„TECHNISCH KADER IS ZEER SLECHT" Willem II/Gazelle vertrok berini Vlijmscherp ook de prijs BELG EIST EEN Devrindt wil bij PSY geen full-prof zijn ïim Ryun: come-back in 1971 Jan Mulder bevoordeeld SPITS ERYARING Basketball bond is niet professioneel Interlands Veteranen van STEEN grepen eerste plaats Spelregelkennis- finale junioren Gelijk spel van zaterdagelftal VAN GAZELLE 125 r Gemeente Utrecht benoemt commissaris voor voetbalclub Tegen Rusland Daminterland op 7 borden Franse damesploeg voor interland tegen Nederland HET HUIS VAN ST. ELOY Bekoorlijke sieraden met paarlen blijven de eeuwen door hun charme behouden J. vart der Lot Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam (Van ome sportredactie) LOMMEL Het wereldkampioenschap voetbal in het bloedhete Mexico eindigde in een nachtmerrie voor de Belgische spitsspeler Jo han Devrindt. Van al zijn prachtige voornemens was niets terecht gekomen en de technisch onderlegde Anderlecht-crack verzoende zich er al min of meer mee, weer een seizoen in Brussel te moeten spelen bü de club waar hij al vijf jaar met tegenzin voetbalde. „Ik zat na die wedstrijden in Mexico helemaal in de put. Ik had daar gedacht mijn slag te slaan, maar dat mislukte. Wat nu? Weggaan bij Anderlecht leek me een onmogelijke zaak. Ik had het bestuur al zo vaak om toestemming daarvoor gevraagd, maar de club zei dan steeds me nog niet kwijt te willen". Op het moment dat het Belgische elftal in Brussel het vliegtuig uit Mexico City verliet, begon voor de 2§-jarige Devrindt de hemel op te klaren. vrindt. Hij zegt: „De Belgische clubs vielen echter onmiddellijk af. An derlecht wilde me onder geen voor waarde aan Standaard Luik of Lierse SK afstaan. Zoals ik al stelde, komt dat door het tekort aan spitsspelers in België. De club die me daarom zou kopen, zou me onmiddellijk in de aanval opstellen. Dan was ik waarschijnlijk gevaarlijk voor An derlecht geworden". PSV en Feijenoord hieven dus over. Daarvan kreeg PSV uiteinde lijk de voorkeur. Niet alleen omdat Devrindt officieel niet op de hoogte was van de Rotterdamse belangstel ling, maar ook omdat andere voor delen aan een verblijf in Eindhoven waren verbonden. „Ik ben oorspron kelijk afkomstig uit Lommei. Dat is een stadje, nog geen 25 km van Eindhoven. Daar wil ik nu weer gaan wonen". Opzien tegen een debuut in de eredivisie doet die zelfbewuste De vrindt niet. „Ik denk, dat ik in Nederland beter zal gaan spelen dan in België. Het soort voetbal ligt me, dacht ik beter. Het is directer en intelligenter. Ik vergelijk het zelf ongeveer een beetje met voetballen in het Belgisch elftal. Daarin heb ik nu 17 keer meegedaan en ik heb het gevoel dat ik in die wedstrijden steeds boven mijn clubvorm uitge groeid ben. Dat komt waarschijnlijk omdat ik dan steeds met betere spelers samenspeelde". De Belgische aanwinst van PSV Johan Devrindt, rechts op de voorgrond, hier in duel met Miel Pijs. PSV-secretaris Ben van Gelder vertelde hem daar dat de Eindho- vense vereniging belangstelling voor hem had. Of hij eventueel iets voor een transfer voelde? „Je mag het gerust weten, ik sprong zowat een gat in de lucht van plezier. Einde lijk mag ik weg bij Anderlecht. Eindelijk zou ik weer met plezier gaan voetballen. En dan nog bij PSV, eigenlijk de club waar ik al tijd graag wilde spelen". Het enige wat Devrindt, wanneer een transfer rond zou komen, eiste van PSV, was een goede betrekking. Een erg gemakkelijk op te lossen verlangen voor het Philips-concern. „Bij Anderlecht was ik full-prof. Dat. heeft me nooit gezind. Nu kan alk aan mijn toekomst wenken en ga ik bovendien nog meer verdienen". De transactie van PSV is voor de enthousiaste Johan Devrindt een ware uitkomst. Hij waant zich mo menteel dan ook in de wolken, door het onverwachte geluk-dat hem zo maar te beurt is gevallen. Devrindt weer: „De moeilijkheden met An derlecht zijn al jaren oud. Ik wilde al lang graag in de spits van de aanval voetballen. Net als in het Belgisch elftal, waar ik in de regel I mijn beste wedstrijden speelde. Maar Anderlecht hield dit tegen. Men zag meer in me op het midden- I veld, zei de trainer altijd. Maar het I was de ware reden niet. Dat voelde a ik gewoon. In werkelijkheid wilde 3 Anderlecht Jan Mulder niet voor I zijn hoofd stoten. Die is daar meer I d'an wie ook bevoordeeld. Hij hoeft I maar een kik te geven en het wordt onmiddellijk voor hem gedaan". PSV heeft Devrindt niet de garan tie kunnen geven dat hij zuiver als voorhoedespeler opgesteld zal wor den. Maar het is wel zeer waar schijnlijk. Nico Mares, de Eindho- vense spitsspeler tot nu toe, wil namelijk weer naar het zuiden (MVV) en hoopt binnenkort zijn spullen voor het vertrek uit Eindho ven bijeen te scharrelen. Dat zal nu na de aankoop van Devrindt wel gaan gebeuren. „Bovendien is er nog een reden waardoor ik waarschijnlijk in de spits van de aanval bij PSV zal spelen", vervolgt de Belg. „Neder land stikt, in tegenstelling tot bij voorbeeld België, van de halfspelers. PSV ook. Echte spitsen mist men hier echter". Behalve PSV had, zo bleek later, ook Feijenoord, Lierse SK en Stan daard Luik veel interesse in De- De nieuwe aanwinst voor PSV is geen onervaren voetballer. Hij speelt ongeveer al 7 jaar bij Ander lecht in het eerste elftal. In die periode heeft hij zich doen kennen als een veelzijdige knaap. Behalve in de voorhoede en middenlinie heeft Devrindt ook in de achterhoe de gestaan. Zelfs heeft de Belg twee competitiewedstrijden bij Ander lecht beëindigd alsdoelverdedi- ger. Maar die laatste oplossing was steeds een zuivere noodmaatregel. Tenslotte zegt Devrindt nog dit over het zojuist beëindigde wereld- toernooi in Mexico. „België had mijns inziens veel verder kunnen komen als de organisatie van het nationale elftal maar beter was ge weest. De drie weken voor het be gin van het toernooi in Mexico heb ben we alsmaar gevoetbald en ge voetbald. Nooit was er enige afwis seling. Op het laatst gingen ons die wedstrijden volledig de keel uithan gen". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Egon Steuer wist waaraan hij begon, toen hij een drietal jaren geleden bij de Neder landse Basketballbond de (full-ti me) functie van bondscoach aan vaardde. Steuer wist, toen hij de stap van Tsjecho-Slowakije naar Nederland waagde „dat het in Hol land nog allemaal erg amateuristisch was". Maar pas toen hij zich had geïnstalleerd in het kamertje in Amsterdam, waarin hij gehuisvest werd („waarin ik als ik er een had, mijn zoon niet zou willen laten stu deren"), ontdekte Steuer hoe ama teuristisch. Toen bemerkte hij, met de kritische blik van de Oosteurope aan die gewend is aan een „profes sionele aanpak" van elke sport, dat „het technisch kader zeer slecht was", dat „je niet kon doen wat je wenste omdat ook de technische lei ding minimaal was". „En dat maak te het werk zo moeilijk. Maar ik wist wat ik kreeg toen ik kwam en daarom was het niet eens zo'n grote verrassing voor me dat het zo abso luut amateuristisch was". Met die wetenschap kan Egon Steuer omzien zonder wrok, nu zijn contract met de Basketballbond niet meer ver lengd wordt. Zonder wrok, maar wel met bedenkingen. Per 30 juni is Egon Steuer basket- ballcoach af. In zijn flatje in Am sterdam-Oost, een huisvesting waar voor hij later zelf heeft gezorgd, zegt Steuer: „De primaire reden was dat de Tsjechische bond heeft ge zegd: Steuer moet terugkomen. In Tsjecho-Slowakije is namelijk de bepaling dat een coach niet langer dan drie jaar in het buitenland trai ning mag geven. Dat zou misschien nog wel te regelen zijn geweest, maar de secundaire reden was, dat ik eisen had gesteld en die kunnen en zullen voor de bond wél te zwaar 55' zijn geweest. Mijn grootste zorg was de technische kant, daarin had je helemaal geen medewerking. De bond had ook geen technische com missie en dat was het grootste na deel dat ik in mijn werk hier heb ondervonden. Met mijn eisen op technisch gebied moest ik naar de bond. Die eisen moesten beoordeeld worden door functionarissen, die er niet veel van af wisten. Natuurlijk, ik had ook financiële eisen, maar wat de financiën betreft, zat het wel goed. Het ging voornamelijk om de technische kant. Er was ook geen planning bij de bond. Er werd niet regelmatig gewerkt. Soms hadden we een tijd niet getraind en dan werd er na drie maanden gezegd: Hop, ga maar weer trainen, maar een opbouwperiode voor de jeugd en een opbouwperiode voor het heren team die toch twee, drie jaar moet beslaan, was er niet". „Er werden ook geen interlands gepland. Vier, Vijf weken misschien, van tevoren hoorde je, wanneer er een interland gespeeld moest wor den. En de bond heeft bijna nooit zelf het initiatief tot een interland genomen. Altijd moesten uit het buitenland de uitnodigingen komen. De laatste twee maanden hebben we PARIJS (ANP) De Ameri kaanse atleet Jim Ryun, wereldre cordhouder op de 1500 meter en de mijl, wil volgend jaar januari, na een afwezigheid van een jaar, zijn comeback op de sintelbanen maken. Ryun vertelde dat hij reeds weer twee maanden in training was en dat hij hoopte in januari 1971 terug te keren zowel in indoor- als out- doorwedstrijden. Ryun, die zijn we reldrecords op de 1500 meter (3.33.1) en de mijl (3.51.1) in een race vestigde in 1967, zei, dat hij besloten had een comeback te ma ken, omdat hij niet onder de indruk was van de prestaties van de tegen woordige atleten. „Ik kan niet zeg gen dat ik zeker ben weer tot een van de besten te gaan behoren, maar ik geloof wel dat ik het kan en ik zal er in ieder geval mijn uiterste best voor doen". Ryun voegde er nog aan toe dat het zijn grootste wens was Kipchoge Keino (Kenia) en de Westduitser Bodo Tummler te ontmoeten op de Olympische Spelen van Munchen in 1972. Ryun zal 23 start, n in i^ntiari opnieuw Gistermorgen om half tien vertrok vanaf café-restau rant De Congo te Breda de Tour de France-nloeir Willem U-Gazelle. Hier neemt Rini Wagtmans afscheid van zijn vrouw en kinderen France-ploeg niet meer gespeeld. Sinds februari begin maart, na de twee interlands tegen Frankrijk, bestaat het team eigenlijk niet meer. In die zin dat de spelers daarna niet meer bij el kaar zijn geweest. Als je dan in een bepaalde trainingsperiode een be paald niveau in het team had be reikt en er volgde een lange periode dat de spelers niet bij elkaar kwa men, ging dat niveau natuurlijk weer verloren". „Ik heb tientallen voorstellen ge daan om interlands te spelen, min stens de helft werd niet aangeno men. Om welke reden dan ook, het ging bijna nooit door. En het is toch zo, dat elk land dat wat wil berei ken, moet bouwen op het nationale team. Dat is ook de beste propagan da. Alle goede Europese landen teams spelen minstens dertig wed. strijden per jaar. Wij speelden er maar vier of vijf (uitgezonderd de Europese kampioenschappen). Dat is toch zeer amateuristisch. Ze hebben wel geprobeerd dat te verbeteren, maar het gaat ontzettend langzaam. De bond bestaat misschien nog 150 jaar maar als je een contract hebt van anderhalf jaar, dan gaat het langzaam. Dat is zonde, wamt het Nederlandse team kan een van de beste basketballteams van Europa worden. Maar ze weten in Neder land zelf niet hoe goed ze basketball spelen. Als je nou wint van Bulga rije, Hongarije en Tsjecho-Slowakij- e, dan weet je toch dat het kan. Dat zijn resultaten die tientallen landen nooit hebben bereikt. Dan is het zonde als het zo gaat, als er dan niet voldoende belangstelling blijkt te zijn om het basketball op internati onaal niveau te brengen. Dat is ook zonde van het geld. En als ze dat wel willen, zullen ze het anders moeten opbouwen. Dan kun je niet zonder systematiek, zonder planning en zonder medische begeleiding werken. Want ook medische begelei ding kent die baisketbailsport in Ne derland nog niet. En het is ontzet tend nodig dat de spelers gecontro leerd worden op conditie en op ge zondheid. Dan weet je wat je van die spelers kunt eisen en dat kun je alleen van een arts horen. „Ik ben hier gekomen om met een team te werken, om een team op te bouwen. Dat is niet gelukt omdat ik op technisch gebied zo weinig mede werking kreeg. Er is wel wat verbe terd maar met goede medewerking zou er tweemaal zoveel zijn verbe terd. Voor mezelf was het ook een te korte tijd om dat waar te maken en er waren conflicten; dat ik zei, dat en dat wil ik en dat het niet kon. Dat geeft spanningen. Als het verkeerd ging, heb ik vaak gedacht: barst maar met jullie baskeball, maar als ik dan had nagedacht, ging ik toch weer door. Want basketball is mijn leven, mijn alles en mis schien ook wel mijn ziekte. Per 30 juni is Egon Steuer basket- ballcoach af. De 34-jarige Tsjech vat het laconiek op: „De een gaat en de ander komt. Voor mezelf vind ik het toch wel jammer, want als je iets met plezier doet is het altijd jam mer als je ermee op moet houden. Maar voor de bond zal het niet zo erg zijn. De volgende kan even goed zijn en misschien, als hij slim is, nog wel beter. Maar als de bond hetzelfde blijft doen, dan gaat het slecht. Wil het goed gaan, dan moe ten ze volgens mij de hele techni sche leiding herzien, dan moeten ze meer technische mensen aantrekken, zoals trainers van verenigingen en dat doen ze nu nog niet. En dan moet de bond duidelijk stellen wat ze wil: topsport bedrijven en op internationaal niveau spelen of sport bedrijven op het niveau van trim men. Dat verschil was in mijn peri ode niet duidelijk". Wat Steuer na 30 juni gaat doen en of hij in Nederland zal blijven werken (hij is bouwkundig inge nieur) kan hij nog niet zeggen. „Het enige wat ik zeker weet, is dat ik eerst een heel lange vakantie ga nemen". Onvo Foto N.V. - Postb.us 127 - Hilversum BROMMEN OP ZW BEST! \rjj Mensen van nu op brommers van nu! De Berini van Gazelle is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 kleuren lever baar groen, blauw, fris rood en hipgeel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. Dat is juist het plezierige van de MEYER groothoek- en telelenzen. Professionele kwaliteit gaat samen met het budget van de amateur. MEYER objektieven passen op de meeste systeemkamera's, zoals Praktica, Pentacon, Asahi Pentax, Miranda etc. MEYER Lydith 3,5/30 mm groothoeklens ƒ103 MEYER Orestor 2,8/135. mm telelens vraag uw fotohandelaar naar de iele!groothoek wcdstrva "Meyer strooit met meiers". (ADVERTENTIE) (Van een onzer voetbalmedewer- AXEL De scheidsrechtersvere- niging Zeeuwsch-Vlaanderen hield te Axel zijn jaarlijkse toernooi voor veteranen. Het was voor de achtste keer dat dit toernooi plaatsvond. Voor de eerste keer was een wissel beker beschikbaar gesteld. En die verhuisde voor een jaar naar de prijzenkast van de STEEN-vetera- nen. Er werd door acht ploegen, onder verdeeld in twee poules, deelgeno men. Winnaar in poule I werd STEEN, dat gelijk eindigde met de scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen, doch door het beter schieten van strafschoppen poule- winnaar werd. AZVV werd derde, en Terneuzen vierde. In de andere poule, waarin Axel, Hontenisse, Hoek en scheidrechters van Noord en Zuid-Beveland waren ingedeeld, werd Axel poulewinnaar. In de finale tussen STEEN en Axel bleken de grensbewoners uit St.-Jansteen iets beter op schot, het geen tot uitdrukking kwam in de 10 overwinning. Hontenisse ver sloeg in de wedstrijd om de derde plaats de scheidsrechters uit Zeeuwsch-Vlaanderen met 20. De vijfde plaats ging naar AZW uit Axel, dat Hoek met 21 klapte. Om de zevende plaats werd tenslotte door Terneuzen en de scheidsrech ters van Noord- en Zuid-Beveland gestreden. Terneuzen won deze wedstrijd met 30. (Van onze medewerker) STOPPELDIJK Vrijdagavond om half acht wordt in de kantine van het gemeentelijk sportpark te Vogelwaarde de finale spelregelken nis voor junioren in Zeeland gehou den. Hiervoor hebben zich geplaatst de teams van Schoondijke, (kampi oen van Zeeuwsch-Vlaanderen) en Krabbendijke (kampioen van Noord en Zuid-Beveland). Het geheel staat onder leiding van de centrale oplei ding voor scheidsrechters. De prij zen zullen na afloop door de voorzit ter van de afdeling Zeeland, de heer Bakker, worden uitgereikt. 's-GRAVENZANDE (ANP) Het Nederlands zaterdagamateurelf- tal heeft in 's-Gravenzande met 1-1 gelijk gespeeld tegen Saarland. De doelpunten werden gemaakt door Francke (Nederland) in de 41e mi nuut en door Bettscheiber in de 87e minuut. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De heer L. van de Meijden, loco-secretaris van Utrecht, zal op de eerstvolgende raadsvergadering worden voorgedra gen als gemeente commissaris van de nieuw te vormen voetbalcombi natie in Utrecht. De benoeming van de heer Van de Meijden geldt voor vier jaar. De nieuwe club in Utrecht zal dezer dagen aan twintig spelers een contract aanbieden. Van de in totaal bijna zestig contractspelers van DOS, Elinkwijk en Velox zullen er tien niet meer in aanmerking komen voor een nieuwe verbintenis. Zij kunnen terugkeren naar het ama teurvoetbal of overgaan naar een andere betaalde club. In het laatste geval zal geen hogere transfersom dan drieduizend gulden worden ge vraagd. De overige spelers krijgen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd nog een contract aangeboden. ROTTERDAM (ANP) De in Rotterdam te houden daminterland tussen Nederland en Rusland wordt (in tegenstelling tot eerdere berich ten) gespeeld aan zeven borden. De bordenverdeling is als volgt: bord 1: Andreiko (Rus) - Wiersma; 2 Koeperman (Rus) - Van Dijk; 3 Gantwarg (Rus) - Roozenburg (Van der Sluis); 4 Tsjegolef (Rus) - Sij- brands. Aan de laatste drie borden spelen de Russen Davidof, Sjitkin en Sretenski. Nederland zal aan de ze borden wisselspelers mogen in zetten: Drost, Pippel, De Ruiter, Schotanus en Palmer. PARIJS (ANP) De Franse da- mes-atletiekploeg, die zondag 28 ju ni in het Stade de Colombes in Parijs tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld (tussen haak jes de beste seizoenprestaties): 100 meter: Telliez (11.5) en Grandrieux (11.9); 200 meter: Meyer (24.2 en Telliez (23.9) of Grandrieux (24.3); 400 meter: Besson (53.4) en Jacq (54.9); 800 meter: Mombet (2.14.9) en Verriest (2.09.7); 1500 meter: Michaux (4.43.6) en Chassagneux (4.33.8); 100 meter horden: Schoebel (14.1) en André (14.2); kogelstoten: Cuvelier (13.98) en Parguel (13.90); discuswerpen: Cuvelier (47.74) en Chandez (44.98); speerwerpen: Bor- det (45.08) en Petrognani (43.16); hoogspringen: Barnay (1.78) en Du- bucquoi (1.75); verspringen: Ducas (6.39) en Grosse (6.06); 4 x 100 meter estafette: Meyer, Telliez, Mei- re ene Grandrieux. Reserve: Ducas. 4 x 400 meter estafette: keuze uit Leclerc, Martin, Noirot, Druel, Be sson en Jacq.

de Stem | 1970 | | pagina 19