Bonn en Moskou gaan op 27 juli praten Moeder uit Doesburg (voorlopig) vrij LAATSTE AFREKENING MET EERSTE DODELIJKE SLACHTOFFERS GEVALLEN DUBCEK-LEGENDE Bosbranden teisteren Rivièra Soepeler prijsbeleid spoedig te verwachten gEggp Staking kost Engeland 21 min. pond per dag RUIM 20.000 VAKANTIEGANGERS VERDREVEN In 't kort SCHAUB-LORENZ Nelissen beraadt zich over melkprijs Onderzoek naar veiligheid van ziekenhuis patiënten Zware verliezen Overstap Voortdurende rellen in Reggio (Italië) UITHUILEN" HULP DEN HAAG (ANP) Minister Nelissen van Economische Zaken zal zich nader beraden over een verdere verbetering van de prijsstelling voor consumptiemelk en over de vraag, of bij die prijsstelling moet worden uit gegaan van een minimale grondstof- waarde van 35,30 per honderd ki logram, zijnde de richtprijs voor boe- renmelk. Hij zal een beslisisng nemen kort nadat hij de resultaten van het aan de gang zijnde rentabiliteitsonder- zoek bij melkinrichtingen heeft be studeerd en besproken met het pro- duktschap voor zuivel, dat dit on derzoek uitvoert. De minister deed zijn toezegging, toen hij speciaal met het oog op de consumptiiemelkkwestie aanwezig was bij de maandelijkse bespreking tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap. Het Landbouw schap drong er daar bij de bewinds man van Economische Zaken op aan, op korte termijn de prijsstelling te verbeteren en voor het lopende melkprijsjaar alsnog de richtprijs als minimale grondstofwaarde te be schouwen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog deze maand zal minister Nelissen (Economische Zaken) een nota over het prijsbeleid aan de Tweede Kamer zenden. Te verwachten is dat de minister het prijsbeleid wat soepeler wil maken. De kans is zeer groot dat de minis ter de algemene prijscalculatiebe- schikking zal laten varen, maar wel een aantal afzonderlijke prijzenbe- schikkingen wil handhaven en deze zo nodig zal uitbreiden. Volgende week vrijdag zal de mi nister een bespreking voeren met de prij zen-overlegcommissie en gauw dlaarna zijn standpunt im een nota vastleggen. De minister heeft in de laatste dagen overleg gepleegd met belang hebbende organisaties. Woensdag heeft hij met de middenstandsbon den gesproken. In de komende da gen zal hij verder overleg plegen met onder meer vertegenwoordigers van de vakcentrales en van de con sumentenorganisaties. In deze ge sprekken wil minister Nelissen af tasten hoe de betrokken organisaties zich tegenover het prijsbeleid op stellen en welke wensen er leven. DE NASA, het Amerikaanse Bureau voor Luchit- en Ruimtevaart zal per 1 oktober 900 man ontslaan, waardoor het aantal ontslagen van de afgelopen drie jaar op 5200 komit. Het moet me maar direct van het hart, beste vrienden, ik heb altijd wel gedacht dat wij (Nederlanders) te vet aten. Wat zeg ik, het vetste van de hele EEG. En dat is op n minst opmerkelijk, want doet de Ita liaan niet alles met olie en staat de Duitser niet bekend om zijn ,Brat- wurst'? Jawel, hoor ik zeggen. Maar toch. Kijk maar eens om u heen. Ziet u daar mensen van wie u zou zeggen dat ze af en toe iets te vet eten? Negen van de tien dat het een Ne derlander is. Onze weerkundige medewerker (wél Nederlander, niet te vet) is een man voor wie ik een enorme bewon dering heb. Tot nu toe heeft hij het verloop van de zomer zeer nauwkeu rig voorspeld. Daarom geloof ik hem ook nu. De zomer komt snel terug heeft hij gisteren gezegd. Reken dus maar op een heet weekeinde. Militair zuchtrecht (uit De Bron). Vrienden aan de kust. Hoe vaart gij momenteel? Wat vochtig neem ik aan, maar de zilte lucht kan de ge zondheid nauwelijks bedreigen, noch het moreel aantasten. Ik zou zeggen, nog een paar uurtjes afzien en dan is zelfs een natte bagage niet erg meer. Een scheurtje in het tentzeil is trouwens ook zo gerepareerd. Campings: Zee(land) van ellende! „Als je Vietnam wilt zien, hoef je niet ver. Neem maar een kijkje bij bejaarden en alleenstaanden in je omgeving, dan kun je zien hoe ze creperen." (C. Leering, geneesheer directeur) Waarvoor wij de ogen zeker niet mugen sluiten. Eerder wijd openen. Ik zou u willen aanraden ook deze dag enige aandacht te besteden aan de onbeveiligde spoorwegovergangen. Die treinen zijn namelijk ontzettend hard. De heren John en Dave Kunst uit de Amerikaanse stad Waseca zijn van plan met hun muilezel de wereld rond te gaan lopen. Ze zijn inmid dels al gestart voor de eerste etappe, die naar New York. Er komen ber gen van tweede en eerste categorie in voor. Vandaar gaat het per vlieg tuig naar Portdgal, alwaar de vol gende etappen, beginnen: door Euro pa, Azië, naar het Verre Oosten, en dan weer vliegen naar de Ameri kaanse westkust. Een hele Kunst. OOGEVEEN (A.N.P.) De ge- ikundig inspecteur voor de volks- rndheid in Groningen en Drente dr. R. Mantin 5h stelt een onderzoek in naar de veiligheid voor de patiën ten in het nieuwe ziekenhuis in Hoo- teveen. Sinds de ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis, een paar maanden geleden, is het reeds twee maal voorgekomen dat een patiënt van de neurologische en psychiatri sche afdeling op de zevende etage uit •jft raam is gesprongen. Eén van hen werd zwaar gewond en de ander arleed ter plaatse. •et is gebleken dat deze twee ge len niet alleen staan. Sinds de in- aikneming van hot nieuwe com- hebben nog enkele in overspan nen toestand verkerende patiënten g#robeerd uit het raam te springen. h|februari vorig jaar hebben enkele leden van de christelijke vereniging tót verpleging van zieken voor Hoo- gween en omgeving reeds hun onge rustheid uitgesproken over het feit dat deze afdelingen op de zevende otaigc van het nieuwe ziekenhuis Hen worden ondergebracht. Overal doodse stilte in de Engelse havens, zoals hier in Southampton. confu!|(1'in PEnrcLntrt a'eJLVa5. ®.?.n sleept, zal de Britse nijverheid veel laten de nadelige gevolgen i de. oppervlakte is het haven- conlI, t in Engeland een kwestie van geld. In werkelijkheid is het oog veel meer een gevolg van het ntrouwen dat de havenarbeiders deren ten aanzien van hun werk- "t'e ook in deze moderne ujdcii weigeren hen de gewenste en WOdzakelijke inspraak te geven. B|hr men praat over niets anders Mi wat de staking het land zal Kosten. De kosten voor de werkge vers en wat het de stakers zelf zal oen. De havenarbeiders eisen dat grondtoon van 11.1.8 per week 20 pond gebracht wordt. Vak- Idleider Jack Jones is van me- Jig, dat dit zou neerkomen op een verhoging van 7 tot 10 procent. Vol gens de werkgevers zou het evenwel verhoging van 50 procent bete kenen Een aanbod, dat door de havenar- an!?ers venvorPen werd, was op een SMere manier uitgekiend. Het zou, SHweweren de werkgevers, de lonen t ongeveer 7 procent verhogen, -oiloonconfhct is een zeer ingewik- "Sde zaak. De werkgevers zeggen ■i zij in geen geval 50 procent Urn toekennen. In afwachting een compromis moeten de sta kers leven van een vergoeding ven 5 pond per week, dSe door hun vakvereniging uitbetaald wordt. In normale omstandigheden verdienden de havenarbeiders gemakkelijk 30 pond per week. De transportarbei dersbond beschikt over een kapitaal van 21 miljoen pond en kan dus, zonodig, geruime tijd 5 pond per week betalen aan 40.000 stakers, waarvan de gezinsleden aanspraak kunnen maken op sociale steun. Het ministerie van sociale diensten in Londen bereidt een uitgebreide reeks uitkeringen voor. Het economische verlies dat Groot Brittannië lijdt ten gevolge van de nationale havenstaking, wordt op ongeveer 21 miljoen pond per dag geschat. De zeehavens verwerken 95 procent van heel de Britse handel. De overige export verlaat het land via vlieghavens. In 1969 vertegen woordigde deze 95 procent een be drag van 15,5 miljard pond sterling. Vooral de automobielindustrie wordt door het havenconflict ernstig ge troffen. Als de staking lang aan sleept, zal de Britse nijverheid veel klanten verliezen in het buitenland. Maar zelfs een minder langdurige staking kan zware gevolgen hebben, wanneer ze in Groot-Brittannië een scherpe stijging van de prijzen ver oorzaakt en de Britse exportgoede ren daardoor te duur worden in het buitenland. Volgens economische deskundigen laten de nadelige gevolgen van een arbeidsconflict zoals deze nationale havenstaking zich vier tot vijf maal langer gevoelen dan de duur van het geschil zelf. Zo bekeken, zal in Groot-Brittannië alles pas weer nor maal zijn in het begin van 1971 of - als de stakers het zeer lang volhou den - in de loop van volgende lente. (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland en Rus land beginnen op 27 juli hun onder handelingen, aan het eind waarvan een der belangrijkste verdragen sinds de oorlog moet worden gesloten. De officiële omschrijving van het ver drag is „een verdrag tot het afzien van 't gebruik van geweld". Het wer kelijke belang ligt echter in het arti kel dat zegt dat de grenzen van alle landen in Europa onschendbaar zijn. Dat geldt dan ook voor de Oder- Neisse grens, de westelijke grens van Polen, en de grenslijn tussen de beide Duitslanden. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Scheel, en zijn Russische ambtgenoot Gromyko zullen de onderhandelingen leiden. Deze zullen gebaseerd zijn op een aantal uitgangspunten die vervat zijn in het Bahr-documenit, dat in ge sprekken tussen Egon Bahr, staats secretaris van het ministerie van de Westduitse bondskanselier en Gro myko is opgesteld. Die gesprekken hebben bij elkaar 40 uur geduurd. Aangenomen dat er geen kink in de kabel komt, zullen de onderhandelin gen waarschijnlijk binnen ongeveer een week afgelopen zijn. Gromyko gaat 8 augustus op vakantie. De Westduitse ambassadeur in Mos kou, Allardt, vliegt morgen naar Bonn om mee te helpen de onderhan delingen voor te bereiden. Hoewel Bonn het verdrag zonder veel om haal zal tekenen zal zij het niet rati ficeren voor er enige vooruitgang is bij het vier-mogendheden gesprek over Berlijn. De Westduitse regering ziet alle facetten van haar Ost-Po- litik, de onderhandelingen met Mos kou, het gesprek met Polen en Oost- Duitsland en dat over Berlijn, als on derdelen van hetzelfde geheel. Volgens nog onbevestigde berich- ten zal een van de dertig leden van de liberale vrije democratische partij uit de Bondsdag, Starke, overgaan naar de christelijk-sociale unie, de oppositie-partij van Strauss. Op het ogenblik heeft de coalitie van de liberalen en sociaal-democraten 254 afgevaardigden, 12 meer dan de op positie. De CSU zei dat 't bericht zui ver op speculatie berustte. De FDP twijfelde eraan of het bericht waar was. Starke zelf was niet te bereiken. Hij is op vakantie in Spanje. Het zou geen verrassing zijn als hij van par tij zou wisselen, aangezien hij een nationaal liberaal is en zich openlijk tegen de lijn van partijvoorzitter Scheel opstelt. IN DE V.S. zijn in de loop van 1969 en in het eerste kwartaal van 1970 bij 4330 bomaanslagen 40 mensen ge dood en 384 gewond. U begrijpt dat na het succes van die ene vakantiedag méér de animo voor de eenmansvereniging TBVDV DEDKA, ADLVEZVMP sterk is ge stegen. Maar nogmaals, er kunnen geen leden bij, alleen donateurs. Overigens ben ik van mening dat deze maand als een razende aan ons voorbijtrekt. Heden is het alweder de zeventiende. We zijn al over de helft. Van deze pagina ook zie ik. Daar om nemen we hier afscheid. Voor vandaag. Relax, hou het rustig en slaap wel vanavond of vannacht. MERIJN. REGGIO (Calabrië) (AFP) De monstranten in de Italiaanse stad Reggio hebben donderdag het station bezet, waar ze op de rails zijn gaan liggen. In het centrum zijn weer barrica den opgericht, die de politie juist donderdagmorgen had opgeruimd. Betogers riepen leuzen waarin van de regering in Rome wordt geëist Reggio, en niet Catanzaro, tot hoofd stad van het nieuw gevormde be stuursgebied te maken. Uit protest tegen de aanwijzing van Catanzaro zijn de inwoners van Reggio een algemene staking begon nen. Bij de rellen, die daarop volg den, kwam één man om het leven en werden 70 mensen gewond. Van uit Rome en Napels worden politie- versterkingen naar Reggio gestuurd. (ADVERTENTIE) BngnitteMim. Vanaf zwart op wit.. Gegarandeerd dat dit de mooiste tv is Met het scherpste beeld, 61 cm groothoek. En altijd stabiel.dat gaat automatisch. U kent'm nog niet? Moet u beslist gaan kijken. Kijken op een afstand? Hij heeft de aansluiting voor afstandsbediening. Wilt u nog meer? Automatische regelcchakeiing. Kontfnue toonregeling. Briljante klank. Twéé frontale speakers. Edelfineer. Hij heeft het. Dit Is immers een echte Schaub-Lorenz. SIR COLIN Crowe is benoemd tot leider van de Engelse delegatie bij de Verenigde Naties. DE ANNE Frank-stichting krijgt met ingang van 1970 subsidie van de re gering. DE ARGENTIJNSE regering heeft bij Fokker een Fellowship in de VIP- klasse besteld. DE DELFTSE politie heeft de echt genote van de zondag vermoorde 30- jarige Herman de K. in vrijheid ge steld. De vrouw werd ervan ver dacht medeplichtig te zijn. DE 46-jarige advocaat Misael Pastra- na Berrero is aangewezen als presi dent van Columbia. EEN bus met schoolkinderen is in Allentown (V.S.) geslipt en over de kop geslagen. Zeven van hen werden gedood. (Van een onzer verslaggevers) DOESBURG. Willie T.—V. is vrfj. Voorlopig althans. De oofficier van Justitie in Arnhem heeft aldus beslist. Een reclasseringsrapport zal moeten uitwijzen of Willie vrij zal blijven. Volgens haar naaste om geving was de overval op de ge meentespaarbank van Doesburg een wanhoopsdaad, een laatste moge lijkheid om haar gezin te redden. Maar zij deed het op zo'n amateu ristische wijze dat zij wel gepakt moest worden. Dat is ook door de justitie zo begrepen. De vrouw probeert nu op verhaal te komen. Haar verblijfplaats is on bekend, zij moet tot rust komen. Zelfs haar familieleden weten niet waar zij is ondergebracht. Willie T.V. wil het zo. Zij kan ook naar huis in Doesburg teruggaan, maar ze blijft liever waar ze is. Haar kin deren zijn verdeeld over de familie. Willie T.V. is pas 26 jaar en moeder van vijf kinderen. Een zes de kind is op komst. Zelfs haar naaste familie was niet op de hoog te van het feit dat zij weer in ver wachting was. Zij liep met gedach ten rond om het weg te laten ma ken. Maar waar kon ze terecht? Een illegale abortus wilde ze niet. Ze ging naar deskundigen, maar die wilden of konden haar niet helpen. Een abortus in een Londense kli niek leek de oplossing. Maar waar moest ze de 2000 gulden vandaan halen die dat haar ging kosten. Van de 115 gulden die ze wekelijks van de gemeente Doesburg krijgt, kon dat niet betaald worden. Dat geld heeft ze hard nodig om voor haar kinderen te zorgen. Waarschijnlijk heeft ze hij de NVSH (die ze ook raadpleegde) vernomen dat abortus in Londen die 2000 gulden zou kosten. In ieder geval heeft zij bij haar overval niet meer dan juist dat bedrag gevraagd. De gedachte om de spaarbank te overvallen moet in een vlaag zijn opgekomen. Maandag nog had ze bü een goede kennis „uitgehuild", maar een oplossing bracht dat niet. Ze moest er zelf een vinden. Dat zij een alarmpistool in huis had, was bij haar naaste familie on bekend. Zij heeft het waarschijnlijk vlak voor de overval gekocht. De bankroof op zich gebeurde zo pri mitief dat zij wel snel door de mand moest vallen. In een afge- iankte broek van haar man (van wie ze wil gaan scheiden) met een alpinopet op haar hoofd pleegde ze haar overval. Daarna is ze met 5700 gulden gevlucht. Het was op dat moment rond het middaguur be hoorlijk druk in het centrum van Doesburg en een zo opvallende ver schijning moest wel de aandacht trekken. Men zag haar haar eigen huis binnengaan, waar de politie het geld én de mannenkleren vond. Nu is Willie T.V. weer vrij. Voorlopig althans. Haar daad kan gerangschikt worden onder de ca tegorie „bijzondere gevallen". Er zijn instanties die haar in haar moeilijkheden kunnen helpen. Dat is niet gebeurd. Nu wordt zij plot seling omgeven door mensen die zich „haar geval" aantrekken. Nu wel, maar eerst moest er iets ge beuren, dat haar gezin noodlottig kan worden. Zij wacht nu op de be slissingen van de instanties. Beslis singen die de beste zijn voor haar en haar gezin. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Het Tsjechoslowaak- se partijblad „Rudo Pravo" heeft gisteren de laatste aanval ingezet op de voormalige partijleider Alexander Dubcek, Het blad wil met deze aanval, die 6000 woorden telt en anderhalve pagina beslaat, de Dubcek-legende vernietigen, die „nog steeds in ons land leeft", zelfs onder de partijleden. „Rudo Pravo" beschrijft Dubcek als een zwak en gewillig werktuig voor de „contra-revolutionaire krachten' en noemt hem „onprinci pieel, laf en een man die het op een akkoordje wil gooien'. „De le gende van Alexander Dubcek is op- zettelijk geschapen door een groot apparaat van reactionaire krach ten. Zij is diep ingedrongen in het bewustzijn van ons volk, met inbe grip van de communisten. De le gende leeft nog steeds in ons land en veel progressieve mensen in de kapitalistische landen zijn er ook voor bezweken", aldus het blad. Het artikel in „Rudo Pravo" be gint met een scherpe kritiek op de voorganger van Dubcek, Antonin Novotny, die vervangen moest wor den. Maar Dubcek was de verkeer de man voor deze functie, aldus het artikel. Dubcek was een zwakke figuur, geen „geharde marxist en goed organisator". Volgens het blad was hij als een soort compromis ge kozen. „Rudo Pravo" ontkent dat Dubcek de liberalisatie van de zo genaamde „Praagse lente" heeft aangemoedigd. Het beschrijft „de nieuwe vorm van socialisme, demo cratisch socialisme met een mense lijk gelaat", als een „brouwsel van de Amerikaanse strategie tegen de socialistische landen, dat al lang voor januari 1968 had staan te ko ken in de redactielokalen van Lite- (Van onze correspondent) PARIJS. De bosbranden langs de kust van de Middel landse Zee hebben de eerste slachtoffers geëist. Op drie kilo meter van het kampeerterrein bij Martiques heeft men het verkoolde lijk gevonden van een kampeerder, die met zijn auto was gevlucht en in een vuurzee was geraakt. J Naar alle waarschijnlijkheid is in de huurt van hetzelfde kampeer- errein nog een veldwachter om het leven gekomen, want bij het Ippèl ontbrak hij. Een kleine hoop bestaat, dat hij zich na de ontstane paniek alsnog zal aanmelden. Er zijn al circa 20.000 vakantiegan- irs verdreven. Velen zoeken hun >il op de stranden van de Rivièra. Om acht uur donderdagavond wer- in de wegen naar Martiques bij ■seille voor het verkeer vrijgege- m, maar aan automobilisten wordt db dringende raad verstrekt goed uit te kijken in de bochten naar vallend iteente en bovendien te letten op leuwe uitslaande branden, want donderdagmiddag werden haar den waargenomen, bij Martiques zelf. De kracht van de wind neemt ia deze streek iets af, maar de brand ■eer staat voor een hopeloze taak ïgens gebrek aan materiaal. De •gen tellen in dit .gebied 50 man, ijl het dubbele aantal nod-g zou zijn. "et is volstrekt onmogelijk op te en hoeveel branden woensdag en [derdag langs de Cóte d'Azur zijn [ebroken. Maar naar schatting is H 20.000 hectare verbrand. Het hoofdkwartier van de brandweer in de streek van Saint Tropez is voor vrijdag iets aan de optimistische kant. Wat in strijd lijkt met de wer kelijkheid. want nog steeds staan daar duizenden en duizenden hecta ren in vlam. Men gaat voor alle zekerheid door met het evacueren van burgers. Kampeerterreinen en vakantiekolo nies staan leeg en verlaten. Sommige zijn in vlammen opgegaan. De keerzijde van de medaille is dat tot dusver geen grote steden zijn getroffen. Er is dus enige reden tot optimisme, want het weer schijnt geleidelijk iets beter te worden en voor de zondag voorspelt men zelfs voor geheel Frankrijk weer zon. Geweken is het gevaar nog lang niet, want donderdagavond om 9 uur werden opnieuw zware bosbranden gemeld uit Eze sur Mer, hoven Nice. Het liet zich zo ernstig aanzien, dat de brandweer van Nice onmiddellijk versterking vroeg uit de omliggende departementen. Het inzetten van vliegtuigen hij de blussingswerkzaamheden heeft tot nu toe weinig resultaat gehad. Door de sterke wind wordt het vuur voortdurend aangewakkerd en ont staan steeds nieuwe brandhaarden. rarni Noviny het weekblad van de liberale schrijvers en op de schrijversclub". „De nieuwe leiding van de partij heeft Alexander Dubcek volledig de gelegenheid gegeven zijn fouten te begrijpen en voor zover als dat mogelijk was uit de modder te ko men. Dubcek heeft deze weg niet gevonden tijdens de keren dat hij voor de partij-organen verscheen. Om deze reden heeft hij zichzelf uit onze rijen gestoten", aldus het par tijblad.

de Stem | 1970 | | pagina 13