„EERST EVEN HET KIND LATEN VERDWALEN" enaren met Egypt willen ,eer" strijken HEYERDAHL HAALT OVERKANT c'est PARIS Liefde, haat en geld RECHTERS IN GEVANGENIS Telefoneren naar 16 landen in Europa is nu goedkoper. Naar 4 landen duurder. PTT Kg? COCO CHANEL De mode moet naar de straat toe voor zorgeloos dagje aan het strand „HET ZIJN NIET DE RUSSEN' Tv-bewaking van Downing Street I STILTE telefoon kosten van 1 minuut* telex telegrammen wilt u meer weten? -O. DINSDAG 14 JULI 1970 i salaris biedt de Amro Bank me gratifikatie, islag en 31/2 week vakantie, ide sociale voorzieningen mievrij pensioen. en nodigen wij uit schriftelijk che afspraak) mondeling, iij de direktie van de tterdam Bank, lat 36, Goes, - 59 40. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kleuters zijn re gelmatig slachtoffer op het strand van ouderlijke gemakzucht. Het komt vrijwel dagelijks voor, dat moeders hun kinderen met opzet laten verdwalen of voor een kinder bewaarplaats deponeren, om van een zorgeloos dagje strand verze kerd te zijn. Zij vertrouwen er op, dat hun kroost opgevangen wordt door een kinderverzorgster, die met gekleurde lolly's en afbeeldingen van dieren uit de fabeltjeskrant de kleine kinderen zoet houden. Wan neer het strandplezier ten einde loopt vinden de moeders in een van de bewaarplaatsen him Jopie, Klaasje of Truusje terug. Al dan niet met een betraand gezichtje van het uren wachten op hun moeder die hij „kwijt geraakt" is. „Ik heb aan een stuk lopen zoe ken," is een veel gebezigde term. „Wal gelukkig dat mijn kind hier is." In de meeste gevallen echter is dit onecht gemeend. Een percen tage speelt komedie. De Haagse politie onderschrijft dit. Mevrouw Nel Rapati werkt al zes seizoenen op het strand. Haar taak, evenals die van acht andere vrouwen, is het bezig hou den van verdwaalde kinderen. Dit betekent leed verzachten en als alternatieve moeder optreden. Over het opzettelijk laten verdwalen van kinderen zegt zij: „Het komt regel matig voor. Dat merk je vaak als de moeder haar kind komt afhalen. Zij voelt zich dan toch schuldig en probeert het met geld goed te ma- ken. Net als je een babysit betaalt. Aan dat geld heb ik niets. Ik geef ze in plaats daarvan een flinke kat. Het zijn overigens vaak moeders, die er op uit zijn. Ik heb meege maakt, dat ma heerlijk op een ter ras zat te zonnen en zich niet om haar kind bekommerde. Na vijf uur, toen alle kinderen al weer afge haald waren, kwam mevrouw op dagen. „Ik wist wel, dat je hier zat, deugniet," zei zij. Toen werd ik boos. Soms is het zo erg dat je gaat meehuilen. Ik krijg de kinderen vaak huilend binnen. Komt de va der of moeder ze ophalen, dan zijn ze zo aan me gewend, dat ze niet meer wegwillen," zegt mevrouw Rapati. Kinderen, die op het strand hun vader of moeder kwijtraken, kun nen uren door het rulle zand lopen op zoek naar bekende gezichten. Zich moeizaam voortbewegend ko men ze vaak vele honderden me ters verder terecht van de plaats waar ze begonnen zijn te lopen. Het is voor de politie onbegrijpelijk, dat in gevallen als deze soms van opzet sprake is. Zeker wanneer kin deren dodelijk vermoeid en met verbrande lichaamsdelen een be waarplaats worden binnengebracht. Zij hebben geen fut meer om te huilen. Mevrouw T. Kooistra (49) heeft al zeven jaar ervaring. „Er zijn er bij, die direct op mijn schoot in slaap vallen. Ondanks de rou tine, die ik in die tijd heb opge daan, valt het mij ook soms moei lijk mijn tranen te bedwingen. Ik kan me gewoon niet voorstellen, dat men die stakkers expres maar wat laat ronddolen. Maar spijtig genoeg komt het voor. Als een kind wordt afgehaald en ik zie, dat blijde gezichtje, dan krijg ik kippevel. Ieder kind doet me wat. Als ik redelijkerwijs mag aannemen dat met voorbedachte rade door moe ders gehandeld is, krijgen ze ook van mij een stevige uitbrander. Dat krijgen ze ook, als een moeder het kind een grote mond geeft omdat het weggelopen is. Die kinderen zijn niet schuldig," meent mevrouw Kooistra. Agent C. Roeleveld van de strandbrigade: „Het is een ver schijnsel. Maar het is net als bij de mensen die steun trekken: niet te controleren!" (Van onze correspondent) BEIROET De Egyptenaren en niet de Russen zijn volledig ver- I antwoordelijk voor het opzetten en de bediening van het raketafweer- systeem langs het Suez-kanaal. Onlangs hebben de Egyptenaren met Idit systeem de eerste successen tegen de Israëlische luchtmacht be- [haald in de streek rond het Suez-kanaal. In zijn jongste artikel probeert Mohammed Haikal, hoofdredacteur van lAl-Ahram en pas benoemd tot minister van informatie, duidelijk te laten uit- I komen, dat Egypte verantwoordelijk is voor het afweersysteem. Het is een I antwoord op de Israëlische en Amerikaanse beschuldigingen dat Rusland Isteeds meer betrokken raakt bij de Egyptische oorlogsinspanningen. Volgens I Haikal heeft het Egyptische leger nu een speciale eenheid voor raketten. Elke soldaat die daarvan deel uit- I maakt, is jong en de meesten onder then zijn ingenieurs. Als beloning Ivoor hun recente prestaties zullen ze leen plaats krijgen tussen „de onster- flijken die hun werk gedaan hebben met de zekerheid van profeten en de zwijgzaamheid van martelaren". Terwijl Rusland de Egyptenaren [van wapens voorziet en ze een mili taire opleiding geeft, wordt het ei genlijke vechten door de Egyptena ren zelf gedaan, zo luidt de reeds lang bestaande Egyptische politiek. TJaikal is zojuist teruggekeerd uit Moskou. Daar heeft hij enkele ver- kaderingen tussen de Russische en Egyptische leiders bijgewoond. In feijn artikel maakt hij melding van [een van die gesprekken, kennelijk net de bedoeling te laten zien dat liet Egyptische leger volkomen onaf hankelijk van de Russen handelt. Vorige week woensdag, aldus Hai kal, opende Nasser de tweede ont- noeting in het Kremlin. Hij kondig- Ij de daarbij aan dat de Egyptische luchtverdediging de dag tevoren Ivier Israëlische vliegtuigen had neergeschoten. Op dat moment „viel er een ogenblik stilte bij de Russen. Brezjnev wendde zijn hoofd naar naarschalk Gretschko, de Russische minister van defensie. De twee nannen wisselden toen een lange I blik, naar het mij toescheen, vol [wederzijdse verbazing. Ze zeiden 1 enkele woorden in het Russisch tot I elkaar. Toen wendde Brezjnev zich [tot Nasser en zei: „Maar president Nasser, mijn vriend, mijn vliegtui gen hebben meer dan vier Israëli- [sche vliegtuigen neergeschoten. Vol- I gens onze deskundigen, die in Cairo de loop van het gevecht gevolgd hebben, hebben ze er niet vier maar j zes neergeschoten". Daarop liet Gretschko een kaart zien om deze bewering te staven. Nasser legde daarna uit, dat dat [wel waar kon zijn, maar dat ze I slechts van vier toestellen zeker wa- ten. Hierop antwoordde Gretschko j nadrukkelijk: „De feiten zoals ik i die ontvangen heb, mogen niet in I twijfel worden getrokken. Ik merk t dal u uw mensen geringschat door 1 te zeggen, dat zij er maar vier j hebben neergeschoten. Uw mannen [hebben gisteren een grootse daad |verricht". Haikal legt verder uit dat het de Egyptenaren pas na een derde po ging is gelukt, hun nieuwe afweer systeem op te zetten. De eerste twee pogingen, die veel van zelf- moord weg hadden, leverden slechts peen beperkt resultaat op. De verga- Uderingen, waarop de commandanten [(van de speciale raket-eenheid de [(Plannen maakten voor een derde [jPpging, werden ook door Nasser en [jzijn militaire top-adviseurs bijge- jjwoond. Tot diep in de nacht gingen gze vaak door. Bijna de hele operatie is volgens Haikal gebasseerd op de meningen gen ervaring van deze jonge mannen. Git Haikals verhaal lijkt het alsof gde Russen er helemaal geen rol bij ■hebben gespeeld. Driemaal is [[scheepsrecht, aldus Haikal. Het eer- Iste slachtoffer was een elektronisch ■verkenningsvliegtuig met 12 officie- gren aan boord. Dit was een van de Ij'Jf vliegtuigen van dit type die de ■Amerikanen geleverd hadden. Waar Jhet neergehaald werd, vertelt Haikal Ier niet bij. Daarna schoten de Egyp- itenaren nog meer vliegtuigen neer. |Ac maakten daar echter geen mel- iding van. Totdat de Israëli's zelf het ■verlies van twee vliegtuigen op een |aag toegaven. „.TJ3"53! vesluil: „De donder en I bliksem van de persconferentie van president Nixon in Washington, die de bedoeling had Rusland te verlei den en hulp aan Egypte stop te zetten, heeft niemand bang gemaakt. Het beledigende is dat in Tel-Aviv wordt verteld, dat technici uit Rus land de Israëlische vliegtuigen heb ben neergehaald. Maar dat zal nie mand overtuigen. (Copyright The Guardian-De Stem) (ADVERTENTIE) Weet u: u telefoneert meer. Daardoor kunnen wij nieuwe technieken toepassen - de kabelcapacïteit vergroten. Dat leidt tot verlaging van de kosten. Vooral op lange afstanden. Bij het internationale overleg kwam het volgende, voor Nederland aangename resultaat uit de bus: telefoneren naar 16 landen in Europa is nu goedkoper, naar 4 landen duurder. De nieuwe tarieven zijn 1 juli 1970 ingegaan. nieuw ond tarief tarief België f 0.70 f 0.60 Denemarken f 0.85 f 1.40 Frankrijk f 0.85 f 1.20 Italië f 1.75 f2.50 Spanje f2.00 f3.15 West-Duifsland zone 1 f 0.70 f 0.70 West-Duitsland zone 2 f 0-85 f 0.95 Zweden f 1.20 f 1.90 Ook de telextarieven profiteren van deze internationale onderhandelingen die overwegend gunstig uitpakten. Naar 9 landen is nu het telexverkeer goedkoper. Naar 2 duurder. Niet kwaad. Het spijt ons: telegrammen zijn zo arbeids intensief - ze zijn nu naar bijna alle Europese landen duurder. Stuur een kaartje of briefje naar de PTT, Antwoordnummer 004, Den Haag (zonder postzegel). We sturen u dan een folder met alle tarieven en alle verdere gegevens. *U betaalt bij automatische verbindingen de werkelijke kosten, gebaseerd op de duur van het gesprek. Bij niet-automatische verbindingen geldt een minimum tarief van 3 minuten. (In bet verkeer met België 1 minuut) BRIDGETOWN (BARBADOS) (AP) „Dit ls een groot, groot ogenblik. We hebben definitief bewe zen, dat papyrus zeewaardig is", zei Tlior Heyerdahl, toen hij zondag middag is Bridgetown voet aan wal zette, na de succesvolle voltooiing van zijn tocht van de Atlantische Oceaan met zijn papyrusboot Ra II. Twee maanden had de reis geduurd waarmee Heyerdahl wilde bewijzen, dat de Egyptenaren Amerika 4000 jaar geleden hadden kunnen ontdek ken. De 55-jarige Noorse ontdekkings reiziger en zijn internationale be manning van zeven leden bracht hun eerste avond aan de wal door De reis over een afstand van 5150 km was 17 mei in Safi, Marokko begonnen. Gisteren zouden ze hun waterverzadigde boot waarvan al leen de boeg en de achtersteven boven water uitstaken aan wal pro beren te krijgen om daarna de ver scheeping van het vaartuig naar het Kon-Tiki museum in Oslo voor te bereiden. De laatste acht mijl was de Ra door de sleepboot Culpepper binnen gehaald om de reis voor het vallen van de duisternis te voltooien. De eerste poging van Heyerdahl om zijn theorie te bewijzen eindigde vorig jaar op 790 km afstand van Barbados, toen de Ra nummer I, in volle zee door midden brak. Heyerdahl, die tijdens de reis een lange baard had gekregen, zei ook dat de reis had aangetoond, dat „acht mannen uit acht landen aan beide zijden van de politieke scheidslijn, zwart, blank en geel, allen van verschillende godsdiensten en achtergronden, tezamen konden leven als een familie in een kleine kajuit van 1.8 bij 5.5. meter. De bemanningsleden kwamen uit Egypte, Mexico, de Sovjet-Unie, Ver. Staten, Italië, Japan en Marok ko. Ze voeren onder de blauw-witte vlag van de Ver. Naties. De foto, toont de Ra vlak voor aankomst in Bridgetown. LONDEN (AFP) Deze week zal in het pand Downing Street 10 te Londen de ambtswoning van de Britse premier een netwerk van televisiecamera's geïnstalleerd worden. Deze verscherpte bewaking spruit voort uit een incident, dat zich kort geleden heeft afgespeeld: een bui tenlandse zeeman wist namelijk on gemerkt en in het holst van de nacht de vergaderzaal van het Britse kabinet binnen te dringen. (Van onze correspondente) PARIJS De onverwoestbare Gabrielle (Coco) Chanel leunde voorover, haar ogen flitsend: „De mode moet naar de straat toe, maar ik wil niet, dat ze door de straat gedicteerd wordt." Ga brielle Chanel die 21 juli haar najaars- en wintermode gaat to nen, filosofeerde er over, hoe de vrouwen en de mannen er uit zien. Speels, provocerend en in telligent, was dit zo ongeveer haar monoloog: „Ik geef de we reld geen aanstoot. Ik ben de vijand van excentriciteit, en het ergert me, als ik zie hoe de mensen zich kleden. Beseffen de vrouwen niet, dat het hun eerste plicht is om vrouwelijk te blijven en de mannen te behagen? De mannen zijn al even erg. Geloof me, op mijn leeftijd ben ik niet op zoek naar een minnaar, maar als een langharige hippie zou proberen me het hof te ma ken. zou ik hem zeggen op te hoepelen. „Zoals u weet heb ik nooit mijn roklengten veranderd. Daar is heel wat over te doen geweest. Ook ben ik tegen halverwege de kuit, omdat daarmee de benen in tweëen worden gesneden". Over haar toiletten voor me vrouw Pompidou zei ze: „Ik heb haar gesmeekt om haar rood mantelpak niet in Parijs op straat te dragen, zelfs niet in de Fau bourg. Op het land kan men zich kleden zoals men wil. Ik maak me er zorgen over. dat zij alleen uitgaat. Ik heb haar gezegd, dat ze altijd wel iemand kan vinden die haar vergezelt. Tenslotte is ze nu de first lady, de vrouw van de president. Als u alleen bent, kunt u, heb ik haar gezegd, het doelwit worden van een of ande re jonge revolutionair die u mis schien gaat beledigen". „Wat de broekenmode betreft: ik kan er alleen mee akkoord gaan om in huis te dragen, of in de tuin, zoals ik in mijn huisje in Zwitserland doe, of voor een pic nic op het gras. of om buitens huis warm te blijven. Ik heb er vier in mijn collectie, maar ik heb mijn modellen gewaar schuwd, probeer niet om er jon gensachtig mee te lopen, dan ont sla ik je op staande voet. Vergeet nooit, dat jullie meisjes bent". Broeken of geen broeken, Cha nel wil dat vrouwen vrouwelijk blijven. „Neem nu eens dit pakje dat ik draag", zei ze sprekend over haar grege cardigan van het vorige seizoen. „Ik heb de tweed ontworpen en ook geweven. Ik voegde er net genoeg roze wol aan toe om leven te brengen in de grege wol. Neem mijn jasje, nu zou ik het korter maken niet langer dan het heupbeen, dat is jonger, maar dan moet de rok anders gesneden worden om de slanke benen langer te doen lij ken. Ze vertelde dat haar collectie Schotse tweeds zal vertonen. Over Brigitte Bardot, die af en toe kleren van Chanel draagt, zei ze: „Als ze maar eens die foto grafen van zich af zou houden. Dat moet ze doen in haar eigen belang, ze moet ze niet aanmoe digen". „Kant? Ik ben dol op kant, zei ze, daarbij haar rok opzij optrek kend. U ziet. mijn broekjes zijn met kant afgezet, en kant voor de avond is een gebiedende eis in de garderobe van elke vrouw". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Ook al is het stil in de politiek, de Fransen die niet met va kantie zijn behoeven zich niet te ver velen, want iedere ochtend en iedere avond staan de kranten vol over een aan alle kanten stinkend proces voor een jury-rechtbank in Aix-en-Pro- vence. Vooral het publiek in de zaal krijgt waar voor zijn geld, want tij dens de debatten wisselen, liefde, haat en geld elkaar af. Het slacht offer is vermoord en ook de dader ligt figuurlijk gesproken op het kerk hof, want geen van de beklaagden heeft het natuurlijk gedaan. De hoofdpersonen zijn Harlette, een vrouw van 42, Padovani, 57 en Jo l'Aixois van 30. De inzet was een kasteel, eigendom van graaf Jacques de Regis, een man van 70 jaar. En bij hem was in dienst Lucia Izoard, 65 jaar, die het spel van liefde en haat met haar leven heeft betaald. De kasteelheer wordt ons afgeschil derd als een libertijn van de vorige eeuw. Een man van cultuur die niet alleen in zijn vervallen kasteel waar devolle schilderijen, maar ook nog vrouwen bewonderde. En omdat-ie geld had, dongen twee vrouwen naar zijn gunsten: Harlette en Lucia. Als alles waar is wat de akte van beschuldiging ons van Harlette ver telt, dan is deze vrouw een feeks. Voor ouden van dagen had zij een bijzondere belangstelling, althans als die oudjes geld hadden. Zij verzorgde hen goed, maar zodra zij aan Harlet te hun geld hadden vermaakt, gin gen ze dood. De vraag is dus gesteld of Harlette niet een tweede Landru in vrouwengedaante is. Zij met Padovani wisten het kas teel binnen te dringen en naar de gunst van de kasteelheer te dingen. Padovani deed dat op zijn manier en Harlette op de hare, waarover wij maar verder zullen zwijgen. Aan Harlette wordt de bedoeling toege schreven de kasteelheer op zijn oude dag te hebben willen trouwen om op die manier aan het kasteel en aan zijn duiten te komen. Haar mede dingster was Lucia en die moest dus verdwijnen. Niet voorgoed, maar voor een paar maanden en in die tussentijd zou Harlette de bruid en de kasteelheer de bruidegom zijn ge worden. Een handlanger werd gevonden, volgens de akte van beschuldiging in de persoon van Jo l'Aixois. Lucia werd door een geheimzinnig tele foongesprek uit Marseille naar het plaatselijke postkantoor gelokt. Har lette en Padovani stonden op de uit kijk om te waarschuwen dat Lucia naar buiten kwam en Jo l'Aixois zat nog altijd volgens de akte van be schuldiging, achter het stuur van zijn wagen. Hij gaf vol gas reed Lucia aan, maar veel te hard volgens af spraak. Zodat de arme Lucia twee dagen later de eeuwigheid in ging. Zonder getuigen zou men aan een banaal verkeersongeluk hebben kun nen denken, maar de voorzienigheid zorgde voor een vrouw uit de buurt die alles voor haar ogen zag gebeu ren, maar helaas geen nauwkeurige beschrijving heeft kunnen geven van de moordenaar. Aangezien het binnen en buiten de rechtszaal van Aix gloeiend heet en benauwd is, zijn tijdens de zittingen de incidenten niet van de lucht ge weest. Een kapitein van de gendar merie in Aix heeft het gehele voor onderzoek geleid, is speciaal van va kantie teruggekomen en aan zijn vastberaden optreden is te danken dat de vermoedelijke daders achter de tralies gingen. Hij is een koele, stugge man uit het noorden die zijn weetje weet en voor de duivel niet bang is. Niet bang voor Harlette, die hem voor een grote leugenaar heeft uitgescholden. En ook niet bang is voor de acht advocaten, aan wiens adres hij als getuige zei: „Ik word niet betaald voor dingen die ik wel denk maar niet zeg". Als kakelende kippen sto ven alle advocaten op hem af: dat lieten zij zich niet zeggen. De voor zitter moest de zitting donderdag een uur vertragen om de scherven weer aan elkaar te lijmen, geholpen door genoemde kapitein die toegaf dat hij spijt had, niet zozeer van zijn woor den, maar wel van het incident. Voor rechtbank en juryleden is de grote moeilijkheid om te bewijzen dat Jo l'Aixois de moordenaar en Harlette en Padovani de aanstichters zijn geweest. Aanwijzingen zijn er genoeg, maar het bewijs valt moeilijk te leveren. De graaf zelf is niet ter zitting verschenen. Hij heeft zich la ten verontschiddigen met een me disch attest, waarin staat dat hij niet transportabel is. Wel is hij op het televisiescherm geweest, waar bleek dat de oude heer nog deksels goed bij zijn verstand is. RENO, NEVADA (AP) Geschokt door de geval len van homosexualiteit en door het nachtelijk geschreeuw en getier van de gevangenen, hebben 23 rechters na een nacht experimentele opsluiting een gevangenis bij de stad Carson verlaten. De rechters die een cursus volgen aan de uni versiteit van Reno in Ne vada, waren vrijwillig een nacht in die gevan genis gaan zitten. Rechter E. Newton Vic- ker uit Kansas, die ver telde hoe de gevangenen 's nachts te keer gingen en met blikken tegen hun celmuren sloegen, meen de, dat de staat Nevada er goed aan zou doen de gevangenis met bulldo zers met de grond gelijk te maken. Vickers die zich als een dier in een kooi had ge voeld zei, dat er iets moet gebeuren om „die jongens te helpen als ze er uit komen." Vijf rechters brachten de nacht door in een zame opsluiting in dat gedeelte van de gevan genis dat ,het krot' wordt genoemd. Automatische toiletten in elke kale eenmanscel spoelen elke zeven minuten door met een lang en diep gebrul, dat de rechters de hele nacht wakker hield. Ge schreeuw van de celbe woners maakte de nacht nog erger. Rechter J. Bryan uit Washington zei: „Het was vreselijk. Behalve in som mige gevallen voor be scherming van de maat schappij zijn er geen goede redenen om iemand op die manier zonder dat hij iets te doen heeft, op te sluiten." Hij had ver nomen dat 30 dagen in het krot heel gewoon is. Rechter Plummer M. Shcarin van Maryland zei: „Ik ben wel eens door collega's beschuldigd dat ik te mild ben. Ik was al een soort hervor mer. Nu zal ik dat nog meer worden."

de Stem | 1970 | | pagina 11