CBTB-VOORZITTER DE JAGER VRAAGT OM HARDERE LIJN CHRYSAL MUNTEN RAAMSDONK IN 1593 BEGRAVEN Kritiek melkprijsbeleid van ministeries Thoolse dagen trekken weer duizenden gasten Gedeputeerde Kaland tegen het Reimers- waalplan RAPPORT BREDASE EXECUTIE OPEENS TERECHT Markten IS KRACHTIG EH REIKT VER Uit angst voor belegeraars van Geertruidenberg iderwijs BORSELE HE STEM' Zanbetoog CBTB in Zierikzee Hansweertse harmonie houdt zaterdag behendigheidsspelen Gewonde en schade bij aanrijdingen in Goes vraag uw bloemist bij gebruikt het zelf ook Man aangehouden op verdenking van flessetrekkerij Aanbestedingen Kruisbessen brengen lage prijzen op Bromfietsers gewond bij aanrijding Onwel achter stuur: auto in greppel tijdelijk elke fles van-ï^voor Aanvullend krediet voor gymlokaal in vroegere timmerloods Nieuwe uniformen Excelsior Goes Resultaten teelt winterbloemkool zeer wisselvallig Exportveilingen voor tomaten in Kapelle Nw. en St.-Joosland Minimumprijs bessen en frambozen oge Ham 25, Dongen DONDERDAG 25 JULI 1970 Sorsele maakt ingevolge de Ruimtelijke Ordening gemeente in zijn open- juni 1970 heeft besloten: bestemmingsplan voor de kaarten met een rode n wordt voorbereid; «rbocten is binnen de on- zonder of in afwijking ■gunning van burgemees- nlegvergunning) de na- bouwwerken zijnde of voeren, te doen of te la ander met uitzondering swerkzaamheden; srlagen of afgraven, op- ïren van grasland; rharden van wegen, pa- .eden en het aanbrengen «verhardingen; rein bedrijfsgebouwen en deponeren, lozen of star. ;edankte of aan hun oor- onttrokken voorwerpen, tlsmede het aanlegigen of itort- of bergplaatsen, be en ander noodzakelijk is; beheer gericht op de in- ndschappelijke of natuur- rde van de gronden, of oefening van het bosbe- jovendien niet betreft af- rspronkeliijk gebruik ont- ïoffen of produkten; of van het agrarisch bedrijf, deze uitoefening reeds dip van inwerkingtreding en ander bovendien be- mdbouwvruchten en pro- van bedrijfsgebouwen en i of deponeren buiten de neer aan hun gebruik out er-, vaar- of vliegtuigen an gerede of onklare ma- vliegtuigen, dan wel het van opslagplaatsen daar- ïrichten van sport-, wed- >n, banen, vliegvelden en Deer- of caravanterreinen, jeelstranden, lig- of speel leden en baad- of speel- ii ondergrondse of boven- structies, installaties of sp iering van erfscheidingen Dgte van 75 cm; onder lei installaties of apparatuur ;n recreatieve voorzienin- van eenvoudige voorzie- afvalbak of wegwijzer; on- cties. installaties en appa- agrepen voorzieningen, die of verband houden met de instandhouding van de natuurwetenschappelijke den. of noodzakelijk zijn en met de uitoefening van rel de uitoefening van het len en voor zover deze uit- svond op het tijdstip van dit besluit; nheden ten behoeve van of de oprichting of plaatsing -i hun bestemming onttrok- tuigen, arken, caravans en deze niet als bouwwerken, ilsook tenten; richten van havens of cen- ort en het aanbrengen of leschoedingen, van kaden of ■oor boten; mheden, welke wijzigingen ding of de waterstand be- ebben; beschadigen van houtge- wijze van verzorging, met geen aanlegvergunning is ing tot bossen en andere deel uitmaken van bos- die als zodanig bij het J staan, en met dien ver- inlegvergumning is vereist tappen van griendhout en ■zover betreffende de nor- n het op het tijdstip van i dit besluit bestaande bo rd sstrooisel of mos; ran afbeeldingen of tekens Deleinden; gronden, die op het tijdstip ding van dit besluit niet als worden aangemerkt; e hierboven genoemde wer- len niet toelaatbaar ziijm, in- vel door de daarvan, het zij ict te verwachten gevolgen, Dracht aan de landschappe- happelijke of kultuur-histo- t gebied, waarvoor dit voor- kracht is. e daarbij behorende teke- 1 juli 1970 voor een ieder eentesekretarie, afd. Alge- ;e 10 te Heinkenszand. ni 1970. [emeester voornoemd, M. van Waes. E (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE „Als de kamer commissie Van Soest waarschijnlijk in september met haar rapport komt, mag de minister geen moment aar zelen met het uitvoeren van de fis cale suggesties van die commissie. Op het gebied van de consumptie melkprijs voeren het ministerie van .Landbouw en het ministerie van Économische Zaken een onbegrijpe lijk schriel prijsbeleid. Dit beleid zou veel royaler moeten zijn", aldus de heer Tolman, Tweede Kamerlid voor de CHII, tijdens een forumbijeen komst die gisteren in Zierikzee werd gehouden op de zomertoogdag 1970 van de CBTB Zuidwest-Nederland. „Enkele jaren geledien waren in Nederland nog maar vijf miljoen varkens, terwijl er rau negen miljoen zijn. Ln de varkenssector is nog nooit zoveel verdiend als vorig jaar. Het is moeilijk te bepalen waar de grens 'van toelaatbaarheid ligt". De heer Tolman zei dit toen een verontrust CBTB-lid in de zaal het onbegrijpe lijk had genoemd dat minister Lar- dinois had gepleit voor varkensteelt in het noorden, terwijl „de varkens en de eieren en de kuikens hier wan kelen". De heer dr. ir. C. van Beekom, van de rijkslandbouwvoorlichtmgB- dienst Zeeland, zei dait het treffend is dat bij de twintig procent van de bedrijven van vijf hectare fruitteelt of meer, ook de beste bedrijven worden aangetroffen. Hij deed. een beroep op sommige gemeenten om de overbniggingsregeling met meer be grip voor de situatie aan te pakken. i In antwoord op kritiek op de CBTB wegens uitblijven van daad werkelijke solidariteit van deze or ganisatie met een onlangs gehouden demonstratie in Den Haag, zei de heer drs. P. Bukman, tuinlbouwse- oretaris van de Nederlandse CBTB: „Het overleg mogen we nooit ver loren laten gaan. We moeten uiterst (Van onze correspondent) HANSWEERT De harmonie Scheldegalm uit Hansweert gaat za terdag weer behendigheidswedstrij den organiseren. Enkele muziekge zelschappen, onder wie de winnaar van de wisselbeker van vorig jaar. Biggekerke, hebben te kennen ge geven aan dit sportief treffen hun medewerking te verlenen. Er wor den drie spelen gehouden; een bal spel, een auto-behendigheidswed- strijd en een tqpnenrace. De spelen beginnen om half zeven op het dorpsplein. Na afloop van de spelen is er een rad van avontuur, waar iedereen zijn geluk kan beproeven. De baten komen ten goede aan het uniformenfonds van de muziekvere niging. Op zaterdag 29 augustus zul len de finalespelen plaatsvinden. (Van onze correspondent) GOES Op de kruising Voor straat - Vogelzangseweg in Goes heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's, respec tievelijk bestuurd door A. A. H. uit Goes en J. A. R. uit Meerssen. Beide auto's liepen lichte materiële schade op. Gelijktijdig vond er een verkeers ongeval plaats op de kruising Paral lelweg - Middelburgsestraatweg en de Evertsstraat in Goes. De bestuur der van een personenauto, de heer C. de W. uit Amsterdam die geen voorrang verleende aan de personen auto van J. L. uit Goes. De auto van J. L. werd geheel vernield, terwijl hij zelf met diverse gekneusde rib ben naar huis moest worden over gebracht. De auto van C. de W. werd eveneens zwaar beschadigd. (ADVERTENTIE) geen water verversen bloemen gaan langer mee H. P. BENDIEN N.V. - N AARDEN vooraiehtiig zijn met zaken diie het oveflleg met de minister kuminien frustreren. We hebben de actie wel moreel gesteund, maar het officieel laten organiseren door de NFO, die geen overlegpartner is." Overigens uiltte de heer Bukman waarderiinig voor de NFO-organdsaitie vam de actie, die bepaald het overleg zal steunen. Tenslotte vroeg de heer mr. C. Smaïlegainge, hoofd ASV van de Ne derlandse CBTB, alle boeren en Vlin ders de -vinger aan de pols te houden. „Als in uw omgeving wait gebeurt op net gebied van streekplannen en der gelijke, bel dan onmiddellijk onize voorlddhtiragisdiienst", zo zei hij. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De rijkspolitie van Gennep (in Limburg) heeft gis teren de zich Smittenberg noemende F. B. gearresteerd, die dezer dagen bij een Middelburgse garagehouder een tweedehandse wagen van 1300 betaald had met een ongedekte che< que. Na deze transactie ging B. er eens lekker van eten in een hotel in Mid delburg. Hij vertrok zonder de reke ning van 85,50 te betalen. Met zijn pasverworven auto beging B. in Gennep een verkeersovertre ding en werd aangehouden nadat de politie hem en de auto herkenden aan de hand van het doorgegeven signalement. „GASTHUIS" TE GOES Voor rekening van het bestuur van het Gasthuis te Goes is door de architect J. A. de Bruijne b.n.a. te Goes aanbesteed de bouw van het verzorgingstehuis voor bejaarden met dertig bejaardenflats te Goes. Voor het bouwwerk luidt de uitslag: 1. Adr de Kok Zonen, Bergen op Zoom 4.368.000,-; 2. Bataafse Aann. Mij., Den Haag - 4.337.000,-; 3. Van Splunder, Ridderkerk - 4.294.000,-; 4. Fa. Christiaanse, Vlis- singen - 4.272.000,-; 5. Fa. Korteweg, Breda - 4.184.000,-; 6. Fa. Dura, Rotterdam - 4.000.000,- Voor de centrale verwarmingsin stallatie met bijbehorende werken: Tamse N.V., Goes f 484.000,-; Sawe- ma, Middelburg - 481.800,-; HOMY, Den Haag - 479.650,-; Bronswerk, Middelburg - 474.600,-; Staal, Gorin- chem - 472.825,-; Braat, Delft - 471.220,-; Stigter en Messen, Goes - 465.500,- Voor de eleetro-technische wer ken; Gabriëlse, Goes f 754.000,-; De Hoop, Terneuzen - 691.754,-; Houte pen en Walraven, Middelburg, 647.460,-; Tamse, Goes - 632.241,- Alle bedragen zijn excl. B.T.W. Na overleg met het ministerie van V. en B. zal t.a.v. de gunning der werken worden beslist. (Van onze correspondent) KAPELLE De prijsvorming van groene kruisbessen is dit sei zoen voor de telers een grote teleur stelling. Sinds eind vorige week wordt een deel van de dagelijkse aanvoer namelijk verkocht voor de ophoudprijs van 35 cent per kg. Gedurende de eerste aanvoerweek werd voor dit produkt rond en soms iets boven f. 2,50 per kg betaald. Begin vorige week lag de prijs nog op f. 2,38 per kg en vrijdag werd al een deel van de aanvoer verkocht voor 35 cent. Deze week wordt ook dagelijks een deel ver kocht voor 35 cent en de gemiddelde prijs per dag ligt weinig boven 40 cent per kg. Voor de telers betekent dit een grote teleurstelling want de oogst is toch reeds niet groot en nu komt daar nog een lage prijs bij. De oorzaak ervan ligt in het feit dat de fabrieken dit jaar totaal geen inte resse hebben voor dit produkt. Vrij wel het gehele aanbod is nog ge kocht voor export naar Zweden, maar hiervoor is slechts een zeer beperkte markt. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de kruising Paul Krugerstraat van Dishoekstraat heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen twee bromfietsers, respectie velijk de 68-jarige J. M. de G. uit Groede en de 64-jarige M. de N. uit Vlissingen. Beiden moesten per am bulance overgebracht worden naar het Bethesda ziekenhuis. Het ongeluk ontstond doordat J. M. de G. uit Groede linksaf van de Paul Krugerstraat de Van Dishoek straat wenste in te slaan. Hij deed dit zonder richting aan te geven en juist op het moment dat M. de N. hem passeerde. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE „Minister Lardinois heeft het er als een moderne Tijl Uylen- spiegel keer op keer naar gemaakt, dat gevraagd wordt om een hardere lijn in de onderhandelingen tussen minister en bedrijfsleven. En er wordt on behagen geuit en kritiek, die gestalte krijgen in de vorm van actiecomité's, aldus de heer G. de Jager, voorzitter van de sectie Zuid van de CBTB West- Nederland, in zijn openingsrede, ter gelegenheid van de opening van de zo mertoogdag 1970 van deze organisatie. „Wanneer deze minister na een op treden in het noorden des lands zegt: „Ook hier heb ik geen fundamentele kritiek op mijn beleid gehoord" dan begrijp ik die boerin zo goed, die zei: „weet u, ik krijg gewoon kriebels wanneer ik minister Lardinois met een opgelucht gemoed zoiets hoor zeggen". een aanpassing van de prijzen aan de gestegen kosten, juist nu de laten voorjaarszaai en de daaropvolgende extreme droogte de boeren parten speelt. De heer de Jager had kri tiek op de minister, omdat hij nu pas een commissie heeft ingesteld van overheid en bedrijfsleven, die tot taak heeft alles op het terrein van de con currentievervalsing te inventariseren en te registreren, terwijl daar al meer dan een jaar geleden uit fruit telerskringen al op is gewezen. „Het zelfde gevaar dreigt nu met de hagel- verzekering. De minister is bereid, als Frankrijk deze verzekering blijft subsidiëren, het ook in ons land te doen. Dit najaar zal daarover een beslissing worden genomen. Vergeten wordt daarbij dat het nu de tijd is waarin de fruitteler een beslissing neemt of hij al dan niet zal verzeke ren". De heer de Jager wees er op (mede in verband met het instellen van actie-comité's), dat het uitoefenen van „dat soort macht, namelijk die sommige actiegroepen zich voorstel len, een uiterst gevaarlijke zaak is. Ik zou dan ook met grote nadruk willen verklaren, dat in het algemeen slechts het geordende overleg, langs de kanalen de we daarvoor bezitten, tot 't gewenste resultaat kan leiden". In dit verband vroeg de heer de Jager mede om een hardere lijn. Hij wilde zelfs pleiten voor goed geleide acties, maar dan vanuit de christelijke ach tergrond, en ter ondersteuning van het overleg. „Het gemiddelde inkomen van de Nederlandse boer en tuinder in de eerstvolgende vijf jaar zal minstens twintig procent achterblijven bij de te verwachten ontwikkeling van de welvaartsstijging. Een der voor naamste oorzaken hiervan is wel het bijzonder moeizaam op gang komen van een werkelijk Europees beleid, terwijl anderzijds onze minister van landbouw zich vaak verschuilend ach ter Brussel, ook geen duidelijk natio naal beleid meer voert, waarachter wij een bepaalde visie ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van onze vaderlandse landbouw kunnen ontdekken", aldus de heer de Jager. „Aan een doelbewust beleid in de EEG ontbreekt het_ tot dusver ten enemale, hoofdzakelijk door spannin gen en gebrek aan eenheid tussen de partners. Voortdurende kostenstij ging met name ook van de rentekos ten, maakt iedere inkomensverbete ring ongedaan", zo zei hij verder. De heer de Jager vroeg verder om (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE Tijdens een redevoe ring op de toogdag voor de leden van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond en de Christelijke Plattelands vrouwen Bond, heeft de Zeeuwse ge deputeerde A. J. Kaland zich, tegen het Reimerswaalplan verklaard. „De industrie zal zich moeten vesti gen op de vleugels van het Delta gebied" zo meende hij. „Het midden moet vrij blijven voor de recreant en de agrariër". Hij voorzag in het Delta-land vam morgen, (waarmee hij het gebied be doelde dat aan de noordzijde wordt begrensd door de Waterweg en aan de zuidzijde door de Westerschelde met een deel van West-Brabant) een groeiende bevolking met toenemen de vrije tijd, een belangrijke wel vaartsstijging en een vergroting van het aantal toeristen. De heer Kaland vroeg zich wel af of deze toenemende welvaart ook de „nijvere agrariër" ten goede zal komen. „De zichtbare en domineren de positie van de kerk zal verdwij nen", aldus de heer Kaland vanaf de preekstoel van de Zdierikzeese Christelijk gereformeerde kerk. „Zou er nog geloof zijn in het Delta land van morgen?" zo vroeg hij zich af. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen om kwart over acht reed K. Z. uit Oost- Souburg met een bestelauto over de rijksweg naar Temeuzen. Toen hij een rechtse bocht wilde nemen werd hij- volgens de verklaring van zijn passagier plotseling onwel en verloor de macht over het stuur. De auto reed rechtdoor een botste tegen twee betonpaaltjes. De auto kwam in een greppel terecht en liep vrij ernstige schade op. De bestuurder werd op advies van dokter Nijsten naar het Julianaziekenhuis vervoerd. M. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De heer J. A. van Alebeek, gepensioneerd briga dier van politie te Breda, heeft gis teravond tijdens een persconferentie van het „Comité Eerherstel sergeant Meijer en Oud-strijders", meege deeld, dat de Koninklijke Mare chaussee hem onlangs een verkla ring heeft getoond, die hij in juli 1941 heeft afgelegd over het neer schieten van de soldaten J. van Win gerden uit Zwijndrecht en H. Steen beek uit Gouda, op 12 mei 1940 in de achtertuin van het voormalige Bre dase politiebureau. De heer Van Alebeek wist niet waar het rapport na 29 jaar plotse ling is vandaan gekomen. Togen de opdrachtgever van de executie in Breda, wijlen sergeant majoor H. de Leeuw, werd, om nog onbekende redenen, nooit een ver volging ingesteld. De gepensioneerde luitenant-kolo nel J. B. P. de Block heeft tijdens de persconferentie openlijk zijn spijt betuigd over het neerschieten van de vermeende peserteur, soldaat Gaarland, te Moordrecht, tijdens de meidagen van 1940. ,,Deze zaak heeft jarenlang een rem op mij gelegd", aldus de heer De Block. „Het ls iets wat je niet vergeet". Hij betuigde zijn spijt over zijn foutieve beslissing en voegde hieraan toe, dat de omstandigheden in 1940 het hem erg moeilijk gemaakt had den een juist oordeel te vellen. Voor zijn daad werd hij onder de oorlog tot 8 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Deze straf heeft hij nooit uitgezeten, aangezien hij iin hoger beroep was gegaan tegen dit vonnis, waarvam hij, in verband met zijn krijgsgevangenschap nooit meer ieits heeft gehoord. De heer A. J. de Herder uit Nieuw Heeten verklaarde gisteren, dat ser geant Meijer, diie tijdens de oorlogs dagen van mei 1940 op last vain ge- neraal-majoor J. Harberts b.d. werd gefusilleerd, geen enkele poging heeft gedaan tot desertie. De heer De Herder maakte deel uit vam het onderdeel van sgt. Meijer en heeft deze tot op het laatst bijge staan. Volgens zijn verklaring was de stelling met pantserafweergeschut vain sgt. Meijer in de GrebeblMe on houdbaar geworden vanwege het vernietigende vijandelijke artillerie vuur. Voorzitter G. Voortman van het Comité Eerherstel verklaarde tijdens de bijeenkomst in Den Bosch, dat het comité tot zijn teleurstelling geen enkel eerlijk excuus heeft kunnen ontdekken in de verklaring, die ge neraal Harberts onlangs heeft afge legd naar aanleiding van de kritiek op zjjn televisie-optreden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeente Vlissingen heeft in 1966, toen de gemeente Oost- en West-Souburg werd opgeheven en deel uit ging maken van Vlissingen, bij de „erfe nis" een plan aangetroffen om een voormalige timmerloods aan de Van Doornlaan in Souburg om te bouwen tot gymnastieklokaal. De gemeente Souburg had voor de verbouwing een bedrag van f 60.000,- uitgetrok ken, waar de gemeente Vlissingen na de samenvoeging nogeens f 70.000,- aan toevoegde. Intussen zijn de prijzen echter sterk gaan stijgen, terwijl door verschillende omstan digheden pas in 1968 met de werk zaamheden kon worden begonnen. De Vlissingse raad heeft daarom het verzoek gekregen om een aanvul lend krediet van f 31.863,28 ter be schikking te stellen. In de vergade ring van vrijdag zal de raad hiero ver moeten beslissen. Behalve een groot aantal andere voorstellen krijgt de raad ook een plan voor verkeersmaatregelen op en bij de Koudekerkseweg te be handelen. Deze maatregelen, die vooral het oversteken van schoolkin deren veiliger zal maken, bestaan uit: Afsluiting van de Zaaihoekweg bij de Koudekerkseweg, zodat alleen voetgangers van de ene op de ande re weg kunnen komen. Aanbrengen van een oversteek plaats voor fietsers, voorzien van knipperlichten op de Koudekerkse weg bij de Bonendijksestraat. Het instellen van eenrichtings verkeer op de Kroonwerkgracht en in de Berlagestraat in de richting van de Koudekerkseweg. Plaatsing van verkeerslichten op de kruising Koudekerkseweg-Presi- dent Rooseveltlaan. Verlegging van het westelijk fietspad van de Koudekerkseweg bij de Vredehoflaan. Eenrichtingsverkeer in de Van Bossestraat tussen de Koudekerkse weg en de Troelstraweg in de rich ting van de Koudekerkseweg. Een ander voorstel dat de veilig heid zal verhogen betreft de aanleg van een voetgangersoversteekplaats in de buurt van de sporthal aan de President Rooseveltlaan. Onderzocht wordt, zo hebben b. en w. de raad laten weten, of er ook bij het zwem bad een voetgangersoversteekplaats moet worden aangelegd. GOES In de afgelopen maan den heeft het Goese tamboer- en trompetterkorps Excelsior een groot aantal acties, o.a. een bazaar, gehou den ten behoeve van het uniform en instrumentenfonds. Dit heeft tot resultaat gehad dat het ongeveer negen maanden gele den opgrichte jeugdkorps nu al van nieuwe instrumenten en uniformen kan worden voorzien. Het bestuur heeft al monsters voor de uniformen aangevraagd en is druk bezig het instrumentarium geheel compleet te maken. Er wordt naar gestreefd om bij de opening van de promenade in de Lange Kerkstraat op 12 september a.s. het jeugdkorps in uniform aan de bevolking te presenteren. Het volgende doel van het uni- formfondj is het aanschaffen van gala-uniformen voor het senioren- korps. De kosten hiervan schat het bestuur op minimaal achtduizend gulden. Hiervan is nog maar een klein gedeelte bijeengebracht. Het bestuur van Excelsior heeft echter goede hoop dat het geld voor deze aanschaf over ongeveer een jaar zal zijn bijeengebracht. (Van onze correspondent) SCHERPENISSE—THOLEN Aan staande vrijdag worden voor de veer tiende maal op het terrein Pluimpot in Scherpenisse de Thoolse dagen ge houden. Deze manifestatie is in de loop der jaren zowel op het eiland zelf, als daarbuiten, een begrip ge worden. Bovendien hebben de Thool se dagen ervoor gezorgd, dat de kwa liteit van het Thoolse vee duidelijk is gestegen. Vrijdag is de dag van de veekeu ringen. Tussen half negen en half één zullen 122 sifcuks rundvee, 153 schapen en ongeveer 20 koudbloedi ge paairden door een jury worden ge keurd. Vooral het rundvee zal hierbij nauwlettend worden bekeken. De in totaal 632 koeien op Tholen en Sirat- Phölipslanid nemen samen de tweede plaaits in op de Zeeuwse ranglijst met een gemiddelde van 624 vetgrammen. Het eiwitgehalte van de melk van de Thoolse koeien ligt duidelijk hoger dan dat van de Westbrabantse koeien. Onder de 122 stuks rundvee zijn ook zes stieren vertegenwoordigd met hun afstammelingen De schapen zijn verdeeld in onge veer tachtig oudere dieren en zeven tig lammeren. Bovendien is er een in zending rammen, die landelijk en pro- (Van onze correspondent) MIDDELBURG De financiële resultaten van de teelt van winter- bloemkool zijn dit jaar zeer wissel vallig geweest. Dit wordt vermeld in het adviezen- en mededelingen blad van de Zeeuwse groentetelers organisatie. Er zijn telers met goe de uitkomsten maar op meer bedrij ven is het tegen gevallen. De ontwikkeling van de kool kwam door het koude voorjaar laat op gang en in de oogstperiode werd het warm en droog waardoor de oogstperiode kort was. Over de kleur van de kool werden veel klachten gehoord. Bij de handel was er een goede belangstelling voor de Zeeuwse winterbloemkool. De verzorging en met name de sortering is volgens de Z.G.O. voor verbetering vatbaar. Het is nu de tijd om te zaaien voor de planten teelt voor het komende winter- bloemkoolseizo en. (Van onze correspondent) KAPELLE Met ingang van de ze week zullen er in Kapelle ex portveilingen voor tomaten worden gehouden. De aanvoer van dit pro dukt gaat toenemen en er is een levendige vraag voor export. Voorlo pig blijft het aantal export veilingen in Kapelle nog beperkt tot twee per week namelijk op dinsdag en vrij dag. Ze beginnen steeds om half elf. Kleuterschool Het gemeentebe stuur van Middelburg heeft op eigen verzoek per 1 juli a.s. eervol ontslag verleend aan de hoofd-kleuterleid- ster van de openbare kleuterschool De Springplank, mevrouw J. J. van der Moer-Baas. In haar plaats is benoemd me vrouw P. N. Mathijsse-van der Does uit de voormalige gemeente Oude- lande. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT - RAAMSDONK Voor degenen die zich afvragen waarom de grond van Raamsdonk in tegenstelling tot hun eigen achtertuintje zo rijk blijkt te zijn aan oude munten is het wel boeiend te weten, dat de geschie denis daar een antwoord op lijkt te geven. Wanneer uit het nader onderzoek van het Kon. Pennin genkabinet blijkt, dat alle gevon den munten uit de zestiende eeuw dateren, dan ligt het voor de hand aldus de heer J. Broeders, streek archivaris in Oosterhout, dat de belegering van Geertruidenberg van 1593 een fortuinlijke aangele genheid kan zijn geweest voor de genen die nu een vracht zand ko pen in Raamsdonk Bij die belegering namelijk kwamen de aanvallers uit het oos ten, via Waspik. Gezien de ligging van Geertruidenberg is dat bijna een natuurlijk gegeven. Het her haalde zich in de tweede wereld oorlog. Voor de inwoners van Raamsdonk leverde dat benauwen de dagen op, want ze konden maar moeilijk wegkomen. Aan de noord kant vormde de Oude Maas een waterbarrière en aan de znid- en westrand stroomde de Donge. De enige landverbinding was onbruik baar omdat uit de richting Waspik het leger oprukte. Dat leger be dreigde niet alleen de levens van de Raamsdonkers, maar ook hun bezit. In zulke gevallen ligt het voor de hand, dat geld een veilig plaatsje kreeg op een geheime plek in de grond. Overleefde de eigenaar de oorlog niet, dan ging met zijn stoffelijk overschot ook het geheim van zijn verborgen be zit het graf in. Tot het toeval ging meespelen. En dat gebeurt in onze dagen, nu steden en dorpen driftig uitbreiden, waartoe grond omge woeld wordt, die eenwen rust ge had heeft. Over de waarde van de „schat" die vorige week gevonden is in het zand, afkomstig van de bouwput van het bejaardenhuis in Raams- donksveer, is op dit moment nog niet vee] te zeggen. Dr. Van Gel der heeft als voorlopige veronder stelling gezegd, dat de gemiddelde waarde per munt rond de f 2,- zal liggen. Altijd nog genoeg om een kar zand uit te zeven. Maar de veiling van de munten zal tenslotte uitmaken wat de vondst waard is. Het aannemersbedrijf Oome uit Raamsdonk, dat aan de bouw werkt, heeft zelf nog geen enkele munt in de grond aangetroffen. Men rekent daar ook niet zo erg op, want bij het doorzoeken van de grond waar de munten in voor kwamen heeft men ook een restant van een potje gevonden, waarin ze vermoedelijk zijn geborgen ge weest. De bouwput is dan ook nog niet aan een nader onderzoek onder worpen, al zal er voorlopig natuur lijk wel met de nodige voorzichtig heid gegraven worden. De munten van de familie De Bont zijn momenteel in Den Haag, vanwaar ze na onderzoek en een grondige schoonmaakbeurt weer naar Raamsdonk terug zullen gaan. In afwachting van de vraag, wie zich definitief als eigenaar kan be schouwen. vinoiaal meedingen naar goede prij zen. Bij de paarden worden alleen koudbloedige dieren gekeurd, omdat tegelijkertijd de dag van het paard plaatsheeft. De heer Jos Brooijmains uiit Oud-Vossemeer zal wederom zijn unieke vierspan aan de jury voor leiden. In de middaguren, beginnende om half twee, zal er een défilé worden gehouden van de bekroonde dieren. Burgemeester D. Bouwense zal het défilé openen. Hieraan neemt ook het vierspan van de stal Brooij- mams deel. Vrijdagavond om half acht begint in de veilimghal Tholen een tieneraivonid met medewerking van The Pearl en de zanger D. G. Lewis. Zaterdag beginnen de manifestaties om half twee. Dan zullen een hon derdtal landelijke ruitens, verdeeld over een elftal groepen, deelnemen aan een concours hippique, dat om omstreeks twee uur zal worden on derbroken voor een optreden van de fanfare Accelerando uit Sdnt-Anna- tand. Aan het concours zal ook deel genomen wonden door de Eendinacht- ruiters. Om ongeveer kwart over drie is er een tumdemonstraitjie van alle Thoolse turnverenigingen en een uur later een stoelendans voor de pony- ruiters. Zaterdagavond, madait om half zes de auto- en brommerrally is gestart, wordt in de veilimghal Tholen een amusementsavand verzorgd door de Alpenecho's, die daarmee om half acht zullen beginnen. Later in de avond worden de prijswinnaars van de rally bekendgemaakt. Gedurende de beide Thoolse dagen zullen in de zogenaamde huishoude lijke tent middenstanders uit Tholen en West-Brabant hun gebruiksvoor werpen tentoonstellen en demonstre ren. Zevenhonderd Thoolse scholie ren hebben gevolg gegeven aan de oproep om in de vorm van een werk stuk uit te beelden, wat de Thoolse ■dagen hen zeggen. Deze stukken worden beide dagen tentoongesteld. De uitslag ervan zal zaterdagmiddag worden bekendgemaakt. De leden van het dagelijks bestuur, bestaande uit de heren M. Kosten, A. Munter en C. Burgers, hopen dat in ieder geval zo'n drieduizend toe schouwers naar de evenementen zul len komen kijken. (Van onze correspondent) KAPELLE Met ingang van woensdag 24 juni geldt op de Ne derlandse fruitveilingen een mini mumprijsregeling voor de klejnfruit- produkten bessen en frambozén. De ze is vastgesteld door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Beneden 50 cent per kg zullen in het komende seizoen geen rode be ssen op de veilingen verkocht mo gen worden en de ophoudprijs van zwarte bessen is gesteld op 90 cent per kg, terwijl voor frambozen een ophoudprijs geldt van 75 cent per kfT. Wanner deze prijzen niet gemaakt kunnen worden neemt het Centraal Bureau van de Veilingen het pro dukt uit de markt en laat het ver werken. De teler krijgt dan voor de kwaliteiten I en II een vergoeding die gelijk is aan de ophoudprijs. Voor afwijkende rode en zwarte be ssen wordt bij doordraai geen ver goeding betaald, terwijl de vergoed- prijs voor afwijkende frambozen bij doordraai 20 cent per kg bedraagt. De telers zijn dit seizoen geen heffing verschuldigd over zwarte bessen en frambozen. Van de aange voerde rode bessen zal een heffing worden ingehouden van 3 cent per kg die indien mogelijk na afloop van het seizoen zal worden terugbe taald. Dit is afhankelijk van de omvang van de doordraai en de opbrengst van het verwerkte door gedraaide produkt. KAPELLE, 24 juni Kruisbessen I 3542. Aardbeien voor industrie zonder dop Regina I en II 148, Sen- gana I en II 160, Red Gauntlet I en II 143, diverse rassen 143. Aardbeien voor consumptie p. doos Red Gaunt let I 42—59, II 22—49, Vola I 49—61, II 31—47, Gorella I 44—50, II 37—49, Sengana I 46, II 38, Regina I 43—47, II 18, Elista I 46, II 31. Aardbeien per kg met dop I 133—154, II 96— 138. Rode bessen per doos I 77102, II 5782. Rode bessen per kg I 255. Frambozen per doos I 147198, n 115174. Kersen per kg Early Rivers I 230, II 95. Aardappelen, oud 20, nieuw I 7481, drielingen 61—67, kriel 4453. Aappelen: Golden Deli cious H 80 4043, 75 44, 70 3042 65 32, 60 25—26, lid 23, ,IH grof 18, fijn 18. Groenten: bloemkool 16—90, bos uien 3341, kassnijbonen I 176200, II 90121, kaspr.bonen 160279, tuinbonen 39.

de Stem | 1970 | | pagina 7