Proef sluiting Haringvliet soepel verlopen Tegenspraak Ky en Rogers over situatie Cambodja BEHANG EURO-BEHANG Weer mensen nodig Andreotti formateur in Italië Tamelijk koel IN EIGEN SCHADUW VIER DODEN IN ZEELAND IN 1 KORT Jelande VEEL HALEN - WEINIG BETALEN jntoonsteilingen Hoogwater „Nauwelijks last" Langste schip GEVECHTEN OM STAD Portugese actie in Mozambique Ruimtevaarders bezorgd voor hun ruimteschip Andere functie voor perschef Vaticaan Lijk oud-premier Gaïllard gevonden Brief Hansweert RICHARD ROSS (AMSTERDAM) WERELD KAMPIOEN GOOCHELEN Geheimzinnig vliegtuigwrak Zes arrestaties krakersactie in Amsterdam MAANDAG 13 JULI 1970 6: Middagvoorstelling „Frani |ondershow" voor kinderen; -14 jaar. jtdam iwburg, 20.15 uur: Wereld-; les der Goochelkunst, special JfYed Kaps. r Theater, Kruiskade, 14.3IL 1 21.30 uur: Internationaal V| ïprograma m.m.v. The Mou Saskia en Serge en het lica Theater Orkest o.l.v. loek. aurenskerk, 20.15 uur: Org;: prt door Marie-Claire Alain.| luisplein, 15 uur: 1 heishow. ERPEN [ten, 15 en 20 uur: Internat] 1 Volksdansfestival. Schietingen 'ACHT (B.) je Bock, 15 uur. peldijk ernimmen, 15 urn. Diversen Jctplein, 20 uur: Concert do' plaatselijke muziekvereniginj lur: Muzikale rondgang en co! door „Luctor et Emergo". voor deze rubriek tel. 0118ti of Postbus 116 in Middelhui EKERKE ■rdcri.i „Anno 1668", Valken! feeg 33: Expositie schilderij] iarellen en tekeningen van Ej Wierenga (t.m. 11 aug. Dj 10—21 uur). iiseum voor N.- en Z.-Bevelai ïgelstraat 13, „Kunst in het An" (oude tegels). Geopend:: n, vr. 10—12 en 13.30—17 u| t. 14—17 uur (tot 1 sept.). I SX >ekh. Van Geyt: Expositie Jan Loden, Johnny Rolf. Jan v, faart en V. v. d. Willigen, cej iek (t.ra. 31 aug.). Werkd. 9-! —18 uur, zon. 1417 7uur. ladhuis: Expositie van schilt jrnelis Lemair uit Eindhoven, ;.m. 26 juli). Irtgene [aierie „Les deux chapeaux": I jsitie schilderijen en tekening ;.m. 31 juli). tadhuis: Expositie zeegezicht m K. C. Bakker uit Den He!t| .m. 14 aug.). Dag. van 9—21 i jdelburg 5jksarchief, St.-Pieterstraat lomertentoonstelling „A is een] apje", het onderwijs op de l.s.l ieeland in de eerste helft vanj orige eeuw (tot 30 aug.). liniatuur Walcheren: Dag. t.m, |ug. van 922 uur. Van 1 t.m: :pt. van 918 uur. Bentliem en Jutting, Lange (elft. Expositie van Russische jonen. Ma. t.m. zat. van 918 f jt.m. 31 aug.). Lbdij: „Spel van klank en hei] idere woensdag-, donderdag- rijdagavond (t.m. 4 sept.). 'léeshal stadhuis en Zeeuws I jum: Expositie werk hedencM kunstenaars „Letterlijk en figuj Ijk" (t.m, 30 aug.). Ma. t.m.f .0—17 uur; zon. 13—17 uur. ITTERDAM (e Doelen: Expositie „Muziek] le penning". Collectie van 11 -jenningen (t.m. 23 aug.). I Maritiem Museum, Burg. s'Jacol plein 8. Expositie „En de hal groeide voort, 19451970" (t.rï sept. Dag. van 1017 uur. van 11—17 uur. Rotterd. Kunststichting, Kunst!] Zuid, Zuidplein. Expositie AlpW Mineur (t.m. 2 aug.). Werkd. 1017 uur, zon. van 1217 Rotterdamse Kunststichting, Ki plein 40. Expositie indexamen-i werk leerlingen Rotterdamse demie (t.m. 2 aug.). Werkd. 10- zon. van 1217 uur. LUIS Raadskelder Stadhuis Schilderij] tentoonstelling van Belgische st ders. Dag. van 1012 en 1* uur (tot 1 september). t.-anna ter muiden Voormalig gemeentehuis. Tentof stelling schilderijen van Jos But] schilderijen en beeldhouwwerk] J. de Meester de Betzenbrouck j Geopend dag. 1012 en 141" (tot 15 sept.). EERF, Schotse huizen. Expositie Steiq Mrozenski, houtgravures, h°wi lustraties, gelegenheidsgrafiek (t.m. 1 5sept.). LISSINGEN Britannia: Expositie schilderij® Piet Bulthuis (t.m. 31 aug.)- Sted. Museum: Expositie „VhS gen van Ver en Nabij" (t-®> juli). Ma. t.m. zat. 1012 en 17 uur, zon. van 1417 uur. YESTDORPE Galerie Troutzaete: Zomertent1* stelling van schilders, beeldhou wers en pottenbakkers (t.m, aug,). Ma. t.m, zat. van 9—18"] zon. van 1418 uur. ZIERIKZEE Gravensteen: Tentoonstelling, serij en scheepvaart „Z.Z.-'70 (t.m. 13 aug.). Werkd. van lw en 1921 uur. ANTWERPEN „Het Sterckshof" te Deurne. positie „Fotografie in België 1"' 1940" (t.m. 12 sept.). Meir 50: Tentoonstelling „Het ninklijk Paleis Bouwer en woners" (t.m. 6 sept.). Elke van 1220 uur. Zat., zon. en iee dagen van 1018 uur. Morgen, dinsdag 14 juli. Bergen op Zoom: 11.08 en 'Hansweert: 10.23 en 22.58, ^a.i Drimmelen: 14.01, Temeuzen: en 22,30, Vlissingen: 9.28 en 2 Wemeldinge: 10.58 en 23.24. hellevoetsluis/den haag De proefsluiting van de Haringvliet- dam en het daarmee gepaarde gaande uitblijven van getijdenbewegingen van het water in het omvangrijke deltagebied erachter is „bijzonder goed en soepel verlopen". „Op ieder gebied precies zoals we hadden ver wacht. Of eigenlijk nog beter", aldus ir. H. Ferguson, hoofdingenieur-di recteur van de Deltadienst van Rijks waterstaat. Voor zover het gisteren was te overzien heeft de proefsluiting geen nare complicaties gehad voor de scheepvaart en bedrijven op of aan het water. Met opzet heeft waterstaat liet weekend gekozen en bovendien nog nachtelijke uren. Een dikke 200 technici en andere deskundigen van Rijkswaterstaat en een groot aantal personeelsleden van aannemersbedrij ven zijn in de nacht van zaterdag op zondag in de weer geweest. Overal zfjn metingen en waarnemingen ver richt. „We hebben zeeën van gege vens, die we in de komende dagen nader zullen uitwerken", aldus ir. Ferguson. „De sluiting is heel nuttig geweest en we hebben ook al is dan alles volbens verwachting gelopen weer veel van de natuur geleerd. Voor de sluiting van het Rrouwershavense Gat in het bijzonder hebben we enorm veel opgestoken. We hebben een voorproefje van de werkelijk heid gekregen bij de sluiting van het Brouwershavense Gat en uiteindelijk de Oosterschelde", aldus ir. Ferguson. Zoals bpkend zullen deze dammen geen sluizen krijgen, maar moeten ze met behulp van betonblokken en caissons worden aangelegd. Ir, N. van der Weele, hoofd van de siuitingswerken in het Haringvliet, vertelde ons gisteravond dat er zich geen complicaties van enige allure hebben voorgedaan. „We hebben kunnen zien hoe het gebied van de noordelijke Delta reageerde op het welbewust opgeroepen grote verval. Het is allemaal erg lekker verlopen". Er bleek een hogere stand van het zeewater te zijn dan aanvankelijk was berekend en ook de Rijn voerde meer water aan dan was verwacht. Hierbij was van belang hoe de Haringvliet- dam zich zou houden bij het grote verval en het gewijzigde stromings beeld in de bovendelta. De dam heeft de beproeving goed doorstaan. Uiteraard zaten er lekken in het brede „bed" van betonblokken en zand, die door het drukverschil spui tend aan het licht traden. Met een mengsel van warm zand en een per centage verhitte bitumen zijn deze poriën dichtgespoten. Ook dit expe riment is goed geslaagd. „Deze wijze van dichting heeft hoop gegeven voor de toekomst. Beter nog dan we ver wacht hadden. Met normaal zand lukken zulke nadichtingen niet", al dus ir. Van der Weele. Zoals bekend zaï in het komende weekend nogmaals een dergelijke proefsluiting als in dit weekend worden uitgevoerd, maar dan bij hoogtij. ln Drimmelen en de Biesbosch heeft men van de proefsluiting nau welijks last ondervonden. De rijks politie te water van de post Drimme len had aan de nogal ingrijpende ver andering van de waterhuishouding zelfs niet een extraklusje te danken. „Er is helemaal niets gepasseerd. In feite hebben we het nog gemakke lijker gehad dan anders, want het water stond hoger dan normaal bij laag tij", aldus de wachtmeester eer ste klas C. van Loenhout. „Omdat de schuif van de sluis twee uur voor laagwater dicht ging en er nog wat bovenwater bijkwam hadden we een waterstand die nog bijna zestig centimeter boven laag peil was", legt de wachtmeester uit. „Ik geloof niet dat er iemand last van heeft gehad. De boten die normaal ook al in de Biesbosch overnachten zijn nu natuurlijk evenmin verrast. Toen de watersporters vanmorgen (zondag, red.) wakker werden was de normale toestand al lang weer hersteld. Bij mijn weten heeft de proefsluiting nergens moeilijkheden opgeleverd", aldus wachtmeester Van Loenhout gistermiddag. De heer C. Ebert, die voornamelijk aan sportvissers roei- en kajuitboot jes verhuurt, zegt wei hinder te heb ben ondervonden: „De vissers die zondagmorgen al vroeg kwamen va ren beweren een slechte vangst te hebben gehad. Volgens hen was dat te wijten aan het feit dat er nauwe lijks stroming ln het water was. Som migen beweerden zelfs dat ze niet meer zouden terugkomen. Voor mij is dit weekend dan ook al een klein voorproefje geweest van de situaties die ons na oktober nog te wachten staan. Dan zal ik van de roeiboten moeten overstappen op de plezier jachten. Ik zal vanwege de sluiting van het Haringvliet wel in mijn por temonnee moeten tasten", aldus de heer Ebert. Het oordeel van de heer G. Jaars- ma, directeur van de exploitatie maatschappij .jachthaven Drimmelen' die aan de haven zetelend voortdu rend de vinger aan de Biesboschpols houdt, is daarentegen van andere aard: „We hebben niet één melding van een vastgelopen watersporter binnengekregen. We hebben er hier niets van gemerkt. Hoogstens kan het zijn dat sommige watersporters de haven niet hebben durven uitgaan", aldus de heer Jaarsma. VEROLME VOLOP IN ORDERS (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De toekomst van het Verolme-concern ziet er redelijk rooskleurig uit. Het concern heeft momen teel volop werk. Er zijn weer vacatures en er kan een flink aantal mensen worden aangetrokken. Dit zei de president-directeur van het Verolme-concern, de heer W. Scheffer, zaterdag na de tewaterlating van de mammoettanker „Esso Europoort" (255.000 ton) op de werf te Rozenburg. Verolme heeft in de afgelopen we ken enkele „belangrijke nieuwbouw- opdrachten" geboekt. Op de NDSM-; werf in Amsterdam zullen twee 225.000-tons tankers worden gebouwd. De schepen zullen eind 1973 en mid den 1974 worden opgeleverd. De heer Scheffer deelde niet mee wie de op drachtgever is voor deze, miljoenen- order. Daarnaast is een order ontvangen voor de bouw van twee bulkearriërs van 35.000 ton. Deze schepen worden op de werf in Alblasserdam gebouwd. De heer Scheffer toonde zich opti mistisch wat betreft de Nederlandse scheepsbouw. Hij baseerde zijn visie op de „reeds gebleken positieve hou ding van de regering ten aanzien van de scheepsbouw en op de inmiddels aan de werven verstrekte opdrach ten". De president-directeur van het con cern sprak zijn erkentelijkheid uit voor de hulp van de regering, toen het concern vorig jaar in ernstige li quiditeitsmoeilijkheden was beland. ROME (DPA-RTR-AFP) De Italiaanse president Guiseppe Sara- gat heeft de fractieleider van de christen-democraten in het huis van afgevaardigden Giulio Andreotti met de vorming van een nieuwe regering belast. Andreotti heeft de opdracht, een nieuwe vier-partijen regering te vormen, „in beraad gehouden' m.a.w. hij zal de formatie-opdracht niet aanvaarden indien de komende dagen uit zijn gesprekken met de leiders der christen-democraten, so cialisten, sociaal-democraten en re publikeinen zou blijken dat geen overeenstemming kan worden be reikt. De eerste reacties in politick Rome komen er alle op neer dat men Andreotti een kans van slagen van 50 pet. geeft. Ook de twee vorige kabinetten waren coalitie-regeringen. Ze zijn beide „gesneuveld". „Het beleid van de regering heeft ons in staat gesteld nieuwe opdrachten te aanvaarden, waardoor de werkgele genheid veilig kon worden gesteld. Niet alleen het Verolme-concern met zijn werknemers is daarmee gebaat, maar ook de zeer vele Nederlandse toeleveringsbedrijven", aldus de heer Scheffer. De „Esso-Europoort" is met zijn 348 meter het langste schip ter we reld. Het is de derde 225.000-tons tan ker die Verolme voor Esso heeft ge bouwd. De werf heeft opdracht voor nog eens twee Esso-tankers. De president-directeur van Esso Nederland n.v., drs. J. A. Baart, zei na de tewaterlating dat Esso er op het ogenblig van uitgaat dat schepen in de klasse van 200.000 tot 250.000 ton voorlopig de optimale grootte hebben voor een efficiënt olietrans port van de Perzische Golf via Kaap de Goede Hoop naar Europa. De heer Baart had daarbij de volgende bere kening: het gemiddelde tankschip meet op het ogenblik nog 35.000 ton. Stelt men de gemiddelde transport kosten van een 80.000 tonner tot 60, 100, dan verminderen de transport- gosten van een 80.000 tonner tot 60, en die van een 200.000 tonner tot rond 40. Bouwt men schepen van meer dan 200.000 ton, dan verloopt de kos- ten-degressiecurve vlakker. Bij tan kers van boven de 250.000 ton kun nen, zo zei drs. Baart, de experts geen kostenvoordelen meer onder scheiden. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opge steld door het K.N.M.I.: tamelijk koel en enigszins onbestendig zomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge- middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 w>t 9; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp. 1 tot 4 graden onder nor- maal; kans op een droge periode van i minstens 12 uur: 70 procent; kans I op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. PHNOM PENH (Rtr/AFP) Na felle gevechten, die reeds zaterdag morgen begonnen, zijn een duizendtal militairen van de Vietcong en Noord- Vietnam er in geslaagd het grootste deel van de Cambodjaanse stad Kiri Ron, 90 km ten zuidwesten van Phnom Penh, te bazetten. Een klein garnizoen van het Cambodjaanse leger dat zich aanvankelijk geducht tegen de aanvallers verzette is uit de barakken verjaagd en heeft zich volgens de laatste berich ten verschanst in de heuvels rond de stad. In zijn eigen schaduw lijkt dit jacht, de twaalf meter lange „Heritage", een vreemd vaartuig. De foto (pal boven het schip genomen) bedriegt echter. De holle zeilen geven het jacht alleen een ander aanzien. Het Cambodjaanse opperbevel in Phnom Penh is druk doende het uit ongeveer 400 man bestaande garni zoen te versterken. Daartoe zijn 15 helikopters opgestegen van het vliegveld Poehentong bij Phnom Penh. Volgens welingelichte kringen zullen deze helikopters troepen op pikken in de provinciehoofdstad Kompong Speoe en ze trachten over te brengen naar Kiri Ron. De bezette stad is strategisch niet zo bijzonder belangrijk, verscheide ne ambassades en vele hoge Cam bodjaanse autoriteiten hebben villa's in de stad. Die waren reeds voor de gevechten uitbraken alle leeg. Intussen is de Zuidvietnamese vi ce-president Ngoeyen Cao Ky vanuit Saigon in Bangkok aangekomen. Hij zal er drie dagen blijven voor be sprekingen met de militaire leiders van Thailand. Bij aankomst op het militaire vliegveld van Bangkok zei Ky bezorgd te zijn over de situatie in Cambodja. Hij wilde echter niet verder uitweiden. V.S.-minister Ro gers van buitenlandse zaken heeft in Londen gezegd dat de situatie in Cambodja „gunstiger is dan op het eerste gezicht lijkt". „Er is geen sprake van een burgeroorlog en de regering Lon Nol wordt gesteund door de jeugd, de intellectuelen en de boeddhistische monniken. Het één miljoen tellende leger van Zuid- Vietnam is gereed om de Cambod- janen te helpen. Voor de eerste maal werken de vier landen in dit deel van de wereld, Laos, Zuid-Vietnam, LOURENCO MARQUAS (AFP) - De Portugese strijdkrachten zijn begonnen met een nieuwe actie te gen „de schuilplaatsen van de terro risten aan de noordgrens", zo heeft ■j-ineraal Kaulza de Arriaga, opper bevelhebber der strijdkrachten ln Mozambique, bekendgemaakt. De operatie, genaamd „Gordiaanse knoop', moet „voor eens en voor altijd een eind maken aan dirt voor naamste verbindingspunt van de ter roristen bij de noordgrens", zei hij. HOUSTON (Reuter) Alan Shepard en Edgar Mitchell, die de volgende maanlanding moeten ma ken, hebben toegegeven dat zij zich zorgen maken om hun ruimteschip, omdat het moreel onder de werk nemers op Kaap Kennedy niet al te best meer is. De begrotingsbesnoeiingen en het uitsmeren van het Apollo-program- ma over een langere termijn, zijn vooral op Kaap Kennedy hard aan gekomen, waar het ruimteschip in elkaar wordt gezet en daarna ge lanceerd. Het feit dat het onder zoek inzake de Apollo-13 aan het licht heeft gebracht dat bepaalde procedures op Kaap Kennedy me de de oorzaak waren van het mis- ROME (RTR-KNP) De pers chef van het Vaticaan, mgr. Val- lainc, is van zijn functie ontheven. De paus heeft hem benoemd tot hulpbisschop van Siena. Over die reiden varn zijn ontslag zijn geen bijzonderheden bekend ge maakt, maar de voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor de massamedia, mgT. Martin J. O'Con nor heeft verklaard dat de paus met deze benoeming zijn bijzondere waardering voor mgr. Vallainc heeft willen uitdrukken. Ook is niets be kend geworden omtrent een eventu ele opvolger of verandering in het systeem van de voorlichting. Mgr. Vallainc heeft van het begin van het tweede Vatikaanse concilie en met enige onderbrekingen tot op heden de leiding gehad van de pers zaal in het Vaticaan. (ADVERTENTIE) voor NU EXTRA GOEDKOOP reeds vanaf 1,10 p. rol 1,28 1,48 1,78 WASBAAR VOORGELIJMD v.a. 5,50 GRANOL BEHANG v.a. 5,98 HOUTBEHANG v.a. 6,95 VEEMARKTSTRAAT 26 BREDA lukken van de reis, blijkt evenmin bevorderlijk voor het moreel. Shepard, de eerste Amerikaan die de ruimte inging (negen jaar geleden), is commandant van de Apoilo-14, die op zijn vroegst 31 ja nuari naar de maan zal vertrekken. Het derde bemanningslid is Stuart Roosa. Shepard en Mitchell zeiden de komende maanden te zullen trach ten het moreel onder de medewer kers aan het ruimtevaartprogram ma op te schroeven. Het aantal te- werkgestelden bij Nasa en contrac tanten op Kaap Kennedy is vorig jaar gedaald van 26.000 tot 16.500. Het ruimtevaart-centrum heeft be kendgemaakt dat wegens de begro- Shepard. bezorgd. tingsbezuiniging tweehonderd man kantoorpersoneel zal worden ont slagen. Er werken ongeveer 4270 mensen op de kantoren. Shepard zei dat de ruimtevaar ders teleurgesteld zijn omdat het publiek niet zo geestdriftig is voor het ruimtevaartprogramma als wij. Zij zijn wel enthousiast wanneer het opwindend wordt, maar dat taant al gauw als er wat tegenslag of moeilijkheden komen", zei hij. De geleerden zullen buitengewoon teleurgesteld zijn wanneer het maanlandingsprogramma zal wor den beperkt, zoals de Nasa momen teelt overweegt, aldus Shepard. (Van onze correspondent). PARIJS Het stoffelijk over schot van de vroegere minister-pre sident Felix Gaillard, die donderdag voor de kust van Bretagne met zijn zeiljacht verongelukte, zal maandag ter aarde worden besteld. Omdat alle vier opvarenden, twee mannen en twee vrouwen, om het leven kwamen is de oorzaak van de ramp niet met zekerheid vast te stellen. Maar men neemt algemeen aan dat aan boord van het schip elf meter lang brand is uitgebroken die Felix Gaillard, een goed zeiler, pro beerde te blussen. De vrouwen trok ken hun zwemvesten aan en gingen in een kleine reddingssloep, maar die sloeg om en belden verdronken. Door de brand is het pas-gevulde benzine reservoir ontploft waardoor de twee mannen gewond en ver minkt in zee terecht kwamen en het leven lieten, Felix Gaillard, die 51 jaar is ge worden, was op zijn 38-ste jaar de jongste eerste minister van Frank rijk. Zijn specialiteiten waren finan ciën en economie. In zijn part!) stond hij aan de rechtervleugel. Thailand en Cambodja, samen tegen de gemeenschappelijke vijand", al dus Rogers. In Washington is een brief gepu bliceerd van 87 senatoren aan de Noordvietnamese premier Pham van Dong, waarin zij schrijven dat het vrijlaten van de Amerikaanse krijgsgevangenen een belangrijke stap naar de vrede in Zuidoost-Azië zou zijn. Senator Birch Bayh (democraat, Indiana), die de brief heeft opge steld, zei dat deze is gepubliceerd om aan te tonen dat de Amerikanen een zijn wat de kwestie van de krijgsgevangenen betreft, hoe zij verder ook over de oorlog mogen denken. De brief is ondertekend door se natora van beide partijen, zowel dui ven als George McGovem, een der eersten die kritiek leverden op de oorlog, als Strom Thurmond, een havik. Senator Edward Kennedy heeft de Zuitvietnamese regering beschuldigd van onmenselijke behandeling van gevangenen, naar aanleiding van het rapport over de tijgerkooien in Con Son. „Hoe kunnen wij in congres en senaat aan Noord-Vietnam vragen onze gevangenen goed te behande len, wanneer de Zuitvietnamezen zelf nun gevangenen onder de meest onmenselijke omstandigheden bewa ren?" VERVOLG VAN PAGINA 1) Op die WestemscheWie ter hoogte van Bam&weert bij boei 49 kwam gister morgen om 08.12 uur die Zuiidiafri- kaamse zeeboot Stellenbosch (groot 6.609 brutoreigisterton) in aanvaring met het uit Rotterdam afkomstige Nederlandse biirunienivaartuig Samidiria, groot 875 ton. De Samdria wilde de vaargeul oversteken juist op het mo ment dat de uit zee naar Antwerpen oipstomende Zuidafrikaanse boot kwam aanvaren. De Sandria werd midscheeps geraakt en zonk meteen., Aan boord van het schip bevonden zich die 20-jarige schipper Robinson die Jong en zijn zuster de 23-jarige Luca de Joing, beiden afkomstig uit Rotterdam. Deze twee drenkelingen werden aan boord genomen van het douanevaartuig Snip dat toevallig uit de haven van Hansweert de Wesfer- sohedde opvoer. Dit vaartuig heeft de twee drenkedinigen te Hansweert aan land giezet. De Sandria ligt in die vaar geul en levert gevaar op voor de scheepvaart. Bij laagwater staat bo ven het wraik 5% meter water. De plaats is voorzien van een wrakkein- lichtboed. Het ongeluk ontstond doordat uit de haven van Hansweert juist een aantal schepen de Westerschelde op voer die uit de sluis te Hansweert waren geschut. Het vaartuig, dat mid scheeps is geraakt, meende nog de vaarweg te kunnen passeren, zonder daarbij gevaar te lopen te worden aangevaren door de Steilienbosch, die onderweg was met stukgoed naar Antwerpen. De Sandria zelf was ge laden met 875 ton staal en onderweg naar Temeuzen. De Sandria was een nagenoeg nieuw binnenvaartuig. PARIS PRESSE, een van de vijf Parijse avondbladen, is zaterdag voor het laatst verschenen. KAPITEIN-GENERAAL Augustin Munoz Grandes, van 1962 tot 1967 de tweede man in Spanje is in Madrid overleden. Hij was 74 jaar. DE AMERIKAANSE zakenman Owen Smits, eigenaar van belang rijke firma's in Guatemala is - volgens zijn echtgenote - ontvoerd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De 25-jari- ge goochelaar Richard Ross uit Amsterdam heeft het wereld kampioenschap goochelen ge wonnen. Tijdens het internatio naal goochelconcours, dat deze week in het RAI-congrescen- trum in Amsterdam werd ge houden, verwierf hij de Grand Prix 1970. Zondagmiddag maak te de jury de prijs bekend en werd de gelukkige in de grote zaal van het congresgebouw ge huldigd. De Amsterdammer had liet de afgelopen dagen moeten opnemen tegen ongeveer 125 goo chelaars, allemaal van grote naam en afkomstig uit alle delen van de wereld. De Nederlanders hebben zich tijdens dit concours, waarbij on geveer 1300 medebroeders in de kunst aanwezig waren, goed ge weerd. Behalve Richard Ross vielen nog zes andere landgeno ten in de prijzen. Tel Smit kreeg de eerste prijs voor het onder deel manipulatie. Een derde prijs voor algemeen goochelen werd toegekend aan Ad Klein. Armandi won tegelijk met Top per Martyn uit Zweden de eer ste prijs voor komisch gooche len. René Petrie eindigde op de eerste plaats voor zijn kunsten op het gebied van de micro ma gie. Met kaarten haalde Dick Koornwinder de derde prijs in de aloude tak van goochelkunst. De metro magic show werd 2e in de categorie illusionisme. Deze internationale kracht meeting van goochelaars wordt eens in de drie jaar georgani seerd door de FISM, de Federa tion Internationale des Sociétés Magiques. Voor Nederland heeft Fred Kaps al drie keer het we reldkampioenschap gewonnen. CASABLANCA (AFP) Op een helling van de Oukaimeden, een bij na 3.300 meter hoge berg ten zuiden van Marrakech, is het wrak gevon den van een vliegtuig dat geen en kele registratie droeg en de lijken van acht mammen die geen idenitdtedlts- papieren maar wel lichte wapens iin hun bezit hadden. Aangenomen wordt dait het vlieg tuig tegen het begin van de winter tegen de berg te pletter is gevlogen toen het huurlingen naar Biafra bracht. AMSTERDAM (ANP) De poli tie in Amsterdam heeft zaterdag middag zes jongelui gearresteerd, die zich op een of andere wijze misdragen zouden hebben tijdens een krakersaetie in de hoofdstad. Vier van hen kregen een proces verbaal wegens verstoring van open bare orde, één wegens baldadigheid jegens de politie en de laatste we gens een poging tot vernieling van een politievoertuig. De ongeveer honderd jongelui, die in optocht de binnenstad waren doorgetrokken om, zoals zij zeiden, een groot aantal woningen te kra ken, zijn na enkele uren uit elkaar gegt-an zcnd'r r een pamid te zijn bin nengedrongen. DE WESTDUITSE Bondsdag heeft een aantal belastingvoorstellen goed gekeurd, die Uia doel hebben de in flatie tegen te gaan. DE BEWONERS van de straat die de grens vormt tussen Kerkrade en het Westduitse Herzogenrath kunnen weer bij elkaar op bezoek gaan zonder tijdrovende omwegen te ma ken. In de 40 cm hoge betonnen (grens)muur in hun straat zijn door gangen gemaakt. TURKIJE zal de oudheidkundige onderzoekingen door buitenlanders verbieden als Europese en Ameri kaanse musea blijven weigeren de talrijke oudheden terug te geven, WILLY BRANDT is in Rome aan gekomen voor een bezoek aan het Vaticaan en niet-officiëie hesprekin- gen met Italiaanse leiders. DE POLITIE in Djakarta heeft een aantal mensen gearresteerd van wie beweerd wordt dat zij lid'zou den zijn van een ondergrondse com munistische beweging. IN ATHENEN zijn drie leden van het patriottisch front van Theodora- kis tot langdurige celstraffen ver oordeeld.

de Stem | 1970 | | pagina 3