pandon springen INDONESIË VERGEEFT SOEKARNO DROOGTE KAN RECORD SLAAN FRANCA1SE WILDE KIND KWIJT OM NIEUW HUWELIJK VEILIG TE STELLEN I editie voor DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Indrukwekkend afscheid van eerste president BESTEM Oosterhout kan t.v. kijken met één antenne \fi Golf van hersen vliesontsteking rond Tongeren Santochoc roor warmte: Lijm kan granieten laten van 350 kilo niet houden DIRECTIE VAN TOMADO WIJST LOON EISEN BELGEN AF KROESTSJEY LCHTVT-TIJT andaag in Zei f verbranding in Parijs protest tegen onbegrip van maatschappij VROEGE AARDAPPELEN BLIJVEN DUUR Zodat u allicht de eftijd hebt om naar mtochocte vragen. Aan uw melkman! magere chocolade drank Huis-aan-huiscollecte voor Werkspoor Baby in wieg gestikt ïlOe jaargang no. 26458 CEELAND icteur: Dr. W. A. J. M. Harkx >fd redacteur: L. Leijendekker .fdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 ■efoon 22341, Postgiro 1114111 Dinsdag 23 juni 1970 WEERBERICHT Koeler Zonnige perioden. Meer bewol king. Kans op regen- of onweers bui. Matige wind. HOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, S TEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAA T 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van een onzer verslaggevers) j IriLBURG - De Tilburgse Wollensloffenfabriek N. V. Apdré van Spaendonck - 600 werknemers - wordt niet overgenomen door mr. J. Jacobs. De zeer slechte orderpositie van het bedrijf heeft voor deze negatieve beslissing de doorslag gegeven. Tijdens een bespreking, die mr. Jacobs maandagmiddag Ik wil wat meer ~j jordelen van een postzegel erop) |l, Amsterdam. BRUSSEL (A.N.P.) Rond en in deuBelgische plaats Tongeren wor den de laatste dagen tientallen ge vallen vastgesteld van hersenvlies ontsteking. In één kliniek in Tonge ren [werden al zestig patiëntjes met deze ziekte opgenomen. De ziekte komt voornamelijk voor bij kinderen in që leeftijd van 1 tot 14 jaar. Alle patiëntjes vertonen dezelfde verschijnselen: stijfheid in de hals- streek, :ioge koortsen en neiging tot braken. Artsen menen dat de meeste gevallen voortkomen uit verwaar loosde ziekten als bof en mazelen. De Berw aar lozing zou een gevolg zijnBan het warme weer: de moe ders laten hun kinderen na de ziekte ta vroeg naar buiten. brij. exclusief bij de melkhandel (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Granieten pla ten van 350 kilo, de bekleding van Xilburgs stadhuis-in-aan- bouw, zakken langzaam maar zeker van hun plaats. De lijm waarmee ze aan de gevel zijn bevestigd is niet bestand tegen de hitte. Het bekledingswerk is stopgezet. Er zijn maatregelen genomen om persoonlijke onge lukken uit te sluiten, ais er wer kelijk platen naar beneden zou den storten. Vorige week ont dekte men dat er iets niet in orde was met de fraaie, zwarte, Afri kaanse granietplaten die de gevel van liet nieuwe stadhuis sieren. De platen werkten en bleven niet op hun plaats zitten. Er zijn mon. sters lijm naar TNO Delft ge stuurd. Men hoopt dat een on derzoek zal uitwijzen of bij de samenstelling van de lijm, een Italiaans produkt, fouten zijn ge maakt. Vaststaat dat het her* stel van de schade honderddui zenden guldens gaat kosten. In gewikkelde steigers moeten daarvoor opnieuw worden op gebouwd. Ook moeten de platen worden verwijderd. Bovendien is piet uitgesloten dat dit alles een demontage van stalen raam- jBBstructies met zich brengt. Aannemer Van Vliet en Van Duist uit Rotterdam, en onder aannemer Dekker uit Loosdrecht wachten met spanning op de uitslag van het onderzoek. Daar van hangt af of ze de schade lullen kunnen verhalen op de Italiaanse leveranciers of op de verzekering. Het gemeentebe stuur houdt er rekening mee dat door deze kostbare tegenslag de oplevering van het nieuwe stad huis vertraging zal ondervinden. heeft gehad met aandeelhouder Th. Dreesmann en de gemachtig de van de heer Charles van Spaendonck, de heer Dehning van de Nationale Kredietbank, kwamen de financiële kaarten op tafel te liggen, Toen bleek dat de familie Van Spaendonck bereid was het bedrijf voor 5,6 miljoen gulden te verkopen, wees de heer Jacobs dit voorstel zon der meer van de hand en deed geen tegenbod. Hij had zich tevoren laten inlichten over de orderpositie. De directie van Spandon moest verklaren dat er geen orders binnenkomen op de winter- en zomercollecties. Vooral de Westduitse afnemers West-Duitsland is Span- dons grootste markt hebben zich na de negatieve berichten over de toestand van het bedrijf geheel te ruggetrokken. Woensdag zal de Spandon-directie haar geldschiete», de AMRO-bank, om verdere kredieten vragen. Het is dubieus of die worden gegeven. In ieder geval betekent het mislukken van de verkooppoging van het be drijf, dat er op korte termijn 400 werknemers bij Spandon worden ont slagen. De vraag is, of een samenwer king met de Tilburgse Textielfabrie ken Van Doorn en Dams de werkge legenheid voor 200 Spandonwerkne- mers nog veilig kan stellen. De vak bonden achten het niet onmogelijk, dat de dagen van Spandon, een van Nederlands grote wollenstoffenfabrie- ken zijn geteld. Ze zijn van plan een afvloeiingsregeling voor te stellen die ook oudere werknemers een kans op èen nieuwe werkkring garandeert. Ze willen dit bewerkstelligen door de plaatsing van jongere werkkrachten te koppelen aan die van oudere werk nemers van Spandon. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De directie van Tornado n.v. zal niet ingaan op het ultimatum van de Belgische vak bonden. De bonden eisen zoals be kend voor de Belgische werknemers van Tornado (190 in Etten-Leur en 35 in Zwijndrecht) vijf frank (ruim 35 cent) per uur loonsverhoging en enkele gunstige secundaire arbeids voorwaarden. De Belgen hebben aangekondigd maandag te zullen gaan staken. Vandaag, donderdag en vrijdag zullen vertegenwoordigers ABVV Metaalbewerkersbond en de ACV Centrale Metaal op speciale bij eenkomsten de vakbondsleden infor meren over de te volgen gedragslijn. De direktie van Tornado heeft vrij dag een informaal overleg gehad met Belgische vakbondsmensen, waarbij de Belgen geen duimbreed van hun standpunt afweken. De Tornado-di rectie heeft daarna het standpunt van de vakbond gemotiveerd afgewezen, aldus de heer B. Botman, directeur van Tornado. De Nederlandse ondernemingsraad in 't Etten-Leurse bedrijf van Torna do heeft gisteren een motie aangeno men, waarin de aangekondigde sta king wordt afgekeurd en wel „in be lang van het bedrijf en de werkge legenheid". (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA-BLITAR Beweend en vergeven door zijn volk is giste ren de voormalige president Soekar no, de vader van Indonesië, die zijn land ook op de rand van de afgrond bracht, ten grave gedragen. Zijn stoffelijk overschot werd bijgezet op een klein heldenkerkhof te Blitar, een stoffige provinciestad, waar hij bijna 69 jaar geleden werd geboren. Na zijn dood werd Soekarno, die zichzelf de „grote leider van de re volutie" noemde, alles vergeven. Zijn volk kwam met duizenden te gelijk om hem voor het laatst een groet te brengen. Het was de groot ste begrafenis sinds die van de zes generaals, die vermoord werden bij de mislukte staatsgreep van 1965, die uiteindelijk ook de val van Soe karno betekende. Volgens de commentator van de In donesische radio „leek het wel of heel Oost-Java er was". In een wel overwogen gebaar van grootmoedig heid (en politiek inzicht) had pre sident Soeharto bevel gegeven tot een staatsbegrafenis. Maar hij was zelf niet aanwezig. Het lichaam van Soekarno, gehuld in de rood met witte Indonesische vlag, werd in een Hercules trans portvliegtuig van de luchtmacht van Djakarta naar een vliegveld bij Ma- lang gevlogen. Langs de 82 kilome ter lange weg van dit vliegveld naar Blitar stonden duizenden bedroefde, rouwende Javanen, aan het graf weenden de familie van Soekarno, zijn kinderen en twee van zijn zes vrouwen, toen de kist door soldaten werd gedragen naar de kleine, ver waarloosde heldenbegraafplaats. Onder hen bevond zich Ratna Sa ra Dewi, zijn in Japan geboren der de vrouw, die zaterdag zeer snel uit Farijs was «overgekomen om aan zijn zijde te zijn in het centrale leger- ziekenhuis, voordat hij zondagmor gen de laatste adem uitblies. Madame Hartini, zijn tweede vrouw, was ook aanwezig, gekleed n de traditionele Javaanse kabaya (kanten lijfje) en een nauwe sa rong. Tevoren hadden tienduizenden mensen van wie velen weenden en anderen bloemen wierpen Soekarno uitgeleide gedaan, toen zijn stoffelijk overschot van het sterfhuis naar het Djakartaanse mi litaire vliegveld Halim werd ge bracht. De menigte stond aan beide zij den van de 16 km lange route. Ve len probeerden de lijkwagen zo dicht mogelijk te naderen, terwijl hij langzaam naar de luchtmachtba sis reed, voorafgegaan door motor politie en vrachtauto's met militai ren. Op een gegeven ogenblik moest de stoet enkele minuten halt hou den daar de rouwenden de lijkwa gen omzwermden. Het emotionele afscheid van Soekarno Indone- sië's eerste president en staatshoofd gedurende 22 jaar scheen er op te duiden, dat veie Indonesiërs en vooral de oudere generatie, nog steeds een grote genegenheid voor hem koesteren. President Soeharto had de leiding van een korte plechtigheid, die President Soeharto van Indonesië loopt langs de baar met het lichaam van Soekarno. voorafging aan het vertrek uit het sterfhuis, een huis, dat voor Soekar- no's Japanse vrouw Ratna Sari De wi werd gebouwd. Dewi, Soekarno's derde vrouw, vergezelde ook het stoffelijk overschot in het vliegtuig van de Indonesische luchtmacht, (laar driejarige dochter Kartika was bij haar. Ook Soekarno's tweede vrouw, Hartini en zijn vijf kinde ren van zijn eerste vrouw, Fatma Wati, hebben Soekarno op zijn laat ste reis vergezled. Even kwam het tot een incident toen een jong paar, even nadat de kist in het vliegtuig was geplaatst, schreeuwde: „Jullie zijn allen ver raders Boeng Karno is dood. Jullie zijn allen verdoemd". De twee jon gelui werden weggeleid en opgeslo ten in een cel van de basis. Een oude Javaanse vrouw zei zachtjes wenend: „Ik ben voldaan. Ik heb de kist van bapak (vader) kunnen aanraken". Zondag hebben tienduizenden Indonesiërs een be zoek gebracht aan Soekarno's wo ning te Slipi aan de rand van Dja karta, waarheen zijn lijk was over gebracht nadat hij in het militaire hospitaal was overleden. Onder de rouwenden waren veel familieleden van Soekarno. In een hoek zat een tenger vrouwtje van ongeveer 80 jaar, Nji Inggit, Soekar no's tweede vrouw. Zij was met Soekarno getrouwd toen hij nog een tamelijk jong politicus was en ver gezelde hem indertijd op zijn bal lingschap in het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea. Toen Nji Ing git op een gegeven moment haar emoties niet langer de baas kon, en zich snikkend vastklampte aan de doodkist, stond Ratna Sara Dewi op om haar weer naar haar stoel te lei den. Duizenden brachten een laatste groet aan Soekarno, onder wie v.lai.r. zijn dochter Rachmawatie, zijn zuster Wardojo en zijn derde vrouw Ratna Sara Dewi. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Tot vandaag hlijlt het extreem droog. Het is op enkele plaat sen in het zuidwestelijke deel van ons land al 33 dagen droog gebleven. Daarmee is deze zomerdroogte met die van de zomer van 1959 en 1921 de ergste van deze eeuw. In de komende dagen kan daar wat verandering in komen. Via Engeland komt namelijk een zwak front naderbij waarlangs enkele buien naar het noorden schuiven. Aanvankelijk wordt nog vrij warme lucht aangevoerd, maar na het front bereikt ons wat koelere lucht uit het zuidwesten al zal de middagtempera- tuur ook in de komende dagen nog tot boven de 20 graden blijven stijgen. Of dit front het definitieve einde van de droogte gaat betekenen is nog niet zeker. De neerslag zal voornamelijk in de vorm van buien vallen en deze kunnen zich vrij grillig-wat de neer slag betreft over ons land verdelen. (Van onze correspondent) UTRECHT In Utrecht wordt vanaf gisteren tot en met zaterdag een huis aan huis-collecte gehouden voor het solidariteitsfonds van Werk spoor-Utrecht. De opbrengst van de ze collecte, die wordt georganiseerd door de ondernemingsraad, is be stemd om voor de werknemers de gevolgen op te vangen van de eind mei en begin juni gehouden stakin gen bij het Utrechtse VMF-bedrijf. Er hebben zich" al ongeveer 150 collectanten gemeld, onder wie een groot aantal studenten. MOSKOU (AFP) De gezond heidstoestand van Nikita Kroestsjev voormalig partijleider en premier van de Sovjet-Unie, is volgens welinge lichte kringen aanzienlijk verslech terd. De 76-jarige Kroestjev is nog wel bij bewustzijn. De oud-premier is twee weken ge leden in een ziekenhuis bij Moskou opgenomen na een lichte hersenbloe ding. Hij zou ook aan een leveraan- doening lijden. In Moskou heeft al herhaaldelijk het gerucht van zijn dood de ronde gedaan. Schip toetert brandalarm voor huis aan wal. Pagina 2 Hoe weert men wankele ple- zierbootjes op de grote bin nenwateren? Pagina 3 Er zijn goede mogelijkheden dat de Benelux-grenzen toch op of rond 1 november open gaan. Pagina 13 Zware industrie moet „zeewaar dig" worden. Pagina 15 Hoesch en Hoogovens nader tot elkaar. Pagina 11 Onze jonge man is in vijf jaar totaal veranderd. Tussen Haak jes. Pagina 21 (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Op het gebied van centrale anten- nesystemen heeft de ge meente Oosterhout sinds fteteren een landelijk pri meur. Tijdens het bezoek van minister B. Roolvink i "lelde burgemeester mr. A. Eikhuizen namelijk het G.G.A.-systeem (Groot Ge meenschappelijk Antenne systeem) in werking, waar door Oosterhout de eerste Nederlandse gemeente is waar met dit systeem wordt gewerkt. Dit systeem biedt nog veel meer mogelijkheden dan de antennesystemen die tot nog loc in ons land worden ge. bruikt. Theoretisch ij het na melijk mogelijk om met dit systeem binnen een straal van vijf tot tien kilometer met behulp van slechts één mast bezitters van t.v.-toe- stellen van beelden te voor zien. Het aantal aansluitin gen binnen dit gebied speelt dan geen roi. Verder is het mogelijk om met het G.G.A.-systeem nu al twaalf kanalen uit te zen den, terwijl in de toekomst uitbreiding tot vijftien kana len mogelijk is. Overigens ontvangen de mensen die nu op de centrale mast zijn aan. gesloten nog maar zes zen ders, namelijk de twee Ne derlandse, de twee Belgische en Duitsland 1 en 2. Wan neer in Oosterhout in de toe komst echter nieuwe of an dere zenders ook kunnen worden ontvangen, dan kun nen de signalen daarvan zou- der meer via het G.G.A.- systeem worden gedistribu eerd. Een ander voordeel van het systeem is dat men ter plaatse een eigen t.v.-studio kan bouwen, van waaruit men plaatselijk nieuws kan uitzenden, plaatselijke sport gebeurtenissen op 't scherm kan laten zien e.d. De ge meente kan op deze manier de bevolking van informatie voorzien, plaatselijke poli tieke partijen kunnen even. tueel eigen zendtijd claimen (mogelijk van belang voor de gemeenteraadsverkiezin gen over vier jaar) en de kans dat de plaatselijke mid denstand gaat beginnen met het uitzenden van reclame boodschappen is dan niet denkbeeldig. Kortom, de mogelijkheden om gebruik te maken van een plaatselijk televisiestation zijn legio. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/DUINKERKEN De 20-jarige Francaise Josina T. uit Rusendael heeft tegenover de politie in Duinkerken bekend haar baby Gessyka vorige week donderdag te vondeling te hebben gelegd op de oude begraafplaats in Terneuzen. Zij zal in haar eigen land terecht moeten staan. Volgens haar verklaringen heeft de jonge vrouw eerst geprobeerd het kind kwijt te raken in een kerk in een van de drukste straten van Ter- neuzen. Zij durfde de stap niet aan, wandelde naar een rustiger stads deel en belandde tenslotte bij de in verval geraakte begraafplaats, waar op dat moment twee werklieden van openbare werken bezig waren. Deze merkten niets van het achter laten van het kind. De tragedie be gon enkele maanden geleden toen Josina T. uit de kraamkliniek kwam en tegen haar nieuwe vriend, waar mee zij hoopte te trouwen, zei dat het kind dood was geboren. Het kind stamde uit een huwelijk dat in september van het vorig jaar werd ontbonden. Josina T. heeft ook nog een kind van twee jaar uit dit huwelijk. Josina raakte door de leugen in een situatie waartegen zij tenslotte niet opgewassen bleek te zijn. Zij zag nog maar één uitweg: het kind te vondeling leggen. De Frangaise zal in Frankrijk te recht staan want volgens het inter nationale recht kan een Fransman of een Francaise niet naar Nederland wordt uitgeleverd. Zjj kunnen alleen maar in Frank rijk zelf terecht staan voor een overtreding in het buitenland ge pleegd. Wat er met deze Frangaise zal gebeuren is een zaak van de rechter van instructie. Hij kan haar in afwachting van haar proces voor lopig op vrije voeten laten. Men neemt aan dat dit laatste inderdaad zal gebeuren, maar tot dusver heeft de rechter van onderzoek nog geen enkele beslissing genomen. Hij zal eerst de aanklacht van zijn collega in Middelburg onder ogen moeten zien. Evenals in Nederland kan het gepleegde deliet in Frankrijk zwaar worden gestraft. Indien er moeilijkheden rond de huisvesting van de baby in Terneu zen zouden ontstaan, kan het kind direct naar Duinkerken worden ge bracht. Een beslissing in deze gele genheid moet door de raad van de kinderbescherming in Middelburg worden genomen. OP DE Koninginneweg te Ridderkerk is de kinderslaapkamer van de fami lie Bravenboer geheel uitgebrand. Op de slaapkamer sliepen vier kinderen. De ouders konden de kinderen nog tijdig uit de vuurzee redden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Een jongen van 19 jaar in het departement van de Yvellnes bij Parijs heeft zich zaterdagmiddag van het leven beroofd door zich met benzine te overgieten en zich ver volgens in brand te steken. Zijn va der had hem 's morgens meegenomen naar de kapper om zijn lange haren te laten afknippen en uit wrok daar over heeft de jongen een einde aan zijn leven gemaakt. Hij was kort geleden uit Engeland gekomen waar hij de vakantie had doorgebracht in gezelschap van hip pies. Terug in Frankrijk had hü be paalde hippie-gewoonten overgeno men en onder meer zijn haren laten groeien. Hij werd ermee geplaagd door zijn kameraden op het werk en bovendien namen zijn vader en zijn patroon er aanstoot aan. De jongen werkte als assistent-kok en had avondcursussen gevolgd om het vak te leren. Bij al zijn vrien den stond hij goed aangeschreven. Woensdagmiddag maakte zijn baas aanmerkingen op zijn lange haren. De zaterdag daarop nam zijn vader hem mee naar de kapper om zijn ha ren te laten knippen, waaraan de jongen zonder uiterlijk protest vol deed. Maar in de loop van de mid dag ging hij naar een eenzame plek met een bus benzine onder zijn jas verborgen en daar maakte hij een eind aan zijn leven. Enkele uren la ter vond een voorbijganger zijn stof felijk overschot voor de helft ver koold. Bij de lege bus lag een brief waar op geschreven stond: kijk maar in de brievenbus en daar vindt u het antwoord. In dit antwoord schreef de jongen dat hij de morele vernedering niet wilde ondergaan, dat de ouderen hem niet begrepen en dat hij zich niet wilde bukken voor de dictatuur van de maatschappij. (Van onze correspondent) KAPELLE Het aanbod van aardappelen van de nieuwe oogst blijft nog altijd aanzienlijk achter bij de verwachtingen. De aanhoudende droogte blijkt van grote invloed te zijn op de groei van de aardappelen. Zelfs in de belangrijkste teeltgebie- den van ons land nemen de aanvoe ren langzamer toe dan men had ver wacht. Voor Zeeland is Walcheren op het ogenblik het belangrijkste aanvoer- gebied van vroege aardappelen. De vraag naar dit produkt is groot en de prijzen zijn vorige week wat te ruggelopen, maar blijven toch hoog. Maandag werd voor de goede kwali teiten vroege aardappelen in Zee land tussen 70 en 80 cent per kg be taald. De krielaardappelen noteer den tussen 60 en 70 cent per kg. RIJSWIJK (ANP) De 5 maan den oude Patrick Smits-Schouten uit Rijswijk is maandagmiddag in jjjn wieg gestikt.

de Stem | 1970 | | pagina 1