RINI WAGTMANS ZIET OP TEGEN DE BERGEN BROERS UIT DE TOUR Weer klappen in Nederlandse kamp UITSL Mere toe i eigei: Leblanc gaat nu heil zoeken in de journalistiek Vreugde en verdriet in België Veel stemmen voor Merckx Lof voor ploeg van Faemino PINGEON l DE RONDE Eddy slaat toe in de bergen Afwachten RONDE VAN ULVENHOUT TOTAL is wéér de sponsor!! BLIJ ZIJN Hoop SAARLOUIS MULHOUSE 8eRIT CISMEY BELFORT 195.5 km 13 139.5 km 19A km 12 Sarrebourg' 'Badonviller MOCHT 1139m Ballon 1$53m Si Ibert och 91,8 m Cernay^l iRocheforl ^.St-Hubert Rini Wagtmans is na zes etappes in de tour, ontevreden over zichzelf. Hij miste enkele keren de goede ont snapping. Dat is voor hem het bewijs dat de vorm er nog niet is. Wagtmans, vreest dan ook de bergen, waar hij vorig jaar zo verraste. FOTO: JOHAN VAN GURP (Van onze speciale verslaggever) FOREST Rini Wagtmans na de eerste Tour-week: ontevreden over zichzelf en spelend met de bange vraag wat dat straks in de bergen - zondag de eerste rit door de cols - moet worden. Hij heeft in de vlakke aanloop naar hel zware terrein wel iswaar dikwijls bij ontsnappingen gezeten, maar ze bieden hem een onvoldoende garantie op prestaties in de bergen, waar hij vorig jaar verrastte en zich naar een zesde plaats in het algemeen klassement fietste. Of hij ook in deze Ronde van Frankrijk een dergelijke machtsex plosie kan laten zien, is een vraag 13» iini Weinmans in Forest geen positief antwoord wilde geven. Daarvoor voelt hij zich na zes etap pes nog niet sterk genoeg. „Ik moet teveel afzien, dat is een slecht te ken". twee keer in de aanval. Even zoveel keren kreeg hij een knecht van Merckx aan zijn wiel. Eerst Spruyt, later Antheunis. De flinke slag, die onder andere Merckx, Janssen, Go- defroot en alle andere groten 40 km voor Forest dreigden te gaan maken, miste Rini Wagtmans echter. „Dat is nou het typische bewijs dat ik mo menteel niet goed rijd. als je lekker draait, zit je van voren en kun je zien wat er gebeurt. Dan ga je mee. Wel, als je slecht fietst, is het net andersom. Dan ben je van achteren en mis je de slag". Op het stevig golvend terrein door België, ontdekte Wagtmans vooral dat het klimmen hem nog niet best afgaat. „Ik zat er aardig door. Het ging gewoon beroerd. Wat dat in de bergen moet worden, weet ik niet. Echt, ik heb er geen idee van. Het enige wat ik kan doen is afwachten. Misschien kom ik bij de eersten boven, wie weet fietsen ze me de eerste bergrit al naar huis". De tour-journalisten hebben gisteren in de meest slechte pers zaal tot op heden gezeten. In Forest werden we vlak bij de aankomst in een reusachtige ruimte gedirigeerd en daar was het één barre ellende. Het ge bouw was namelijk in aanbouw en zo kon het gebeuren dat de tour-verslagen gemaakt moesten worden op een gereed gekomen ruimte op de begane grond, ter wijl reusachtige drill-boren een étage hoger hun gierend en stom pend werk deden. Zodoende ook werd het telefoneren in de kale cement-vlakte een droeve zaak, want je raakte amper boven Je eigen stem uitgeschreeuwd. Maar als U dit leest, weet U in ieder geval dat het gelukt is... In de zevende étappe zijn ze ven renners uitgevallen. Tijdens de wedstrijd staakten Marcelli, Grain, Vidament en Vignolini hun activiteiten en stapten in de bezemwagen. Voor drie renners luidde de alarmklok van de tijds limiet: Letort, Bernard Guyot en Theillère die 7.01 na het sluiten van de controle binnenkwamen. In het klassement „Point cliaud", een sprintklassement waarvoor dagelijks enkele keren gereden wordt, staat Jan Janssen met 4 punten ex aequo op de negende plaats. Leider is Cyrille Guimard: 26 punten. Hij wordt gevolgd door Sjaak de Boever die 13 punten verzamelde. Ondanks dat, ging Rini Wagtmans de eerste etappe naar Forest toch (Van onze speciale verslaggever) Roger de Vlaeminck, smakte in de tijdrit tegen het asfalt. Daarmee verdween de laatste vertegenwoor diger van de familie uit de strijd. (ADVERTENTIE) •f FOREST De Belgische Tourdag is er voor het wielervolk in dit land geen geweest van complete vreugde en allen maar voorspoed - zo blij aangekondigd door het geel dat Ed dy Merckx droeg - maar ook van tegenslag. Uitgerekend in het Tour traject noord en door hun eigen land, verdwenen twe Belgen uit de wedstrijd. En het noodlot wilde dan ook nog, dat het broers waren: Ro ger en Eric de Vlaeminck. De eerste die het opgaf, was Ei ie, al dagen rondlopend en fiet send met een grote zonnebril, die een ernstige ontsteking aan het lin ker oog moest helpen verzachten en mee genezen. Gisterochtend echter werd de pijn Eric de Vlaeminck te veel en hij besloot niet te starten. Zodoende ontbrak hij bij de aan komst voor eigen volk in Forest, waar hij twee jaar geleden de etap pe won. De eer van de familie zou nu alleen door Roger gered moeten worden en die opdracht leek bij hem in goede handen. Won hij don derdag immers niet de etappe in Valencijn en was hij geen drager van de groene trui? Enkele uren later echter lag ook de tweede De Vlaeminck in de ziekenboeg. Roger (derde in het algemeen klassement) was onderuit gegaan in de tijdrit. Twee kilometer voor de finish schoof hij weg in een bocht en smakte met geweld tegen het asfalt. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Mars-Flandria was zijn eerste twee renners kwijt. De familie De Vlaeminck heeft geen fietsende zoon meer in deze Tour de France. Op een dag gingen ze er alle twee uit Het Ulvenhouts Rondecomité blijft zijn bouwvakkers trouw BLIJVEN DE BOUWVAKKERS TROUW AAN ULVENHOUT Dan ook de eerste Vakantie-woensdag 29 juli op naar ULVENHOUT Een vakantiedag voor het hete gezin (Van onze speciale verslaggever). FOREST In het Nederlandse kamp zijn op het korte trajekt van Valencijn naar Forest (119 kilome ter slehcts) weer klappen gevallen. Ze kwame n hard aan, omdat het circuit dat naar Eddy Merckx wwonstreek leidde, vol lastige klim- metjes zat. Twee Willemll-ers (Vic tor Nuelant en Jan Serpenti) en een Caballero-renner (Arie den Hartig) werden daarvan de grootste slach toffers. Ze arriveerden weliswaar voor het sluitenmvan de tijdscontro- Ie, maar het scheelde slechts enkele minuten. Nuelant en Serpenti kwamen in moeilijkheden toen eerstgenoemde bandbreuk leed en Hoogerheide, Van Katwijk en Serpenti hem op wachtten. Om geen onnodig risico te lopen en te voorkomen dat Willem II vier renners in een keer zou kwijtraken, gingen Van Katwijk en Hoogerheide door toen Serpenti en Neulant steeds moeilijker vooruit kwamen. Arie den Hartog sukkelde al na een paar kilometer in de achterhoe de. Hij kreeg weer last van buik loop, verdwaalde in wat achterblij vende groepjes en reed tenslotte de laatste 30 km alleen naar Forest waar hij uitgeput in de armen van mecanicien Ton Hofland viel. „Ik kan niet meer", steunde Den Hartog. „Gisteren klapte ik ook al in elkaar. Steeds krampen in mijn buik, het is afschuwelijk". Kort voor Serpenti en Nuelant- kwam de eenzame Den Hartog op ruim 8,5 minuut na Eddy Merckx binnen. En daarmee hadden Caballero en Willem II hun portie tegenslag van de dag weer gehad (Van onze speciale verslaggever) FOREST De journalisten hebben al een voor spelling gedaan wie deze Tour gaat winnen. Merckx kreeg 86 stemmen, Ocana 78, Poulidor 73, Janssen 58; Zoetemelk 43, Zilioli 35, Van den Bossche 34, Wagtmans 25 en Michelotto 19 stemmen. DE STEM VAN ZATERDAG 4 JULI 1970 VOGEZEN JURA p -5 a4r èg a ■S'P a* HSco IELS8ERG MULHOUSE 269.5 km 9 LA MONGIE GAUDENS 170 km 135.5 km 1A II 18 BAGNÉHES- MOURENX DE-DIDOflRE 185.5 km 19 Ocana en trouwens all concurrenten van Merck: het na gisteren wel duistl Want nog voor de cols bel heeft Merckx al afstand I Bouwde hij in de eerste cj I winst wat moeizaam op, gl weg naar zijn Brussel ovel seiwegen en de tramrails di de hij op 20 km van de I onweerstaanbaar. Alleen zijn kleine land,gil I cien van Impe, die juist tel peloton had verlaten, konl I het wiel van Merckx pakl sen dichte rijen toeschouwt de kampioen van dit wielt aldus een triomfantelijk en' hoofdstad van zijn land. Zonder aarzeling nam hl die laatste kilometers del Van Impe kon slechts til everf op kop komen. Hij trouwens ook geen hoop d I oen aan de finish te kun I slaan. „Ik heb alles gege Merckx op één kilometer eindstreep op een hellinf reerde, maar ik kon hem den. Dat vond ik trouwens want nadat wij weg ware! me al verzoend met dei plaats. Je mag blij zijn rl kunt bereiken", aldus het i I ge commentaar van Van Irr eerste groep renners van elkaar geslagen peloton I weer enige Nederlanders. J temelk werd de beste land; I de zevende plaats. Hij wore I merhand door iedereen er een van de groten van d< UITSLAGEN Uitslag eerste gedeelte I I etappe: 1. Merckx (Belig-ll I 2.51.11 (met bonificatie 2.1 Van Impe (Bellg-Stablinskil I (met bon. 2.51.11); 3. Hl (Belg-PezEi) 2.52.31 (m. boni I 4. Godefroot (Belg-Pezzi) 3 I v. Rijckeghem (Belg-Coo4s)] I denbossche (Betg-Aïbani); I I melk (Ned.-Schotte)8. Guiri] I Caput); 9. Steevens (Ned. I 10. Janssen (De Muer, Ned.) I 2.52.31; 11, Basso (It-Albani) I man (Ned.-Vissers)13. R I Stalblinöki); 14. Sehleck Muer); 15. Aimar (Fr-Stablii I Van Springel (Bellg-Cools); hdor (Fx-Caput); 18. Zilioli I sens); 19. WolfshoW (W.-Dlc I 20. Van Vlierbertghe (Belg-! 28. Vianen (Ned.-Peters)4 I H?11® 'Ned.-Peters)45. Pijnt Vissers); 62. Wagtmans (1 I sers), allen in 2.52.31; 72. I Vleuten (Ned.-Vissers) 2.5: I Beugels (Ned.-Schotte); 81 bros (Ned.-Vissers), beiden I tijd; 90. Rentmeester Nee I 2.54.3095. Benjamins (Net I Duyndam (Ned '—>7.58; 111. Van Katwijk (1 I sers) 2.58.19; 115. Van Hot (Ned.-Vissers) 2.58.22; 121. I mg (Ned.-Peters) 2.59.49. Martin van den Bossche, nu als meester tegen zijn vroegere mees ter, Eddy Merckx. VAN DEN BOSSCHE WACHT NOG AF (Van onze speciale vers FOREST De vrees, Ocana,, de grootste eoncu Merckx, al voor de star Ronde koesterde, is bi Ocana zei toen: „Als ik etappes in het noorden v; I rijk en in België zonder b ren doorkom, heb ik een niet, dan zie ik het duister» „Merckx gaat Eddy Merckx, die ma ee intocht maakte in de h gemakkelijk FOREST Zondag' gaat de Tour de France de bergen in. Voor fittish- plaats Mulhouse bereikt is, hebben de coureurs er hun eerste klauter- partijen opzitten: Col de la Schlucht, Le Grand Ballon en Col du Silberloch. Tot en met vrijdag voert de route door de bergen, het excercitieterrein van generaal Merckx. Wat zal hij daar gaan doen en wie zal hem daar kunnen volgen? De antwoorden van een expert, Martin van den Bossche, op deze vragen: „Ik denk dat Merckx nog meer voorsprong gaat nemen en dat er maar weinig zullen zijn, die hem in een of meer etappes bijhouden". Onder degenen, die theore tisch in staat zijn met Merckx mee te gaan, rekent Martin van den Bossche zichzelf en dat is geen overschatting van eigen kwaliteiten of een symptoom van hoogmoed. Martin van den Bossche is nu eenmaal een goede klimmer (hij won de bergprijs in de Ronde van Italië dit jaar) en hij kent de kwali teiten van Merckx in de bergen als weinigen (twee jaar lang zijn knecht, nu als beschermd renner in dienst van het Italiaanse Molteni). Martin van den Bossche heeft Ed dy Merckx vorig jaar verlaten („als vriend en zakenman, niet als vij and"), om nu tegen hem te koersen. Maar als Martin van den Bossche heer earn, .c n? .T u u j op verzoek, ziet hij maar weinig mogelijkheden om, bevrijd van het knechtschap bij Merckx, frank en vrij als ieder ander, het zijn vroege re baas echt moeilijk te maken in de bergen. „Als het erop aankomt, kan nie mand dat", laat Van den Bossche zijn gedachten gaan over het deelne mersveld. „Nee, geen mens zal hem bedwingen. Ik niet, Ocana niet, wie dan ook niet. Natuurlijk heb ik het voordeel dat ik Eddy's manier van rijden door en door ken. Twee jaar lang trok ik met hem op. In de bergen moest ik hem op gang hel pen. Vorig jaar in de Tour beet Merckx zich vast in mijn wiel, ik sleurde hem op tempo en Eddy ging door. Dat was mijn belangrijkste opdracht als knecht. Daarbij leerde ik vanzelfsprekend veel, maar wat heb je eraan als hij zoveel sterker is. Je kunt wel een bepaalde theorie opbouwen en zeggen: als hij dat en dat doet, doe ik het zus of zo, maar Merckx heeft zoveel klasse dat hij zonder moeite van mij weg fietst. Hij is gewoon de beste. Misschien dat Ocana en ik als sterkste klim mers na Merckx wel in het spoor kunnen blijven, doch Eddy overtref fen is bijna uitgesloten. Daar hoeven we eigenlijk niet eens aan te den ken". De lange (1.88 meter) Belg (Inge- ne, provincie Antwerpen) is niet van plan om tegen zijn oude mees ter ten aanval te trekken. „Daarmee zou ik mezelf vermoorden. Ik neem een afwachtende houding aan, dat is het enige wat ik kan doen. Attaque ren betekent onherroepelijk dat ik er vroeg of laat op stuk draai, want de rekening van die inspanning krijg ik vast en zeker gepresen teerd". De schrik zit er bij Martin van den Bossche vooral ook in door de makkelijke manier waarop hij Eddy Merckx ziet rondtrappen. „In Italië reed hij niet best. Daar was Merckx niet de grote Merckx, ondanks zijn overwinning. Hij heeft me in de bergen nooit kunnen lossen, we zijn steeds samen boven gekomen. Maar hier is hij anders. Eddy schijnt ster ker, beter, overheersender. Ik keek ervan op, want het is in deze koers lastig koersen geweest afgelopen week. Dat kwam vooral door het grote aantal deelnemers, de vlakke weg en het redelijke weer. Voor een man als Merckx, en ik en alle anderen die vooraan in het klassement kunnen eindigen, is het beter onder zware omstandigheden te koersen. Over een lastig parkoers onder hoge temperatuur. Als je goed rijdt, zit je dan beter op je gemak. Nu was het iedere dag lastig omdat er van de 150 zeker 120 hun slag wilden slaan vóór de bergen kwa men, want in de cols weten ze zich bij voorbaat geklopt. Daardoor kreeg je deze week allemaal snelle ritten en weinig kans op ontsnappingen- Op die manier maakten de minderen het de meerderen in de bergen, wel lastig op de vlakke wegen. Ik vond dat Eddy zich daar bijzonder knap weerde. Enfin, na de rit van van daag, hoef ik er eigenlijk weinig meer over te zeggen". Lof heeft Martin van den Bossche ook voor zijn ex-ploeggenoten van Faemino, over wie hij zegt: „Ze weerden zich geweldig deze week. Wat die mannen afsjouwden was formidabel. Hoe ze in de bergen meekomen, weet ik niet. Dat is een delicate vraag, die ik nu niet kan beantwoorden". Met goede herinneringen aan zijn vorm in de Ronde van Italië („Het winnen van een bergklassement gaf me veel hoop op een behoorlijke Ronde van Frankrijk"), rekent Mar tin van den Bossche op een beter financieel resultaat dan vorig jaar, toen hij met Eddy Merckx de Tour de France won en daar 169.000 Bel gische francs (bijna f 12.000) aan over hield. „Geldelijk ben ik er alleen maar op vooruit gegaan door bij Merckx te vertrekken en voor Molteni te tekenen. Als u weet dat ik in de Ronde van Italië dit jaar 450.000 Belgische francs verdiende (ongeveer f 32.000, red.), dan weet u zeker wel genoeg. Nee, financieel ging ik er alleen maar op vooruit. Italië is voor de wielrenners een rijk land. Heel 'an ders van mentaliteit ook, dat merk ik nou in deze tour. Een enorm verschil met de Ronde van Italië. In de Giro voel je je de student van Leuven, in de Tour iemand uit de bak van Leuven. Verstaat ge dat? De bak. Dat is die beroemde gevan genis daar-- Als je Italië gewend 'e er niet mesr thuis. De mentaliteit is heel anders, ook in de koers, en de verzorging steekt koppen uit boven die van de Tour. Gisteren, in Valencijn, kregen we voor het eerst een behoorlijk hotpl. De rest was waardeloos. Weet u hoe het eigenlijk zit? In Italië staat een coureur op het niveau van een dok ter. In veel andere landen, en zeker bij ons in België, heeft hij het aanzien van een werkman. Weet u, wat Michelotto bij Scic verdient? 30 miljoen lires, meneer. 180.000 Ne derlandse guldens. Is het wat of niet?" En alleen maar omdat hij vorig jaar tweede eindigde in de Giro. Kijk, dat is het verschiL In Italië kun je rijk worden. Mijn ver diensten liggen aan premies en per soonlijke belangen tien keer hoger dan toen ik knecht was bij Merckx". Komende week zullen ze elkaar treffen, de knecht die meester werd en de meester die meester bleef. „Het zal in de bergen makkelijker voor me zijn dan in 1969. Toen startte Eddy vanuit mijn wiel, nu ga ik vanuit het zijne". (Van onze speciale verslagge ver). FOREST Volgend jaar heb ben we er weer een ex-coureur als collega bij in de Tour de France. Jeam Marie Leblanc, ploegmaat van Jan Janssen, heeft besloten eind dit seizoen te stop pen met koersen, om zich dan aan de sportjournalistiek te wij den. „Ik schei ermee uit", zegt Le blanc- „omdat ik te weinig klasse heb om veel te verdienen. Mijn gezin gaat me straks meer kosten dan ik met koersen bij elkaar kpijg. In Frankrijk heb je een categorie van zo'n twaalf renners die 5.000 franc (f 3.350,- red.) verdienen, dan een groep van dertig die 2.500 franc haalt en de derde categorie verdient nog een stuk minder. Bij die laat'sten hoor ik. Daarom lijkt het me beter te stoppen. Ik heb altijd graag sportjournalist willen worden, dat ga ik nu maar eens doen". Grapje van Eddy Merckx, na de herovering van zijn gele trut: „Het was niet mijn bedoeling om dat nu al te doen, maar ik moest Zilioli als belangrijkste man ie dere ochtend koffie op bed bren gen. Dat ging me de keel uithan gen". Unze Engelse collega John Wedley stond er gisterochtend in Valencijn mistroostig bij. Hij reist als bohemien door Frank rijk. Steeds ij, een andere volg- wagen, ter plaatse en niet zoals de andere volgers, die keurig re serveerden, logies zoekend. Wed ley voor het vertrek van de ze vende étappe: „Ik heb gisteren een wanhopige dag beleefd. Geen auto, geen hotel en doordat Ho- ban uitviel ook geen renner meer...." Mogens Frey en Joaquim Agos- tinho, worden door Frimatic- ploegleider De Gribaldy steeds op dezelfde kamer ingedeeld. Ge vraagd naar de reden, zei de Gribaldy: „Dan hebben ze wat te doen. Frey spreekt alleen Deens en Agostinho niet meer dan Por tugees. Ze moeten elkaar met handen en voeten duidelijk ma ken wat ze bedoelen. Op die manier kunnen ze zich niet ver velen en dat vind ik erg belang rijk' Joaquim Agostino, die door ploegleider De Gribaldy op een kamer is ingedeeld met Mogens Frey. „Dan hebben ze wat te doen", aldus de Frimatic-ploeg- leider.

de Stem | 1970 | | pagina 18