baas t: cel ■i f Op 21 juli veiling Raamsdonkse munten Pinksterblomkamp in Nieuwvliet Man overleeft val 24 meter Zeegezichten van K. C. Bakker Treinverkeer tussen Breda en Dordt hele dag on tregi RUSTIEK HAVENTJE IN BRESKENS Niet genoeg geld voor Midden-Zeeland" Vereniging Milieuhygiëne- Verpleegsters op zaal in weer xamens Recreatieplan Bernisse in Rijnmondhanden Bulletin Jongen (16) in Vlissingen gearresteerd RAADSZAAL KORTGENE: I diegveldkwestie in Kamer van Koophandel Computers van Burroughs voor Dow Chemical I nvalidenbond Zeeland lioudt voorlichtingsdag in St.-Jansleeii Twee inbraken in Middelburg Regen oorzaak ongelukken bij Terliole Duurder Ceeu verharding Regionale Raad Zeeland spoedig officieel VRIJDAG 10 JULI 1970 TIE) 70-2161 COQ EUROPA 3" MEUBEL Zuidzande en Terncuzen ndente) donderdagmorgen in Middelbur,1 omdat hij op 9 maart een bedra; en, maar met dit geld in Amstei rijding voor de aangifte met zijl :nd twee biertjes was gaan driiv werd vrijgesproken wat betreft onder invloed rijden. De officier e vrijspraak van het rijden onder oed. Maar voor de verkeersover- iing achtte hij een boete van f een ontzegging uit de rijbevoegd- 1 van zes maanden op zijn plaat! ïtierechter mr. Solingen vond da: verkeersovertreding los gezien het onder invloed rijden, een da' jks voorkomende zaak was, halve moest worden gestraft met geldboete van f 50. D. uit Vlissüigen had op 24 ie- ari in Grijpskerke geen voorran! leend aan de van rechts komenili I. Door de botsing kwam de aut' het slachtoffer in de sloot te ht. H. liep hersenletsel op. )e officier eiste twee weken of irwaardelijke gevangenisstraf e® ;e jaar ontzegging van de rijbe- rgdheid. Het pleitte voor verdact dat hij kennelijk zeer begaan was het lot van het slachtoffer. De .itierechter achtte bij deze ma" ook gevangenisstraf niet op zij® ats. Het werd 300 boete en eer zegging van negen maanden va® rijbevoegdheid. van H. uit Goes werd tot f ;te veroordeeld omdat hij op 1' art jongstleden geen voorran! de bromfietser H. van Sluis u,l| es had verleend. Door de botsinf aeg het slachtoffer een open been-I :uk. H. werd vrijgesproken va«| keloos rijden. Alleen de verkeer tt werd gestraft. DELFT Aan de Technische Ho t school in Delft is de heer L. dfI im uit Westkapelle geslaagd voo'l t oroipaedeutisch examen werktuiSl nde. EINDHOVEN Aan de Techni;| he Hogeschool te Eindhoven sk voor het doctoraal examen teek sche natuurkunde de heer A. Ste ■ns uit Hulst. GENT De heer Ludo Suy ui aewacht behaalde aan de Techn'T he Hogeschool te Gent (B>-HCjfe ploma eleetro-technisch ingenieu® I NIJMEGEN Aan de r.k. Unil srsiteit te Nijmegen slaagde vool st kandidaatsexamen rechten m®J iffrouw M. Loekefeer uit Hulst. ROTTERDAM. Aan de Nedei I ndsche Economische Hogeschool "I ntterdam is geslaagd voor het kan'l daatsexamen Economische Weten t happen, de heer C. N. den Hamoj Zaamslag. MIDDELBURG. Dinsdag 21 juli zal veilingmeester A. I. Verliage uit Groede de munten veilen, die enkele maanden geleden op het terrein van de familie Heesters in Raamsdonks- veer werden gevonden. Twee jaar geleden deed deze familie ook al een dergelijke vondst. De munten wer den schoongemaakt en gecatalogi seerd door het munten- en pennin genkabinet in Den Haag. De familie Heesters heeft aan de heer Verhage gevraagd althans het grootste ge deelte van deze munten te veilen in de vindplaats. Als plaats van actie werd uitgekozen huis Ten Deijl in Raamsdonksveer. Hier zullen de eerste 250 munten onder de hamer komen. De vondst bestaat uit enkele gouden en voor bet merendeel uit zilveren munten. Er zijn er bij uit Overijssel, Zeeland, West-Friesland, Utrecht, Nijmegen en Zutphen. Van omstreeks 1622 tot 1707. Het klapstuk van deze veiling wordt ongetwijfeld de drie zeer zeld zame guldenstukken uit Gelderland, Utrecht en Overijssel. Er zijn duca- tons en pentagons uit bet bisdom Luik, Franse munten uit 1691, enkele munten van Filips de IV en Karei II. Over de opbrengst kan de heer Verhage nog geen zinnig woord zeg gen. Op een vorige muntenveiling werd een enkele keer 2200 gulden voor een munt geboden. Hij ver wacht veel kenners van musea en verzamelaars. Ook al zullen de toe risten zicli waarschijnlijk niet onbe tuigd laten, verwacht liij, Op 28 juli, wordt dan de tweede helft van de Raamsdonksveerse munten geveild. In totaal ongeveer 125. Bovendien staal er dan een prachtige collectie sieraden van een verzamelaar uit liet noorden te veilen. Verder oude de gens, antieke horloges, beelden uit de 17e eeuw, o.a. Stella Maris en Ma donna met kind en druiventros. De antiekveiling in Middelburg heeft in lieel Europa een bekende klank. De prijzen op de grote veilin gen verschillen dan ook niet met die in Europa. Je betaalt niet gauw te veel op zo'n veiling, vertelt de heer Verhage, dat komt omdat er zoveel kenners en verzamelaars onder de kopers zitten. Dezen hebben meest al de prijs al in het hoofd. Ook deze veiling in Middelburg is eigenlijk niet op toeristen afgestemd. De heer Verhage reist voor deze veilingen lieel Europa af. Hij geniet ondanks zijn vrij jeugdige leeftijd (32) bij zonder veel vertrouwen. Uit het bui tenland bereiken Item dan ook di verse aanbiedingen om antiek en curiosa le veilen. BORDEN LANGS STRAND VAN VLISSINGEN <Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeenteraden van de Rijnmondgemeenten Abben- broek, Geertvliet, Heenvliet cn Zuidland. hebben de belangenbehar tiging van het recretalieplan Bernis se (op Voorne-Putten) overgedragen aan liet openbaar lichaam Rijnmond. Als Gedeip lit eerde Staten van Zuid-Holland akkoord gaan, wil Rijnmond het plan uitvoeren, maar wel met medewerking van de ge meenten. De eerste aanzet van het plan, de zogenaamde Bernissestrook, vergt een investeringsbedrag van 34 mil joen gulden. Het plan moet de open luchtrecreatie in het Rijnmondge bied dienen, maar hangt tevens nauw samen met de verbreding-van de Bernisse in verband met de zoet watervoorziening van Voorne-Put ten en van de industrie. TEL AVIV (AP) Israels elfdui zend verpleegsters hebben gisteren na vier dagen besloten hun al gemene staking' af te gelasten opdat hun vakbond kan onderhandelen over hogere lonen met de regering. Het werk in de Israëlische zieken huizen waar de artsen tijdens de staking de taken van de verpleeg sters moesten uitvoeren heeft on gekend groifce vertraging en hinder ondervonden; slechts één zesde van het .gebruikelijke aantal operaties werd' verricht. AMSTERDAM (ANP) De 25- jarige timmerman H. de Koning uit Amsterdam heeft bijzonder veel ge luk gehad. Hij viel gisteren van de top van een in aanbouw zijnde fiat in Amstelveen 24 meter naar bene den en kwam tussen een hoop bouwmateriaal terecht. Wonder boven wonder liep de timmerman slechts enkele verwon dingen op. Hij was bij kennis toen zijn collega's hem op een laag fijn 'juin aantroffen. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MJ. op donderdag om 18.00 uur: Tijdelijk regen en gematigde temperaturen, weersvooruitzichten in cijfers ge- niddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 't 9: min.-temp.: vain ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal: max.-temp.: omstreeks normaal: ans op een droge periode van min- ens 12 uur: 70 procent; kans op een lieel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: aanlal uren zon: 2 1 9: min.-temp.: omstreeks nor maal: max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; ans op een droge periode van min- tens 12 uur: 80 procent: kans op een ;eheel droog etmaal: 50 procent. vTR AND VER WACHTING •andaag passeert eeq zwakke rug im hoge druk met een frisse zee- v. ind, maar vooral in de middag flinke zonnige perioden. Temperatuur I tot 20 graden, zeewater 18 graden. terdag n°g een regenkans door Pf,n storing van de oceaan, die door een verbetering met stabielere lucht 0l"at gevolgd. Hierdoor gedurende mi weekeinde wel een verbetering. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De vereniging Milieuhygiëne heeft gereageerd op het RIZA-rapport, dat bij velen in en buiten Vlissingen nogal wat onrust heeft verwekt. Volgens dit rapport zou het zee-zwemwater een verhoogd aantal faecale colibacteriën bevatten. De vereniging Milieuhygiëne stelt nu voor, ter geruststelling van de badgasten, borden langs het Vlissingse badstrand te plaatsen, waarop staal, dat van 3 uur voor tot 3 uur na hoog water het zwemmen niet hoeft te worden ontraden. (ADVERTENTIE) NIEUWVLIET. Echt plezierig gaai het toe op het Pinksterblom kamp in Nieuwvliet. Op dit moment brengen daar 110 jongens en meisjes uit alle delen van Nederland in leeftijd variërend van 6' tot 15 jaar een vakantie van twee weken door. De lieer T. van der Horst uit Am sterdam (vooraan links op de foto) zwaait er de scepter. Wel vindt men het gewenst, dal erop wordt gewezen, dat het spelen van kinderen langs de waterlijn niet zonder risico is. Het voorstel tot het plaatsen van borden werd op 26 juni eveneens in de Vlissingse raad ge daan door PvdA'er S. J. Jolstra. Ook burgemeester dis. G. Roemers zag dit als een goede, tijdelijke oplos sing. Het Vlissings gemeentebestuur heeft nadien echter geen contact op genomen met de Vereniging' Milieu hygiëne, die nu eenzelfde voorstel doet. Deze vereniging wijst erop, dat het Scheldewater aanmerkelijk kan worden verbeterd, wanneer het lo- zingspunt van de Vlissingse riolering van de Paardestraat naar Rittem wordt verlegd. Het Vlissingse ge meentebestuur heeft plannen voor dit project, waarbij ook Middelburg zou moeten aansluiten door het ver leggen van de riolering van Ramme- kens naar hetzelfde punt bij Rittem. Mogelijk verdient het aanbeveling, volgens Milieuhygiëne, de regering te verzoeken een regelmatig onder zoek langs de gehele Nederlandse kust te doen plaatsvinden en een meetnet in te richten van de Bel gische grens tot open zee. Zij wil bovendien in haar volgen de bulletin aandacht besleden aan de waterverontreiniging om het besef ingang te doen vinden, dat een der gelijke vervuiling een bedreiging vormt. De vereniging wijst er tevens op. dat de huisartsen verplicht zijn infectieziekten te vermelden bij de inspectie voor volksgezondheid. In het Nederlandse tijdschrift van Geneeskunde worden cijfers hierover gepubliceerd, zodat men tijdig alarm kan slaan, wanneer een piek optreedt in het aantal gevalien van darmin fecties, die een gevolg kunnen zijn van waterverontreiniging. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De politie van Vlissingen heeft woensdagavond de zestienjarige uit Lochem afkomstige F. L„ die enkele weken geleden uit de rijksinrichting voor jeugdige de linquenten te Overberge was ont snapt, gearresteerd. Door deze vierde arrestatie (reeds werden eerder gearresteerd de acht tienjarige Rotterdammer W. B. G., de negentienjarige Duitser G. S. en de vierentwintigjarige Zutphenaar E. A. G. D. N.) zijn thans vier inbraken opgelost, t.w. de inbraak in het si garenmagazijn „Het zoete rokertje" alwaar voor 300,— werd ontvreemd, de inbraak irt de l.t:s. te Vlissingen waar diverse Hessen limonade wer den gestolen, de inbraak bij radio Holland te Vlissingen die niets op leverde en een inbraak in een frites- wagen aan het Molenwater te Mid delburg alwaar 200,werd ver mist. Tevens hebben zij in diverse auto's ingebroken waaruit plaids kussens werden ontvreemd. De zestienjarige P. L. zal naar Overberge worden teruggebracht. De Duitser is inmiddels het land uit gezet en de Rotterdammer W. B. G. en de uit Zutphen afkomstige E. A. G. D. N. zullen vandaag voor de Of ficier van Justitie in Middelburg worden voorgeleid. (Viui onze correspondent) KORTGENE Steeds meer ge meenten stellen de weinig ge bruikte ruimten als raadszalen cn raadskelders beschikbaar voor ex posities. Zo ook de gemeente Kort- g'ene. De stalige raadszaal Is opge fleurd mei een expositie van zee gezichten van K. C. Bakker uit Den Helder. Al onmiddellijk bij binnenkomst bemerkt de bezoeker dat de heer K. C. Bakker met hart en ziel aan de zee verknocht is. Dat is niet zo verwonderlijk voor een schipper bij liet loodswezen, die het schilderen als hobby uitoe fent. Van kindsbeen af heeft schipper Bakker de zee in al zijn grillige verschijningsvormen kunnen aan schouwen en blijkens de 34 doe ken, die in Kortgene worden ge ëxposeerd, leren respecteren. Groot is zijn voorliefde voor zeil boten, waarvan liij vele typen heeft uitgebeeld. Meestal worste lend in ontstuimig kolkende zee- en onder loodzware luchten. „Een, die zijn ziel te hoge stelt, wordt ligllijk van de wind geveld", is dan ook een vau de spreuken, waar mee schipper Bakker zijn expositie (Van ecu onzer verslaggevers) BREDA Het treinverkeer tussen Breda en Dordrecht is donderdag de gehele dag gestremd geweest tengevolge van een ongeluk met twee goe derentreinen even voor de splitsing van Lage-Zwaluwe. Aanvankelijk dacht men hij N.S. de verbinding over enkel spoor reeds om elf uur 's morgens te kunnen herstellen, maar om technische redenen werd daarvan afgezien. Bij de ontruiming van het tweede spue, word 's middags veel tegen slag ondervonden, tegen het einde van de middag nog verhevigd door een noodweer. Pas tegen zes uur 's avonds konden de doorgaande trei nen Rotterdam-Venlo weer recht streeks via Lage-Zwaluwe en Breda rijden. Tot dat tijdstip eindigden en begonnen deze treinen te Breda, waar overgestapt moest worden naar Roosendaal, van waar men de inter- citytreinen naar de Randstad kon pakken. Het ongeluk gebeurde in de-nacht van woensdag op donderdag. Een trein uit de richting Rotterdam reed tegen de laatste tankwagon van een goederentrein uit tegenovergestelde richting. De tankwagon, zo bleek later, slingerde al enkele kilometers ontspoord achter het transport aan. De machinist had daar niets van gemerkt. Hij werd pas bij de bot sing iets gewaar. De slingerende wagon-had onder tussen als een bezem de rails her en der heengeveegd. Door de botsing raakten nog eens vijf wagons uit het spoor. Drie van de gekantelde kolos sen waren lege keteldrukwagens. Onmiddellijk trokken berginigs- ploagon uit Rotterdam cn Breda naar de plaats van het ongeluk. Uit Eindhoven kwam een bokkraan met een vermogen van zestig ton. De oorzaak van de ontsporing is niet bekend. Zowel NS-recherche als rijkspolitie leiden het onderzoek. Hun eerste conclusie was: de ont sporing is begonnen bij een onlangs uitgevoerde baamvakvannieuwing; op de scheiding van oude en nieuwe rails. heeft gelardeerd. Uit zijn olieverfdoeken spreekt een wat melancholische romantiek uit de tijd dat de houten schepen nog door stalen mannen bemand werden. Dat wordt geaccentueerd door de spreuk, hangende onder een van de onstuimige zeegezich ten: „Eersl als dc nood komt aan de man, ziet inen wie het ambacht kan". Een spreuk, die schipper Bakker uit het hart gegrepen moet zijn. Van een kalm en glad zeetje moet schipper Bakker niet veel hebben. Wie dal niet duidelijk is na hel zien van (1e uitgebeelde kol kende zeeën, zal die overtuiging wel krijgen, als hij de doeken ziet, die de ondergaande zon tot thema hebben. Ondanks het vredige tafereel van een ondergaande zan in een tot rust gekomen zee, spreekt uit deze doeken een onbestemde drei ging, die mede wordt opgeroepen door het gebruik van giftige zuur stok-kleurtjes. Zelfs uit de om lijsting van zijn doeken spreekt de hechte band lussen Bakker en de zee. Deze omlijsting bestaat hij meerdere doeken uit louw. De ex positie is dagelijks tijdens de kan tooruren te bezichtigen. IN DE onmiddellijke nabijheid van Breskens ligt weggemoffeld achter de dijk een rustiek vluclit- liaventje. Er heerst een sfeer van vergane glorie. Vroeger werd het haventje omkranst door al lerlei stulpen. In de volksmond stropershulten genaamd. Niets is er meer van over. Alleen het water heeft er ■Sfi'i vrij spel. Een fotograaf die met storm de kracht van het water moet symboliseren, kan zich geen betere plek bedenken dan juist dit vergeten haventje. (Van onze correspondent) MIDDELBURG lil de vergade ring van de Kamer van Koophandel, waarin zoals in onze editie van gisteren gemeld mr. Otten, secre taris van deze Kamer, stelde, dat het vliegveld Midden-Zeeland slechts aan minimum eisen voldoet, is uitvoerig over deze kwestie ge sproken. De heer Otten zei, dat de Stich ting Vliegveld Midden-Zeeland slechts gevol? heeft gegeven aan het TERNEUZEN Dow Chemical heeft Burroughs opdracht gegeven tot leverantie van een B 65U0 com putersysteem, ter waarde van meer clan twee miljoen dollar. De B 6500 zal geïnstalleerd worden in het re kencentrum van Dow Chemical in Midland, Michigan. Het B 6500 com putersysteem, dat tot de zeer grole computers wordt gerekend, zal wor den gebruikt voor complexe wiskun dige berekeningen en voor research- werkzaamheden. Tevens bestelde Dow Chemical (Nederland) N.V. bij Burroughs vier kleine computersystemen van de L 2000 serie. Deze computers zullen voor de centrale facturering in de vestigingen van Dow in de Botlek en in Terneuzen worden in gezet. (van onze correspondent). ST.-JANSTEEN De Nederland se Katholieke Invalidenbond, afdeling Zeeland, lioudt op 18 juli een voor- iiehtingiSmiddag in de Huishoud school „Maria Goretti" te St.-Jan- s-teen. Mej. M. Schilperoort uit Goes, diëtiste, houdt de inleiding. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de nacht van woensdag op donderdag zijn te Mid delburg twee inbraken gepleegd. Via een klapraam hebben onbeken den zich toegang verschaft lol de kantine van de werkplaats Walche ren. Alles werd doorzocht, de daders zijn kennelijk op geld uit geweest dat zij niet hebben gevonden. Wél werd een VW-bestelauto van de werf meegenomen, doch dit voer tuig werd later op de avond door de politie teruggevonden op de Oude Veerseweg'. Tevens is ingebroken in de boutique van de firma J. aan de Lange Delft. Via het dakraam is men het pand, dat niet bewoond wordt, binnengedrongen. Uit de kas sa wordt een bedrag van 450, vermist. De gemeentepolitie van Middel burg dringt er bij alle kantoorhou ders en eigenaars van winkels en andere zaken op aan, bij het sluiten van hun bedrijf ervoor te zorgen dat er geen geld meer aanwezig is. HULST De regen en een glad wegdek hebben in de omgeving van Terhole een aantal automobilisten parten gespeeld. Om 10 uur botste een geladen tankauto van de firma O. uit Sas van Geilt tegen een melk- aulo van de fa. J. V. uit Koewacht. Het ongeluk gebeurde op de kruising Terhole-Terueuzen. Bij het afremmen om voorrang te verlenen schoot de tankauto te ver door en ramde de auto uit Koewacht, die zwaar werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. verzoek van liet bedrijfsleven een vliegveld te stichten. De nodige fi nanciële middelen ontbraken, aldus mr. Otten, om meer dan de minima- Je noodzakelijke voorzieningen te treffen. Dat zijn: een grasmat, beba- kening op de grond, een windzak en een telefoonaansluiting. Om het vliegveld optimaal opera tioneel te doen zijn moet men de beschikking hebben over een radio baken en over nachtverlichting. Van de zijde van de commerciële vliege rij is, aldus mr. Otten, verschillende malen aangedrongen op het aanbren gen van nachtverlichting. De kosten hiervoor worden geraamd op ruim 80.000. Op de suggestie van de Stichting Vliegveld Midden-Zeeland aan de .commerciële vliegerij dan mee te dragen in de kosten is 'gerea geerd met de opmerking', dat nacht- verlichting behoort tot de service van een vliegveld. Ir. J. Bout, direc teur van de Kon. Mij. De Schelde en bestuurslid van de Kamer van Koophandel, deelde mee contact te hebben gehad met de KLM, waaruit hem was gebleken, dat het wellicht mogelijk zal zijn dat dit bedrijf, dat mede belang' heeft bij nachtverlich ting van het vliegveld, een bijdrage zal leveren. De heer Otten zei voorts, dat de kosten voor inrichting en opening van het vliegveld hoger zijn uitge vallen dan oorspronkelijk geraamd 'was. Dat is mede het gevolg van een slecht seizoen, waardoor de grasmat van het vliegveld niet goed kon groeien, hetgeen de opening heeft vertraagd. Op de vraag van de heer J. Roose of het vliegveld exploitabel is en waar men bij eventueel tekort de dekkingsmiddelen zal kunnen vinden, moest de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C. A. Kammeraad, het antwoord schul dig blijven. De heer Otten vulde aan, dat verwacht mag worden dat hel vliegveld met een chronisch te kort op de exploitatierekening te kampen zou krijgen. Inmiddels is contact opgenomen met Duitsland om ook naast het zakenverkeer vanuit Duitsland, dat reeds gebruik maakt van het vlieg veld het Duitse recreatieverkeer aan te trekken. In groten getale zal dat niet kunnen geschieden, zo voegde mr. Otten daaraan toe, want de maximale capaciteit voor vlieg tuigen, die van het vliegveld ge bruik maken, is twaalf passagiers. Over verharding van het veld, waar door ook zwaardere vliegtuigen zul len kunnen landen, kan nog niet gedacht worden. „Daar beginnen we pas aan als we er 3,5 miljoen gulden voor beschikbaar hebben. Daar ziet het voorlopig nog niet naar Uit", aldus mr. Otten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Zeeuwse re gionale raad voor de arbeidsmarkt kan spoedig zijn officiële status krij gen. Dit heeft de C. van Hoek in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg medegedeeld. De Ka mer van Koophandel heeft voorts ten behoeve van een in Zeeland in le stellen arbeidsmarktonderzoek een subsidie verleend tot een maxi mum van f 76(10,Dit arbeids marktonderzoek in Zeeland zal een van de eerste taken zijn van de re gionale raad voor de arbeidsmarkt. De raad zal beslaan uit zes werk gevers, zes werknemers en zes des kundigen. Van werkgeverszijde zul len zitting nemen twee industriële werkgevers uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, twee industriële werkgevers uit Midden- en Noord-Zeeland, een ver tegenwoordiger uit landbouwkringen en een uit middenstandBkringcn. Van werknemerszijde zullen verte genwoordigers van de drie vakcen trales zitting nemen.

de Stem | 1970 | | pagina 3