt", zegt hij. „De uren, die mijn vrien den doorbrachten op het voetbal veld of in de bioscoop, zat ik te goochelen. Soms deed ik een maand niks. Soms was ik dagen achter elkaar bezig. Dikwijls vroeg ik mezelf af: waarom doe ik het? Dan smeet ik de troep in een hoek en ging vissen. Maar de volgende dag kon ik het toch weer niet laten". Goochelen is voor Richard Ross een soort sport geworden. Hij zoekt het niet louter in de vinger vlugheid. De psychologie speelt een belangrijke rol. Hij probeert zich te verplaatsen in de gedachten van andere magiërs, die hem op de vingers kijken. Zijn specialiteit is het ongecompliceerde werk. Hij schuwt theatrale effecten. Dat heeft hem, denkt hij de wereld titel opgeleverd. Het is er tevens debet aan, be kent hij dat zijn prijswinnende nummer, waaraan hij met de spie gel als enige criticus vele nachte lijke uren heeft gewerkt, achteraf bij het gewone publiek minder bleek aan te slaan dan bij de vakbroeders. Het was teveel afge steind op goochelaars. Het was te technisch en te weinig commerci eel. Hij had toegeleefd naar het internationale congres met de titel strijd niet naar een zaal vol met leken. Daar gaat hij nu wat aan veranderen. „De dingen, die ik doe, zijn zo simpel, dat je er verbaasd van staat, als het overkomt. Dingen, waarvan ik zelf niet in de gaten had, dat collega's er voor zouden vallenen dan opeens de wereld titel. Prachtig. Wanneer je het Wilhelmus hoort spelen en de Ne derlandse vlag naar beneden ziet zakken, gaat er door een echte Amsterdamse jongen wel het een en ander heen". (ADVERTENTIE) nieuwe hulp is gegeven of gegeven had kunnen woeden. Ook vindt de staatssecretaris het onderzoek van belang voor de preventie van het verschijnsel zerlfmoord. Om het suicide-onder2oek van de twee hoogleraren mogelijk te ma ken, is de medewerking nodig van de huisartsen en de geneesherendi- recteur van psychiatrische inrichtin gen. In een brief aan deze medici dringt dr. Kruisinga erop aan de twee onderzoekers medewerking te verlenene. Zij ontvangen kaarten die zij, als zij met een zUfmoordpa- tiënt te maken krijgen, op kunnen sturen aan de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid van het staatstoezicht op de volksge zondheid. Als de ka-art is ingezonden, ont vangt de arts of geneesheer-direc teur een invulformulier waarop na dere gegevens over de desbetreffen de patihnt kunnen worden vermeld. Ambtsgeheim en anonimitiet van de patiënt worden bij dit onderzoek verzekerd. Voor het suicide-onderzoek is een indeling gemaakt van vijf categorie ën: zelfmoord, zelfmoordpoging, ver moeden van zelfmoord (bijvoorbeeld niet dodelijk ongeluk) en het geval, dat een patiënt uitlatingen heeft ge daan dat hij zelfmoord w^de plegen maar daaraan geen gevolg'heeft ge geven. ROTTERDAM (ANP) Een twintigjarige typiste uit Amsterdam is onderweg van Antwerpen naar Rotterdam door twee Zwitserse vrachtautochauffeurs ernstig mis handeld en meermalen verkracht. De daders, de 28-jarige B. S. A. en de twintigjarige E. E. B„ beiden uit Genève hebben een volledige beken tenis afgelegd en worden vrijdag voor de officier van justitie geleid. Terugkerend van een bezoek aan Engeland kreeg de typiste maandag in Antwerpen een lift in een vracht auto met Zwitsers kenteken. De twee chauffeurs bezochten onderweg een aantal cafés waarbij zij een flink aantal biertjes dron ken. De oudste chauffeur deed het meisje daarna voorstellen tot seksueel verkeer, waarop zij niet wenste in te gaan. Toen zij bleef weigeren, sloeg hij haar verscheide ne malen hard in het gezicht, waar na zij gedwongen werd aan zijn verlangens te voldoen. Het meisje liep een dichtgeslagen oog, een bloedneus en een opgezwollen rech terwang op. Murw gemaakt door pijn en angst heeft de typiste drie maal een verkrachting moeten door staan. De jongere chauffeur pleegde wat in de justitietaal „feitelijke aan randing der eerbaarheid" wordt ge noemd. De maat was hierna nog niet vol. De oudste chauffeur gooide haar bril uit het raam van de vrachtauto en stal f 20 uit haar rugzak. Bij Capelle aan de IJssel is de typiste uit de auto gezet. De zedenpolitie in Rotterdam vond de mannen in Rotterdam waar, zij in hun vrachtauto lagen te sla pen. (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN Op 26 november aan vaardt dr. B. A. Sijes, medewerker van het rijksbureau voor oorlogsdo cumentatie, het ambt voor hoogle raar aan de Leidse universiteit. Hij geeft dan in de St.-Pieterskerk in zijn oratie een overzicht over de laatste 70 jaar van enkele Marxisti sche, links-radicale opvattingen over de verovering van de politieke macht. Dat gebeurt op de dag, dat het 30 jaar geleden is, dat prof. mr. R. P. Cleveringa een protestrede heild te gen het onrechtmatig ontslag door de Duitse bezetting van twee joodse hoogleraren. Prof. Sijes is de eerste hoogleraar, die is benoemd op de onlangs ingestelde Cleveringa-leer- stoel. Hij gaat les geven in het onderwijs en het onderzoek op het gebied van de meest fundamentele maatschappelijke vraagstukken van de 20-ste eeuw, zoals oorlog, revolu tie, totalitaire staatsvorm, vrijheid, democratie, ontwikkelingsproblema tiek. UTRECHT (ANP) De 24- jarige Utrechtse electriciën A. A. M. van de S. heeft bekend, dat hij de afgelopen maanden op verschillende beurzen in Utrecht elektrische apparaten ter waarde van ongeveer f 10.000 heeft gestolen. Van de S. was in dienst van een standbou wer. Hij werd op 10 juli ge snapt, toen hij zich een suède jasje toeeigende. Bij het ver hoor door de politie bleek, dat hij bij zijn aanstaande schoon ouders inwoonde, maar elders in de stad nog een kamer had gehuurd, waar hij zijn buit op sloeg. De verrekijker, luidspre kerboxen, bandrecorder, ver sterker, cassetterecorder, scheerapparaat, de projector en de andere artikelen, die de poli tie in de kamer vond waren gestolen uit de stands van ver schillende exposanten. DEN HAAG (ANP) De 20- jarige loswerkman H. van Z. uit Den Haag heeft tegenover de politie in zijn woonplaats bekend, dat hij in de woensdagnacht in hotel „As- tor" aan de Zoutmanstraat in Den Haag de 55-jarige hoteleigenaar A. Konst met een rubberhamer drie slagen op het hoofd heeft gegeven. Het doel van de overval was aan geld te komen om met een Belgisch meisje, dat van huis was weggelo pen, naar Zweden te gaan en zo de militaire dienst te ontduiken. De heer Konst moest in de Ursulakli- niek in Wassenaar worden opgeno men. Hij is buiten levensgevaar. De loswerkman woonde met enk» le anderen onder wie het Belgische meisje, in een gekraakt pand in Den Haag. FLORENCE (KNP) De officier van justitie in Florence heeft gisteren bekendgemaakt, dat 5 priesters en 370 leken zich voor de rechter zullen moeten verantwoorden vanwege de verstoring van een katholieke gods dienstuitoefening in Isolotto. De aanklacht heelt betrekking op de gebeurtenissen van 5 januari van dit jaar in Isolotto, toen enkele honderden parochianen verhinderden, dat de nieuwe pastoor, die kardinaal Florit van Florence had benoemd, de mis op droeg. Kort ervoor had de kardinaal de bekende Don Enzo Mazzi van zijn ambt ontheven. De datum voor dit mammoetproces, dat uniek is in de geschiedenis van Italië, is nog niet bekend. De bijna 400 aangeklaagden zijn gisteren direct samengekomen om met Don Mazzi en hun advocaten de situatie te bespre ken. Volgens onbevestigde berichten zou de bisschoppelijke curie van Flo rence op dit proces aangedrongen hebben.

de Stem | 1970 | | pagina 15