100.000ste in zwembad Goes Winkelcentrum Goes- Zuid moet gezellig hart van wijk worden Hamlet (met drugs) van „De Openluchtspelers Middelburg krijgt variant op „Meerpaal" EERSTE VOLLEGRONDS RODE BESSEN AANGEVOERD Middelburger op verzoek politie Bergen op Zoom aangehouden Hart Vereniging VEEL VRAAG NAAR NEDERLANDSE KASTOMATEN AUTO TEGEN BOOM: LICHT GEWONDE Kloetinge Taxi-chauffeur ramt auto's in Vlissingen Brandje in onbewoond pand in Vlissingen Het winkelcentrum een groep paddestoelen temidden van de nieuw- i bouw. De laatste hand wordt gelegd. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Als een groepje, na een regenbui uitbundig opge schoten paddestoelen, zo ligt het winkelcentrum van Goes-Zuid, midden in deze nieuwe woonwijk. De witbeplakte pyramidevormige daken blinken ih de Zeeuwse zon, ze zqn van veraf al goed zicht baar. Twintig van die daken be vatten evenzoveel vestigingsmo gelijkheden voor winkeliers en op vijf na zijn ze ook allemaal al bezet door middenstanders, die vandaag dinsdag gelijk met het totale winkelcentrum, de opening van hun nieuwe zaak be leven. Wat vormgeving en mate riaalgebruik betreft is dit win kelcentrum iets unieks en zal er moeilijk iets gelijkwaardigs ge vonden kunnen worden op dit ogenblik. Onderhandelingen zijn gaande over de vijf leegstaande „units". Een cafetaria en een wassalon zijn gegadigden. Overigens zal de NV Bouw- en Exploitatiemij De Haven- zathe, eigenaar van dit winkelcen trum, ervoor zorgen dat vandaag bij de opening deze panden er feestelijk Nuit zullen zien. Om drie uur zal burgemeester Huber van Goes het centrum openen. Het. tamboer- en trompetterskorps Excelsior zal aan de feestelijkheden bijdragen. Het verhuur en het beheer, van dit, door architect H. Westerweel te Bussum ontworpen winkelcentrum zal in handen komen van makelaars kantoor Stok NV in Vlissingen. Daaronder zal dan ook vallen de verhuur van zes luxe etagewonin gen, die voornamelijk worden gere serveerd voor de exploitanten. Naast het winkelcentrum ligt de, al aan de gemeente overgedragen kleuter school, die geheel in stijl twee de zelfde puntvormige daken heeft. Het is bovendien de bedoeling dat de omgeving van het centrum wordt verfraaid met bomen en een recla me-mast. Het plein met het grappige kinderzwembadje met fontein wordt versierd met bloembakken. ..We zijn erg gelukkig met dit winkelcentrum", zegt de heer W. A. van Bochove, directeur gemeente werken. „We mogen misschien wel zeggen dat dit winkelcentrum door vormgeving en uitvoering niet al leen uniek is voor Zeeland, maar ook voor hot hele land". Oorspron kelijk werd voor Goes-Zuid gedacht aan een stuk of vijf winkels met woningen erboven. Dit was echter niet haalbaar en voor de NV Haven- zathe niet interessant. Daarom werd gezocht naar een andere opzet en het gevolg was dat gezegd werd: „We maken er iets grappigs van". Architect Westerweel wilde iets gei nigs doen om eens af te stappen van de bekende eenheidskoek. „Hij wil de er", aldus de heer Van Bochove, „een soort kafferdorp van maken met een kraal in het midden. Hij kwam met het idee het veld dat beschikbaar was, te beleggen met allemaal uit vierkanten bestaande veelvouden. Zo heeft het winkelcen trum nu panden van drie bij drie van die vierkanten en panden van één bij één; zelfs van zes bij zes". Het materiaal dat gebruikt is noemt de heer Van Bochove een stokpaardje. Naast een speciale soort kalkzandsteen, die een oppervlakte bewerking heeft ondergaan werd het gebruikte hout niet geschilderd. Dit in navolging van de Scandinavi sche landen waar het hout in zijn natuurlijke vorm wordt gelaten. Het is de bedoeling, aldus de heer Van Bochove dat het winkelcentrum met zijn kinderzwembadje, bloem bakken en banken het gezellige hart van de wijk wordt en dat moeders, die hun kinderen bijvoorbeeld naar de kleuterschool hebben gebracht, er voor hun plezier heengaan. Rondom het winkelcentrum is tweeduizend vierkante meter be schikbaar voor het parkeren van auto's, voor wandelen. De ruimte zal zeker'ook door de kinderen worden gebruikt als rolschaatsbaan. Een van de grootste vestigingen in het win kelcentrum is een supermarkt met daarin ondergebracht een postagent schap van de PTT. Het winkelcentrum, inclusief kleuterschool, parkeergelegenheid en voetpaden beslaat een oppervlakte van tienduizend vierkante meter, waarvan zeventien tot achttien hon derd vierkante meter winkelopper vlakte is. Op het ogenblik is. nog geen bestemming gevonden voor de enorme zolderruimte boven de Su permarkt. Aanvankelijk werd ge dacht aan de Goese muziekschool en nu dit niet door gaat zoekt de ont wikkelingsmaatschappij De Haven- zathe naar een andere sociaal cultu rele bestemming. Het nog jonge winkelcentrum heeft overigens al een eigen mid denstandsvereniging, die al enige tijd volop bezig is met het ontwik kelen van activiteiten. Een van de activiteiten van de winkeliersvereniging is het uit schrijven van een wedstrijd waar aan alle inwoners van Goes Zuid konden meedoen. De opzet van die wedstrijd was het verzinnen van een leuke naam voor het centrum dat als gemeentenaam Beukenhof heeft. Vanavond wordt deze naam be kend gemaakt. Ook de wijkvereni- ging Goes-Zuid werd bij de plannen ingeschakeld en in goede samenwer king daarmee zal vanavond Goes- Zuid een groot feest vieren. De win keliersvereniging gesteund door de NV Havenzathe legde twintigdui zend gulden op tafel om dit feest en de aanvullende acties te financieren en de wijkvereniging, de wandel vereniging en de muziekvereniging Excelsior een aanvulling in de kar te kunnen geven. Deze vereniginger op hun beurt steunen de winkeliers vereniging in haar activiteiten. (Van onze muziekmedewerker) MIDDELBURG Onder uitmun tende weersomstandigheden, zijn „De Openluchtspelers" vorige week vrijdag en zaterdag begonnen aan hun reeks opvoeringen van de „Hamlet" van W. Shakespeare. Op 3 en 4 juli zal er in het prachtig gelegen openluchttheater Tooren- vliedt bij Middelburg opnieuw geno ten kunnen worden van werkelijk hoogstaand amateurtoneel. De eerste man die hier natuurlijk genoemd moet worden is Ad van Noort, de provinciale toneeladviseur, die zowel de regie, het decoront werp als de belichting voor zijn rekening nam. Het decor was zeer functioneel, doelmatig en suggestief ingebouwd in de omgeving, wat vooral in het donker zeer goed tot zijn recht kwam. De belichting was prachtig uitgebalanceerd en verliep vrijwel vlekkeloos en met een pre cisie die de vaart van het spel zeer ten goede kwam. Ook voor de wijze van regisseren hebben wij grote be wondering, al zijn wij het niet hele maal eens met zijn opvatting over het eigentijds maken van dit (waar schijnlijk moeilijkste) drama van de grote schrijver. Het „drug"-gebruik van de jonge Hamlet kon ons niet overtuigen. Wij dachten dat de con flictsituatie van de hoofdrol (nog even aangeduid in de toegevoegde zwijgende proloog) meer dan vol doende was, om te verklaren, dat hij dag en nacht achtervolgd wordt door de gedachte aan zijn vader. De re gisseur had dan toch de geestver schijningen kunnen doen voorkomen als nachtmerrie-achtige droomsitua ties. Dat hij dit deed, daar konden wij het volkomen mee eens zijn, terwijl de stilistische mise-en-scène van deze episodes ronduit meester lijk te noemen was: de irrële sfeer was volkomen aanwezig, en werd nog verstrekt door het bewegings spel van de figuranten. Trouwens, de hele voorstelling getuigde van een strakke, en in de „normale" scènes, van een zeer natuurlijke soe pelheid. Natuurlijk kan het niet anders, of bij een dergelijke bezetting moeten enkele zwakke plekken te bespeu ren zijn, maar we kunnen vaststel len, dat' deze in ieder geval geen afbreuk deden aan het geheel. Zo kon de Laërtes van Jan Ever wijn ons beslist niet overtuigen. Wij dachten dat het voornaamste euvel hier was: gebrek aan nuancering, vooral in de stemvoering. Peter Theunis als Rosencrantz en Toby Visser als Guildenstern bleven o.i. te zeer steken in de uiterlijkheid, zonder dat daar een innerlijke span ning aan ten grondslag lag. Zo zou den we nog wel enkele mensen kunnen noemen. Maar daar stond zoveel goeds tegenover, dat we dit liever benadrukken. Allereerst Ron- (Van onze correspondent) GOES Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten dat tomaten, die op de veilingen niet verkocht kunnen worden voor de ophoudprijs, opnieuw geveild mogen worden, waarbij alleen de verwerkende Industrie als koper mag optreden. Voor de verwerkende industrie geldt dan een minimum- prijs van f 20,- per 100 kg. Op het ogenblik ligt de veiling- prijs van tomaten nog belangrijk boven de ophoudprijs. Door het war me weer is er overal in Europa een goede vraag naar dit Nederlandse kasprodukt. Maandag lag de prijs van de grote en middelmaten export kwaliteit tussen f 6,50 en f 7,50 per krat van 6 kg. De aanvoeren van tomaten zijn op het ogenblik zeer groot. De export vindt plaats naar vele landen. In de week van 8 tot 13 juli bedroeg volgens het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten de totale Nederlandse tomaten export 17,2 miljoen kg. Daarvan ging ruim 10 miljoen kg naar West Duitsland en 4,1 miljoen kg naar Engeland. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT 'Zondagavond is op de Westbaan te Sas van Gent een personenauto, bestuurd door A. M. uit Sas van Gent bij het Generali- teitspark tegen een boom gebotst. De bestuurder bleef ongedeerd, doch zijn echtgenote, die naast hem zat, sloeg met haar hoofd tegen de voorruit en liep hierbjj een hoofdwond op. De wond werd in het St.-Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil gehecht. ny de Koning, die voor de bijna onmogelijke opgave stond, de rol van Hamlet „even te doen". Voor een amateur heeft hij dit zonder meer voortreffelijk gedaan. Naast hem had Piet de Leeuw weliswaar enkele zwakkere momenten, maar we kregen van hem toch een volko men aanvaardbare vertolking van de Claudiusrol te zien. Opvallend goed spel gaf Gerard Baijens als de zeer zelfbewuste, praatzieke Polonius. Datzelfde kunnen we zeggen van Bram Kwekkeboom als de trouwe vriend van Hamlet, Horatio, rustig en weloverwogen. Mientje de Leeuw was misschien iets minder als de koningin, maar toch zeker ruim vol doende. Nelleke Holster vonden wij in het „gewone doen" niet helemaal overtuigend, doch des te beter in haar waanzin. Van de bijrollen noe men we gTaag de beide doodgravers en ook de toneelspelers. De eenvou dig uitgevoerde, maar voortreffelijk bij het geheel passende kostuums waren Ad van Noort en Marjan Janssen. De onopvallende, maar zeer goed ondersteunende muziek werd verzorgd door Peter Jense. Een uitstekende prestatie, waar voor het publiek aan het einde en thousiast bedankte, en waarvan wij hopen, dat nog veel mensen, die van goed amateurtoneel houden, in de komende voorstellingen zullen ge nieten. A. H. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de fruitveilingen in Kapelle-Biezelinge konden maan dag reeds verscheidene telers rode bessen van de vollegrond aanvoeren. Het is het ras Jonkheer van Tets waarvan de vruchten rijp beginnen te worden. Dat is in Zeeland ook het meest geteelde ras. De prijs van de primeurs van de rode bessenoogst van dit jaar lag maandag in Kapelle voor de klasse 1 tussen 60 en 94 cent per doos met 250 gram bessen en voor de klasse 2 kwaliteit werd 40 tot 72 cent per doos betaald. Verwacht mag worden dat in de komende dagen het aanbod geleide lijk zal gaan toenemen. Overigens belooft de rode bessenoogst over het geheel genomen niet zo best te wor den in Zeeland, want er was wel een rijke bloei maar daarna kwam het zeer slecht tot vruchtzetting. Aangenomen wordt dat de totale produktie aanzienlijk achter zal blij ven bij die van het vorig jaar. Collecte De Rode Kruiscollecte die in Kloetinge werd gehouden, heeft f 562,13 opgebracht, een aan merkelijk hoger bedrag dan vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Ik wou net vragen wanneer ik voor mijn diploma mag gaan zwemmen", was de eerste en onthutste reactie van een volkomen beduusde Renee Bakker (10) uit de de Grootstraat in Goes, toen haar werd verteld dat zij de 100.000ste was die dit jaar het plaatselijke (en regionale) zwembad van Goes be zocht. „Wat ben ik blij dat zij het is geworden. Zij zwemt hier elke dag en dat doet zij al jaren", zegt dege ne die Renee op de teller aanwees als de gelukkige, de kassière me vrouw E. Noom-Crucke. Zij zit al zes jaar, dat wil zeggen vanaf de oprichting van het gemeentelijke zwembad, achter het loket en kent de meeste kinderen goed. Tevoren nog had zij, toer iedereen bij de kassa met spanning de honderddui zendste opwachtte, de wens ver zucht: „Ik hoop .toch zo dat het een leuk Jcind i^". en dat was het. Volko men blij en' verrast nam Renee Bak ker de felicitaties in ontvangst. Eerst was zij geschrokken. Toen ze, nog onwetend van wat haar bo ven het sproetige hoofd hing, voor het loket verscheen, hoorde ze tegen haar zeggen: „Hoe heet je? Renee Bakker? Nou Renee, kom jij dan maar eens even binnen". Het arme kind schrok, dacht dat er iets niet in orde was en stapte stil en somber het hokje binnen. „Nee, het is niets vervelends hoor", stelde men haar gerust toen men de onzekerheid op haar gezicht las. Wethouder J. H. Roose van cultuur, onderwijs, jeugd- en sportzaken en de'heer J. H. de Ridder, de beheerder van het zwem bad, stonden het meisje op te wach ten en maakten haar duidelijk waar- (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Muddelbiur- ger Chris V. die in verband met een verduistering van een klein geldbe drag door de politie van Bergen op Zoom werd gezocht, is in Middel burg aangehouden toen hij voor het eerst sinds lange tijd zijn ouders wilde opzoeken. Deze waren echter met vakantie, waardoor V. zich genoodzaakt zag een ruit van de achterdeur in te slaan. Hierbij vielen enkele bloem potten aan diggelen. Het lawaai daarvan maakte een hulpagent, die enkele huizen verder stond, nieuws gierig. Hij waarschuwde een oom van de jongen, die wist dat V. gezocht werd. V. is overgedragen aan de politie van Bergen op Zoom, die hem, na dat hij een bekentenis had afgelegd, weer op vrije -meten stelde De jongen werkte vaak op kermissen en was daardoor moeilijk te vinden. om zij zo bijzonder was. Renee klaarde zienderogen op en stralend onderging zij de rest van de plech tigheid: zij kreeg in het restaurant een ijssorbet, een bos rode anjers, een taart met een chocolade-spring plank en de cijfers 100.000 erop. Bovendien ontving zij uit handen van de wethouder een brief die het gehele gezin Bakker het recht geeft volgend jaar gratis te zwemmen. Wat jammer, dat mijn zusje er niet bij is. Zij zwemt ook elke dag, maar vandaag is ze ziek. Zij is zeven jaar. Mijn broer van twaalf gaat vanavond voorzwemmen voor het diploma. Mijn vader en moeder zwemmen hier ook heel vaak. Ik zwem al heel lang. Ik denk, vanaf toen ik drie was." vertelt Renee. Daarom kwam het ook goed uit, dat zij van de gemeente gratis zwemles sen aangeboden kreeg. Renee Bak ker zit in de vierde klas van de Prins Willem Alexanderschool in Goes. De honderdduizendste (sinds 6 mei) is dit'jaar bijzonder vroeg gevallen. De andere Zeeuwse zwem baden hebben dit getal nog niet bereikt, terwijl in Goes zelf de hon derdduizendste pas op 7 augustus (in het water) „viel". Dat jaar werd pas op 30 juni de 50.000ste geteld. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Maandagnacht is taxibestuurder J. B. uit Middelburg voor de Dancing Victoria aan de Bou levard Bankert in Vlissingen met zijn taxi in aanrijding gekomen met een geparkeerd staande auto, waarna hij om een aanrijding met een verkeers bord te voorkomen te veel naar rechts stuurde om vervolgens tegen een andere geparkeerd staande taxi te rijden. De auto van J. B. uit Mid delburg werd hierdoor zeer zwaar be schadigd. De andere twee auto's lie pen lichte materiële schade op. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In het souterrain van een onbewoond pand aan de Schoeminkelstraat in Vlissingen is brand ontstaan, waarschijnlijk ver oorzaakt door met vuur spelende kinderen. Dé brandweer moest uit rukken en wist de brand in de kortst mogelijke tijd met de hoge drukspuit te blussen. IN DE uitgestrekte dennenbossen van de Belgische Kempen nabij Heren tals, zijn Belgische brandweerkorp sen, versterkt met korpsen van het Britse leger tot maandagmorgen vijf uur bezig geweest met het bestrijden van omvangrijke branden die zondag avond omstreeks negen uur waren ge signaleerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een bijeenkomst, gisteravond in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis, is het plan voor de bouw van het wijkwinkelcentrum „Dau- wendael" ten doop gehouden. Dit tooid is in Middelburg-Zuid zul- panden Middelburg vormt een combinatie van winkelvoorzienin gen, een ontmoetingscentrum, een sporthal en een sociaal-kerkelijk centrum. In navolging van de be faamde „Meerpaal" in Dronten, staat „Dauwendael" midden in het leven. Dat wordt in het bijzonder bereikt doordat het architectenbu reau W. F. Groosman N.V. te Rot terdam, dat voor het ontwerp te kent, de belangrijkste routes voor voetgangers en fietsers letterlijk tot binnen het complex heeft door gevoerd. Het complex wordt op verschillende bebouwingsplateaus opgetrokken, waardoor he, geheel speels wordt. Gemakkelijk begaan bare trappen en hellingen maken de verschillende plateaus toegan kelijk. Namens de architect en de stich ting welke het centrum gaat ex ploiteren, werd gisteravond in het bijzonder voor de middenstanders die in dit nog nieuwe verzorgings gebied van Middelburg mogelijk heden zoeken, uiteengezet hoe „Dauwendael" zal worden. Het verzorgingsgebied omvat on geveer 22.000 consumenten die als de zuidelijke stadsuitleg vol tooid is in Middelburg-zuid zul len wonen. Men rekent dat onge veer vijfduizend mensen, wonend in de Magistraatwijk, hun inkopen zullen doen in het reeds voltooide winkelcentrum Welsinge, dat ech ter belangrijk kleiner van opper vlak te is dan „Dauwendael". Het nieuwe centrum biedt 6500 m2 aan vloeroppervlakte voor win kels, w..»rvan circa 2000 m2 be stemd zal zijn voor drie super markten. Met de eerste fase, om vattende ongeveer 3500 m2 zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, in het najaar van 1970 worden' begonnen. De opening van dit gedeelte wordt in november 1971 verwacht. Het winkelplein en de winkel straten in „Dauwendael" worden geheel overdekt, zodat men onder alle weersomstandigheden bood schappen kan doen. Het aantal kleinere winkels waarvoor in „Dauwendael" plaats zal zijn, be draagt veertig. Er komt parkeerge legenheid voor 320 auto's. Later kan dit aantal parkeerplaatsen tot ongeveer 450 worden uitgebreid. Het gehele centrum is overigens op de groei bemeten. Dat is een noodzakelijkheid omdat de gehele wijk Dauwendaele een wijk in wording is. De woningbouw in de ze wijk zal waarschijnlijk in 1975 voltooid zijn. De eerste bouwfase omvat, be halve een aantal winkels, ook het ontmoetingscentrum. In de tweede fase krijgt „Dauwendaele" pas zijn eigen karakter en zijn volledige functie. Prof. ir. J. F. Berghoef, de ste debouwkundig adviseur van de ge meente Middelburg, het bureau Kuyken en de betrokken gemeen telijke diensten hebben in nauw onderling overleg het ontwerp ver vaardigd. Het initiatief is afkom stig van de Middelburgse midden standscentrale en het gemeentebe stuur, in samenwerking met het algemeen waarborgfonds voor de middenstand, dat thans „Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf" heet en de Neder- landsche Middenstands Financie ringsmaatschappij voor Bedrijfsob- jecten NV. Het eerste winkelcen trum in Middelburg-Zuid „Welsin ge". is eveneens op initiatief van de hiervoor geroemde combinatie tot stand gekomen.

de Stem | 1970 | | pagina 7