Eddy" en van ven UITBUNDIG FEEST Court trok zich uit dubbelspel terug Mario Basso: de kampioen van de wegsprinters UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN echt lë „Rinus Wagtmans: Tourwinnaar..." Uitgelaten Willem II Steevens de grote Agostinho erg actief „JAN NEEMT NU GEEN RISICO'S' li: :m km Moeizaam tot Sjfht'au 1 Ven en H"->ys- VxDrdekinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak. KLIMMER COMEBACK Cora Janssen: 16 WOENSDAG 1 JULI 1970 speciale verslaggever) Halo Zilioli koestert de illusie zoals ge- het volgerspeloton wil- geloven «at htf het eijijk kan maken. Of, zo- ïelpraatjes willen, twee- in de ploeg om die gele ouden. „Belachelijk", zei ben weliswaar als be- ■enner naar de Tour ge- ar ergens blijf ik toch van Eddy en dat zal niet Hij kan op me rekenen, t. jg is naar de Tour gegaan ten doel Merekx erndwin- at blijft het. Op een of zal hij ons allemaal, het weer onderwerpen «tan oriteit. Zeker in de ber de trui dragen is een ge varing voor mij en_ ik ucces te kunnen afsluiten veede plaats achter Eddy dassement". g begint de Tour de r met enkele renners min- voljgende etappe. In de rit x vielen de volgende vijf t: Pecchieian, Tamiazzo, rtrokken bij de valpartij), uters (te laat binnen). appe naar Lisieux bepaal- dat Poppe en Ghisselini wedstrijd moesten onder- de dopingcontrole. ••••••••••- aitf /IERDE ETAPPE Ontsnapping van Grosskost Peloton achterhaalt vüujcih- Rdotte demarreert. Achitervoügimig van Beugels, rijk, Leblanc, Boifava, Le ut en Amitiheimis. Peloton weer compleet. Demainrajge van Beugells en te. Beugels en Laibourdette ezelschap van: Antheuinis, Genet, Leblanc, Alain 3e Bie, De Witte, Lievens, Jotti. Kopgroep beeft 40 secon- Den Hartog en Ocaina slui- j kopgroep. De veertien leiders wor sen. Catleau en Zubero nemen Vluchters hebben 30 secon- Voorsprong: 2.40. - Doorkomst op Cóte de O c^0rie): 1. Zubero, 3 op 3.50 Guimard en ver rest van het peloton. Van, °P jaolut naar ünd€r hen: Zoetemelk, Janssen en Guimard. Wor- aned teruggepakt door het Grote valpartij. Peochie- nuazzo m ziekenhuis, Ar- bezemwagen. Van de Ne- renners blijven achter: nlf^er' Schepers, n'SerpentT' Be^amins, Kopgroep bereikt de ma- xraprong van n.35. DaaTOa peloton zeer snel terrein 1 ^°rhomst op de top «de Pont d'OuiUy (4e ca- z"Der«. 2. Catieau, 3 op Mietpdoton" VOTV0l®en,s Koplopers teruig in het van Dolman, ton haalt snel in. - Dranai-Tage van Danguil- uohtervolging Van teana fe*4® maiakte>- JassenT"?' n^Witt hoü' Poulidor, w JS. c en Patterson. Walter Gode^ ntwin- iieux. Ton Vissers: reclamestunt. (Van onze speciale verslaggever) LISIEUX In de avonduren heeft de ploegleider van Willem II/ Gazelle Ton Vissers met zijn assis tent Jeu Jörls maandag in Rennes een feest georganiseerd dat opzien heeft gebaard. De Nederlandse ploeg logeerde in het hotel te Bre- tagne bij het station van Rennes. Tegen negen uur zaten de renners nog even op het terras toen een groepje van 3 muzikanten in Vo- iendammer kledij naderde, spelend op een gitaar, tamboerijn en banjo. Het bleek de In Parijs wonende Amsterdammer Theo Bensdorp met vrouw en dochter Helene te zijn. Het drietal trekt in Frankrijk al musicerend rond en volgt dit jaar de Tour de France. In elke etappeplaats gaan ze de cafés en terrassen af, spelen hun nummers en halen dan geld op. Gis teren kruisten ze het pad van Ton Vissers. Deze organiseerde onmid dellijk een koor en er werd zoveel lawaai gemaakt, dat de boulevard De la Gare in een ommezien zwart zag van de mensen. Ton Vissers zag daarin een pracht gelegenheid re clame te maken. Hij zei tegen Wagtmans, die op de eerste ver dieping sliep: „Ga naar boven en als je je naam hoort roepen, kom je op het balkon". Wagtmans deed het. Toen de muziek even verstom de, riep Vissers luidkeels tot de menigte: „En nu dames en heren de winnaar van de Tour de France 1970, Rinus Wagtmans!!!" Op dat moment verscheen Wagt mans zwaaiend op het balkon en vanuit de menigte steeg een waar gebrul op. Het feest werd daarna in de bar van het hotel voortgezet. Er was zelfs een verbroedering met Caballero, want manager Frans van den Enden mengde zich in het feestgewoel waar Vissers en Joris de maat sloegen. Tenslotte verdween het Neder lands-Franse orkestje met achter lating van de helft van het instru mentarium. Dat blijft bij Willem II. Want Vissers heeft zijn ploeg voor een etappezege nu 5000 gulden extra-premie beloofd en als die dag komt, moet die zege toch met mu ziek gevierd kunnen wordenhet balkon. Rini Wagtmans: zwaaiend op WIM SCHEPERS KREEG SET NIET GEMAKKELIJK (Van onze speciale verslaggever) LISIEUX Bij de prachtige kathedraal van Lisieux, een oud pel grimsoord, leek zich gistermiddag rond Wim Schepers een drama te voltrekken. Vrijwel alle renners waren binnen. Alleen Schepers, die vrij ernstig gewond was bjj de massale valpartij na 111 km en de Caballero's Rentmeester en Wouters, die hem hadden opgewacht, ont braken nog. Toen kondigde tot overmaat van ramp de speaker aan, dat nog slechts één renner aan de finish werd verwacht. „Zouden ze hebben opgegeven?", was de bange vraag die de zenuwachtige mana ger Frans van den Enden onmiddellijk stelde. Want op weg naar Lisieux had hjj ook nog in de achterhoede een Italiaan gezien en wellicht dat de speaker deze bedoelde. we anders alle drie te laat zouden binnenkomen. „Het deed me pijn hem achter te moeten laten, maar ons vak is nu eenmaal keihard en daar moet Je doorheen". Van den Enden liep nerveus de helling bij de aankomst af. De mi nuten verstreken. De etappe-winaar Walter Godefroot had een tijd van 5.27.7 genoteerd en Schepers en zijn metgezellen mochten 8 procent van die tijd niet overschrijden, dat was ongeveer 26 minuten en een paar seconden. Maar er waren reeds 15 minuten verstreken en nog steeds kwam Schepers niet in zicht Aan de finish vertelde men dat hij het laatst bloedend aan een arm was gezien op 40 km van de aankomst. Hij had toen al meer dan 7 minuten achterstand. Groot was echter de vreugde toen eindelijk Schepers toch in zicht kwam. Met Rentmees ter in zijn wiel klom hij moeizaam naar boven, aangemoedigd door de Nederlanders. „Rijden", schreeuwde Van den Enden, „jullie zijn op tijd". Schepers stapte moeizaam van zijn fiets. HIJ voelde meteen zijn rug. „Toen ik op de grond lag, reed een renner met grote snelheid tegen mijn rug. Daar heb ik veel last van". Hij bloedde uit zijn rechter arm die helemaal onen lag aan de elleboog. De dokter had er proviso risch een verband om gewikkeld. Ook de beide knieën en de linker hand bloedden. Schepers: „De be nen, dat gaat wel. „Daar heb ik niet zoveel last van. Het is mijn rug, mijn rechter dij en mijn rechter arm vooral. Ik kon niet meer aan het stuur trekken. Ik heb mijn arm bovenop het stuur gelegd en zo ben ik verder gefietst. De wonde zal wel genaaid moeten wor den", zei hij laconiek, „maar dat zien we straks wel, dat is het werk van de dokter". Opmerkelijk was hoe rustig Schepers zijn verwondin gen aanvaardde. Hij was blij dat hij op tijd was binnengekomen, want onderweg had hij daarvoor ge vreesd. Schepers: „De valpartij ge schiedde toen auto's van ploeglei ders het peloton passeerden op weg naar de verzorging. Ik zat in onge veer 50e positie middenin het pelo ton. Plotseling vielen overal voor me renners. Er waren wel drie rijen dik fietsen en renners. Ik reed er bo venop want er was geen ontkomen meer aan. Mijn fiets zal helemaal dubbel toen ik opstond. Het was om me heen een chaos. Overal lagen renners te kermen van de pijn. I|k riep om hulp en ik kreeg van de materiaalwagen de reservefiets van Harrie Steevens. Het zadel stond ivel wat te hoog, maar het was beter dan niets en we hadden geen tijd meer te verliezen. In de verte zag ik dat Wouters en Rentmeester op mij wachtten. Dat gaf me weer moed. Ze hebben gereden wat ze konden, maar op 50 km van de finish heb ben we op een lange helling Wou ters moeten achterlaten We hebben tegen hem gezegd dat we het risico ciet langer durfden te nemen omdat Op tijd arriveerde het tweetal van Caballero dat de Italiaan Marcelli ook nog inliep, dus aan de finish. Tour-arts Henri Judet arriveerde. Hij bekeek de arm van Schepers en zei: „Je moet vlug naar je hotel gaan en onmiddellijk in bad kruipen om je wonden te laten schoonmaken. Ik kom zo snel mogelijk naar je toe". Schepers reed weg. De dokter bleef achter. Wij vroegen hem hoe het met Schepers gesteld was. Judet antwoordde: „Ik weet niet zeker of hij morgen wel zal kunnen starten. Dat zal van de nacht afhangen. Hij heeft zijn ellebooggewricht enigszins beschadigd en dat moet ik straks eerst dichtmaken. Bijna altijd krijg je dan vrij hoge koorts. Het zal van die koorts afhangen of hij morgen verder kan rijden". Eveneens betrokken bij de valpar tij was Harrie Steevens. Hij stond echter weer snel overeind en reed geheel alleen naar het peloton terug, daarbij een achterstand van 1 mi nuut goedmakend. Steevens lijkt in deze Tour voor het ongeluk geboren. Want even later kreeg hij een lekke band en de materiaalwagen van Ca ballero was nog bij Schepers. Acht minuten heeft Stevens toen langs de kant van de weg moeten wachten eer hij een ander wiel kreeg. Intus sen was er een groep achterblijvers met onder andere Harm Ottenbros gepasseerd. Steevens liep die groep later weer in en met Ottenbros heeft hij toen hard gereden om het verlies zoveel mogelijk te beperken. Steevens was aan de aankomst op nieuw ontmoedigd: „Ik heb geen hoop meer. De vierde dag al heb ik tegenslag, ik rijd als een raket en elke keer overkomt me wat. De eerste dag viel ik, de tweede dag reed ik in de slotfase een lekke band, op de derde dag trok Basso me aan mijn trui achteruit en nu dit". Hoofdschuddend verdween hij in de richting van zijn hotel. Het was in Lisieux een zwarte dag voor vele renners in deze moeilijke Tour. Caballero-manager Frans van den Enden maakte zich bijzonder ongerust, over het lange uitblijven van Schepers, maar hij mocht tenslotte toch constateren dat zijn coureur binnen de tijdslimiet arriveerde. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) LONDEN De Australische Mar garet Court, ais eerste geplaatst voor de titel in het damesenkelspel, heeft zich teruggetrokken uit de strijd in het dames- en gemengd dubbelspel van de open tenniskampioenschap pen van Wimbledon. Het is nog niet zeker of zij vanmiddag in de halve finale zal uitkomen tegen de Ameri kaanse Rosemary Casals in het da mes enkelspel. Margaret heeft dit be sluit genomen omdat de gewrichts banden in haar linkerenkel scheur den in de partij tegen de Westduitse Helga Niesse. In het heren enkelspel viel weer een verrassing te noteren. De Austra lische slagerszoon Tony Roche kon het tegen de veteraad Ken Rosewall niet bolwerken. Met 10—8 6—1 4—6 62 kwam voor de als nummer vier geplaatste Roche het einde. Voor insiders kwam deze surpri se niet onverwacht. Ken Rosewall, de 35-jarige Amerikaan, was er op gebrand voor de laatste keer een se rieuze gooi te doen naar een over winning op Wimbledon. De open En gelse titel is de enige die hij nog nooit in zijn carrière heeft kunnen behalen. Rosewall bereikte zijn hoogtepunt in de tweede set, toen hij tegen een verlies van slechts zes punten een 50 voorsprong nam, maar de tien jaar jongere Roche kwam in de der de set terug. In de vierde set had Rosewialle zijn hele arsenaal van trucs nodig om Roche de kans op te rugkeer te ontnemen. De als tweede geplaatste Austra liër Newcombe had 56 games en drie uur en tien minuten nodig om zijn landgenoot Roy Emerson te klop pen. Newcombe, die de titel in 1957 won, versloeg de als tiende geplaat ste Emerson tenslotte met 61 57 36 62 11-9. De twee overige par tijen in het herenenkelspel moesten worden onderbroken door de regen. De Brit Roger Taylor, de overwin naar van Laver, stond in zijn partij tegen de Amerikaan Clark Graebner met 63 119 en 87 voor, met de Amerikaan aan service. De Span jaard Andres Gimeno stond met 61 62 voor op de Australiër Bob Car- michael. In het damesdubbelspel plaatsten de Frangaise Frangodse Durr en de Engelse Virginia Wade zich voor de halve finales door de Britse dames Winnie Shaw en Nel Truman te ver slaan met 62 26 en 61. (Van onze speciale verslaggever) LISIEUX In de vrij vlakke aanloop naar de Vogezen die in de negende etappe Saarlouis - Mulhou se bereikt worden, vieren in deze da gen de wegsprinters een festival. De kampioen der kampioenen van de laatste meters, de beste wegsprinter ter wereld, is de 24-jarige Italiaan Marino Basso, 1.73 meter groot en 66 kilo's zwaar. Basso is het type sprinter dat de laatste jaren een volkomen omwenteling heeft ge bracht in de massa-aankomsten. In vroegere jaren wachtte men met het aanzetten van de sprint meestal tot de laatste 100 meter. In die tijd vierde de pure sprint hoogtij. Met een vrij kleine versnelling pakten de specialisten in de aanzet zo'n acht tot tien meter voorsprong en behielden die tot aan de finish. Van daag de dag, in het tijdperk-Basso, gaat het allemaal anders. In de laatste kilometers worden de sprinters door de ploegmakkers in een goede positie gedirigeerd en dan volgt er met de grootste ver snelling meestal 54 x 13, een machts explosie die 250 tot 300 meter aan houdt. Staande in de fiets leggen de sprinters de laatste meters af. In deze duels komt zelfs de snelste man ter wereld, de Belg Patrick Sercu, die wel niet in deze tour meerijdt, maar die in 1967 de kilo meter met vliegend vertrek aflegde in 1.1.2, te kort. Marino Basso was aanvankelijk helemaal geen sprinter. Nadat hij in Vlcenza op een technische school voor electriciën had gestudeerd, ont popte hij zich als amateur als een klimmer. Basso kon in die dagen nooit een eindsprint winnen. Maar dat veranderde snel nadat hij be roepsrenner was geworden. Maan denlang trainde hij in zijn eentje op de sprint. Tijdens zijn oefentochten volgde de ene demarrage na de ande re. En langzaam ontwikkelde Basso zijn explosieve eindspurt. Na een jaar, op 21-jarige leeftijd, debuteerde hij in de Tour de France van 1967 met 2 etappe-zeges in Amiens en Bordeaux. En als Basso toen wat meer ervaring had gehad, waren het er vier geworden. Het vorig jaar kwam Basso terug in de tour. Hij won de etappe te Woluwe voor Reybroek, die hij de grootste en gevaarlijkste concurrent vindt, Reybroek vertelde toen huilend aan de finish dat Basso hem aan zijn trui achteruit geworpen had en dat hij daardoor verloren had. Die erva ring deed overigens Harry Steevens eergisteren in de massasprint op de wiereroaan van Rennes ook al op. Marino Basso woont met zijn ou ders en een jongere broer in de omgeving van Vicenza. Hij is vrijge zel en wil dal ook blijven, zoiang hij beroepsrenner is. „Dat kan nog acnt a negen jaar duren," zegi Basso die zich volledig wil toeleggen op het fietsen. Die specialisatie heeft Basso, die lange tijd met een knie blessure sukkelde, weer terugge bracht aan de top. Want nadat hij in (Van onze speciale verslaggever) LISIEUX In de derde etappe had Joaquim Agostinho zich opval lend actief gedragen. Zijn naam klonk met grote regelmaat door de Tourradio als gangmaker van een van de vele kopgroepjes. De enige die het werk deed. Voor de start van gisteren gaf de kleine Portugees zijn verklaring: „U weet toch dat ik vier kilo te zwaar ben. Wel, vanmorgen waren het er nog maar drie. Ik ben er dus een kwijt geraakt in die jacht en dat was de bedoeling. Nog drie van d)ie grappen en ik zit op mijn gewicht". Wielrennen Richard Buckadd is als tiende geëindigd in een prof- koers te Kruishoutem. Winnaar in deze koers over 150 km werd de Belg Willy de Geest. Er reden 84 profs mee. Albert van Midden werd zesde en Wim Deelen dertiende. de tour van het vorig jaar in de tiende etappe door die onwiUige lin ker knie had moeten opgeven, ging ook net hele voorseizoen van 1970 verloren. In de Ronde van Italië maakte hij een indrukwekkende come back met twee etappe zeges. De kampioen van de laatste meters rijdt met een tweeledig doel voor ogen. „Ik ben ervan overtuigd dat ik nog twee etappes zal winnen", zegt hij. „Maar nu al wil ik mij ook selecteren voor het wereldkampioenschap op de weg in Leicester. Het parcours daar is vlak en dat schept voor mij een unieke kans een jaar in de regen boogtrui te fietsen". Mocht Basso in Leicester in de laatste ronde inderdaad nog tot de eerste groep behoren, dan krijgt Ita lië weer een wereldkampioen op de weg. Want zodra de finish nadert, verandert de overigens rustige Itali aan in een dynamietbal die aan truien trekkend en duwend zich de weg vrijmaakt voor een raketachtige finish. Mario spurt. explosieve eind- 155 (Van onze sportredactie) PUTTE Terwijl Jan Jans sen gisteren in de finale van de vierde etappe in de Tour de France naar een vierde plaats sprintte, zat zijn jarige vrouw Cora thuis naar de radio te luis teren. Geen zege ter gelegenheid van haar verjaardag, maar voor Cora hoefde dat ook niet. „Ik vind die vierde plaats ook al prachtig", zei ze opgewekt. Natuurlijk wilde Jan wel winnen, maar het is een keihar de sport en je krijgt heus geen etappezege cadeau. Stel je voor: er zijn honderd vijftig renners en daarvan zuHen er ik weet niet hoeveel van jarig zijn in de Tour. En hun echtgenoten en kinderen. Neen, zo gemakkelijk gaat dat niet. Ik ben dik tevre den met die vierde plaats. Jan rijdt goed en hij is toch maar weer de beste Nederlander". De vele valpartijen, gisteren in de Tour, hebben Cora Jans sen niet erg verontrust. „Jan rijdt erg voorzichtig", weet zij. „Hij zei tegen mij: „Het zit wel goed; voor mij hoeft dat niet. Ik riskeer niets meer". Nou en daar ben ik maar wat blij om. Dat geeft me een gerust gevoel". Cora Janssen: „Ik vind die vierde plaats ook al prachtig". UITSLAG Vierde etappe (234 km) 1. Godefroot (Belg.) 5.27.07 met bon. 5.26.47; 2. De Vlaeminck (Ro ger) (Belg.) z.t. met bon. 5.26.57; 3. Van Springhel (Belg.) z.t. met bon. 5.27.02; 4. Janssen (Ned.) z.t.; 5. Merekx (Belg.) z.t.; 6. Zilioli (It.) z.t.; 7. Poulidor (Fr.) z.t.; 8. Van Neste (Belg.) z.t.; 9. Zoetemelk (Ned.) 5.27.12; 10. Pintens (Belg.) z.t.; 11. Michelotte (It.) z.t.; 12. De Witte (Belg.) z.t.; 13. Tomas Petter- son (Zweden) z.t.; 14. Ocana (Sp.) 5.27.18; 15. Danguillaume (Fr.) 5.27.21; 16. Vianen (Ned.) 5.28.04; 17. Van Rijckeghem (Belg.); 18. Dolman (Ned.); 19. Guimard (Fr.); 20. Den Hartog (Ned.); 21. Van der Vleuten (Ned.); 22. Van den Berghe (Belg.); 23. Van Katwijk (Ned.); 24. Hou- brechts (Belg.); 25. Pijnen (Ned.); 53. Zoontjens (Peters) 63. Wagtmans (Vissers) zelfde tijd ais Vianen; 79. ex aequo Beugels (Schotte); Duyn- dam (Peteis) 5.28.04; 114. Serpenti (Vissers) 5.36.36; 119. Steevens (Vis sers) 5.39.04; 120. Benjamins (Peters) z.t.; 123. Ottenbros (Vissers) 5.39.13; 124. Hoogerheide (Vissers) 5.39.17; 140. Schepers (Peters) 5.49.49; 141. Rentmeester (Peters) z.t.; 143. Wou ters (Peters) 5.54.14, na tijdcontrole binnengekomen. Opgegeven hebben Armani (It. - Giganti); Peeehielen (It. - Albani) en Tamiazzo (It. - Martini). ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Zilioli (It. Driessens) 19.28,48; 2 Merekx (Belg Driessens) op 4 sec.; 3 Janssen (Ned. De Muer) op 27 sec.; 4 Godefroot (Belg Pezzi) op 29 sec.; 5 Roger de Vlaeminck (Belg Schot- te) op 45 sec.; 6 Van Springel (Belg Schotte) op 46 sec.; 7 ex aequo Tho mas Petterson (Zw. Martini) en Poulidor (Fr. Caput) op 1,06; 9 Zoe temelk (Ned. Schotte) op 1,07; 10 Ocana (Sp. De Muer) op 1,08; 11 Van N'este (Belg Cools) op 1,18; 12 ex aequo Michelotto (Ita Giganti), De Witte (Belg Cools) en Pintens (Belg Cools) op 1,22; 15 Vandenberghe (Belg Driessens) op 1,23; 16 Gross- kost (Fra De Muer) op 1,30; 17 Frey (Den. Gribaldy) op 1,40; 18 ex aequo Guimard (Fra Caput), Danguillaume (Fra Plaud( op 1,44; 20 Wagtmans (Ned. Vissers) op 1,55; 21 Van der Vleuten (Ned. Vissers) op 1,56; 22 Boifava (Ita Albani) op 1,58; 23 Li nares (Spa Langarica) op 1,59; 24 Huysmans (Belg Driessens) op 2 min.; 25 ex aequo Gosta Petterson (Zwe Martini), Swerts (Belg Dries sens) op 2,02. PLOEGENKLASSEMENT 1. Cools (Van Springhel, Van Nes- te, Pinten-s) 16.21.26; 2. Driessens (Merekx, Zilioli, Van den Berghe) 16.22.18 33 plaatsen; 3. Schotte (R. de Vlaeminck, Zoetemelk, Nassen) z.t. 43 plaatsen; 4. De Muer (Janssen, Ocana, Sehleck) 16.22.29; 5. Caput (Poulidor, Guimard, Wolfshohl) 16.23.15; 10. Vissers (Dolman, Van der Vleuten, Van Katwijk) 16.24.12 62 plaatsen; 11. Peters (Vianen, Den Hartog, Zoontjens) z.t. 89 plaatsen. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Driessens 59.36.21; 2. Cools 59.38.11; 3. De Muer 59.38.44; 4. Schotte 59.39.35; 5. Vissers 59.40.39: 9. Peters 59.41.40. PUNTENKLASSEMENT KG°de,f£00t (Bel) 63 pnt; 2. Janssen (Ned) 47 pnt; 3. Guimard (Fra) 40: 4. Zilioli (Ita) 40; 5. Merekx (Bel) 39; 6. Roger de Vlaeminck (Bel) 38.

de Stem | 1970 | | pagina 13