GEEN ZWEMVERBOD IN ZEE BIJ VLISSINGEN Zierikzee pronkt met ZZ '70 Wereldse kijk op Goes Vier dagen in Zeeland verkeersonderzoek Bulthuis exposeert in Britannia Vlissingen Middelburg verhoogt uitkering bijstandswet 1 VLOERROOSTERS 28 EN 30 JUNI, 12 EN 14 JULI Enquêtes Negentien punten elen in touw A. KALAND NAM ZWEMBAD BIJ TER BOEDE IN GEBRUIK Zuster Everista nam afscheid van r.-k. lagere school Hansweert Jongetje aangereden bij oversteken weg Tot oktober Reis van bejaarden Nw. en St.-Joosland IN LE MONDE SEX Jubileum- en vriendschieting Kwadendamme Burgemeester van Borsele bezoekt zijn burgers DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1970 7 (ADVERTENTIE) Fabrikage van geanodiseerde aluminium produkten (t.b.v. centrale verwarming) HOGEWEG 5-7 HULST TEL. 3025 (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN De gemeente Vlissingen ziet voorlopig geen reden om de stranden voor zwemmers te sluiten. Wel zullen er op de stranden waar schijnlijk borden worden geplaatst, waarmee de badgasten wordt aangera den alleen bij vloed te gaan zwemmen. Dit heeft burgemeester drs. G. Roe mers van Vlissingen gistermiddag gezegd naar aanleiding van hét RIZA- onderzoek van het zeewater. De burgemeester vond een breder onderzoek in deze kwstie noodzake lijk. Hij stelde verder voor te stre ven naar een verbetering van riool waterlozing bij de Paardestraat en een rioolpersleiding voor heel Vlis singen. Er zou ook een rioolwater zuiveringsinstallatie moeten komen. „Het is niet aangetoond dat het MIDDELBURG Op zondag 28 juni en dinsdag 30 juni a.s. zal in Zeeuwsch-Vlaanderen een ver keersonderzoek worden gehou den. Op zondag 12 juli en dins dag 14 juli a.s. zal dat gebeuren op Walcheren, Zuid-Beveland, .Voord-Beveland en Schouwen- Duiveland. Het onderzoek is op gezet door de afdeling wegen en verkeer van de rijkswaterstaat en de onderafdeling verkeer van de irovinciale waterstaat. Het heeft ten doel een beter inzicht te ver krijgen in de voornaamste ver- .eersstromen in de provincie Zee land, vooral wat betreft het re- •reatieverkeer. Omdat de Zeeuw- ;e wegen rijks- zowel als pro vinciale wegen in de zomer maanden het meeste verkeer te verwerken hebben (soms drie- of viermaal zoveel als in de winter maanden) is het gewenst het on derzoek tijdens de zomerperiode uit te voeren. Het verkeersonderzoek zal gebeu ren in de vorm van wegenquetes. Op een aantal vitale punten zullen enqueteposten worden ingericht waar een deel van het verkeer ongeveer 30 tot 50 procent een korte tijd (circa een minuut) zal worden opgehouden, opdat enkele vragen kunnen worden gesteld. Zo zal worden geinformeerd naar her komst en bestemming en naar het motief van de rit (b.v. winkelen, recreëren of werken). Bij de inrich ting van de enqueteposten wordt ervoor gezorgd, dat geen opstoppin gen kunnen ontstaan. Ruim van te voren zal de weggebruiker erop worden geattendeerd, dat hij een enquetepost nadert. Bij de meeste posten zal tijdens het onderzoek een tijdelijke snelheidsbeperking gelden om te voorkomen, dat ter plaatse van de post te hard wordt gereden. Bij het onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen zal op tien plaatsen worden geënqueteerd. Dat zijn: de veerpleinen in Vlissingen en in Kruiningen, de grensovergangen bij Retranchement, Sluis, Eede, Water vliet, Sas van Gent en Kapellebrug, op de weg Hoek-Biervliet in de Braakman en op de weg IJzendijke- Philippine bij Isabellasluis. Voor het onderzoek in overig Zee land, op 12 en 14 juli dus, zullen negen enqueteposten worden inge richt en wel op de veerpleinen te Breskens en ÏPerkpolder, op de Veersegatdam, rijksweg 58 bij Ar- nemuiden, rijksweg 58 bij de ver keerslichten bij de werken van de Schelde-Rijnverbinding, op de Zuid- sloeweg, bij de Zandkreekdam en bij de Zeelandbrug en op rijksweg 58 bij Bruinisse. Er zal verder ook op de Haringvlietbrug een enquete- post komen. Op de onderzoekdagen zullen niet alleen de automobilisten vragen worden gesteld. Er zal namelijk ook een aantal buslijnen worden geën queteerd. Datzelfde zal gebeuren in de treinen op het gedeelte Goes- Bergen op Zoom, waar een deel van de treinreizigers zal worden onder vraagd. Tijdens de enquetedagerr zullen zo'n 150 man in touv- zijn om het onder zoek vlot te doen verlopen. Onge veer 80 studenten van de hogere technische school in Vlissingen zul len als enqueteur optreden. Bij de posten aan de grens zal het douane- Voorts zullen de rijkspolitie en de personeel assistentie verlenen, gemeentepolitie van Terneuzen me dewerking geven om het verkeer bij de enqueteposten in goede banen te leiden. Verwacht wordt, dat tijdens de vier onderzoekdagen omstreeks 50.000 automobilisten zullen worden ondervraagd. Nadat de gegevens zullen zijn ver zameld zullen circa 15 hts-ers gedu rende zes weken de enquêteformu lieren coderen teneinde ze geschikt te maken voor verwerking per com puter. Deze verwerking zal eind van dit jaar gereed kunnen zijn. De voorbereidingen van dit groots opgezette verkeersonderzoek hebben bijna een jaar in beslag genomen. Vorig jaar juli zijn n.l. op alle enquetepunten tellingen verricht om enig inzicht te krijgen in het aantal benodigde enqueteurs en om te kun nen nagaan welke voorzieningen moesten worden getroffen om tij dens de onderzoekdagen het verkeer bij de enqueteposten soepel te kun nen doen verlopen. Mocht het op zondag 28 juni of zondag 12 juli slecht weer zijn, dan zal het onderzoek worden uitgesteld tot respectievelijk 5 juli en 19 juli a.s. Het onderzoek wordt van groot belang geacht voor het verkrijgen van een beter inzicht in de verkeers afwikkeling in de provincie Zee land. Dat inzicht is nodig om plan nen te kunnen opstellen voor een optimaal functionerend verk.ersstel- sel (openbaar vervoer, spoorlijnen en wegen). (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gistermiddag heeft de heei A. Kaland het zwem bad bij het verpleeg- en rusthuis van Ter Boede in Koudekerke geopend. Staande op de rand van het bad, dat een afmeting van 17,5 bij 7,5 meter heeft en alleen bestemd is voor het personeel zag de heer Kaland Nep- tunus met zijn schoonste zeemeermin in een rubberboot op zich afvaren. Neptunus werd verpersoonlijkt door de heer C. Jansen, hoofd van de tech nische dienst van de stichting. De heer Jansen zei bljj te zijn, dat juist de heer Kaland, die altijd zo voor milieuhygiëne in de bres sprong, het schone bad wilde openen. Hij stelde de heer Kaland een aan geklede verpleegsterspop te hand, die te water moest worden gelaten. Me vrouw Kaland, die het zaakje maar half vertrouwde, hield haar man tij dens deze daad stevig aan zijn jasje vast. Na deze te waterlating plonsden verscheidene verpleegsters in het wa ter, even later gevolgd door enkele werklieden die bezig waren aan de bouw van het nieuwe verpleegsters- vleugel en ook de kok, in vol ornaat, namen een duik. In zijn toespraakje bracht de heer Kaland in zijn hoedanigheid van voorzitter van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland diank aan op de eerste plaats de geneesheer-direc teur, de heer B. H. van Boeijen van wie het idee een zwebad voor het personeel aan te leggen afkomstig was. Tevens richt hij lovende woor den tot de directrice zr. A. D. van Rooijen, die dankzij haar geweldige inzet en menselijkheid zorgde voor een buitengewoon goede sfeer onder het personeel in Ter Boede. Voorts bracht hij dank uit aan ar chitect en aannemers en bouwers. De heer Van Boeijen vertelde, dat er in Ter Boede 120 man verplegend personeel werkzaam is en dat men in de toekomst rekent op 150. Dit zwem bad zal de werfkracht van het per soneel zeker vergroten. In het voor- en najaar, zal het bad verwarmd worden. De firma Despa uit Venlo heeft het gebouwd. badstrand gevaar loopt door de in dustrie. Wel door de lozing bij de Paardestraat", aldus burgemeester Roemers. „De lozing in Waarde is voor ons inderdaad een onaangena me pil, maar het is niet bewezen dat wij daar in Vlissingen of Breskens last van hebben. We moeten wel re gelmatig controle uitoefenen en na gaan of het zwemmen wel ver trouwd is. Overigens is het gevaar lijker op rijksweg 58 dan op het badstrand in Vlissingen".) Er is geen aanleiding tot paniek, vond ook wethouder F. G. Smit (Pv.d.A). in eerste instantie stelde raadslid Sj. Joustra (P.v.d.A) voor borden op het strand te zetten met de aanduiding dat zwemmen bij vloed veiliger is. Verscheidene raadsleden hadden him zegje klaar over deze kwestie. Raadslid Joustra vond dat de ver vuiling Vlissingen als badplaats ern stige schade aandoet. Bovendien, zo zei hij. „is alle moeite tevergeefs geweest als Rijkswaterstaat de Wes- terschelde als een open riool wil beschouwen." B.P.-raadslid J. M. H. van de San- de klaagde erover dat het RIZA- rapport niets zegt over de industriële vervuiling. En PSP'er A. Lorier drong er op aan, dat er door alle gemeenten op Walcheren samenge werkt zou moeten worden aan een persleiding, die voor Vlissingen al leen te kostbaar zou worden. Burge meester Roemers was van mening dat, wanneer de Walcherse gemeen ten niet voelen voor samenwerking, er waarschijnlijk wel door Rijkswa terstaat op aangedrongen kan wor den. Aandrang die volgens de Vlis- singse burgervader waarschijnlijk •wal niet nodig zal zijn. „We moeten ons niet a'lleen afvragen: wat wil Rijkswaterstaat, maar vooral wat wil minister Bakker. Die is uitein delijk verantwoordelijk voor het be leid", vond de heer Roemers. Raadslid E. de Priester (Pv.d.A) gaf als zijn mening, dat het niet alleen gaat om rioollozing in Wal cheren, die funest is voor het bad strand, maar om de totale lozing op de Westerschelde. Samen met GS moeten we aandringen op het bezien van het lozingspakket in zijn totali teit. De rijksoverheid zal voor het oplossen van deze zaak ook gelden beschikbaar moeten stellen", zo vond hij. (Van onze correspondent) HANSWEERT De leerlingen en het onderwijzend personeel van de r.k. lagere school in Hansweert heb ben afscheid genomen van zuster Evarista. Het hoofd der school, de heer Th. L. Kerckhaert reikte zuster Evarista de draagmedaille uit, beho rende bij de ridderorde van Oranje Nassau. De leerlingen van de school had den een programma in elkaar gezet, dat bestond uit zelfgemaakte leddjes, gedichtjes en toneelstukjes. Morgen (zonidag) wordt ter inten tie van zuster Evarista een mis opge dragen in de parochiekerk. Daarna kan iedereen afscheid vam haar ne men op de receptie in hotel Thali-a. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het zevenjarig jongetje J. van de W. is gewond geraakt toen hij de Statenlaan in Middelburg overstak op het moment dat een vrachtwagen bestuurd door H. G. uit Goes kwam aanrijden. Ondanks snel reageren kon G. een aanrijding niet voorkomen. Het jon getje is per ambulance overgebracht naar het gasthuis in Middelburg. Dom te Veere (olieverf) van Piet Bulthuis, tot oktober in Britannia te Vlissingen te bezichtigen. VLISSINGEN De tweeënze- ventigjarige Zeeuwse schilder Piet Bulthuis, woonachtig te Mid delburg, ondervindt van zijn leef tijd niet de ministe hinder. Hij ziet er jeugdig en welgemoed uit en hij zei mij onlangs nog lachend dat wanneer de geest jong blijft het lichaam ook mee doet. Piet Bulthuis staat en zit nog dage lijks achter zijn ezel en penseelt met de meditatieve voorzichtig heid die hem eigen is zijn land schappen en stillevens in een ge dempt coloriet waarachter een stil vuur gloeit. En met onver minderde ijver en activiteit stelt hij ook ten toon wat de laatste jaren in zijn werkplaats tot stand is gekomen. Ditmaal in Grand Hotel Britannia te Vlissingen, waar in een aantal vertrekken en op de meeste kamers werk van hem opgehangen is. Met inachtneming van de nodige distinc tie. Op muurvlakken die daarom vragen, kreeg hier en daar een en kel doek een plaats en wel de juiste plaats. „Het interieur van ons hotel krijgt er mede een apart en verfijnd aanzien door", zegt Britannia-direc- teur Van der Veen, terwijl hij mij op mijn tocht door de zalen bege leidt. In de Nautilus-zaal hangen enkele op Veere geinspireerde doe ken, zoals het monumentale „Af scheid van Veere", waarop de opge trokken vissersnetten van de boten tegen de achtergrond van het welbe- klokte ranke torentje en de huizen van de kaai aandoen als guirlanden van rouw over Veere, dat enkele jaren geleden ophield een vissersha ven te zijn. In het trappenhuis hangt een polderlandschap waarover gou den voorjaarslicht naar de einder loopt en waaruit blijkt dat de geest van Ruysdael en Van Goyen in Piet Buitmans zo nu en dan nog opstaat, zij het gepigmenteerd met diens temperament. Ook bloemen- en an dere stillevens vragen de aandacht met hun veelheid van détails, die zich eerst losmaken uit een tot flui- dale substantie geronnen stilte. Want dat is Piet Bulthuis in de eerste plaats: een schilder van de stilte en de verstilling. Hij maakt het dynamische leven statisch, niet om het te verstrakken of te bevrie zen, maar om er de oorsprong van te laten zien. En in zijn beste werken lukt hem dat ook. Gedurende de maanden juli en augustus zal aan de thans in Britannia aanwezige collec tie nog een verzameling van Piet Bulthuis' Franse landschappen wor den toegevoegd. De tentoonstelling waarover een aardig geillustreerd prospectus verschenen is, blijft te bezichtigen tot oktober a.s. WILLEM ENZINCK WILLEM ENZINCK (Van onze correspondent) NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Het jaarlijkse uitstapje van de be jaarden van Nieuw- en Sint-Joos- lamd gin dit jaar naar de Belgische Kempen, 's Morgens werd met 51 deelnemers en deelneemsters de tocht aanvaard, onder leiding van de heer P. Boone, terwijl de wijkver pleegster zuster Van der Linde en mevrouw Seybel de reis meemaak ten om, indien nodig, de behulpzame hand te bieden. Van Nieuwland ging de tocht door Zuid-Beveland naar Bergen op Zoom, waar de koffie werd gebruikt. Vandaar werd de reis voortgezet naar de Belgische grens en via Deurne door het mooie, bosrijke gebied van de Belgische Kempen naar Bobbejaanland, waar de middagmaaltijd werd gebruikt. Het was jammer dat het spoedig na het vertrek uit Bergen op Zoom begon te regenen, zodat van een wandeling buiten weinig kwam. Op de terugreis werd te Hoogerheide halt gehouden, waar de avondmaal tijd werd gebruikt. Bij aankomst omstreeks negen uur te Nieuwland stond het muziekgezelschap ONDA de bejaarden op te wachten. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE In zijn openings rede van de tentoonstelling „Visserij en scheepvaart ZZ'70", gistermiddag in het Gravensteen in Zierikzee, heeft de commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen de Oos- terscheldevissers gewaarschuwd, de sluiting van de Oosterschelde als vaststaand te zien en daaruit reëel de conclusies te trekken. „Nu het rijk lieeft gezegd, dat de afsluiting uit het oogpunt van veiligheid nood zakelijk is en bovendien al een stuk je van de afsluitingswerkzaamheden in uitvoering is, is het niet verant woord hoop te koesteren en valse illusies te wekken". Mr. van Aartsen meende dat het beter was als de vissers, die hierdoor getroffen zul len worden, tijdig naar vervangend werk zullen uitzien, langs de wegen die in de Deltaschadewet staan aangegeven. De Zeeuwse commissaris, die stel de dat het provinciebestuur zich van begin af aan achter het standpunt van de regering in deze heeft ge steld, merkte op dat de visserij het afgelopen jaar een gunstig jaar heeft gehad, terwijl dat niet gezegd kan worden van landbouw, veeteelt en fruitteelt. Mr. van Aartsen vertelde zijn ge hoor iets over de geschiedenis van Zierikzee als vissersstad. Vermoede lijk was Zierikzee dit al in de der tiende eeuw. In de 14e eeuw was de welvaart van het stadje al nauw ver bonden met visserij, visvervoer en scheepvaart, terwijl de zouthandel zich daarbij voegde in de 15e eeuw. De „haringvisserij ter zoute" sloeg echter in Zierikzee niet erg aan en verplaatste zich al spoedig naar de kust. In de 18e eeuw begon de te ruggang. Het jaar 1815 heeft Zierik zee wel onafhankelijkheid, maar geen welvaart gebracht. Gedurende de laatste halve eeuw dook echter een nieuw element op: de mossel cultuur. „Toen ik de naam „ZZ'70" voor het eerst zag, dacht ik: wéér een politieke partij aldus de Zeeuwse commissaris der koningin. Na de openingsrede van mr. Van Aartsen deed zich een klein incident voor. toen de voorzitter van de stichting „ZZ'70", de heer J. Schot BW zn, bestuurslid van de plaatse lijke vissers vereniging, het woord nam en zei: „Ik kan niet nalaten, de commissaris te vragen of langs de oevers van de Westerschelde geen Zeeuwen wonen". Mr. van Aartsen interrumpeerde daarop de heer Schot fel: „Het ligt nu niet op mijn weg om op deze plaats met u te gaan dis cussiëren. Ik heb u gezegd dat het hier gaat om de veiligheid van de Oosterschelde". Na deze reprimande bood de ZZ'70-voorzitter mr. Van Aartsen een oude tegel ten geschen ke aan. De tentoonstelling is ingericht in het 16e eeuwse pand „Het Graven steen", een voormalige gevangenis waarin eertijds onder andere Duin kerker kapers zijn gegijzeld (getuige hun in de houten wand gekerfde namen). De inrichting van de pro fessioneel aandoende expositie werd uitgedacht en uitgevoerd door een kleine werkcommissie, bestaande uit de heren J. Comou, J. Willemse en W. H. Keikes, daarbij gesteund door leden van de vissersvereniging, de Zeelandia-staf en de plaatselijke aquariumvereniging „Helodia". Deze hebben met hun werk een voortref felijke prestatie geleverd: een zeer helder, modern opgezet historisch overzicht van visserij en scheepvaart in Zeeland. De tentoonstelling, die is georganiseerd, enerzijds ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de vissersvereniging „Helpt Elkander" en anderzijds met het doel, de ver dwijnende schaal- en schelpdieren cultuur nog eens extra te belichten, is de aanzet voor een semi-perma- nente visserij tentoonstelling, eventu eel zelfs museum. In de stichting „ZZ'70" zijn de gemeente (gemeente archivaris en gemeentemuseumcon servator Keikes is secretaris) en de vissersvereniging (de heer Schot is voorzitter) vertegenwoordigd. In de benedenruimten van het Gravensteen ziet men naast vele (met artistieke vondsten) opgestelde voorwerpen van werktuigen die van de vissersschepen afkomstig zijn, kaarten en documenten, evenals re producties van tekeningen, die be trekking hebben op de visserij. On der het motto „verdwenen vissers schepen van de Zeeuwse stromen" komt men op verscheidene plaatsen scheepsmodellen tegen met namen die haast niemand (meer) kent, zoals de „hengst" en de „hoogaars". In het midden van het voorhuis is een draaiende „stand" ingericht door de vereniging „Kor en Bot". Blijkens een schriftelijke explicatie is dit een vereniging zonder contributie en sta tuten, die ieder jaar een tocht maakt over Wester- of Oosterschelde om daar „bot te vangen". Bot dan niet als vis maar als been. Een aantal mammoetbotten (waaronder een slagtand), bison-, neushoorn-, en reuzenhertenbeenderen getuigen van de verenigingsactiviteiten van de vis sers en wetenschapsmensen te za- men. Een eeuwenoude kajak hangt er aan het plafond en een kunstige maquette beeldt de economische be tekenis van de schelpdierencultuur in het Zeeland van de laatste jaren uit. In de schilderachtige antieke tuin prijkt onder meer een echte boomkorscheepsmast. Verder zijn op de expositie als opvallende details te zien: een Oosterschelde-aquarium en een doorlopende diavertoning. (Van een onzer redacteuren) GOES „In weerwil van een paar stijlfouten sommige ne ringdoenden zijn bezweken voor een misplaatste reclame-ijver zou de grote markt van Goes op dinsdag, de marktdag, nog als kader kunnen dienen voor een scène uit „Heldenkermis" (een vooroorlogse Franse film die het leven in de Lage landen tijdens de Spaanse tijd behandeld). De Maria-Magdalenakerk, meer groot dan schoon, en ook het vijftien- de-eeuwse stadhuis bieden niet veel om de geestdrift van de oudheidkundigen te voeden. Het in 1753 gebouwde hotel De Ko renbeurs daarentegen verschaft onverwacht comfort. In de hal ontwaart de Franse bezoeker te midden van Delfts-blauwe bor den een gedenkplaat die eraan herinnert dat Napoleon en Marie- Louise hier in 1810 een nacht doorhrachten, wat de patroon soms aanleiding geeft u een glas wijn aan te bieden". Aldus een citaat uit een „Brief uit Goes" welke deze week de kolommen van het gezaghebben de dagblad „Le Monde" sierde. Ie schrijver is Maurice Denuzie- re, een van die redacteuren van deze Franse krant, die op gezette tijden een dergelijke brief ver sturen, nu eens uit Timboektoe, dan weer uit Moermansk of Lima en nu dan ook uit Goes. Als degelijk Frans journalist verzaakt Denuzière niet zijn Goese bevin dingen in zowel een eigentijds als in een historisch kader te plaatsen. Het laatste element vindt men in de titel van zijn relaas terug: „Jacqueline, prin- cesse du fays inondé" of wel „Jacoba, vorstin van het verdron ken land". Het gaat dus om de even ongemakkelijke als in de liefde en de politiek onfortuinlij ke Jacoba van Beieren. Denuziè re weidt er uitvoerig over uit. Het heden doet hij bondiger af, maar niet minder trefzeker: „Honderdduizend schepen per jaar, zegt men, nemen deze pas sage (bedoeld is het kanaal door Zuid-Beveland) die het verkeer tussen Antwerpen en Amsterdam verzekert, zonder de oeverbewoners ook maar in het minst te verhinderen de oesters en kreeften te kweken welke door de EEG en de zakelijke vaardigheid van de inheemsen el ke avond hun weg vinden naar Rungis (de grote voedselveiling van Parijs, red.). In het Goese straatbeeld werd de blik van deze Franse beroeps toerist tevens getrokken door de „sexshop-sigarenwinkel-boek- handel", waar in de etalage de verhandelingen over de inwijdin gen in het sexuele leven met hun verheffende omslagen in alle op rechtheid naast onschuldige sou venirs staan. Het meest getrof fen blijkt hij door de Bevelandse klederdrachten, die hij, vooral wat het kapsel en de hoofdbe dekking aangaat, indrukwekken der vindt dan de Bretonse. Daar bij vergeet hij niet te noteren dat men aan de hoofdtooi kan zien of men met een protestantse dan wel met een katholieke schoon heid te maken heeft. En onze collega besluit: „Men kent de oorsprong en de betekenis niet meer van deze uitzonderlijke haarsieraden die het geluk van de fotografen en de winst van de heiligschennende antiquairs uit maken. Maar in een land waar de bergen wolken zijn en waar de mens de zee met grote dijkslagen verjaagt, helpen een vergeten vorstin en een beetje mysterieus goud in het dameskapsel te dro men". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gemeente Middelburg gaat als eerste gemeente in zuidwest Nederland de uitkering op grond van de Algemene Bijstands Wet voor bepaalde groepen bijstands gerechtigden verhogen. Met ingang van maandag a.s. zal voor diegenen die niet of niet meer bij het arbeids bestel zijn betrokken, de uitkering gelijk zijn aan het minimumloon. Tot nu toe gold de norm dat de uitkering ingevolge de Algemene Bijstands Wet vijf procent beneden het mi nimumloon moest liggen. Tot voor kort deed de gedachte op geld dat de marge van vijf procent, ook wel de correctiefactor genoemd, noodzakelijk was als prikkel om weer aan het werk te gaan. De commissie van advies voor sociale zaken is evenwel tot de conclusie gekomen, dat voor deze marge geen redelijk argument meer te vinden is, aldus wethouder van sociale zaken, J. A. van Bennekom. Deze commissie heeft dan ook unaniem geadviseerd de cor rectiefactor op te heffen voor diege nen die niet meer aan het werk kun nen. Tot deze groep worden gere. kend de thuiswonende bejaarden, ar beidsongeschikten, weduwen die nog (Van onze correspondent) KWADENDAMME Om het ju bileum van de heren F. Peeters en G. Nagelkerke, respectievelijk 45 en 25 jaar schutter, mee te vieren was een groep vriendenschutt-ers met vrouwen uit Heist-aan-Zee overge komen. Voor de jubilarissen waren er veel hartelijke woorden en fraaie geschenken, waarna de schieting, die door 94 schutters werd bezocht, kon beginnen. De uitslag: eerste wip: hoofdvogel: K. v. Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande. le zijvogel: R. Steenbakker van Victo ria uit Kwadendamme. 2e zij vogel: P. Driedijk van Soranus uit Hein- kenszand. le bovenkal: II. Rent meester van Willem-Teil uit Ove zande, deze schutter schoot ook de tweede bovenkal; le onderkal: Van Kerschaver uit Heist aan Zee. 2e onderkal: mr. Hots van Heist aan zee. le klep: P. Driedijk van Sora nus uit Heinkenszand. 2e klep: Henk Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. 3e klep: C. D Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 4e klep: W. de Jonge van ADLM uit Kwadendamme. Meeste kleine vo gels: J. v. Iwaarden sr. van Victoria uit Kwadendamme, 6 st. Uitslag van de tweede wip. le hoofdvogel: A. A. Geense van Zorgvliet uit Ellewouts- dijk. 2e hoofdvogel: D. Plog van Heist aan Zee. le zijvogel: A. Dries- sens van Heist aan Zee. 2e zijvogel: Adri de Jonge van ADLM uit Kwa dendamme. 3e zijvogel: A. v. Loo van Doel naar Hoger uit Wol- phaartsdijk, 4e zijvogel: P. Traas van Vios uit 's-Heerenhoek. le kal: W. Boudens van Willem-Teil uit Ove zande. 2e kal: P. Vette van Concor dia uit 's-Heerenhoek 3e kal: mr. Hots van Heist aan Zee. 4e kal: mevrouw Steenaert van Vooruitga'ng uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: G. M. Geense van Eensge zindheid uit 's-Heerenhoek, 6 stuks. voor kinderen te zorgen hebben en gescheiden en verlaten vrouwen. Een van de argumenten die geleid hebben tot dit advies van de commis sie van advies was onder meer dat de levensomstandigheden door het steeds hoger wordende prijspeil moei lijker geworden zijn. Niet onder de maatregel vallen de bejaarden die in tehuizen of inrich tingen zijn opgenomen, omdat voor hen de verzorging van het tehuis uit wordt geregeld. Wél zijn voor hen, voorzover zij voor bijstand in hun verzorgings- of verpleegkosten in aanmerking komen, de bepalingen inzake de zgn. halfjaarlijkse extra uitkering van toepassing. In de nieuwe maatregel gingen Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Alk maar de Zeeuwse hoofdstad voor. In Amsterdam en de drie noordelijke provincies wordt geen onderscheid gemaakt tussen wél en niet met het arbeidsbestel verbondenen. Daar geldt voor alle groepen de norm dat de bijstandsuitkering gelijk is aan het minimumloon. Middelburg heeft dat nie£ over wil len nemen omdat men van mening is, dat bepaalde groeperingen men denkt hierbij aan jeugdigen die zich niet betrokken voelen bij deze maat schappij en derhalve weigeren te gaan werken de prikkel om te gaan werken nodig hebben. Met het van kracht worden van de nieuwe maatregel zijn de normen voor bijstandsverlening ten behoe ve van niet met het arbeidsbestel verbondenen als volgt: voor gezin nen per week f 97,05; gezinnen met een kind f 98,80; gezinnen met twee kinderen f 100,40; gezinnen met drie of meer kinderen f 103,15. Aan al- leenwonenden en kamerbewoners zou per week een bedrag van f 67,95 wor den uitgekeerd, terwijl voor kostgan gers de norm van f 86,25 per week zal worden gehanteerd. Verwacht wordt dat inet ingang van I juli het minimumloon zal worden opgetrokken zodat ook deze bedra gen dan hoger komen te liggen. Naar gebleken is, bestaat voor de nieuwe maatregel die in Middelburg getroffen is, ook in aangrenzende provincies grote belangstelling. BORSELE De burgemeester van Borsele en zijn echtgenote zul len binnenkort beginnen met het bezoeken van alle dorpskernen in de gemeente. Ook de wethouders en de gemeentesecretaris zullen aanwezig zijn. De inwoners van Borsele wor den zodoende in de gelegenheid ge steld, ook persoonlijk met hun bur gemeester kennis te maken. Voor de kennismakingsbijeenkomsten is het volgende schema opgesteld. Op 29 juni wordt Nieuwdorp bezocht, op 30 juni Baarland, op 1 juli Borssele op 2 juli Ovezande, op 3 juli Lewe- dorp, op 8 juli 's-Heerenhoek, op 9 juli 's-Gravenpolder, op 10 juli Drie wegen, op 13 juli Hoedekenskerke, op 14 juli 's-Heer Abtskerke, op 16 juli Ellewoutsdijk, op 17 juli Kwa dendamme, op 20 juli Heinkenszand, op 21 juli Oudelande en tenslotte op 22 juli Nisse De vergaderlokaliteit en de aanvangstijd worden door middel van huis-aan-huis-circulaires bekendgemaakt.

de Stem | 1970 | | pagina 7