Naftaleiding Sloe-T erneuzen in studie „Te weinig zieken- verzorgsters in Zeeland' I G. Hagenaar 25 jaar koster Waarschuwing van burgemeester Hulst nstuif zeeland prie weken geëist voor organiseren toto DOW CHEMICAL POTENTIëLE GROTE AFNEMER VAN TOTAL Bramen niet beneden 75 ct TELEURGESTELD Veel appels en peren aan de bomen IESCHENKEN >ert eggermont cdiensten Slechts 25 procent [Weinig vorming oor werkende jongeren Jeugdbeleid chrijft naar Zes jongelui gearresteerd in Middelburg (ECHTBANK MIDDELBURG luimig en droog RAAMHORREN Advocaat Afzending Bouwbedrijf Delia in nieuw kantoor RUIL ZE IN DR. J. B. M. VERAART Miiziekverenigi n g nil Breslcens op Frans folkloristisch feesl Reuze-transport met AKF-reactor Jongedame leidt rond in historisch Hulst VAN MENSEN DINGEN EN DADEN In Maria Magdalenakerk te Goes ZATERDAG 11 JULI 1970 (ADVERTENTIE) 1)RTE NIEUWSTRAAT 21 tel. 2478 - 3558 b.g.g. 2209 I Hs-KATHOLIEKE KERK llenburg: O.L V TenhemeloJ zaterdag 19 zondag 7, 8.1 I: H. Gregorius de Grote, 1532. zaterdag 19 uur, zondj| I)30 en 11 uur \vliet: H Maria Onbevl. Onto| 1125-382, zondag 9 uur. skens: H Barbara, tel. 0117J zaterdag 19 uur- zondag Izand: Toeristenkerk, zaterdil Ir. zondag 10 uur. We: Parochie H. Henricus, lavond om 19 uur, zondag 7. J 30 uur. |hoek-Koudekerke: Zaterdag ndag 8.30 en 10 uur. nburg: Recreatieterrein, zati |9 en zondag 8.30 en 10 uur. 'Ie: Dorpsplein, zaterdag lj Ig 10 uur. ps: H. Maria Magd., tel. 01101 zaterdag 19 uur, zondag I uui R.-K. h.b.s. Eruitlaan: z< 10.30 uur. lede: H. Bavo, tel. 01171-21 Jag 19 uur, zondag 9 uur. [lenendiik: H. Martinus, te 1-382, zaterdag 18.30 uur, zot F.30. 9, 10 30 en 17 uur. jisweert: O.L.Vr. Onbevl. Onto 18 uur, zondag 8 uur en len 11 15 in Kruiningen). Wdplaat: H Eligius, zaterdag Izondag 7.30 en 10 uur. list: H. Willibrordus, teL OIR zaterdag 19 uur, zondag 8.i 1.30 en 17 uur. nerland: (Molenhoek), zonda (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Slechts 25 pro- leent van de ongeveer zevenduizend iverkende jongeren in Zeeland rijgt vorming of scholing. Dit deelt jet district Zeeland van de Katho- ieke Werkende Jongeren mee in de lieuwe uitgave van het distrietsbiad „Oei! Foei". Dit betekent, aldus de KWJ, dat 'ten grote groep jongeren, door de ilotselinge overgang van het be- ehermende schoolmilieu naar be- rijf, een te grote stap moet maken. )e gevolgen hiervan zijn, vindt Oei! 'oei, een grote onverschilligheid bij ie jongeren voor alles wat rondom Len gebeurt; een vrij grote materia listische instelling zodat deze jonge- |en gaan behoren bij de grote groep intevredenen en niet in staat zijn im verantwoordelijkheid te dragen, leze jongeren worden massa-mens [onder enige inbreng, aldus de KWJ leeland. In hetzelfde nummer van Oei! foei ■ordt. uitgebreid aandacht besteed an de positie van het winkelperso- leel. Een groep die, volgens de ;WJ, vooroorlogse salarissen ver- ient. te weinig vakantie krijgt, [verwerk verricht zonder betaling, leen bijscholing genoeg krijgt en [een medezeggenschap heeft. a-wacht: H.H. Philippus en Jai 1 tel 01146-360, zaterdag 19 ui kg 8 en 10 uur. abbendijke: Cultureel Centrui ag 10.15 uur kerkdienst voi olieken. vadendamme: H. Bonifatius, t! 4-219, zaterdag 19 uur, zondag 10.30 uur. iwedorp: H. Eligius, tel. 0119( zaterdag 19 uur, zondag 8 uur. tddelburg: Par H. Petrus lus. zaterdag 19 uur, zondi Jb en 19 uur. 1 fostburg: H. Eligius, tel. 0117!»o 11 taac li, zaterdag 19 uur, zondag 3»acl' [0.30 uur. vezande: O.L.V. Hemelv., ti P5-214, zondag 8 en 10 uur. pst- en West-Souburg: St.-Mi kerk, zaterdagavond 19 aur Lag 8 en 10.15 uur. Eiland: Gereformeerde kerk, lag 19 uur en zondag 9 uur. as van Gent: H. Maria Hemelt 1 01158-1661, zaterdag 19.15 aag 9.30, 11 en 17 uur. Jphoondijke: Dorpsplein, zatercj (zondag 10 uur. pijkplaat: Hulpkerk, zaterdag 1 dag 9 uur. puis: St-Jan de Doper, tel. 01171 zaterdag 19 uur, zondag 8, 1 9 uur. |Van een onzer verslaggeefsters) GOES De onlangs geformeerde oep Jeugdbeleid Goes heeft in een •ief aan de Goese raadsleden zijn lelstelling en plannen uiteenge'zet. ie groep, die in overleg mei jeugd jongeren werd samengesteld, wil gesprekspartner zijn voor de lerheid. Omdat de meeste accom- odatie voor jeugd en jongeren niet in de eisen en wensen voldoet, is in van de hoofdpunten van gesprek hel ogenblik: huisvesting. De oep wil hieraan extra aandacht ïsteden, vooral ook omdat de ai ng gemaakte plannen voor een lerderij Goes nog steeds niet gere- iseerd worden. Voorzitter A. van essel en secretaris V. G. Schoen- Heerenhoek: Sint-Wilh'ororc'i! akers delen de raad voorts mee, 01105-264, zaterdag 19 uur, zon 7.30, 9, 10 en 10 30 uur. |einkenszand: KL. Blasius, tel P6- 9 en 20.45 uur, (ziekenhui! avond 18 uur avondmis) en 1 Patlua, uur, zonda |iskil: H. Ant. v. 57-418, zaterdag 19 lO en 10.45 uur. (erneuzen: H. Willibrordus, 50-2327, Binnenstad: zaterdag 1 lur; zondag 7.30 an 1145 uur. |skerk, zaterdag 19.15 uur, zonda 10 30 en 17 uur. Kruisker (>ekzaterdag 19 uur, zondag 1 Par. „De verrezen Christus" l-k. school „De Zeemeeuw"), za 19 uur. zondag 9, 10 en U it Jeugdbeleid Goes de taken over- lemt van de Goese Jeugdgemeen- hap, die wordt opgeheven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wij zijn buitengewoon tevreden dat de Total-raffinaderij in het Sloe- gebied komt. Naast de PZEM is Dow een potentieel grote afnemer van Total-produkten. Voor het transport van nafta naar ons bedrijf in Terneuzen hebben wij een speciale lei ding over de Westerschelde nodig. Een dergelijk plan heb ben we momenteel in studie." Aldus het commentaar van de heer C. A. J. Kuijl, administra tief directeur en lid van de raad van beheer van Dow Chemical-Nederland te Ter- neuzen. Hij zei dit naar aanleiding van het definitieve besluit van de Franse Oliemaatschappij Total om in het Sloegebied een raffinaderij te vesti gen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bij een in braak in een elektriciteitszaak van T. aan de Lange Noordstraat de 20- jarige uit Middelburg afkomstige C. F. D. T. en de 24-jarige uit Breda afkomstige J. J. K. gearresteerd. Zij bekenden al snel diverse inbraken in Middelburg te hebben gepleegd. Ten huize van de 19-jarige K. S. te Middelburg, die als verdachte eveneens werd gearresteerd, kon te vens worden aangehouden de 20- jarige uit Middelburg afkomstige C. P. R. Uitgezonderd K. S. hebben al len bekend. Hierdoor zijn diverse diefstallen opgehelderd. Alle vier zullen ze dinsdag voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. De politie heeft op de camping te Middelburg twee uit Grevenbroich afkomstige Duitsers, de 16-jarige G. J. en de 18-jarige R. H. aangehouden. Zij hebben bekend inbraken te heb ben gepleegd in drie benzinestations, door het forceren van ruiten. Ze zul len aan de Duitse politie worden overgeleverd. geref. gemeente 19 uur: ds. li. 1 |erneuzen: Oud .derdag 9 april ijnenburg. eere: Ned. Herv. Kerk (17-5M zond. 8.30 uur. lissingen: Parochiekerk O.L.Vt' St -Jacob. zaterdagavond 19 uui zt nctag 8.30. 10.30. 12 en 19 uur. imanuelkerk Paauwenburg zaten avond 19 uur en zondag 8 en 1' St -Josephziekenhuis. zunda!| ui Katli. Mil. Tehuis: zondag 1' Vrouwenpolder: Toeristenkerk. W dag 19 uur, zondag 8.30 uur el| uur Vestdorpe: H Maria Vis., teil 158-527 zaterdag 19 uur. zondag 10 uur Aestkapelle: Toeristenkerk zat. l'l r; zond 8 30 en 10 uur. Jzendijke: O.L V Tenhemelopne; ,ng. tel 01176-284, zaterdag (Van onze correspondent) MIDDELBURG De officier van justitie, mr. J. Kolkert, heeft gisteren ior de rechtbank te Middelburg een voorwaardelijke gevangenisstraf van weken alsmede een geldboete van ƒ750,geëist tegen de verkooppromo- toi .1. van S. uit Domburg, organisator van de Eurokwis. Hij stond terecht jegens overtreding van de wet op de kansspelen. JEind vorig jaar plaatste de ver- Jioppromotor in een regionaal dag- Bad advertenties, waarin hij de ge horte vain de Eurokwiselub aankon- [gde. Na storting van de wekelijkse Vributie kon men op formulieren, i namen van de drie Nederlandse letbalclubs vermelden, die het ko- lende weekeinde de meeste doelpun ten zouden maken. In het tweede rij- moesten volgens hetzelfde sys- ïm drie buitenlandse clubs worden rmeld. Bovendien moesten enkele apele vraagjes worden beantwoord, ld men het formulier foutloos in- jvuld, dan maakte men kans in de jogste categorie van de kwisclub te uien. 19151 zondag 8 30 en 10.30 uur. ferselte; H Anna, zaterdag r, zondag 9 uur. Koor tel informatie 01130-13Ö| answeert). Zandstraat: H Pastoor v Ars. W •dag 19 uur. zondag 10 uur Zoutelande: Toeristenkerk, zaten tg 19 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur| (ADVERTENTIE) HMMmin l#Ü aluminium produkten alluminium produkten Hogeweg 5-7 - Hulst Tel. 01140 - 3025 Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door liet K.N.M.I. op vrijdag oin 18.00 uur: Voornamelijk droog, zonnige en normale temperaturen. eersvooruitzichten in cijfers ge doeld over Nederland, oor zondag: aantal uren zon: 3 min.-temp.: omstreeks nor- uiax.-temp. omstreeks nor- kans op een droge periode van ®£tens 12 uur: 80 procent kans op jb geheel droog etmaal: 60 proeent. Ivoor maandag: aantal uren zon: 5 min.-temp.: omstreeks nor ia max.-temp.: omstreeks nor- laat: kans op een droge periode van H' tens 12 uur: 90 procent kans op A geheel droog etmaal: 70 procent. tot u |aa Dit hield in, dat men een prijs vam 1.000,— kon verdienen. Twee goe de antwoorden op het deelnamefor mulier betekende toelating tot de tweede categorie, die kans gaf op een prijs van 100,—. De derde categorie toelatingseis één goed antwoord gaf kans op een prijs van 10,Op de advertenties werd door een paa.r honderd deelnemers gereageerd. De bedoeling van de kwis was, zo zette Van S. uiteen, om via een testperiode na te gaan welk soort kwis de men sen kon boeien. Tevoren had bij zich van de juri dische aspecten van de wet op de kansspelen op de hoogte laten stellen door zijn advocaat. Dat ontlokte de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, de opmerking: „Uw advo caat staat dus mede terecht". De or ganisator bleek evenwel het advies van advocaat mr. E. Schutte niet ge heel te hebben opgevolgd. Officier van justitie mr. J. Kolkert achtte het primair tenilastegeüegde (bedrijfsmatig exploiteren vam gok mogelijkheden) niet bewezen. Hij vroeg derhalve hiervoor vrijspraak. Wel achtte hij het subsidiair tenlaste gelegde (gelegenheid geven tot gok ken) bewezen. Op het toto-deel van het formulier heeft de deelnemer nauwelijks enige mogelijkheid tot be ïnvloeding van zijn kansen, zo meen de hij. Raadsman en juridisch, adviseur mr. Schutte wees erop, dat Van S niet lichtvaardig te werk was gegaan. Voorts wees hij erop, dat zijn oldëmt onmiddellijk na het bezoek van de politie met zijn kwis-activiteiten was gestopt. Mr. Schutte concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank doet 22 juli uitspraak. Dow Chemical heeft meermalen de wens uitgesproken dat in Zeeland een olieraffinaderij komt. Dat de raffi naderij niet in Zeeuwsch-Vlaanderen opgericht zal worden, achtte de heer Kuijl van minder belang. „Nu heb ben we tenminste geen kopzorg over de personeelsvoorziening", merkte hij op. Het chemische bedrijf van Dow in Terneuzen zal in hoofdzaak de lichtere produkten van Total betrek ken. De heer Kuijl besloot: „Wij zien de Total-vestiging als een prachtige af ronding van de industrialisatie van het Sloegebied." Hij doelt met deze opmerking op het feit, dat na het Sloegebied Zeeawsch-Vlaanderen en met name de kanaalzone en in een latere fase het gebied van Ossenisse bestemd is tot verdere industrialisering van het Westerscheldebekken. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het bouwbe drijf Delta n.v., een van de grootste aannemersbedrijven van Zeeland, heeft zichzelf een nieuwe behuizing verschaft. De voormalige woning van burgemeester Du Mon Tae, waarvoor de eerste steen gelegd werd op 24 april 1931, en bet ernaast gelegen pand, dat uit 1903 stamt, werden reeds vroeger samengetrok ken en enkele jaren geleden volledig gerestaureerd. De firma Delta n.v. is met de aan koop van dit smaakvolle gebouw zonder veel kosten in een gespreid bedje gestapt. De huidige directeur, de heer A. Zwarzenburg, kwam op 22 oktober 1945 met 90 man perso neel naar Zeeland vanuit Gronin gen, om te helpen bij de wederop bouw van het grotendeels verwoeste Zeeland. Twaalf jaar geleden veran derde het bouwbedrijf n.v. R. Jan sen en Broek in het bouwbedrijf n.v. Delta. Nu, 25 jaar later, heeft de fir ma 160 man personeel in vaste dienst en is de gemiddelde bouwacr tiviteit 600 tot 800 woningen per jaar. Voor het merendeel is dat hoogbouw. De heer Zwarzenburg verwacht nog uitgebreide bouwactiviteiten in verband met de verdergaande in dustrialisatie van het Sloegebied. Ook al met het oog op de vergroting van de bouwactiviteiten werd dit grote kantoorgebouw kosten 120.000 betrokken. Het kader is in de afge lopen 25 jaar vervijfvoudigd. De werksfeer in het bedrijf is bijzonder goed. 78 procent van het personeel is langer dan acht jaar in dienst bij de n.v. Delta. DEN HAAG (A.N.P.) Op maan dag 13 juli treedt op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeldng voor bramen in werking. Deze gaat uit van het CCentraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en geldt voor alel aangesloten veilingen. Beneden 75 cent per kg zullen in het komende seizoen geen bramen verkocht mo gen worden. Bij eventuele doordraai worden ze verwerkt voor rekening van het Centraal Bureau van de vei lingen. De teler krijgt dan voor de kwaliteiten 1 en 2 een vergoeding vam 75 cent per kg. Voor afwijken de kwaliteit wordt bij doordraai geen vergoeding betaald. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs rond 2, per kilogram. OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor dé moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij, ruilen allé merken in, ook vreemde Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nicuwediepstraal 23 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 GOES B. van Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 VLISSINGEN (Van onze verslaggever) DEN HAAG De appel- en pe- renomen neloven dit .iaar een zeer ruime oogst op te leveren. Voor beide fruitsoorten zit bet gewas dik aan de bomen. De fruittelers zijn hier en daar al begonnen de kleine appeltjes te dunnen. Ook in de pe ren zal wel gedund moeten worden om een ideale zetting van de vruch ten te bereiken. Volgens een woordvoerder van het produktschap voor groente en fruit zal de perenoogst het dubbele gaan bedi gen van vorig jaar. De appel- O'-'K] 7;jeven groot of iets kleiner zijn dan de grote appeloogst van vorig jaar. O .-i'Si.e berichten uit de andere EEG-landen wijjzen erop dat ook daar een goede oogst op komst is. Het is niet uitgesloten dat het prij- z""d"Oacle van de afgelopen oogstja ren voor de fruitteelt dit jaar op nieuw herhaald zal worden. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH „Er is in Zeeland helaas nog te weinig belang stelling voor het beroep van ziekenverzorgster voor huizen van psy chisch gestoorde bejaarden", aldus belichtte dr. J. B. M. Veraart, oud hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid, tijdens de ope ningsbijeenkomst van het tehuis voor demente bejaarden De Werf- kampen in Rilland-Bath, het ernstige personeelstekort, waarmee het tehuis kampt. Het r.-k.tehuis De Werfkampen, onderdeel van de St.-Martinusstich ting in Den Bosch, is geheel ver bouwd, en voorzien van nieuwbouw. Omdat maar 45 van de benodigde 8(1 personeelsleden aanwezig zijn, zijn maar 70 van de 135 beschikbare bedden bezet en is er een wachtlijst van 110 mensen. De bejaarden uit Zeeland, die voor opname in een tehuis als De Werfkampen in aan merking komen, worden nu opgeno men in soortgelijke inrichtingen in Den Helder, Friesland en Venray. De overheid moet financiële voorzieningen treffen om de moge lijkheid te scheppen, een nieuw soort klinieken op te richten: klinie ken waarin bejaarden een vooron derzoek ondergaan, alvorens zij in een tehuis voor demente bejaarden worden opgenomen. Dit betoogde de heer A.J..JA. Nollen voorzitter van de St.-Martinusstichting, tijdens de rede, waarmee hij De Werfkampen opende. De St.-Martinusstichting heeft nu vier tehuizen voor demente bejaar den: in Zeeland, Brababant en Lim burg, terwijl er nog vijf i n oprich ting zijn. De Werfkampen is het enige tehuis van de St.-Martinus stichting in Zeeland. Soortgelijke te huizen van andere instellingen zijn in Zeeland gevestigd in Koudeker- ke, Hulst e Goes (Ter Valcke, dat enkele bedden heeft voor demente bejaarden). Het merendeel van de patiënten van De Werfkampen is D o (Van onze correspondent) BRESKENS De muziekvereni ging met drumband „Uit het volk, voor het volk" te Breskens, zullen zondag op uitnodiging een bezoek brengen aan het Franse Daya bij Lille. Samen met een majorettenpeloton uit Middelburg zullen zij er folklo ristische feesten opluisteren. afkomstig uit Zeeland. Ongeveer een vierde deel komt uit Brabant, uit welke provincie bejaarden worden geac)cepteerd tot de denkbeeldige grens Waalwijk, Waspik, Breda, Ul- venhout en de Belgische grens. De geschiedenis van de verzorging van demente bejaarden in ons land telt enige merkwaardige cijfers. De heer Veraart verelde, dat men lang geleden dacht, dat een half procent van de bejaarden dement zou zijn. Late rdacht men dat dit één procent zou zijn, maar nu gelooft men, dat dit minstens drie procent is van de bejaarden, die op het ogenblik 10 procent van de Nederlandse bevol king uitmaken. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Bredase expedi tiebedrijf Stoof heeft deze week het transport verzorgd van een 25 meter lange reactor van 4 me ter diameter van de AKF-Fa- briekshal in Goes naar de daarbij gelegen industriehaven. Het monstertransport dat donderdag begon, verliep stapvoets. Over slechts enkele tientallen meters tussen de bal en de wal deed inen de gehele dag. De reactor zal samen met een over enkele dagen eveneens dooi de AKF af te leveren tweeling broer het hart van de nieuwe po- lyvinylchloridefabriek van de Akzo in de Botlek gaat vormen. Dit laatste deel moest eerst ge wogen worden. Men was bang dat de kolos die berekend was op bijna 200 ton dit gewicht en daarmee ook de veiligheidsgren- zen van het transport zou over schrijden. Hel bleek mee te val len: „Maar 180 ton". Gisteren is de reactor op een bak geschoven. Gisteravond is bet eerste transport op weg ge gaan naar Rotterdam. Maandag- begint bet proces opnieuw en zal de tweede reactor, maar nu in één dag, uit de hal worden gere den en op een andere bak wor den geladen. Dezelfde avond nog vertrekt dit transport naar Rot terdam. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vanaf maandag worden toeristen in Hulst ontvan gen door een lieftallige jongeda me. De 19-jarige studente Brigit te Fassaert staat de nieuwsgieri gen naar allerlei wetenswaardig heden van de vestingstad geheel ten dienste. Voor Brigitte is dit een ongewoon werkje. Ondanks het feit dat zij een geboren en getogen Hulstenaarse is, wist zij vein ig van haai geboorteplaats al. Om iets van Hulst af te weten, heeft zij zich gewapend met al lerlei boekwerkjes over de stad. Het izou toch te gek zijn als zij drie weken lang nee meet verko pen wat betreft de wetenswaar digheden van bijvoorbeeld de ba siliek. de wallen, de historie rond Reintje de Vos en lal van andere historische achtergronden van het vroegere roemruchte Hulst. Het is voor Brigitte een vakantie werkje. Overigens vindt zij het wel een prettige bezigheid. Op deze manier leert zij zelf Hulst beter kennen. Of-zij daar veel in Den Haag aan heeft, waar zij een leraresopleiding volgt, is natuur lijk de vraag. HULST De mail was maar net met zijn gezin op de markt in Hulst uit de auto gestapt, of ei- kwant een jongeman op hem af, die, na eerst wat schichtig om zich heen te hebben gekeken, een als goud glinsterend polshorloge te koop aanbood. „Ik ben zeeman en lig met mijn schip in Tenieu- izen. Ik heb wel mooie horloges, maar geen geld om wat drinken te kopen. U mag dit prachtige klokje voor tachtig gulden heb ben", zei de jongeman op ge dempte toon. De aangesprokene een Belg met vakantie bekeek hel glan zende sieraad van alle kanten. Toen klonk over de markt door enkele luidsprekers een wat som bere, langzaam en duidelijk arti culerende stem: „Dames en he ren, hier volgt een mededeling van de burgemeester van Hulst. De burgemeester van Hulst moet u tot zijn spijt waarschuwen voor de praktijken van een aantal zon der vergunning opererende koop lieden, die u horloges en andere sieraden van minderwaardige kwaliteit trachten te verkopen. Schenkt u hieraan geen aandacht en weest zo verstandig om u niet te laten overreden. U bent overi gens van harte welkom in Hulst". De Belg, nog altijd met het hor loge in de hand. hief het hoofd om te luisteren. Dan keek hij de jongeling vorsend aan en sprak: „Zijt gij een van deze opererende kooplieden?" De ander raakte duidelijk in verlegenheid. Hij wilde wel weg wezen. Ten twee de male klonk de waarschuwing van de burgemeester van Hulst over het marktplein. Peinzend keek de Belg de illegale venter aan, liet het horloge tussen duim en wijsvinger bengelen en zei: „Awel, ik zal het goed met u maken. Ik geef u er vijftien gul dens voor. Dan heb ik u nooit ontmoet". De jongeman knikte verbouwereerd dat hij met de koop akkoord ging. De Belg be taalde en stak het klokje zorg vuldig weg in zijn colbertje. Hij lachte fijntjes, toen hij zich weer bij vrouw en kroost voegde (Van een onzer verslaggeef sters) GOES „Ik denk dat je er roe ping voor moet hebben", zegt kos ter G. K. L. Hagenaar over zijn werk voor de Maria Magdalena kerk in Goes. Zondag beantwoordt hij al vijfentwintig jaar aan die roe ping, reden waarom er 11a een plechtige mis om half elf gele genheid is om hem in de pastorie te feliciteren. „In die 25 jaar", zegt de 46- jarige Goesenaar, „ben ik met de kerk vergroeid. Het is eigenlijk mijn tweede thuis". Het werk dat de koster voor zijn tweede thuis moet doen is veelomvattend. Niet alleen zorgt hij met vee] pieizier voor onderhoud en aankleding van de kerk, hij fungeert tevens als een soort contactman voor de parochianen. Begrafenissen wor den door hem geregeld, hij ver zorgt de laatste rustplaats en haalt, naast duizend en één ande re karweitjes, de parochiebijdra- gen op. Dat alles betekent een regelmatig contact met de paro chianen (vierduizend waarvan tweeduizend kerkgangers) en het gevolg is dan ook dat hij heel wat weet over lief en leed van de katholieke Goesenaren. „Ze zijn allemaal eigenlijk vrienden voor me", zegt hij en „ik ben eigenlijk een derde kapelaan, maar dat dan wel met kleine lettertjes". Gerard Hagenaar kwam na de oorlog uit Duitsland terug met de wens om koster te worden. Daar voor was hij na zijn schooljaren loopjongen in een meubelzaak en een timmerbedrijf geweest. In '43 moest hij naar een glasfabriek in Diutsland. Op 24 juli '45 wandelde hij van het station via de kerk naar huis en liep recht in de armen van zijn ouders, die uit de negen- uurse mis kwamen. Een van zijn eerste bezoeken daarna gold de ken Nieveen van Dijkum. Op 1 juli werd hij koster van de Maria Magdalenakerk. Gerard Hagenaar vindt dat er in die 25 jaar zowel aan kerk als aan kerkgebouw heel wat veran derd is. „Vroeger waren er nog zes klassen voor bruiloften en begrafenissen, maar dat is nu af geschaft, gelukkig", constateert hij. Verschrikkelijk jammer vindt hij het dat de kerk zo vaak bijna leeg is. „Waarom", zo vraagt hij zich af, „leren de kin deren niet meer naar de kerk gaan? Een mis op school is best, maar dat kan toch ook in de sfeer van de parochiekerk? Er is keus genoeg: Latijnse mis, Ne derlandse mis, stille mis en dan nog missen met zang van de koorschool. Ik zeg (zo vaak", overpeinst hij, „dat het jammer is dat de mensen niet naar de kerk gaan om ervoor te bedanken dat ze het zo goed hebheri'. De werktijden van een koster strekken zich ook uit tot week einden en avonden. Elke dag om acht uur begint de werkdag van koster Hagenaar (behalve op woensdag tot de avondmis) en die kan dan uitlopen tot 's avonds, afhankelijk van avond missen of bezoeken, die 's avonds nog afgelegd moeten worden. „Mijn grootste zorg is de paro- chiebijdrage". vertelt hij in de royale ontvangstkamer van de r.- k. pastorie. „Dat doe ik allemaal op het fietsje. De salarissen lig gen niet zo hoog, maar ik ben gelukkig niet ziek van een auto. We hebben zo'n 117 maandklan- ten en 170 kwarlaalbetalers. Soms vecht ik een half uur voor de parochiebijdrage. De mensen roepen wel eens uit het raam: „We gaan niet naar de kerk. dus we hoeven ook niet te betalen". Dan roep ik zachtjes terug: en als je in nood zit dan?? De men sen hebben er ook geen notie van wat het allemaal kost aan onder houd, attributen, personeelskos tenJe maakt leuke dingen mee. Laatst kwam ik bij een man van 74 en die zei: Gerard, ik heb een zakje kunstmest nodig. Nou, tloen ben ik dat voor hem gaan halen. Of als er een oude dame naar de kapper moet. dan waar schuw ik haar dochter. Twee maanden geleden hielp ik een alleenstaande dame met haar pic- k-up. Och ja, de mensen hebben zo vaak behoefte aan zo maar wat contact met iemand van de kerk. Dat vind ik dan ook het mooiste van mijn werk".

de Stem | 1970 | | pagina 3