„Ik* voel me beter' Jan Janssen een ervaring rijker.... „SMOKKELTJE" BLUFT vissers Merckxgeen gevoel boos op voor tradities... DOLMAN verandert Willem II van arts Ton Vissers: snel uitpraten Opgave Merkwaardig 14e RIT 170 km Fris alsof het zijn eerste rondedag was en speels als in een criterium, had hij een kopgroep met Eddie Jlerckx achter zich gelaten. Hij wist ieh sterk vandaag, Rini Wagtmans. Vaarom zou hij dan niet!? Eddie Merckx waarschuwde hem nog voor en ontsnapping uit de groep, toen 'e Cöte d'Espreaux afschoof. Een uit die lastiger was dan hij eruit ig op het routeschema (kenmerk: erde categorie) en waar op dat mo- .ent het merendeel van de Neder- ndse tourdeputatie (alleen Wagt- lans, Dolman, Zoetemelk en Otten- ros overigens op het laatst nog hterop geraakt door een lekke ind zaten voorin) met ruim 20 minuten achterstand fietste. Daar voelde Rini Wagtmans zoveel lyacht in zijn benen, dat hij brutaal naast Merckx ging rijden en hem zijn'be doelingen uitlegde. „Ik zei tegen Edldie: kam, ik denk dat ilk eens mee weg ben". De kop groep (ongeveer 40 renners) maakte Wagtmans, die er niet in slaagde de etappe te winnen, maar die zijn actie wel bereikte, dat hij nu de vierde plaats in het algemeen k assement inneemt. toen jacht op Primo Mori die in La Madeleine een dorpje in het dal tussen de Col du Festre en de Es preaux gesprongen was en in. de beklimming'2,50 won. „Merckx ad viseerde me dtn Mori met achterna te gaan", verhaalde Wagtmans zijn onderonsje met de gele truidrager. „Straks komt er een recht stuk weg van 20 kilometer", zei Edldie, „en dlaar pakken we je terug. Ook die Italiaan laten we niet voorop zitten, dus jie hoeft er geen ontsnapping aan te wagen". Deze openhartige beken tenis vatn die geletruidratger, werd er uiteindelijk oorzaak vam, dat Rini Wagtmans geen eerste maar een tweede plaats haalde. Hij twijfelde, Wagtmans, want hij wist dat Eddie Merckx dit dieel van het tourpar- cours verkende, toen hij als publici teitsstunt van een commerciële ra dio-omroep enkele etappes reed voor het startschot in Limoges viel. De Espreaux (rijk aan bochten en met gapende afgronden) afschuivend overwoog Wagtmans het aldlvies van eien expert. „Ik wist dat Eddie het goed bedoelde en het niet zei oan het voor zichzelf gemakkelijk te hou- dlen of mij een kans te ontnemen. Het was een eerlijke raad van hem, dat weet ik zeker". Dit te verwerken, kostte Rini Wagtmans tijd. Hü ne geerde tenslotte de woorden van de expert en sprong toch achter Mori aan, „maar", constateerde hij in Gap, „,het was te laat". Rini Wagtmans had zich een zware opgave gesteld, Vóór hem de onbe kende Italiaan Primo Mori (een ma tige amateur, een zwakke prof, die goed begon met een achtste plaats in de Giro van 1969 en dit jaar derde werd in de Ronde van Zwitserland, waarmee al zijn wapenfeiten verteld zjjn), die resoluut doorstoomde; ach ter hem adviseur Merckx, die zijn goede raad in de wind geslagen zag. Rini Wagtmans won de helft van dit gevecht. Hij bleef Merckx voor, maar Mori bijhenen bleek te veel van het goede. Men kan het verwachten, toen Wagtmans aanzette voor zijn duik vlucht naar het gerucht La Saulce, diait aan het eind van de Espraux lag te doezelen onder de brandende zon. Mori batd immers bewezen een snelle dlailer te zijn, door twee kilometer na de top van de Festre te springen. Dan moet je wat kunnen. Mori toon de eveneens klimkwaliiteiten te hebben, want op de flanken van de Espreaux voerde hij zijn voordrong op van 1.20 naar 2,50. Met het door Edlcllie Merckx gesignaleerde stuk rechte weg (een schitterende beton- baan) en een celletje van de tweede categorie op 8 km voor de aankomst, leken de kansen van Rini Wagtmans klein. Tegen de vaart van het kop- groepje op de vlakke aanloop na de laatste berg, zou hij het moeilijk kunnen krijgen. De mogelijkheid om Mori in te lopen bij de beklimming van de Senstinelle was niet groot en de 'afdaling duurde te kort. Dat alles weerhield Rini Wagtmans ech ter niet van een aanval op de voor hem geplaatste in het algemeen klassement, die met hem zonder uitzondering deel uitmaakte van de kopgroep. Rini Wagtmans daalde zoals het van lrem bekend is: als een kei die ze van de berg trappen. Merkwaard!- len, ze zwaaien naar de meisjes lamgs de kant en voeren onderweg de meest uitvoerige gesprekken. Ongelooflijk". Jan Janssen zat in een groep ach terblijvers met nagenoeg alle Neder landers. Alleen Rini Wagtmans, Joop Zoetemelk, Evert Dolman, Harry Steevens en Harm Ottenbros bleven de grote slag voor. EVERT DOLMAN: „Ik reed lekker. Even maar ben ik in moeilijkheden geweest. Tijdens de afdaling van de Espreaux kon ik echter weer bijko men". HARRY STEEVENS: „Het ergste vond ik, dat ik slecht kon eten. Mijn drinken was op en zonder dait krijg ik geen hap door mijn keel. Negentig kilometer heb ik geredetn met een rammelende maag. Ik ben blij dait ik direct wait krijg". HARM OTTENBROS: „Tot het laatst zat ik erbij. Toen kreeg ik een lekke band. Ik moest zelf een nieuw steken, want de ploegleiderswagen ging door naar Rini Wagtmans die ook was platgevallen. Het kositte me ,tijd en die kon ik niet meer goedma ken". FRITS HOOGERHEIDE: „Wat heb ik me beroerd gevoeld vandaag. Steeds hoofdpijn en braakneigingen. Op een gegeven moment raakte ik zo wat helemaal van de kaart. Ik liet me afzakken en ben daarna op mijn gemak doorgegaan. In de afdeline gemak doorgegaan. In de afdalingen kon ik bij de grote groep komen". JAN VAN KATWIJK: „Het viel me mee vandaag. Alleen de weg was slecht. Voor de rest ging het best. Ik kwam achterop te zitten, omdat ik drie keer van fiets moest verwisse len". GERARD VIANEN: „Ik weet nog steeds niet hoe ik het gehaald heb. Oh, wat ben ik kapot. Ik val straks zo in bed. Verschrikkelijk wat een dag". CEES RENTMEESTER: „Het gaat steeds slechter met me. Vandaag dacht ik dat ik van mijn fiets zou val len. Ik was doodziek. Dat kwam door teveel drinken. Hoeveel bidons ik leegdronk weet ik niet, maar het wa ren er enorm veel". (Van onze speciale verslaggever) GAP Voor het eerst sinds acht jaar, is Jan Janssen ver in de aeliter- hoede van het rennersveld binnen gekomen. Hij zaf in het groepje ver slagenen dat met een achterstand van rond 24 minuten Gap binnenkwam en dat is Jan Janssen nooit meer over komen vanaf de dag dat zijn carrière op gang kwam. „Een wonderlijke ervaring", noem de Janssen het, „Ik wist gewoon niet hoe dat ging, in een groep die op gro te achterstand zat. Ik heb mijn ogen uitgekeken. Niet te geloven. Die man nen halen drinken wanneer ze wil- VOOR RI NI WAGTMANS BRAK EINDELIJK DE ZON DOOR Walter Godefroot, die in het slot s slaagde erin zijn puntenvoorsprong gerwijs won hij niet daar, maar in de beklimming van de Senstinelle de meeste tijd op Mori, die aan de voet 2.30 op hem voorlag, maar aan de top nog slechts 1.35. Wagtmans restte slechts 8 kilometers om dat gat te dichten en die afstand was te kort. Met duivels geweld ging hij op die finish af, maar het hielp weinig meer. Verbeten vocht hij zich door de straiten van Gap, luid aangemoe digd döor duizenden toeschouwers, die hun beloning kregen van Rini Wagtmans voor dat medeleven. In de volle chasse, beukenid en bonkend om seconden te winnen, stuurde hij zijn fiets achter een boven het weg dek zwabberend ballonnetje aan, om het ding iin volle vlucht te grijpen en de mensenmenigte in te gooien. Stom verbaasd had het volk deze acrobatische toer gevolgd om na het klagen van de traktatie op fietókunst los te barsten in daverend applaus. teeds vooraan was te vinden ter ve«U op Merckx een beetje uit te bouwen. Kon het anders dan diat Rini Wagt mans na zoveel koersmacht voor zichzelf een voldoende vaststeldie? „Ik weet zeker", getuigde hij van herwonnen zelfvertrouwen, „dat ik me hij de eersten in het algemeen klassement kan handhaven. Mis schien dat er nog een paar zijn, die het me echt moeilijk gaan maken, als er werkelijk flink geklommen moet worden in de Pyreneeën, maar dat ze me ver achteruit gooien, ge loof ik niet". Van waar ineens dit optimisme, hoe die plotselinge om mekeer? „Ik voel me gewoon een stuk heter en daar heeft de komst van mijn vader naar de tour aan mee geholpen. Ik kreeg er een ge weldig moraal door. Vanaf mijn vijfde jaar heeft hij me vertrouwd gemaakt met zijn werk. Ik mocht in de massagekamer komen en er wa ren altijd renners in ons huis. Vanaf de dag dat ik ging fietsen, soigneer- tiging van de groene trui. De Belg de hü me. Na hij er door zijn ziekte niet by was, kreeg ik een inzinking. Ik heb hem erg gemist". Onder die ervaren^ handen van zijn vader (30 jaar in de praktijk, wat tot roem en faam leidde) hoopt Rini Wagtmans nu de magere resultaten vam de eerste tourdagen om te zet ten in aansprekende daden voor de rest van de groepen. „Ik zal op mijn tanden bijten om zo weinig mogelijk tijd te verliezen. Wat dat betreft ben ik gerust, want ik leerde in deze tour afzien. Dat beschouw ik als het grote winstpunt vain mijn slechte dagen. Ik heb er veel meer voor moeten doen om bij te blijven dan vorig jaar. Toen leek het alsof er een mo tortje op mijn fiets zat. Het ging al lemaal vanzelf, en nu moest ik me werkelijk inspannen. Dat was nieuw voor me, maar ik ben er blij mee. Ik geloof dat ik in deze dagen har der werd". Tan Vissers: risico niet voor de firma. (Van onze spe#iale verslaggever) GAP. Kees Wagtmans blüft in ieder geval in de Tour de France om zijn zoon Rini verder bij te staan als soigneur. Hoe de verhouding met de Willem II/Gazelle-ploeg precies komt te liggen is nog niet bekend, want Ton Vissers blijft er tegenstander van dat Wagtmans senior na maan den van zware ziekte weer aan het werk gaat, terwijl hij pas een «week uit het ziekenhuis is. Rini heeft zich nu op het standpunt gesteld dat zijn vader moet blijven. Ton Vissers: „We zullen de zaak vandaag of morgen eens goed uit praten. Zoals ik er nu tegenaan kijk, vind ik het nog steeds onverant woord om hem officieel in de ploeg op te nemen. Wat Kees zelf wil en hoe Rini er over denkt, is natuurlijk hun zaak. Daar kan ik niet tussen komen en wat dat betreft is Kees dus vrij om te blijven. Maar dan bui ten de verantwoordelijkheid van de firma. Ik vind het een moeilijk* zaak, die ik zo gauw mogelijk met Rini en zijn vader wil afwerken." Rini Wagtmans over de bezwaren van Ton Vissers: „Hij heeft gelijk. Voor hem is het moeilijk dat risico te lopen. Maar mijn vader voelt zich goed en de dokter gaf toestemming. Nu heb ik er ook geen bezwaar tegen." Kees Wagtmans zelf tenslotte: „Ik snap het niet. Als ik me er toch sterk genoeg voor voel en de dokter had geen bezwaar, wat kan er dan nog op tegen zijn? De kans op een nieu we hartaanval?? daar ben ik erg nuchter in. Thuis kan ik die ook krij gen." Kees Wagtmans: thuis kan ik ook een nieuwe hartaanval krij gen. (Van one speciale verslaggever) SAP Eindelijk, voor het eerst in deze tour, haal de Rini Wagtmans een voldoende bij zijn zelf onderzoek. Hij biechtte een dag zonder zonde, te genover de journalisten. In Gap brak voor hem de zon door en zij die hem nu al dertien dagen volgen ip zjjn weg door Frankrijk, gunden het hem, wan^ tini Wagtmans is niet alleen een goed coureur die tot gisteren wanhopig naar zijn vertrouwen zocht), maar ook een bijzonder eerlijke en open jongen, voor wie het verbergen van zijn zwakke momenten een laf spel is. Uitgezakt op een klap stoeltje, lurkend aan een flesje mineraalwater, zat .Rini Wagtmans achter het erepodium een gelukki ge renner te zijn met een tweede plaats in een pittige bergetappe (6 cols, waarvan een van de eerste categorie) en de winst van drie plaatsen in het algemeen klassement. (Van onze speciale verslaggever Willem II verandert morgen van Dr. Jessen uit Sittard kan zich vrijmaken als begeleider ploeg en in z«n plaats komt zijn Limburgse collega Th. Stols, spe cialist te Geleen. Dr. Stols kwam eer gisteren in de ronde om tot zaterdag ingewerkt te worden door dr. Jessen. „Wielrennen", aldus dr. Stols, „is voor mij niet helemaal een onbekende wereld, want ik heb veel contact met Harrie Steevens en Arie den Hartog. Ik ga nogal eens met ze trainen". Eddy Merckx heeft in deze Tour toch een nederlaag geleden. Hij ver loor een partij tafeltennis van zijn ploeggenoot Italio Zilioli, die de grote nieuws uitbundig vertelde, want ja, wie klopt Merckx in de sport. (Van onze speciale verslaggever) GAP Jan Janssen vindt, dat Eddie Merckx geen gevoel voor tra dities heeft. Hü legt dat als volgt uit: „In 1968 toen mijn vrouw in ver wachting was, won ik de Tour de France. In 1969, toen de echtgenote van Merckx een kind verwachtte, won hü de Tour. Dit jaar is mün vrouw opnieuw in verwachting, maar Merckx trekt zich daar niets van aan. Het was nu weer mijn beurt om te winnen, maar Eddie heeft geen gevoel voor tradities." De fiets van de Deen Mogens Frey werd gisterochtend gestolen uit de garage van het Alpo hotel in Gre noble. De hele Frimatic-ploeg liep er in de ochtenduren voor de start naar te zoeken, maar de fiets werd niet teruggevonden. Daarom moest voor Frey in de haast een andere fiets in elkaar worden gezet. Zoiets kan Eddie Merckx niet gebeuren. Tijdens de nacht slaapt de mecani cien Mario Milesi bij de fiets van Merckx en als hij van de kamer van Milesi wordt gehaald blijft de chauf feur van de liaison-wagen er steeds bij. Het toeval wilde, dat Jan Jans sen, juist op de dag dat liü zo'n inzinking doormaakte, gisteren is uit geroepen tot de beminnelükste ren ner van de dag. Hij moest dus, hoe wel hij er helemaal geen zin in had, voor de fotografen een glimlach te voorschijn toveren. In het geldklassement heeft Fae- mino steeds vaster het heft in han den. De ploeg verdiende nu al bijna 40.000 gulden. De stand is: 1 Faemino 10-7-1970 La Saulce Laraqnej VENTOUX BedomliSp Sault J 39.000; 2 Fagor-Mercier 10.4(10# 3 Bic 10.270; 4 Flandria 9.600: 5 Salvarani 9.300; 6 Frimatic 8.000: 7 Molten 6.500; 8 Kas 5.700; 9 Willem II/Gazelle 4.800; 10 Mann 4.700; 11 Sonolor f 4.300; 12 Cabal- lero 2.500; 13 Scic 1.700; 14 Fer- retti 1.500; 15 Peugeot 900. Het blükt dat de overmacht van Merckx in de ronde vooral bij oud renners onbegrip opwekt. Zü kun nen vooral niet begrijpen, dat de an dere coureurs zich zo gemakkelük laten overheersen. Oud-Tourwinnaar Jean Robic, nu in de reclamekara vaan, zei: „De renners hebben te genwoordig geen karakter meer". En Gauthier, die ooit in de Tour een grote was, en ook Bordeaux-Parijs won, zei: „Ik vind deze situatie triest voor het publiek en voor de wieler sport In mün dagen zouden Hassen- forder, Stablinsky, Geminiani en an deren er wel voor gezorgd hebben, dat Merckx niet steeds het initiatief kan nemen. Zü hadden explosieve karakters en zü zouden wel gezorgd hebben hem te verrassen." Voor de dopingcontrole in Gap moesten zich gisteren melden: win naar Primo Mori, nr. 2 Rini Wagt mans, gele trui-drager Eddie Merckx en volgens het lot Frits Hoogerheide en Lucien Aimar. (Van onze speciale verslaggever) GAP. Ton Vissers had na de dertiende etappe weinig goede woor den over voor Evert Dolman. Hij was boos op de Limburger, omdat die te onoplettend zou zyn geweest toen hij als enige knecht van Rini Wagtmans deel uitmaakte van de kopgroep. Ton Vissers: „Op een gegeven mo ment kwam Ottenbros wat van ach teren te zitten en toen ben ik even bij hem gaan rijden. Ik dacht: als ie plat rijdt ben ik er tenminste zo bij. Het leek wel alsof ik het geroken had, want nog kilometer verder liep zijn achterband leeg. We gaven hem een nieuw wiel en op hetzelfde mo ment riep de Tour-radio om dat ook Wagtmans een lekke band had. We lieten Harm zelf repareren en sto ven met de wagen naar Rini. Ik vroeg hem waarom Dolman zijn wiel niet had gegeven. „Hij was niet in de buurt!" riep Rini. Daarop ben ik naast Dolman gaan rijden. Evert verontschuldigde zich met de opmer king, dat hij niet gezien had dat Rini pech kreeg. Dat is natuurlijk dwaas. Een knecht hoort zoiets op te merken. Hij moet naast of achter de kopman rijden, om meteen te kun nen helpen als dat nodig is. Maar Eef zat op kop te sleuren, zoals ik later hoorde. We zullen dat geval eens goed moeten bepraten, want zoiets kan ik onmogelijk accepteren. Hij heeft zich aan zijn opdrachten tr houden en niet zijn eigen gang tr gaan".

de Stem | 1970 | | pagina 13