D'66 ZEGT VERTROUWEN IN MINISTER OP chut onder vuur van oppositie enzine «'eer duurder ONSMAKELIJKE VERTONING ROND TERUGKEER VAN PIET DAMEN Biesbosch-water ook naar Zeeland DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Noordierse regering kondigt strenge straffen aan tegen ordeverstoorders DE STEM intjes: bouwvakkers in winter op vakantie (met extra toeslag) GEWONDE PERUAANSE KINDEREN IN ONS LAND ^vandaag in Besprekingen over fusie Hel Vrije Volk en Perscombinatie op gang Landmacht krijgt te weinig rekruten WEERBERICHT Commentaar rnaval DRIE PROCENT OVERWERK Prins Bernhard ziek VOOR LIJ EN REISVÈRZEKERiNSEN GRENSWISSELKANTOREN N.V.I jaargang no. 26465 Lr: Dr. W. A. J. M. Harkx idacfeur: L. Leijendekker ijantoor: Breda, Reigerstr. 16 22341, Postgiro 1114111 Woensdag 1 juli 1970 Koel Half tot zwaar bewolkt. Tijdelijk regen. Zuidwestelijke wind, later ruimend naar west. Aanhoudend koel. OREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De PvdA, D '66 en PPR, oppositiepar- in de Tweede Kamer, hebben gisteren minister Schut rp aangevallen over diens woningbouwbeleid. r tractie van D'66 ging daarbij het verst. Zij zegde bij monde van N'ypels het vertrouwen in minister Schut op, omdat hij niet vol- i zou hebben aan zijn toezegging in januari j.l. om de bouw- Juktie dit jaar van 125.000 tot 127.300 woningequivalenten uit te Jen, teneinde het in de afgelopen jaren ontstane tekort in te a. lister Schut heeft onvoldoende maatregelen genomen om die hogere iktie te realiseren, aldus drs. Nypels. Hij kreeg hiervoor warme hulde drs. Janssen (groep-Aarden), die de regeringspartijen aansprakelijk voor het falen van het beleid-Schut. Van de oppositie kreeg minister Schut een motie Van den Doel (Pv dA) voorgelegd waarin gesteld wordt dat de woningnood nog steeds volks vijand nummer een is en dat daar om in de begroting voor 1971 aan de volkshuisvesting een hogere priori teit moet worden gegeven dan in de huidige begroting. Van den Doel be schuldigde minister Schut ervan het werü van het werk van zijn voorgan ger Bogaers in versukkeling te heb ben gebracht, dat hij desondanks blijft en dat daardoor de politiek in versukkeling raakt. „Ais men van daag huizen kraakt, dan kraakt men tegelijk het parlement," aldus Van den Doel. Hij drong er op aan om reeds na de begroting voor 1971 uit te gaan van een woningbouwpro gramma van 130.000, waarin 10.000 woningwetwoningen meer zitten dan in het huidige bouwprogramma van 125 000. verlate carnavalsstoet is gis teren door ons land getrokken, [rins was een zekere Piet Da- een in de politieregisters van streken niet ontbekende naam. adjudant heette Johnny Pieter- in het dagelijks leven meer be id als wereldse pilaarheilige om zijn burgerlijke beroepsbe- ning. it tweetal werd omstuwd door boerenploeg die zich getrans- serd had in een uitgebreide :e beroepsvolgers van pers, ra ta televisie. 4 de vernieuwing ook op dit B was voortgeschreden kon afleiden uit de aanwezigheid een vrouw. De echtgenote van Damen werd eveneens meege- l Die was nodig voor de mi- der ontroering, welke zou wor- geproduceerd op het moment Piet en zijn gade elkaar op de «pel van Veenhuizen de af- idskus zouden toedienen. Want -»cara navalsstoet moest een zeer feel einde vinden. Dat is er ook van gekomen. Niet zozeer voor is Piet, die v/ist dat de pret na t dagen moest eindigen, maar i' de volgerskaravaan want die id geverbaliseerd wegens het i'criminele feit van het negeren liet bordje Verboden toegang. Wet is dus duidelijk dat er een tdvan elf aan het werk moet zijn •eest. Misschien dat het minis- 'e van Justitie en haar politiële fengstukken aangestoken was orde geest van verdraagzaamheid een paar dagen in het Kralingse te gast was. Nu het vandaag xtf de betrokkenen aswoensdag mogen wij, tot bezinning geko- misschien de vraag stellen of 'Ouwe Justitia in het vervolg haar dieb buien niet beter kan reser- 'en voor de wel eens baldadige, iar in wezen oppassende burgers plaats van er ordinaire en zelfs vaarlijke misdadigers van te la- profiteren. 'Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Met ingang van "waag zullen de benzineprijzen J' «e pomp verhoogd worden met cent per liter voor superbenzine 0,5 cent per liter voor gewone nzrne. De prijzen van zware stook- !?,zu'.'.cn mpt vier gulden per dui u liter/kilogram worden ver- 1 gezamenlijke oliemaat nappijen hebben dit gisteren be te»dgemaakt. OOSTDUITSE leider, Walter UI- ls 77 jaar geworden. p plaatsen in het Gelderse rivie- gebied zijn de laatste dagen kerk- eistaHen gepleegd, steeds op bijna 'oatieke wijze. ®UDCe'ï> de echtgenote van de ^jechoslowaakse oud-partüleider "gander Dubeek, is dinsdag uit tan hul naar Praag vertrokken. Op vhegveld van Istanbul nam zi" scheid van leden van de Tsjecho 'Waakse ambassade in Turkije. De regeringspartijen deden bij het debat over de brief van minister Schut inzake de stand van de wo ningbouw verschillende suggesties om »o- een grotere woningproduktie te komen. De ARP-woordvoerder Aantjes stelde voor de financiering veilig te stellen door instelling van een wo ningbouwfonds, gevoed uit: de alge mene middelen (zoals rijkswegen fonds), een vast aandeel van grote institutionele beleggers (bij voorkeur vrijwillig), 140 miljoen gulden uit de opbrengst van de verkochte Breedbandaandelen. Voorts zou de volkshuisvesting in 1971 een hoger procentueel aandeel in de rijksuit gaven moeten ontvangen. We noeten naar 3 procent van het netto natio naal inkomen, aldus de heer Aantjes. Een andere suggestie-Aantjes was om na te gaan of het bouwbedrijf niet voor een maal in de winter op vakantie kan gaan in plaats van in de zomer. Dat zou dan aantrekke lijk gemaakt moeten worden door een eenmalige extra vakantietoeslag van 6 procent; gelijkelijk te betalen uit de vorstverletpremies en een bij drage van de werkgevers en de over heid. Door deze wintervakantie zou men twee goede bouwweken in de zomer winnen, hetgeen de produktie ten goede zou komen. De onder nemers zouden daarnaast veel meer moeten doen om doorwerken bij on werkbaar weer mogelijk te maken. Opheffing van het vorstverletfonds zou ernstig bezien moeten worden, zo zei de heer Aantjes in dit verband. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Na een lange luchtreis zijn gisteren 15 ernstig gewonde kinderen uit Peru op Schiphol aangekomen. Van hen maakten 8 de vlucht liggend op een brancard. Het groepje was in een Peruaans toestel naar Madrid gebracht, waar het werd over geladen in een F 28 Fellowship van Martinair Holland, die voor he< laatste traject naar Schiphol zorgde. Van Schiphol werden de kin deren, die variëren van een baby van een jaar tot een meisje van negentien, terstond in ambulan ces van het Rode Kruis naar drie ziekenhuizen in Delft en één in Huizen (NH) vervoerd, waar ze ter verpleging werden opgeno- Van de 15 kinderen zijn er 12 slachtoffers van de catastrofale aardbeving, die vorige maand tienduizenden slachtoffers in Peru eiste. De drie anderen moe ten worden verpleegd wegens ziekte. Het is de Stichting Terre Des Hommes, die voor het transport naar Nederland heeft gezorgd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De conservatieve Britse minister van binnenlandse za ken, Reginald Maudling is gisteren naar Belfast gevlogen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie in Noord-Ierland. Hij noemt de kwestie Ulster „het dringendste probleem" van zijn ministerie. Gistermorgen pleegde de minister in het militaire hoofdkwartier overleg met generaal Freeland, bevelhebber van de Britse strijdkrachten, die van daag weer met 1500 manschappen versterkt werden. Deze troepen kwamen uit Malta. In het vooruitzicht van de protestantse feestelijkheden van 12 en 13 juli zal Noord-Ierland door nagenoeg 11.000 soldaten bezet worden. De KVP'er Andriessen deed de suggestie om fiscale vrijstelling te ge ven op overwerk in de'bouw. Hoofd belang is zijns inziens vermindering van de overspanning in de bouw, te bereiken door afremming van de overheidsbestedingen (in b.v. de sec tor overheidsgebouwen en gezond heidszorg) en door beperking van de particuliere bouw buiten de woning bouw. Daartoe zou een bouwbelas- ting moeten worden overwogen op bouwwerken die men in gebieden met een overspannen bouwmarkt in aanbouw neemt. De heer Andriessen was zeer on gerust over de prijsstijgingen in de bouw, die vrijwel geheel beslag leg gen op de mogelijkheden voor uit breiding. Toch wil de KVP in 1971 graag gaan beginnen met een gelei delijke opvoering van de woning bouw. Ook van VVD-kant wil men bouw vakkers van utiliteitsbouw naar de woningbouw overgeheveld zien te krijgen, hetgeen door het vergunnin genstelsel verkregen kan worden. Met name in de Randstad zou men de utiliteitsbouw moeten temporise ren, meende de liberaal De Beer. De CHU'er Van der Peijl zei dat de woningbouw achterblijft, maar dat er nog geen reden tot paniek is, omdat veel nog ten goede kan keren. Hij vond dat de minister „des noods met enige dwang" institu tionele beleggers zou moeten bewe gen tegen wat lager rentetype gelden in de woningbouw te beleggen. Een opvoering van de woningbouw met 2000 a 3000 per jaar moet zijns in ziens mogelijk zijn. Gistermorgen legde minister Maud ling voor de ingang van het rege ringsgebouw in Belfast een verkla ring af aan de pers. Naast hem stond de premier van Ulster, majoor Chi chester Clark goedkeurend en te vreden te knikken. Maudling ver klaarde dat de regering van Londen de Stormont-regering volledig zou steunen in haar forse pogingen om de vrede en de eensgezindheid te bevorderen. „Vrede, saamhorigheid en welvaart kunnen echter niet tot stand ge bracht worden", aldus minister Maud ling, „als er geen recht en orde heer sen" Hij gaf Ulster opnieuw de ver zekering, dat het nooit zonder voor afgaande raadpleging van de plaatse lijke bevolking zou losgemaakt wor den van het Verenigd Koninkrijk. Ook het Noordierse parlement houdt zich op dit ogenblik in de eerste plaats bezig met het probleem van handhaving van de orde. Het tracht de goedkeuring te bespoedigen van een wetsontwerp, dat strengere straffen bepaalt voor ordeverstoor ders. Iemand die een benzinebom hanteert, za] in het kader van deze nieuwe wet voor tenminste twee jaar in de gevangenis zitten. Toen minister Maudling gister middag een bijeenkomst met Noord ierse politici voorzat, kreeg hij het precies over dergelijke bestraffingen onmiddellijk met enkele aanwezigen aan de stok Een senator en twee af gevaardigden stonden op en verlieten de zaal, nadat zij de minister vragen gesteld hadden, waarop hij een onbe vredigend antwoord gaf. Achteraf verklaarde de oppositie-afgevaardigde John Hume; „Wij spraken de wens uit, dat in Noord-Ierland niemand zonder enige vorm van proces zal gevangen gezet worden tengevolge van onlusten. De minister draaide echter rond de rijstebrij. Wij zullen deze kwestie opnieuw te berde brengen zodra wij hem weer ont moeten en dan nogmaals proberen een fatsoenlijk antwoord te krijgen.". Tn Engeland gaan ondertussen steeds meer stemmen op voor de vrijlating van het 23-jarige Noord ierse Lagerhuislid Bernadette Devlin. Toen koningin Elizabeth gister middag een bezoek bracht aan de uni versiteit van Warwick in Coventry, werd z(j geconfronteerd met studen ten die riepen: „Laat Bernadette vrij" Deze eis werd ook gesteld door middel van spandoeken. De vorstin deed alsof zij het niet gemerkt had. wj1 De nog weinige kampeerders in Zeeuwsch-Vlaanderen laten zich door de regen niet teneerslaan. Pagina 2 Zuiddorpe is een geliefde woon plaats voor ouderen. Zij vormen een kwart van de bevolking. Pagina 5 Er zal een zilvervloot nodig zijn om de Zeeuwse kusten aan een behoorlijke riolering te helpen (en de zee schoon te houden). Pagina 3 Nederlandse afscheidsbeloften voor voedselcongresgangers. Pagina 7 Chinees klaplopen leidde tot koffermoord. Pagina 9 Rijdende doodkisten slecht be gin van de vakantie. Pagina 11 Zwarte dag voor Nederlandse ploegen in de Ronde. Pagina 12 Schepers ver achterop door val partij. Pagina 13 Schoonheidsspecialist niet langer luxe. Pagina 15 ((Van een onzer verslaggevers) VEENHUIZEN Piet Damen (31), de man die vorige week dinsdag uit een gevangenis in Veenhuizen was ontsnapt, heeft rich gistermiddag vrijwillig gemeld aan de poort van de „Esser- heem" in Veenhuizen. Een woordvoerder van justitie deelde mee dat de politie in Til burg al vrij snel wist dat de voort vluchtige zich onder meer ophield op het Tilburgse woonwagenkamp. „De Tilburgse politie heeft echter erg tactisch gehandeld. Niemand had behoefte aan een heksenjacht. Zo is de zaak keurig opgelost", al dus de justitie-woordvoerder. De terugtocht van Piet Damen in gezelschap van zijn vrouw en zijn 10-jarig zoontje is ontaard in een onsmakelijke vertoning. Dinsdagmorgen heeft een ploeg van Avro's Televizier opnamen ge maakt op het woonwagenkamp, waarbij Damen en zijn vrouw, als mede Johnny Pietersen uit Breda, zijn geïnterviewd. Omdat de tv- ploeg een goede „uitsmijter" wil de hebben, is besloten dat de tv- mensen Johnny Pietersen, die Da men naar Veenhuizen zou bren gen, zouden volgen. Aan de poort van de Veenhuizense gevangenis zou dan een roerend afscheid tus sen Piet Damen en zijn gezin wor den gefilmd. Deze scène is niet doorgegaan. Dat had verschillende oorzaken. Piet Damen kwam gistermiddag namelijk eerst nog bij toeval op het politiebureau in Ede terecht. De „karavaan" die de terugkeren de Damen die vanwege gezins moeilijkheden was ontsnapt be geleidde, kwam in Ede tot stil stand toen de wat oudere wagen van Pietersen door een politieman die toevallig een verkeerscontrole uitvoerde, van de weg werd ge haald. Tot verbazing van de politieman ontdekte hij de voortvluchtige Da men. Pietersen is daarop naar het politiebureau in Ede gereden en daar verteld wat het doel van zijn tocht was. Hij vroeg de Edense politie contact op te nemen met hoofdinspecteur Jacobs in Breda. Mr. Jacobs verklaarde Pietersen te kennen en min of meer van zijn contacten met Damen op de hoogte te zijn. De politie moet coulant zijn ge weest, want ze liet Damen weer vertrekken. Niet ten onrechte, want hij-hield woord en liet zich gelijk richting Veenhuizen rijden. Even voor de gevangenis „Esser- heem" heeft de politie de auto van Pietersen doorgestuurd, maar de „volgauto's" staande gehouden. De inzittenden van die wagens kregen een proces-verbaal in verband met het feit dat ze zich op verboden terrein het gebied van de open gevangenis bevonden. Dit laatste taktische politie optreden had tot gevolg dat de „afscheidsscène" aan de poort niet kon worden opgenomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De nv Perscom binatie, waarin De Volkskrant en Het Parool verenigd zfjn, en de nv Arbeiderspers, die onder meer Het Vrije Volk uitgeeft, zijn bezig met definitieve fusiebesprekingen. Gistermiddag was de top van de Perscombinatie in het Paroolgebouw te Amsterdam bijeen voor overleg. De plannen zijn in het stadium van een diepgaand cijferonderzoek van de Arbeiderspers. Als ze doorgaan, zal niet alleen het (noodlijdende) Vrije Volk bij de fusie betrokken zijn, maar ook het (lucratieve) weekblad Vrij Nederland en het sportblad Voet bal International, die door de Arbei derspers worden uitgegeven. DEN HAAG (ANP) Prins Bern hard moet in verband met een ver koudheid enkele dagen in huis blij ven, waardoor hij zijn afspraken voor de komende dagen heeft moeten af zeggen. Dit deelt de RVD mee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De landmacht zal by de lichting (1970-4) in juli met een ernstig tekort aan dienstplichti gen komen te zitten. Een woordvoer der van het ministerie van Defensie deelde dit gisteren desgevraagd mee. Hoe groot het totale tekort zal zijn is nu nog niet te becijferen. Wel moet het tekort worden toegeschreven aan een onverwacht groot aantal ver zoeken om uitstel i.v.m. examens of voortgezette studies. Een groot aantal verzoeken daartoe is nu nog in be handeling. Op het ministerie van Defensie heeft men de indruk, dat dit grote aantal verband houdt met de invoe ring van de mammoetwet, die de mogelijkheid tot verdere studie heeft verruimd en waardoor steeds meer studenten eerst hun studie af willen maken alvorens in militaire dienst te gaan. op de stations, aan de grenzen geopend van vroeg tot iaat, l| ook op zaterdagen en zondagen! verkóop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde* koereen (Van een onzer verslaggevers) BREDA-GOES De provincie Zeeland zal vanaf 1973 industrie- water slurpen uit de waterbekkens van ''e Biesbosch. De N.V. Water- wimiingsbedrijf Irabantse Bies bosch zal dan drie klanten hebben; Rotterdam, Brabant en Zeeland. Voor het transport van het Bies- boschwater naar de industrie ln Zeeland is een nieuwe pijpleiding nodig van in totaal ongeveer 130 kilometer lengte. De leiding loopt dan van de Biesbosch naar Huyber- gen, waar de leiding zich splitst in een deel dat naar het Sloegebied leidt en een deel dat onder de Schelde door, naar de Terneuzense kanaalzone gaat. Voor het zover is moeten de Brabantse Staten op 17 juli eerst goedkeuren dat de provincie Zee land toetreedt als aandeelhouder bij het waterwinbedrijf de Bies bosch. De bedoeling is Zeeland vier aandelen te geven, Brabant en Rotterdam hebben er ieder zestien. Het Zeeuwse verzoek om aandeel houder te mogen worden, steunt op het feit dat Zeeland voor zijn in dustriewater in belangrijke mate afhankelijk zal zqn van water uit de Biesbosch. Zeeland heeft on danks zijn geografisch aanzien, een watertekort. Zeker wanneer het gaat om grote hoeveelheden water voor koeling, zoals by een kern centrale. Zoutwater is namelijk dik- wqls ongeschikt voor de industrie. Het deelnemen van Zeeland aan het Biesbosch-project stoelt ook op de structuurschets voor de water voorziening in Nederland, zoals die door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening is opge steld. Een werkgroep (bestaande u't vertegenwoordigers van dit Rijksinstituut en van de waterlei dingmaatschappij Noord-West-Bra bant en de Waterleidingmij. Zee land i.o.) is tot de conclusie geko men dat het 't meest economisch is wanneer westelijk Noord-Brabant en Zeeland zicb concentreren op de Biesbosch. Volgens een woordvoerder van de Waterleidingmij. Zeeland i.o. kan op dit ogenblik nog weinig worden gezegd over de kosten van aanleg van de nieuwe industriewa terleiding, maar er kan gerust worden gesteld dat het in de tien tallen miljoenen guldens loopt. (VERVOLG OP PAGINA 3)

de Stem | 1970 | | pagina 1