tegengestelde meningen van reddingsdeskundigen trand Zeeland genoeg beveiligd? ooruitgang, maar ;oals Zeeuwen 'l dan willen C Vapona Strip I -=-- ~- J AFSLUITING De strip waarvan u weet dat-ie goed is Zuid-Beveland gaf f 100.000 aan kleren voor Roemenië Waterfietsen in Sluis nstuif zeeland inder buien papl( oor uw p< Tros-Tas IEVRIJDINGSFRONT: MINISTERIES Preek en vakantie WEGEN U hebt er een zomerlang plezier van Kiioltnerus nodigt Mansholt uit voor gesprek over boeren Van den Akker en Van den Tak gaan de Sandria bergen Herrieschoppers in preventieve hechtenis Stoffelijk overschot nog niet gevonden Ambulance tegen vrachtauto „Jesaja en de kabouters" WOENSDAG IS JUL1 1970 •A S^J 3 (Van onze correspondente) OES „Wy willen de Zeeuwen Hoewel ik mij zeer duidelijk I seer dat dit niet de speciale rul voor tv-kritiek is, immers hiel hebben we „Terugblik", wil ik| even scherp ageren tegen hst sprek dat de heer Landré (1 op donderdag 9 juli had met 1 as, correspondent van Het Pa Parijs. Allereerst waren er zaken die de heer heer Tas gel fout had, althans in ieder geval tief interpreteerde: zo viel etl voorbeeld de term ludiek, wJ der Tas verstond: „Het jenne-jJa ou()e strijdbaarheid en hun nei- de establishement en het wet' zag", hetgeen zeker niet w: Ludiek wil gewoon zeggen een beetje vrolijk misschien, dit door de heer Tas gezien als jennen is dit niet in de plaats te wijten aan het gedr; „de sterke arm" zelf, bovendif aangesterkt door bevoorooi visie die Tas nu eenmaal op door de jeugd ondernomen ten heeft. Dan was er het kraken van zen, hetgeen hij sterk verooró o-p grond van het feit dat et door een te klein percentage vi hulpbehoevenden daadwerkelijl holpen werd, en dat de rest pt teit, sensatie en reklame was kabouters aan de nodige zetels gemeenteraad te helpen. Tem dit: We moeten het zo niet zit kabouters weten zelf ook v:e hiermee de moeilijkheden niet: baan zijn, het is meer een sug{ symbool dat hopelijk, de inst met meer macht dan zij ertoe i om wel een goede oplossing tl den; bovendien geloof ik nieti PvdA, waarvan hij zichzelf it grootst mogelijke trots opi noemt, de verkiezingsstrijd ii met als voornaamste programn hogere belasting voor meer si aan de woningbouw! t Toen kregen we het_ Wereli selcongres, waarbij hij het onbetamelijk vond dat jongeli geen flauwe notie van voedi blemen het durfden zich in te met gestudeerde „voedselpp ren" (die in de praktijk ook voedselproblemen oplossen), hij bovendien van een grote draagzaamheid getuigde door I drag van de voorzitter, die s lisch met de jongelui het glas dronk, en nog enigszins waat toonde voor wat zij op hun poogden te ondernemen, schei; oordeelde. Deze onverdraagzaamheid overigens ook bij de onder nieuwing ten sprake, waart;' het respect voor een profes®] boven diens kwaliteit en kwaamheid stelde. Het kan zijn dat de professoren zijn terwijl de student mi snotneus is. maar wanneer niet de juiste stof doceert, bovendien niet aan zijn au kan verkopen, dan moet het dent, die welliswaar minder maar toch ook een gezond tot zijn vermogens mag rekel gelijk zijn de prof daarop te en met alternatieven, andere den en mogelijkheden op de] pen te komen. Zijn visie, wi jeugd een minderwaardige pl neemt dwingt hem ertoe hi rie ze es- mis is de ich :1de be- 12 ijds ge- de der iger lere iud ijke (er- ine leer lan :ent be om hun eigen omgeving te be lli. teruggeven". In die enkele zin leren leden van het Zeeuwse be- ingsfront hun doelstelling dui- jk te maken. Het Zeeuws Bevrij- sfront, sinds enkele weken actief al enkele maanden in het vage strijdbare groep jongeren, wil iu a geval zo maar in het wilde weg ippcn. Het wil niet links en niet ts gericht zijn en al evenmin een jfehe van Oranje Vrijstaat zijn. I)e "egroep van ongeveer twintig wil blijk alleen maar puur Zeeuws en daarbij Zeeland laten zoals de uwen liet willen. wrevel van de jonge Zeeuwen Et zich op de allereerste plaats In de „stinkindustrie" en op de ide plaats tegen de verkaveling, van Zeeland iets Amerikaans- ters maakt. gsoonlijke propaganda vindt het iws Bevrij'dinigsfrant een moge- leid om de Zeeuwen bewust te en van wat er om hen heen ge it en daarbij wil men door ac- waaronder een liftactie langs iloeweg (waar zich Zeeuwse Po- iten met witte jasschortjes laten de aandacht vestigen op wat Inet Zeeland gebeurt en wat de nwse volksvertegenwoordigers |aan doen. acties vallen dan onder het iisterie van agressie". Het Be- lingsfront, dat ook een groep luws Potentaatschap' kent, nam onschuldig voorbeeld aan het !r des Heils en zette de zaak dig op po-ten. Zo zorgt het mi- de „Heulen en Patjes", voor - en waterbouwkundige zaken, ministerie „Vrede Versite" de buitenlandse zaken en idarbeid" voor landbouwaange- j^tlheden. Het wapen van Zeeland, jerd met bloem en duif en een ;je op de revers van actiegroep en sympathisanten (het kan el een „moer": 'schelen), vor- ide uiterlijke symbolen, p houden van Zeeland zoials het :unnen zijn", zeggen initiatief- 's Ad Nagelkerke (17) uit Hein- End, Kees Nagelkerke (20) bio- ;udent in Amsterdam, Nico an (18) uit 's-Heer Arends- student Weg- en Waterbouw 'ssingen en Ko Nieuwenhuijze ik uit 's-Heer Arendskerke en it Weg- en Waterbouw, [ij proberen Zeeland te redden, ün hier zoveel dingen die ver- gaan. De boel wordt bijvoor beeld verkaveld, net als in Walche- als gelijkwaardige gesprekspï^Ben dan ontstaat er zo'n soort te accepteren, terwijl hij boi door zijn onverdraagzaamhei daden en acties niet objectii en dus niet naar waarde kan delen. DONGEN F, VAN ioostpolder. Zeeland heeft zo [ttend veel te bieden op een oppervlakte. De oorlog en de amp hebben toch al zoveel :ld. Daarom zouden we onder ook willen voorstellen, de :te boomgaarden te laten staan in ieder geval de windschermen, moet er asfalt over de dij- Tegen de dijken horen basaltl :en en wier. We geloven ook at ze in Den Haag begrijpen een schor betekent voor een jw". gepreekt worden. Dit besluit ik nomen o-p de vergadering rfffiarom, zo vraagt het Bevrijdings- Roosendaalse pastoors. Er zulkgnt zich af, moeten oude Zeeuwse lovigen zijn, die het verregaani Hen verdwijnen? Het oude den, er zullen er zijn, die 1" Bwse grond moet in Zeeland blij prachtige oplossing vinden en Hen enkele boerderijen zouden geling best willen continueren tonaal in oude staat moeten ge- actie van het kerkvolk op Hit worden met paarden en al. men besluit worden gaarne p)e musea zouden nu hersteld wacht. oeten worden, nu er nog mensen To-t zover dit artikel. J1? die Zeeuwse messen, wagens en Het blijken niet alleen W'; Sraden kunnen maken, want ook er wordt ook naar gehandeld,Has de bevolking arm, men pro dagavond 7 uur hoorden weijjerdt- vroeger alles zo goed moge- e maken". In het laatste nummer van (parochieblad van de Kruispai lazen we het volgende artikeltj In d-e Roosendaalse kerken zal de maand juli tijdens de Eu» tievierinigen in het weekeind preek in juli en de eerste van augustus, zoals U reeds is. Wij zijn hierover diep waardigd. Ontslaat een vaks riode de parochiegeestelijke"! hun taak Gods Woord te vet' gen? Wat een idee! Bestaan onze zondagsvierig' uit woord en brood. En bij det hoort na het concilie toch M drukkelijk de preek. Wij W'1] kunnen dit niet aannemen. nf men het (als het zo is) veran den, dat die duizenden mensen, Roosendaal naar de kerk gaan voor de helft gevoed huiswaaf stuurd worden. Ons inziens vakantie juist dé periode, wat mens vrij is, en daardoor me» ook voor deze zaken. Onze me dat juist het woord van de Pi op dit ogenblik, het belang element vormt voor de uitn die we iedere zondag kunnen om samen te komen, het W° horen en het Brood te breken. ROOSENDAAL JAN EN ERMELINDE VA* BOUWHUYSEN. bilt maken wil de chauvinistisch |te „geheime organisatie" ook dc afsluiting van de Wester- |de. „Dijken op Deltahoogte ma- Kost de helft", vinden de front- Iten, „en het zoete water wat we lgaan krijgen zal vies Rijnwater Rikswaterstaat zou moeten gaan fn met asfalt en beton en een NIGERIAANSE militairen op het centrale plein in OW voormalig Biafra twee voo officieren van Biafra in hei baar terechtgesteld, zo is ult bron in Lagos vernomen. INVAN SPIRIDONOV (8?'L vooraanstaande anti-Stahn» I reeds lang een vooraanstaand I functionaris, is gisteren .,.1 als voorzitter van het Sovje j ment. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door liet K.N.M.I.: Koel en afnemend buiig. J, rsvooruitzichten in cijfers ge- ^eld over Nederland. Vpor donderdag: aantal uren zon: i°t min.-temp.: 1 tot 5 graden normaal; max.-temp.: 3 tot 6 in onder normaal: kans op een periode van minstens 12 uur: went; kans op een geheel droog il: 30 procent. vrijdag: aantal uren zon: 2 min.-temp. 1 tot 6 graden on- |normaal; max.-temp.: 1 tot 6 n onder normaal; kans op een periode van minstens 12 uur: 'ocent: kans op een geheel etmaal: 50 procent. (van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN GOES. Tijdens het afgelopen week einde hebben zich aan de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust 2 tragische ongevallen voor gedaan. Twee mensen ver dronken en twee mensen kon den op het nippertje van de verdrinkingsdood worden ge red. In hoeverre zijn de Zeeuw se stranden op dergelijke on gevallen voorbereid? Volgens dokter P. J. Bom, provinciaal vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen, goed. De heer Bom vertelde, dat zijns inziens de stranden van Zeeland van een goed functionerend red dingsapparaat zijn voorzien. Langs de West-Zeeuwseli-Vlaamse kust zijn, volgens dokter Bom, een vijftal reddingsposten ingericht. De ze posten zijn gesitueerd in Cadzand, Retranclieinent, Groede, Nieuwvliet en Breskens. De posten worden be mand door twee mensen die van het nodige reddingsmateriaal zijn voor zien. Voorts patrouilleren langs de kustlijn drie man bereden politie. Ook op Walcheren voldoet de kust- beveiliging, volgens dokter Bom, aan de gestelde eisen. „Ik schat dat langs de kust van Walcheren in totaal zo'n 150 bad meesters aanwezig zijn. Ook hier is voldoende materiaal aanwezig. Daar naast komt nog dat wij een groot aantal borden hebben staan om de badgasten tegen eventuele gevaarlij ke stromen te' waarschuwen." instantie moeten worden die de za ken minder ingenieurachtig aan pakt". Binnen een eigen patroon, zo stellen de tegen het minderwaardig heidsgevoel van de Zeeuwen ageren de jongeren zich voor, zo-u ieder mens verantwoordelijkheid moeten hebben voor een eigen huis met een eigen stuk grond. Flats zijn niet no dig in Zeela-nd en die nemen even veel plaats in als gewoate huizen. „Waarom", zo klaagt men ook, „moet alles door middel van bestemmings plannen in hokjes worden geduwd? Oude steden zijn zo mooi, omdat ieder mens er zijn eigen huis én tuin kan hebben naar eigen idee. Na tuurlijk zou er wel een rooilijn aan gehouden moeten worden en een schoonheidscommissie moe-ten wor den ingesteld, maar dan vanuit een royaler denkpatroon". In dat ver band vindt het front ook dat in plaats van huursubsidie er een ho gere subsidie op koophuizen zou moeten komen. De Vereniging voor Milieuhygiëne zit de groep waarvoor zich ook en kele ingenieurs uit Zierikzee en Vee- re interesseren ook niet erg lek ker. Die vereniging probeert de Het wapen van Zeeland, opgesierd niet een bloem en een duif, vormt het herkenningsteken van het Zeeuws Bevrijdingsfront. Op het ogenblik worden aanplakbiljetten ontworpen met dit wapen. De tekst van het biljet zal een aan klacht zijn tegen de luclitvervui- Iende industrie en de aantasting j van het Zeeuwse landschap. mensen mee te krijgen door ze bang te maken voor kanker. Een ander soort milieuhygiëne is toch ook het behoud van het landschap! Waarom moeten bijvoorbeeld we gen zo recht aangelegd worden? Een weg met flauwe bochten is veel min der gevaarlijk en die zou om de oude kavels heen getrokken kunnen wor den. „We zijn eigenlijk alleen maar heel erg Zeeuws", zuchten de initia tiefnemers, „en daarom proberen we de andere Zeeuwen wakker te ma ken. Van oudsher hebben ze toch hun eigen land gewonnen en er voor gevochten. Wanneer ze zeggen: je mag de vooruitgang niet tegen houl den, antwoorden wij: niet alle ver nieuwingen zijn een vooruitgang en we menen dat er nog wel heel wat kan worden tegen gehouden!" (ADVERTENTIE) deliing wat in het slop geraakt." De heer De Lange is de mening toe gedaan dat er snel iets moet gebeu ren. „Dit weekeinde was er weer een voorbeeld van," - Besprekingen Hij is van plan een dezer dagen zijn plannen met burgemeester Schipper van Oostburg te bespreken. Burgemeester Schipper is zelf ook de mening toegedaan dat al het moge lijke in het werk moet worden ge steld. de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust zo goed mogelijk te beveiligen. „De afstand is alleen zo groot en de organisatie van een goed werkende reddingsbrigade lijkt mij ontzettend moeilijk." Misschien dat het gesprek tussen Oostburgs burgemeester en de heer De Lange de plannen om de kust afdoende te beveiligen in een gunstiger positie brengt. Erbarmelijk' De heer H. C. de Lange, viee-voor- zitter van de reddingsbrigade i „Zeeuwsch-Vlaanderen", liet echter een heel ander geluid horen. „De West-Zeeuwsch-Vlaamse kust is er barmelijk beveiligd. Er mogen dan wel een paar bemande posten zijn, het is en blijft onvoldoende. Deze posten worden bemand door een tweetal mensen. Daar is dan ook wel alles mee gezegd. Een goede red- dingspost moet echter van een aantal mensen voorzien zijn, die elkaar tweemaal per dag kunnen aflossen." Volgens de heer De Lange ziet de ideale reddingspost er als volgt uit. „Er moet een hoofdpost zijn, bemand door een commandant en een helper. Daarnaast moeten zij de beschikking hebben over een motorvlet. Boven dien is een drie man sterke strand- patrouille noodzakelijk. Daarnaast komt nog dat allen in het bezit moe ten zijn van een EHBO-diploma." De heer De Lange heeft vorig jaar het plan opgevat vijf van dergelijk ingerichte posten langs de West- Zeeuwseh-Vlamse kust te installeren Om wat animo te kweken heeft hij zelfs op het strand bij Retranchement een grote reddingsdemonstratie ge organiseerd. Tot nu toe zijn deze plannen nog niet gerealiseerd. Bezwaren De heer De Lange „We zijn op een groot aantal bezwaren gestuit. In de eerste plaats ontbreken nog steeds de mensen. Verder kost een dergelijkwe onderneming handenvol geld. Volgens mij mag dit geen enke le rol spelen. Éen mensenleven is immers niet in geld uit te drukken? Ook zijn de plannen door de herin- (Van onze correspondent) GOES Voorzitter ir. C. S. Knottnerus van het Landbouwschap heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voor- zitter van de Europese Commissie, uitgenodigd voor een gesprek over. de sociale en economische proble- men van de Nederlandse boeren en tuinders, zo wordt in de nieuwsbrief van het Landbouwschap meege deeld. Het bestuur van het Landbouw schap heeft besloten er bij minister Lardinois op aan te dringen dat in Brussel een juiste hantering van de EEG-verordening voor eieren wordt bepleit. Het Landbouwschap wil ook dat bij de EEG wordt aangedrongen op een reclamecampagne voor eieren en dat er een speciale overbrug gingsregeling voor pluimveehouders in financiële nood mogelijk wordt gemaakt. Om de Nederlandse pluim veehouders beter met hun collega's in de EËG te kunnen laten concur- reren, moeten volgens het Land- j bouwsehap de belastingen en de j veeartsen!] kundige maatregelen in; de verscheidene landen op elkaar j worden afgestemd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het zondagochtend op de Westersclielde overvaren binnen vaartschip „Sandria" (875 ton), dat sindsdien een obstakel is voor de scheepvaart omdat het in de vaar geul ligt, zal worden geborgen door N.V. Bergings- en Transportbedrijf Van den Akker uit Vlissingen en het bergingsbedrijf Van den Tak uit Rotterdam. Het karwei is al maandagavond aanbesteed en direct daarna, gister ochtend, ter hand genomen. Men verwacht dat het bergingswerk ge ruime tijd in beslag zal nemen en het is de vraag of men volgende week hiermee gereed zal zijn. Het wrak van de Sandria ligt: bij laagwater ongeveer vijf en een hal ve meter onder water en is boven water gemarkeerd door een groene wrakkenlichtboei. terwijl alle ande re veiligheidsmaatregelen (zoals het waarschuwen van alle scheepvaart instanties en betrokkenen) dadelijk na het ongeluk getroffen zijn. Het ongeluk ontstond toen zondag ochtend de met 875 ton staal bela den Sandria, op weg van Rotterdam naar Terneuzen, samen met een aan tal geschutte schepen de sluis van Hansweert uitvoer. Het nog gloed nieuwe binnenvaartuig meende nog veilig de vaarweg in de Wester scheid e bij boei 49 over te kunnen steken, toen het midscheeps werd geramd door de Zuidafrikaanse zee vaarder „Stellenbosch" (6.609 brt.) die met stukgoed onderweg was naar Antwerpen. De Sandria zonk onmiddellijk. De beide opvarenden, de 20-jarige schipper R. de Jong en zijn zuster, de 23-jarige L. de Jong. uit Rotterdam, konden aan boord genomen worden van de toevallig passerende douaneboot „Snip". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. De 18-jarige J. C. uit Souburg en de 20-jarige M. uit Vlissingen, die waren gearresteerd na de rellen tussen een groep Ambo nezen en een groep „Skyriders" uit Vlissingen afgelopen zaterdagavond, zijn gisteravond na een langdurig ver hoor door de rechtercommissaris in Middelburg, in preventieve hechtenis genomen. Beiden worden verdacht van geweldpleging. C. en M., die beiden behoren tot de groep „Skyriders" (een clubje jongelui die een gezamenlijke hobby beoefenen: het berijden van een bromfiets), worden ervan verdacht een jongen van 15 jaar en een recher cheur te hebben verwond. Tijdens de rellen, die na enkele futiliteiten ontstonden, maar waar van de eigenlijke oorzaak is gelegen in een al jarenlang bestaande vete tussen beide groepen, kwam de po litie tussenbeide. C. zou toen een rechercheur met messteken hebben verwond, terwijl M. een jongen van 15 jaar met messteken aan rug en arm toetakelde. Degene, die dezelfde avond een rechercheur met een hard voorwerp op het hoofd sloeg, met het gevolg dat deze een lichte her senschudding opliep, heeft men niet te pakken kunnen krijgen. Het was gisteravond nog niet bekend, of de beide verdachten na het vooronder zoek voor zullen komen voor de po litierechter dan wel voor de meer voudige kamer. Ook de datum van hun berechting staat nog niet vast. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Het stoffelijk overschot van de tienjarige Jeanne Christophe Lubois, die zondag aan het strand van Retranchement is verdronken, is nog steeds niet gevonden. De rijks politie te water blijft naar het li chaam speuren. Ook zijn de ouders nog steeds niet in kennig gesteld van het noodlottige ongeval. Ondanks dat Interpol en di verse radiostations hun medewerking verlenen, is men er nog niet in ge slaagd de juiste verblijfplaats van de ouders te achterhalen, die zoals gemeld in Schotland met vakantie zijn. o (Van onze correspondent) GOES Op de kruising Westha- vendijk - Ringbaan West heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een ambulancewagen, bestuurd door A. van de B. uit Goes, en een vrachtauto, bestuurd door F. B. uit 's-Gravenpolder. Het ongeluk ont stond doordat de ambulance op deze voorrangskruising geen voorrang verleende aan de vrachtauto. Het gevolg was- dat beide voertuigen zware schade opliepen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De waterfietsen in het Isabellakanaal iti Sluis vormen voor de toeristen een gewilde at tractie. Vooral in het weekeinde zijn de fietsen voortdurend in ge bruik. Naast de andere Sluisse attracties; de winkels, het stadhuis de wallen en ile molen, heeft de stad nu ook de watersport als toe ristische trekpleister. Naast het waterfietsen wordt er nog steeds gezwommen in het kanaal, gegra ven ten tijde van Napoleon. VAN MENSEN DINGEN EN DADEN De Roemenië-aotie die in Goes en omgeving de afgelopen weken heeft plaatsgehad, is een groot succes geworden. Drie volgeladen Roemeense trucks-met-oplegger vol met nieuwe en oude kleren van mensen uit Goes en omstre ken plus twee vrachtwagens met kleren uit Kwadendamme en Heinkcnszand waren het resultaat dat ten bate komt van de slacht offers van de overstromingsram pen in Roemenië. Eind vorige week is de laatste trailer uit Goes naar Roemenië vertrokken. Organisator W. G. de Leeuw (in het kader van de oorspronkelijk Reimerswaalse actie) heeft met de hulp van een kleine vijfender tig vrijwilligers heel Goes „afge stroopt". Bij dit vrijwilligers- korpsje waren twintig leden van de verkennersgroep Jacob Valcke uit Goes. Ook de zesde klas van de Ireneschool heeft haar steentje bijgedragen toen het al te druk werd en de heer De Leeuw op het hoofd van die school een beroep deed. Totaal is volgens de heer De Leeuw wel voor 100.000.aan kleren bijeengebracht in Reimers- waal, Goes en de „Zak van Zuid- Beveland." In Kruiningen waren zo'n tien opleggers volgeladen met ongeveer 240 „kuub" oude en nieuwe kleren. Met de kleren van Goes erbij komt men op een for midabel totaal van 350 kubieke meter. „Het blijkt nu wel, dat als je zo'n organisatie goed wilt doen, jé dan in elke straat een contact- man moet hebben", vertelt de heer De Leeuw. „Het was een groot succes, maar naar mijn me ning zit er in Goes beslist nog veel meer aan kleren die men kwijt wil. Dat is dan misschien nog goed voor een andere actie." Ile heer De Leeuw is met een auto met een aanhanger en een sirene gierend door bijna heel Goes gereden. Verscheidene stra ten heeft men meer dan een keer aangedaan, om de mensen te waarschuwen. Ook werden in Le- wedorp. Heinkenszand. 's-Graven polder. 's Heer Arendskerke. 's Heerenhoek, Borssele en Kwa dendamme met medewerking van de plaatselijke brandweer op ini tiatief van de heer De Leeuw soortgelijke acties gehouden. „We kregen niet alleen gebruik te kleren, maar ook splinternieu we kostuums en schoenen. Som mige oudere mensen hadden zelfs speciaal wat nieuws gekocht voor de actie, hoewel dat eigenlijk niet mocht, want de nieuwe kleren vallen officieel onder de invoer- bepalingen van Roemenië. Maar dat zal ook wel loslop'en." „Ik vond het ontroerend dat een heel oud dametje met een klein kledingstuk, keurig in krantepa pier verpakt, naar me toe kwam. Ik weet niet eens wat er in heeft gezeten. We hadden geen tijd om alles goed te bekijken. Opvallend was wel, dat er veel ouderwets ondergoed bij zat en ouderwetse b.h.'s en bikini's. Er zaten zelfs twee echte (klederdracht-) boe renpakken tussen. Maar ook ge woon allerlei soorten kostuums, jurken, hoeden, ondergoed, kin derkleren, een complete bruidsja pon, diverse hruidsschoenen." „Een gedeelte hebben we er uit moeten schiften, omdat het vuil was of vol ongedierte zat. Soms had je de indruk dat de ménsen het zó uit de wasmand hadden gehaald. Wel zou ik de mensen voor een volgende actie willen vragen bindt de schoenen toch alsjeblieft bij elkaar met een. ve ter of zo, want straks zitten ze in Roemenië met een rode lage linkerschoen en een blauw lakle- deren rechterschoen met hoge hak. De schoenen, die op een sta' pel kwamen, zijn in kisten inge pakt en van een paar sandalen bijvoorbeeld zit de ene helft in de ene kist en de andere helft in een andere." „Hetzelfde heb ik meegemaakt na de overstroming hier in 1953 toen ik ergens bij Kruiningen een vrouw zag staan met een hele mooie schoen in haar hand, maar de bijpassende zat niet in het kiedingpakket NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Menig kerkganger van de Ne derlands hervormde gemeente in Nieuw- en Sint-Joosland heeft wel even vreemd opgekeken toen ds. P. Siderius onlangs dc kansel beklom en als onderwerp van zijn preek aankondigde: „Jesaja en de kabouters". De predikant heeft hierop nog al wat reacties gekregen, waarop hij in het kort het volgende ant woofdde: „Er is zeker verschil tussen Jesaja en de kabouters, want wat is het preciese verschil tussen het streven van de laat- sten en de christelijke opdracht? Ol' is hiertussen geen verschil?" Ds. Siderius vindt dat er zeker verschil is, omdat de kabouters geen uitgesproken religieus (in de zin van gelovig) karakter dra gen en de christenen geloven dat heel hun doen en laten gemeten zal worden aan de norm die Christus zelf in het Evangelie stelt „Toch", zo vindt ds. Siderius, „hoeft het verschil tussen Jesaj en de kabouters niet zo groot te zijn als het op het eerste gezicht, lijkt. De vraag is echter wel ge wettigd ol' de kabouters van me ning zijn dat zij de volgens hun noortzakel ij ke maatschappij ver nieuwingen zelf kunnen realise ren door hun oppervlakkig, soms zelfs aandoenlijk geloof in de goedheid van de mens, of dat de werkelijke vernieuwing van onze wereld uiteindelijk Gods initia tief is. Dat het bij de kabouters en bij Jesaja om de verbetering van de wereld gaat is echter een duidelijke zaak". Op de vraag welke bron hij voor zijn preek heeft gebruikt antwoordde ds Siderius dat hij de meeste kennis over de doel stellingen van de kabouters geput heeft uit het boek „De boodschap van de Wijze Kabouter" van Roel van Duyn. Mensen die- willen weten hoe veel verschillen en overeenkom sten ds. Siderius tussen Jesaja en de kabouters zag, kunnen de tekst van de preek na 27 juli bij de, predikant aanvragen. Zolang de voorraad strekt uiteraard.

de Stem | 1970 | | pagina 3