VOOR VOGELSTAND IN SAEFTINGHE Industrialisatie rampzalig BURENHULP IN NIEUW HUIS LUCT0R Sportglorie op zolder Huldiging kapitein reddend schip nstuif zeeland Nieuwe stichting voor hulp gastarbeiders en sten AUTOBANDEN Pt)! (lei- Gevaar Lijkje pasgeboren meisje gevonden Kans op regen „ivoor mij alléén de béste! ROYAL CROWN COLA IN THEORIE Zwemmen in Schelde kan worden verboden AMSTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST IN TERNEUZEN VAN MENSEN DINGEN EN DADEN ZATERDAG 27 JUNI 1970 A. W. Verplanke, E. M. J. M. Bongers, J. J. de Rijvat, N. Dellebeke, R. 3. D. van Eijkeren, J. M. Hoogesteger, G. A. Li. Klap, H. J. Klopmeij- v. d. Lindien, J. S. A. T. E. P. Meijer, P. M. E. F. Oosterveen, M. M. Tahitu, C. C. M. H. A. Vantricht, J. J. A.Wiegmans, J. W. W. van Belzen, J. C. J. J. Boon, H. J. van A. Burger, A. M. F. M. van Eijkeren, P. C. v.d. roon, E. A. van Laarho- Stricker, H. W. v.d. Voor- M. de Vriend, W. Wee- lleboordse, L. de Wolf, B. geest, R. Wouters. Afge- leerling. r'hniek: J. van Belzen, F. I J. Dierickx, J. C. van J E. Drioel, M. A. van J. Joosse, M. A. Kapel- bevit, F. A. Kok, W. A. G. M. van Kooten, A. J. 1. van Melle, J. H. Nooij- >st, J. Rottier, J. G. W. >k, H. A. Vermeule, R. A. R. v.d. Voorde, L. Wou- Wijkstra. Afgewezen: 2 VTHOLIEKE KERK rg: O.L.V. Tenhemelop- terdag 19 zondag 7, 8.30, Gregorius de Grote, tel. zaterdag 19 uur, zondag n 11 uur. H. Maria Onbevl. Ontv., 82, zondag 9 uur. H. Barbara, tel. 01172- ■dag 19 uur- zondag 10 Toeristenkerk, zaterdag idag 10 uur. 'arochie H. Henricus, za- d om 19 uur, zondag 7, 10 ir. Koudekerke: Zaterdag 19 8.30 en 10 uur. Recreatieterrein, zater- zondag 8.30 en 10 uur. lorpsplein, zaterdag 19. uur. Maria Magd., tel. 01100- rdag 19 uur, zondag 9, R.-K. h.b.s. Fruitlaan: zon- ïur. H. Bavo, tel 01171-207- 9 uur, zondag 9 uur. lijk: H. Martinus, tel. zaterdag 18.30 uur, zon- 10 30 en 17 uur. rt: O.L.Vr. Onbevl. Ontv.. 8 uur, zondag 8 uur en 10 1.15 in Kruiningen). at: H Eligius, zaterdag 19 g 7.30 en 10 uur. Willibrordus, tel. 01140- •dag 19 uur, zondag 8.30, n 17 uur. nd: (Molenhoek), zondag it: H.H. Philippus en Jaco- 11146-360. zaterdag 19 uur, sn 10 uur. dijke: Cultureel Centrum, 1.15 uur kerkdienst voor n. lamme: H. Bonifatius, tel. zaterdag 19 uur, zondag 8 lur. p: H Eligius. tel. 01196- lag 19 uur, zondag 8 en ïrg: Par. H. Petrus en aterdag 19 uur, zondag 9 uur. H. Eligius, tel. 01170- rdag 19 uur, zondag 8.30 lur. e: O.L V. Hemelv., tel. zondag 8 en 10 uur. West-Souburg: St.-Marti- zaterdagavond 19 uur en in 10.15 uur. Gereformeerde kerk, za- uur en zondag 9 uur. Gent: H. Maria Hemelv.. -1661, zaterdag 19.15 uur, 10, 11 qn 17 uur. ijke: Dorpsplein, zaterdag 10 uur. it: Hulpkerk, zaterdag 17, uur. .-Jan de Doper, tel. 01178- "lag 19 uur, zondag 8, 10 ïhoek: Sint-Willibrordus, 264, zaterdag 19 uur, zon- 10 en 10 30 uur. szand: H. Blasius, tel. ■n 20 45 uur, (ziekenhuis: 1 18 uur avondmis) en 19 H. Ant. v. Padua, tel. zaterdag 19 uur, zondag 0.45 uur. :n: H Willibrordus, tel. Binnenstad: zaterdag 19 idag 7.30 en 11.45 uur. zaterdag 19 15 uur, zondag en 17 uur. Kruiskerk aterdag 19 uur, zondag 10 „De verrezen Christus" ooi „De Zeemeeuw"), za- uur. zondag 9, 10 en 11 en: Oud geref. gemeente, 9 april 19 uur: ds. H. J. 'rg. «led Herv Kerk (17-516- 30 uur. :n: Parochiekerk O.L.Vr. :ob. zaterdagavond 19 uur 8.30, 10.30. 12 en 19 uur. Ikerk Paauwenburg zater- 19 uur en zondag 8 en 11 Joseohziekenhuis: zundag th. Mil. Tehuis: zondag 10 ïpolder: Toeristenkerk, za- uur, zondag 8.30 uur en je: H. Maria Vis., tel. zaterdag 19 uur, zondag 8 elle: Toeristenkerk zat. 19 8.30 en 10 uur. Ie: O.L.V Tenhemelopne- 01176-284, zaterdag 19 ig 830 en 10.30 uur. H Anna. zaterdag 19.15 ig 9 uur. el. informatie 01130-1363 rt). lat: H Pastoor v. Ars, za- uur zondag 10 uur. ide: Toeristenkerk, zater- zondag 8.30, 10 en 19 urn-. Kapitein G. Busschart bekeek met ontzag de chaos, die de grote brand reeft aangericht. Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE „Wc voe len voorbij toen we achter het dakraam van de woning de rode Sloed ontwaarden. We dachten wel dat het vnur was en zagen hele maal niemand meer op straat. Daarom hebben we groot alarm ge slagen". Dit vertelde vrijdagmiddag loods J. Boelsma uit Dordrecht, toen hij aan de voet van de dijk stond met daar bovenop de gebla kerde ruïne, die eens de woning van de familie A. Neve uit Wals oorden is geweest. De loods bevond zich maandagmorgen aan boord van het Zwitserse motorschip „Woudenstein", waarvan de be manning in de vroege morgen van de 22e juni de levens van de vier bewoners wist te redden. Het gemeentebestuur van Honte- nisse was ervan overtuigd dat de ka pitein, de loods en de bemanning door van het water alarm te slaan, een ramp hebben voorkomen. Daarom werd ten koste van veel moeite het schip opgespoord en werd de voltallige bemanning voor een officiële ontvangst in de ge meente Hontenisse uitgenodigd. Al leen kapitein G. Busschart van de ..Woudenstein", eigendom van de rederij „Natural van Dam" en loods J. Boelsma met echtgenote konden vrijdag aan die uitnodiging gehoor geven. De bemanning moest verstek laten gaan wegens drukke werkzaamheden aan boord, maar in de kleine kapitein hadden ze een goed vertegenwoordiger. Aan de officiële ontvangst in de raadzaal van het gemeentehuis ging een in formele kennismaking van de fa milie Neve vooraf. Het echtpaar had te kennen gegeven weinig te voelen voor veel publiciteit en daarom sloegen ze een uitnodiging om bij de officiële huldiging aan wezig te zijn af. Wel wilde het ge zin van de gelegenheid gebruik ma ken om zijn erkentlijkheid te be tuigen voor het correcte optreden van de bemanning van het motor schip. „Er was brand in een huis, maar Het dorp sliep", zei burgemeester mr. M. Somers vrijdagmiddag tij dens de bijeenkomst in de warme raadzaal. Hij sprak de aanwezigen in het Duits toe. „Uw moedige op treden heeft de familie Neve hel leven gered. Hartelijk dank voor wat u die nacht hebt gedaan, we zullen het niet vergeten". Met deze woorden overhandigde Hontenisses burgervader, zowel de loods als de kapitein, een luchtfoto van het ge bied met de afgebrande woning. ..Alle mensen in Walsoorden zullen er nu van overtuigd zijn dat op de Geheide schepen passeren met aan boord mensen, waarop ze in nood gevallen kunnen rekenen", aildus Terwijl het gezelschap ter plaatse de situatie in ogenschouw nam, maakte ;en groepje van zes huisvrouwen de nieuwe woning gereed voor ont vangst van het gezin. de heer Somers. Na een kort inter mezzo vertrok het gehele gezel schap vervolgens in auto's naar de plaats, waar maandagmorgen om half twee de woning tot de grond toe afbrandde. Kapitein Busschart liet er zich inlichten over het ver loop van de brand en loods Boels ma vertelde hoe het er op dat mo ment op het schip aan toe was ge gaan. Terwijl liet gezelschap de situatie op de dijk in ogenschouw nam, werkte een groepje van zes huis vrouwen in een voormalige villa aan de overkant van de straat om dit huis in gereedheid te brengen voor het gezin Neve. Dit huis is tij delijk door de gemeente toegewe zen. Onmiddellijk na de brand is dinsdag en woensdag in Walsoor den onder de bevolking een collec te gehouden, die zeshonderd vijftig gulden heeft opgebracht. Van dat geld is de voorlopige nieuwe wo ning van de familie Neve ingericht. Vrijdag werd de laatste hand ge legd aan de schoonmaak. Vandaag zal het huis door het gezin worden betrokken. (ADVERTENTIE) VOOR AL UW TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier - (Vervolg van pagina 1) De heer Van de Zande is de mening toegedaan, dat vooral van de Belgische zijde te weinig wordt ge daan. „Ik heb de indruk", zegt hij, „dat de Belgische vogelbescherming de mond word' gesnoerd. De vereni gingen staan tiaar mijnsinziens on der druk van de regering, die niet hebben wil dat aan deze zaak veel ruchtbaarheid wordt gegeven. Bo vendien zijn die verenigingen van de Belgische overheid afhankelijk voor haar subsidies". Ook de Neder landse regering gaat volgens de vo gelexpert niet vrijuit. „De Nederlanders moeten in Bel gië krachtig protesteren en eisen stellen", vindt hij. De heer Van de Zande voorziet een ware ramp, als België verder gaat met ziin industri alisatie op de Scheldeoever. „Dat zal ongetwijfeld gepaard gaan met een sterke achteruitgang In de vogel stand". Het is voor het eerst sinds 1936. dat men in het Land van Saeftinghe met deze problematiek wordt gecon fronteerd. „Het is jammer, dat de vogels het slachtoffer worden van de vervuiling", zegt de oud-rijks veldwachter. „Als je dit gebied vij fendertig jaar kent en je hoort de plannen, dan moet je toch wel la chen. Ilc ben niet gelukkig met de huidige ontwikkelingen, maar ook weer niet zo ongerust voor de toe komst. Ik geloof dat dit gebied al dertig keer ingepolderd had moeten zijn en al volgebouwd met boerder ijen. Ziet u ze? Ik niet". De heer Van de Zande heeft een duidelijke visie op de ontwikkelingen: „Nu zijn het de vogels, die noodgedwon gen de aftocht moeten blazen. Straks de mensen. De Schelde dreigt een spoelbak te worden, vergaarbak van chemische rotzooi". Er dreigt nog een ander gevaar. Sinds de Belgen aan de overzijde van de Schelde de schorren hebben ingepolderd, is er sprake van aan slibbing in het' Land van Saeftinghe. Het slib dat vroeger kon bezinken in de schorren op Belgisch grondge bied, komt nu in het Land van Saeftinghe. De kreken, die vroeger nog een vaste bodem hadden, zijn nu levensgevaarlijk geworden door de meters modder, waarin iemand tot de schouders kan wegzakken. Deze ontwikkelingen hebben het ge bied de laatste tijd gevaarlijker ge maakt dan ooit. Nu in het land steeds minder schapen voorkomen, groeit ook het dor-taaie gras ter plaatse steeds hoger op. Gevreesd wordt dat de begroeiing straks gaat fungeren als vangnet voor de chemi sche afval met alle nadelige gevol gen van dien. VOGELEXPERT VAN DE ZANDE FINSTERWOLDE (ANP) In Fin- sterwoide hebben naar eerst thans bekend is geworden kinderen zater dag 20 juni in het nieuwe recreatie gebied „Hardenberg" het lijkje van een. pasgeboren meisje gevonden. De baby lag in de berm, verpakt in een plasticschort, waar omheen een wit verpleegstersschort was gewikkeld. Weersvooruitzicli- gesteld door van temperatuur IMjJ][|||||imJg(f| regen of onweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon 3 tot 10. Min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode i van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. W' eer aan zee Strandverwachting: Vandaag zon nig en zomers met een matige zuid oosten wind. Temperatuur 22 tot 24 graden. Zeewater 18 graden. Vooruit zichten: zondag nog een aangename temperatuur, maar in de loop van de dag van het zuiden uit toenemende onweerkans. (Van onze correspondent) BRESKENS In aanwezigheid van notaris A. van de Hoek is de stichtingsakte gepasseerd van de stichting Katolon, gevestigd in Bres- lcens. De stichting stelt zich ten doel geestelijke en sociale steun te verle nen aan gastarbeiders. Voorlopig bestaat het bestuur uit vijf personen. Voorzitter is de heer O. Gielliet (kapelaan in Breskens), secretaresse is mejuffrouw A. Raas (kleuterleidster) en leden zijn drs. I. Klamer (sociologe), rector R. Verdur- men en mevrouw Jacobs-Mookhoek. Als medewerker zal worden aange trokken pater G. Baart uit Breskens, die in augustus de eerste contacten voor de stichting zal leggen. Het bureau Zeeland van CRM heeft reeds blijk gegeven van belangstel ling voor het werk van de stichting. De stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers West-Brabant en de stichting Zeeland hebben reeds een informatief gesprek gehouden met de bestuursleden van de stichting Ka tolon. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de Terneuzen- se raad donderdagavond hij de rond vraag, kwam ook de kwaliteit van liet water van Westerschelde aan de orde. Gevraagd werd of er monsters opgestuurd kunnen worden. Dit bleek echter niet nodig, omdat het waterleidingbedrijf sinds kort een uitstekend laboratorium heeft inge richt, waar watermonsters onder zocht kunnen worden. Het zwemmen in de Schelde kan echter wel worden verboden, vertel de burgemeester Aschoff. Tijdens de rondvraag werden za ken, zoals woonwagenkamp, de mo lens in Spui, Hoek en Biervliet', een te luidruchtig feest op de rijksscho lengemeenschap „Petrus Hondius" en een kunstwerk voor het nieuwe stadhuis ter sprake gebracht. Wat betreft het woonwagenkamp, werd van de zijde van het college opgemerkt, dat getracht zal worden een andere plaats te zoeken. -De molen in Spui krijgt volgend jaar een opknapbeurt. De Bierviietse mo len verkeert in een uitstekende con ditie. De burgemeester kon over het feest op het „Petrus Hondius" alleen vertellen, dat de politie een kijkje was gaan nemen. Waarmee de pro blemen waren opgelost. Eind dit jaar zal worden beslist waf voor kunstwerk er bij, voor of op het stadhuis zal komen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 9 oktober geeft het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes in het Zuidlandtheater een Beethoven- concert. Dit in het kader van Beet- hovens tweehonderdste geboortedag. Op verzoek van een aantal Terneu- zenaars is de vijfde symfonie van Beethoven op het programma gezet. Op twee april van het volgend jaar geeft het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes in Middelburg een concert. Als soliste treedt op Janine da Costa. Na de pauze vertolkt deze soliste het aan haar opgedragen scherzo voor piano en orkest van de Terneuzenaar Ru- dolf Perdeck. De belangstelling voor dit scherzo breidt zich na de succes'- volle première in november van het vorig jaar uit. Komend seizoen staat een radiouitvoering van het stuk door het omroeporkest o.l.v. Henk Spruit vast, waarbij Jan van der Meer de slotpartij zal vertolken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nu de we reld soms ademloos de verrich tingen van de sporthelden in Mexico volgt, denkt de Middel burgse oud-Dynamo Hein Cujé wel eens met weemoed, gemengd met filosofische berusting aan zijn eigen grote tijd. die ruim vijf jaar geleden eindigde. Hein Cujé weet uit ervaring, dat sportglorie niet eeuwig duurt. Degeen die dit als sportbeoefe naar duidelijk inziet mag zich als een tevreden mens beschouwen. Er was ooit een tijd, dat de ene na dé hhdére spórttrofce met éni ge opwinding huize Cujé te Mid delburg, werd binnengevoerd, De eerste" beker dié hardlopende Hein in een wedstrijd behaalde, kreeg een ereplaats op de schoor steenmantel. De tweede kwam daarnaast te staan en toen er een derde beker van de sintelbaan mee naar huis kwam, werd deze met de beide andere tot een soort pyramide-opstelling samenge voegd. Maar al spoedig moest er een plankje komen om er de nieuw gewonnen bekers op neer te zet ten. Hein liep namelijk steeds sneller en nam aan steeds meer wedstrijden deel. Hein en zijn vrouw Ria waren maar al te gauw aan de aanschaffing van een speciaal prijzenkastje toe. En elke keer als hijgende Hein van de voorzitter ener jury een nieu we beker, medaille, lauwerkrans of een vaantje in ontvangst had genomen, kreeg Ria wéér een glanzend voorwerp af te stoffen. Op een gegeven moment ver huisde de prijzenkast van de huiskamer naar de slaapkamer. Want één beker op de kast staat fraai, drie of zelfs een half dozijn bekers kunnen het oog boeien, maar als het er 47 worden, zoals in het geval van Hein Cujé, dan wordt het een beetje al te erg. En neem bovendien het formaat van de bekers daarbij in ogen schouw! Er zijn erbij, die het formaat van een jeneverglas heb ben, waarvoor altijd wel een hoekje op een richel te vinden is, je hebt er ook die zo groot zijn als een theekopje, uitstekend bruikbaar als asbakje, maar als de bekers het formaat van Keul- Hein en Ria Cnjé hangen de was op bij het oogverblindend geschitter van 47 bekers, 113 me dailles, vele vaantjes, legpennin gen en plaquettes. Hein Cujé (nr. 12) stormt als eerste door de finish. Wéér een beker! wens: ook in de slaapkamer be gon het sportieve geschitter een beetje teveel van het goede te worden en zo verhuisde onlangs de hele collectie naar de zolder, waar zij achter een gordijn is opgesteld. Als de gordijnen wor den weggetrokken ziet men iets se potten beginnen aan te nemen (Hein heeft er die 70 centimeter hoog zijn!) dan gaan zij een pro bleem vormen. Neem daarbij de kampioensme dailles, de lauwertakken en de vaantjes, die Hein heeft veroverd in liet tempo waarmee kinderen sleutelhangers verzamelen en ge ziet hoe de sportglorie een huis houden gedeeltelijk kan ont wrichten. Hein bracht niet min der dan 113 kampioensmedailles van Nederland, diverse spelden, doosjes vol medailles, lauwertak ken, vaantjes en andere ereteke nen in het onderhoudsprogramma van zijn echtgenote onder. Wij zouden ons kunnen voor stellen, dat Ria Cujé op den duur, toen Hein met de regel maat van een klok, vererend vaatwerk de woning binnenvoer de, begon te zeggen: „Zet hem maar ergens neer Hein!". Maar zo was Ria niet. Elke trofee werd toegevoegd aan de collectie en werd van tijd tot tijd afgestoft. Maar in de woonkamer was er niet meer mee te leven. Troii- oogverblindends, dat wat wegheeft van het priesterkoor in een mid deleeuwse kerk. Als Ria Cujé dan ook nog voor de collectie neerknielt is het. ef fect van een eredienst compleet. Nu knielt Ria toevallig niet voor de bekers en medailles, doch om dat die houding haar beter schikt bij het ophang envan de was op regenachtige dagen. Want met de komst van de bekers is de zolder nog geen heiligdom geworden. De was wordt er nog als vanouds te drogen gehangen, waarbij Hein welwillend een handje toesteekt. De bekers weerkaatsen zijn beeld als gebogen spiegels. Het probleem der eretekenen, in tien jaar tijd bij elkaar ge draafd, heeft in huize Cujé een vervolg gekregen. Zoon Robert Hein (10) voelt zicli namelijk tot de wandelsport aangetrokken. Hij zit al dicht bij de twintig medail les. „Hij heeft het in zijn bloed", zegt mevrouw Cujé. „Toen hij geboren werd was zijn vader juist aan een boulevardloop be- "g

de Stem | 1970 | | pagina 3