OOK VOORUITGANG IN GOOCHELAARSWERELD F anf ani achter ont PONTIAC 27 SPECULATIES IN ITALIAANSE POLITIEKE KRINGEN GAETANO INCIDENT VATICAAN- PORTUGAL UIT DE WERELD Antwerpen blijft koud onder discussie in Nederland over tweede nationale luchthaven Leeg Laat Duur a. h. kuijpers blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f900,- PONTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt tijd, dat u er óók een draagt MIJNS INZIENS Johan Winkler Laatste Dakota uit passagiersluchtvaarl verdwenen NIEUWE STRAF IN RUSLAND Kerken beginnen in najaar gesprek over liet ambt 'n goed horloge AVIA HELVETIA door 9 DONDERDAG 9 JULI 1970 9 (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In deze kom kommervolle dagen duikt als een konijn uit de hoge hoed het inter nationale goochelaarscongres in het Nederlandse binnengebeuren op. Tijd en plaats van magische han deling: vandaag tot en met zater dag in het congrescentrum van de Amsterdamse Rai. 1286 deelnemers uit 33 landen, waaronder een 1380- vingerige delegatie uit Amerika. Organisator is Hen Vermeijden, voorzitter van de internationale fe deratie van goochelaarsverenigin gen. Aan hem de vraag, wat de wereld mag verwachten. Hij noemt allereerst Fantasio, de magiër uit Los Angeles, die een bijzonder sjiek, elegant en uniek nummer met de brandende kaar sen heeft opgebouwd. Inoue uit Japan. Over hem vertelt Vermeij den: „Hij heeft er de vingervlug heid een aparte dimensie bijgege ven. Hij is uitgegaan van een tech niek, die in het westen is ontwor pen, maar hij heeft er met groot raffinement een eigen tintje aan gegeven. Uit een normaal spel kaarten laat hij een eindeloze fon tein van kaartsen opspuiten, die wel een paar minuten duurt". Za- ney Blaney uit Houston komt met een geheel nieuw principe om het standaardeffect van de zwevende dame te verwezenlijken. De metro- magic-show komt om te demon streren, dat je een juffrouw ook kunt zagen, terwijl ze rechtop staat in plaats van zich horizontaal te slachtofferen. En de merkwaar dige Tsjech Lubor zal er zijn - een man, die zelf de Bühne schuwt, maar die er een onuitputtelijk ge noegen in schept om steeds nieuwe goocheltrucs te bedenken. Dit maal zal hij de verzamelde magiërs la ten zien, hoe je het aantal ogen kunt raden, dat boven komt te liggen bij een dobbelsteen, die op een voor de goochelaar onzichtbare plaats geworpen wordt. Onlangs heeft televisie-kijkend Nederland de grote Houdini mid dels een biografische filmversie aan het werk kunnen zien. Zijn de stunts van deze boeienkoning ooit overtroffen in de 40 jaar, die na zijn dood verstreken zijn? Met an dere woorden: is de magische kunst een kunst in ontwikkeling? „Wel zeker", glimlacht de gedistin geerd grijzende Henk Vermeijden. „De manier,waarop Houdini zich onder water uit een hermetisch gesloten brandkast wist te bevrij den, had een unieke klasse. Maar de tijd gaat voort - ook in de goochelaarswereld. Zelf heb ik eens geassisteerd bij een verbeterde versie van Houdi- ni's stunt door de Engelsman Al len. Hij liet zich door officiële politieautoriteiten boeien en in een dwangbuis sluiten. Vervolgens liet hij zich door een kraan tot 60 meter hoogte ophijsen. Het touw was gedrenkt in benzine en ik moest het staande op het dak van een flatgebouw, met een fakkel in brand steken. Terwijl Allen met zijn boeien worstelde, liet de kraan hem langzaam zakken. Vlak voordat het brandende touw knap te, had hij zich bevrijd en kon hij op het dak van de flat springen". Sinds 1948 organiseert de FISM, zoals de internationale federatie afgekort heet, om de drie jaar een internationaal congres. Het doel is, de magische kunst verder te ont wikkelen en te verfijnen. Vermeij den daarover: „Er wordt van 's morgens tot 's avonds laat hard gewerkt. We hebben te maken met allerlei nieuwe facetten. De psy chologie van de afleidingskunst vraagt steeds meer aandacht. Daar wordt een ware studie van ge maakt en er verschijnen boeken van honderden guldens per stuk over, die niet via de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het medium televisie stelt aan de goochelaar volmaakt andere ei sen dan het toneel. Op de Bühne wqrdt het publiek afgeleid door de ruimte, de afmetingen. Bij de tv zit men er met de neus bovenop" Hij voorspelt, dat onze eigen drie voudige wereldkampioen Fred Kaps tijdens de congresdagen on vindbaar zal zijn. „Die zit dan met een paar grote jongens ergens in het hotel ideeën uit te wisselen". Want daar zijn ze ruimhartig in, de goochelaars, of ze nu om den brode dan wel uit liefhebberij vin gervlug zijn. Mits de klasse er maar is. Krullenjongens worden buiten de geheimen gesloten en het publiek mag de congreszaal van de RAI natuurlijk helemaal niet binnen. Voor de nieuwsgierigheid van het publiek zijn de magiërs als de dood. Ter illustratie haalt Vermeij den een lijvige, driedelige encyclo pedie uit zijn boekenkast, geschre ven door ene Martineau en louter gewijd aan trucs met zijden sjaals. Men dient het woord „geschreven" letterlijk te nemen, want de man tekende de drukletters van ieder woord eigenhandig - zo bang was hij, dat de zetters van de drukke rij, waar zijn boek zou worden uitgegeven, met zijn geheimen zouden gaan leuren. De 33 landen, die aan het con gres deelnemen, hebben hun beste goochelaars afgevaardigd in de weet, dat zij zich in Nederland in het mekka van de magische kunst Jan Aukes, Eric Waliclit, Henk Vermeyden en Catienke Bierens met hun mascotte, het nog immer befaamde konijn; zij zijn de organisatoren van het het internationale goochelcongres. accent gelegd op de personality op want onze congressen worden druk de samenstelling van de show en bezocht door impressario s. Toen dat soort dingen. De andere landen Fred Kaps in 1950 voor de eerste zijn me pas sinds het einde van de keer wereldkampioen werd^ was bevinden. Wij hebben, telt Ver meijden in de gauwigheid, ruim 500 bekwame goochelaars, waaron der 22 van wereldfaam. Hoe dat komt? Hij aarzelt en zegt, dat we die vraag maar aan een ander moeten stellen. Na enig porren echter wil hij het kwijt. „Het komt door mij. Ik ben de eerste in de goochelkunst geweest, die een andere benadering heeft gezocht. Daar ben ik al in 1933 mee begon nen. Ik heb de psychologie inge voerde in het showmanship. Ik heb vakboeken geschreven. Ook de grote jongens uit het buitenland zijn bij mij in de leer geweest. Ik heb het vak benaderd vanuit het theater. Ik heb gezocht naar mid delen, om er een kunst met een grote K van te maken. Ik heb het oorlog na gaan volgen". Of de Nederlandse suprematie zien handhaaft, zal zaterdag blijken tijdens het klapstuk van het con gres, namelijk de strijd om het wereldkampioenschap, waaraan 104 magiërs deelnemen. Hun na men zijn ook onderling niet be kend, omdat ze hun nummers an ders op elkaar zouden kunnen af stemmen, hetgeen niet de bedoe ling is. „Het behalen van het kampioen schap is erg belangrijk", zegt Ver meijden. „Je hele leven en levens niveau kan er door veranderen, hij met mij in de auto naar Barce lona gereden, maar ik ben alleen teruggegaan en heb hem in negen maanden niet meer gezien. Hij Was meteen weggeboekt". De toekomst van het goochelvak baart hem geen zorgen. Alleen op dit congres al verwacht hij weer een tiental nieuwe uitvindingen. „Er komt nooit een einde aan onze kunst", zegt hij, „want ons vak is gebaseerd op de fantasie en de fantasie kent geen grenzen. Het publiek zal altijd gefascineerd blij ven door het wonder, dat de goochelaar brengt". (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse politieke leiders, onder wie enkele ministers van het kabinet, die maandag op de radio hoorden, dat ze waren afgetreden, proberen de betekenis te achterhalen van de zomercrisis van dit jaar. Alleen de rechtervleugel en de sociaal-democraten beweren, dat premier Rumor er het bijltje bij neer heeft gelegd omdat de socia listen ermee ingestemd hebben in twee van de vijftien nieuwe re gional e bestuurorganen een coalitie met de communisten te vormen. Dat bedekt duidelijk de werkelij ke redenen die Rumor had, maar waarover hij niets vertelt. De linkse pers zinspeelt er (met vette kop pen) op, dat de vroegere premier Fanfani („Die vorige week met pre sident Nixon confereerde") achter Rumors plotselinge ontslag zit. Fanfani is erg machtig binnen de christen-democratische partij. Hij is ook een eerzuchtig man, maar het valt te betwijfelen of hij zo onver standig zou zijn de leiding van een coalitiekabinet op zich te nemen. Iets dat maandag onmogelijk bleek en morgen uit dezelfde mensen zal bestaan. In een land, waar 40 pro cent van de kiezers op marxistische partijen stemt, zou dit voor dé christen-democraten wel eens de laatste kans kunnen zijn om met de socialisten in een democratische coa litie samen te werken. De katholieke partij echter wil haar anti-communistische kruistocht van 20 jaar geleden nog steeds voortzetten. Ze weigeren met de so cialisten aan het werk te gaan in een regering, die links van het cen trum zou staan. Het blad van de republikeinse partij schreef, dat de samenwerking van socialisten en communisten in twee provincies „niet beschouwd moet worden als een van de voornaamste oorzaken van de crisis". Verder uit het blad kritiek op de „politiek-oude stijl' die nog steeds de overhand heeft. Politiek met zijn „lege discussies over problemen, die niet meer terza ken doen, nutteloze verwijzingen naar niet bestaande toestanden" enz. In een interview, dat de president van de Fiat, Agnelli, enkele dagen gelden aan het blad II resto del Carlino" gaf, maar dat gisteren pas gepubliceerd is, zegt hij, dat de Italiaanse politieke leiders een greep op de werkelijkheid moeten zine te krijgen. „Zij moeten hun lijst met priori teiten herzien en het land vertellen wat ze van plan zijn", aldus Agnelli. Dat blijkt niet teveel gevraagd, maar het is voor de Italiaanse poli tieke leiders kennelijk onmogelijk om rechtuit tegen de bevolking te spreken. LISSABON (AP) De Portugese minister-president, Caetano, heeft bekendgemaakt dat zijn regering van het Vaticaan een nota heeft ontvangen waarin een verklaring wordt gegeven over de audiëntie die fle paus verleden week aan drie Afrikaanse rebellenleiders heeft toe gestaan. Door deze verklaring, aldus de premier, is het incident dat de be trekkingen tussen Portugal en de heilige stoel had aangetast „tot zijn ware proporties teruggebracht". Dat incident ontstond nadat de paus drie leiders had ontvangen van bewegin gen die trachtten onafhankelijkheid te bereiken voor de Portugese kolo nies Angola, Mozambique en Guine a- Hierop had de Portugese regering Lij het Vaticaan geprotesteerd en ook haar ambassadeur aldaar, Braza- o. teruggeroepen. „De verklaring van de heilige stoel kwam wel wat laat, maar zij kwam tenslotte, enkele ogenblikken geleden", aldus de heer Caetano in een radio-uitzending. Naar men zegt nad cit premier een heel wat fellere toespraak willen houden, maar de tekst verzacht toen hij op het laatste ogenblik op de hoogte kon worden gesteld van het document uit Rome, Jat door de pauselijke nuntius te Portugal aan het Portugese ministe rie van buitenlandse zaken was overhandigd. Het onderhoud van de paus met de '«m,ilenleiders, aldus Caetano, was „discreet" geweest en had niets met Politiek te maken gehad. De rebel lenleiders waren niet als zodanig door de paus ontvangen, maar als „katholieken en christenen". Door de paus was geen woord gezegd dat als beledigend of niet- respectvol voor Portugal kon wor den gezien, of dat kon worden uit gelegd als een verwerping van de Portugese politiek of de manier waarop dit land de eigen aangelegen heden aanpakte. De betrekkingen tussen Lisaabon en Rome kunnen thans weer worden zij voorheen waren, aldus Cae- 'hho, namelijk hartelijk. (Van onze luchtvaartredacteur) ANTWERPEN Luchtvaartkringen in Antwerpen tonen nauwelijks enige belangstelling voor de discussies in Nederland over een tweede nationale luchthaven, eventueel in het zuidelijke deel van de Delta. Ook het Benelux luchthavenidee van het Nederlands Economisch Instituut spreekt niet aan, evenmin als de plannen rondom de vliegbasis Woensdrecht. 0 De laatste DC-3 die nog regelma tig passagiers vervoerde, is overge vlogen en overgedragen aan de nieuwe eigenaar Delta-Air. Een aan tal oud-stewardessen, v.l.n.r. Van der Hoek, Van Vugt, Wolters en Schoeder was bij deze gelegenheid aanwezig, MOSKOU (AFP) Wetsovertre ders in de Sovjet-Unie, die tot nu toe tot een gevangenisstraf van een tot drie jaar werden veroordeeld, kunnen voortaan worden verplicht bepaald werk op een bepaalde plaats te verrichten, aldus het mede delingenblad van de opperste Sovjet. De maatregel heeft volgens waar nemers vooral tot doel heit gebrek aan arbeidskrachten in Siberië op t.e heffen. De veroordeelden mogen een bepaald gebied niet verlaten en moeten zich enkele malen Der maand bij de politie melden. UTRECHT (KNP) In het na jaar zal het officiële gesprek kunnen beginnen tussen de R.-K. Kerk en de Kerken van de Reformatie over het ambt. De gemengde commissie is bijna gereed, alleen de gerefor meerde kerken moeten haar afge vaardigden nog aanwijzen. Er zijn hier en daar reeds oriënterende ge sprekken gaande tussen katholieken en gereformeerden. Van hervormde zijde is ook reeds een belangrijke bijdrage tot het ge sprek gedaan. Binnen de Nederland se hervormde kerk wordt namelijk een gesprek op gang gebracht over het ambt. De kwestie van het ambt is het derde grote onderwerp in het oecu menisch gesprek onder auspiciën van de Raad van Kerken. Voordien is reeds overeenstemming bereikt en officieel vastgelegd inzake de we derzijdse dooperkenning. Ook is er overeenstemming inzake het ge mengde huwelijk. Hier ontbreekt al leen nog de zeer spoedig te ver wachten goedkeuring der bisschop pen. Na het ambt zal de daarmee verbonden kwestie van eucharistie resp. avondmaalsviering aan de orde worden gesteld met de vraagstukken van open communie en intercommu nie. (Advertentie) (ADVERTENTIE) drie generaties vak manschap, garanderen u 'n goed horloge. OA>. ERKEND HORLOGER St. Janstraat 11 Breda - Tel. 38870 Dit bleek tijdens een luchtvaart- bijctukomsi op de Antwerpse lucht haven Dcurne waar de Nederlandse maatschappij Marin-Air haar laatste DC-3 Dakota overdroeg aan de Bel gische zustermaatschappij Delta Air Transport. Delta onderhoudt onder- meei luchtlijnen op Schiphol (van uit Antwerpen, viermaal daags en in opdracht van de KLM) en op Eind hoven (vanuit Brussel, eveneens viermaal daags en in opdracht van de Sabena. Delta-directeur F. van Gaever be vestigde ons desgevraagd dat het hele streven van de Antwerpse luchtvaartwereld erop is gericht dp luchthaven Deurne allereerst te be houden en vervolgens te verbeteren en zelfs uit te breiden. Antwerpen, zei hij, heeft niets aan een alterna tief, dat 30 km. van de stad verwij derd is zoals Brussel dat wil, want dan kan Antwerpen net zo goed naar Saventem want dat is maar 49 km. van de Scheldestad vandaan. Dat in de Antwerpse regio duide lijk andere vervoersbehoeften be staan dan in Brussel, bewees hij met cijfers van zijn eigen maat schappij. Bij een bezettingsgraad van meer dan 50 pet., blijkt ruim 95 pet. van de Belgische passagiers „aanvoer" voor de KLM te zijn. Minder dan 5 pet. heeft Amsterdam tot einddoel. Het zijn vooral de KLM verbindingen op Houston, Chi cago, Zuid-Amerika, Australië en het Verre Oosten, die de Belgen naar Schiphol lokken. Anderzijds vervoert Delta Air Transport vanuit Eindhoven een voortdurende stroom Zuid-Nederlandse passagiers, die met Sabena verder reizen. Dit zijn in hoofdzaak employés van Philips. De luchthaven van Antwerpen, heeft zo redeneert men daar met de cijfers in de hand volop reden van bestaan. Dat de luchthaven mid den in de dicht bebouwde Antwerp se agglomeratie ligt, acht men min der bezwaarlijk: „Dat is de tol die we moeten betalen aan de vooruit gang", zegt men in Antwerpse luchtvaartkringen. De Dakota, die Marin-Air over droeg werd gedoopt door de 5 maan den oude Ann van Gaever, geholpen door haar moeder en Marin-Air-di- recteur Schroder. Het toestel is reeds in 1942 gebouwd. Enkele jaren geleden verwierf het roem toen het de technische uitrusting vervoerde van' het Daf-team in de London- Sydneyrally. Met Marin-Airs DC-3 is de laatste Dakota uit de Neder landse passagiersluchtvaart verdwe nen. Sinds ik met vakantie ook Italië even aandeed, houd ik, als ik aan het land waar de citroenen bloeien terug denk, mijn hart toch wel een beetje vast. Misschien heeft het inmiddels begonnen hoogseizoen de hotels aan dat Italiaanse meer, waar ik een dag of tien woonde, aan wat méér gasten geholpen, en dat hoop ik dan innig voor al die hoteliers, die zo'n drie, vier weken geleden nog elke dag ver geefs de tafels dekten voor vakantie gangers die niet komen wilden. De kranten bevestigen het: de niet aflatende Italiaanse stakingsgol ven spoelden de gasten weg. Er is namelijk moed voor nodig om je va kantie ergens door te brengen waar om de haverklap dan weer treinen, dan weer de autobussen het af laten weten, waar je je nagestuurde post in negen van de tien gevallen niet bezorgd krijgt en waar je, als je je er per auto binnenwaagt, bij een plotselinge staking aan de benzine stations even onverhoeds, midden op de weg, niet meer verder kunt. Zo'n land wordt hoe langer hoe meer door het toerisme gemeden, met als gevolg een hopeloos pogen van de getroffen hoteleigenaars om de reizigers, die zich toch Italië bin- nenwagen naar hun hotel en niet naar dat van de concurrent te lok ken. Aan dat meer van mij stonden voor vrijwel elk hotel de portiers, of misschien wel de bazen zelf, op het trottoir als volleerde „runners" de voorbijrijdende automobilisten naar binnen te wenken, en omdat het nu eenmaal vooral Duitsers zijn, die, evenals wijlen de heer Goethe, aan die eeuwige „Sehnsucht" naar het zUiden lijden, werden die overal in hun eigen taal ook nog eens per re clamebord de lege hotels ingelokt. Drie mark voor logies en ontbijt... Veertien, ja ergens zelfs twaalf mark voor een kamer met volledig pensi on... je merkte uit die uitverkoop- prijzen hoe de vertwijfelde concur rentie ze omlaag dreef, en dat alles vanwege die stakingen of die angst voor mogelijke stakingen, die op zichzelf wellicht gerechtvaardigd zijn, omdat Italië bepaald nog geen welvaartsstaat is, maar die onder tussen de ontwikkeling in de richting van zo'n welvaartsstaat lelijk in de weg staan. Want ze richten zich weliswaar in eerste instantie tegen de overheid, maar ze treffen de onschuldigen: zo'n hotelier en zo'n toerist uit het noorden, die wat zon komt opzoeken en die daarvoor met goed geld wil betalen. Goed geld, dat nu naar el ders gaat. Jammer allemaal voor het land van een machteloze Saragat, een machteloze Moro en lang geleden zekere Moussolini, die toen in een soortgelijke situatie de kans kreeg om „orde" op zaken te stellen. En dat was bepaald geen plezierige orde. Zo een, waar Italië een tweede keer voor bewaard moge blijven. Hoewel.... De kabouters hebben zowaar met hun actie tegen de betonnen tegels op de kinderspeelplaatsen succes: nu eens hier en dan weer daar gaan die gevaarlijke dingen nu ook officieel de grond uit, om door gras of rubber tegels te worden vervangen. En dat betekent voor de spelende kinderen heel wat minder kans om met een schedelbreuk of zo naar een zieken huis te worden getransporteerd. Ken succes voor de kabouters Maar onwillekeurig vraag je je af, waarom niemand anders reeds éér der tot het inzicht kwam, dat de zaak fout zat. Met een plechtig woord kun je hier van een „testimonium paupertatis" spreken, een bewijs van armoe, een bewijs van ambtelijk onvermogen, van overheidsonvermogen. Het is droevig; maar waar: er moet tegenwoordig blijkbaar eerst door allerlei groepen en groepjes, en dan nog hoe gekker hoe liever, gede monstreerd, geprotesteerd en gecon testeerd worden éér de „instantie" wakker wordt om, eenmaal ont waakt, nog gauw even amechtig ach ter de feiten aan te hollen. Eerst moeten de kabouters in actie komen en dan pas gaan de tegels de grond uit; eerst moeten zwembaden gekraakt worden en dan pas ontdekt men weerstrevend dat ook minder heden een recht op hun manier van zondagsviering hebben; eerst moeten de dolle Mina's gek gaan doen en dan pas gaan we ons op de actuele positie van de vrouw bezinnen; eerst moet een militaire vrijbuiter het mi litair saluut weigeren en dan pas gaan we ons afvragen of er mis schien toch niet iets aan allerlei over leefde adat in de krijgsmacht gedaan kan worden. En ga zo maar door. De overheid, de „instanties", de partijen, de raadsleden, wethouders en noem maar op, kunnen het blijk baar zonder de fantasie van ande ren, in casu van een rebelse en lasti ge buitenwacht, niet meer af. Jammer. Want dat zou zich op den duur best eens kunnen wreken... Balans van één Week, en ze zal wel niet eens volledig zijn: de A.O.W.- premie duurder, de benzine duurder, de kapper duurder. En minister De Block, die eertijds met alle geweld de laan uit moest omdat hij de prij zen met in de hand hield Zullen we de brave borst maar vragen om terug te komen

de Stem | 1970 | | pagina 9