C.S. OVER VER VUILD ZEEWA TER ln versneld tempo maatregelen jbrand DOOR-KIEK- DOOSJE Zeeuwse te gast in Indonesië teunt ningen Ware Maffia-terreur op het culturele vlak in Zeeland" instuif zeeland ONTEVREDEN gratis Nieuwe fase aanleg Schelde-Rijnkanaai Philips personen gewond lippartij in Hulst j onde en schade ianrijding itijsweg 58 imens GEERT VAN FASTENHOUT Rapporl Plaatselijk regen Commentaar Sein op rood Vrouwen organ isaties legden contacten Vrouwenbank Hartelijk VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Werkende vrouw Schilderijlijst Adm ii 1 is Ir a l iecen trui 11 Am robank in Tilburg kosten voor het treffen van ingen minder bedragen dan gulden wordt er geen bij- rstrekt. De bijdrage wordt ■rstrekt voor woningen die zijn na 1945. Woningen van j en bouwverenigingen ko lt in aanmerking, uitzonderingen voor enkele rkomende verbeteringen, zo- zieningen aan toiletten, diou- ukens en bergruimten, gen met een beperkte levens- nnen ook in aanmerking ko- >r een premie. In woningen jaarden mogen met gebruik- van de regeling centrale ver- g en liften worden aangelegd. 3 lichamelijke gehandicapten litzonderingsregels. an onze correspondent) 5T Op de Hogeweg te lipte een bestelauto, bestuurd W. uit Hulst, waarbij F. C. ige, J. V. uit St.-Jansteen en it Terhole, gewond raakte en et St.-Lidwina ziekenhuis te jnoesten worden overgebracht. liep geen letsel op. De auto waar beschadigd. Het ongeluk ie in een bocht op de snel- aarna de auto in een naast de ilegen sloot terecht kwam. WOENSDAG 24 JUNI 1970 VA V* "s «iTtbl i Vi. iss? Van onze correspondent) ES De bestuurder van een Lenauto, L. de 3. uit Terneuzen, een aanrijding op rijksweg 58 rogte van het viaduct bij 's- Arendskerke gewond geraakt. ongeval ontstond doordat De aat opmerkte dat de voor hem de personenauto van G.S. stop- linksaf te slaan. De L, moest nbulance naar het St.-Johanna- Jihuis in Goes worden overge- it. De beide auto's werden zwaai adigd. RAVENHAGE Te Den slaagde voor het slotexamen omvattende de vakken ge- terecht en administratief recht, ier P. G. J. Paridaen uit Aar- ïrg. RAVENHAGE Bedankt Deventer J. van Amstel .te slburg. Foto: De meetpunten langs de Walcherse en West-Z eeuwsch-Vlaamse stranden. grote hitte en de geringe druk waterleiding. Dat laatste jldra verholpen worden door :oep op het waterpompstation -Jansteen te doen, van waaruit ik tijdelijk werd verhoogd, .j 3e verrichtingen van de verse» ide brandweerkorpsen werden geslagen door burgemeester jlthoff. die kort na de brand»" ïg ter plaatse was en adminjS'L if brandweerman F. Solleveld, de gemeentelijke herindeling ïuw organisatieschema heeft o irpen met alle beschikbare H» iel en personeel als uitgangspu j kon dinsdag met voldoen nstateren dat de nieuwe op ior de negende maal in andern» sek perfekt had gewerkt. 3TO BOVEN Beelden van de brand. Op lent dat deze foto werd gc"j, en was het grootste gevaar ge in' (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „In Zeeland heerst op het culturele vlak een ware Maffia-terreur. Dat kan je gerust schrijven, want het is zo." Deze harde beschuldiging komt uit de mond van kunstschilder Geert van Fastenhout (35 jaar) nu nog woonachtig in Philippine. Volgende week vertrekt hij naar Friesland. Na 10 jaar Zeeuwseh- Vlaanderen wil hij weg omdat zegt hij, de kans erg groot is er anders nooit meer vandaan te ko men. Op de valreep heeft Geert van Fastenhout een tastbaar bewijs van zijn Zeeusch-Vlaamse perio de afgeleverd. Dit in de vorm van zich zelf manifesterende muurschildering in de hal van de pas in gebruik genomen Prins Willem-Alexander school aan het Grieghof in Ter- neuzen. De „Maffia-terreur" zit de kun stenaar en zijn medelotgenoten, (verzameld in een actie Bond van Beroeps Kunstenaars) be hoorlijk hoog. met als natuurlijk gevolg: „actie". „Leven is voor mij geen poli tiek. Wanneer ik teveel uit de lijst van mijn schilderij moet komen, raken de omstandigheden mij niet. Leven is voor mij schilde ren. Natuurlijk sta ik links. Het is veel rechtvaardiger voor de mensen. De kabouter-mentaliteit ligt mij nog het beste. Die jongens doen tenminste wat. Als ze tegen woningnood zijn, worden er hui zen gekraakt. Dit in tegenstelling tot de politieke partijen, die van alles beloven, maar ook alles na laten de belofte waar te maken" aldus Geert van Fastenhout. De industrialisatie van de Zeeuwsche land is de schilder gaan beangstigen. Vanuit zijn huis in Philippine kan hij de vlam van de DOW zien. Het zal te ver voeren dat een obsessie te noemen. Het is echter wei een van de redenen, om na tien jaar zijn tenten elders op te slaan. Volgens van Fastenhout stopt de industrie niet bij de mosselban- ken. „Zij rukt on naar Breskens en van Gent naar Terneuzen. Veel wijst in die richting". Tien jaar geleden betekende Zeeland voor hem een vlek op de kaart. Het beviel de schilder, die voor die tijd in Parijs, Zweden en IJsland rondzwierf. De rust, die hij voor zijn ontwikkeling ais schilder nodig had, werd in dit land van contrasten gevonden. Zelfs het a-culturele klimaat kon hem niet deren. „Ik ben er eerder rustiger door gewonden en kreeg meer zelfver trouwen" zegt Geert van Fasten hout. Ook deze schilder ontkwam niet aan het spook van de contra prestatie. Een in zijn ogen slecht, of in 't geheel niet functi onerend machtsorgaan. Ruim acht jaar moest de kunstenaar („na zo'n periode heb je het bewijs van je kunstenaarschap toch wel geleverd") genadebrood eten. Van een bedrag (pas de laatste jaren) van f 150,- per week alles inbegrepen, is het geen vet sop pen. Trouwens de gemeentelijke opdracht voor de wandschildering levert de schilder nog net geen f 3000,- op. Daarvoor is hij dan ruim twee en een halve maand in de weer geweest. De grootste grief van Van Fas tenhout gaat uit naar de sectie beeldende kunst van de Zeeuw sche culturele raad. „Vanaf 1962 is er geen enkele Beslissing genomen. Laat staan een beleid ontwikkeld. Het enige wat de leden, misschien op zich brave mensen, liehben bereikt, is dat er bij de aankoop van een schilderij door een particulier, boven de rijksbijdrage (25 pro cent) 15 procent is gekomen. Een duidelijke verschuiving naar het particuliere initiatief. Van een origineel of adequaat aankoops- beleid is geen sprake. De regio nale commissie voor de contra prestatie in Vlissingen, waar ik onder ressorteerde, is niet juist samengesteld. Er kan te allen tij de willekeurig worden opgetre den". Aldus Geert van Fasten hout. In 1968 kreeg hij de culturele aanmoedigingsprijs van de pro vincie Zeeland. Die onderschei ding werd verleend voor het nieuwe werk van de schilder en niet zoals de commissie contra prestatie wenste een beoordeling van het „oude" werk. In een korte tijdsspanne bracht de kun stenaar zijn innerlijke verande ring, ondergaan door zijn geïso leerde opstelling, tot uiting in zijn doeken. Een werkwijze, die niet erg werd gewaardeerd door de- eerder genoemde commissie in Vlissingen. „Die leden hébben een vreselijke beperkte kijk op het werk van een ander, dat zij bovendien afmeten aan hun eigen vermeende kwaliteit. Van enige vermeende diepgang Is in hun benaderingswijze geen sprake. Aldus van Fastenhout. In meer opzichten vindt Geert van Fastenhout het klimaat in Zeeland ongezond, "de hang van relatief kleine gemeenten naar een eigen cultureel hok is vol gens hem belachelijk. „Er wordt meestal veel geld ingestoken, maar wanneer het gebouw er staat mogen restauranthouders de boei cultureel gaan leiden. Voor een echt gecoördineerd beleid is geen geld beschikbaar. Het is een achterlopen op een belangrijk maatschappelijk gebeuren". Friesland is een verandering van lucht en omgeving voor Geert van Fastenhout. Geert van Fastenhout: strijd baar vanuit liet gezichtsveld van zijn schilderijen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar aanleiding van het rapport van het RIZA (rijksinstituut voor de zuivering van afval water) over de toestand van het zeewater voor de Walcher se kust, (zie pag 1) hebben G.S. van Zeeland meegedeeld, dat verhoogde waakzaamheid geboden is. „In overleg met de betrokken gemeentebesturen en eventueel andere instanties dienen de reeds in voorberei ding zijnde plannen en de door het RIZA voorgestelde maat regelen in versneld tempo te worden uitgevoerd", meent het Zeeuwse college. Het doelt daarbij op de plannen om de Walcherse kustgemeenten op een rioleringssysteem aan te sluiten, dat voorkomt dat te sterk verontreinigd afvalwater op de oppervlaktewateren nabij de bad- stranden wordt geloosd. Dit geldt niet alleen voor de gemeenten die voor de vervuiling in eerste in stantie verantwoordelijk zijn (Vlissingen en Middelburg), maar eveneens voor bevolkingsconcen traties die in een later stadium tot lozing van ongezuiverd afval water in beduidende hoeveelhe den willen overgaan. Het college van b. en w. van Vlis singen heeft gistermiddag in het pro vinciehuis te Middelburg de resulta ten van het RIZA-onderzoek met. het college van G. S. besproken, waarbij over de mogelijkheden om Vlissingen in versneld tempo aansluiting te ge ven op de afvalwaterleiding Walche ren van gedachten is gewisseld. Bin nenkort zullen b. en w. van Vlissin gen (daarmee reagerend op vragen uit de gemeenteraad) bekendmaken wel ke conclusies zij uit het onderzoek hebben getrokken. Volgens ir. K. C. Zijlstra, direc teur van het RIZA, is de betiteling „gevaarlijk" t.a.v. het zeewater in dit verband wat erg ongenuanceerd. De norm welke het RIZA bij zijn onder zoek op 4 plaatsen langs de Walcher se kust heeft gehanteerd, berust hier op dat zwemwater, waarin nog leven de coli-baterien voorkomen, in een concentratie van één bacterie of meer per milli-liter, niet als „zwemwater" mag worden aangemerkt. Het bete kent immers, dat liet water onder de invloed staat van één of andere ver ontreinigingsbron. De Inspectie voor Hygiëne van het milieu, aldus de RIZA-directeur, gaat er principieel gezien terecht van uit, dat water waarin wordt gebaad niet door verontreinigingsbronnen mag worden beïnvloed. Op plaatsen waar dat wel gebeurt zijn maatregelen nodig. Concreet is de situatie aan de Wal cherse kust, aldus het RIZA-rapport zó, dat in iets meer dan 80 procent van het totale aantal monsters dat voor de kust van Vlissingen werd ge nomen, fecale coli-bacteriën voorkwa men in een concentratie van meer dan 1000 per liter zeewater. In 12 pro cent van het aantal monsters was het aantal coli-bacteriën groter dan 10.000 per liter zeewater. Er zijn echter ster ke fluctuaties gemeten, die afhangen van getij-omstandigheden en (uiter aard) de afstand van de verdachte lo- zingspunten. De fluctuaties kunnen een factor 100 bedragen. „Dat vele malen het water, speciaal op de meetpunten voor het Vlissingse badstrand, niet aan de „zwemnorin" voldoet, is - aldus het RIZA, duide lijk. Naarmate men verder van Vlis singen komt, wordt de waterkwaliteit beter. Het RIZA heeft op vier punten langs de Walcherse kust op zeven ver schillende dagen, bij uiteenlopende windrichtingen en windkrachten be monsteringen uitgevoerd. Aan de kust van West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd eveneens op 4 pun ten een onderzoek naar de toestand van het water ingesteld, maar slechts éénmalige, louter ter vergelijking. Het RIZA is van plan om nog dit jaar een onderzoek te doen naar de coli- concentraties in het water van de Westerschelde. waarover geen gege vens bekend zijn. Het rapport van hel RIZA zegt: „Uit de bemonstering hij de badstranden en westen van Bres kens krijgt men de indruk, dal ook hier het water verontreinigd wordt, mogelijk door uitgeslagen polderwa ter. Verder onderzoek is gewenst". Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Plaatselijk regen of een bui, af en toe zon en normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 10," min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur; 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp. omstreeks normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent; kans op een ge heel droog etmaal; 60 procent. Het heeft lang geduurd eer er van bevoegde Nederlandse kant een weerwoord kwam op de be schuldiging van de Belgische ver bruikersunie: „Zwemmen bij Vlis singen staat gelijk aan spelen met je gezondheid". Maar nu is dan het RIZA-rapport over de toestand van het zeewater voor de Walcherse kust, voorzien van deskundig com mentaar, in de openbaarheid ge bracht. De wijze van openbaarma king (complete onderzoek van resul taten plus de inhoud van de over deze kwestie gevoerde correspon dentie) verdient naar onze mening alle lof. Uit dit rapport blijkt dat er geen reden tot paniek is. Volgens de di recteur van het RIZA en de inspec teur voor de hygiëne van het milieu in Zeeland kan men nog met een gerust hart gaan zwemmen in de zee bij Vlissingen. Hef sein is met dit rapport echter duidelijk op rood komen staan. Het is voor de gezondheid van de in dividuele zwemmer en het toerisme in Zeeland van het grootste belang dat in de kortste keren maatregelen worden genomen, die zullen leiden tot een verbetering van de situatie. (ADVERTENTIE) over Uw ZIGZAG NAAIMACHINE ?i Wij ruilen alle merken in(| ook vreemde. I RUIL ZE IN voor de moderne PFAFF zigzag lichtgewicht NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 GOES van Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 VLISSINGEN OP van een (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - BERGEN ZOOM De Delta-dienst Rijkswaterstaat heeft dinsdag nieuwe fase van de aanleg va.n het Sclielde-Rijnkanaal aanbesteed: het baggeren van een geul van het Bergse Diep naar de brug over de Eendracht bij Tliolen en de aanleg van een grondberging op de Molen plaats in de Oosterschelde. Die wer ken worden uitgevoerd op grondge bied van de gemeenten Bergen op Zoom, Tliolen, Halsteren en Rei- merswaal. Er waren 17 inschrijvingen. De laagste inschrijver was n.v. Aanne mers- en Handelsbedrijf Van Oord uit Werkendam voor een bedrag van 15.480.000 gulden. De hoogste in schrijver was Combinatie n.v. Aan nemingsmaatschappij Gebr. Hakkers en Firma G. Schermer-s en Zonen in Werkendam voor een bedrag van 21,184.000 gulden. (ADVERTENTIE) mVVVVVJ,) TiiriGliik Tijdelijk bij 3 Philips Photoflux flitsblokjes Drie van de vier leden van liet Nederlands Vrouwen Comité op be zoek bij de Indonesische minister van Sociale Zaken Tambunan. V.l.n.r.: mevr. Sajonno Roesiah Sardjojo, mevr. M. v. d. Boogert— Selhorst, mej. M. Stollman en mevr. M. Roodde Boer. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Mevrouw M. van de Boogert-Seihorst uit Mid delburg heeft in gezelschap van drie dames, allen hoofdbestuurs leden van het Vrouwencomité Nederland, een bezoek aan Indo nesië gebracht. Dat gebeurde op uitnodiging van KOWANI dit is Kongres Wanita Indonesia dat bestaat uit een bundeling vau de zesendertig grootste vrouwen organisaties in Indonesië. De vier Nederlands» dames zijn allen actief in de politiek; nl. mevrouw M. Rood-De Boer, hoofdbestuurslid van de PvdA. tevens presidente van het Neder lands Vrouwencomité. Dit vrou wencomité is weer een overlegor gaan; hierin hebben de presiden ten zitting van de twintig grote aangesloten vrouwenorganisaties in Nederland. Voorts maakten de reis mee: mevrouw M. v. d. Boogert-Seihorst, gemeenteraads lid voor de VVD in Middelburg; mejuffrouw J. van Leeuwen, Tweede Kamerlid voor de AR en mejuffrouw M. Stollman, lid van de Provinciale Staten van Lim burg voor de KVP. Lang tevoren hadden de dames contact gehad met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en met minister Klompé. Ook hadden zij zich beraden over de manier waarop zij zich tijdens dit bezoek verdienstelijk zouden kunnen maken. Dit eerste contact zou n.l. het begin kunnen worden voor langdurige vriendschapsban den. De Indonesische vrouwenorga nisaties zijn zeer machtig en be slaan een veel groter werkterrein dan de Nederlandse organisaties, vertelt mevrouw V. d. Boogert. Elke vrouwenorganisatie heeft ei gen crèches en scholen, soms zelfs een eigen ziekenhuis en een eten geven. De vrouw inoet via bijverdiensten het huishoudbud get aanvullen. De vrouw van een atoomgeleerde bakt koekjes en verkoopt die in de kantines van de universiteit. De vrouw van een hooggeplaatste legerofficier exploiteert aan de achterkant van haar liuis een orchideeënkweke- rij. Al deze vrouwen vervullen bovendien nog leidende functies in de vrouwenorganisaties. Mevrouw Van de Boogert: „Wij hebben ze ook verteld over de positie van de Nederlandse vrouw en over de acties van Dolle Mina. Daar begrepen ze nu werkelijk niets van. De Indonesi sche vrouw voert n.l. geen strijd om gelijke rechten, die heeft ze n.l. al. De vrouw staat hoog geno teerd in Indonesië. Talloze vrou wen bekleden leidinggevende functies, zowel bij de regering, als in het zakenleven. Ondanks deze belangrijke posities blijven ze heel vrouwelijk. Ze zien de dienstbaarheid aan het gezin als een van de belangrijkste punten van het vrouw zijn". De vier Nederlandse dames hebben op verschillende plaatsen lezingen gehouden met als onder werpen o.a. industrialisatie, de landbouw en de mijnen. Er wer den duizenden vragen op het viertal afgevuurd. Er was belang stelling voor gezinsplanning, jeugdproblemen en over de wer king van ons parlementaire stel sel. InI Indonesië leeft n.l. nog het idee, dat Nederland het soepbord is, waar de overvloed over de rand stroomt. „Wij hebben ze snel op andere ideeën gebracht", aldus mevrouw V. d. Boogert. „We waren ook ontroerd over de geweldige hartelijkheid waar mee we overal in Indonesië be groet werden", vertelt zij. kraamkliniek. In Bandoeng staat er zelfs een vrouwenbank. Dit is een grote coöperatie, waar het geld van de kleine middenstand belegd wordt. Voor de machts wisseling was de inleg een halve roepiah per maand, momenteel zijn dat er vijfendertig. In 1967 ging er zevenentachtig miljoen roepiah om op deze bank. Op een vraag van mevrouw Van de Boogert aan de directrice van de bank, waarom ze nu tot de op richting van een dergelijke bank waren gekomen, kreeg ze een oud Indonesisch spreekwoord ten antwoord: „De liefde van de moeder is zo lang als de weg, de liefde van de vader is zo kort als de stok waarmee je vruchten haalt van de boom". De Indonesische vrouwen pro beren allemaal te sparen. Hier mee betalen zij de opleiding van de kinderen. Het is heel gewoon, dat goede scholen mleggeld vra gen. In het algemeen behartigt de vrouw de financiën in het gezin. Meestal moet ze bijverdienen, omdat bet salaris van de man niet toereikend is. Ze noemde enkele voorbeelden. Een wiskun deleraar kan van zijn salaris zijn gezin ongeveer achttien dagen te „Een oud dorpshoofd sprak Ne derlands met ons. Het was voor het eerst na de onafhankelijk heid. dat hij Nederlands wilde spreken. Als we ergens waren, dan was de gesprekstaal Engels, maar na twintig, vijfentwintig minuten werd er meestal ge vraagd: Ah kunnen we niet op houden met die flauwe kul zeg, laten we toch gewoon gaan pra ten". De dames hebben niet veel rusttijd gehad tijdens hun be zoek, dat een maand heeft ge duurd. Het mooiste souvenir uit Indonesië een schilderij van een Balinees meisjeskopje in goud-geel van de op Bali wonen de Nederlandse schilder Hans Snel heeft ze op bijzonder ongebruikelijke wijze meegeno men naar huis Ze had teveel bagage bij zich voor het vlieg tuig Daarom haalde ze het schil derstuk uit de lijst en hing de lijst om haar nek. Bij het af scheid bleek dat er tussen de Indonesische en Nederlandse vrouwen heel wat meer begrip was ontstaan, maar waarom me vrouw Van de Boogert nou die gekke lijst om haar nek meenam, daar begrepen ze niets van. AMSTERDAM De Amsterdam- Rotterdam Bank heeft besloten een aieuw computer- en administratie- entrum te vestigen in Tilburg. De >ouw begint in augustus a.s. Men verwacht het computercentrum ge reed te hebben in september 1971 en het complete centrum in september 1972. De medewerkers voor dit nieuwe centrum in eerste instantie hon derd zullen worden aangetrokken vanuit de regio Tilburg. O Het centrum in Tilburg zal- werk- zaam zijn voor alle AMRO-kantoren en bovendien zal het de rekening courant-administratie gaan voeren van de AMRO-kantoren in Zeeland, Brabant en Limburg. De vestiging van dit centrum in Tilburg vloeit voort uit een al ge deeltelijk gerealiseerd meerjaren plan dat ten doel heeft grote delen van de administratie vanuit de rand stad over te brengen naar een aantal over het land verspreide centra.

de Stem | 1970 | | pagina 3