/rees voor chaos in Italië Werkgroep„D'66 opgepoetste WD" VANDAAG WARM Wiesenthal klaagt Oostenrijkse kanselier aan „Sovjets bedienen raketten bij Suez" TIME: JACKIE ONASSIS EN LENNONS DE MEEST VERVELENDE MENSEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND NA AFTREDEN KABINET-RUMOR. DE STEM Kosygin: minder bekijks dan Nixon Voor f 270 .smokkelen in Benelux toegestaan eer proces Athene andaag in GEEN SIGARETTEN EN STERKE DRANK Conferentie mislukt Onweer zal zomer niet verdrijven ISRAËLI'S: als in editie voor weerbericht INixon misschien [nog clit jaar par Nederland W oningbouwvereniging stelt boete in voor te laat betalen huur Vrachtwagen met gif gestolen MÉDEDELING aan onze abonnees U Kind (2) overlijdt na botsing op kruispunt Hulst 110e jaargang no. 26470 ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 Dinèdag 7 juli 1970 Kans op onweer Aanvankelijk droog en zonnig. La ter vanuit zuiden bewolking met kans op onweer. Afkoeling. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 I ROME Zes uur nadat de Italiaanse regering Rumor was afgetreden, i trokken gisteren de drie grote vakbonden hun oproep tot een algemene [24-uursstaking in. De staking zou vandaag Italië lam gelegd hebben. IDe vrees voor een toenemende chaos in het land is daarmee echter I niet weggenomen. i Het aftreden van de coalitieregering kwam gisterochtend onverwacht. De aanleiding was een politiek meningsverschil tussen de christen-democraten j en de socialisten. Deze laatsten wilden in de gewesten Toscane en Umbrië I coalitiebesturen met de communisten. Het kabinet-Rumor had het echter ook al zeer moeilijk op sociaal-econo- Iraisch terrein. Drie dagen geleden had premier Rumor nog vergeefs een beroep op de vakbonden gedaan de staking af te gelasten. ((Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Insiders in het Hitte Huis achten de kansen gunstig Hit president Nixon nog voor het Bind van dit jaar een buitenlandse leis zal maken, zo zegt het week glad U.S. News and World Report. I Hoewel het Witte Huis officieel jsrklaard heeft dat de president leen plannen heeft voor een reis laar het buitenland, voegt het blad Jieraan toe: „Insiders menen dat de lansen voor zo'n reis gunstig zijn. Benoemd zijn bezoeken aan Neder- Ind, Denemarken, Spanje, Joegosla- ■ië en Zuid-Vietnam". [V'an onze redactie buitenland) ■ATHENE Voor het militair trl- finaal in Athene is gisteren weer |n reeks van processen begonnen ■sen in totaal 36 verdachten, die [orden beschuldigd van pogingen met geweld de politieke en Matschappelijke orde omver te [erpen. Volgens de aanklacht zijn meeste verdachten leden van fkse verzetsgroepen. De eerste groep van elf personen, e terecht staat, zou hebben gepro- |erd het illegale apparaat van de yboden Griekse communistische [rtij weer op te bouwen. De hoofd wachten van deze groep, Nikolaos Jloudis, Zinon Zorzovilis en Joan- 1 Jannaris, zijn lid van het polit- po van deze partij. Kaloudis en •rzovilis, die uit het Grieks staats- fSerschap zijn ontzet, zijn in april ffiaal Griekenland binnengeko- ln- Zij kunnen wegens ondermij- Tde anti-nationale activiteit ter |4 worden veroordeeld, fot deze „communistische groep" foren ook drie vrouwen, die vol- fs de aanklacht de hoofdverdach ten onderduikplaats hebben ver- Bij velen leeft de vrees dat deze stap van Rumor en de zijnen de in leiding zal vormen op toenemende moeilijkheden, niet alleen op poli tiek gebied, maar ook in het sociaal economische leven. De socialistische vice-premier De Martino heeft het besluit van Rumor een politieke ver gissing genoemd, die de socialisten niet kunnen goedkeuren. „Gevreesd moet worden dat de huidige vraagstukken hoe langer hoe moeilijker worden, dat een nieuwe periode van bestuursonzekerheid en bestuursvacuüm een negatieve weer slag zal hebben op de economische en financiële situatie en dat tenslotte een herhaling van crises zonder duur zame oplossingen de republikeinse instellingen zal verzwakken," aldus De Martino. De Italiaanse president Saragat zal morgen beginnen aan het oplos sen van deze 31e regeringscrisis sinds de Tweede Wereldoorlog. Het centrum-linkse coalitiekabi net van Rumor was pas op 27 maart van dit jaar gevormd. Bij de verkie zingen, begin juni, voor 15 semi- autonome regionale parlementen be haalden de communisten en de met hen verbonden linkse groeperingen in Toscane en Umbrië een stemmen winst, die de socialisten in die ge bieden ertoe brachten met de com munisten samen te gaan. Dit is de aanleiding geworden tot het conflict binnen het kabinet-Rumor. (Zie ook co!.*thientaar op pag'. 9.) Oostburg gaal campings in de gaten houden. Pagina 2. De kiezer heeft het meeste ver trouwen in populaire poiitici. Pagina 9. België en Kongo beginnen elkaar weer te begrijpen. Pagina 10. Olie: de toekomstige kurk voor de Westeuropese economie. Pa gina 7. Elvis Presley maakt het weer helemaal. Pagina 6. Onderwijs.- naar de maan of te rug nar de aarde? Pagina 13. UTRECHT (ANP) D '66 is niet de fundamenteel vernieuwings- |Minde partij, waarvoor ze zo graag doorgaat. Aldus het resultaat van fen onderzoek van een werkgroep van Utrechtse studenten, die de par- I'jprogramma's van VVD, PSP en D '66 heeft bestudeerd, Het onder hoek van de „werkgroep inhoudsanalyse politieke teksten" werd ge- pnancierd door het bureau vormingswerk van de rijksuniversiteit in f'^'Tit. Conclusie van de jonge onderzoekers: D '66 is een opgepoetste F VD. I Volgens de werkgroep blijkt uit het partijprogramma dat D '66 pm dicht bij de ideeën van de VVD staat. Het meestemmen met de pudige oppositie geeft aan D '66 thans een progressieve glans, die op |ecn enkele wijze van het D '66-programma blijkt af te stralen. 1 Essentieel voor het partijprogramma van D '66 wordt genoemd dat lif e'tornt aan 4e bestaande maatschappelijke orde. Men wil slechts '°uten en gebreken ervan verhelpen. 1 '66-ers zijn de jonge Europeanen met lelijke eendjes en auto- (Wuschoenen, die in hun goedzittende kostuums van de Groninger leli r°e-P we' eens even kundig en praktisch orde op zaken zullen bi, !n onze 20 °P drift geraakte maatschappij", aldns de rappor- Js' die daaraan toevoegen dat D '66 door een handig gebruik van de P uerne reclame een immage van progressiviteit heeft weten op te I uwen, dat niet door het partijprogramma wordt gedekt. JULI heeft na een koud en guur begin zich bijzonder snel weten om te schakelen naar warmer zomerweer. Met een zwakke luchtbeweging tussen zuidoost en zuid bereikt ons warmere lucht uit Frankrijk waar giste ren plaatselijk al dertig graden werd gemeten. Vanmiddag kan in Brabant plaatselijk achtentwintig tot der tig en in Zeeland ruim vijfen twintig graden worden gemeten. Een zwak storingsgebied boven Frankrijk kan later aanleiding geven tot een paar verspreide warmte-onweders. Deze brengen dan wel een korte afkoeling maar zullen het zomerweer niet belangrijk veranderen. Storingen van betekenis trek ken nu verder noordelijk over de oceaan. De lucht is vrij vochtig zodat bet weer een meer druk kend karakter heeft. Het is waarschijnlijk dat de zomerse tendens afgezien van een ver spreide onweersbui zeker het grootste deel van deze week voortduurt. i Premier Kosygin flinks) werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Boekarest verwelkomd ambtgenoot Maurer. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM. Ir. S. Wiesenthal, de scherpzinnige speurder naar onder gedoken Nazi-oorlogsmisdadigers, heeft zijn advocaat opdracht gegeven een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen de Oostenrijkse hondskanselier Bruno Kreisky. Wiesenthal voelt zich ernstig beledigd omdat Kreisky hem in een interview met Vrij Nederland joodse fascist" heeft genoemd. Het is bekend dat Bruno Kreisky zeer gebeten is op Wiesenthal omdat deze reeds drie van zijn ministers van een Nazi-verleden heeft beschuldigd. (Zie hiervoor pagina 10.) In Achter Het Nieuws verklaarde Wiesenthal gisteravond dat uit het gehele interview blijkt dat Kreisky opzettelijk beledigend heeft willen zijn. Wiesenthal sprak de hoop uit dat de bondskanselier, wanneer het inderdaad tot een rechtszaak komt, zich niet achter zijn politieke on schendbaarheid zal verschuilen. Desgevraagd zei Wiesenthal dat het voor hem echt gevaarlijk aan het worden is in Oostenrijk. De laatste twee weken heeft hij meer dreige menten ontvangen van mensen, die hem naar het leven staan, dan in het gehele jaar 1969 „Als het ooit zo ver komt dan weten we wie daar voor verantwoordelijk is," aldus Wie senthal. Volgens Simon Wiesenthal is er in Oostenrijk langzamerhand een sfeer (Van onze correspondent) PHILIPPINE Tijdens een dezer dagen gehouden vergadering van de regionale woningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen is besloten voortaan een boete op te leggen bij het niet tijdig betalen van de huur. Voor de eerste aanmaning zal f 2,50 verschuldigd zijn; voor de tweede f 5,-. Dit heeft men besloten op de ver gadering in De Meerpaal in Philip pine. Voorzitter mr. J. Reuser deel de mee dat de nacalculatie van het stookseizoen over het algemeen in het voordeel van de huurders is uitgevallen. Alleen bij de bejaarden woningen waren de kosten iets ho ger. Als bestuurslid werd herkozen de heer J Geernaert en als commissa ris de heren C. van Hootegem en C. Roelands. ontstaan waarin het als een misdaad wordt beschouwd het verleden van oorlogstnisdadigers aan het licht te brengen. In Oostenrijk wordt de ver volging van oorlogsmisdadigers dui delijk op de lange baan geschoven, aldus ir. Wiesenthal. Tegen 900 tot 1000 personen is slechts een voor lopige aanklacht ingediend. In Oos tenrijk is ook nog steeds geen Ausch- witz-proces gehouden, zo zei Simon Wiesenthal. (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Vandaag zal te Boekarest het nieuwe pact van vriendschap en bijstand tussen de Sovjet-Unie en Roemenië worden ondertekend. Men verwacht dat in de nieuwe overeenkomst weinig zal staan dat niet reeds door beslissingen in prak tijk is gebracht. O.m. de z.g. Brezj- nev-doctrine staat er niet in, volgens waarnemers. Van Sovjetzijde zal het worden on dertekend door premier Kosygin, omdat partijleider Brezjnev niet mee is gekomen, wegens „verkoudheid' Er lag reeds een ontwerp-veirdrag voor het nieuwe pact gereed in 1968, maar dat is nooit door de Russen ge tekend. Tweemaal werd het al uitge steld. Toen gisteren Kosygin en de zij nen in Boekarest aankwamen en de stad inreden Kosygin in dezelfde open Cadillac waarin destijds Nixon had gezeten waren er nog geen 100.000 mensen op de been oftewel 10 tot 20 procent minder dan waren komen opdagen toen Nixon zijn in tocht in de stad had gemaakt. Tijdens zijn welkomstrede op het vliegveld had premier Maurer geha merd op een oud Roemeens aam beeld, n.l. dat van het recht, dat elk volk had om zonder inmenging van anderen, de eigen problemen op te lossen. Hij gebruikte daarbij zelfs de uit drukking „imperialistische politiek' toen hij het had over die inmenging van buitenaf. LUXEMBURG (A.N.P.) De drie Benelux-regeringen hebben gisteren in Luxemburg besloten al het moge lijke te doen om per 1 januari aan staande de formaliteiten aan de Be- neluxbinnengrenzen op te heffen. Men kwam tot de conclusie dat ra tificatie van het verdrag tot eenma king van het douanegebied per 1 no vember niet meer mogelijk is. Zoals bekend was op de eerste Benelux- topconferentie, 29 april vorig jaar, in Den Haag hiertoe besloten. Verder is beslaten dat particulie ren goederen tot een bedrag van 270 gulden of 3750 Belgische frank vrij mogen invoeren, doch geen zaken als sigaretten, sterke drank enz. Het probleem van de in Nederland en België sterk uiteenlopende accijns op sigaretten werd gistermorgen be spraken in een afzonderlijke verga dering van de ministers van econo mische zaken en financiën, die beza gen over welke gelijkschakeling van de accijnstarieven overeenstemming bestaat. Ook bijvoorbeeld de huis brandolie, die in Nederland is vrij gesteld, maar in België belast is, blijft een moeilijk probleem. De Benelux-regeringsconferentie is mislukt in die zin, dat op de geplan de datum van 1 november a.s. de files aan de grenzen niet zullen ver dwijnen. Dat komt omdat de delegaties el kaar niet hebben kunnen vinden op het punt van de harmonisatie van de accijnzen. Niettegenstaande dit volgens de Nederlandse staatssecretaris Graipper- haus „teleurstellende resultaat", be staat er nog een kans dat de grenzen enige maanden later opengaan. De zaak is voorlopig stufegelopen op de huidige Belgische binnenland se situatie. Voor premier Eyskens en zijn regeringsploeg, die toch al wan kel staat door de geblokkeerde grond wetswijziging, is nl. een prijsverho ging van proidukten als vooral de goedkoopste sigaretten, bier en ener giedragers, die onherroepelijk het ge volg zou zijn van geharmoniseerde accijnstarieven, een moeilijk te ver kopen zaak. BARENDRECHT (ANP) In de nacht van zondag op maandag is bij tuinderij Staat aan de Noldijk te Ba- rendrecht een vrachtwagen ont vreemd. In de cabine bevindt zich een literfles zwaar dodelijk vergif, ge naamd Vosdrin. Deze fles zit in een kartonnen ver pakking. De inhoud ervan wordt ge bruikt voor het bespuiten van plan ten. De politie in Barendrecht denkt aan Joyriding, omdat een fiets op de plaats van diefstal is achtergebleven. Vermoedelijk staat de wagen nu er gens langs de kant van de weg, het geen het gevaar inhoudt, dat kinderen erin gaan spelen. Wij maken er onze abonnees, die gewend zijn per stortings-/ acceptgirokaart te betalen, erop attent dat deze kaart in de week van 13 tot 17 juli in hun bezit zal komen. Indien u op een andere wijze betaalt, verwijzen wjj u naar de (gewijzigde) abonnementsprijs aangegeven op pagina 2. De Administratie. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Hoge Israëlische officieren hebben gisteren verklaard, dat Sovjets in de Suezkanaal-zone raketten hebben afgevuurd op aan vallende Israëlische vliegtuigen. Dit betekent, dat de Sovjet-Unie thans rechtstreeks aan de oorlog te gen Israël deelneemt, aldus deze of ficieren. Lt.-generaal Bar Lev zei, dat ten minste twee door de Sovjet-Unie ge maakte en geïnstalleerde SAM-3 ra ketten zijn afgevuurd op de aanval lers. Geen enkele trof volgens hem echter doel. Hij zei, dat de installa ties voor zover men weet wer den bediend door personeel uit de Sovjet-Unie. Bar Lev duidt deze deelname aan als „een nieuwe ontwikkeling" in de strijd van het Midden-Oosten. Uit luchtfoto's die zijn gemaakt van de drie grote Egyptische militai re begraafplaatsen namelijk in Ismalia, Fayed en Suez blijkt dat de Egyptenaren in de afgelopen twaalf maanden zeker 1800 man aan doden hebben verloren. Dit is maan dag verklaard door een militaire woordvoerder in Tel Aviv. (Van onze correspondent) HULST Het 2-jarig zoontje Pe ter van de familie C. uit Waasmun ster in België, is gistermorgen dode lijk verongelukt bij een ernstige aanrijding op het kruispunt Abs- daalseweg Rijksweg 60. Hierbij waren twee personenauto's betrok ken. Het ongeluk gebeurde volgens de politie doordat de heer C. het kruis punt opreed, terwijl van de richting Perkpolder twee auto's naderden.. C. werd achter in de flank aangereden. Door de hevige schok sloeg de auto om. Het zoontje, dat samen met zijn moeder achterin zat, werd uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. In de wagen bevonden zich verder nog de vader en moeder en een broer van de bestuurder. Me vrouw C., die licht werd gewond en door het gebeurde een shock opliep, werd na eerste hulp door dr. Caspa- rie naar het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst overgebracht. De beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. BARBARA STREISAND NEW YORK (AP) „Time Ma gazine" heeft in zijn nummer van deze week de vijf meest vervelen de mensen aangewezen die mo menteel het leven op aarde voor de rest vergallen. Jacqueline Ken nedy Onassis, Richard en Elisabeth Burton, John en Yoko Ono Lennon, dat zijn ze wel volgens Time- Paus Paulus VI zou, als het al leen om Italië ging, ook een goede kans maken voor het rijtje, aldus het blad. YOKO ONO JOHN LENNON JACKIE ONASSIS kan men zich iets vervelenders voorstellen?" John en Yoko worden veroor deeld, omdat zij de „Beatle no. 1", een gevatte en opgewekte liedjes schrijver, hebben doen verkeren in een „heilsprofeet met vrede en pornografie in zijn boodschap". Ti me vindt ook Barbara Streisand en Leonard Bernstein in aanmerking komen voor de betiteling „verve lend volk". Over de Burtons wordt opge merkt: „Het is een ouder echtpaar Waarom zijn de genoemden zo vervelend en irritant? „Omdat zij bij anderen een uitslaande verve ling oproepen, de drang in de dichtbijzijnde kast weg te kruipen, de behoefte aan nog een borrel". Wat iemand als Jacqueline Onas sis in haar privé leven is, doet er niet toe, zegt Time. „Als openbare persoonlijkheid is zij een groot stuk verveling geworden voor een heleboel mensen. Jackie met iets meer mini. Jackie met iets minder mini. Jackie en Arie bij Maxim - PAULUS VI dat hard heeft gewerkt om van stimulerende acteurs te worden tot degelijke burgers, afgeslepen en hoekig als de diamanten die zij verzamelen". De paus, aldus Time, lijkt steeds meer, in de ogen van vele Italia nen, op iemand die met twee klap pen een vlieg dood wil slaan. Zweedse sexfilms, en actrice Ja ne Fonda, zijn volgens Time ook bar vervelend. Het blad voegt er echter toe: „Vice-president Agnew is verre van vervelend".

de Stem | 1970 | | pagina 1