geen doods kist om met vakantie te gaan..." DUBCEK OPTIMISTISCH BIJ PRAATJE DOOR HEK Ook in België: non-eonformisme 96 w «9 IENST p IS fi j ji 11 ij H1; t Zonder meer weg. Luchthar tig gepraat over defensie crci^i |esf$ö II PRÜS-SIAG UW ROBE AAN ■orrPE wis ras-w. werker IERLIEDEN SELAARS ERLIEDEN dministratief erker I If s J? ;-.f VAKANTIEGELD KAN IEPEREEN GEBRUIKEN! Q00m.m percaar DAT IS EXTRA MARGARINE' ineQQ mmmBÈm VISSTO&ttlE#? Zrckeis SjpfLES 99 LTD. riftelijk of monde- deling Personeels- OVERTUIGEND ERG STIL Gevaarlijke rage in Australië Wagner-vlucht PAN EN 'T PALL1ETERKE SLOPEN AL 25 JAAR HEILIGE HUISJES Premier De Jong draait wat bij Bt) DE PRUS5L4G BESPAART U SaWflADEN PER WEEK ZES MAAR GERUST VOOR. DIE DURE VAKANTIEDAGEN öxtlosk tems.j ossestMit.aspage^ midnarrpgnon SUPER- /USA KOFFIE 'F™ soogrcmS!?" 6 partjes IDESSEIfflftfBgSQ Ptseo^ïmow ^0^0 geen&FïMoir orwW© (fetwmteótogiljfe wtseMBBBUB" 1 in hef bandk kuipje -48- 40 scorten BABY VOEDING MBBOADIMffö 4^ pof - mum» WORTELEN «Hl open handige bierpul, MOSTERD, ggen-So maar busje PEPERA mmmm nBOPMINTON i 5? Sstate voor mwmf 50 m VERSE- WORST RUNDER LAPPEN vlA&HERMANS WOENSDAG 1 JULI 1970 IJSSEL P het industrieterrein van the installaties [MULO) opleiding. lOgeiijk, reiskosten zullen uwprojekt te Sliedrecht (156 rragen wij: unstige loonregeling en ver- osten en reisuren. sschieden in de direktiekeet e Rijnstraat; telefoon 01840- zich aanmelden bij de heer 18370-5670. ngbouw N.V. 850 - 50177. in werken als free lance sno-)typisïe t—3, telefoon 01600 38980 erlandse N.V. L ingsmogelijkheid voor mmerciële administratie. tilling van deze vacature keur uit naar kandidaten, an de volgende qualifica- re schoolopleiding 'oma of daarvoor stude- -35 jaar tacteigenschappen ~e kennis der moderne ta- op grond van het boven- te komen, worden uitge- elijk een eigenhandig ge- ief met vermelding van rvaring te richten aan de die voor vertrouwelijke agen. spoedig worden gezorgd. inimaal 3 jaar) istig de belangrijk- ing De controlespiegel wordt voor de dag gehaald. „Een kwalijke zaak meneer. Kijkt u zelf maar". (Van een onzer verslaggevers) ,De cijfers van vorig jaar zul len waarschijnlijk wel weer worden overschreden. Nu al hebben we meer dan honderd opgeknapte lijken" stilgelegd, terwijl de echte vakantieperiode nog moet aanbreken. Het drukke seizoen komt dus nog, want zo moet je de zomermaanden echt wel aanmerken. Wij weten het uit ervaring, maar iedereen die zijn ogen de kost geeft kan het ook constateren." „Tegen de tijd dat zo ongeveer iedereen er een poosje tussenuit gaat, komen de mensen in actie die nog gauw even een vakantie-auto aanschaffen. Ze hebben een heel eigen opvatting over de besteding van hun zuurverdiende vakantiecen ten. Waarom zo redeneert deze cate gorie zou je zoveel honderden guldens uitgeven aan reisgeld? Een maal gearriveerd op de plaats van vakantiebestemming zit je dan nog zonder vervoer. Da's toch veel te lastig. Je kunt stukken beter thuis voor een paar honderd gulden een autootje aanschaffen. Dat staat de hele vakantie tot je beschikking en wie weet of je er na terugkeer niet nog een paar tientjes voor terug krijgt". Het is een opvatting natuurlijk, constateert adjudant J. W. L. van Galen als commandant van de Ven- lose brigade der Koninklijke Mare chaussee. Bezorgdheid klinkt duide lijk door in zijn stem als hij het heeft over deze groep Nederlanders die denkt „veel goedkoper uit te zijn". Dat men niet alleen zichzelf maar ook anderen in gevaar brengt door met een rotte wagen op pad te gaan, beseffen de meesten niet. De handel gaat daarbij heus niet altijd vrijuit hoor. Daar wordt meer dan eens gedacht: als we dat vehikel maar kwijt zijn. De rest doet er niet toe. Veel kopers op hun beurt ne men ook niet de moeite te controle ren of alles wel deugdelijk is. Als een voertuig maar rijdt, dan waagt men het er gewoon op. Al die gegevens bij elkaar maken dat er de komende drie maanden langs de'Nederlandse grenzen weer extra intensief zal worden gelet op voertuigen met technische manke menten. Adjudant Van Galen: „Ook in Venlo zal de controlespiegel va ker voor de dag gehaald worden, reken maar. Het is toch vanzelfspre kend, gezien de belangen die op het spel staan. De verkeersveiligheid is met een strenge controle ten zeeiv ste gediend. Met het bederven van vasantieplezier hebben die mare chaussee-activiteiten echt niks uit te staan". Gemeten over het afgelopen jaar werden er door de Venlose mare chaussee alleen al aan een enkele doorlaatpost circa 200 gammele voertuigen stilgelegd. Adjudant Van Galen: „De meest gekke dingen maak je mee. Zo herinner ik me nog heel duidelijk dat geval van die „moordenaar". Het begon zo: aan de doorlaatpost stopt een auto, bouwjaar 1961. De eigenaar-bestuurder had voor zijn bedrijf in Duitsland inkopen gedaan en was op weg naar het Brabantse. Aan de buitenkant vertoonde zijn voertuig enige „puberteitsverschijn selen" in de vorm van roestige bult jes. Bovendien constateerde de dienstdoende marechaussee een on regelmatig slijtageproces aan het loopvlak van de voorbanden. Con clusie: mogelijke onstabiliteit van het voertuig. Voldoende aanleiding dus om de controlespiegel voor de dag te halen en het wagentje eens aan de onderzijde te bezichtigen. Opmerking van de chauffeeur toen hij ons doende zag: u denkt toch zeker niet dat „ik" met een wrak op de weg ga. Ik zou niet durven, de controle op dit terrein kan niet streng genoeg zijn.. Die „moordenaars" moeten van de weg. Een eerste blik in de spiegel liet zien, dat het autootje in kwestie er ook allesbehalve goed aan toe was. De bestuurder werd verzocht zichzelf te overtuigen. De man schrok zichtbaar. Het enige wat hij op dat moment kon uitbrengen was: „moordenaar". Een nader onderzoek wees uit dat de chassisbalken nage noeg geheel verrot waren. Onderde len van de reminstallatie waren de fect en de stuurinrichting was ook niet te best. De wagen stond op het punt „door te zakken". De chauf feur, zich tot het moment van de controle nergens van bewust, wist niet hoe hij zich moest verontschul digen. Met zijn toestemming werd de kar stante pede aan het verkeer onttrokken en vernietigd". Het was de zoveelste dat jaar. Adjudant Van Galen: „Er is moed voor nodig afstand van een auto te doen, echt waar. Zonder dwang kom je er niet gauw toe, wij weten het". De commandant van de Venlose marechausseebrigade stelt vast dat zijn „klanten" over het algemeen niet veel moeilijkheden maken wan neer hun auto uit de circulatie geno men wordt. „Natuurlijk, de eerste reactie is niet zelden verontwaar digd of agressief. Volkomen begrij pelijk. Het zal je ook maar gebeuren dat je daar eventjes gezegd wordt: „Meneer, uw auto blijft staan; u rijdt er geen meter meer in". Zoiets komt keihard, aan, dat ver tel ik u. Soms is het zelfs ronduit zielig. Ik doel dan op jonge gasten die met lang en hard werken hun eerste auto hebben verdiend. Als die kerels dan te horen krijgen dat het voertuig ontoelaatbaar is, dan doet zoiets pijn. Hetzelfde geldt voor de minder gesitueerden waar we nogal eens mee te maken krijgen. Ze zijn wat trots op hun wagentje, dat spreekt uit alles. Meestal gaat het om voertuigen die in aanschaf hoog stens een paar honderd gulden heb ben gekost. Voor die bewuste bevol kingscategorie is dat een hele som. •Er zijn mensen genoeg bij die god- weet-hoe-lang hebben krom gelegen eer ze het benodigde bedrag bijeen hadden geschraapt. Kunt u zich voorstellen wat er door hen heengaat als zomaar dat kostbare statussymbool aan de ket ting wordt gelegd? Zelf zou je in zulk een situatie ook wel agressief zijn, maar meestal komt men toch al heel gauw tot inkeer als men ziet wat er allemaal mis is en aan welke gevaren men zichzelf in de eerste plaats blootstelt. Dan worden de mensen opeens heel erg stil. Kijk, wij met ons onderzoek attenderen veel lui eigenlijk pas op het gevaar dat ze veroorzaken. Hier, bij de controles worden hen de ogen geo pend. Niet zelden is er een duidelijke oplichting waarneembaar. Ais een argeloze automobilist te horen krijgt wat er aan z'n karretje hapert, slaat de schrik hem meteen goed om het hart. Terwijl hij voor die tijd in datzelfde wagentje toch onbekom merd heeft rondgetuftOns is het er alleen maar om begonnen die rijdende wrakken van de weg af te halen. Verder hebben we er geen boodschap aan. Gezien de medewer king die we krijgen, blijft onze aanpak in de regel dan ook heel humaan. Strengheid of hardheid komt er maar zelden aan te pas. Hoogstens in een enkel geval blij ven automobilisten recalcitrant, niet te overtuigen van het gevaar dat ze teweeg brengen. We hebben het meegemaakt dat het rechtervoorwiel van een auto slechts door middel van een veel te dunne splitpen met de vooras verbonden was. In een ander geval brak het chassis toen een voertuig een miniem hoog teverschil moest overwinnen. Toch beweerden beide chauffeurs bij hoog en laag dat ze over een prima wagentje beschikten. Natuurlijk hebben we ze tenslotte toch met de neus op de harde en beslist niet prettige feiten gedrukt. Als het gewenst wordt kan iedere chauffeur er zelf bij zijn wanneer zijn wagen wordt getest. Kunnen ze zich persoonlijk overtuigen; boven dien voorkom je ermee dat men ons achteraf gaat beschuldigen van knoeierij tijdens de inspecties. De Venlose marechaussee heeft voor een nauwkeurig onderzoek van onbetrouwbaar geachte voertuigen de beschikking over de volledige apparatuur van de infanterierij- school op de Frederik Hendrikka zerne. In de technische werkplaat sen kunnen alle gewenste proeven worden genomen, terwijl er deskun digen op velerlei terrein bij de hand zijn. Er wordt een dankbaar gebruik van gemaakt. BOLOGNA (AFP/AP) Een Italiaanse journalist, Giancarlo Zanfrognini, heeft naar zijn zeggen maandagmiddag enkele woorden kunnen wisselen met de voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alex ander Dubcek. Dat gebeurde door het hek aan de voordeur van de villa in Misikowa Ulitza, waar het vorige week uit de partij gestoten „idool van de Praagse lente" mo menteel verblijft. Zanfrognini is speciaal verslag gever in Praag van de in Bologna verschijnende krant „II Resto del Carlino" (centrum-rechts). Volgens hem scheen Dubcek in goedé ge zondheid te verkeren. Hij maakte geen depressieve indruk, terwijl sommige geruchten van een zenuw inzinking en zelfs behandeling in een inrichting hadden gesproken. De journalist had hem gevraagd hoe hij het maakte. „Goed", luidde het antwoord. Het korte gesprek verliep verder als volgt „Kunt u mij niet ontvangen en wat met mij praten?" „Dat zou ik wel willen, maar dat kan niet." „Ik heb gisteren nog met Smrkovsky gesproken. Hij scheen me optimistisch toe ten aanzien van de toekomst." „Dat is dan terecht. Ik hen ook optimistisch." „Voor wat uw land betreft, of voor uzelf?" „Voor beide." Volgens de journalist had Smrkovsky hem gezegd, geen pro ces tegen zichzelf of andere leiden de hervormers uit 1968 te verwach ten. „Zij weten dat wij te veel zou den zeggen, en zullen liever minder belangrijke personen nemen", al dus de vroegere parlementsvoor zitter. Hij verklaarde dat men er nu op uit is het Tsjechoslowaakse volk in een soort „kudde" te verande ren. „Maar daar zal twintig jaar voor nodig zijn, en twintig jaar zullen ze niet de tijd hebben. Zelfs geen tien jaar, dat kan ik u ver zekeren. De Sovjet-Unie zelf zal haar politiek jegens Tsjechoslowa- kije moeten veranderen. De leiders van ons land zouden de Russische leiders om bilateraal overleg over een nieuwe formule moeten ver zoeken, anders dan die welke ons land in een kolonie zal veranderen. Maar zij njoeten snel zijn, willen zij een catastrofe voorkomen", zo zou Smrkovsky hebben gezegd. SMRKOVSKY (Vau onze Parijse correspondent) PARIJS Er kan tij dens de vakanties van alles gebeuren. Dat heeft een Engelse vrouw ervaren, die van vakantie uit Spanje te rugkeerde op weg naar Engeland. Man en vrouw reden samen door het Franse departement van de Aube waar de zon zo mooi aan de blauwe hemel stond dat men besloot in kort tenue, zoals dat heet, een zon nebad te nemen. De man, journalist van zijn vak, moet plotse ling het idee-fixe heb ben gehad, dat hij een dringende reportage moest maken voor zijn krant in Engeland. Hij liep met niets om het lijf naar zijn auto, naar hij zei, om sigaretten te halen, maar achter het stuur gaf hij vol gas en reed zeer snel in onbe kende richting weg met alle kleren van zijn vrouw naast zich. De arme'vrouw, nog maar pas een jaar ge trouwd, riep vanuit het struikgewas om hulp en was zo gelukkig een Ierse detective te zien passeren, die haar gra tis meenam naar het commissariaat van po litie in Norbonne, waar zij het nodige kreeg om aan te trekken. Door bemiddeling van de Britse consul is zij naar Engeland gerepa trieerd, waar zij niet zal nalaten onmiddel lijk de krant op te bel len om te informeren waar haar man geble ven is. MELBOURNE (RTR) Het snui ven van de damp, uit spuitbussen een nieuwe rage onder de Australi sche jongeren kan een plotselinge dood veroorzaken. Hiertegen heeft de Australische bond van apothekers de commissie van het Australische liogerhuis gewaarschuwd, die de handel in en het gebruik van drugs bestudeert. - „Het snuiven van deze dampen veroorzaakt op chemische wijze een ontsnapping uit de werkelijkheid", zei Norman Keith, bestuurslid van de bond. Er zal gelet moeten worden op een plotselinge vraag naar lucht verversers, insektenverdelgers, haar spray en spuitbussen tegen zonne brand. Volgens de apothekersbond, kan het snuiven van damp uit spuitbus sen kramp in het strottenhoofd, hartstilstand, en een acuut gebrek aan zuurstof tot gevolg hebben. SALERNO (AP) Twee musici en een sopraan van het Dresdener filharmonisch orkest hebben na een Wagner-coneert te Salerno politiek asiel in Italië aangevraagd. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL Het behoort tot het lot van non-comformistische publica ties om na een tijd, die veeleer kort dan lang is, 'n stille dood te sterven ingevolge financiële moeilijkheden, gebrek aan non-comformistische in spiraties, of onenigheid onder de redacteuren. In België is dat niet anders dan elders ter wereld, maar desondanks vieren hier twee non- comformistische weekbladen in volle levenskracht hun zilveren bestaans- jubileumde Franstalige Brusselse „Pan" en het Nederlandstalige Ant werpse „Pallieterke", het ene zowel als het andere geboren in 1945, vlak na de bevrijding. Pan heeft een gemiddelde oplage van 18.000 exemplaren, 't Pallieter ke drukt ruim het dubbele. Ze zijn allebei satirisch van inslag en geen van beide neemt een blad voor de mond om echte of vermeende mis standen te hekelen. Maar voor het overige hebben ze een uiteenlopende conceptie en een uiteenlopend pu bliek, niet alleen vanuit een taal kundig maar ook vanuit een sociolo gisch standpunt bekeken. Eigenaar en hoofdredacteur van „Pan" is de nu 60-jarige graaf Ivan du Monceau de Bergendal. Destijds was hij sub stituut bij het parket te Brussel, maar bij de bevrijding werd hij uit zijn ambt ontzet onder verdenking van collaboratie met de bezetter. Nadien werd hij in zijn rechten hersteld, maar hij vroeg zijn pensi oen aan en stak al zijn energie en zijn verbeelding in „Pan", dat hij nu met 'n glimlalh ,,het duurste blad ter wereld" noemt: 7 B.fr. (ongeveer 60 cent) voor 15 grammen (vier bladzij den) papier. Op deze vier pagina's komen ook originele advertenties van eigen makelij, en behalve de vermaarde cartoonist Alidor, wordt, aldus de grafelijke eigenaar, geen enkele van de medewerkers betaald. Iedere week werkt de graaf liefst telefonisch zijn geheime lijstjes van ruim 300 tipgevers en informa teurs af, die hem strikt privé inlich ten over onuitgegeven schandaaltjes, incidentjes en gekke voorvallen in de Brusselse en de Belgische socie ty. Dit verklaart, waarom „Pan" bij voorkeur door een zogenaamd select publiek wordt gelezen. Iedere woensdag neemt Koning Boudewijn het ter hand, en zo doen ook vele diplomaten, regeringsleden, officie ren, ambtenaren, politici en andere belangrijke lieden, die op de hoogte willen zijn van de laatste aarschok- ken-achter-de-schermen, de jongste „bons mots" en versprekingen van hun collega's, de nieuwste grillen van een ouwe douairière en de re cente vakantie- en procesplannen van prinses en prinsessen. „Ik krijg wel eens inlichtingen van illustere figuren, aldus de graaf. Mijn uitleg is, dat in iedere min of meer gearri veerde mens een fyewuste of een onbewuste anarchist sluimert. Het genoegen een beetje af te breken, wat verf af te peuteren, zodat de realiteit weer zichtbaar wordt. Er zijn ook mensen die graag in hun eigen kermisballonnetje prikken". „Pan" vindt zijn lezers hoofdzake lijk bij de francofone Brusselse bourgeoisie. 't Pallieterke wordt gelezen in de Vlaamse intellectuele bovenlaag van artsen, advocaten e.d., maar toch in grotere mate door de brede tussen laag van ambtenaren, bedienden en middenstanders. Het is veel omvang rijker dan „Pan", beslaat elke week gemiddeld 16 pagina's, gevuld met zinrijke kolder, kritische visies en standpunten, niet alleen met be trekking tot de politieke en sociale actualiteit, maar ook in verband met kunst, kuituur, sport en ontspanning. Het kost 12,50 B.fr. (ongeveer 90 cent) en houdt het nu al 25 jaar vol zonder een enkele regel betaalde advertentie. „Vrij en vrank" was het devies van de stichter en eerste hoofdredacteur, Bruno de Winter, na diens overlijden in 1955 overgeno men door zijn vriend en opvolger, de thans 50-jarige Jan Nuyts. Bruno de Winter was tot bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog redac teur bij „Het Handelsblad" van Ant werpen. Na de bevrijding nam hij zijn pen weer op als columnist bij dezelfde krant. Maar reeds in mei '45 bracht hij zijn „Pallieterke" op de markt, dat onmiddellijk insloeg door zijn eigen geluid: radikaal, scherp, onvervaard, ongenadig voor de anti-Vlaamse repressie die was losgebroken (en die zelfs door de geëerde jurist, latere Belgische pre mier Pholien, een „justice des rois- negre", een gerechtigheid van ne gerkoningen werd genoemd) en hartversterkend voor de geslagenen. De uitspanningen van de repressie ging hij te lijf met het scherpste wapen dat toen voorhanden was: de spot, de hekeling. Spoedig gold hij als de morele steun van duizenden gezinnen die opgelucht constateer den: „We zijn toch niet helemaal verlaten, er is toch nog iemand die zijn stem durft te verheffen". Zo werd 't Pallieterke ook een element in de continuïteit van de Vlaamse beweging. Het blad nam de draad van voor de oorlog weer op, toen men dacht dat hij definitief was verbroken. Wat hoofdredacteur Nuyts thans doet verklaren: „Wij behoorden tot de eerste contestanten in Vlaanderen". Non-comformistisch, contesterend, is 't Pallieterke gebleven tot op deze dag, in de wederwaardigheden van het Belgische politiek bestel: ko ningskwestie, schoolstrijd, subver sieve stakingen, schrijvend voor „mensen met een goed hart en met een slecht karakter", met een barok ke oer-Vlaamse uitbundigheid. Poli tiek komt 't Pallieterke op voor federale staatsinrichting, met ruime autonomie voor Vlaanderen, cultu reel voor nauwe integratie met Noord-Nederland zonder daarom de eigen Vlaamse aard prijs te geven, sociaal verdedigt het de kleine man tegen verdrukking, willekeur en uit buiting, zowel binnenlands als be keken op wereldschaal. 't Pallieterke krijgt wel eens het verwijt te horen, anti-semietisch te zijn, maar dat wordt door de hoofd redacteur formeel ontkend. „Wij moeten over de joden en over Israël kunnen spreken als over gelijk wel ke andere mensen en om het even welk ander land. Ik kan mij trou wens goed voorstellen dat wij Israël nog eens zullen moeten verdedigen tegen de groeiende hetze van be paalde zijde". Nooit heeft 't Pallieterke zijn ka tholieke overtuiging onder stoelen of banken gestoken, maar in de hiërar chische spanningen die zich in Bel gië veelvuldig hebben voorgedaan, koos het altijd de zijde van de lagere clerus tegen het klerikale es tablishment. Ter wille van die vrije zeg kwam 't Pallieterke trouwens niet voor op de lijst van „goede dag- en weekbladen", die tot voor enige jaren in de kerkportalen werd uitgehangen. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Volgens premier De Jong deelt de regering de be zorgdheid van de bekende historicus prof. L. de Jong over „de luchthar tigheid waarmee niet alleen in ons land door bepaalde groepe ringen wordt gedacht en gesproken over de noodzaak van handhaving van een toereikende verdediging. In dit opzicht acht de regering de door prof. De Jong gemaakte vergelijking met de dertiger jaren in hoge mate leerzaam. Met deze uitspraak in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart over de befaamde defen sie-rede van prof. De Jong, komt premier De Jong enigszins terug op zijn eerste afwijzende reactie op de rede van zijn naamgenoot. Premier De Jong herhaalt echter ook nu weer dat het beeld, dat door prof. De Jong van ons leger is gegeven, tekort doet aan de positie ve resultaten van de inspanning die Nederland zich als lid van de NA VO tot dusver heeft getroost. Volgens de premier is de uitrus ting van de koninklijke landmacht over het algemeen van zeer goede kwaliteit. Maar: „Dit neemt niet weg dat inde bewapening van het leger periodiek zwakke plekken voorkomen, zoals op het ogenblik het ontbreken van moderne anti tankwapens en mobiel afweerge schut. De hiervoor gewenste wapen systemen zijn echter momenteel niet verkrijgbaar". De premier zegt voorts dat de ontwikkeling van de exploitatiekos ten bij de krijgsmacht zorgen baart. Vooral daarom behoeft de defensie inspanning in de toekomst bijzonde re aandacht. Ook de geoefendheid van het legerkorps staat volgens de regering nog niet op het gewenste peil. De directe oorzaak hiervan is het gebrek aan voldoende grote oe fenterreinen. Van de zes parate bri gades is er maar een in de voorste lijn van het operatiegebied van het eerste legerkorps aanwezig. DUBCEK (ADVERTENTIE) „UNOX" SOEPEN *7» tuy. importeerden tifdalislointf OKiginele..MEUTTAMj6gWM5» dertis pnjs-stagt fv pak ËÜ&fÈk vangiecs ma&vtöyen W- op&n£!&rmoif 09 geenSÖ cg^ EXTRA VOOR DE VAKANTIE' metalen - jmt je ziet ze steaks meer vltögen w 5ooopzm 5OOQYWn magere

de Stem | 1970 | | pagina 11