HAVENSTAKING IN ENGELAND OPGESCHORT SÉ DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND. cöu"on^ NOORDVIETNAMEZEN VRIJGELATEN andaag in DE STEM Loemeense voetballers krijgen ervan langs 0 Moeilijkheden in gezin drijven moeder met vijf kinderen tot bankoverval "3IO J Eerste helft dit jaar: 246 man verdronken Delftenaar (30) vermoord vermoedelijke dader voortvluchtig DOESBURGSE CAMOUFLEERT ZICH IN MANNENKLEREN dit schommel RADIOMONTEUR Dwarsgebakken lekker! ïzine, die nog ivolledig -s, extra kracht gelucht. Toenemende bewolking i brengen!U INBRAAK MET SUIT VAN EEN TON Tegenstanders van Oranjefeesten hielden zich kalm )osterhoutenaar Jedt twee mensen uit zee DODELIJKE VAL Honderd iezuïeten treden toe tot Septuagint GEEN OVERGAVE TANKS Scheiding Geld Naam: Adres: Invullen, uitknippen en in envelop zenden aan: "De Drie Hoefijzers", afdeling Personeelszaken, Ceresstraat 13, Breda, ^éér kilometers, extra kracht, werd de motor na 6 keer on met F-310, zo grondig ge- itgassen nu geen onvolledig meer bevatte om de vlam te laten branden. ,t de nieuwe F-310 toevoeging eurs, inlaatkieppen, positieve emen (P.C.V.) weer brand- afdoende de aanslagvorming pendeksels en oliefilters. idt Chevron benzine met F-310 Hierdoor worden kracht en tfd en blijven de uitlaatgassen veau van een nieuwe wagen. ihevron benzines toegevoegd, in normaal. En het kost geen deel, het is goedkoper, want I krijgt de motor gaandeweg naakbeurt, waardoor hij doel leren. Met méér kilometers per profiteren wij bovendien nog 3,zuivere lucht. omp ligt een rhfiVTOn lu gereed, dat wlc",w" It over dit re- produkt. Chevron Petroleum IC fN«teriawQN.ti. ]0e jaargang - no. 26476 EDITIE voor ieeiand lirecteur: Dr. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 [telefoon 22341, Postgiro 1114111 WEERBERICHT Matige tot krachtige wind ruimend naar west. Iets lagere middagtem- peraturen. iSMAN Ik zou graag nadere inlichtingen ontvangen over Uw opleiding bedieningsman. (Van onze correspondente) HAARLEM/TEXEL In het eerste halfjaar van dit jaar zijn in ons land meer mensen door verdrinking om het leven gekomen dan in de zelfde periode van 1960. Van januari tot en met juni j.l. verdronken 246 personen, tegen 215 (31 minder) in de eerste zes maanden van vorig jaar. Dit blijkt uit gegevens van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Bedden van Drenkelingen te Haarlem. Opvallend is, dat er minder meisjes en vrouwen, maar meer jongens en mannen verdronken, te weten 24 (27) meisjes en 25 (30) vrouwen en 79 (61) jongens en 118 (97) mannen. Ook gisteren zijn weer twee „jensen verdronken. Bij het zwemmen in de Noordzee ver dronk de 41-jarige A. W. Tuczek it Gustavsburg (Duitsland), lort na het ongeluk, dat door .iemand werd opgemerkt, spoel de het stoffelijk overschot op Texel aan. Zijn vriend, die ook in moeilijkheden kwam te ver keren, kon door de badmeester op het nippertje worden gered. INTERLAKEN (AP) In het I. meer van Thun verdronk de vijf jarige Cornelius Meggelen uit Rotterdam. Hij kampeerde met pijn ouders aan de rand van het neer. GESPANNEN RUST IN ULSTER HOOGEVEEN (ANP) Vlak voor het middaguur is gisteren een in braak ontdekt in de grossierderij van de heer Steenbergen te Hoogeveen. Jet een naar binnen gereden vracht- Jagen zijn sigaren, sigaretten en fcffie weggereden. De totale waarde van de buit wordt geschat op 100.000. Vermoed wordt, dat de da- :rs met hun buit over de Duitse ens zijn verdwenen. De inbrekers moeten volgens de llitie binnengekomen zijn via een astgelegen bedrijf, waarna zij een ardplaat, die beide zaken scheidde, ïgbraken. Zij zijn geruime tijd be- Ig geweest met het volladen van de 'achtwagen. (Van onze correspondent) SLUIS Doordat de 25-jarige mon teur J. Hultermans uit Bergen op Oom zich met zijn dochtertje op het jrand te Retranchement te ver in waagde, geraakte hij in ernstige loeilijkheden. Op zijn hulpgeroep jsgaf zich als eerste uit een groot "lal toeschouwers de 32-jarige te ar lichamelijke opvoeding A. van liesscl uit Oosterhout te water, p slaagde er met grote inspanning het tweetal op het droge te krij- pn. De geredden werden naar het fekenhuis te Oostburg gebracht, laar de heer Hultermans, die over Tin hele lichaam schaaf- en snijwon- fcn had opgelopen, werd verbonden, pwel de redder als de geredden ver leven op de camping De Meidoorn Sluis. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De voor vandaag aangekondigde Britse havensta king is op het laatste moment op geschort. Na besprekingen met de werkgevers die bijna vier dagen hebben geduurd hebben de vak bonden zich gisteren bereid ver klaard het stakingsparool in te trekken. De staking zou maandagavond om 24.00 uur Ned. tijd beginnen. De leider van de transportarbeiders- bond, Jack Jones, heeft gisteravond via de televisie de 47.000 havenarbei ders opgeroepen dinsdag gewoon aan het werk te gaan. Woensdag zullen de vertegen woordigers van de vakbonden zich beraden over de voorstellen van de werkgevers. Over deze voorstellen zijn nog geen bijzonderheden be kendgemaakt. Tot zolang is de sta king officieel „opgeschort". ROTTERDAM (ANP) - In e— weeltuin in Rotterdam is de 16-jarige Psser VV. van den Schuur uit Delft j ■rongelukt. De jongen viel uit een «Hommel en sloeg met zijn hoofd te- s" "et beveiligingshek. Hij overleed j g "s overbrenging naar een zieken. I 8uu aan zijn zware verwondingen. BEVERWIJK (KNP) Een hon derdtal jezuïeten en oud-jezuïeten, verenigd in de Helvoortgroep, heb ben besloten tot nauwe samenwer king met de Septuagint-groep. Dit is gisteren bekendgemaakt door verte genwoordigers van beide groepen W. A. Beijer en Jan Ruyter. De Helvoortgroep zegt sinds het onlangs gehouden symposium van de Nederlandse jezuïetenprovincie meer aangetrokken te voleen tot de ziens wijze van Septuagint, voonal waar het gaat om de huidige pastorale en kerkelijke problematiek. Zesentachtig Noordvietnamese ge vangenen zijn vrijgelaten en terugge bracht naar Noord-Vietnam. Nabij de gedemilitariseerde zone werden een aantal gevangenen op een boot van het Internationale Rode Kruis gehol pen voor het vervoer naar huis. Kerk overschaduwt woningen Pagin 2 Vlissingse politie op haar qui- vive Pagina 3 Deltadijk verdeelt Breskens, maar brengt Terneuzen wellicht winst Pagina 5 Wolindustrie heeft haar schaap jes alweer bijna op het droge Pagina 7 Actie voor vakantiegeld voor missionarissen Pagina 9 Moeders raken kind kwijt om rustig te kunnfen zonnen Pagina 11 Ploegleiders contra Tourdirectie: liever merken dan nationalitei ten Pagina 12 Kees Wagfmans gelooft niet in mysteries Pagina 13 Jazz is niet dood, volgens de AVRO Pagina 14 Sterven denkt moeilijker dan je Pagina 15 (Van een onzer verslaggevers) DELFT De 30-jarige los werkman Herman de Koster uit Delft is in de nacht van zondag op maandag in zijn woning in Delft door dolksteken om het leven gekomen. De vermoedelijke dader, de 32-jarige F. V. eveneens af. komstig uit Delft, is voortvluchtig. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 3 kinderen. De politie werd gealarmeerd door een overbuurman, die door de echt genote van De Koster, getuige ge- weest van de moord, was gewaar schuwd. Een voorbijganger, de Schie- damse arbeider F. G. snelde op het hulpgeroep van de vrouw direct naar binnen en zag nog juist dat de dader zich via een achtertuin uit de voeten maakte. Direct nadat de politie was gewaarschuwd werd de GGD gealar meerd, die bij aankomst echter slechts de dood kon constateren. Het slacht offer is vermoedelijk vrijwel onmid dellijk overleden. De voortvluchtige V. heeft eerder een verhouding met de vrouw van het slachtoffer gehad, hetgeen al eens meer aanleiding had gegeven tot moeilijkheden tussen V. en De Kos ter. Zondagavond had De Koster, ter wijl hij met zijn auto met zijn ouders 'n eindje omreed, zijn vrouw samen met V. op de Rotterdamse Weg in Delft gezien, waarna het tus sen V. en De Koster tot een woor denwisseling was gekomen. Van be dreiging was toen echter volgens de vrouw nog geen sprake. Na het ge sprek was De Koster samen met zijn vrouw teruggekeerd naar zijn wo ning. Omstreeks 2 uur gisternacht ging V. naar de woning van De Kos ter waar hij De Koster doodstak. LOENEN (AP) Het Roemeense partijorgaan ocinteia heeft gedegen krl- ■ek geleverd op de coaches rj» de spelers van het Roe meense voetbalelftal wegens pe matige prestaties op de wereldkampioenschappen in We xi co. Het blad schreef dat het niet voldaan was over de verklaringen die de coaches Angelo Nicoelescoe en Eme- rich Vogl hiervoor tot nu toe hadden gegeven. Het drong aan op „een objectie ve, grondige en competente analyse" van het Roemeen se spel in Mexico. Scinteia verweet de coa ches dat de Roemenen te koppig op het middenveld waren gebleven ook al ver eiste het spelbeeld dit niet. Verder vertoonde het Roe meense spel te weinig bewe gelijkheid en werd de aan val verwaarloosd. Volgens het blad had een aantal spelers, met name Dobrin, Radoecanoe en Gor- nea, zich schuldig gemaakt aan disciplinaire overtredin gen zelfs voor de wedstrij den in Mexico. Het blad geeft te verstaan dat ook de omgeving rond de spelers gezuiverd moet worden omdat deze van na delige invloed op het spel peil in Mexico is geweest. De analyse noemt het blad daarom zo noodzakelijk om dat Roemenië de voornaam ste favoriet is in zijn groep voor de Europese beker en werkelijke kansen heeft om als eerste te eindigen in zijn groep in de voorronden voor de tiende wereldkampioen schappen. (Van onze speciale verslaggevers) BELFAST. De protes tantse tamboers hebben er gister werk van gemaakt. Een oorverdovend, krijgshaftig en uitdagend geroffel weerklonk triomfantelijk door geheel de provincie Noord-Ierland en maakte het de wereld duide lijk, dat protestants Ulster „zich nooit zal overgeven' waarmee uiteraard overgave aan de katholieken van de re publiek Eire bedoeld wordt. Naar schatting 100.000 leden van de Oranje Orde, Noord-Ier- land's eigen protestantse vrij metselarij, marcheerden door Bel fast en 15 andere plaatsen van de provincie om de slag aan de Boy- ne te herdenken. Bijna 12.000 sol daten, 4.000 politiemannen en nog een paar duizend leden van de burgerwacht hielden een waak zaam oog in het zeil. Er werden geen ernstige incidenten gemeld, Door de hoofdstad Belfast mar cheerden dit jaar meer oranjemannen dan ooit te voren. Hun aantal werd op 25 tot 50.000 geschat. Met de kin trots in de lucht en de borst vooruit, toonden zij de duizenden toeschou wers, dat het protestantse overwicht in Ulster een onwankelbare macht is, waartegen de katholieke stormram te pletter loopt. Hun fiere, onbevreesde houding en duidelijk gevoel van overwicht, werkte aanstekelijk. Toen we een groepje tieners, oeider wie zowel join, gens als meisjes, vroegen of ze van daag „troubles" (onrust) verwacht ten, hielden ze het niet verborgen, dat ze de katholieken geen warm hart toedragen. Een jongen van 15 jaar, met op zijn blond hoofd een ge breide muts in de kleuren van de „Union Jack" gaf ons de verzekering, dat zij een slachting zouden aanrich ten onder de katholieken, „als die vuile micks wat durven beginnen. Deze knaap was kennelijk de spreek buis van zijn ouders. „Mijn moe zegt, dat de katholieken allemaal bandie. ten zijn," verkondigde hij. Ondertussen trokken de Oranje mannen in onoverzichtelijke rijen voorbij. De optocht in Belfast begon omstreeks 10 u. en pas u. later kre- gen we de staart van de stoet te zien. Al deze Ieren hadden een mars van bijna 20 km voor de boeg. Ze bevon den zich al van 5 of 6' uur 's mor gens in de stad. Zodra op Carlisle Circus het startsein gegeven was, marcheerden zij met vlugge, afge meten pasjes gezwind en zonder er gens stil te houden naar „het veld' de Finaghy, ongeveer 9 km van het vertrekpunt. Op het veld namen de voornaamste Oranjeleiders om beurten het woord, om nogmaals de protestantse glorie van Ulster te verkondigen. Om streeks half vier zette de optocht zich opnieuw in beweging, maar ditmaal in de tegenovergestelde richting, om terug te keren naar het Carlisle Cir cus in Belfast, waar de afgematte kop van de stoet omstreeks 7 uur opdaag de. Hun optocht was een indrukwek kend en kleurrijk gezicht. Hij hield het midden tussen een carnavals, stoet en een landelijke processie. Iedere groep oranjemannen werd voorafgegaan door vaandel- en banierdragers. Zij droegen afbeel dingen in felle kleuren van „king Billy" en andere historische figuren, die de protestantse zaak van Ulster gediend hebben. Aan weerszijden van de vaandel dragers stapten vier Oranjemannen met op hun hoofd een deftige bol hoed en in de rechter vuist een glan zende sabel, waarvan de punt drei- gend in de lucht stak. Boven hun schouders en borst hingen met goud en purper geborduurde sjerpen. Alle opschriften stonden in het teken van „no surrender" (geen overgave) aan de kathoolieken. De protestantse tamboers gingen als razend tekeer op hun tuirkse trom men. Zij bewerkten hun trommel zo, alsof het de huid van een verfoeide papist was. Het zweet droop van hun gezichten. Zij huppelden en spron gen, bonkten en klapten en gaven het naar verluidt pas op als het bloed van hun handen droop. Boven onze hoofden hield het leger een oog in het zeil vanuit helicopters. Aan alle belangrijke kruispunten en zijstraten stonden jeeps en tanks vol zwaar gewapende soldaten. De troepen hadden Belfast 's morgens vroeg doorzocht naar mogelijke ver borgen bommen. Enkele uren later (Vervolg op pag. 5) (Van een onzer verslaggevers) DOESBURG Een 26-jarige Doesburgse vrouw, gehuld in mannenkleren heeft gisteren rond het middaguur het bijkantoor van de Doetinchemse gemeentespaarbank in haar woonplaats 5700 gulden afhandig gemaakt. Toen de in sociaal zwakke krin- ben vertoevende mevrouw W. F. T.-V. om tien minuten voor twaalf het bankkantoor aan de Kerkstraat binnenstapte eiste zij onder be dreiging met een alarmpistool 2000 gulden. De 24-jarige caissière die op dat moment alleen op 't kentoor aanwezig was, raakte min of meer in paniek. Zij overhandigde de ge hele kas met 5700. Meer geld was er ook niet voorhanden. De over- vaister was gekleed in een leger- jack en -broek. Een blauwe ijs muts had zij diep In de ogen getrokken. De caissière dacht tot het laatste moment met een mans persoon te doen te hebben. Toen zij het geld had overhandigd, kreeg zij te horen: „Je praat er met niemand over, anders maak ik je kapot". De ongewenste be zoekster liet het geld in een boodschappentas glijden en reed op een damesfiets weg. man haar woning was binnen gegaan. Toen de agent om zich heen keek zag hij mannenkleren die de vrouw even tevoren uitge trokken had. Ook vond hij de boodschappentas met het geld. Later bleek dat alles nog aan wezig was. Mevrouw T.-V. werd meegenomen naar het politiebu reau waar zij een volledige be kentenis heeft afgelegd. Zij werd ingesloten en zal morgen in Arn hem voorgeleid worden voor de officier van justitie. Ook het alarmpistool dat bij een opper vlakkige beschouwing nauwelijks van een echt te onderscheiden is, werd gevonden. Enkele jongemannen die in de huurt van de bank aan het werk waren hoorden de caissière alarm slaan. Zij renden de straat op en zagen een manspersoon op een damesfiets met een tas in de hand wegrijden. Zij volgden hem en zagen hoe deze in een huis aan de Windmolenstraat binnenging. Kort daarop verscheen wachtmeester B. te Spenke van de Doesburgse rijkspolitie ter plaatse. Hij ging het pand binnen dat de jongeman nen hem hadden aangewezen, en daar trof hij mevrouw T.-V. die ontkende dat even tevoren een Mevrouw T.-V. heeft vijf kin deren. Zij is ln verwachting van haar zesde kind. Tussen haar en haar man zijn nogal eens moei lijkheden gerezen, hetgeen er toe heeft geleid dat onlangs een schei- dingsproecedure is ingezet. De man, los arbeider van beroep, is recentelijk weer bij haar terug gekomen. Hij was op het moment van de overval niet huis. Volgens de politie is hij er ook niet van op de hoogte geweest. Gezins moeilijkheden zouden ook de drijfveer voor de overval zijn ge weest. Mevrouw T.-V. heeft ver klaard geld nodig te hebben om haar gezin te onderhouden. De gemeentelijke maatschappelijke dienst zou haar daarvoor niet vol doende geld geven. De kinderen zullen bij familie in Doesburg worden ondergebracht. De Doesburgers, Henk Regelink en Jan Visser (rechts), die de ver klede bankovervalster tot aan haar huis wisten te volgen. TWAALF PERSONEN zijn gedood en 64 gewond toen gistermorgen een straaljager van de Indiase luchtmacht neerstortte op een dichtbevolkte wijk in de kustplaats Jamnagar, 720 km ten noordoosten van Bombay. De piloot, die alleen in het vlieg tuig een oefenvlucht maakte, is om gekomen, Waarschijnlijk heeft hij de Hunter-straaljager naar het strand proberen te krijgen toen het vlieg tuig in brand vloog. Bij het ongeluk hebben zes wonin gen,, twee garages en een drukkerij schade opgelopen. EEN GROEP mannen heeft de bur gemeester van de Guatemalaanse stad Zacapa op straat met machine geweren doodgeschoten. DE Japanse keizer Hirohito en kei- zering Nagako hebben een bezoek gebracht aan het Nederlandse pavil joen op de Expo '70 in Osaka. OP ADVIES van de instituutsraad van het Duits seminarium en in overeenstemming met de faculteit der letteren hebben curatoren van de universiteit van Amsterdam be sloten in het komende studiejaar geen eerstejaarsstudenten meer toe te laten voor de MO-opleiding Duits. (ADVERTENTIES) GEVRAAGD Wij kennen de waarde van een goede, vakbekwame monteur, een vent waarop je kunt bouwen en die je zelfstandig zijn werk kunt laten in delen. Een vent ook die verder kijkt dan zijn neus lang is en daardoor be kend is met aanverwante artikelen. Zo'n vent zoeken wij voor onze repa ratie afdeling. Bij ons verdient hij een goed salaris, krijgt gemiddeld 25% korting op al onze artikelen en vier weken vakantie Bel even of kom langs. Vraag naar de hr. Aart- sen, Keurkoop Magazijnen, Kooldreef 6 in Roosendaal. Tel. 01650 - 37855.

de Stem | 1970 | | pagina 1