stro ode Vissers vrouwtje PAULA voor Charles Vijf ossenwagens afgeladen met munitie VIETCONG RUKT THA1L AN D BINNEN REL PORTUGAL-PAUS NOG NIET BIJGELEGD Elke flat zijn bode Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke Orwo-kleuren IS50RW0UL18 ruyter ISRAËLI'S Bediening Sam-2- raketten weinig precies PRIJS VAN BROOD EN VLEES HET SNELST OMHOOG Kardinaal Alfrink in Rome Journalisten aansluiten bij vakcentrales Wagonfabriek: geen plaats 36 dia's slechts f 12,i;oincl. ontwikkelen j metrokrant de gruyter ■ken: Den Toom pleit militairen van t Harde vrij Commentaar Gelijke lonen Ruimte Inkrimping Tijgerkooien Genoeg krachten bij lager onderwijs ADVIES AAN N.V.J.: Fabrieksbrand miljoen schade VRIJDAG 10 JULI 1970 13 iing.Hoemeer nteert, des te verbruikt met ■e luchtveront- efficïènte ver- lik de choke als het strikt atvanuwauto ontroleren t is niet alleen kan boven lid schadelijke de uitlaat- Laat er daar- ler jaar naar deel van elke 'or af als uw it moet wachten oor een brug: or veroorzaakt /erontreiniging laat dan wan- Indien u wat en, zet de mo- beter voor uw lucht. SCHEVENINGEN. De zeezoe kers hebben gisteravond in de Kur- zaal van Scheveningen het hart kunnen ophalen aan de capriolen van Paul van Vliet. Met de titel „Een avond aan zee met Paul van Vliet" ging het pro gramma gisteren in première. Paul ging de koddige creatie van het Scheveningse vissersvrouwtje niet uit de weg. Tijdens zijn bezoek aan het Noord west-Territorium te Forth Smith ont moette prins Charles van Engeland het Indiaanse opperhoofd Joe Saddle back uit Alberta. Later woonde de koninklijke fami lie een kookfeest bij. Charles liet zich het buffel-gebraad uitstekend smaken. DEN HAAG (ANP). De mili- taire autoriteiten hebben bij de brand die 18 juni op de Veluwe woedde niet enige uren gewacht met het tvaarschuwen van de brand weer- I korpsen in de omgeving van het mi litaire schietkamp te Oldenbroek. In zijn antwoord op schriftelijke vragen I van het Tweede-Kamerlid de heer I Van der Spek zegt minister W. den I Toom van defensie, dat de eerste In aarneming van de brand om 12.45 luur plaatsvond, waarna de brand- Iweer van het schietkaamp onmid- Jdellijk uitrukte. De brandwacht van de brandtoren l nabij het schietkamp informeerde de I centrale van de Veluwse bosbrand- weer te 12.55 uur. [Pen onderzoek in de EEG heeft |*J uitgewezen dat de verschillen |in gemiddelde uurverdiensten tussen Imannen en vrouwen in ons land het |grootst zijn. De Nederlandse werken- e vrouw komt er dus het slechts af. En dat is eigenlijk een schande Ivoor een land, waar de sociale voor zieningen tot de beste van de wereld Ibehoren. Maar een van de meest |voor de hand liggende maatregelen het gelijk trekken van de lonen Ivoor man en vrouw wordt ver geten. De uitzonderingspositie van meis- lies van 14 en 15 jaar (die in de (huishouding werken) in de nieuwe ivormingswetgeving van minister iRoolvink is al evenzeer een teken |als het verschil in beloning, dat er |van een werkelijke emancipatie van «de vrouw in Nederland nog maar |nauwelijks sprake is. 2e wordt getolereerd door de [mannen, „omdat ze onmisbaar is", "aar van enige betrokkenheid bij |baar strijd om volledige gelijkheid is weinig te merken. ,De' man lijkt |bang van .concurrent' vrouw. JAe cijfers die uit de bus zijn ge- komen over het te verwachten pnderwijzersoverschot zijn bemoedi- 9end. Ze duiden er op dat op korte prmijn een belangrijke politieke keu- jjZe moet worden gedaan. De vraag |s. of men de ruimte wil gebruiken ;om de verdere verlaging van de leerlingenschaal voor het basison derwijs door te zetten elke mini bale verlaging op dit gebied vraagt pn 850 onderwijskrachten of dat |bon „iets" wil gaan doen aan de Mere vorming van de werkende jengd. Men mag aannemen dat er T'l de meeste politieke partijen op dit gebied geen problemen bestaan, rp eisen van de werkende jeugd pin politieke, hete hangijzers, die ■ben niet kan negeren. Om die vor- ningseis in te willigen lijken bin nenkort de krachten aanwezig te f'in. Vraag blijft of er dan ook de nodige financiële middelen beschik bar kunnen komen. Vraag blijft ook P tijdig een aanvaardbaar organisa torisch plan voor de verdere vorming Tan werkende leerplichtige jeugd PP tafel kan komen. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK Thailandse troepen zijn in allerijl op weg naar de noord-oostelijke grens met Cambodja om een aanval af te slaan van ongeveer 2000 Vietcongstrijders. Dit is door politiekringen in Bang kok onlangs bekendgemaakt. Volgens deze kringen hebben Cam bodjaanse autoriteiten onlangs nog gezegd, dat guerillastrijders zich hadden verschanst in dorpen in het Cambodjaanse district Cheom Ksan, niet ver van de Thailandse provinciehoofdstad Ubon, waar een grote Amerikaanse luchtbasis is gelegen. ROGERS LAIRD werkt troepen Chinezen op het versneld gemoed terugtrekken Dorpelingen in het grensgebied ver telden, dat zij woensdag een grote macht van de Vieteong vanuit Cam bodja naar Ubon zagen optrekken. Er werden vijf ossewagens meege voerd, afgeladen met geweren en mu nitie. Het bericht van de grensover schrijding komt nadat eerste minis ter veldmaarschalk Thanom Kitti- katsjorn dinsdagnacht de algehele pa raatheid van het leger in de hoofd stad had afgekondigd. De Amerikaanse minister vam de fensie Meivin Laird heeft op een persconferentie aangekondigd, dat de terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Vietnam versneld zal worden. Tegen 15 oktober moeten opnieuw 50.000 Amerikaanse militairen Zuid- Vietnam hebben verlaten en dan mo gen er nog hooguit 384.000 Ameri kaanse militairen in Vietnam zijn. Het Amerikaanse opperbevel beeft bekendgemaakt, dat generaal- majoor George W. Casey, comman dant van de eerste Amerikaanse luchtkavaleriedevisie. alsmede zes an dere Amerikanen worden vermist sinds hun helikopter dinsdagmorgen verdween. De plaats, waar de wrak stukken zijn waargenomen wordt nog niet bekendgemaakt, omdat grond troepen de neergestorte helikopter nog niet hebben bereikt. Het Amerikaanse opperbevel heeft besloten tot ontbinding van het „twaalfde luchteskader voor speciale operaties", gestationeerd in Bien Hoa en Danang, en daarmee het ontbla- deringsprogramma voor het grootste deel stopgezet. In Tokio heeft de V.S.-minister van buitenlandse zaken. William Rogers, gisteren verklaard, dat een vredes regeling in Indo-China binnen zeer korte tijd tot stand kan komen, als China wil meewerken: „Communis tisch China vormt de sleutel voor de toekomst van Imdo-China. Als de Chi nezen ontvankelijk zouden zijn voor een gesprek over een regeling, dan geloven wij zeer spoedig een vreedza me regeling te kunnen uitwerken". In een verklaring van de Zuidviet- namese regering wordt gezegd, dat in de „tijgerkooien" op het strafeiland Co Son zich alleen maar „communis tische misdadigers" bevinden. Deze verklaring kwam gisteren na berichten van twee Amerikaanse con gresleden over de onmenselijke toe standen in de gevangenis op het ei land Co Son in de Zuidchinese Zee, waar 500 mannen en vrouwen on der wie ook 15-jarige meisjes zit ten opgesloten. TEL AVIV (A.F.P.) Meer dan honderd Sam 2-raketten zijn volgens Israëlische militaire commentators de afgelopen dagen aan het Suez- kanaal op Israëlische vliegtuigen af gevuurd. Naar hun oordeel bekom meren de batterijschutters zich wei nig om precisieschoten, en verwach ten ze meer van de lancering van een reeks projectielen tegelijk. De Israëlische luchtmacht zou nog met een systematische aanval op de raketbatterijen wachten. „Wij zullen op het gewenste tijdstip de middelen en de manier weten te vinden om ze buiten gevecht te stellen. Wij zullen het moment van de aanval kiezen", zo zou een hoge Israëlische officier hebben verklaard. De voorzitter van de ministerraad der Sovjet-Unie Alexei Kosygin heeft donderdag de president en premier van de V.A.R., Gamal Abdel Nasser, voor een onderhoud ontvangen. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG De vraag naar en het aanbod van onderwijskrachten voor de lagere school zijn op het ogenblik in evenwicht. Dat is door het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen berekend, in overleg met de Algeme ne Nederlandse Onderwijzersfedera tie. Er is rekening gehouden met de aangekondigde aanstaande verlaging van de leerlingensch.aal. Augustus 1971 zal er, globaal, een onderwijzers overschot van 919 zijn. Een jaar la ter zal dit overschot tot 1175 zijn op gelopen. Augustus 1973 rekent het ministerie op een omderwij-zersover- sehot van 724. (Zie ook commentaar.) UTRECHT (A.N.P.) Een studie commissie van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten heeft het algemeen bestuur van deze (catego rale) vakbond geadviseerd het be leid op wat langere termijn te rich ten op aansluiting bij de vakcentra les. Voorwaarde is evenwel dat de plannen van NVV-voorzitter Kloos worden verwezenlijkt om een fede ratie van vakbonden tot stand te brengen. Dit idee is thans onderwerp van gesprek in het overlegorgaan van de drie vakcentrales naar aan leiding van het NKV-voorstel een fe deratie van vakcentrales te stichten, waarbij zich ook categorale vakbon den zouden kunnen aansluiten. BRUSSEL (ANP) In tien jaar tijds (van 1958 tot 1968) is de consumentenprijs van melk in Nederland met 54.03 procent ge stegen. De producentenprijs (prijs af-boerderij) steeg in dit tijdsbe stek met 22,15 procent. Rundvlees werd in ons land 72,45 procent duurder terwijl de producenten prijs van runderen steeg met 47,08 procent. Voor varlcenscoteletten moest de consument 75,98 procent meer gaan betalen. De producen tenprijs van varkens steeg met 22,03 procent. Brood werd In Ne derland 90,24 procent duurder terwijl de producentenprijzen van tarwe en gerst stegen met respec tievelijk 21,73 en 17,90 procent. Dit statistisch materiaal heeft de Europese commissie geprodu ceerd op verzoek van ir. Vrede- ling, lid van het Europees parle ment. Ze tekent daar wel bij aan, dat het naar haar mening al te een voudig zou zijn om de ontwikke ling van de producentenprijzen te vergelijken met die van de con sumentenprijzen zonder daarbij rekening te houden met alle eco nomische factoren van de berei ding en distributie van voedings middelen. KOPENHAGEN (AP) De An- golaanse rebellenleider dr. Antonio Neto heeft gisteren gezegd, dat de Portugese premier Marcello Caetano niet de waarheid heeft gezegd, toen hij dinsdagavond aankondigde, dat paus Pauius VI geen politieke bete kenis toekende aan de audiëntie, die hij de vorige week aan Neto en nog twee vrijheidsstrijders uit de Portuge se koloniën heeft toegestaan. „Wij werden ontvangen als politie ke leiders nadat wij ons in het ver zoek om de audiëntie als zodanig hadden voorgesteld", zo zei Neto op een persconferentie. Hij verklaarde met klem, dat de heilige vader van mening was, dat de Angolanen recht op vrijheid, onafhankelijkheid en vrede hebben. De paus had daaraan de vermaning gekoppeld, dat zij die voor de vrijheid vechten, hun kin deren een christelijke opvoeding be horen te geven, aldus Neto. Hij zei dat hij voor ons zou bidden", zo ver telde Neto. SCHIEDAM (ANP). De directeur van het postkantoor te Schie dam overweegt om in bepaalde wijken van de stad bewoners aan te stellen als postbestel- agent. Zijn plan is voortge vloeid uit het perso neelstekort bjj de be steldienst en is met na me gericht op kleine gebieden in de nieuw bouw waar vele perso nen geconcentreerd zijn in grote flatgebouwen. De postbestelagenten, die officieel aangesteld en beëdigd zouden wor den worden, zouden tot taak krijgen de post in hun eigen wijk te he stellen. Bovendien zou den zij op hun eigen adres de mogelijkheid moeten bieden om post stukken die eerder op de dag door afwezig heid van de geadres seerden niet aangebo den konden worden, te laten afhalen en kwi tanties te laten voldoen. (Vara een onzer redacteuren De contacten tussen de pauselijke nuntius in ons land en kardinaal Alfrink, bij gelegenheid van de her denking van 100 jaar eerste Vati caans Concilie, en 50 jaar priester schap van Paus Pauius, en rond de 70ste verjaardag van de kardinaal, wezen er reeds op, dat de ijzige sfeer in de relatie Rome-Nederland enigs zins vermilderd is. Het gesprek dat kardinaal Alfrink namens de Neder landse kerk reeds in januari bij de paus en de curie-organen aanvroeg, is nu eindelijk dan ingewilligd. Zes maanden van onzekerheid liggen tus sen aanvraag en antwoord: onzeker heid die mede bepaald werd door de diplomatieke handelingen van Rome. Kort na de vertraging inzake het ce- Ubaatsvraagstuk van 19 januari jl. door het Nederlands episcopaat, legde paus Pauius VI twee verklaringen af op verschillende niveaus: aan het raam van zijn studeerkamer op een zondagmorgen zei hij, dat aan de ce- libaatsplicht niet te tornen valt en er zelfs niet over te discussiëren is. Hier sprak de paus zijn persoonlijke me ning uit, bestemd als inbreng in het overleg binnen de wereldkerk. Enkele dagen later wordt zijn brief aan staatssecretaris kardinaal Villot open baar. Hierin heet het, dat in sommige gevallen de toelating van gehuwden tot het priesterschap overwogen kan worden. Speciaal denkt de paus hier bij aan noodgevallen als Latijns- Amerika. De brief aan kardinaal Villot dient beschouwd te worden als de bijdrage van paus Pauius aan de discussie binnen 't wereldepiscopaat (of deze brief nu door kardinaal Villot zelf is opgesteld, zoals hard nekkige geruchten in Rome doen ver onderstellen, of niet, lijkt van minder belang. Paus Pauius heeft hem ten slotte ondertekend). Aan het begin van het pastoraal concillie in januari, toen de celibaats- kwestie behandeld werd, had de paus nog een persoonlijk schrijven aan kar dinaal Alfrink gericht, waarin hij hem vroeg, de discussie te voorkomen. Dit laatste mag gezien worden als een op roep van de centrale leiders van de kerk aan een van zijn broeders om een schisma te voorkomen. De tegenstelling Rome-Nederland, die in feite slechts draait rond de vraag of over het celibaatsvraagstuk als verplicht gekoppeld aan het pries terschap (een disciplinair kernstuk van de rooms-katholieke kerk) open en vrij gediscussieerd mag worden, is sindsdien tot het vriespunt gekoeld. Kort geleden gingen zelfs geluiden als zouden invloedrijke figuren in het Vaticaan, de harde hand willen gaan gebruiken tegen het „opstandige" Ne derland. Nu, bij de uitnodiging van de paus aan kardinaal Alfrink om naar Rome te komen en de Neder landse situatie en wensen nader te verklaren, lijkt een periode van ver- mildering in klimaat op te treden. Men kan zich als resultaat niet veel meer voorstellen dan opnieuw een af wijzing van de mogelijkheid van ge huwde priesters, een oproep tot trouw en aanhankelijkheid aan Rome, en in het beste geval de mogelijkheid, dat de celibaatskwestie in de volgende bisschoppensynode (1971) ter sprake zal komen. Zoals bekend is hierom gevraagd o.a. door de parijse aartsbisschop Marty. Ook de internationale theologencom missie heeft het vraagstuk bestu deerd, ter informatie van de paus, maar ook in het vooruitzicht op de bisschoppensynode. Overigens is uit deze studie weer duidelijk geworden, dat het celibaatsvraagstuk niet ge ïsoleerd bekeken kan worden. Het priestervraagstuk is een complex van problemen, waarbij de celibaatsplicht als een nevenverschijnsel gezien wordt. Hoofdproblemen zijn de ge loofscrisis en de kerkelijke gezagscri sis die zich in het leven van de pries ters toespitsen. Ten aanzien van het al dan niet verplicht stellen van het celibaat, blijkt deze theologencommis sie, die in het kerkelijke denken een middenpositie inneemt, voor lokale differentiatie: zij wenst dat de bis schoppenconferenties in deze aange legenheid een eigen, voor hun gebied gepaste, keuze doen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Volgens de heer Baarda zijn er nu nog vier belangstellenden overge bleven. Het zijn de VMF, de werk nemers (vertegenwoordigd door de bonden) de gemeente Rotterdam, die moet afwachten of de verdere produktie van metro-materiaal bin nen de gestelde afleveringstermijn mogelijk zal zijn en de spoorwegen. De laatste heeft een bestelling van rijtuigbakken (40 treinstellen) lopen en was van plan een vervolgbestel- ling te doen van nog eens zestig bakken (30 treinstellen). De heer Baarda sprak van een po litiek standpunt van de zijde van de regering. „We wisten, dat het maar een strohalm was. Het is niet haal baar gebleken, het waarom is echter onduidelijk." Jhr. Sickinghe, die namens de raad van bestuur van de VMF sprak, kon niets anders uitbrengen, dan dat hij het met de heer Baarda eens was. De heer Sickinghe wilde alleen zeg gen dat er met de NS nog nader overleg zou worden gepleegd. Ook over het eventueel aanvaarden van nieuwe orders wilde h(j niets zeg gen. Terzake van de vervolgorder van de NS van 60 rijtuigbakken was hij al even onduidelijk. De heer Baarda zei over deze zaak: „Ik heb het gevoel dat de NS graag bereid is de bakken in Nederland te laten produceren, maar de drie voor waarden die zijn gesteld, prijs, kwa liteit en levertijd zijn daarin door slaggevend." Over de lopende orders maakte de heer Sickinghe zich geen zorgen. Over de verhalen rond een groot personeelsverloop zei hij: „Ik kan u zeggen dat dit sterk overdre ven is." Volgende week vrijdag zal de VMF haar standpunt inzake het verdere beleid kenbaar maken. (ADVERTENTIE) Beste mensen, naar mijn mening is het maar goed dat we niet in Egypte wonen. Niet alleen is het daar zeer warm en loop je constant het risi co een Israëlische bom op je hoofd te krijgen, maar er wordt ook (nog meer dan hier) zeer op het uiterlijk gelet. Een bijzonder sterk staaltje ge schiedde, aldus het persbureau voor het Midden-Oosten, gisteren op hel vliegveld van Cairo. Daar werd een douane-ambtenaar overgeplaatst, om „zijn gezicht onna tuurlijk neerslachtig" was Jazeker. Een hoge functionaris (mei ook een onprettig gezicht) rechtvaar digde deze opmerkelijke stap als volgt „Men verwacht van ons dat wij de passagiers met een glimlach verwel komen en ze niet de indruk geven dat het werken bij de douane een vrese lijke beproeving is". Douane: Ambte-naargeestig. Goed, wij trekken ons wél terug uit het Midden-Oosten en werpen ons op het voortbestaan van de een- mansvereniging met de fraaie naam „Ter Behoud Van De Vrije Dagen En De Kortere Arbeidstijd, Alsmede De Langere Vakanties En zo Vroeg Mo gelijke Pensionering". Wij danken u voor de overweldigende be langstel ling. Maar u weet het, we kunnen al leen donateurs aannemen, helaas geen leden. Met (Zoete)melk meer (Wagt)mans! Dr. P. C. Koppert, de promoven dus die wij gisteren ook al opvoerden, had nóg een aardige stelling in zijn proefschrift. De volgende: „Door het zogenaamde betaalde voetbal werd de technische ontwikkeling van het spel bevorderd. De sportiviteit bij de wedstrijden vooral tussen professio nals is echter sterk achteruit gegaan. De lichamelijke risico's voor de spe lers zijn te groot geworden en het vreugde-ritueel bij het maken van doelpunten is hysterie-achtig". Zo. Om even op de Ronde v; Frankrijk terug te komen, in het <egin van deze week hoorde ik een gesprekje tussen Joop Zoetemelk en zijn moe der. Een van de meest opzienbaren de uitspraken van mevr. Zoetemelk was het historische: „Ze rijden toch niet te hard hè Joop?" Zeeland: op naar de Total-e lucht vervuiling? Het komt er volgens mij nu op aan Al-flink te zijn. Merckx de Tour nu al gewonnen? Kom nou, het wiel is rond! Een waarschuwing: Dr. Robert Pogrund uit Los Angeles heeft be merkt dat luchtvervuiling alcoholis me in de hand kan werken. Hij ont dekte dat ratten, die twee maanden in sterk vervuilde lucht hadden ge leefd, voor het lessen van hun dorst de voorkeur aan alcohol gaven bo ven water. Alco-holbewoners zogezegd. Zeeland let op uw drank) saeck Pardon ik moet even weg, de lucht is hier ontzettend vervuild. Tot mor gen. MERIJN (Van onze correspondent) GRONINGEN De brand, die gis termiddag omstreeks 13.00 uur in de steenfabriek Winneweer te Garrels- weer in de provincie Groningen is uitgebroken, heeft voor ongeveer I miljoen schade aangericht. Hier bij is niet inbegrepen het verlies, dat geleden zal worden doordat de fa briek met 35 werknemers voorlopig stil komt te liggen. =1 WUjj Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum

de Stem | 1970 | | pagina 9