89 96 69 90 85 90 79 95 245 205 toom €L.0MQ-2&23 i> De blinde aan de poort EEN NIEUWE KWAAL: VAKANTIE-NEUROSE Hoe denken Amerikaanse 18-jarigen Nieuws van VW rijzer(es) LIKEUR 225 Program meren uur rraagd fe lole -adres JOSEPHINE X X m JOSEPHINE Beethoven blank krantenpapier LUKE LUCKY SUSKE en WISKE twee toffe totems DE STEM VAN WOENSDAG 15 JULI 1970 TIJDELIJK, AUGUSTUS 1970. HOOFD DER SCHOOL ^straat 20 Terhole Telefoon 01140 - 3700. dagen van nze afdeling kunnen niet 'id en België In Nederland I gebracht. |tij verzoeken t gebruik fe i de postbe- opese landen per week •>M<» ermelden. ••••••«•••••••••a O l/i Ou m LU "O 1X1 O het geschiedde aan de rand van Jericho. aan de poort van de stad stond een blinde man. toen hij hoorde, dat er een schare voorbijging vroeg hij wat dit was, en zij vertelden hem van rijke toeristen, die met him dollars langs de poorten trokken. nog voordat hij zijn hand had uitgestoken, riepen zij, die vooraan liepen dat hij zwijgen zou.... voor het oog van de ij joelende, domme zienden trok hij verschrikt zijn hand terug, als geslagen door hun blindheid. foto en tekst: Annelies van den Tol SIGMUND FREUD, de grondlegger van de psychoanalyse, liet zijn pa tiënten uitgestrekt op een bank liggen en verzocht hen, zich volle dig te ontspannen, terwijl hij hen vragen stelde; vragen, die betrek king hadden op de inhoud van hun dromen, hun betrekkingen tot de wereld rondom hen, de levenspart ner, het verleden en in het bijzon der op de vroege jeugd. In de indrukken en belevenissen uit de vroegste jeugd vond de grote psy chiater meestal de sleutel tot de neurosen, waaronder zijn patiënten leden. Daarmee echter, dat hij hen de eigenlijke, in het onderbewust zijn sluimerende oergrond van hun ziekte bewust maakte, was volgens zijn ervaringen ook al de gene zingsmethode ingeleid. Deze soort van psychotherapie vond met name in de VS. grote instemming en werd in ruime ma te toegepast. De enige moeilijkheid was alleen, dat de methode dik wijls zeer langdurig bleek te zijn, soms kostten de intieme arts-pa- tiënt-gesprekken vele maanden. Zoals men onlangs tijdens de Psy- cho-therapie-week in Landau aan het Bodenmeer vernam, kan deze handicap thans als overwonnen worden beschouwd, de Duitse ana lytici tenminste hebben tegenwoor dig al aan enige „zittingen" ge noeg. Neurosen mogen niet met gees tesziekten verwisseld worden. Zij hebben hun basis in dieptelagen van het bewustzijn, zijn op geeste lijke schokken, conflicten, foutieve instelling tegenover het eigen ik, tegenover de partner, tegenover het milieu, op onbewuste teleur stellingen of diepwortelende angst terug te brengen en komen niet zelden als lichamelijke kwalen tot uitdrukking. Sedert de dagen van Freud is er niets gewijzigd in de situatie, dat deze kwalen alleen daardoor kunnen worden genezen, dat de verborgen psychische oorza ken ontdekt en in het bewustzijn van de patiënt teruggebracht wor den. Wezenlijk rijker iis in onze tijd echter het assortiment van geeste lijke oorzaken en achtergronden van neurotische ziekten. Professor E. Wiesenhütter (Bethel) sloeg de spijker op zijn kop, toen hij meen de, de artsen zouden tegenwoordig niet alleen met afzonderlijke ge vallen te maken hebben, maar „cultuur en maatschappij zijn onze eigenlijke patiënt geworden". Pro fessor K. Graf Dürkheim (Todt- moos) vertegenwoordigde de me ning, dat het individu zich langza merhand tegen het ontstaan van de steeds grotere massa begint te ver zetten, de scheppende mens tegen de mechanisatie en automatisering, het onbewuste tegen „een al te rationalistische interpretatie van de werkelijkheid"; daardoor zou de „neurotische epidemie" in be weging komen, waarmee wij thans te maken hebben. Wat betreft de therapie tegen de „neurotisering" van de maatschap pij toonde hij zich een voorstander van de Oosterse meditatie, stuitte daarbij echter op levendig verzet. Het is zeer twijfelachtig, aldus werd tegen zijn theorie ingebracht, of de westelijke mens überhaupt tot die meditatie in staat is. Typisch voor onze tijd zijn nieu we neurose-soorten, zoals bijvoor beeld de „vakantie-neurose" van een werknemer, die elke gedachte aan vakantie met de opmerking „zonder mij kan het bedrijf niet draaien" ver van zich af zet. Ach ter zo'n gedrag staat de angst, dat het zonder hem zelfs heel goed zou gaan en dat hij daardoor overbodig zou kunnen worden. De „weekend- neuroticus" anderzijds raakt uit zijn humeur als de beide vrije dagen naderen, en herademt, als hij 's maandags weer aan het werk kan gaan. Ook hieraan ligt een overwaardering van de eigen pres tatie ten grondslag, respectievelijk het gevoel, dat men hem dringend nodig heeft, terwijl het weekend hem in een bestaan zonder belang stelling van buitenaf dringt. Nieuw zijn ook de conflicten van de vrouw binnen het moderne kleine gezin, die door de uniforme woon eenheden in reusachtige flats nog onderstreept worden. Het vroegere grote gezin in de woonge meenschap met ouders en grootou ders had geestelijk een compense rende uitwerking. ALLE leerlingen van het Japanse voortgezet onderwijs zullen na april 1973 een nieuw verplicht leervak krijgen: data processing - het werken met en programmeren van elektronische rekenmachines. Op veertien scholen voor voortge zet en beroepsonderwijs in het ge bied van Tokio is het leervak reeds ingevoerd. VOLGENS EEN artikel in het gezaghebbende blad Science- gete kend door Ruth Barr, is er een nieuwe methode van communice ren tussen blinden dat de plaats zou kunnen innemen van het be kende brailleschrift. Men neemt namelijk op het ogenblik proeven met een nieuw soort „papier" ge maakt van plastic, en waarop men schrijft met een zwaar potlood met dikke stift. Men kan het geschrevene dan lezen zowel als voelen, hetgeen ook in het voordeel kan zijn van mensen die niet helemaal blind zijn. Hierbij komt dan nog dat mensen die kunnen zien geen braille behoeven te leren om schriftelijk contact te kunnen heb ben met blinden. VIER jeugdige niet blanke Zuidaf rikanen mogen niet deelnemen aan een Beethoven-concours in Kaap stad. Het verbod komt van de Zuidafrikaanse radio-omroep. Vol gens deze organisatie is Beetho- vens muziek alleen voor blanken. Een woordvoerder van de omroep legde uit waarom de niet-blanke musici waren uitgesloten: „Elk ras levert de beste uitvoering van haar eigen werken. Daarom houden we verschillende muziekconcoursen voor diverse rassen-groepen". De Beethoven-wedstrijd wordt georganiseerd ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van diens ge boorte. PER WERELDBEWONER werd in 1967 vijf en een halve kilo kran tenpapier verbruikt, in totaal 18,1 miljoen. Aldus het statistisch jaar boek van de Unesco over 1967 dat eerst kort geleden is uitgekomen. Het verbruik was in de Verenigde Staten het hoogst met 40,2 kilo per persoon. In Azië het laagst met 1,3 kilo per inwoner. Overal werd een gestage toeneming in het verbruik geconstateerd. EEN levensfilosofie ontwikkelen pordt als „essentieel of zeer lelangrijk" beschouwd door 82 procent van de meest achttienjari ge Amerikanen, die vorige herfst hun entree maakten op de „colle ges", de meest verbreide vorm van Jertiair onderwijs in de Verenigde Btaten met tussen de anderhalf en pree miljoen studenten. Voor 66 procent was anderen helpen, voor 59 procent een autoriteit worden op mijn gebied wat ze het belang- "Hkst vonden. Het zijn gegevens uit de nu voor let vierde achtereenvolgende jaar [ehouden grote opiniepeiling, die 'oor de American Council on Edu- ation op grote schaal wordt uitge- ioerd. Het is nu ook mogelijk om te vergelijken met cijfers van vo rige jaren. Daarbij ziet men bij- Jporbeeld dat vorig jaar 19. dit jaar 26 procent er voor was dat marihuana legaal verkrijgbaar moest zijn. De idee dat het leger geheel uit vrijwilligers behoort te bestaan had een nog sterker groei ende aanhang: van 37 naar 53 pro cent. Dat de meeste college-leidin gen te slap waren geweest tegeno ver de protesterende studenten dacht in 1968 55 tegen nu 60 pro cent. Negen van de tien was van oor deel dat de federale overheid de strijd tegen de milieuvervuiling moest aanpakken, 88 procent meende dat meer gedaan moest worden tegen de georganiseerde misdaad. Politiek schetste dertig procent zichzelf als vooruitstrevend („libe ral") en 21 procent als conserva tief. „Middle of the road" ofte wel gematigd hun politieke oriëntatie wel zou veranderen: ne gen procent naar rechts, zes pro cent naar links. Van abortus zei 76 procent dat die gelegaliseerd behoorde te wor den. Voor een soepeler wetgeving voor echtscheiding was 47 procent. In de meest gevallen waren de opinies bij jongens en meisjes ge lijk maar er waren niet onbeteke nende verschillen. Ten opzichte van vuurwapens bijvoorbeeld meenden zes van tien meisjes dat de overheid regelend moest optre den met vergunningen of iets der gelijks. Onder de jongens waren er maar vier van de tien die zo'n beperking van de vrijheid van vuurwapenbezit voorstonden. Meer jongens dan meisjes waren voor een zuiver vrijwilligersleger; dat echtscheidingswetten soepeler moesten worden was ook vooral een jongens-idee. Aanzienlijk meer meisjes dan jongens echter waren voor afschaffing van de doodstraf en voor het verbieden van geweld op de t.v. A* k'K K VOLGENS het Duitse weekblad Stern is nog deze herfst de opvol ger van de VW te verwachten. De nieuwe auto zal van voor- tot ach terbumper 30 cm korter zijn dan het huidige kever-model. Volgens Stern krijgt de nieuwe VW een zogenaamde midden-motor, die voor de achteras komt te liggen. Het zou hier gaan om een luchtge- koelde 1200 cc motor. Andere bijzonderheden van deze nieuwe wagen zijn enkelvoudige koplampen, twee portieren en een opklapbare deur aan de achter kant. De totale kofferruimte wordt berekend op 450 liter. Zowel voor als achter zou er plaats voor baga ge zijn, hetgeen gezien de plaats van de motor, vrij voor de hand ligt. Zoals wij onlangs meldden, ver wacht men verder dat VW ook dit jaar nog zal komen met de K 70, het indertijd van NSU overgeno men model. Dit zou een midden- klaswagen worden met de motor voorin en aandrijving op de voor wielen.

de Stem | 1970 | | pagina 9