De hete zomer van 1870 Hete zomer in V.S. begint met relletjes rnco MOORD OP ZWARTE JAN" OPGELOST Ongevaarlijke DDI-variant ontwikkeld FRANS-DUITSE OORLOG BEGIN VAN EEN EEUW GEWELD Méér rente van uw zelfs tot 8 toe F.van Lanschot PRETTIGE VAKANTIE Ook wij gaan er een paar weekjes uit Kogelvrije ramen in politiebureau DR. CORN. VERHOEVEN 5%% 5 3A% 6 ¥4% 7% 7 ¥4% 73A% 8 ¥4% ZATERDAG TI JULI 1970 Een protestbetoging: van een moedige minderheid wordt door de krachten van de heersende orde uit elkaar geranseld. Beide gravures werden ontleend aan het bekende weekblad „L'Iliustration" uit de woelige julidagen van 1870. (ADVERTENTIE) De Franse zwijgende meerderheid van 1870 begroet de oorlog met geestdrift. Aan de Herdenking van de honderdste verjaardag van het uitbreken van de Frans- Duitse oorlog op 15 juli 1870 is weinig eer te behalen. Duitsland heeft de schijn te gen zich, maar ook niet meer dan dat. In de eerste plaats ai omdat er op dat moment niet van Duitsland, maar van Pruisen sprake was. Het is waar dat dit land met Bis marck als politiek leidsman al tien jaar bezig was zijn stempel op de Europese po litiek te drukken en dat het de oorlog- zowel tegen Dene marken als tegen Oostenrijk, niet schuwde om zijn doel te hereiken. Maar in julie 1870 had het gewa pende conflict gemakkelijk verme den kunnen worden. Frankrijk, te recht beducht dat het door een neef van de Pruisische koning op de vacante Spaanse troon toe te laten door een Germaans cordon z«u worden ingesloten, kreeg ge daan dat Wilhelm de Eerste zijn neef Leopold bewoog van de reeds aanvaarde kandidatuur af te zien. Met die diplomatieke genoegdoe ning toonde men zich in Parijs niet tevreden. Opnieuw werd am bassadeur Benedetti naar Ems, waar Wilhelm kuurde, gestuurd om de toezegging los te krijgen dat er nooit meer een Hohenzol- lern belangstelling voor de Spaan se troon zou tonen. Een wat impertinente vraag, welke om een gelijksoortige af straffing vroeg. Bismarck greep z'n kans. Hij adviseerde zijn vorst de Franse ambassadeur niet meer te ontvangen en deed daarvan mede deling in het beruchte Emser tele gram waarin, deze weigering nog extra nadruk kreeg door de toe voeging dat de koning „door zijn adjudant had laten meedelen dat hij de Franse gezant niets meer te zeggen had". Wie gewend is geraakt aan de toon waarin sommige regeringen tegenwoordig hun diplomatieke correspondentie plegen te voeren, kan zich nauwelijks voorstellen dat dergelijke papieren beledigin gen tot zoiets verschrikkelijks als een oorlog zouden kunnen leiden. Het ongeluk was dat er aam beide zijden van de Rijn kringen waren die een oorlog nodig meenden te hebben. Van de kant van Bismarck was dat nog wel begrijpelijk. Hij ken de de reeds tegen Oostenrijk be wezen formidabele kracht van het Duitse leger, hij wist dat andere Europese landen voorzichtig neu traal zouden blijven en een klinkende overwinning kon zijn ideaal van de Duitse eenheid defi nitief verwezenlijken Er was mis schien maar één Duitser die min der geestdriftig was over deze po litiek en dat was de Pruisische koning zelf. Hij was er gewoon te ziek voor Merkwaardig genoeg la gen de zaken in Frankrijk net zo. Napoleon de Derde, eveneens on der doktersbehandeling, voelde er niets voor om de zaken op de spits te drijven, maar zijn eerzuchtige vrouw Eugénie was het middel punt van een oorlogszuchtige kliek, die aan een schromelijke zelfoverschatting leed. Dat had al tot een ontstellende débacle in Mexico geleid, waar men zo nodig imperialistische politiek wilde be drijven, terwijl men in Europa zelf het initiatief geheel uit handen had moeten geven. Er zijn overigens merkwaardige parallellen te trekken tussen het huidige Frankrijk en dat van een eeuw geleden. Ook toen een soort verlichte dictatuur onder een pseu- do-liberaal kabinet; ook toen een volksstemming met een verrassend hoog tevredenheidspercentage voor de regering en ook toen een be perkte, maar stoutmoedige opposi tie die het zelfs waagde na de officiële oorlogsverklaring op 16 juli een tegendemonstratie ten gunste van de vrede te organiseren nadat een dag eerder het „A Ber lin" (Naar Berlijn) over de boule vards had geklonken. De ontnuchtering liet nog een paar weken op zich wachten, want in die dagen verliep er wel enige tijd tussen de volgens de regels der diplomatieke kunst uitgebrach te oorlogsverklaring en de echte vijandelijkheden. In die tijd ston den de Franse kranten vol met informaties over de gevechtskracht van beide landen, waarbij men ui teraard hoog opgaf van de bewape ning en het moreel van de Franse troepen. Omdat er na zoveel pro clamaties en andere snorkende taal ook wat moest gebeuren, namen de Fransen op 2 augustus het initia tief met - net als in 1939 trouwens - met de bezetting van een stukje Saarland. Zo gewonnen, zo geron nen: er volgde een hele reeks ver nietigende nederlagen, bij Wissem- bourg, Reichshoffen. Forbach, Gra- velotte - door de Fransen als een overwinning hunnerzijds voorge steld - en tenslotte begin septem ber Sedan. Een paar dagen bleef het onheilspellend stil iin Parij3. Toen moest het nieuws wel beves tigd worden. De bekwame maar schalk Mac-Mahon was verslagen, de keizer, die zelf de troepen aan voerde, gevangen genomen, een andere goed aangeschreven bevel hebber, Bazaine, met honderddui zend man ingesloten in Metz. Het duurde niet lang of de bord jes werden verhangen. Letterlijk: de straat van de Tweede-december in Parijs, zo genoemd naar de dag waarop Napoleon de Derde zich tot keizer liet kronen, werd Straat van de Vierde-september, stichtingsdag van de Derde Republiek. Veertien dagen later begint het beleg van Parijs dat tot half januari 1871 zal duren. Toen werd het Franse kei zerrijk in de spiegelzaal van het paleis van de vroegere Zonneko ning te Versailles afgelost door het Duitse keizerrijk dat op 9 novem ber 1918 zou eindigen. Intussen was al duidelijk geworden dat de Derde Republiek nauwelijks meer beloofde dan het Tweede Keizer rijk. Het was immers dezelfde bourgeoisie die de lakens uitdeel de. Het belang van de Frans-Duitse oorlog van 1870 schuilt vooral in alles wat hij teweegbracht. De Duitse machtsbegeerte werd er evenzeer door aangewakkerd als de Franse belustheid op revanche. De eerste wereldoorlog zou er voor een groot deel zijn oorzaak in vin den en daardoor ook de tweede. Veel belangrijker nog is de uit monding van de oorlog in de Com mune van 1871, de eerste arbeiders regering ter wereld. Dat aanstaan de eeuwfeest rechtvaardigt meer dan elke andere overweging de aandacht die men thans moet schenken aan de Frans-Duitse oor log. welke er het voorspel van vormde. JOOP BARTMAN (Van onze correspondent) NEW YORK Ashbury Park Is een losbandige badplaats, 96 km ten zuidwesten van New York-city aan de kust van Jersey. Tot twee of drie dagen geleden zouden de Amerika nen die er wel eens van gehoord uadelen, zich het plaatsje nog alleen •Mar uit oude liedjes herinneren. Afgelopen zondag begonnen hier de zomerrelletjes met een uitbar sting van vandalisme aan de West- we. wat hoofdzakelijk een buurt met negers is, die letterlijk „aan de erkeerde kant van het spoor" le en, want de spoorlijn van Penn entral Railroad scheidt de armen van de rijken. onf0?1 i°nSe mensen te hoop liepen non enen naar de passerende trei- gooien "n hun eigen winkels j.an^ 'e steken en te plunderen nnigde de burgemeester de nood toestand af, stelde een avondklok in en werd de treinenlopp beperkt. Po litie- en brandweerauto's die naar de West-Side gingen werden door hondej'dne negers tegengehouden en teruggestuurd. Maandagavond had een afvaardi ging van de negerbevolking een on derhoud met leden van het stadsbe stuur en eiste „amnestie" voor de honderddertig mensen, die tijdens het weekend waren gearresteerd Zij vroegen ook om een versterkte politiemacht, een plan om de negers zomers ook te kunnen laten werken, baantjes voor kleurlingen op de stranden en terugtrekking van fe derale politie. De stad heeft in alles toegestemd behalve de amnestie en terugtrekking van de federale poli tie, omdat die de kleine politiemacht van 48 man moet bijstaan. Dinsdag, laat in de middag, is het allemaal weer opnieuw begonnen. Honderden jongeren keerden zich met stenen, flessen en molotov-cock- tails tegen de politie. Een politie macht van 150 man had anderhalf uur nodig om de menigte uit de straten terug te dringen. Op dit punt wordt het verhaal vaag Volgens de politie hadden zij op een kritiek moment de opdracht gekregen over de hoofden van de demonstranten waarschuwingsschoten te lossen. Hoe het ook zij, een ziekenhuis uit een naburig stadje heeft woensdag gemeld dat zestien mensen wegens schotwonden zijn opgenomen en dat anderen behandeld waren. Zes agen ten werden gewond. De commissaris van de federale politie wilde niets anders zeggen dan dat zijn mensen als waarschu wing een schot in de lucht hadden gelost. Woensdag was de West-Side nog steeds een rokende achterbuurt waar intensief door de politie werd gepatrouilleerd. Ongeveer 100 win kels zijn geplunderd en de schade wordt geschat op 2 miljoen dollar. Het stadsbestuur zou graag willen weten hoe en waarom de relletjes zijn begonnen. De West-Side van Ashbury Park is niets beter of slechter dan duizenden andere wij ken in de kleine stadjes, behalve dan dat de hoofdcommissaris van .politie ook een neger is die zowel door de blanken als door de negers gerespecteerd wordt. Hij zelf kon het antwoord niet geven. „Iedereen waarmee ik gesproken heb gaf an dere redenen op", zei hij. „Zij we zen op de werkloosheid, slechte be huizing, hoge prijzen en gewone frustratie". Gewone frustratie zou overal een plausibel antwoord zijn. Het is een wonder dat niet meer ghetto's in opstand zijn gekomen nadat deze relletjes de gemoederen verhit had den en de bewoners van achterbuur ten zich zijn gaan afvragen of de Amerikaanse onafhankelijkheid wel zo fantastisch is (Copyright The Guardian-De Steal) nietvergeten~ Fricoeten LJMilllllllll Uil IMIII'IM FRICO, KAAS MET EEN GROTE K 55' ELSLOO (ANP) De mysterieu ze dood, in de nacht van 8 op 9 februari van dit jaar, van de 86- jarige alleenwonende Jan Martens in Meers, een kerkdorp van het Zuid limburgse Elsloo, is opgelost, zo meent de rijkspolitie van Stein. Twee verdachten, de 25-jarige A. L. en de I9-jarige J. K., beiden uit Stein, hebben bekend in de bewuste nacht gemaskerd de woning van „Zwarte Jan", zoals hij in de volks mond werd genoemd, te zijn binnen gedrongen met de bedoeling hem met geweld te beroven. Zij hebben de oude man geslagen en geschopt en zijn er met f 200 aain zilvergeld vandoor gegaan. De man werd deerlijk verminkt aangetrof fen. De beide verdachten houden vol dat de oude man nog leefde toen zij de woning verlieten. Volgens de politie is gebleken dat dit van A. L. niet het eerste bezoek aan Jan Martens was. Hij en de 17- jarige bouwvakarbeider J. H. uit Stein hebben bekend dat zij de da ders zijn van een overval die in september 1969 werd gepleegd op „Zwarte Jan". Indertijd werd aange nomen dat bij die gelegenheid f 27.000 werd buitgemaakt. Uit de ver klaringen van de verdachten blijkt evenwel dat de buit 60.000 gulden was. Daarvan hebben de verdachten, geholpen door J. K„ daarvan '1 20.000 uitgegeven, onder andere voor de aankoop van een dure sport wagen. De rest van het bedrag plaatsten zij op buitenlandse ban ken. Na maandenlange naspeuringen is er licht in deze zaken gekomen toen begin juni de rijkspolitie van Stein de drie mannen had aangehouden in verband met enkele kleine diefstal len. Na dagenlang verhoor bekenden A. L. en J. H. de overval van september. Rijksrecherche en justi tie kregen toen het sterke vermoe den dat onder het drietal ook de moordenaar van Jan Martens te vin den zou zijn. HOOGEVEEN (ANP) Het poli tiebureau in Hoogeveen is vanaf vandaag het veiligste politiebureau in Nederland. Men heeft namelijk het bureau van de wachtcomman dant en het wachtlokaal voor de manschappen aan de straatkant be veiligd met vijf kogelvrije twee centimeter dikke ramen. Voorzover bekend is het voor het eerst in Nederland dat een politiebureau op een dergelijke wijze wordt bevei ligd. De kosten hiervan bedragen f 5.000. Men heeft deze maatregel geno men omdat enige tijd geleden vanuit een rijdende auto de ruiten van het politiebureau werden kapotgescho ten. De dienstdoende wachtcomman dant werd toen net niet getroffen. De dader van deze aanslag is nooit gevonden. AL WEKENLANG spaant Neder land zich in om een intussen berucht geworden uitspraak van prof. dr. L. de Jong te verwer ken. Ons leger is niet sterk ge noeg, heeft die gezegd, en de kenner van de tweede wereldoor log voegde daaraan toe, dat het nu even weerloos is als in 1940. De vraag waarom deze uitspraak zo'n geweldig tumult veroorzaak te, is op zichzelf al interessant, vooral voor iemand die, zoals ik, ervan overtuigd is, dat het tu mult vrij weinig te maken heeft met het belang van de uitspraak. Waarschijnlijk speelt het gezag dat De Jong als historicus heeft, een tamelijk grote rol. Daarbij komt dat zijn uitspraak nogal dwars ingaat tegen de heersende opvattingen of liever: tegen de klachten over de geldverslinden de defensie, en vooral ook: dat hij de vorige oorlog erbij haalt. Óf hij, als historicus, de aange wezen persoon is om prognoses op te stellen omtrent de toe komst, waag ik te betwijfelen. Kennis van het verleden garan deert nog niet een inzicht in de huidige situatie, laat staan een heldere blik op de toekomst. Het geloof in De Jong als voorspeller berust waarschijnlijk op de over tuiging da,t de geschiedenis zich wel zal herhalen. Maar de ge schiedenis herhaalt zich niet; juist daardoor is zij geschiedenis. Geloof in herhaling bezorgt ons een historische achterstand; het verleidt ons ertoe ons voor te bereiden op het verleden. Zelfs al zou het leger op dit moment even weerloos zijn als in 1940, dan zou dat nog meer alar merend zijn voor de manier waarop belastinggelden worden verkwist dam met betrekking tot een oorlogssituatie. De vergelij king met 1940 zou pas compleet zijn, wanneer de dreiging even groot was. Door die vergelijking te maken suggereert De Jong dat die dreiging er is en deze dema gogische truc verklaart de op schudding die door zijn woorden teweeggebracht werd. Als hij ge zegd had: ons leger is relatief gezien niet sterker dan in 1925, zou niemand zich iets van zijn praatjes hebben aangetrokken. OVER DE STERKTE van het le ger kan ik niet oordelen. Ik heb de neiging alle militair gedoe te zien als een oefening voor een voorbije oorlog. Ik wil namelijk niet aannemen, dat men zich voorbereidt op een volgende. Men laat dit overigens niet na uit nobelheid, maar in de veronder stelling dat de geschiedenis zich zal herhalen. Militairen waken oij de ruïnes van een afgebrand huis om te voorkomen dat het nog een keer in brand vliegt. In 1939 oefende men voor 1918, in 1970 voor 1945: IK Het lijkt mij vermoeiend. Daarom verbaast het mij niet dat tegelijk met de affaire-De Jong ook de affaire „groeten" zo breed in de publiciteit kwam. Een twintigj arige dienstplichtige wij vertrouwen onze defensie toe aan jongens die we te onzelfstan dig vinden om ze het stemrecht te verlenen werd tot acht maanden celstraf veroordeeld omdat hij naliet een „meerdere" te groeten. Uit deze strafmaat mogen we concluderen, dat het hier om een ernstig vergrijp gaat. Een ernstig militair vergrijp moet een vergrijp zijn, dat de veiligheid van het vaderland ern stig in gevaar brengt of ernstig afbreuk doet aan de weerbaar heid van de strijdkrachten. We moeten dus aannemen dat er voor de militaire autoriteiten een rechtstreeks of althans aantoon baar, causaal verband bestaat tussen het salueren en de veilig heid van de natie. Bestaat dit niet, dam is de straf onzinnig, niet zo maar een beetje onzinnig in de ogen van slappe en bevoor oordeelde burgers, maar onzinnig in militair opzicht, in het opzicht van sterkte en veiligheid zoals die worden gezien door prof. dr. L. de Jong en de militaire autori teiten zelf. WELNU, IK WEIGER aan te ne men dat het verband bestaat. Een jongen zonder streepjes, die ver geet, nalaat of weigert een man met streepjes te groeten, bijvoor beeld omdat hij een hekel heeft aan dat ritueel of omdat hij die man een fluim vindt, is daardoor nog geen bedreiging voor de vei ligheid. Hij kan best een heel goed en gedisciplineerd soldaat zijn of worden. Het is moeilijk aan te nemen dat een eventuele vijand door salueren verslagen wordt. Ik geloof best dat er tucht imoet zijn al is het alleen maar om de suggestie te wekken dat er althans iets is; maar het is niet in te zien waarom die tucht tot iets heiligs opgeblazen moet worden en zich moet uiten in allerlei rituelen. Liever zou ik zeggen, dat tucht en gehoorzaam heid alleen maar zin hebben wanneer de situatie dat werke lijk eist en bevelen werkelijk een inhoud hebben, en dat zij daarbuiten alleen maar een soort van sportieve betekenis hebben. Vanuit die sport naar de werke lijkheid is niiet één stap; er is geen verbinding tussen die twee werelden. Iemand die eeïi spelre gel overtreedt, kan men van het sportveld af sturen. In dit geval wordt hij acht maanden opgeslo ten, alsof hij een moord begaan had. Het blijkt ernst te zijn. DAAROM VRAAG ik mij af: wat zijn dat voor mensen, die een dienstplichtige op die mamier straffen en dan menen een „waarschuwend voorbeeld" ge steld te hebben? Misschien heb ben zij met dat laatste wel gelijk en bereiken zij dat er wat meer gegroet wordt en dat de hakken wat fermer tegen elkaar gaan klakken. Maar tegelijk zal de weerzin tegen dit ritueel, tegen de disclipine en tegen het leger stevig toenemen. Ik betwijfel of het zinvol is aan dermate onwe reldse wezens als deze militaire autoriteiten onze veiligheid toe tè vertrouwen. Als ej dam toch geje- rerhieerd moet wórden over de zwakheid van het leger, zou de oorzaak van die zwakte voor de variatie eens niet gezocht moeten worden in te geringe bereidheid tot financiële offers, in commu nistische of anarchistische sympa thieën, in ongenuanceerd anti-mi- litarisme, in de slechte fysieke conditie of het gebrek aan disci pline bij de dienstplichtigen, maar in de stompzinnigheid van men sen die menen dat zo'n maatregel te rechtvaardigen is. De zwakte van het leger bestaat hierin dat het een militair wereldje is met eigen wetten die geen betrekking hebben op de wereld. WASHINGTON (DPA) Een firma in Californië heeft met steun van de Amerikaanse regering een variant van het insektenbestrijdings- middel DDT ontwikkeld, die zich zelf na enige tijd afbreekt. De res tanten zouden daarna nog slechts tien procent van de oorspronkelijke gifstoffen bevatten. De Amerikaanse minister Walter Hickel zei te hopen dat de geleide lijke vergiftiging van de landbouw gronden er mee tot staan kan wor den gebracht. Vorig jaar werd de Amerikaanse publieke opinie gealar meerd door de resultaten van een onderzoek, waaruit was gebleken dat elk mens de laatste tientallen jaren DDT in zijn vet weef seis heeft gekregen en dat het gif bij sommige diersoorten vermoedelijk al een do delijke concentratie heeft bereikt. (ADVERTENTIE) Bij ons kunt u op vele manieren sparen. Met grote èn kleine bedragen, direct opvraagbaar of voor korte of langere termijn. U spaart dus altijd op de manier die past bij uw wensen en steeds maakt u een zeer aantrekkelijke rente! Hieruit kunt u kiezen: Storten en opnemen kan aan onze kassen, maar gaat ook heel eenvoudig per giro. 'a-Hertogenbosch. Tel. (04100) 22321, Postgiro 1117570. Eindhoven, Tei. (040) 27442, Postgiro 1130570. Tilburg, Tel. (04250) 38745, Postgiro 1140570. Vught, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500. Affiliaties Amsterdam: Vermeer Co, Den Haag: Staal Co, Roosendaal: J. Luykx

de Stem | 1970 | | pagina 9