Hontenisse komt geld tekort OPEN STADHUIS BEROERING IN NW.-GINNEKEN WIJKCENTRUM PLUS KERK VOOR VLISSINGEN Nie Raad van Yerseke geeft lagere school toch stencilmachine Havei Vlissii 14 pro dividi GEVOLG VAN HERINDELING Hulster arts bemiddelt Bouwvakantie in winter trekt wel aan Actieweek in Vlissingen MET l Koel Verkeersongelukken bij Kapelle EDITIE VOOR ZEELAND REDACTIE ZEELAND: EXPLOITATIE ADV- WERKBEGROTING STEUN Scholieren uit Michelstadt in Hulst Nooit Gedacht hield schieting in Clinge Terhole Conflict in comité Sergeant Meyer Nieuwe instrumenten Excelsior Terhole SKELTERRACES IN HAAMSTEDE Vrienden- schieting in Kwadendamme INFORMATIE GEMEENTE BREDA Mag politieman raadslid zijn? papier oor uw per Straat in Goes werd papweg na ongeluk Defensie op de tocht Als een bom Zwembad te vandaag wee DE STEM VAN DONDERDAG 2 JULI 1970 (Van onze correspondent) KAPELLE Er ontstond heel wat materiële schade bij een drietal on gelukken mét auto's en brommers in Kapelle, maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Op rijks weg 58 bij de Molenweg in Kapelle kwam F. J. v. d. K. uit Middelburg met zijn auto frontaal in botsing met de auto van A. M. K. uit Roosendaal. Laatstgenoemde kwam plotseling uit de file en reed op v. d. K. in. Bij die botsing maakte v. d. K. met zijn auto zo'n zwaai, dat hij ook nog een an dere wagen uit de file ramde. Een auto was totall loss, een was er zwaar beschadigd en een licht bescha digd. Op de Biezelingse Oude Dijk zakte N. W. uit Roosendaal met zijn auto weg in de berm en botste vervolgens tegen een boom. De auto moest zwaar beschadigd worden wegge sleept Op de kruising Dijkwelsestraat Weg naar het Stomme Kruis had voor de zoveelste keer een botsing plaats tussen een auto en een brom fiets. S. D. uit Kapelle reed op zijn bromfiets tegen de auto van P. I. B. uit Biezelinge. Ook hierbij was er enkel materiële schade. (Van een enzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In de raad Hontenisse is de gemeentebegroting 1970 (periode april-december) aangeboden. Deze begroting vertoont een te kort van 185.000,Het college van b. en w. meent dat het geraamde tekort te wijten is aan de daling van het aantal inwoners als gevolg van de herin deling: de algemene uitkering moet op grond hiervan ƒ64.000,,— lager ge raamd worden. De verhoging van de apparaats- en bestuurskosten als direct gevolg van de herindeling is ook een voor name factor van het geraamde te kort, terwijl ook de verhoging van de kapitaalslasten in het algemeen en de rentelast in het bijzonder als gevolg van het toepassen van een iets hoger rentepercentage voor ren te en kasgeld, te gebruiken voor overbrugging van het geraamde te kort aan finianicaeringsmiddelen, een rol speelt. Er is een ruime post onvoorziene uitgaven (bijne 175.000,op jajar- basis en bijna f 156.000,voor deze negen-maandsbegroting). Deze rui me post kan volgens het college niet worden gemist. Er zullen dit jaar veel aanpassingsmoeilijkheden zijn, Het in elkaar passen van twee af zonderlijke gemeenten tot een ge heel vraagt nu eenmaal om extra- voorziendmgen waarvan de meeste in 1970 getroffen dienen te worden. Uitgedrukt in procenten van de to- taaltelliog van de gewone dienst be draagt het tekort ongeveer 3 pet. (Van onze correspondent) YERSEKE Enkele punten van de raadsagenda hebben vuurwerk op geleverd. Een voorstel van b. en w. om afwijzend te beslissen op een aanvraag van de gereformeerde lagere school te Oostdijk, om ex art. 72 van de onderwijswet te komen tot de aanschaf van een stencilmachine, ontlokte een golf van kritiek. Deze explosie gold niet het voorstel van b. en w. doch meer de daaraan toegevoegde volzin, waaruit te lezen viel dat de inspectrice van het lager onderwijs afwijzend staat tegenover de aanschaf van een dergelijke machine voor tweeklassige schooltjes. Het was de heer E. Suy van de KVP die de lont deed ontbranden. Hij ver klaarde zonder meer de mening te zijn toegedaan dat de huidiige inspec trice voornemens is de klok achteruit te zetten. Hij achtte het trouwens ge heel tegen de wet indruisen, dat de inspectrice haar standpunt had ken baar gemaakt, voordat de raad de be slissing had genomen. De heer Suy verzocht hierna het voorstel van b. en w. te verwerpen en eerst te stemmen over het ai dan niet verlenen van toestemming tot aan schaf van de stencilmachine. Alle raadsleden, uitgezonderd de drie wet houders, steunden het voorstel van de opposant. Bij de stukken die ter kennisgeving werden aangeboden aan de raad was een brief van de voormalige burge meester van de gemeente Waarde, de heer J. de Kam, waarin deze verzocht de stoel waarin hij zoveel jaren als voorzitter van de raad had gezeten te mogen aankopen, alsmede een ko peren kroonluchter. B. en w. stelden de raad voor de kroon aan de heer De Kam te verkopen voor de ge taxeerde prijs van f 150. Eveneens vroegen b. en w. de raad hen te machtigen dergelijke goederen van de vijf voormalige gemeenten, uiteraard OAOK4D VOOR ZUIDWEST MEUBRMHD ABONNEMENTSPRIJS f 16,per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ot. incassokosten); 5,55 per maand (incl. 9 ct. incassokos ten). Buiten verspreidingsge bied 23,per kwartaal. Overige prijzen op aanvraag. RAYONKANTOREN TERNEUZEN, Nieuw straat 9 Tel. 01150-7920 HULST: Steenstraat 14, TeL 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, TeL 01100-8030 (3 HJnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: teL. 01140-3751 en teL 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) Chef-Zeeland: A. F. Koopman (01180-7438) Postbus 116, Middelburg. Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel, (0U50-4868) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A Schel] (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Car de Boer (01155-2237) Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01150-4281) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman. Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316). na deskundige schatting, te verkopen. Mevrouw N. Kamps-Visser, VVD, wees er op dat zij er primair niets voor voelde b. en w. te machtigen tot verkoop van goederen die dienen te blijven toebehoren aam de voormalige gemeentekernen. Zij vond dat deze goederen in de dorpskernen in open bare gebouwen of kerken een waar dige plaats dienen te krijgen en niet dienen te verhuizen naar Duiveland of Friesland. B. en w. moesten accepteren dat de raad over iedere verkoop uit de voor malige gemeentenlhuizen beslist. En dat de goederen van historische of gevoelswaarde In de dorpskernen die nen te blijven. De heer C. van Putten, ARP, vroeg zich af wat er dan dient te geschieden met de inmiddels bij de heer J. de Kam hangende kroon luchter. Hij eiste dat de raad zou besluiten of deze diende teruig te ko men, ja dan nee. Bij de stemming bleek dat vijf raadsleden zo ver wensten te gaan dat de kroonluchter terug naar Waarde moest komen. Tien leden gingen akkoord met de verkoop, onder aantekening dat zij met de procedure waarop de verkoop heeft plaatsgevonden, niet akkoord konden gaan. De gewezen burgemeesters van Ril land en Krabbendijke zullen de wer kelijke waarde van htm woningen in gaande 1 juli dienen te gaan betalen. De vroegere ambtswoning van Krab bendijke gaat omhoog van f 202,10 naar f 388,- per maand terwijl die van Rilland gebracht zal worden van f 173,33 per maand naar f 307 per maand. In de vorige raadszitting was deze aangelegenheid reeds aan de orde geweest. De heer J. Griep (WD) uitte felle kritiek op het MAVO-onderwijs aan de MAVO-school te Kruiningen. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was dat twaalf leerlingen van deze school hun examen niet met succes hebben kunnen afleggen. Hij eiste dan ook dat naar deze zaak een diepgaand onderzoek zou worden ingesteld. De voorzitter kon hierop antwoorden dat een en ander volledig de aandacht van b. en w. heeft en dat reeds op 21 juli een onderhoud zal plaatsvin den met de inspecteur. Een ander geluid kwam deze avond van de Staatkundig Gereformeerde Partijzijde. Het duivelsvermaak van kermis in de gemeente Reimerswaal moet, aldus de heer J. Don (SGP) verdwijnen. Het is voor de SGP-leden een doorn in het oog. Al sluit men de ogen dan hoort men nog het verderfe lijke geluid. De SGP-fractie zal dan ook met een voorstel komen om de kermissen binnen de gemeente Rei merswaal af te schaffen. Verder achtte de heer J. Don het in het belang van het water dat dit op zondag tot rust komt. Het betoog was wel vaag, maar indien het water in het zwembad op zondag tot rust komt, zou dit de structuur van het water ten goede komen. B. en w. voelden er echter niets voor om op dit voorstel in te gaan. Het college van b. en w. is van me ning dat dit tekort niet alarmerend behoeft te zijn. In de toelichting tot de begroting zegt het college dat de aangeboden begroting geen afspiegeling kan zijn van het beleid van het college. De begroting moet zuiver worden gezien als een „werkbegroting" voor de pe riode van 1 april 1970 tot en met 31 december 1970. Bij de samenstelling van deze begroting is van het stand punt uitgegaan dat de begroting een inventarisatie zal moeten worden van de door beide voormalige ge meenten genomen besluit en de gel delijke gevolgen daarvan. Alleen op deze basis is het mogelijk zich een beeld te vormen van de financiële status van de nieuwe gemeente Hon tenisse. De raad verklaarde zich akkoord met een regeling voor geldelijke steun bij krotontruiming en door stroming. Deze regeling is aan mi nisteriële richtlijnen gebonden. De nieuwe regeling kent geen inko mensgrens. Voor kratontruiming zal de gemeentelijke bijdrage minimaal 750,en maximaal f 1500,,be dragen. Het minimumbedrag voor doorstroming is op 625,bepaald. Het maximumbedrijf is tweemaal zo veel. De Stichting Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg een subsidie van dertien cent per inwo ner toegewezen. De raad van de voormalige ge meente Hont. lisse besloot afwijzend op het verzoek van deze stichting te beslissen. Het huidige college is van mening dat het afwijzende standpunt van de raad van de voormalige ge meente Hontenisse niét gehandhaafd kam blijven omdat het van oordeel is dat één behoorlijk asiel in een zich steeds meer leefbaarmakende sa menleving een leemt in de regio zal vullen en vooral ook uit oogpunt van volksgezondheid zonder meer noodzakelijk is. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op het ogenblik bren gen 36 leerlingen van de Theodor Litt-Mittelpunktschule (een soort mavo-school) uit Michelstadt, de partnerstad van Hulst, een bezoek van een week aan Hulst. De scholie ren logeren in het klooster van de paters Maristen. De Hulster leraren De Schrijver en Steyns hebben een programma samengesteld aan de hand waarvan de Duitse gasten een indruk kunnen krijgen van Hulst en omgeving. (Van onze correspondent) CLINGE De schuttersvereni ging Nooit Gedacht heeft in zaal St.- Cecilia bij J. de Vilder een schieting gehouden, waaraan 50 schutters deelnamen. Op de beide wippen werden de hoge vogels geschoten door Fr. Pies- sens uit Meerdonck en G. Cocqheit uit Kapellebrug. De eerste zij vogels werden geschoten door A. van Vlierbergen uit Koewacht en L. de Vilder uit Clinge; de tweede zijvo gels door Th. Pauwels uit Klooster- zande en Fr. Frankaert uit De Klin- ge. Het grootste aantal vogels (ze ven stuks) werd geschoten door Ru dy de Moor van De Klinge. Schieting. De schietvereniging De Kraai heeft schietingen op de liggende wip gehouden, waaraan vijftig schutters deelnamen. De uit slag luidt: wip 1: hoogvogel J. Cock- heit, Absdale; zijvogels: P. van Dijk, Hengstdijk en E. van Waterschoot, Lamswaarde. Wip 2: hoogvogel: P. Claassens, Lamswaarde, zijvogels: P. van Dijk, Hengstdijk en P. Claas sens, Lamswaarde. Op wip 1 wist J. Freijsers uit Terhole 6 vogels te schieten en op wip 2 J. Lauwers uit Terhole 5 vogels. (Van een onzer verslaggevers) HULST/VELDHOVEN De arte W. Eysink uit Hulst, geboren Devcn- tenaar en bestuurslid van het Comité Eerherstel Sergeant Meijer e.a., zal trachten te bemiddelen in het conflict dat ontstaan is tussen secretaris G Lamers uit Veldhoven van deze actie groep en zijn oud-stadgenoot voorzit ter G. Voortman sr. De heer Lamers heeft, naar hij ver klaarde, na wekenlange overweging de moeilijke beslissing genomen zijn functie van secretaris neer te leggen. Als motief hiervoor geeft hij op, dat hij zich niet kan verenigen met de ge heimzinnige handelwijze van de heer Voortman die hij overigens een zeer harde werker vindt en diens neiging tot overdrijving. Verder vindt de heer Lamers dat Voortman zich zelf voortdurend teveel op de voor- grand plaatst. Met dit alles is de rehabilitatie van de oud-Grebbestrijder, sergeant Meij er, die op bevel van generaal Har- berts wegens vermeende desertie werd gefusilleerd, niet gediend, meent hij. Volgens de heer Lamers zou de heer Voortman onder meer de bedra gen die het comité ontvangt voor zijn activiteiten, geheim houden. Daarbij zou de voorzitter zich aan overdrij ving hebben schuldig gemaakt hij het noemen van het aantal adhesiebetui gingen (ruim twintigduizend aldus Voortman) en hij het opsommen van zijn contacten niet ministers en Ka merleden. De heer Lamers heeft de heer Eysink medegedeeld dat hij bereid is binnen het comité het tussen hem en de voorzitter gerezen conflict nader te bespreken. (Van een onzer verslaggevers). GOES Bouwvakkers vinden het voorstel aan minister Schut om de böüwvakantié naar de winter te verschuiven over het algemeen niet gek. Op de nieuwbouw van de Neder- lan -se Middenstands riank op de hoek van de Dam en de V. d. Spiegelstraat in Goes zegt steenhou wer J. Blaas (27) ,die daar net bezig is met het leggen van „Oosten rijkse tegels": „Daar zou ik wel voor voelen, maar zonder die extra toe slag zou ik er tegen wezen. Laat ik zeggen: Voor één keer ben ik er niet tegen". De heer Blaas, die het voorstel van mr. Aantjes aan de minister van woningbouw, ir. Schut 's morgens al in de krant had gele zen, acht de kans groot dat hij, ingeval de wintervakantie inderdaad door de minister wordt ingesteld, naar de wintersport gaat. En verder: „Schut heeft nogal flink op z'n don der gehad, he? Ik zou niet graag in die man z'n schoenen staan". Tenslotte nog over het idee van kamerlid Aantjes: „Ik ben er wel voor, maar ik weet niet of ze er in de bouw allemaal zo over denken. In Zeeland en Brabant zijn de bouwvakkers nogal conservatief..." Zijn jongere collega A. Luteyn, eveneens uit Goes, is ook wel te porren voor een wintervakantie: „Het lijkt me wel wat voor een keer. Dan kan ik eindelijk eens naar de wintersport. Vooral met die extra toeslag". De achttienjarige timmerman A. J- Jansen uit Terneuzen zegt weinig te voelen voor een wintervakantie. „Het zijn wel goochemerds daar in Den Haag. Indien wij in de winter in de plaats van in de zomer met vakantie zouden gaan, loop je de kans dat je minder vorst- en regen verlet krijgt, zodat je eigenlijk een deel van je eigen vakantie gaat betalen". „Bovendien, wat moet je in de winter doen? Zeker veertien dagen ln de regen en de sneeuw lopen. Nee hoor, mij niet gezien". De heer F. de Bree, bouwvakker uit Hoek, vindt het idee op zichzelf nog niet zo slecht. „In de zomer kun Je natuurlijk meer opschieten dan in de winter. Maar 's winters op va kantie? Liever niet. Ik voel er niets voor om veertien dagen achter de kachel te gaan zitten. In de winter zou je eigenlijk naaf de wintersport ln Zwitserland moeten gaan. Maar een dergelijke vakantie is voor ons niet weggelegd". (Van een onzer verslaggevers). TERHOLE De muziekvereni ging Excelsior uit Te-nhole heeft een geheel nieuw instrumentarium ge kregen. Tijdens een feestelijke bij eenkomst in café Schoonenberg wer den de nieuwe instrumenten door burgemeester M. Somers van Honte nisse uitgereikt. In zijn dankwoord tot het gemeentebestuur betrok voorzitter De Deckers ook het ge meentebestuur van oud-Hontenisse, die het voorbereidende werk heeft verricht om tot aankoop van de instrumenten te kunnen komen. Van het Anjer-fonds werd een subsidie van f 4000,- ontvangen, terwijl de gemeente Hontenisse eenzelfde be drag besteedde aan de aanschaf van het nieuwe instrumentarium. De nieuwe instrumenten zijn ='lemaal in lage stemming. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers). VLISSINGEN De heer A. M. van Resteren is een van de zes actiecomitéleden die op zich hebben genomen de tien procent die de bevolking van de bouwsom voor het wijkcentrum Paauwenburg moet op brengen, door acties te vergaren. Zaterdag 15 augustus begint een actieweek met een fortenbouwwed- strijd voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Bij vloed zal het sterk' ste en het mooiste fort als overwin naar uit de strijd komen. Van dit evenement, waaraan de verscheide- nen scholen medewerking verlenen, wordt een filmpje gemaakt evenals van de straatteken- en kleurwed- strijd de woensdag daarop. Dit filmpje zal op 22 augustus in de sporthal van de zeevaartschool te zien zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAAMSTEDE Op het vliegveld bij Haamstede worden zaterdag in ternationale skelterraces gehouden, georganiseerd door de V.V.V. van Burgh-Haamstede en de skelterclub Hoekse Waard. Aan deze wedstrij den nemen meer dan veertig ren ners deel uit België, Duitsland, En geland en Nederland. De races worden verreden tussen vier en zeven uur. Van half vier tot vier uur zullen de deelnemers op het circuit trainen. (Van onze correspondent) KWADENDAMME Van 16 ver enigingen waren 84 vriendenschut- ters met hun vrouwen naar Kwa dendamme gekomen voor de jaar lijkse schieting van Avelgem - Zuid-Beveland. In de voormiddag werd met twee ploegen van 22 schutters geschoten om punten. De ploeg uit Kwadendamme won met 39 tegen 25 punten. De uitslag van de middagschieting luidt: eerste wip: hoofdvogel: Van Tieghem van Avel gem; 1ste zij vogel: mevrouw Steen- aert van Vooruitgang uit Kwaden damme; 2de zijvogel: Adri de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme; lste bovenkal: C.D. Raas van Voor uitgang uit Kwadendamme; 2de bo venkal: F. van Loenhout van Jacoba van Beieren uit Goes; lste onderkal: P. Timmerman van Vrije-Schutters uit 's-Heerenhoek; 2de onderkal: C. Westdorp van Eensgezindheid uit 's- Heerenhoek; lste klep: Coetsier van Avelgem; 2de klep: C.D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme; 3de klep: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme; 4de klep: Vanryssel van Avelgem. Meeste kleine vo gels: G. Verheyke van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk, 5 stuks. Uitslag van de tweede wip: lste hoofdvogel: P. Peeters van Victoria uit Kwadendamme; 2de hoofdvogel: bij loting: G. Verheyke van Zorg vliet uit Ellewoutsdijk; lste zijvo gel: Coetsier van Avelghem; 2de zijvogel: Jac. Rijk van Willem-Teil uit Ovezande; 3de zij vogel: G.M. Geense van Eensgezindheid uit 's- Heerenhoek; 4de zijvogel: P. Tim merman van Vrije-Schutters uit 's- Heerenhoek: lste kal: J.F. de Rijke van Edele-Handboog uit Oudelande; 2de kal: R. Verdonk van Concordia uit 's-Heerenhoek: 3de kal: H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezan de; 4de kal: Vanrvssel van Avelg hem (bij loting). Meeste kleine vo gels: J. van Doorn van Spes-Nostra uit Ovezande, 5 stuks. Op vrijdag 3 en 10 juli a.s. van 14.00-17.00 uur en zaterdag 4 en 11 juli a.s. van 10.30- 13.30 uur staat het stadhuis voor U open. In de raadzaal van het stadhuis, Grote Markt 38, heb ben wij enkele onderdelen in cijfers, woord en beeld gebracht over stadsontwikkeling, waaronder bestemmingsplan nen Heusdenhout, Princenhage-west en Haagse Beemden-oost, wegenstructuur en plan Hoog- spoor; welzijn, waaronder onderwijs, cultuur, volksge zondheid, sociale dienstverlening, jeugd - sport en recreatie. Op het Stadserf demonstreert tijdens deze uren de ambulancedienst van de G.G. en G.D. Als U op 3 en 4 juli niet kunt komen, mag U ook gerust het bordes beklimmen op 6 - 7 - 8 en 9 juli van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Wachtmeester Van der Sangen er vaart het uitblijven van commentaar van zijn superieuren als iets zeer onplezierigs. Hij zegt zelfs: „Achte raf bekeken, had ik het misschien nooit gedaan. Het is helemaal nooit mijn bedoeling geweest velen tegen mij in het harnas te jagen". Is hij niet bang zijn carrière in gevaar te brengen? „Om d'n donder niet". De reden waarom de heer Van der Sangen de verkiezingen met een eigen groepe ring is ingegaan: „Ik heb veel met de jeugd te maken. Ze kan hier nergens terecht, niet op straat of op de gazons; er is hier weinig voor ze. Toen ik bij een politieke groepering hiervoor aandacht vroeg, kreeg ik nul op het rekest. Daarna ben ik zelf begonnen. Niet met de bedoe ling politiek te gaan bedrijven of mijn superieuren in het nauw te drijven, alleen om de plaatselijke gemeenschap te dienen". Over de tegenwoordige filosofie van de rijkspolitie. Dat een politie man ook maar een mens is, zegt hij: „De huidige opzet bij ons korhs is dat je dicht bij het volk moet staan; je onder de mensen moet begeven en je niet van de samenleving moet afsluiten. Een politieman moet hulp verlenen aan hen die dat behoeven (artikel 28 politiewet). In de raad kun je wat doen voor de bevolking, dat is toch wat de wet wil?", aldus Van der Sangen. Het was voor hem een zekere gok om als politieman als lijsttrekker op te treden, maar in Nieuw-Ginneken bleek de politie één van „de beste kameraden" van de bevolking te zijn „Waarom kunnen Je bazen en ae mensen ln het algemeen niet zien dat een politieman naast zijn baan ook nog een privéleven heeft. Ik weet werk en hobby wel te schei den. Ik voetbal al jaren in UW, maar in mijn diensttijd ben ik poli tieman en mijn mede-spelers weten dat ik objectief mijn beroep uitoe fen. Menigeen heeft dan ook al een bekeuring van me gekregen, maar dat nemen ze van me". Drs. Th. E. Westerterp, niet alleen KVF-Kamerlid, maar ook wethouder in Nieuw-Ginneken voor de groep Gemeentebelangen, is één van de grootste tegenstrevers van Ad van der Sangen geweest. „Hij zal als Kamerlid ook mede besluiten ne men, die niet in het belang zijn van de gemeente, maar toch is hij raads lid", zegt Van der Sangen. Tenslotte de mening van kilonel T. J. Canter Visscher, plaatsvervan gend inspecteur van het korps rijk spolitie. Naar zijn oordeel is er niets in de missive van de inspecteur- generaal over het hoofd gezien: „De minister van Justitie is van mening dat een rijkspolitieman in de ge meente, waar hij dient raadslid kan zijn. Dat vindt hij en wij hebben dat naar beneden doorgegeven. Wie ben ik om de minister tegen spreken?" (Van een onzer verslaggevers). GOES Voor de tweede maal binnen een etmaal is op de voor rangskruising Zomerweg, Lewe- straat, Julianastraat in Kloetinge (gemeente Goes) een ongeluk ge beurd. Melkhandelaar C. J. H. uit Kloe tinge kreeg geen voorrang van de uit de Zamerweg komende personen autobestuurder C. J. M. uit Krab bendijke. Talloze pap- en melkfles sen werden uit de aanhanger van de heer H. geslingerd, zij spatten uit een op het wegdek. Beide auto's werden tamelijk zwaar beschadigd, hun bestuurders liepen geen ver wondingen op. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Wanneer alles volgens plan verloopt zal de Vlis- singse wijk Paauwenburg in sep tember 1971 een wijkcentrum heb ben dat duizend en één mogelijkhe den biedt. Aan het wijkcentrum vastgebouwd komt een kerkelijk centrum van de gereformeerde kerk. De gemeente Vlissingen is opdracht geefster voor het wijkcentrum, dat f. 571.200 gaat kosten, waarvan tien procent moet worden bijgedragen door de inwoners van de Paauwen burg en eventueel ook de Lamme- renburg. Tal van activiteiten zijn al in voorbereiding om dit geld bij elkaar te krijgen. Het is de bedoeling, dat met ingang van 15 augustus een actieweek wordt begonnen met en kele blikvangers en als hoofdmoot een loterij, teven» bouwsteenver koop. „Het wordt een „multifunctioneel" gebouw", zegt architect G. Tuinhof, van architectenbureau Steen en Tuinhof, dat de plannen, na een enquête in de wijk, de Paauwenbur- gers heeft voorgelegd. Het kerkcen trum wordt een grote ruimte van 17,5 bij 17 en twee vergaderruimtes van 7,20 bij 5 en 4,90 bij 7 meter, die ook bij de kerk kunnen worden getrokken. Dat betekent dat de 350 zitplaatsen, die de kerk biedt, kun nen worden uitgebreid met 191 zit plaatsen, de ontmoetingsruimte, die vrij in de kerk overloopt, meegere kend. Het kerkelijk centrum, dat f. 592.000 gaat kosten, heeft verder nog een predikantenkamer, gardero be, toiletten, een keuken en een berging. Aan de voorkant van het gebouw, dat aan de Alexander Go- gelweg komt, is de gezamenlijke entree gepland. Het wijkcentrum bevat onder meer een afgesloten kruisblok met een boxenkamer, een zusterkamer, een dokterskamer, toiletten en een berging. De verscheidene kruisvere nigingen zullen hiervan gebruik gaan maken. Hoofdmoot van het wijkgedeelte is voorts een grote zaai van 7 bij 9,90, die uitgebreid kan worden met een van de twee verga derzalen die er aan grenzen. Een van die zalen zal overdag als kin dercrèche worden ingericht en ook dit blok vertrekken heeft een el'gen toiletten- en garderobevoorziening. Naast de grote zaal liggen de keu- kenvertrekken en diezelfde zaal heeft ook weer verbindingen met de bar. die in de kelder wordt ge maakt. De kelder is het paradepaardje van het geheel. Omdat de grondslag iets afloopt van het kerkelijk cen trum naar het wijkcentrum was het mogelijk de twee vergaderruimtes en de hobbyruimtes (twee voor groepen van 8-12 en van 11-18 jaar) door ramen tegen het plafond flink van het daglicht te laten profiteren. De bar, die zoals gezegd bij de zaal boven getrokken kan worden, heeft een eigen blok toiletten, evenals de vergaderruimten. Daarnaast, voor het grootste deel onder wat straks de kerk wordt, ligt een aparte jeugd- kelder, langwerpig (15 bij 8) met een aparte buiteningang. Blijkens de reportage in De Sten Vrijuit van 27 juni j.l. hebben de- faitisten en pacifisten hier alweer enig succes geboekt, sedert de be vrijding. Beroepsmilitairen van hoog tot laag schijnen min of meer mei de rug tegen de muur te spreken, althans precies in de hoek waar hut tegenstanders ze hebben willen. Dal het algemene misprijzen zelfs niel aan dienstplichtigen voorbijgaat een zo mogelijk nog triestere zaal hoewel niet onverklaarbaar. De vei gelijking met het Philips-concer even doortrekkend zou men kunne zeggen, dat Philips zijn mannetje nimmer zo in de kou Het staan: wetend dat het slagen van elke on derneming afhangt van het vertrou wen in de leiding. Kritiek op de NAVO en op onzt eigen krijgsmacht wordt hoog waardeerd, al schijnt het steeds minder duidelijk, waarom. Onze verdediging namelijk ziet men daar bij vrijwel uitsluitend in negatieve zin benaderd, oftewel afgekraakt Maar wat wil men? Opbouwende kritiek, dus ten aanzien van kwali teit en kwantiteit zou allicht meer geld voor de defensie gaan kosten, en dat is wel het laatste wat de meeste critici in deze beogen. Dat het bij afwezigheid van direc te oorlogsdreiging, en zonder bedui dend grotere materiële offers ook anders kan zien we met name een diepe kloof tussen leger en een diepe kloof tuusen leger burgerij valt waar te nemen. Wars van oorlogszucht en dictatoriale nei gingen (eigenschappen, die men on ze militairen zo graag in de schoe nen schuift) houdt men daar eer strijdmacht in stand, qua efficiency en uitrusting wel de beste in de vrije wereld. Meerdere factoren hebben daartoe bijgedragen, doch de belangrijkste lijkt mij toch een al gemeen besef van saamhorigheid vrijheid, gepaard aan de wil om die tegen alle vormen van tirannie te verdedigen. Op de mentaliteit komt het aan, zowel in oorlog als in vrede. BREDA L. PISON sloeg het rapport over hel verontreinigde zeewater in Vlis singen in. Ik hoop dat ook hel bericht van de honderden vogels uil de Braakman, en van de tienduizen- de uit het Land van Saeftinge, al' een bom is ingeslagen. Maar dat wel nietwant in het ene geval zijn er economische belangen mei gemoeid, en in het andere geva niet. In het laatste geval zeggen we „Alle mensen, dat is erg". In he eerste geval gaat men protesterei Het is begrijpelijk, vanuit bepaal' standpunt geredeneerd (mijn stand punt is het zeker niet) dat de toe ristenindustrie het -,belachelijk e: onzakelijk" vindt dat deze gegeven een week voor het hoogseizoen zij» gepubliceerd. Maar liefst 25 gezin nen hebben hun vakantie afgezegd (Nou, nou). Het 's verdomd jammd dat het er geen 2500 zijn. Dan zo» men misschien de feiten van milieuverontreiniging onder o„- willen zien. Nu vreest men nog da' een rapport fnuikend is voor hel toerisme; het wordt tijd dat me» leert zien, dat de feiten fnuikend kunnen zijn voor het toerisme. Volgens de burgemeester is maar een oplossing en dat is een persleiding en een rioolzuiveringsin stallatie. Hij n zo er js geen keuz» meer, het betreft noodzaak. Het te- dacht ih, reeds lang een vanzelf sprekende zaak voor mensen mei verantwoordelijkheidsgevoel, dat af valwater gezuiverd wordt 'alvorens het te lozen. Voor Vlissingen goV dit schijnbaar met... (Van een onzer ve: VLISSINGEN slag van de N.V. gen wordt het J: schikt onder de gui voordelig exploitati bedroeg f 1.362.110| commissarissen (bl D. Roemers, voorzi Poelje, secretaris) houdersvergadering een dividend van keren- bestaande ui mair en 9 procent 4 „Dat het result! achtergebleven bij I volg van de grote I stijgingen die niet] worden doorberekeil concurrentie van anl dus directeur C. Oi slag. „Daar nog nie terreinuitbreidin-g 11 schikt, werd ook ij wijls onder bepaah standigheden gewer. dering vermeld ik van het gehele pers gunstige resultaat standigheden heef] Het jaarverslag ven] vorig jaar 1.678 zee] singse havens aan| tonna-ge van 4.397.21] Vergeleken met betekent dit een 135 schepen en vai aantal ladende en nam af van 287 ti van 1.490.738 tot 1. aantal bunkerschepi grote dahng: van 58J de tonnage slechts J mindering onderginl tot 2.566.513 brt)- 1 De grootste groei in de categorie „bijl naar 842, terwijl h opliep van 221.533 n aantal reparatieschej tueel het sterkst toe: In deze groep werd fer meer dan verduL 1968 tegen 106.424 ir] tal binnenschepen da] gebruik maakte, bed] met 11304.168 tori TaJ aantal is vrijwel - gel] 1968. De stuwadoorsafda bezet. Het totaal kw] te lading vermeerdei] van 1968 met ongev- bedroeg 565.482 ton. intensieve categori- onderging, evenals d- goederen", een dali: cent. Voor een deel jaarverslag, toe te si grotere concurrentie vens. De bulkladi: 101-058 ton tot 145.i categorie van olieprol tonnage van 50.233 109.417. In zijn prognose directeur Oreel, dat singen-Oost eind 1 komen en zal word- container-terminal. (Van onze corres KAPELLE Het z; naar uit, dat vandaa het zwembad aan de Vj weer voor het publi- kan worden. Vrijdaga zoals gemeld dit zw- worden vanwege een pompinstallatie. Direct nen met de reparatie, meer tijd dan aanvank wacht. Vrij spoedig na wordt de 20.000ste b( zwembad verwacht. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI Koel met af en ♦°e een bui. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nede Voor vrijdag Aantal uren zon: 2 Min. temp.: 0 tot 5 normaal. Max. temp.: 3 tot 7| normaal. Kans op een drogi minstens 12 uur: 50 Kans op een geheel 20 procent. Voor zaterdag Aantal uren zon: 3 to Min. temp.: 1 tot 6 normaal. Max. temp.: 2 tot 7 normaal. Kans op een drogi minstens 12 uur: 70 Kans op een geheel 40 procent. WEER AAN Vandaag een gure ei stranddag. Een depres Noordzee met een krac dagwind en enkele bui dag 14 tot 16 graden, za den. Vooruitzichten: Langzaam wel iets voorlopig te koel stranl en dan buien.

de Stem | 1970 | | pagina 2