leesimportbedrijf overweegt sluiting i\ Kascheque giro alleen zelf innen Ho-geen risico wordt voortgezet Podgorny en Kosygin herkozen Tot zeven procent DUITS DISCONTO WEER OMLAAG Melkprijs NIEUWE INVOER- EN KEURINGSBEPALINGEN: I )e^efy e/ KWJ-blad Kamerleden kleinburgerlijk AANDACHT VOOR EIGEN STRAND rotterdam heeft de kleinste haven ter wereld... (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Ruim tachtig procent van de ensen die vroeger rentezegels hebben geplakt, neldt zich aan voor afkoop van deze zegels. Commentaar ijgerkooien aardappelen Laatste adres Geen machtswisseling Medische faculteit Onderzoek naar overschrijding bouwraming Akkoord over c.a.o. journalisten Geen overeenstemming specificatienota artsen Sinds juni-oorlog Langs Suezkanaal 347 Israëli's gesneuveld Negerpoliticus ve'-rnoord 13 DE STEM VAN DONDERDAG 16 JULI 1970 17 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Met ingang van 1 augustus vervalt voor postgiroreke ninghouders de mogelijkheid om op de achterzijde van de kascheque van de girodienst te verzoeken het bedrag aan een derde uit te beta len. Er komt bovendien een ander mo del kascheque. De vorm wordt ge lijk aan die van de nieuwe gega randeerde girobetaalkaart. Oude kascheques worden na 1 augustus nog uitbetaald onder de thans gel dende voorwaarden. Het niet-overdraagbaar maken van de kascheque is gedaan om zo veel mogelijk te voorkomen dat niet-rechthebbenden kascheques verzilveren. Er zijn een paar gevallen voor zien, waarin uitbetaling van een kascheque aan een gemachtigde kan plaatshebben, n.l. indien deze in het bezit is van een „postmachtiging", dan wel van een „giropas voor ge machtigden". De situatie kan zich echter voor doen dat de rekeninghouder niet zelf in de gelegenheid is zijn kas cheque te innen, terwijl hij ook geen doorlopend gemachtigde heeft aan gewezen. In dat geval kan hij iemand anders vragen met de inge vulde en ondergetekende kascheque naar het postkantoor te gaan. Deze laatste persoon moet dan een toegelaten legitimatiebewijs van de „rekeninghouder" of diens „giro pas". alsmede zijn eigen legitimatie bewijs kunnen tonen. Rekeninghouders kunnen na 1 augustus hun kascheques ook verzil veren op vertoon van hun giropas. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De in maart door het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de N.S. gehouden grootscheepse actie „Ho geen risico", met het doel het verkeersgedrag van de weggebruikers op spoorweg overgangen te verbeteren, zal worden voortgezet. Het verbond, de NS en de NOS zijn overeen gekomen dat de tijdens de actie vertoonde televisiespot, waarbij de kijker op indringende wijze wordt geconfronteerd met de risico's die „doorslippertjes" op overwegen met zich meebren gen, van tijd tot tijd weer zal worden vertoond. De waarschuwingsborden, getooid met het Andreas-kruis en het motto van de actie, die destijds bij de ruim 2.200 bevei ligde en niet-beveiligde overwe gen in ons land werden neer gezet, zullen nog geruime tijd blijven staan. Het verbond beoogt met de ze „follow-up" van de actie tij dens het nu op gang komende vakantieseizoen de weggebrui ker nog eens tot extravoorzich tigheid te manen In de eerste helft van dit jaar vielen er bij in totaal 59 botsin gen op overwegen 29 doden. In de eerste helft van 1969 waren deze cijfers respectievelijk 51 en 24, in 1968 59 en 21, terwijl in 1967 bij 64 botsingen 25 mensen om liet leven kwamen. Uit deze cijfers kan worden geconclu deerd dat de ongelukken/bot singcurve de afgelopen vier jaar nauwelijks omhoog, doch even min omlaag ging. Opvallend is dat in maart 1970, toen de actie werd ge voerd, geen enkel dodelijk onge luk op een overweg gebeurde. VEEL „PLAKKERS" INNEN HUN GELD Dit heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) geant- voord op vragen van de Tweede-Kamerleden Maenen en 'cruisen (beiden KVP). lister Roolvink vindt het beter dat voorshands nog niet wordt vergegaan tot individuele opsporing van degenen die tot nu toe og geen aanvraag om verzilvering hebben ingediend. Hij heeft dit ,De Vereeniging van Raden van Arbeid" laten weten. De uitbetaling eschiedt via de Raden van Arbeid. Hierbij kan in de overweging wor den betrokken dat nog geregeld aan vragen worden ontvangen van ver zekerden, die behoren tot de jaar- klassen die het eerst voor afkoop werden vrijgegeven. Door niet aan stonds die opsporingsarbeid ter hand te nemen, kunnen de Raden van Ar beid hun volle aandacht besteden aan een vlotte afwerking van het grote aantal ingediende aanvragen. Aan die afwerking dient naar de me ning van de bewindsman toch priori teit te worden gegeven boven het opsporen van degenen die nog niet om hun geld zijn komen vragen. e taak, om niet te zeggen de boodschap, die de Amerikanen iin (Zuid-) Vietnam menen te hebben is al jarenlang een onderwerp van tevige discussie in nagenoeg de he le wereld. De ontdekking van de ,tijgerkooien" op een Zuidvietna- ees gevangeniseiland ïs een geval at de discussies weer nieuwe stof zorgt. En terecht. Na de publika- ^es over de „tijgerkooien" onthulde leze week een Amerikaan die in in gevangenis te Saigon gevangen gezeten, dat hij ook daar ge- ige was geweest van martelingen, |lechte voedseiverstrekking en [echt sanitair. Een eergisteren ver lenen rapport in de V.S. spreekt van het op grote schaal arresteren 'an politieke tegenstanders. En dat :unnen volgens eerdere berich ten - zelfs mensen zijn die de Ame rikaanse vlag niet willen groeten. Het regime Thieu-Ky blijkt zacht gezegd onverschillig te staan tegen- ver menselijk lijden en onrecht, en ertoont nogal wat trekken die ty- rend zijn voor de dictatoriale po- itiestaat. De regering-Nixon blijkt hierin vooralsnog geen reden te :ien om haar steun aan dit regime at kritischer te gaan begeleiden, ■m maar niet te spreken van het in- rekken van die steun. Het doel hei- 'ligt ook hier veel middelen. Teveel. |n Griekenland, waar de politieke leiders overigens ook een aan zienlijke steun van de V.S. genieten, gaat het iets vreedzamer. Niet dat ghet daar veiliger is om je eigen ge- veten te volgen, want ook dat land heeft zijn martelkamers. Maar de ko lonels hebben wel oog voor de in wendige mens. Ze hebben een wet aangekondigd die verplicht stelt dat in alle restaurants tweemaal per ^week aardappelen gegeten worden. De aardappelproduktie is namelijk gestegen. DUS moeten de Grieken ■neer aardappelen eten. Eet smake lijk, of ik schiet Of de opsporing door toezending van een simpel kaartje naar het laatst bekende adres kan plaatsvin den valt moeilijk te beoordelen, om dat niet bekend is in welke mate de betrokkenen nog op het laatste adres woonachtig zijn. Minister Roolvink verwacht dat het aantal verhuisge- vallen vrij groot zal zijn, want het gaat overwegend om personen die al jaren het contact met de Raden van Arbeid hebben verloren, de z.g. „sla pende verzekeringen". Bovendien zullen onder de verhuisde personen veel vreemdelingen schuilen, die naar hun vaderland zijn terugge keerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De katholieke jongeren vragen zich af of de Tweede-Kamerleden wel in staat zijn voor hun belangen op te ko men. Het blad Werkende Jeugd' van de KWJ herinnert eraan hoe tijdens de hete dagen van juni Kamervoorzitter mr. Van Thiel „welwillend en neerbuigend" de Kamerleden desgevraagd toe stond de colbertjasjes uit te trekken, zodat zij voor het eerst in de parlementaire geschiedenis de vergadering in hun hemds mouwen mochten bijwonen. „Je gaat je wel afvragen of de Kamerleden wel mondig genoeg zijn om de belangen van de wer kende jongeren in de kleinbur gerlijke sfeer van de Tweede Ka mer te vertegenwoordigen, wan neer diezelfde Kamerleden niet eens mondig genoeg zijn om zelf re bepalen hoe ze gekleed gaan," aldus het blad. AiVS»»>.v.i Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren de Ketel- brug (over het Ketelmeer) geopend, die een belangrijke schakel vormt in de verbinding tussen Noord- en West- Nederland. Maar niet iedereen was helemaal gelukkig met de opening. Zoals deze jonge polderbewoners die tijdens de plechtigheid aandacht voor hun eigen strand vroegen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Opperste Sovjet (het Russische parlement) heeft gis teren president Podgorny en premier Kosygin met diens voltallige rege ringsploeg voor vier jaar herkozen, en daarmee alle geruchten ontze nuwd over een mogelijke machts wisseling in het Kremlin. Voorts zijn partijleider Brezjnev en andere hoge functionarissen vol gens verwachting weer in het presi dium van de Opperste Sovjet geko zen. De regeringsvorming en de samen stelling van een nieuw presidium vormden met de goedkeuring van een nieuwe arbeidswetgeving de voor naamste taken op de woensdag be ëindigde eerste zitting van het par lement sinds de verkiezingen van vo rige maand. Er werden twee resolu ties goedgekeurd waarin de Verenig de Staten werden veroordeeld voor hun rol in het Midden-Oosten en Indo-China. Een verwachte regerings verklaring over de buitenlandse po litiek bleef echter uit. President Nas ser van Egypte, die al ruim twee we ken in Moskou vertoeft, woonde woensdag de zitting van de Opperste Sovjet bij. Hij kreeg een staande ova tie toen hij zijn plaats naast Brezjnev innam. BIJ Bastia (op Corsica) zijn twee bos branden uitgebroken. Verscheidene campings moesten worden ontruimd. Ook bij Sainte Maxime is een bos brand uitgebroken. (Van onze redactie buitenland) FRANKFORT. Het Westduitse bankdisconto is gisteren van zeven en een half tot zeven procent verlaagd. Op 9 maart van dit jaar werd het disconto op 7V4 procent gebracht, nadat het sedert septem ber 1969 zes procent had bedragen. De Bundesbank heeft woensdag voorts besloten de rente die de han delsbanken betalen als ze effecten bij de centrale bank belenen van negen en een half procent te verlagen. Bei de verlagingen gaan donderdag in. De discontoverlaginig is min of meer een verrassing, want de Bundes bank had dinsdag nog in haar maand overzicht gezegd, dat geen aanleiding bestond tot vermindering van de kredietbeperking in West-Duitsland. Minister van Economische Zaken Schiller had tijdens het weekeinde echter opgemerkt dat het toezicht op de kredietverlening waarschijnlijk wel wat soepeler zou worden nu de Westduitse regering maatregelen heeft genomen om de al te grote eco nomische bedrijvigheid wat af te remmen. Dr. Karl Klasen, president van de Bundesbank, heeft verklaard dat de maatregelen die de Westduitse re gering vorige week heeft genomen, de centrale bank wat meer armslag hebben gegeven. Klasen zei dat de centrale bank de maatregelen van de Westduitse rege ring toejuicht, maar dat ze geen aan leiding geven tot een drastische her ziening van het kredietbeleid. Of een verdere verruiming van de krediet verlening mogelijk is kan pas wor den uitgemaakt als het effect van de conjunctuurpolitieke maatregelen be kend is, zo zei hij. De centrale bank is van mening dat de maatregelen doeltreffend zijn en hoopt dat het be roep van de regering op het bedrijfs leven en de vakbonden zijn doel niet zal missen. De bank besloot niettemin dat het tijd werd iets tegen de toevloed van buitenlands geld te ondernemen door het verschil tussen de rentevoet in West-Duitsland en andere landen te verminderen. De maatregel is ook bedoeld om de omstandigheden voor de kleine bedrijven eniszins te ver beteren. (Vervolg van pagina 1) ten van het land duurder is dan in de rest van het land, in elk geval niet zoveel duurder dat een prijsverschil tussen West-Nederland en overig Nederland voor de consumptiemelk prijs noodzakelijk is. Ook twijfelt de F.N.Z. aan de representativiteit van het onderzoek van het zuivelschap. Vorige week dinsdag stuurde de vergadering van de F.N.Z. een tele gram aan minister Nelissen, waar in gevraagd werd de extra cent voor het westen met ingang van gisteren ook voor de rest van het land toe te staan. Nu daarop geen antwoord van de minister is gekomen, hebben de meeste coöperaties besloten eigener beweging tot de volgens hen nood zakelijke verhoging over te gaan. Enkele weken geleden al hebben enkele Friese zuivelcoöperaties ille gaal hun melkprijs met een cent ver hoogd. Daarop volgden toen prompt bekeuringên van de Economische Controledienst. Deze overtredingen zijn nog in behandeling bij de justitie. Van onze rnrresnnnrt„ti„ (Van onze correspondent) GRONINGEN. Het vleesimport- edrijf Th. de Vries N.V. te Gronin- en overweegt ernstig de deuren van aar bedrijf per 1 augustus tijdelijk te sluiten Voor de sluiting zijn twee oor aken: de nieuwe invoer- en keurings- epalingen voor vlees uit Latijns- merikaanse landen die per 1 augus- us van kracht wordt en liet feit dat straks geen vlees eer mag worden ingevoerd, dat af- omstig is van bepaalde slachthuizen Argentinië. De Nederlandse veterinaire dienst eeft een rapport opgesteld, waar door bepaalde slachthuizen, waarvan de Nederlandse importfirma's tot nog toe hun vee betrokken, verboden ge bieden worden en dat terwijl veel importeurs ai jarenlang van de dien sten van deze slachthuizen in Ar gentinië gebruik maken. Zo ook de Groningse N.V., die tachtig procent van haar vlees uit Argentinië be trekt. Door de maatregelen die wor den genomen op aandringen van En gelse zijde, zal de prijs van het vlees uit Zuid-Amerika flink oplopen. De heer H. B. Scholte, import- en exportadviseur van de Groningse N.V. verwacht een stijging van de vleesprijs van 80 tot 240 cent. Hij zegt het een onverkwikkelijke affai re te vinden, omdat de redenen voor deze twee maatregelen volslagen on duidelijk zouden zijn. Volgens de heer Scholte behoren de meeste slachthuizen op de nu opgestelde lijst uit Argentinië, tot het Unilever- concern. Het betrekken van vlees uit deze slachthuizen zal veel duurder worden, ook voor de consument, om dat de prijzen die men vanuit Neder land voor het vlees moet betalen, 10 tot 12 procent hoger liggen dan de huidige prijs. Ongeveer de helft van de Nederlandse vleesvoorziening is, aldus de heer Scholte, afkomstig uit Latijns-Amerika. De Groninger be drijfsadviseur vindt het „ontzettend ergerlijk" dat Nederland zich bjj de bepaling van haar vleesimport hele maal zal richten op Engeland. Volgens hem zou Engeland hebben geëist dat Nederland alleen van de door haar goedgekeurde slachthuizen gebruik maakt, omdat anders de ex port naar Engeland wel eens in ge vaar zou kunnen komen. „In feite komt het er dus op neer, dat de import en de consument het slachtoffer gaan worden van de wens om de export op het bestaande ni veau te handhaven," aldus de heer Scholte. Hij acht het bovendien een „onvoorstelbaar vreemde zaak" dat de nieuwt regeling voor invoer- en keuringsbepalingen, die per 1 augus tus van kracht wordt, van de im porteurs eist, dat ze hun uit de La tijns Amerikaanse landen geïmpor- teeide vlees eerst opslaan in koel cellen in Rotterdam, waar het vlees gekeurd moet worden voor het naar diverse slachthuizen gaat. Dat de heer Scholte het initiatief heeft genomen de zaak aanhangig te maken, terwijl de betreffende lande lijke vereniging er nog niets over heeft laten horen, weet hij aan de angst van de zijde van de vakorgani satie. „Ik wil best mijn zaak opnieuw opzetten, nieuwe markten zoeken, hoewel dat niet eenvoudig is. Maar dan wil ik toch wel even weten waar om dat allemaal zo nodig is en waar om wij aan de leiband van Engeland moeten lopen." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De commissie voor de rijksuitgaven in de Tweede Kamer heeft minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen gevraagd om spoed te zetten achter het onderzoek naar een overschrijding van de bouwraming voor de medische facul teit in Rotterdam met een kwart mil jard gulden. Enige maanden geleden onthulde de Algemene Rekenkamer in haar jaarverslag dat de in zeer korte tijd uit de grond gestampte accommodatie voor de faculteit 234 miljoen gulden meer zou gaan kosten dan oorspron kelijk was beraamd. De overschrij ding zou in de eerste plaats te wijten zijn aan de zeer korte tijd, waarin al les gereed moest komen. Een commis sie is bezig met een grondig onder zoek naar de financiële aspecten van de bouw van de faculteit. De commissie uit de Tweede Ka mer vindt het al met al een hoogst ernstige zaak en vindt niet dat de volksvertegenwoordiging hieraan voorbij mag gaan, te meer met het oog op de komende bouw van een medische faculteit in Maastricht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De salarissen van de dagbladjournalisten worden per 1 juli met zeven procent verhoogd. In de c.a.o. is ook een indexeringsclau sule opgenomen. Met ingang van 1 november en 1 april 1971 zal de sa larisschaal worden aangepast aan een eventuele stijging van het prijs' peil. Dit akkoord hebben delegaties van de Vereniging De Nederlandse Dag bladpers en de Nederlandse Vereni ging van Journalisten bereikt. De laagst gesalarieerden krijgen een extrasalarisverhoging. De vakantie bijslag wordt met ingang van 1970 gebracht op 6,7 procent. De vakan ties worden na 1 mei 1971 uitgebreid met één dag. UTRECHT (ANP) Vertegen woordigers vam de Kontaktcommissie van Landelijke Organisaties van Ziek tekostenverzekeraars (KLOZ) en de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) hebben in Utrecht een eerste gesprek gevoerd over de moeilijkhe den die zijn ontstaan rond de dok tersrekeningen. Daarbij is nog geen overeenstemming bereikt. JERUZALEM (AFP) In de zone bij het Suez-kanaal zijn van het ein de van de juni-oorlog in 1967 tot I juni van dit jaar 330 Israëlische sol daten en 17 burgers gedood, aldus de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan. In dezelfde periode heeft Israël 14 vliegtuigen verloren, terwijl Egypte beweert 202 toestellen te hebben neergeschoten. Generaal Dayan zei er zekeT van te zijn, dat de Palestijnse guerrilla's ge bruik maken van huurlingen, hoewel Israëlische troepen nog nooit vreem delingen hebben waargenomen. HET vierdaagse weekeinde van de Quatorze Juiliet (van zaterdag tot en met dinsdag) heeft in Frankrijk 131 verkeersdoden en 1283 gewon den geëist. Aan de stranden van de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee verdronken 45 personen. Het zonlicht, vrienden, jawel, het zonlicht flakkert zij het tijdelijk langs de toetsen van mijn schrijfmo- biel. Hiermee mijn vertrouwen beves tigd ziende dat alles tenslotte toch ten goede keert, groet ik u. Goede morgen. Vooropgesteld dat u zich niet heb verslapen, of gewoon hebt uitgesla pen. Voor diegenen: goede middag. Vindt u trouwens ook dat „vlooien- kaas" hetzelfde is als komijnekaas, oftewel pitjeskaas? Als je nou kort haar hebt zou j dan ook in die Vlissingse huishoud school mogen slapen? Verheugend nieuws, mensen, al thans voor ondergetekende: de on derhandelingen voor de nieuwe jour- nalisten-c.a.o. zijn rond. Dat betekent dat we onder meer per jaar een va kantiedag méér krijgen. En dat mag een met onbetekenend succes heten voor onze Vereniging Ter Behoud Van De Vrije Dagen En De Kortere Arbeidstijd, Alsmede De Langere Vakanties En Zo Vroeg Mogelijke Pensionering. Er zijn trouwens meer redenen tot het plengen van vreugdetranen. Vol gens de ANWB wordt het een uitste kend jaar voor degenen onder ons die hun brood verdienen aan het toeris me in dit land. ij: Horeca-man: Daarmee je brood verdienen? Rekenmaardatdateenhele TOERISMEneer! Vreugde bovendien over de ver wachting dat de belastingen volgend jaar met minder verhoogd zullen worden dan u waarschijnlijk gevreesd had, maarrrrrraltijd nog met meer verhoogd zullen worden dan v hoogstwaarschijnlijk gehoopt had. Een minder prettig geluid is toe! dat behalve de alcoholische dranken ook de frisdranken aanzienlijk in prijs zullen stijgen. Een onfrisse maatregel, dunkt mij. Je hoort zo weinig van de kabou ters. Zouden die zich ook overgeven aan de welvaartsluxe die vakantie heet? Dan geef ik ze daarin trouwens groot gelijk. De vakantiegangers schieten als paddestoelen uit de grond. Het gel uk heet met de domme te zijn, nietwaar? Maar wat is dom? Een Ierse filmregisseur, John Juston, 63 jaar, die als jongen 12 scholen heeft bezocht, omdat hij het op geen enkele (behalve op de 12e, maar toen moest-ie gaan werken) kon uithou den, is dezer dagen vereerd met het eredoctoraat in de letteren aan de universiteit van Dublin. By die ge legenheid werd hij geprezen als „een van de meest begaafde, intelligente, moedige en geslaagde figuren uit de moderne filmwereld Het komt nogal eens voor dat het feit dat men ergens wordt wegge trapt, juist bewijst dat men slimme: is dan degenen die mogen blijven. Waarna ik mij bereid verklaar weer voor een dag mijn brutale mond te nouden. Het beste! MERIJN KANSAS CITT (Reuter) De 65-jarige Amerikaanse negerpoliticus Leon Jordan, sinds 1964 lid van het parlement van de staat Missouri, is in de nacht van Jinsdag op woens dag doodgeschoten toen hij een café verliet waarvan hij eigenaar was. De politiek zoekt een auto van waaruit de schoten zouden zijn ge lost. Volgens ooggetuigen zaten er drie negers in de wagen. Over de achtergrond van de moord is niets be kend (ADVERTENTIE) n.l. Havodam, de 200 meter lange maquette, waar u 's werelds groot ste haven in het klein ziet. Eón van de attracties van C70. Havens, sche pen, kranen, bruggen: alles natuur getrouw op schaal nagebouwd en door in beweging te zetten. C70 biedt meer! Een kabelbaaiv dwars door het centrum... Dolfiro- dam, het drijvende dolfinarium... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekt© promenades... café's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat... Dat alles 5 maan den lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen zoals wijkfeesten, muziekuitvoeringen, dansfestijnen, sportactiviteiten enz. Het programma mat alle evenementen, wijkfeesten, muziekuitvoeringen, danetea- tijnen, sportactiviteiten enz. verkrijgbaar bij C 70 (telefoon 010-1472)7) en M ad* V.V.V.-kantoran Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad

de Stem | 1970 | | pagina 13