aiivrageii i uur subsidie dijkt heidens ar wei te zijn I A.S. Inspraak ontbrak bij komst Total breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DB STEM In Ulster 20.000 militairen en agenten paraat Zomers weekend Zieken fonds- loongrens f 16.000 haarwerk randaag in Defensie-commissie Tweede Kamer boos over aanval gouverneur KMA Zes kadetten die spiekten voor straf van KMA af Indiërs moeten terug... Tot nu toe niet veel belang stelling IAAN MET 4 POTEN IN RIJEN KAN VOOR- EN ACHTERUIT wij uit OPROEP Premier IJsland in brand gedood Docle bij botsing te Scharendijke Havenarbeiders Rotterdam solidair met Britse VERENIGING MILIEU-HYGIëNE Bejaarden |]0e [aargang no. 26474 )|TIE VOOR EELAND irecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx oofdredacteur: L. Leijendekker oofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 jlefoon 2234?, Postgiro 1114111 ANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 Zaterdag 11 juli 1970 WEERBERICHT Warmer Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Hogere tempera turen. Matige z.w.-wind. TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZU1VELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 DEN HAAG BREDA De belangstelling voor de individuele huursubsidie is tot nu toe niet groot. Hoewel kandidaten voor de ze subsidie nog de tijd hebben tot 1 oktober voor het invullen van het aanvraagformulier, is men bang dat een groot aantal mensen om de een of andere reden dit zal nalaten. Het ministerie van Volkshuisves ting in Den Haag heeft in allerijl een folder laten samenstellen, die in een oplage van 500.000 exem plaren nog eens de aandacht zal vestigen op de mogelijkheid van een bijdrage in de huurkosten. De gemeentebesturen hebben intussen al uitgebreid instructies gekregen die de uitvoerende ambtenaren moeten voorlichten over de vrij ingewikkelde aanvraagprocedure. Voor deze subsidie komt ieder een in aanmerking die: Een inkomen heeft van minder dan f 15.000,-; Een woning bewoont die ge bouwd is na 31 maart 1960 en waarvoor een subsidie uit 's-Rijks kas is betaald (in het algemeen woningwetwoningen en premiewo ningen) Gezien zijn inkomen een rela tief hoge huur betaalt (globaal ge nomen meer dan 17 pet. van zijn inkomen) Het invullen van het aanvraag formulier voor de huursubsidie, die eenmaal in de drie maanden zal worden "itgekeerd, kost nogal wat hoofdbrekens. In de eerste plaats het formulier zelf. Het om vat vier kantjes, waarop uitgebrei de gevens worden gevraagd over de huurder, zijn inkomsten en het huurbedrag. Verder wordt er ge vraagd hoe men de bijdrage wil ontvangen. Uitbetaling kan overi- gens uitsluitend geschieden per postgira. Daarnaast moeten er bij het for mulier verklaringen ingezonden worden van de verhuurder en de werkgever. Als de echtgenote ver- dienst, moet ook zij 'n werkgevers verklaring bijsluiten. Bij het for muiier is een toelichting gevoegd die enigszins de nevel rond de aanvraag oplost, maar er niet in slaagt om het aanvragen bijzonder gemakkelijk te maken. De woningbedrijven of afdelin gen op stad- of gemeentehuis die deze aanvragen behandelen, erken nen dat het niet voor iedereen even gemakkelijk is om de formu lieren in te vullen. Alle ambtena ren die wij hierover in West-Bra bant of Zeeland benaderen, wezen er echter met nadruk op dat zij altijd bereid zijn om bij de invul ling behulpzaam te zijn of inlich tingen te geven. Het gemeentebestuur van Rhe- den in Gelderland heeft het initia tief genomen om 'n team van vrij willigers te vormen, dat de mensen gaat assisteren bij het invullen. „De aanvraagformulieren zijn zo ingewikkeld dat je een middelbare schoolopleiding nodig hebt om ze in te vullen", vindt wethouder Beuke. „En iedere huurder van een duur huis met een laag inko men heeft nu eenmaal niet zo'n opleiding". Het team bestaat uit vertegenwoordigers van bedrijven, jeugdleiders en politieke partijen. De formulieren moeten ingele verd worden voor 1 oktober. Als de huur na die datum wordt aan gegaan, moet het formulier binnen drie maanden worden ingezonden naar het gemeentebestuur. De hoogte van de uitkering kan varië ren van f 120,- tot f 900 per jaar. (Van een onzer verslaggevers) KIJEN In de serie „wonderen der natuur", waarin zonnebloemen Ials kerktorens zo hoog, aardappelen, die op Luns lijken en kalveren met twee koppen tot nu toe vrij regelmatig terugkeren, nu een nieuwe aflevering: een haan met vier poten. De familie Peters in de Laagstraat te Rijen heeft een dergelijk fenomeen pas ontdekt. Het dier had al zes weken rondgelopen tussen vele honderden soortgenoten in. Toen deze gisteren werden gehaald om naar de slachterij in Emmeloord te worden gebracht, ontdekte men het wonderlijke dier. De familie Peters heeft het gehouden als curiosum. Het verhaal wil, dat de twee achterste poten precies omgekeerd zijn gegroeid, zodat de haan zowel vooruit als achteruit kan lopen. Voor „vooruit" gebruikt hij de vóór-, voor „achteruit" de achterpoten. De vreemde haan (overigens ideaal voor gezinnen waar men bij het kip- of haaneten altijd pootjes tekort komt!) wordt hier vastgehouden door v.Ln.r.: Franka, Pieter en Anja Peters. Driemaster uit 1919 wordt in Terneuzen opgeknapt. Pagina 5. Voor meer medicijnen briefje halen bij de dokter. Pagina 7. Het leger oefent voor een voor- "je oorlog, schrijft Cornelis Ver boeven op pagina 9. jFusies en fusiegeruchten zorg den voor een levendige beurs- •veek. Pagina 11. |De Kleine Stem op pagina 25. Bedevaartsoorden beleven een ongekende bloei. Pagina 13. 'b Parijs liggen .„rijke" honden als vorsten begraven. Pagina 15. Liften is heel wat meer dan met de duim omhoog staan. Pagina ■Vrijmetselaren zoeken naar DE ■waarheid. Pagina 17. IEr kan best veiliger kunstmest Semaakt worden. Pagina 19. BELFAST IS NU EEN MILITAIRE VESTING (Van onze speciale correspondent) BELFAST De Noordierse hoofdstad Belfast was gister avond reeds letterlijk een militaire vesting. In het vooruit zicht van de protestantse optochten van zondag en maandag, worden 7000 soldaten waakzaam op belangrijke kruispunten, in de buurt van flatgebouwen, op pleinen en in de omgeving van vitale installaties. In geheel Noord-Ierland worden 20.000 militairen en politiemannen paraat gehouden. In de straten patrouilleren lichte tanks en rijden jeeps rond vol solda ten die hun vuurwapens gereed houden. Buiten de stad worden per sonenwagens tot staan gebracht en doorzocht. Ten noordwesten van Belfast heeft het leger een protestantse wapenopslagplaats ontdekt. Voor de Noordierse protestanten is het vanaf vandaag tot maandag avond feest. Ze gaan op hun manier pretmaken. Tenminste 100.000 man nen en vrouwen van de Oranje-orde (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de vaste com missie voor Defensie uit de Tweede Kamer heerst enige ontstemming over recente uitspraken in een in terview van de gouverneur van de Koninklijke Militaire Akademie (K.M.A.) generaal-majoor J. N. Mul der. In dit interview met een ochtend blad sprak de gouverneur zijn onbe hagen uit over de situatie waarin de Nederlandse defensie zich bevindt en over de lauwheid waarmee hierop wordt gereageerd. Hij zei o.m. dat in de militaire top onbehagen heerst „niet in de laatste plaats over het te kort aan inzicht dan wel aan belang stelling bij de politiek medeverant woordelijke vaste commissie voor defensie in de Tweede Kamer". Ook heeft de gouverneur gezegd: „Je vraagt je af, wat doen die mensen eigenlijk?" Naar wij vernemen zal de vaste commissie zich beraden over de vraag hoe men hierop zal reageren. Het KVP-lid de heer Jansen achtte het niet waarschijnlijk dat er schrif telijke vragen over gesteld zullen worden aan minister Den Toom (De fensie), omdat de commissie er wel geen behoefte aan zal hebben om van deze zaak „een rel" te maken. De woordvoerder van het ministe rie van Defensie zei desgevraagd dat men geen reden ziet om de gouver neur iets kwalijk te nemen. zullen maandag opstappen in stoeten ter herdenking van de slag aan de Boyne, die op 12 juli 1690 door de Nederlandse koning Willem III ge. wonnen werd op de katholieke ko ning James U van Engeland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Minister Den Toom van Defensie heeft zes eerstejaars lucht- machtkadetten van de KMA te Bre da verder uitgesloten van de offi ciersopleiding. De zes hadden op 1 juni j.l. het overgangsexamen econo mie afgelegd, terwijl zij de vragen tevoren hadden ingezien. Op 5 juni meldden de zes zich na aandringen van de senaat van het kadettenkorps hij gouverneur gen.-maj. J. N. Mul der. Deze schorste het zestal na over leg met de assessoren. Met ingang van 6 juli zijn de zes volgens artikel 51 sub c van het Reglement voor de KMA „ontheven uit hun verbintenis". Zij moeten de verplichte 18 maanden van ieder dienstplichtig militair nu volmaken bij luchtmachtonderdelen. Het zes tal heeft nog acht maanden dienst voor de boeg. De ongeveer vier we ken schorsing zullen zij niet hoeven na te dienen. Drie van de zes ex-kadetten slaag den erin de kamer van hun docent economie binnen te dringen en de opgaven in te zien. Drie andere jaar genoten wilden hiervan ook mee profiteren. Nog voordat het examen werd afgenomen, was deze fraude al bekend bij een aantal collega-kadet- ten. Deze oefenden sterke druk uit op het zestal om direct schoon schip te maken en niet aan het examen mee te doen. Dat deden de zes ech ter wel en het duurde tot 5 juni voor zij de senaat op de hoogte stelden. In zijn argumentatie voor de ont heffing schrijft de minister, dat „de betrokkenen niet de eigenschappen bezitten welke noodzakelijk worden geacht voor het beroep van officier." Hij volgt hiermee het advies op, dat gouverneur en assessoren van de KMA aan hem hebben uitgebracht. RYEKJAVIK (DPA/AFP) De premier van IJsland, Bjarni Bene- diktsson, zijn echtgenote en een kleinzoon zijn gisternacht bij een brand in hun zomerhuis op IJsland om hel leven gekomen. Het oude houten zomerhuis was eigendom van de staat. Leden van de IJslandse regering plegen daar hun vakantie door te brengen. Hoe de brand is uitgebroken is nog niet bekend. Een groep Nederlandse toe risten in een naburig hotel ontdekten de brand het eerst. De overheid bereidt zich kennelijk voor op het ergsite, want er worden strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Eerste minister Chichester- Clark heeft een oproep tot de bevol king gericht en haar tot kalmte aan gemaand. Hij verklaarde, dat de ogen van heel de wereld op Ulster gericht zijn. Maar als het maandag een beet je warm is en er wordt teveel ge dronken, krijgen we allicht gedonder in de glazen. Het is ook mogelijk, dat het hele weekeinde en maandag zon der incidenten voorbij gaan, maar al le waarnemers zijn ervan overtuigd, dat het er dan wel op een andere dag hard toe zal gaan. Wie hier een optimist zoekt, heeft het op de spreek woordelijke naald in de hooimijt ge munt. (Van onze correspondent) SCHARENDIJKE Op de krui sing Zwaardweg-Delingsdijk te Scha rendijke reed gisteren de bestuurder van een vrachtauto, de heer V. uit Scharendijke tegen een personenauto, bestuurd door de heer H. Hazelzet uit Rotterdam. Hierdoor ontstond een zeer ernsti ge aanrijding. Direct om het leven is hierdoor gekomen de 27-jarige me vrouw C. Hazelzet-Bij de Vate. Het vierjarig zoontje Dickie en het zes jarig zoontje Sjaak werden met zeer ernSige verwondingen overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zie- rikzee. Voor hun leven wordt ook ge vreesd. De bestuurder, de 31-jarige H. Hazelzet, liep eveneens vrij ernstige verwondingen op en moest opgeno men worden in het ziekenhuis te Zie- rikzee. Voor hem bestaat echter geen levensgevaar. De personenauto werd geheel vernield. De vrachtauto liep nagenoeg geen schade op. ROTTERDAM (ANP) Als dins dag aanstaande 74,000 Britse haven arbeiders in staking gaan, dan zullen de Rotterdamse havenwerkers met deze actie solidair zijn. Dat zal betekenen dat schepen met voor Engeland bestemde lading, die als gevolg van de Britse staking naar Rotterdam uitwijken, daar niet zul len worden gelost. De Nederlandse vakbonden hebben dit de Scheep vaartvereniging Zuid (werkgeversor ganisatie laten weten. Deze solidari teitsactie is een gevolg van een ver zoek van de Britse vakbonden. Enigen van de veertig Indiërs, die India te worden teruggevlogen. De acht dagen geleden illegaal Engeland Indiërs hadden 3.000 gulden betaald waren binnengekomen, bij aankomst om in Engeland te komen, op de luchthaven Heatrow om naar (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De komst van de Total-raffinaderij naar Zeeland, waarmee het Zeeuwse provinciaal bestuur zeer verheugd is, valt, zoals uit een eerste reactie donderdag reeds bleek, bij de Vereniging Milieuhygi ëne Zeeland niet in goede aarde. De vereniging zegt met grote veront waardiging kennis te hebben geno men van de vestiging van Total. Zij verwijt het provinciaal bestuur een lichtvaardige besluitvorming. Bij zijn beslissing heeft het pro vinciaal bestuur van Zeeland zich wat de milieuhygiënische aspecten betreft, laten leiden door het rapport dait prof. ir. H. Eilers, inspecteur van de volksgezondheid, maakte over een denkbeeldige raffinaderij. Het alge mene rapport, dat door de Zeeuwse overheid geruststellend genoemd wordt, levert volgens de vereniging, slechts globale gegevens op die niet per definitie hoeven te gelden voor deze Total-vestiging, waarvan de technische gegevens nog niet bekend zijn. Reële gevolgtrekkingen kunnen er op grond van het rapport Eilers daar om niet gemaakt worden, zegt de ver eniging. Gegevens omtrent het koel water, dat in de Westerschelde ge loosd zal worden, en de gevolgen daarvan voor het Westerscheldewater zijn er ook niet. Verder mist de VMZ gegevens over geluidshinder en stank. De vereniging heeft herhaaldelijk aangedrongen op een weerkundig on derzoek in het Sloe, maar deit is er nooit geweest. Verder zou er geen kosten-baten-amalyse gemaakt zijn. Bij dit alles is de VMZ verontwaar digd over het feit, dat de Zeeuwse be volking geen inspraak gehad heeft. Men noemt de gevolgde procedure een herhaling van de gang van zaken rond de vestiging van Pechiney, waarbij ook de bevolking gepasseerd werd en er geen gegevens over de verwachte milieuverontreiniging be ketnd waren. Verder vreest de vereniging dat met deze raffinaderij een begin wordt gemaakt met het aantrekken van pe- tro-chemische bedrijven, zoals dat bij herhaling is verklaard door dra. M. C. Verburg, directeur van hel Zeeuw se ETI en het provinciaal bestuur. Petro-chemische industrieën veroor zaken een belangrijke luchtvervui ling, aldus de vereniging. De PPR-leden I. van Royen (Baar land) en J. de Koster (Heinkenszand) hebben intussen in een brief aan de gemeenteraad van Borsele hun ont stemming over de gevolgde proce dure bij de vestiging van Total ken baar gemaakt. Zij vinden het onbe grijpelijk dat de bevolking geen in spraak over deze vestiging heeft ge had, terwijl dat, na de moeilijkheden rondom de Pechiney-vestiging, vol gens de PPR-leden toch verwacht had mogen worden. De heren Van Royen en Dè Koster vragen de raad de vestiging van To tal, het overeengekomen convenant en de mogelijke gevolgen daarvan, tijdens de eerstkomende raadsver gadering aan de orde te stellen. (Van onze weerkundige medewerker) L^EN kleine storing lag gister- avond bij de Engelse zuid kust. Veel activiteit verwachten wij er niet van, maar toch hou den wij er rekening mee dat er vandaag plaatselijk nog een bui tje valt met duidelijk enige be wolking. Zodra deze storing is gepas seerd, komen wij onder invloed van een zwak hogedrukgebied. Daarin mag gedurende het weekeinde een wat stabieler weertype worden verwacht met vrij veel zon. De wind blijft zwak tot matig en zuidwestelijk zodat ons de lucht via de Noordzee blijft bereiken. Daardoor zullen de temperaturen gematigd zijn maar toch vrij aangenaam, want de maxima kunnen tot ongeveer 22 graden stijgen. Boven de oceaan neemt de de pressie-activiteit iets af, zodat wij ook na zondag een vrij sta biel en zomers weertype menen te mogen verwachten. Strandverwachting: Nu en dan enige bewolking maar overwe gend droog. Geleidelijk meer zonnige perioden. Zwakke tot matige zeewind. Temperatuur twintig tot tweeëntwintig gra den, zeewater achttien graden. Vooruitzichten: over het alge meen goed strandweer. DEN IIAAG (ANP). Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat de loongrens voor de ziekenfondswet en de maximum pre- miedagloongrens met ingang van 1 januari 1971 autonoom wil verhogen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Roolvink en staats secretaris Kruisinga, stellen in dit wetsontwerp voor, het bedrag van de loongrens van de verplichte zie kenfondsverzekering met ingang van 1 januari a.s. vast te stellen op 16.000,vermeerderd of vermin derd met het bedrag waarmee deze loongrens op die datum zal worden verhoogd of verlaagd door toepassing van de bepalingen van de zieken fondswet. Het maximum premiedagloon zal op de zelfde datum worden gebracht op 52, Al in de loop van 1969 hadden drie ziekenfondsorganisaties een pleidooi geleverd voor een autonome verho ging van de loongrens per 1 januari 1970. Met terugwerkende kracht tot 1 februari 1970 worden de toelatings grens en de inkomensgrens van de bejaardenverzekering ingevolge de ziekenfondswet aangepast aan de voorgenomen wijzigingen van de pensioenbedragen ingevolge de alge mene ouderdomswet. Na afloop van de wekelijkse kabi netszitting deelde premier De Jong gisteravond mee dat de bejaarden verzekering toegankelijk is voor per sonen van 65 jaar en ouder, die een inkomen hebben van minder dan 10.761,per jaar. De premie is af hankelijk van het inkomen. (ADVERTENTIE) De grootste lcollektie dames- en hcrenhaarwerk vindt U in de showrooms van 35» 3E3 X. ATT "XTI Ginnelcenweg 43, telefoon 01600-32288 I erlcoop oolc via XIw kapper, vraag hem een mtrodulctie. Voorstellingen: 10.30 (beh. zo.) 12.30 -13.30 -15.00 -16.30 - 20 ll. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beunt Tel.: (0101114287 27

de Stem | 1970 | | pagina 1