Een week spelen in Alkmaar 44 vrij uit It i itie-adres ivullen) Binnen afzienbare tijd zullen we eindelijk weten wie onze Rijn op zo'n weerzin wekkende wijze vervuilt. Wie er de oorzaak van is dat er per etmaal 50 miljoen kilo zout Nederland binnenstroomt (dat is een heuvel van 10 kilometer lang, 50 meter breed en 25 meter hoog) en aan wie we het te danken hebben dat er nauwe lijks nog leven in de grootste rivier van West-Europa voorkomt. Automatisch Controle Afgrond 18 ZATERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/ZATERDAG 27 JUNI 1970 POTTEN, voll. pensi n v.*. egen vlak bij bos, bei en na- 1420. ■s. ENTRAAL, gelegen 2 lies met ontbijt ƒ9.—. Toll, 50 personen. Zonnig terras. J. Goenee v. d. Ree, God- 44, Made N.-Bt. teL 01626- in een mooie, rustige bos- een oppervlakte van 10 x 10 H. Vissers, Camping „De lordboekstraat 5, Schayk, de Parel van Brabant VRIJE DAGEN!! t. de Lind 57, Tel. 04242-2345 in Noord-Brabant, Molen- èm. Boxmeer), tel. 08857-287. jroen omgeven plaatsen voor Eigen waterkraan en licht- ecreatiezaaL e is AAGTEKERKE uw aan- m van de bekende badplaats en: F. Bakker, seer. V.V.V., kerke, tel. 01188-1306. nte Hert", Gr. Markt 12, tel. gel. in de „Reinaertstad" grens om hier uitstapjes te rpen, 35 km; Gent, 50 km; igge, 60 km. Prima keuken, i.p.p.d. te huur mooi geL goed inger. rtem. Uitgebr. fotodoc. v. in- ig. Drastische prijsverlaging Vavi Vakantie Villa's, War- 86. Te huur bungalows tm. 8 irtementjes t.m. 4 pers. 150.- ƒ25.- p.w.; incl. douche, gas, vrouw J. C. Sikkel, Elboog- tel. 070 98 43 88. e, bergen en bossen, Gasthof- lochsauerland, 3541 Rattlar/ Villingen, tel. 0949-5632-343. FELD-HE1MBACH, Hauptstr. d). Leuke kl. en rust. familie- Nederl. leiding. Natuurrijke n. boottochten, zwem-, roei-, lelijkheden. (Beheerd.: Cam- r Hamers, Kerkrade-West) lollands Dagblad, Twentsche ADVERTENTIEAFDELING, iel beztt zjjn van de Centrale u, uiterlijk 14 dagen van e bon, aan onze afdeling sche opgaven kunnen niet in Nederland en België ebracht. Buiten Nederland rekening gebracht. Wij verzoeken u dringend immer te vermelden. ankelijk van de postbestel- i! in Zuideuropese landen >T»y*T«f-»^dTe?*7«TeTeT*yoT«y MITs'erw^ er maand per week ssing is. t/m *-•?• nding vermelden. "Rijn over 20 jaar weer schoon' door J. WILLEMS Langs het grootste gedeel te van de Rijn, in Duits land, zal in de komende jaren een netwerk van meetstations worden ge bouwd die tot doel hebben bronnen van vervuiling te lokaliseren. Het enige we ken geleden in Bimmen geopende, maar nog niet in gebruik zijnde station is een van de eerste schakels in deze keten die alleen in Noordrijn - Westfalen al 5 min of meer automatische meetpunten zal omvatten. Herr doktor Massink, direc teur van het Landesanstalt [ür Gewasserkunde und Wasserschutz van Nord- rhein-Westfalen, meent dait men met dit systeem in staat zal zijn de Rijn binnen 20 jaar weer „schoon" te krij gen. Dat wil dan niet nood zakelijk zeggen dat men er dan ook weer in zal kunnen zwemmen maar in ie der geval zullen er tegen die tijd weer vissen in de grote rivieren kunnen leven en dat acht de wat luidruch tige bewindsman toch al heel wat. In Bimmen, ongeveer op de plek waar de Rijn Duitsland verlaat (en dus Nederland binnenkomt) heeft men het eerste meetstation gebouwd, omdat die plaats door ver schillende omstandigheden bijzonder geschikt is om de vervuiling van de rivier te meten. Niet alleen kan de Duitse overheid op deze wij ze precies bepalen hoeveel vuil er naar Nederland stroomt (en kan men daar eventueel tegen waarschu wen), maar bovendien is de vervuiling van de Nederlands Duitse grens bijzonder homo geen. De laaitste kilometers voor die grens monden er namelijk geen al dan niet natuurlijke riolen meer uit in de rivier en tegen de tijd dat het water de grens heeft bereikt is het vuil daardoor egaal verdeeld. Hierdoor kan men op weinig punten meten en toch de toestand van de hele rivier bepalen. Dat me ten van de vervuilingsgraad gebeurt helemaal automa tisch. Via drie buizen die op Irie verschillende hoogten ln de Rijn uitmonden, pompt men konstant 25 m3 water per uur (totaal dus 75 m3) met vrij grote snelheid naar het meetstation. Deze rela tief grote snelheid (1 m. per sekonde) is nodig om te voorkomen dat het water tij dens het vervoer door de kunststoffen buizen van aard zou veranderen. In het onop vallende gebouw wordt uit deze konstante stroom een klein gedeelte afgeschei den voor onderzoek, een eveneens kleine hoeveelheid wordt nog een tijdje be waard om later eventueel als vergelijkingsmateriaal te dienen en de rest keert on veranderd naar de rivier te rug. Bimmen is namelijk geen waterzuiverings-instal- latie, men meet er alleen en maakt daardoor duidelijk dat waterzuivering nodig is eri waar het nodig is. Het meten van het vervuilde water geschiedt op drie prin cipieel verschillende ma nieren: fysisch, radiologisch en biologisch. Allereerst meet men volautomatisch het elektrisch geleidingsver mogen van het water waar door enig inzicht wordt ver kregen in het zoutgehalte, vervolgens wordt de tempe ratuur gemeten om te zien wat de invloed is van o. *i. de electriciteitscentrales die met hun afgewerkt koelwa ter de Rijn opwarmen. De zuurgraad van het water geeft de onderzoekers een indruk van de leefbaarheid, evenals het zuurstofgehalte en de troebelheid tenslotte maakt min of meer duide lijk hoeveel troep er in de Rijn wordt meegevoerd. Al deze metingen gebeuren vol automatisch en de gegevens worden opgeschreven op rol len papier (voor direkte waarneming) en op „elek tronische datentrager waar door de meetresultaten in een computer kunnen wor den gestopt. Naast deze zuiver fysische waarnemingen wordt op het onderzoekstation bovendien de radioactiviteit gemeten, die een indruk moet geven van de hoeveelheid radioac tief afval en als derde con trole past de Duitse contro ledienst tenslotte een biolo gische controle toe. Het ver vuilde Rijnwater wordt daar toe door aquaria geleid waarin Vissen (o.a. wïfvis en lagere dieren (slakken en kreeftachtigen) worden ge houden. Omdat de invloed van het Rijnwater op deze dieren nogal moeilijk is na te gaan, in ieder geval moei lijk exact te bepalen is, plaatst men in de water bakken ook wel visseneieren waarvan de ontwikkeling wel exact is vast te stellen. Naarmate de eieren ouder worden veranderen ze name lijk van kleur en deze kleu- renverandering (en de afwij kingen daarop door vuil wa ter) zijn nauwkeurig te me ten. Daarnaast meet men nog de bacteriologische acti- citeit door na te gaan hoe smel zetmeel en eiwiit in het water wordt afgebroken en al met al krijgt men op deze wijze ook een goede indruk van de biologische kwaliteit van het water. Al deze onderzoekmethoden geven de Duitse onderzoek- instanties een aardig beeld van de vervuiling van de Rijn, maar het grote pro bleem van de industriële af valstoffen is men er natuur lijk nog niet mee op het spoor. Men weet in Bimmen op een gegeven moment door het onderzoek dat de Rijn is vergiftigd (o.a. door het ster ven van de vissen), maar de oorzaak van deze vergiftiging is daarmee nog niet bekend. Het bepalen van de identi teit van de vergiftigende stof vormt volgens herr doktor Lüssen, technisch direkteur, nog een groot probleem, men is weliswaar al een tijd je bezig om apparaten te ontwikkelen waarmee auto matisch de chemische aard van de verontreiniging kan worden vastgesteld, maar door het enorm grote aantal verschillende stoffen is dat heel erg moeilijk en herr Lüssen betwijfelt zelfs of het ooit helemaal mogelijk zal zijn (direkteur Massing is boos over deze bekentenis). Door het meten van de ver vuiling alleen wordt 't water echter niet schoner en di rekteur Massing haast zich aan het einde van 't gesprek om op te merken, dat de staat Nordrhein - Westfalen het natuurlijk niet bij meten alleen laat. Bij Keulen, Düs- seldorf, Duisburg en aan de mondingen van o.a. de Ruhr zullen grote zuiveringssta tions worden gebouwd. Op het punt waar de Lippe in de Rijn mondt is reeds 'n zui veringsinstallatie in bedrijf en ook verschillende indus trieën hebben reeds een zui veringsinstallatie of gaan er een bouwen (o.a. Leverku- sen). De opmerking dat met dit systeem alleen de grote rivier schoon wordt gehouden maar dat men de zijriviren als riolen blijft gebruiken wordt genegeerd. Vandaag wordt de Speelweek '70 besloten. Bedoeling van deze week was ondanks het warme weer meer aandacht te schenken aan de schat van mogelijkheden die de branche „speelgoed" voor kinderen vandaag te bieden heeft. Op zich is dat een nobel streven, gezien de beperkte mogelijkheden van spel- en bewegingsexpressie, die de kinderen in de grote steden tengevolge van het ontbreken van voldoende speelontspanning en ten gevolge van het nog altijd toenemende verkeer hebben. Speelgoed is niet alleen van belang met Sinterklaas, maar ook gedurende de tropische dagen zoals afgelopen week, wanneer kinderen buiten op de balkons of in de tuin bezig gehouden moeten worden. Het zou dan ook beter zijn de bedragen die veel ouders met Sinterklaas aan speelgoed besteden, iets te beperken en het kind gedurende de rest van het jaar wat meer mogelijkheden tot noodzakelijk, ontspanning te bieden. In Alkmaar werd de Speelweek geopend en daar werd elke vrijdagmiddag aandacht geschonken aan oud-Nederlandse spelen, zoals tollen, hoepelen, stelten lope.i enz. Hieronder de impressie van een jongen van zes jaar over speelmogclijkheden zoals die op de speelmarkt van Alkmaar werden geshowd. Mijn zuster is altijd met poppen bezig Hij kan zo lekker prutsen, zei mijn vader over mij fekst en foto's van HANS VAN BOVENE Mijn vader zei gis teravond jon gen, je bent nu 6 jaar en ver standig genoeg om iets op te merken en het te vertellen. Ga mee naar Alkmaar daar is de Speel- goedweek 1970 gestart met een hele boel fraaie dingen, die ieder kind zou willen hebben. Nou, wat er op die speel- goedmarkt was zo'n 16 kramen waren er, vertelde m'n zusje van 9, die ook mee mocht dat had ik best allemaal mee willen nemen. Als je in een warenhuis met je moeder langs veel speel goed loopt, ho.r je haar steeds maar zeggen: Blijf met ie klauwen overal af. Maar in Alkmaar mocht je overal a; jmen. Er waren meneren en men- ouwen, die zeider.: Toe maar knul, pro- he "a trein maar cms. Of dat ruir-teschip. Ik heb een keer eens een ruintepak mogen aanpassen. Dr.t war vorig jaar Sinter klaas. Ik moest met dat pak- kie pos.ren voor een foto graaf en ik had dat pakkie zo wel mee willen nemen. He* was zilvergrijs, met een soort laa-sjes, en een gewel dige ruimtevaarthelm, waar mijn hoofd wel twee keer in kon. Ik kre ;g een Saturnus- raket in mijn handen ge drukt, met knoppies eraan, maar dat ding reageerde niet. De foto heb ik gekre gen, maar het pakkie ging weer mooi de etalage in. „Is veel te duur", zei m'n va der, „bovendien heb je thuis een cowboypak, twee revol vers, een mitrailleur en een cowboyhoed. Cowboyspeien is v-al leuker dan astronaut- je". Maar zelf zit le tot in de te levisie, als er weer zo'n vlucht j aar de maan is. Ik denk dat ie zelf een beetje jaloers is op die astronau ten. Maar goed, in Alkmaar mocht je over aankomen. Dat tref je in geen enkele stad, zei i'n vader. Daar kon ie wel eens gelijk in hebben. Hij vond die me vrouwen of juffrouwen het verschil kan ik mac r niet onthouden helemaal niet lelijk. Die haaiebaai van m'n zust.r zei zachtjes: Zal je m.ma horen als ik dat van avond overbrief. M'n zuster moest natuurlijk weer zo nodig poppen aan- en uitkleden. Mij boeide het meest de treinen. Ik vind treinen machtig. Het was m'n "iige wens vorige jaar: zo'n elektrische trein n een politi.pet. Ec„ elektrische trein heb 'ie gekregen. Niet zo'n dure, 25 gulden of zo iets in het 'rarenhv.' Die eerste avond klopten de rails niet. M'n vader de volgende dag terug. Hij nieuwe rails. Die pasten wel. Maa. toen verc.. de locomotief het. Weer terug. Zeiden ze in het warenhuis: U moet die rails vastmaken op een stuk hard board. Mijn vader naar een ar.dere wir>*l voor een stick hard board. Thuis werd de rails erop vastgespr'-^rd, en de loc gir_ der daad rijden. Maar bij elke bocht vlogen d' agons eruit. Tc... heb ben we het opgegeven. Met de rails speel ik nog wel eens, als ik van papier zelf een stationnetje houw. De loc ligt ergens onder m'n bed, bij de 97 auto's die ik heb en de plaat hebben „e ge bruikt voor een tafeltennis tafel. In Alkmaar stond beter spul. Je kon er ook plakken en bouwen, en m'n zuster zat na de poppen mkledesij na tuurlijk in een stoeltje een boek te lezen zij is een leeswolf, zegt m'n moeder altijd. Ik snap niet, hoorde ik m'n vader zeggen tegen zo'n juffrouw, waarom die kinderen vandaag zo'n duur spul nc ig hebben. Vroeger deden we maanden met een tol, of een hoepel. Dat zie je nooit meer, tollen en hoepe len. Nou, di- juffrouw hapte meteen. Er wordt wel dege lijk getold en gehoepeld, el ke vrijdagmiddag in Alk maar, op de markt. Maar ze doen het alleen als demon stratie van oud-Hollandse spelletjes, om de toeristen die 's r.-orgens de kaasmarkt gezien hebben, nog even aan Alkmaar te binden. Anders gaan ze meteen naar Mar ken of Volendam. Ook niet netjes van die lui in Alk maar 01- kinderen oude spel letjes te laten spelen. Het lijkt me een verkapte vorm van kinderarbeid. Maar ja, wij hebben nog geen vak bond. De juffrouw zei ook, dat vol wassenen steeds meer gaan spelen. Nou, er waren inder daad heel wat grote kerels, die elkaar bij het ruimte- vaartspc 'goed en de t'reinen stonden te verdringen. En mijn vader en moeder zitten thuis vaak te Mens-erger-je- nieten. Da', doe ik ook graag. Ik gier het altijd uit als ik m'n vader eraf gooi... Waar is dat nou eigenlijk goed voor, zo'n Speelweek?, vroeg m'n vader. Ik geloof, dat hij die juffrouw maar zat uit te dagen. Nou, zei ze, de bedoeling is dat de ou ders inzien dat' het kind niet alleen met Sinterklaas be hoefte aan speelgoed heeft, maar ook in andere jaarge tijden. Daar was ik het na tuurlijk hard mee eens. Maar als het geld niet op je rug groc' zei m'n vader. Koop dan met Sinte-blaas iets minder, zei de juffrouw, en zo duur is het allemaal niet, een „rfdoos, een plak boek, een constructiedoos... dat heb ik dlt'ijgezegd te gen m'n vader, wat die cen ten betreft. Maar hij was 't er toch niet helemaal mee eens. Je moet eens zien, zei hij, wat die jongen zelf met behulp van wat karton, pa pier en een lijmpot bij el kaar knutselt. En z'n zusje flanst zwembaden in elkaar uit legdozen voor haar pop pen. Op de terugweg mochten we echter toch -'ets kopen. M'n zuste.^ moest natuurlij'.: weer zonodig een pop hebben, ik kocht een ochte voetbal, van 3.95, met Mexico erop. Het is je vierde bal, zei m'n vader, maar ik liet hem maar klet sen. Hij heeft er trouwens zelf ook voordeel van, want nu kan ik weer elke avond vragen of we met de auto naar de speelwei gaan om te voetballen, omdat je bij ons in de buurt nergens een veldje hebt. En dan gaat vn vade. wat graag mee, want dan hoeft hij geen vaat te wassen...

de Stem | 1970 | | pagina 19