„Ik wist al dat ik geklopt was..." Merckx sloeg eens op hol EN WAGTMANS WEER RUZIE TUSSEN JANSSEN VETE LAAIDE FEL OP Adressen voor de supporters ZILIOLI SNAPTE T NIET Wagtmans: „Ik sla hem voor zijn kop" Janssen „Dat is toch geen rijden" Gimondi beboet Geen hoogtepunten door peter heerkens DE STEM VAN DONDERDAG 2 JULI 1970 21 LEO DUYNDAM ZAG LEKKE BAND VAN SPRUYT NIET De vijfvoudige Tourwinnaar Jacques Anquetil, kreeg gisteren de Tour de France-medaille van verdienste. Hier vordt hij omringd door Tour-vedetten. V.i.n.r.: Zilioli (gele trui), Aimar, Merckx, Pingeon, mevrouw Anquetil, .'oulidor, Anquetil en Janssen. Steevens: „Ik ga vanavond bidden" (Van onze speciale verslaggever) AMIENS Harry Steevens raakt langzamerhand er aan gewend, dat hij elke dag wel wat op zijn weg ontmoet. Vijf dagen Tour de France betekenden ook vijf dagen tegenslag voor de debutant. Gisteren moest hij opnieuw twee keer van de fiets. De eerste keer, omdat een van zijn remmen verdere diensten wei gerde en het met een rem veel te gevaarlijk was verder te fietsen. De tweede keer toen op 20 km van de aankomst de Fransman Vidament Steevens in zijn achterwiel reed. De spaken vlogen eruit en de materiaal wagen moest er aan te pas komen om een reservefiets aan te reiken. Maar door al die tegenslagen in de ploeg sta,at Caballero niet zo gunstig in het algemeen klassement. Het ge volg daarvan is, dat Peters als laatste van de ploegleiders in de karavaan rijdt. Hij ziet op het bochtige par cours vrijwel de hele dag geen ren ners. Als hij de oproep om hulp via de radio hoort, raast hij naar voren, maar dan staat de renner al enige tijd langs de kant van de weg. Op zijn reservefiets moest Harry Steevens in die laatste 20 lan, alleen rijdend, alles geven om terug in het peloton te ko men. Daardoor was hij te vermoeid om op de zwaarlopende grintbaan van Amiens nog voor een ereplaats te sprinten. Hij eindigde als 78ste. Zei Steevens bij aankomst: „Vijf dagen is het mis gegaan. Vanavond ga ik bidden. Kijken of dat helpt De staking van de cameralieden van de ORTF stelt vooral de com mentatoren nog al eens voor proble men. Zij weten niet precies wanneer een reportage begint en hoeveel tijd ze nog hebben alvorens de eerste ren ners bij de finish in zicht komen. Dat leidde bij de Italiaan Adriano Dezan tot een vermakelijke tekst. In Lisieux namelijk liet men voordat de Eurovisie beelden kreeg, op de monitor steeds de mooie kathedraal zien. En Adriano, stammend uit het katholiek Italië had er een fraaie tekst yooi gemaakt. Hij begon, inge togen sprekend, de pracht en de praal van de kathedraal te beschrijven, maar werd volkomen verrast toen 30 sec. voordat de renners arriveerden pas beelden kwamen. Daardoor luid den zijn eerste woorden als volgt: „Dames en heren in Italië, hier is Lisieux. U ziet de prachtige kathe draal van de heilige Van Sprin ge! op kop, Herman van SpringelI Na afloop van de eerste halve etappe in Rouen dienden de Belgen Van Ryckeghem (tweede) en Roger de Vlaeminck (derde) een protest in tegen de etappewinnaar Walter Go- de froot. Deze zou zich hebben af geduwd aan zijn ploegmakker Guer- ra, die voor hem de sprint aantrok. Maar bij de finish verklaarden de juryleden reeds, dat zij niets ge zien hadden van het incident, 's Avonds in de perszaal deelde Tour directeur Felix Levitan mee, dat het protest door de jury was afgewezen Vijf renners hebben in de dubbele etappe van gisteren de strijd ge staakt. Het zijn Abrahamian (die in de plaats van Harry Jansen in de Tourploeg van Solonor gekozen werd), Delepine, Bocci, Rota en Wim Schepers. Er zijn nog 137 renners in de Toui.. Spurter Walte, Godefroot is een bescheiden jongen. Gevraagd of hij zich werkelijk de rapste van het pe loton vindt, zei de Belg: „Nee, dat is Basso. Als het op zuivere snelheid aankomt, is hij beter dan ik. Mijn kracht ligt in een sprint, die ik van zo'n 300 meter kan inzetten". Arle den Hartog kwam gisteren tijdens het eerste deel van de vijfde etappe in grote moeilijkheden door buikloop. Hij meldde zich in Rouen meteen bij soigneur Collard, die hem (Van onze speciale verslaggever) AMIENS Leo Duyndam aan de finish in Amiens. Een zielig hoopje mens. Tranen met tuiten huilend. Caballero koos hem op het nippertje als een van de allerlaatsten in de Tourploeg, met de wetenschap, dat hij de cols wel niet zal overleven, maar daarentegen als afdoen- den compensatie voor een etappezege „op het vlakke" kan zorgen. Een ritoverwinning zou Duyndams plaats rechtvaardigen, hoe hij ook in de bergen mag falen. Het peloton kent meer van die klanten: ge vaarlijk in de platte ritten, moeizame stompers in de bergen. Leo Duyndam is één van hen. En gisteren leek hem het geluk, waarop hij al vanaf Limoges loerde, te zullen overspoelen. Dagen lang aasde hij op een goede ontsnapping, ging mee met veel demarrages en zat attent vooraan in het peloton. Op de weg naar Amiens, het tweede deel van de vijfde etappe, kreeg hij zijn zin. Daarom was de teleur stelling over de besliste afloop zo groot en daarom ook liet Leo Duyn dam zijn tranen vrijuit rollen. van wat medicijnen voorzag. „Als ik vanmiddag het einde maar haal", kreunde Den Hartog". „Oh, wat ben ik ziek". Maar het ergste voor hem en de toch al zo veel geplaagde ploeg Caballero, gebeurde gelukkig niet. Arie den Hartog finishte in het pe loton. „Ik voel me al een stuk beter", meldde hij opgelucht. Wim Schepers rijdt vandaag toch de zesde etappe, maar dan in het materiaalbusje van chauffeur Jan Leys. Hjj gaat mee tot de finishplaats Valenciennes, waar zijn echtgenote hem komt ophalen. Leo Duyndam werd uitgeroepen tot de strijdlustlgste renner van de vijfde etappe. Het leverde hem een bedrag van 1.350 Franse franc op. Hij vloekte op Jos Spruyt, zijn medebroeder in de rush naar Amiens, die hem klopte voor de eerste plaats. „De kaffer deed geen meter werk". Dat mocht dan wel zo zijn, maar een deel van de nederlaag viel ook af te wimpelen op de schouders van Duyndam zelf, die in zijn ijver en verbetenheid oin de voorsprong te behouden, niet in de gaten had, hoe Jos Spruyt de laatste kilometers op een lekke achterband reed. „Steeds als ik in een bocht kwam, gleed ik onderuit", zei Jos Spruyt. „Zou Duyndam goed opgelet hebben, dan had hij me daar gepakt. Eén harde demarrage van hem was genoeg ge weest om mij op achterstand te zet ten". Leo Duyndam zag het niet. De drift om te winnen was te groot. De kans om een afgang in de cols te bedekken met de vlag van een etappezege lonkte te hard. Tussen de twee kleine ritten, in het muffe stadhuis van Rouen, had Leo Duyndam zijn zucht naar de triomf in het tot zondag vlakke Tourtraject nog eens duidelijk ge maakt. „Als ik een ritje win, voor de bergen komen, ben ik content", stelde Duyndam over het perspec tief, dat hij voor zichzelf in deze Tour ziet. „Kom ik in de bergen niet goed mee en moet ik forceren, dan geloof ik het verder wel met die Ronde van Frankrijk. Ik ben niet van plan om twee weken hard achter het peloton aan te fietsen. Dat moet je niet zien als een gebrek aan karakter, maar ik wil gewoon langer mee dan één jaar. Mijn spie ren zijn nog niet sterk genoeg om al te zwaar werk op te knappen. Ik ben pas 22. Nou ik kan er wel fors tegenaan gaan, maar dat verdom ik. Ik voel er niks voor om me in re cordtijd naar de donder te rijden en er over een paar jaar uit te zien als een oude kerel. Een opgebrande wielrenner. Nee, in de bergen ga ik me niet kapot rijden. Ik zal wel zien. Mijn voornaamste doel is een overwinning voor zondag de heuvels komen". Eddy Merckx: aanvallen volgens zijn karakter. (Van onze speciale verslaggever) LISIEDX Voor de supporters die de Nederlandse renners in de Tour willen schrijven, geven wij hieronder de adressen en telefoon nummers van de hotels waar de ploegen Willem IIGazelle, Caballe ro, MarsFlandria (Beugels en Zoe temelk) en Bic (Jan Janssen) ver blijven. Men dient er rekening mee te houden, dat een brief eerst drie dagen later in Frankrijk aankomt, zodat men een hotel moet kiezen waar de renner eerst drie dagen later aankomt. Donderdag, 2 juli Valencijn: Bic in hotel Central, Avenue du Mare- chal de Lattre-de-Tassigny, tel. 463807. Caballero in hotel Buffet de la Gare, Place de la Gare, tel. 462630. MarsFlandria in Grand Hotel, 8 Place de la Gare, tel. 463201. Willem II in Hotel de Paris, 85, Rue de Paris, tel. 465504. Vrijdag 3 juli (Vorst) Brussel: Bic in hotel Metropole, 31, Place de Brouckere, Brussel, tel. 172300. Ca ballero in hetzelfde hotel als Bic. MarsFlandria idem. Willem II lo geert in hotel Piazza, 118, Boulevard Ad. Max, Brussel, tel. 179140. Zaterdag, 4 juli Saarlouis: Bic en MarsFlandria dn; hotel Haus Ber lin, Saarbrücken, tel. 21321. Caballe ro in hotel Ratskeller, Kleiner Markt 7, tel. 068.3. Willem II in hotel Industrie, Dudweilerstrasse 35, Saarbrücken, tel. 217.52.54. Zondag, 5 juli, Mulhouse: Bic in hotel Bristol, 18. Faubourg de Col- mar, tel. 454088. Caballero eveneens. MarsFlandria in hotel Le National, 11, Passage Central, tel. 461884. Wil lem IIGazelle eveneens. Harrie Steevens: bidden tegen pech. En dat, die uitgangspositie, had Leo Duyndam in de 113 km lange race naar Amiens binnen zijn be reik. „Als hjj mjjn lekke achterband maar had opgemerkt", herhaalde Jos Spruyt. „Hij kwam geen seconde op kop", klaagde Duyndam die steeds in zijn eentje aan het tempo zat te sleuren en de voorsprong (maximaal op 20 km van de aankomst 1.45 minimaal op de streep 10 sec.) bekwaam verdedigde. „Natuurlijk deed ik geen werk", sprak Jos Spruyt eerlijk. „Ik ben niet gek. Duyndam is een rappe jongen, die ga ik niet in een fauteuil naar de meet brengen. En verder is het zo, dat, als Caballero moet rijden in het peloton, de jongens nergens te zien zijn. Daarom vertik ik het Duyndam te steunen". Deze nooit zo erg eervolle tactiek, probeerde Spruyt te verdoezelen door Duyndam in het laatste klim- metje te lossen. „Ik kwam 200 me ter achter te zitten, toen moest ik me leeg rijden om weer bij te ko men", jammerde Duyndam. „Hij kon me inhalen omdat ik die lekke band op dat moment kreeg", kleineerde Spruyt de prestatie van zijn tegenstander. Met de grofge- bouwde Belg in zijn wiel, draaide Duyndam de renbaan van Amiens op. „Ik wist meteen dat ik geklopt zou worden". Op het door de regen zwaar geworden gravelcircuit van 2 km, reed Jos Spruyt moeiteloos achter de rug van Duyndam uit en pikte het zoveelste Faemino-succes in deze Tour binnen. Hij zorgde ook voor een complete Belgische dag in de Tour, want Walter Godefroot kwam als startwinnaar uit de piep kleine ouverture (94,5 km). Een wedstrjjd, die nauwelijks hoogtepunten opleverde, evenmin als het tweede deel van de dag („een ongelukkige indeling, je kreeg nau welijks tijd om je op te knappen", mopperde Rini Wagtmans over het half uurtje pauze tussen de twee etappes in Rouen) dat zich nog enigs zins markeerde door een opvallende actie van Eddie Merckx en een aan val van gele-truidrager Italo Zilioli, die daarmee tegen de instructies van ploegleider Lomme Driessens han delde. Verder hield het peloton zich de hele dag betrekkelijk koest, be halve dan Leo Duyndam, voor wie daarom de klap van de nederlaag des te groter was. Er zijn nog maar drie vlakke rit ten, dan komen er zes dagen lang bergen. De kans op herstel is mini maal. (Van onze speciale verslaggever) AMIENS. De grote aanval, die Eddy Merckx na 19 km van de etap pe RouenAmiens inzette, heeft ver bazing gewekt. De positie van Merckx op 4 sec. van gele-truidrager en ploegmakker Italo Zilioli kan immers niet gunstiger. Waarom dan zoveel krachten verspillen in een ontsnap ping, waarbij ook de voornaamste ri vaal, de Spanjaard Ocana, meeging? Merckx reed kilometers lang hard aan de leiding. Zo hard, dat zijn ploegmakkers Antheunis en Huys- mans, die hem in de vlucht steun den, bijna niet op kop konden komen. Achter Merckx sloeg ook het pelo ton cp hol. De renners van Fagor, Mereier, Mann, Mars-Flandria en Molteni joegen het tempo omhoog. Aanvankelijk groeide de winst van Merckx aan tot 45 seconden, maar daarna verminderde de voorsprong langzaam. Merckx bleef daarentegen als een furie rijden, terwijl Ocana in de wielen meeging en geen trap te veel deed. Waarom liet Merckx zich tot deze inspanning verleiden? Hij zelf verklaarde: „Ik reed vandaag goed en waarom zal ik dan niet pro beren enige concurrenten een gro tere achterstand te bezorgen?" Men moet de verklaring voor dit drieste optreden van de grootste fa voriet echter in zijn temperament zoeken. Al enige dagen had Merckx zich beperkt tot het volgen van het peloton. Sinds Italo Zilioli in Angers (na afloop van de tweede etappe) de gele trui van hem overnam, bepaal de Merckx zich tot het verdedigen van zfjn positie. Maar verdedigen is bij Merckx tegennatuurlijk. Hij valt liever aan. Hij kan zich niet lang in houden. Dan wil hij er weer op los rijden, zijn macht laten zien. Zo ook na -9 km, toen een viertal renners ontsnapt was. Merckx leidde de te genaanval in en kreeg zes renners mee, waarbij Ocana. Merckx: „Ik heb toch niet voluit gereden, want ik zag wel dat Ocana dat ook niet deed. Maar toch had de ontsnapping nut tig kunnen zijn, want wellicht had den wij een paar favorieten kunnen uitschakelen. Omdat Ocana zich spaarde en ik daarom ook niet vol uit fietste, had de kopgroep te weinig inhoud en werden wij weer ingelo pen." Ploegleider Lomme Driessens was bijzonder kwaad op Zilioli, om dat daarna de Italiaan, ongeveer te gelijkertijd dat Merckx een lekke band kreeg, in de aanval ging. Driessens: „Ik heb hem al in het Italiaans, het Frans en het Vlaams aan het verstand proberen te bren gen, dat hij zich rustig moet houden. Ik weet niet meer in welke taal ik nu nog tot hem moet spreken. Die jongen begrijpt niets van de wed strijd." (Van onze speciale verslag gever) ROME De Italiaanse wiel renner Felice Gimondi, die vo rige maand als tweede eindigde in de Ronde van Italië, heeft van zijn nationale bond een boe te opgelegd gekregen van 200.000 lire (ongeveer 1140 gul den). Dit naar aanleiding van en kele opmerkingen, die Gimondi had gemaakt voor de televisie camera's. Gimondi zou gezegd hebben: „De Italianen bewijzen diensten aan de Belgen om daardoor de etappes te kunnen winnen. Dit is fnuikend voor de sport". Michele Dancelli, die als vierde eindigde, kreeg op de zelfde beschuldiging een boete van 100.000 lire (ongeveer 570 gulden), Vito Taccone 80.000 lire (455 gulden) en Luigi Sgarbozza 20.000 lire (115 gulden). Ook met schorsingen was de Italiaanse bond niet karig We gens vechtpartijen tijdens de ronde kregen een startverbod: Sainantonio van 1 tot 15 juli, Jos Huysmans (Belg) van 20 juli tot 3 augustus, Ole Riter (Den.) van 1 tot 15 juh en Vic van Schil (Belg) van dertig dagen. nooit eens een rit gewonnen?". Janssen: „Neen". Dolman: „O nee, en wat heb ik dan eens ooit voor |ou moeten doen?". Janssen mop perde wat binnensmonds tegen ploegleider Maurice de Muer aan zijn zijde, Ton Vissers mengde zich in de discussie, tot Rini Wagt mans een eind aan het gesprek maakte met een vinnige opmer king aan het adres van zijn ploeg leider, waarbij hij Jan Janssen in een adem betrok: „Ton, als je nog een woord tegen hem zegt, dan sla Ik hem in elkaar. Echt ik doe het". Ton Vissers maakte Wagt mans duidelijk dat zoiets echt niet kon en Janssen 'olies met De Muer op zijn hielen de aftocht. Jan Jans een: „Ik had toch zeker gelijk. Het was gewoon belachelijk wat die mannen klaarmaakten. Het is dat Ik geweldig geroutineerd ben. Zo doende kon ik me met wat wrin gen en balanceren overeind hou den, maar ieder ander was erdoor tegen de vlakte gegaan, dat verze ker ik je". Rini Wagtmans: „Jan was zeker een beetje bang". PETER HEERKENS, (Van onze speciale verslaggever) ROUEN De vorig jaar gebo ren controverse lussen Jan Janssen en Rini Wagtmans, een steekspel van hatelijke opmerkingen, is na een betrekkelijke rustpauze weer aangewakkerd. Gisteren, in tussen- halte Rouen, stonden beide West brabanders met grimmige gezich ten tegenover elkaar en Willem II- ploegleider Ton Visser moest er tussen springen om Rini Wagtmans tot kalmte te manen. Het conflict deed zich voor in een van de grote zalen van het gemeentehuis, waar alle ploegen samen verdeeld in twee reus achtige vertrekken waren on dergebracht voor de korte verzor ging tussen de twee kleine ritten. Willem II en Bic kwamen in de zelfde ruimte terecht en daar bracht Jan Janssen onder woorden wat hij meteen na de finish al mei drukke handgebaren had gedaan. „Jullie zijn gek", beet Janssen de Willem II-ers toe en hij doelde op de manier waarop Rini Wagtmans oloeggenoot Eef Dolman lanceerde voor de spurt. Hij gooide Dolman af en naar Jamssens mening ge beurde dat op een onverantwoorde manier. In het gemeentehuis nu, waar de coureurs zich verschoon den, wasten en aten uit grote pa- pieren zakken, leverde Janssen ook dezelfde kritiek op deze han- lelwijze van Wagtmans en maakte daarbij het niet mis te verstane gebaar van de vinger op het voor hoofd. „Kalm aan nou", viel Dol man in, „heb je op zo'n manier

de Stem | 1970 | | pagina 16