Mens vernietigt mens lgelslag 149 55 99 85 55 235 98 85 575 L 0 T E N DE MENS MOET ZIJN EIGEN BEPERKINGEN KENNEN DE MAN DIE NIET KAN VERLIEZEN 1 Glanspakket Opblaasbare tijger Veilige brandblusser stadsgids Autovakantieboek [tssol Esso service gaat steeds verder Conclusie na ruim een week wereldvoedselcongres in Den Haag 68 89 Luis Echeverria van Mexico Wij, mensen van Hans Hass: Nieuw adres voor Wilson H 1700VESTIGINGEN ANKZAKEN Wegwijzers Werkelijkheid Congres wetenschap en welzijn bij lustrum in Leiden Massa's Protest geestelijke verzorgers tegen militaire rechtspraak .k« w BREDA De mens is be zig met vernietiging van de mens. Een conclusie, die we moeten trekken uit ongeloof lijke hoeveelheden materiaal naar aanleiding van het twee de wereldvoedselcongres in Den Haag. Naar aanleiding ook van het „indicatief we reldplan voor de landbouw", dat door de wereldvoedsel organisatie van de Verenig den Naties is uitgegeven. De feiten liggen netjes opge dist: op dit moment creperen zo'n twee miljard mensen van de honger. Vraag is in hoeverre we aan dit cijfer geloof mogen hechten, want er wordt ook be weerd: voedsel is er voldoende; de mensen gebruiken het alleen verkeerd. Maar goed, in Den Haag breken op dit moment knappe koppen zich het hoofd over de vraag: hoe laat voedsel zich evenredig over drie mil jard mensen (de wereldbevol king) verdelen? Zeven jaar geleden waren er on geveer een miljard mensen, die balanceerden op de rand van leven en dood. Zeven jaar geleden werd ook 't eerste wereldvoedselcongres gehouden. En naar aanleiding daarvan ging men een onderzoek instellen naar de oplossing van het -probleem. Het gevolg ligt nu op afel: het „indicatieve plan". Be- .angrijke discussiestof tijdens het congres in Den Haag. Gesproken wordt nu over de al gemene opmerking, dat ontwikke lingshulp hulp aan de boer dient te wezen, omdat zeven van de tien mensen in ontwikkelingslanden van landbouw afhankelijk zijn. Gesproken wordt ook over de be vinding. dat een ontwikkelingsland niets heeft aan bijvoorbeeld een boutjes- of schroefjesfabriek. De PAO noemt deze constatering .(verbazingwekkend". De vraag „Wat nu?" komt even eens ter sprake. En met het oproe pen van de laatste vraag schudt de FAO een grote zak vol cijfers leeg. In de trant van: op dit moment zijn er zoveel hongerlijders en in 1985 zijn er zoveel meer, indien de ontwikkeling in de landbouw niet sneller gaat dan het huidige jaar percentage. Om de hongerende mensheid te helpen moet de ont- Hwikkeling x-maal groter zijn. En zovoorts en zo verder. De begrip volle lezer draait zich helemaal rast in de cijfers. Voor liem is het hoofdstuk „Wegwijzers naar een betere toe komst" geschreven. We tellen vijf ■egwijzers. 1. Het waarborgen van de pro- jiuktie van de belangrijkste voed selgewassen, waarbij rekening wordt gehouden met een bevol kingstoename van 2,5 tot 3 procent per jaar. 2. Het verbeteren van de kwali teit van het voedsel. Dit vraagt om aanpassing aan de veranderingen in de samenstelling van het voed- lel, die het gevolg zijn van het enemen van het inkomen en de ■erstedelijking en aan de specifie- :e eisen van de voedselpolitiek. Het belangrijkste is hier de eiwit- woorziening, speciaal van dierlijke eiwitten. 3. Het verdienen en besparen van buitenlandse betaalmiddelen. Dit is beslissend voor het financie ren van de gehele ontwikkeling in het betreffende land. 4. Het voorzien in ruime aanvul lende werkgelegenheid en het scheppen van arbeidsplaatsen in de agrarische industrieën. 5. Het opvoeren van de produk- tiviteit door een intensiever ge bruik te maken van natuurlijke rijkdommen: bossen, zeeën, bin nenwateren. Nu de werkelijkheid: 1. De rijke landen hebben in steeds mindere mate behoefte aan natuurlijke uitheemse produkten, omdat er uitstekende kunststoffen gekomen zijn. 2. Industrieën uit rijke landen kunnen het zich niet veroorloven om sinterklaas te spelen voor wat de levering betreft van kunstmest, bestrijdingsmiddelen enz. De arme landen hebben immers geen geld om deze produkten te kopen. 3. Het opvoeren van de bospro- duktiviteit lijkt een aardig gege ven, maar de wereldbevolking kan geen boom meer missen voor de produktie van zuurstof. Er bestaat zelfs al een groot tekort: aan bo men en aan zuurstof. 4. Andere natuurlijke rijkdom men dan. De zeevis bijvoorbeeld. Laten we als mensheid zuinig zijn op wat we nog aan zeevis hebben. Vele soorten bestaan niet of nau welijks meer (walvis en haring; duidelijker aanwijsbaar kan al niet). Riviervis biedt uitkomst. Ri vieren zijn echter zo' leeggevist met onze ultramoderne vormen van roofvisserij. De werkelijkheid laat zich ook anders, harder omschrijven: 1. De hulpverlening lijkt tot dus ver nergens op, omdat betrokken instanties tot een onwrikbare mo loch zijn uitgegroeid. (Indirecte vernietiging van de mens; in casu de hongerlijder). 2. Verdere uitputting van de na tuurlijke hulpbronnen leidt tot vernietiging van de gehele mens heid (in.casu de hulpverlener). Aan de FAO de taak om een uitweg te vinden tijdens het .on- gres in Den Haag. Op één punt zijn de congresleden het zeker eens: onderhavig probleem moet zo snel mogelijk uit de wereld. J. V. D. VEN EEN GEDETAILLEERDE en nauwgezette vergelijking tussen het gedrag van de mens en dat van bepaalde diersoorten leidt tot de conclusie dat een groot aantal menselijke gedragingen te herleiden zijn tot evolutiemomenten die zich over miljoenen jaren uitstrekken. Dit zou tot deprimerende gevolgtrekkingen kunnen leiden. Immers: wanneer de mens inderdaad niet meer is dan een naakte, ietwat ver edelde aap, kan men alle maatschappelijke idealen wel vaarwel zeg gen. De natuur, nietwaar, laat zich tóch niet dwingen. Hans Hass deelt dit pessimisme niet. Ondanks het feit, dat hij, met een man als Desmond Morris, de verbluffende overeenkomst aantoont tussen een aantal menselijke en dierlijke gedragingen, wijst hij met eenzelfde wetenschappelijkheid op een aantal eigenschappen, die de mens nu juist van het dier onder scheiden. Die eigenschappen, zegt hij, stel len ons in staat tot verdere zelfont wikkeling en zelfontplooiing. Alleen zullen we een ander uitgangspunt moeten kiezen Letterlijk: „De geestesweten schappen maakten tot nu toe altijd de mens tot uitgangspunt van hun beschouwingen. Willen wij echter hel' zo uiterst gecompliceerde sluit stuk van de ontwikkelingsketen ver staan, dan is het gewoon doelmatig de verschillende beschouwingen steeds bij het bescheiden begin van de keten te laten aanvangen". Tot op heden, meent Hans Hass, werd de opgroeiende mens met alle denkbare kennis toegerust, alleen niet met kennis omtrent' zichzelf, zijn mysterieuze „ik" en de krach ten die daarin werken. Wil men een evenwichtig leven opbouwen, dan dient men behalve de eigen moge lijkheden ook de eigen beperkingen te kennen. De auteur verbindt aan deze conclusie een aantal bijzonder boeiende consequenties voor de op voeding, de beleving van de seksua liteit en de stellingname tegenover de problematiek van oorlog en vre de. Hij meent dat de ontwikkeling van het menselijke leven het refe rentiesysteem moet zijn voor alle wetenschappen die zich met de mens bezighouden en dat veel door traditie geladen begrippen over boord zullen moeten, al hebben ze de mens nog zo trouw en langdurig gediend. Niets, zegt hij, lijkt mij voor jonge geleerden belangrijker dan het inzicht dat zij de woorden zelf niet meer kunnen vertrouwen. Als hersenen twintig of dertig jaar met dezelfde begrippen hebben ge werkt, dan zijn zij nauwelijks meer in staat zich daarvan los te maken. En hebben zij generaties lang ge leefd, dan lijken zij op diep in de grond wortelende bomen. Het boek van Hans Hass staat midden in de huidige discussie over mens en maatschappij. Of liever: het voegt aan die discussie een aan tal waardevolle elementen toe. De rectores van veel middelbare scho len moesten het maar aanschaffen, evenals de redacteuren van onze schoolbladen. Alle kabouters hebben het natuurlijk al. J. VERDIESEN Hans Hass: Wij, mensen (Bosch en Keuning N.V., Baarn f. 12,90). (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG De Leidse universi teit viert haar 79ste lustrum met een congres over „wetenschap en welzijn". Driehonderd mensen heb ben daartoe, verdeeld over 30 werk groepen, ruim een half jaar uiteen lopend materiaal verzameld. Zij ver diepten zich in onderwerpen als: drugs, abortus, milieuvervuiling, in ternationale handel en onderwijs. Enkele van die groepen hebben het beleid van Shell, Unilever en Phi lips in Venezuela, Ghana en India onderzocht. Het lustrupcongres begint maan dag 29 juni. Op die dag is de verantwoordelijkheid van de intel lectueel aan de orde. Er zijn, onder andere, inleidingen van dr. Nauta en professor Staal. Dinsdag 30 juni gaat het congres praten over onderont wikkeling, waarbij een forum met vertegenwoordigers van overheid en industrie vragen beantwoordt. Pro fessor Wertheim bespreekt 's mid dags het vraagstuk van de weerstan den tegen verandering. Woensdag 1 juli worden het wes ten en de overontwikkeling onder het mes genomen. Donderdag 2 juli gaat men zich bezinnen over de taak van de universiteit. Hoogtepunt is dan de lezing van Mandel over de rol van de universiteit in de gepro grammeerde sociale verandering. LONDEN (AP) Oud-pre mier Harold Wilson, die dakloos is geworden door zijn stembus nederlaag van verleden week, heeft het huis gehuurd, dat Char lie Chaplin eens het mooiste van Londen heeft genoemd. De Amerikaanse filmproducer .Torome Epstein heeft verklaard, dat Wilson de huur heeft over genomen van het huis, waarin hij afgelopen drie jaar heeft ge woond. Dit huis heeft vier slaap kamers en staat aan nummer 14 Vincent Square, niet ver van het parlement. Voor Luis Echeverria van Mexico hebben de prestaties van zijn voet balteam geen enkele politieke bete kenis. Op 5 juli zullen de Mexicaan se kiezers met een overdonderende meerderheid Echeverria tot hun vol gende dictator kiezen. Deze voortdu rende paradox in de Mexicaanse po litiek het democratische apparaat doorstond gewoonlijk een eenpartij heerschappij is een formidabele Valstrik voor de Europese waarne mer die de beloften en de gevaren van het land tracht te schatten. Onvermijdelijk roept de samen loop van omstandigheden de world cup en de verkiezingen de herinnering op aan de Olympische .Spelen en de manier waarop het leger de studenten uit elkaar schoot, men zij demonstreerden vlak voor de opening van de spelen tegen de enorme kosten die ermee gemoeid waren. Er bestaat geen juist cijfer "Ver het aantal doden dat in die Blde oktoberdagen gevallen is. De plattingen lopen uiteen: tussen de 70 en 700. De gebeurtenissen zijn geschiedenis geworden. «En het moet gezegd worden, dat er in Mexico City nauwelijks enige spanning waar te nemen is. Mexico City voelt even dreigend aan als Middelhamis op een zaterdagavond. Het straattoneel buiten de grote snelwegen is zeer sjofel; vuile en beschadigde huizen, waar teveel mensen in wonen die te weinig werk hebben. Er zijn eveneens veel opportunisten actief, zowel kinderen als volwassenen, die van leugen en bedrog onder elkaar leven en van de brutale opdringerigheid bij toeristen. Ze laten je schoenen glimmen met hetzelfde gemak als waarmee ze je zakken rollen, als je niet uitkijkt. Degenen die hoop hebben komen met massa's de stad binnen, de on geschoolden en de analfabeten ne men in aantal toe, terwijl de indus trie en de handel hun dringende impuls vervolgen. Maar Echeverria en de institutio nele revolutionaire partij (PRI) hebben de taak om een natie tevre den te stellen buiten de hoofdstad en dit andere land" kent veel meer Problemen. Mexico blijft ondanks haar hoge deskundigheid in de fi nanciële handel en ondanks haar onbetwiste aantrekkelijkheid voor Amerikaanse industriële investeer ders, een van de ontwikkelingslan den. Er wonen nu 50 miljoen men sen, tien jaar geleden leefden er 35 miljoen mensen in Mexico en in 1950 woonden er 26 miljoen. Deze groei is de hoogste in Zuid- Amerika en men heeft zich er bij neergelegd dat niet voldoende werk gecreëerd kan worden om er het hoofd aan te bieden. De ongeschoolde stadsbewoners vormen het deel van de bevolking dat zich het snelst uitbreidt. 16 mil joen mensen verdienen hun geld binnen de geld-economie, inclusief de boerencommunes. Maar de over grote meerderheid bestaat uit hoe ren en bezitslozen. Mexico hoeft geen voedsel te importeren om ze in leven te houden, maar ze leven wel op de rand van de honger. De PRI, die unieke samensmelting van burocraten, industrie, vakbon den en boeren heeft gedurende de afgelopen veertig jaar de rust weten te bewaren. De officiële oppositie tegen de PRI is een partij van de rechtervleugel, de nationale actie partij. De partij vormt in het geheel geen bedreiging voor de PRI. Een veel ernstiger bedreiging vormt het grote ongeduld van enige van haar aanhangers. Het Mexicaanse arbeidersfront, bijvoorbeeld, ontwikkelt uit secties bestaande belangen, zoals techni- ciëns in de jonge industrieën, waar van men zegt dat ze de gedachten van de partij vervelend en moeilijk te hanteren vinden. Voor de jonge snelle denkers van Mexico anno 1970 is de herhaaldelijk aangehaalde band met haar heldhaftig verleden bijzonder irritant. Men hoort overtuigende bewerin gen, zoals.' „De PRI kan elke poli tiek, elke houding aannemen en elke rol spelen". Op het ogenblik ziet ze er anders nog onaantastbaar uit. Mexico zal haar nieuwe dictator in de arm nemen. (Copyright De Stem-The Guardian) (ADVERTENTIE) AMERSFOORT In een brief aan de vaste commissie van defensie van de Tweede Kamer schrijft de werkgroep geestelijke verzorging, dat zij geschokt is door de vonnis sen, die de militaire rechtspraak de laatste tijd heeft geveld. Met name noemt ze de zaak be treffende het WDM-blad Luctor in Oirschot en de zaak van een soldaat in Ermelo, die tot zestien maanden veroordeeld werd, omdat hij gëwei- gerd had voor een meerdere en de vlag te salueren. De werkgroep is van mening dat deze vorm van rechtspraak geweld doet aan het rechtsgevoel van de Nederlandse samenleving en dat de wetgeving in een rechtsstaat voor alle burgers gelijk dient te zijn. beslaandenU:chromcpoUsh^arpotish glas kleen, auto shampoo,poetswatten Tijdelijk van 11,00 voor 'UW Een levensgrote speelkameraad voor uw kinderen. Ideaal voor strand, zwembad en camping. Slechts Veilig.gevoel, zo'n brandblusser mee op vakantie!Onmisbaarinuw auto! Mei klembeugel en interruptor. Van 18,90 tijdelijk vpor I (Na gebruik in Ie ruilen.] Prijs bij ruiling f6,50) Een unieke gids met plattegronden van vijftig Nederlandse steden, voorzien, van heel veel informatie. Slecht 64 pagina's, met tientallen kinderspelletjes voor or in de auto Slechts WOENSDAG 24 JUNI 1970

de Stem | 1970 | | pagina 11