Briek Schotte: „Wat wil ik nog meer! ZOETEMELK GEWELDIG Kees Zoont jens „Ik kom vast wel in rarijs Nog 115 renners over in de Tour Demarrage Dolman beslissend uitdaging rechts Nixon INITIATIEF MINUIEN GELOST 1 n 55 door peter heerkens onze redactie buitenland) Hxon in de komende twee jaar I Iderneemt, gouverneur Ronald I I van Cakfornië, zal hem «oor! lublikeirtse nominatie in 19 721 \n. Dat is de weloverwogen! i van de waarnemers in Wash-I zij gelijk krijgen, welke ge-L zal deze en de zo goed alil derde kandidaat, George Wal.l de verkiezingen veroorzakenI binnenlandse en buitenlandse! \k van Nixon van de komende! (ar? ionjronteerd met een extreem! e uitdaging voor de nominatie! an eigen partij en met een ei-I rechtse concurrentie in de pre-1 iele verkiezingsrace, zal Nixotil zelf meer een rechtse politie» voeren om enige kracht aar! egenstanders te ontfutselen? Oil ij erkennen dat hij Reagan ei! ice niet succesvol kan bestrijden! it hun aanwezigheid in de poli-l arena hem er toe dwingt om! strategie voor de zuidelijke sta! n zijn geflirt met de rechtsen tel ten? Hij zou zich dan met ze-I ir stappen kunnen bewegen in! orbeeld het gebied van de ras! enging op de scholen (waarin! politiek van het afgelopen jaotl mate dubbelzinnig is geweest! idoende stemmen van links win! die hij rechts verliest. L cleine overwinning van Georjil ace in de gouverneursverkiezht van Alabama was duidelijk eeil poor de regering-Nixon, waar-| men aanneemt dat zij bedekte f iële steun heeft gegeven aan jagne van Wallace's opponen ver. Maar de regering was i ninste in geslaagd om enil s van Wallace's overwinning wl emen in de voorverkiezing, waai ij verloor en men is er tevens gel :ig mee dat zijn overwinning maai zlein uias. Zelfs in zijn eigen star e ster van Wallace aan het dove ir wat belangrijker is: het ziet i_ r uit dat de extremistische uit! iken, die hem tot een prominetil :oon hadden gemaakt, hem tegen! irdig minder aanhang bezorgeif vroeger. allace had al aangeboden om niet de verkiezingen van 1972 deel tl en nemen als Nixon de rassen! iging op de scholen aan iederl :t zelf zou overlaten. Van zo'n aki rdje is uiteraard niets terechtgeë ren. Maar de tanende invloed vam l'ace kan Nixon doen geloven, dal tenminste enige van de vijf staten! naar Wallace gingen in de «erl zingen van 1968 voor zich karl men, als hij er voor zorgt dat dl -ten tegen discriminatie op dl olen zo flexibel mogelijk zijn. I )e bedreiging van Reagan is «ooi :on zo goed als zeker minder enil dan hij in San Francisco schijn! zijn. t zoals degenen, die in de groil den in het oosten wonen, de neil g vertonen om de zaken niet in dl ste verhoudingen te zien aan dl lere kant van de Appalachen, zI itten de Californiërs de neigtnl de invloed van hun staat en ii itici op de nationale regering tl ■rdrijven. Maar twee factoren nul i van hem waarschijnlijk een bal igrijker kandidaat dan Barry Goldl I iter, de laatste afgevaardigde «af i republikeinen met extreem recht! ideeën, die president wilde wordeil Ten eerste bezit Reagan eén ongal njfeld goede televisiepresentatitl 'Ten tweede is het land op het oge'l lik veel conservatiever dan in lööjl Het is duidelijk dat de invloed «ai >n Wallace en een Reagan op al olitiek «an Nixon veel meer ge Ijl oor de binnenlandse dan voor al uitenlandse politiek. Dat laatste bal kent voornamelijk Vietnam. I Tenzij zich onvoorziene ontwikkii ngen voordoen, is Nixon in staat o»l tjn terugtrekkingsprogramma hall ardig aan te passen aan zijn electol tie behoefte, zodat halverwege IS! I: oorlog praktisch afgelopen is, a'l hans wat de Amerikanen betreft, fUI tevens van belang dat Nixon op tel rijwilligersleger heeft aangedrongenI at hem in staat zou stellen om "1 ienstplicht af te schaffen. En het f e angst om opgeroepen te woraal >oor Vietnam die bij de jongeren I 1 merika leeft, het is diezelfde anff11 ie de oorzaak is van de studentenonl ust en van de ongerustheid van a| i uders. I Maar een vrijwilligersleger zo| >oor Nixon twee grote problemen opt 'oepen. Om voldoende vrijwilliQe11 e krijgen zou hij de soldij moetal wrhogen en de dienstvoorwaara't terk moeten verbeteren. Men scMI lat dit de schatkist een extra 3 rn'J ard dollar in 1971 zou kosten. R'I weede probleem is dat een volles'1 nijwilligersleger vermoedelijk 10 pet. uit negers zou bestaan, be'l f een allerlei problemen met zich met irengt, zowel sociaal als raciaal "t «oor de veiligheid. L Maar voor de overgrote meeraal reid van de kiezers, zal Vietnam 1972 een minder belangrijk punt ie verkiezingen zijn dan de ,binne"l andse politiek van de regering: velvaart, de werkloosheid, de eco mie, de onrust onder de studenten de negers enz. (Copywright The Guardian/De SWI wmm 4 iliijiMPB George Pintens, de jeugdige Belg die evenals Zoetemelk bij Merckx bleef. (Van onze speciale verslaggever) DIVONNE-LES-BAINS Na de grote tegenslag die het uitvallen van de gebroeders De Vlaeminck en met name van Roger, die een belangrijke plaats bezette in het algemeen klassement was, toen Mars-Flandria-ploegleider Briek Schotte de toekomst weer optimis tisch tegemoetzien. „Wat wil ik nog meer", jubelde de anders zo stille Schotte druk gebarend. „Dit is geweldig. Een tweede plaats. Of had u het liever andersom? Zoetemelk eerste in het algemeen klassement en Merckx tweede? Dat kan ook nog hoor", beloofde Schotte in zijn opgewonden ge moedstoestand. „Natuurlijk. Merckx hoeft maar een slechte dag te heb ben en de kans ligt er. Luister, ik geef toe dat ie klein is, maar hij bestaat en dat is het belangrijkste". F'ast bij alle optimisme misschien ook de voorzichtige opmerking dat het te vroeg is voor Zoetemelk om zo'n gunstige positie in te nemen? „Welnee", juichte Schotte, „waar om? Het is nooit te vroeg, wat je vandaag kunt pakken, moet je van daag pakken. Hebben is hebben. Enne wat ban er normaal ge sproken met Zoetemelk nog gebeu ren? Laat Merckx hem nog eens op achterstand fietsen, wat dan? Niks toch zeker. Als Eddy dat doet, zal hij iedereen achter zich laten. Lost hij Zoetemelk, dan lost hij het hele peloton en blijft Joop zijn tweede plaats houden. Wanneer Zoetemelk Merckx niet meer kan volgen, kan niet één renner dat. Dus staat hij er goed voor. Joop rijdt verder een makkelijke Tour, want hij hoeft alleen nog maar op Merckx te letten". Op alle publiciteit, die Joop Zoe temelk bij elkaar trapte, probeerde Briek Schotte nog een schepje te gooien door in de finale aan te drin gen op een ontsnapping. „Ik redeneer zo", aldus Schotte, „vierde wordt hij in elk geval, want in de spurt komt hij niet mee. Wat was er dan te verliezen? Met een demarrage zo kort voor het einde, zou Joop de aandacht van de jour nalisten wel eens extra op zich ves tigen". Maar daar had Zoetemelk weinig behoefte aan. „Ik was content zo. Meer hoefde en kon ik niet". Dan, opgenomen in het tumult van de internationale pers: „Die journa listen maken me soms harstikke gek". Bij moeit nog wennen, Joop Zoetemelk, aan de verduringen, die een vedette heeft te doorstaan. Jan Janssen, voor de start van de tiende etappe nog derde, behoorde ook tot de grote verliezers. MERCKXNIET VAN PL AI I ZO HARD TOE TE SLAAN.... (Van onze speciale verslaggever) DIVONNE-LES-BAINS De groten van de Tour hebben hun illu sies begraven. Met sombere gezichten, in deftige tred en zonder schreeuwerige kreten die de aankomsten anders zo kenmerken, kwa men ze Divonne-les-Bains binnen. Ze droegen hun plannen ten gra ven en journalisten doken op de gestorven goede bedoelingen. In de verte, bij het ere-podium, dat Goddet dagelijks laat opslaan, klonk trompetgeschal. Het Belgische volkslied voor een kruidenierszoon: Eddy Merckx. Met vederlichte pedaalslagen had hij de concurrentie uitgemoord en alleen Joop Zoetemelk, Georges Pintens en Guerrino Tosello waren aan die slachting ontkomen. De jeugd rende op tijd weg van het door Eddy Merckx ten dode opgeschreven peloton dat een vernietigende nederlaag leed. Joop Zoetemelk, nog steeds van alle zijden geprezen en geroemd, toonde ook nu het nodige koersinzicht en zijn grote klasse. (Van onze speciale verslag gever) DIVONNE-LES-BAINS. Het wordt een eentonig lied, maar er is niet aan te ontkomen: Harrie Steevens raakte weer eens in de versukkeling. Nu kwam hij met een gebroken remkabei over de finish in Divonne-les-Bains. De enige troost: zijn achterstand zou onder de druk van Merckx niet veel kleiner zijn geweest, wanneer hij voor deze pech bewaard was gebleven. JAN VAN KATWIJK kwam in nog grotere moeilijkheden, want hij kreeg rijdend in de kopgroep last van krampen, die niet wilden verdwijnen. Dokter Jessen kwam langszij en zag het somber in voor Van Kat wijk, die echter nog lang stand hield maar in de beklimming van de tweede berg niet meer kon. „Leuk was dat natuurlijk niet," aldus Van Katwijk, „maar ik ben al lang tevreden dat ik in de derde groep kon finishen." GERARD VIANEN eindigde als eerste Caballero-renner op de vijftiende plaats. Ook in het algemeen klassement is hij de beste van de ploeg: 26e. Vianen kwam opvallend fit aan in Di vonne-les-Bains. „Het was wel hard werken, maar ik heb er weinig mee geleden." KEES ZOONTJENS zat met Steevens en Janssen in de vijf de groep. „Een zware dag," oor deelde de Tilburger, „maar ik zit nog steeds in de Tour en dat is het belangrijkste. Onvoorzie ne omstandigheden, zoals een val, voorbehouden kom ik zeker in Parijs. Dat staat vast." EDDIE BEUGELS was uiter mate vermoeid na zijn race over de drie cols. „Ik reed steeds in het wiel van Martin van den Bossche. „Als die gaat, dacht ik, dan is dat het juiste moment. Door steeds mee te springen raakte ik veel van mijn krach ten kwijt. Vijf kilometer voor de top van de laatste berg, klapte ik helemaal in elkaar." HENK BENJAMINS kreeg gedurende deze tiende etappe last van zijn maag. Het werd zo erg, dat Tour-dokter Judet bij hem moest komen. Hij gaf Ben jamins wat tabletten en dat heeft geholpen. „Ik voelde me al gauw een stuk beter," aldus Benjamins, die op ongeveer 26 minuten binnenkwam. FRITS HOOGERHEIDE arri veerde met dezelfde achterstand. „Weer pech gehad," herhaalde de Westbrabander zijn bijna da gelijkse klaagzang. Ze reden wel niet verschrikkelijk hard, maar het was op dit parcours moeilijk bijkomen met al die klimmen." HARM OTTENBROS reed lange tijd met het idee dat hij te laat zou binnenkomen. „Ik kwam zo ver achter te zitten, dat ik het ergste vreesde. Twee lekke banden, kort achter elk aar ontnamen me alle kansen om althans te proberen in een van de eerste groepen te blij ven." KEES RENTMEESTER pas seerde als laatste Nederlander, in de groep-Beugels, de streep in Divonne—les-Bains. „Ik was een van de eersten, die gelost wer den. In de afdalingen ben ik bij het ploegje met Eddie Beu gels kunnen komen. Vandaag betaalde ik de tol voor mijn in spanningen van gisteren. Die hebben blijkbaar toch meer van me gevraagd dan ik dacht. Bo vendien kreeg ik verschrikkelijk last van de hitte. De zon brand de al mijn macht weg." NÜÉ Cees Zoont jens: vast en zeker uit rijden. En lioe liad dat gekund? Waarom in 's hemelsnaam gingen de vedetten in de strop hangen die Merckx ze aanbood? Was het alleen de over macht van die duivelse fietser? „Nee", zei Jan Janssen. „We heb ben niet gereden. Wat denk je? Tien dagen halen we nu al de kastanjes uit het vuur, het was welletjes. Ja, zeg, we blijven knallen zeker. Kom nou". Briek Schotte, van blijdschap glim mende ploegbaas over Joop Zoete melk: „Ze hebben geen eergevoel. Geen beroepstrots. Zo had-den ze zich, nooit over mogen geven". En Martin van den Bossche, die royaal deelde in de erfenis van minuten achter stand: „Ik snap er geen bliksem van. Niemand wiilde vooir-uit. Ze lieten Merckx zo gaan. Een paar keer pro beerde ik er de gang in te brengen, maar het haalde -niks uit. Onbegrijpe lijk dat zidh dolt voor kon d-o-en". En wat tenslotte, zei Merckx zelf va-n deze ravage: „Een puur -toeval". Het klonk wat' verontschuldigend, maar de -trotse blik in de -gitzwarte ogen van de Brussel-aar verra-adld-e genot over de zweepslag. „Echt, ik was niet van plan zo hard -toe te slaan". Waar om dan, ging Merckx in de eerste 70 kilometer van de koers tot drie keer toe in de aanval? „Het spel van Agostinho boeide nie", luidde de ver klaring. „He vond het eigenlijk wel leuk wat hij -deed". De kleine Portu gees had Merckx uitgedaagd toen Anaitoile Novak na 14 km een solo in zette. Merckx beantwoordde de -demar rage van Agostinho, -die op jacht -ging, met een tegen-actie. Het peloton haal de de dartele Merckx en Agostinho terug, maar het bleek geen remmen de factor op het enthousiasme van de Portugees, die Merckx andermaal tartte. En weer nam -de gele trui-dra ger die handschoen op. En weer riep de grote -groep het stoeiende tweetal terug De derde keer nam Eddy Merckx zelf het initiatief, maar toen ageerde Agostinho niet. Hij zou er later zijn diepe spijt over betuigen, want hij miste een gigantische slag, ingeluid door Eef Dolman, die na 70 kilome ter spro-ng. Met een paar ferme trappen ging hij de Willem Il-er achterna, daarmee Joaquim Agostinho tot een nieuw be drijf van de show lokkend. Wie er reageerde: geen Ago-stiniho. Wel: Gal dos, Van -den Be-rghe, Schleck, La Bourdette en Pintens. „Ik keek op een gegeven moment achterom en ik zag tot mjjn stomme verba-zing Merckx komen", vertelde Dolman in Divonne les Bains. „Ik dacht: zo, de grote zelf. Dat wordt menen-s". Dolma-n, de strijdlustige, kon toen nog niet vermoeden wat hij precies aanrichtte met die coupe. Dat -werd pas veel later duidelijk toen Merckx op de Cote de Marechot en Cöte de« Rousses het peloton vermorzelde on der zijn geweldige klasse. To;en dat gebeurde was hij omringd door een tiental collega's, die in de loop van Doilmans actie aansluiting hadden ge zocht: Tosello, Vam der Vleuten, Van Katwijk, Zoetemelk en Wagtmans. Van hen wanen Zoetemelk en Wagt mans als laatste bijgekomen en de. Belgische ploegleider Briek Schotte raakte niet uitgesproken over het wielerintellect, -dat Joop Zoetemelk o-p d-at moment toonde. „I'k voelde wat er ging -gebeuren", sprak routi nier Schotte, „m-aar ik kon -niet bij Zoetemelk komen om hem te waar schuwen, want helt verschil tussen kop en peloton was te klein; 30 se conden op dat moment. Er mochten geen ploegleid-er-swag-ens door. Dat Joop zelf zag wat er gaande was, ge tuigde van groot verstand". En Ton Vissers over Rini Wagt mans: „Gisteren liep het mis met hem, vandaag zouden we Rini op nieuw steunen. Hij moest weer naar voren en reageerde keurig op tijd". Na Rini Wagtmans ging geen renner meer met succes in de aanval. Het peloton lag op dat moment na 85 kilometer wedstrijd in de tien de etappe, die over een lastig par koers door de Jura ging op ster ven. Het peddelde rustig voort, ter wijl Eddy Merckx, goed gesteund door de vier Willem II-ers (de sterkst vertegenwoordigde ploeg in de kop groep) minuten voorsprong bij elkaar harkte. „We werkten de afgelopen dagen hard genoeg", zou Jan Janssen aan de streep uitroepen. „Je kunt niet al le keren voluit gaa-n". Hij heeft het nog wel geprobeerd, Jan Janssen, dat wel. „Maar het ging onmogelijk. „Ifc draaide me kapot op de eerste berg, waar Merckx voluit na-ar boven ging. Ongelooflijk, wat die daar presteerde. Ik vond hem zaterdag en ook gisteren niet zo geweldig. Hij maakte geen grootse indruk o-p me, maar nu.... ai, ai, ai met alle mogelijke moei te ko-n ik hem houden en dat terwijl ik de laatste dagen toch geweldig rijd. Had ik maai- verst-andiger ge weest en had ik Merckx toen maal laten lopen. Dan zou ik minder te lijden hebben gehad en was ik mis schien later in de gelegenheid ge weest behoorlijk terug te komen. Tja, het is achteraf gepraat, ik weet het. Ik heb verloren, niks aan te doen. Jammer". De nederlaag van Jan Janssen werd een nederlaag van alle groten in het algemeen klassement, op Joop Zoete- Eddy Merckx, quasi-verbaasd toen hij hoorde hoeveel voorsprong hij had op de grote vedetten bij de finish in Divonne: „Ik had niet zo hard willen toeslaan melk en George Pintens na. In het gezelschap van Merckx rammel-den ze de minuten bij elkaar. In -die lot deelden de Nederlanders Wagtmans, Va-n der Vleuten, Dolman en Va-n Katwijk royaal. Tot, ja tot Merckx er eohit -werk van -ging maken, steeds m,eer vazallen in de kopgroep loste en een zo comfortabele voorsprong bijeenfietste, -d-at hij de Tour onmo gelijk meer kan verliezen, zo er nog iemand mocht zijn, die daaraan twij felde. Het gebeurde ln de beklimming van de tweede col, de Cöte des Rous ses, waar Wagtmans, die zijn en „des sponsors" eerste grote daad moest stellen, over dat feit: „Ik had veel last van kramp in mijn linker hoven- been. De dokter is er nog bij ge weest en die gaf ijswater". Het hielp Wagtmans niet veel. Wanhopig zocht hij naar een andere oplossing. 20 kilometer lang reed hij zonder raceschoentjes. Zijn onder gang werd er door uitgesteld m-aar niet voorkomen. „Ik den-k, dat het komt omdat ik in de -achtervolging op dat kopgroepje veel moest geven om bij te komen. Het kostte me nog al wat moeite en ik ontdekte weer eens dat ik no-g steeds mijn grote vorm niet heb. Vorig jaar ging het allemaal vanzelf, -nu zie ik te veel af'. Na Wagtmans en Van Katwijk vielen ook Va-n der Vleuten en Dol man terug. Van der Vleuten: „Ik kwam kapot te zitten van de honger, want ik miste de ravitaillering". Eef Dolma-n, die het langst van alle Ne derlanders bij Merckx kon blijven: „Anderhalve kilo-meter voor de top van de Cöte des Rousses moest ik eraf. De inspanningen deden me zeer. Toch ben ik tevreden. Het klim men vlotte beter dan vorig jaar. Ik ben -da-n ook niet door de berge-n ver slagen, ma-ar door de afstand. Die was te lang voor me". Zo raakte Ed-dy Merckx steeds meer tegenstanders kwijt. Al-leen Zoete melk, Pintens en de verrassend mee gekomen Tosello (hij stond 103 in het algemeen klassement met een achter stand van bijna 40 minutenniet. Die volgden hem in de verpletterende jump tegen en over de Cóte des Rous ses om te delen in de vreugde van de winst: meer dan 10 minuten. De dood van het peloton. (Van onze speciale verslaggever) DIVONNE-LES-BAINS De Tour de France is tot en met gisteren, in tien etappes dus, 35 renners kwijt geraakt en telt nu nog 115 deelne mers. Van de uitvallers slapten er 23 in de bezemwagen en kwamen er 12 te laat binnen. De opgevers waren: Tweede etappe: Harings. Vierde tappe: Pechilan, Tamiazo, Ar mani. Vijfde etappe: Schepers. Zesde etappe: Chiappano, Co-rtinovis, Hoban, Uribezubia en Portalupi. Zevende etappe: Eric de Vlaeminck, Roger de Vlaeminck, Marcelli, Vi- dament, Vignolini, Grain en Pin- geon. Achtest etappe: Den Hartog, Leman, Duyndam. Negende etappe: Michelotto. Te laat binnen waren: Derde etappe: Genty. Vierde etappe: Wouters en Vigni. Vijfde etappe: Delepine, Bocci, Rota en Abrahamian. Zevende etappe: Guyot, Theilliere en Letort. Achtste etappe: Pij non en Serpenti. Tiende etappe: Novak. Italo Zilioli is weliswaar zijn gele trui kwyt, hij i-jjdt toch nog in een ander dan het Faemino-tricot. De Ita liaan leidt namelijk in het zogenaam de „combinatie-klassement" en dat levert de onderscheiding van een zwart-witte trui op. „Ik vind het wei leuk, zo op te vallen, want de kleu ren zijn die van mijn favoriete voet balclub Juventus Turijn". De renners hebben gisteren weer een aardige afstand moeten afleggen van finish naar startplaats. Ze werden per trein van Mulhouse naar Belford vervoerd en dat betekende extra vroeg opstaan. Jan Janssen over dit schema van de organisatie: „Belache lijk. Ze houden helemaal geen reke ning meer met ons. En het wordt steeds erger met die verhuispartijen. Vroeger had je zoiets zelden, ik snap niet waarom de start nu zo dikwijls ergens anders dan in de aankomst plaats moet zijn". Het geldklassement wordt nog steeds aangevoerd door de Faemino's, die 't aardige sommetje van f 26.330,- verdienden. De verdere volgorde van Tour-verdiensten tot gisteren: 2. BIC 9.664,50 3. Fago. 8.365,50 4. Mars/Flandria 8.069.75 5. Salvarini 6.607,25 6. Frimatic 6.441,— 7. Caballero 5.658,25 8. Sonolor 3.620,50 9. Mann 3.575,— 10 Molteni 3.331,25 11. Willem II 2.548,— 12. Kas 2.041,— 13. Scic 1.043,25 14. Peugeot 630,55 15. Ferretti 594,75 Het lot wees in de tiende etappe de renners Dalla Bona en Thomas Petterson aan voor de dopingcontrole. Eddy Merckx raakte bijna een knecht kwijt. Victor van Schil had veel pijn in zijn rechterhand, die ver moedelijk licht gekneusd is. Hem werd geadviseerd om maar niet te starten, maar daar wilde de Belg niet van horen. Hij kwam toch aan het vertrek en haalde de finish. Louis Ocana wordt door pech achtervolgd. „Ik geloof dat hij -wel vijf keer per dag plat rijdt", zei Jan Janssen. Behalve dat, voelde Ocana gisteren bovendien ook nog de last van pijn in zijn maagstreek, wat be tekende dat hij steeds door knechten omgeven moest worden om niet nog meer tqd te verliezen op Merckx. DE STEM VAN DINSDAG 7 JULI 1970

de Stem | 1970 | | pagina 11