STIKSTOFBELASTING NEEMT AF Belangstel ling hulp aan derde landen klein F WD kiest voor confessionele partijen én D'66 Ratna Sara Dewi wil in Indonesië blijven DA JAN Soft-drugs verkopen in speciale winkels Ondanks stijgende energievermogens Eerste bezoekers pop-festival Vragen in Italiaanse parlement over Rivera Rard. Marty verkoopt antieke meubelen lijke bediende Commentaar ;nnis. zekerheid. van 14 t/m 17 jaar tot Terug ustrie Piloten licht gewond Straaljager mijdt huizenzee noodlanding nabij viswatertje ff ice-voorzit ter P-fractie legt functie neer INFLATIE JONGEREN ONTWERP VERKIEZINGSPROGRAMMA Kinderbijslag Mij Lai Drie aanklachten ingetrokken Advies aan Klompé I )e^eDJd c; u \£>or de kinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak. WOENSDAG 24 JUNI 1970 (Van onze redactie binnenland) ARNHEM In 1980 zullen kolen als energiebron zijn verdwenen. Voor de energiebehoefte zal dan olie voor 10 procent, kernenergie voor 20 pro nt en aardgas voor 70 procent zor- De zwaveldioxide (stikstofbe- iting) zal dus ondanks de stijgende lergievermogens afnemen. Staats- retaris dr. Kruisinga, zei dit na bezoek in Arnhem aan de Kema, ét rijksinstituut voor natuurbeheer (Rivon) en het instituut voor ecolo- ■h onderzoek. De geschetste ontwikkeling noemde hij zeer verheugend, er echter aan voegend, dat men zich voor de komst niettemin toch wel zorgen maakt over de toename in ons milieu van S02, dat dan ook in het onder zoek van het rijksinstituut voor volksgezondheid en de Kema een be langrijke plaats zal krijgen. Het RIV onderzoekt momenteel ook in hoeveel tijd een rapport opstellen over de si- fen zijn afgebroken. De vraag hoever er in Nederland met het oog op de milieuverontreini ging kan worden doorgegaan met de verhoging van de energieprouktie, besprak de staatssecretaris ook met de staf van de Kema. „Over 30, 40 jaar, zullen we vanuit het oogpunt van een goed milieubeheer in ons land moei lijkheden krijgen met de energieop wekking. „Duitsland zal", aldus dr. Kruisinga, „met die factoren van mi lieubeheer al over 15 jaar te maken krijgen". Naar aanleiding van de samenwer king tussen het RIV en de Kema bij een onderzoek naar de verplaatsing van milieuverontreiniging. Er zal ook worden nagegaan welke activiteiten er zullen kunnen worden ontplooid ten aanzien van de biologische conse quenties van de waterverontreini ging. Met name welke invloed ener gie-opwekkende centrales hebben op de temperatuur van het koelwater. De Kema is ook begonnen met een onderzoek naar de vraag op welke wijze en in welke windrichtingen de zwavelzuurstofverbinding S02 in ons milieu voorkomt. De aanvoer bij oostenwind is van uit Duitsland, waarmee Nederland bilateraal samenwerkt op het gebied van de milieuverontreiniging, van ,-neer oetekenis dan vroege werd veronderstel. De stijgende behoefte aan energievoorziening schept overi gens, naar hij zei, grote consequenties voor de lucht- en waterverontreini ging- De maximale energievoorziening (doorgaans in december) bedraagt thans 8000 megawatt, over 3 decennia zal deze behoefte echter zijn gestegen tot 80.000 megawatt, of zelfs 100.000 megawatt. Gelukkig echter gaan de centrales van kolen en olie steeds meer over op aardgas en kernenergie en daarvan is de milieuverontreini ging minder groot. karta gekomen om haar man te nemen. afscheid van (Van onze redactie buitenland) BLITAR De derde officiële echtgenote van de zondag overleden oud-president Soekarno, de Japanse mevrouw Ratna Sara Dewi, heeft gezegd dat zij na de dood van haar wen een einde te zijn gekomen. Aan man nooit zal hertrouwen. Zij is zijn graf hielden mevrouw Dewi en van plan voor de rest van haar le- mevrouw Hartini, zijn tweede offi- Dinsdag zei ze in Blitar huilend, dat zij er nooit in is geslaagd als de derde officiële vrouw van de voor malige president de sympathie van de Indonesische bevolking te win nen. In Indonesië wordt de eerste wettige vrouw van Soekarno, me vrouw Fatmawati, als de „first la dy" beschouwd. Zij heeft haar man bijgestaan in diens strijd om de onafhankelijkheid. Met de dood van Soekarno schijnt aan het gekibbel tussen zijn vrou- ven in Indonesië te blijven en zich aan sociaal werk te gaan wijden. Na de afzetting van haar echtge noot heeft zij in ballingschap in Parijs gewoond. Zaterdag is zij met haar driejarig dochtertje naar Dja- ciële vrouw en vertrouwelinge, elk aar bij de hand en stonden vriende lijk met elkaar te praten. Mevrouw Dewi logeert thans bij de dochter van mevrouw Fatmawati in Dja karta. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Slechts ongeveer een kwart van de bevol king in de geïndustrialiseerde rijke landen intresseert zich voor de problemen van de ontwikkelingslanden. De rest laat zich daar niet over uit of is zelfs tégen ontwikke lingshulp. Deze weinig bemoedigende gegevens bracht gisteren op het wereld- voedselcongres een Zwitserse uitgever naar voren. Het zijn de resul taten van een nog niet afgesloten onderzoek naar de belangstelling voor ontwikkelingsproblemen onder de mensen in de rijke landen. kman jlleegedeeld is dat weer 800 Ame- J-'J- rikanen uit Cambodja zijn te ruggetrokken. Dat moet natuurlijk bewijzen dat Hef Amerika ernst is omzijn troepen vóór 30 juni in Zuid- V/efnam terug te hebben. Nixon heeft nog precies zes dagen om zijn pertinente verklaringen over de terugtocht waar te maken. Er zitten nog ongeveer 10.000 Ame rikanen in Cambodja, dat steeds sterker in de greep van de Vietna mese en Cambodjaanse guerrilla's komt. Waarschijnlijk zal er op het laat ste moment wel iets tussen komen. Nixon zal dat uitstel best subtiel we ten te argumenteren. de betaalde opleiding bij Hero tot ét op prijs gesteld. >r te Essen (België) vraagt voor isttreding nr. 17584 van dit blad. afwisselende baan MAVO (HBS of MULO) !1 jaar verlegd kan worden over afdelingen: PING 'IE (Van onze correspondent) GRONINGEN Gistermiddag heeft een Belgische straaljager van het type Lockheed een noodlanding moeten maken nabij een viswatertje in de omgeving van de Oostgroning- se gemeente Veendam. De twee in zittenden, een piloot en een leerling- vlieger. wisten het toestel buiten de bebouwde kom aan de grond te zet ten. Daardoor wist men te voorko men dat het toestel neerstortte in de huizenzee van de gemeente Veen- dam. ■Direct nia de landing vloog het toestel in brand. De inzittenden wis ten uit het toestel te klimmen. Het vliegtuig brandde geheel uit. Piloot A Helderweirt (42) en leerling-vlie ger J. C. J. Boulard (24), werden «fearop naar een ziekenhuis in Stads kanaal vervoerd. De heer Boulard kon het ziekenhuis in de loop van de dag verlaten. Piloot Helderweirt is ter observatie opgenomen, maar zijn brandwonden zijn niet van ern stige aard. De vliegers waren opge stegen van het vliegveld Twente. Een technische storing zou de oor zijn geweest voor de moodlan- Een commissie van het congres be raadde zich gisteren over een manier waarop de publieke opinie gemobili seerd kan worden. Langs deze weg hoopt de F.A.O. de regering „om" te krijgen, zodat ze meer doen aan op lossing van het ontwikkelingsvraag stuk. Volgens de directeur-generaal van de F.A.O., dr. Boerma, zonder enige twijfel het belangrijkste politieke probleem van de wereld van van daag. Boerma zei dat de bedoeling van het congres vooral is massaal de pu blieke opinie te mobiliseren ten gun ste van de ontwikkelingslanden. Men moet gaan begrijpen dat honger en ondervoeding niet alleen technische problemen zijn in de zin van hoe de produktie van voedsel kan worden opgevoerd. Het zijn ook sociale, eco nomische en politieke problemen die de ontwikkeling in de weg staan, al dus Boerma. Daarmee toonde hij aan dat het niet de jongeren in het con gres zijn die deze stelling hebben uit gevonden. Overigens was Boerma on verbloemd van mening dat de jonge ren veel constructiefs hebben bijeen- gedragen in de loop van het congres. Het is de eerste keer in de geschie denis van de Verenigde Naties dat aan een congres van een V.N.-orga- nisatie jongeren als volwaardige par ticipanten deelnemen. en. Uw reiskosten worden na- (Van onze parlementaire redactie) l DEN HAAG De heer C. J. van der Ploeg heeft besloten de functie van eerste vice-voorzitter van de KVP-Tweede-Kamerfractie met in gang van 1 juli neer te leggen. De heer Van der Ploeg, die reeds ids 1958 lid van het Europees par ient is, vindt de combinatie van twee functies te zwaar. iMede met het oog op het feit dat poral in de komende tijd zeer veel ferk op het Europese vlak moet lorden verricht, naast zijn taak in de Nederlandse volksvertegenwoor- ing, heeft de heer Van der Ploeg sloten zijn werkzaamheden als K-voorzitter van het fractiebe- lur te beëindigen. In de inflatie, die op het ogenblik de wereldeconomie in een instabiele situatie heeft gebracht, ziet dr. Boer ma een bedreiging voor de ontwikke lingslanden. Het zjjn bij inflatie altijd de prijzen van de grondstoffen die het eerste omlaaggaan, en ontwikke lingslanden zijn grondstoffenleveran- ciers bij uitstek. De ontwikkelings landen kunnen door inflatie nu al minder zelf het geld voor hun ont wikkeling verdienen. Ook in de produktie en ontwikke ling van synthetische produkten ziet Boerma een bedreiging voor de po sitie van de leveranciers van natuur lijke grondstoffen, vooral de arme landen. Maar het zou onrealistisch zijn, aldus Boerma, om de moderne technologie tegen te gaan en de syn thetische produkten te gaan bevech ten of verbieden. De oplossing is dat de producenten ivan natuurlijke grondstoffen die worden verdrongen door synthetische stoffen, omschake len op andere produkten ofwel de produktie van de natuurlijke stoffen goedkoper proberen te houden dan die van synthetische, aldus Boerma. In de morgenzitting van het con gres hadden jongeren opnieuw ern stige bezwaren gemakt tegen de rap porten van de commissies. Ze zouden een onvolledige weergave van de dis cussies zijn. De F.A.O. werd mani pulatie verweten. De jongeren vroe gen om discussie. De vergaderingen waren volgens hen een aaneenrijging van monotone verklaringen, zonder dat de een op een verklaring van de ander ingaat. Dr. Boerma onderkende dit pro bleem en zei dat de congresleiding voortaan strenger gaat optreden te gen het voorlezen van tevoren thuis gemaakte verklaringen. Een jonge Afrikaanse maakte zich tijdens een debat boos op de congres stukken, opgesteld door de F.A.O. Daar stond volgens haar veel te wei nig over onderwijs in, en in de on- derwijspassage waren zegge en schrij ve vijf regels gewijd aan de onder- wijssituatie in de ontwikkelingslan den. Als verontschuldiging stond er bij dat het door gebrek aan gegevens onmogelijk is een goed beeld van het onderwijs in deze landen te krijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD hoopt in 1971 een stembusakkoord te kunnen sluiten met „een of meer der navolgende partijen" (alfabetische volgorde): ARP, CHU, D '66 en KVP. Zo staat het in het gisteren verschenen eerste ontwerp van het VVD- verkiezingsprogramma voor 1971. De VVD zal niet meedoen aan de vorming van een kabinet met leden van de P.v.d.A., PSP, PPR, CPN of Boerenpartij. Geen coalitie mag worden aangegaan met partijen waarvan de programma's sterk afwijken van het VVD-programma, dan wel met partijen die „geen democratisch karakter hebben", aldus het ontwerp. HET NEDERLANDSE volk heeft al meer dan één miljoen gulden ge schonken ten behoeve van de hulp verlening na de aardbevingsramp, diie Peru heeft getroffen. Het onitwerp stelt dart een funda mentele hergroepering in de Neder landse politiek met een duidelijker keuzemogelijkheid niet binnen af zienbare tijd tot stand zal komen, -daarom is voorlopig het sluiten van stembusakkoorden de beste bijdrage tot duidelijkheid. Op grond van door AR, CHU en KVP gepubliceerde voorlopige programma's hoopt de VVD met deze partijen voor de ver kiezingen programmatisch en anders zins tot overeenstemming te komen over een globaal regeringsprogram ma, dait bij behalen van een meerder heid uitgevoerd zal worden. Over D '66 zegt het ontwerp-pro gramma: „Ondanks de voorshands weinig hoop gevende reacties van D '66, handhaaft de WD dat ook voor deze partij geldt dat een aantal pun ten van praktisch beleid niet de staatsrechtelijke voldoende aan knopingspunten biedit om D '66 in het overleg over een stembusabkoord te betrekken. Het ointwerp-program spreekt zich voorts uit voor o.a.: Afwijzing van rechtstreekse ver kiezing van de minister-president. De kabinetsformateur, tevens kan didaat minister-president, behoort kandidaat te worden gesteld door de Tweede Kamer. Een geleidelijke beperking van de kinderbijslag. Handhaving van het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoor diging. Verlening van actief kiesrecht vanaf 18 jaar (nu 21 jaar). De VVD wil voorts een herverka veling van de departementen inhou dende: instelling van een departe ment van ruimtelijke ordening en milieu-hygiëne, instelling van een departement van techniek en weten schap, overheveling van maatschap pelijk werk naar sociale zaken, instel ling van een afzonderlijk staatssecre tariaat voor d-e zelfstandigen en het midden- en kleinbedrijf, instelling van een staatssecretariaat voor de po litie, onderzoek naar de mogelijkheid tot vorming van een kernkabinet en uitbreiding van het aantal vaste col leges uit de ministerraad. Op het terrein van justitie wil de V.V.D. vrije verkoop van pornogra fie aan 18-jarigen en ouder, afschaf fing van de strafbaarstelling van abortus en intrekking van de be voegdheid van gemeentebesturen om de verkoop van voorbehoedmiddelen door middel van automaten te beper ken. Het ontwerp bepleit oook een her zi-ening van de omroepwet in de richting van een B.B.C.-struetuur. In het echtscheidingsrecht zou duurzame ontwrichting van het hu welijk als enige grond voor echt scheiding op eenzijdig verzoek moe ten worden ingevoerd. Voorts moet echtscheiding mogelijk zijn bij on derling goedvinden zonder aanvoe ring van gronden en zonder verzoe ningsprocedure, mits de alimentatie en de voogdij over kinderen gere geld is. Ter zake de wnoingbouw wil men een geleidelijke opvoering in de eerstkomende jaren. Terwijl de laatste voorberei dingen nog getroffen worden voor het Holland Pop Festival dat dit weekeinde ïn de Kraling- se bossen bij Rotterdam wordt gehouden, druppelden de eerste bezoekers al binnen. Twee Franse pop-liefhebbers zitten nu nog rustig op de plaats waar drie dagen lang tienduizenden zich zullen verdringen. Op de achtergrond het grote podium, waar een non-stop-programma zal worden uitgevoerd. (Vervolg van pagina 1) om ons neer te leggen bij een wa penstilstand die geen wapenstilstand is". Toch wanhopen de Israëli's niet, De komende crisis in de betrekkin gen met Washington mag zo ernstig zijn als de vorige, maar ze zal niet noodzakelijk nog erger wezen. Israël neemt aan, dat het na verloop van tijd over de hoofden van de presi dent en minister Rogers een beroep zal kunnen doen op de Amerikaanse openbare mening, waardoor de rege- ring-Nixon zal herinnerd worden aan haar recente bezorgdheid betreffen de het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten. Inmiddels zijn de Arabische lei ders die in d-e Libische hoofdstad Tri poli informele besprekingen hebben gevoerd, volgens het semi-officiële Egyptische blad Al Achram tot de slotsom gekomen dat militair optre den het enige middel is om de be zette gebieden terug te winnen van Israël. Bseloten is binnen enkele da gen een conferentie te beleggen ter bespreking van de uitvoering van een actieplan, dat is goedgekeurd door president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië, pre sident Atassi van Syrië, president Bakr van Irak, de Libische leider ko lonel Gaddife en Soedanese en Alge rijnse vertegenwoordigers in Tripoli. WASHINGTON (Reuter) eHt Amerikaanse leger heeft de aan klachten ingetrokken tegen drie of ficieren, onder wie een generaal, die beschuldigd werden van nalatigheid bij het rapporteren van de massa moord in My Lai. Volgens h-et leger is er geen bewijsmateriaal tegen bri gadier-generaal George Young, ko lonel Nels Parson en majoor Robert McKnight. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Raad voor de Jeugdvorming heeft minister Klompé van CRM geadviseerd als experiment de verkoop van soft-drugs als hasjiesj en mari huana toe te staan in daarvoor aangewezen „drug-winkels". De ze cannabis-produkten moeten volgens de raad uit de opiumwet gehaald worden en ondergebracht worden in een speciale wet. De raad noemt daarbij als voor beeld de regeling zoals die ten aan zien van alcohol bestaat. „Dus com pleet met Warenwet, keuringsdienst, leeftijdsgrenzen, vaste verkooppun ten en voorlichting". De verkoop in de speciale winkels zou tegen vastgestelde prijzen moeten geschieden van rond de 1,20 gulden per gram (de prijs per gram beloopt op de „illegale" markt momenteel drie tot vier gulden). Dit om de zwarte handel te beperken en om handel buiten de centra beter te kunnen bestrijden. De raad zegt in zijn advies aan minister Klompé dat een van de be langrijkste gevaren van het drug gebruik is dat de gebruiker de kans loopt in de gevangenis terecht te ko men. De raad schat dat er momenteel 15.000 tot 30.000 regelmatige gebrui kers van soft-drugs zijn. Maar er zouden meer dan 100.000 experimen tele gebruikers zijn in ons land. „Het opleggen van gevangenisstraffen is zeer ineffectief gebleken", aldus de raad. De raad, die zegt geen voorstan der te zijn van het gebruik van soft drugs, meent dat er geen „overwe gende bezwaren" behoeven te be staan aan het gebruik ervan. De Til- burgse hoogleraar dr. J. Stalpers is voorzitter van de Raad voor de Jeugdvorming. Drs. Voogd (PvdA) en C. Kleisterlee (KVP), beiden Tweede-Kamerlid, zijn lid van de raad. DE Griekse componist Theodorakis mocht gisteren Engeland pas betre den, toen hij had toegestemd in een medisch onderzoek. DE 58e conferentie van de interna tionale parlementaire unie zal van 1 tot en met 9 oktober in Den Haag worden gehouden. ROME (ANP) Ferrucio Valca reggi, de coach en keuzeheer van het Italiaanse voetbalelftal, zal zich waarschijnlijk nog lang heugen dat hij Gianni Rivera, de lieveling van de Italiaanse voetbalsupporters, pas zes minuten voor het eindsignaal van de finale Brazilië - Italië in het veld liet komen. Gisteravond werd de wagen waarin Valcareggi en Aldo Stacchi, de voor zitter van de Italiaanse voetbalbond, na aankomst uit Mexico naar Rome reden, door woedende supporters met stenen bekogeld. In het Italiaanse parlement zijn zelfs vragen gesteld waarom Valcareggi Rivera enkele malen maar een halve wedstrijd liet spelen en in de finale slechts zes mi nuten. U zult het waarschijnlijk nauwelijks geloven, maar op dit moment, (op welk uur van de dag u dit ook onder ogen krijgt en waar ook ter wereld) beleeft u de 26.459ste uitgave van dit dagblad. En dat bovendien in de hon- derdtiende jaargang. Een bejaarde heer, deze krant. Edoch nog vrij vief voor de leeftijd komt het me voor. Nu we het toch over leeftijden hebben, de wereld dreigt in korte tijd een tweede zeer illustere figuur kwijt te raken. Ik bedoel Kroestsjev, die er ook niet te best aan toe schijnt te zijn. Na Soekarno zou dat het heengaan kunnen betekenen van een tweede president, die al evenzeer zijn stempel heeft gedrukt op een ge deelte van de historie. Waarvan akte. „Ik weet dat er geen hemel is, ik hoop dat er geen hel bestaat" (Amerikaanse zanger). Het ziet er trouwens niet naar uit dat de laatste woorden over onze krijgsmacht al zijn gezegd. Nu heeft dr. L. de Jong weer een verduidelij king gegeven. Luns zal zich daarbij binnenkort moeten aansluiten en ook iets verklaren, waarna het woord aan premier De Jong is, die antwoord geeft op enz.... Op de plaats rust. Den Toom: Dat doet ons leger al jadaren.... Een soldaat: gelukkig! Een generaal: voor mij maakt het niets uit. Ik word toch gereden. Nu weer serieus mensen. Een op zienbarende stelling van dr. A. Veef- kind, die im Eindhoven is gepromo veerd. „Van alle mogelijke motieven wordt het streepdessin bij het ont werpen van herenpyjama's oneven redig veel gebruikt." Dat meende ik ook al te hebben opgemerkt. Mannen, heeft u een effen of een streepjes-pyjama? Kijk van avond maar even. Ook in de kast. Kunnen we zien of meneer Veefkind gelijk heeft. Er zouden, zo verneem ik bij ge ruchte, al zeer veel kaartjes zijn ver kocht voor de drie dagen durende manifestatie in Rotterdam dit week einde, waar het langharige, werk schuwe, tuig van Nederland en om streken zich gaat vermaken. Holland Pop Festivol. 't Gaat er Engeland. nou al Heath toe in Men spreekt in Tilburg van Char- le(s)tan van Spaendonck! Directie tot arbeiders: Span-donder nu maar definitief op! En dat is zeer triest, maar we kun nen er totaal niets aan doen, lijkt het. We zullen er een dag en een nacht over slapen. Tot morgenochtend. MERIJN PARIJS (KNP) Kardinaal Mar ty, aartsbisschop van Parijs, zal zjjn antieke en kostbare meubelen ver kopen en de opbrengst ervan beste den voor verschillende ontwikke lingsobjecten in de derde wereld en voor uitbreiding van een tehuis voor rustende priesters. Het meubilair, tapijten e.d. uit het aartsb-isdommelijk paleis hebben on geveer 100.000 francs opgebracht. Er komen goedkope meubelen en vloer kleden voor in de plaats. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 9