VREEDZAAM TOERNOOI Müller op de derde plaats FONTAINE BLEEF LEIDER Brazilië maakte voetbal lust voor het oog 3CHEID N PELE Geen speler uit veld gestuurd ten onder' :t meest rlijke ernooi Ranglijst aller tijden tao zonder 1erbroek het veld Bijna 3 goals per wedstrijd RNALISTESl"^ta^alien 'S magnifiek leuterleidster RAZENDSNEL ONGELOOFLIJK door NICO RIJNDERS DE STEM VAN DINSDAG 23 JUNI 1970 Het grote moment voor Pele: juichend houdt hii de wereldbeker hoog ia zijn handen de beker, waarvoor ook hij zo lang gestreden heeft. ze speciale verslaggever) O STAD „Dit was mij, oernooi om het we rel cl ap". Pele, het Braziliaanse yas definitief in zijn uil „lk ben de gelukkigste mat ereld. Ik wist zeker dat m winnen, zodra we het mk veroverd zouden hebben" lend verdween Pele vervol ëscorteerd door politieageu de wachtende spelersbus. 'CO STAD Er speelden zie komische toneeltjes af na at a de finale in Mexico Stat ie Tostao rende over het vet olgd door ongeveer vijfti; ers, die zijn shirt onderla, verdeeld. Wanhopig probeet ao zijn achtervolgers van zfe rhudden, maar hij faalde e tekje moest het eveneens ont Tostao smeekte om behotii 1 onderbroek, maar niets bleei voor de souvenirj ageirs. Eet ,-e striptease was het gevolj' p tijd kon Tostao ten eindt [een handdoek bemachtigen et \rmee behelpen. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD Brazilië heeft door de overwinning in de finale op Italië een eind gemaakt aan de sinds 1950 geldende traditie, dat de ploeg die het eerste scoort, uiteindelijk met een nederlaag genoegen moet nemen. De Brazilianen deden het anders. Wel moesten zij Italië nog de gelijkmaker toestaan, maar in de tweede helft sloegen zij genadeloos toe met drie doelpunten. Brazilië veroverde de wereldtitel daarmee voor de derde keer. Het won eerder in 1958 (Zweden) en 1962 (Chili). Het toernooi om het wereldkampi oenschap 1970 zal de geschiedenis ingaan ais het vreedzaamste sinds 1930, toen voor het eerst om de Coupe Jules Rirnet werd gespeeld, de beker, die nu definitief in bezit van Brazilië is. Er werd niet één speler van het veld gestuurd (in 1966 vijf) en de incidenten buiten het veld, haalden zelden of nooit de voorpagina's. De spelers hebben zich van hun beste zijde laten zien, waarschijnlijk toch een gevolg van de strenge waarschuwing van de president van de FIFA, Sir Stanley Rous, vlak voor het begin van het toernooi. Het enige „schandaal" van Mexico speelde zich af in de Cölumbiaanse hoofdstad Bogota, waar vijf dagen voor de aanvang van het wereld kampioenschap, de aanvoerder van het Engelse elftal werd aangehouden op beschuldiging van diefstal. Wel deed het Mexicaanse publiek in ongunstige zin van zich spreken door de felle anti-Engeland houding in de wedstrijden van de oud-we reldkampioen tegen Roemenië, Bra zilië, Tsjechoslowakije en West- Duitsland. Ook het scoren liet ditmaal niets te wensen over. In 32 wedstrijden werd in totaal 95 maal het net van de tegenpartij gevonden, een gemid delde van 2,99, dus bijna 3 doelpun ten per ontmoeting. In 1966 was het gemiddelde 2.78. Sir Stanley Rous: waarschuwing... „BRAZILIË HEEFT SPEL BETOVERING GEGEVEN' onze speciale verslaggever' ;iCO STAD Edson Arante icimento, alias de koning, mas ;er bekend als Pele, is uitjt tot de meest opvallende spt het negende wereldkamp; ip voetbal door verslaggeve t toernooi verslaan. Pele k 267 stemmen van 300 Mei. en buitenlandse sportjoum Pele's ploeggenoot Jair k 196 stemmen. bui '1MB onze speciale verslaggever ÏICO-CITY De 32 wedsli de laatste ronden hebben j enis gemaakt. Niet een sjt van het veld gestuurd en 1' dkampioenschap van 1970 1 )ek gesteld worden gedisciplineerde en in de geschiedenis. FIFA had de 30 scheid Ie wedstrijden zouden leid» i instructies gegeven om str» treden tegen iedere overtredt elers en de coaches werd m# ld dat de scheidsrechts onvn ijk zouden zijn. resultaat was dat het to schap eindigde zonder gevet, f opstootjes op het veld. B ;ts geheel nieuw, want de impioenschappen werffi al door dergelijke incidenle lord. Lr schatting 800.000.000 mei® »er dan 50 landen hebben rijden op de televisie gade gï en de hoop van de FIFA kampioenschappen een g» van de wereldsport zouden p s waarheid geworden. urd en 1 n 1970 t n als li meest eidsrechlti (Van onze speciale verslaggever) LONDEN In de Daily Mail schreef Brian James over Brazi lië: „Geen enkel team verdient het meer, deze plaats in de sport in te nemen, want geen enkel team heeft meer goeds voor de sport gedaan dan Brazilië sedert 1958". Jaimes zwaaide ook uitbundig lof toe aan Italië, dat volgens hem „op magnifieke wijze ten onder was gegaan in de climax van dit geldige toernooi en in de fina- j een prestatie had geleverd die het Engelse voetbalteam nooit had kunnen evenaren". „Engeland mag het voetbal heb ben uitgevonden, maar deze mensen uit Latijns-Amerika hebben, het spel een betovering gegeven, die ons be vattingsvermogen te boven gaat", zo zei Lauri Pignon in de Daily Sketch. overwinnen moesten de die de wedstrijd naar hun hart en niet naar het handboek speelden, niet alleen de best georganiseerde en efficiëntste van de wereld over* naar moesten dat ook doen in de wetenschap dat bun ei gen achterhoede de zwakste was die ooit een wereldkampioenschap heeft overleefd", zo vervolede hij. Ken Jones van de Daily Mirror vond de finale voor Brazilië „stellig een buitengewone zege". „Om te overwin voorhoedesD 6 Iers naar hun 1 handboek sj best georga verdediging meesteren, i ilauwe doot Hoewel de Italianen ach moedig verdedigd hadden, vond Desmond Hackett van de Daily Express „Bra zilië ongetwijfeld de beste ploeg en vleugelspeler Jair de beste speler van het wereldtoernooi". Ook Robert Oxby viond in de Dai ly Telegraph dat de wereldbeker naai de beste ploeg was gegaan. „Zelfs de teleurgestelde Engelsen kunnen dat niet betwisten". In het zelfde blad schreef Donald Saunders dal Brazilië, „ongetwijfeld het grootste voetballand ter wereld", meer moeite had gehad met de uit zinnige supporters in het Azteken stadion dan met de Italiaanse verde diging. Het Franse sportblad L'Equipe was minder te spreken over de finale, hoewel Brazilië zonder een spoor van twijfel de „rivaliteit tussen het voetbal van de twee continenten in iet voordeel van Zuid-Amerika had Klist". „In de finale werd nimmer iet evenwicht, ritme of zelfs maar Je kleur gevonden. Het gelijkma- tende doelpunt van Italië kon in derdaad voor ongeveer een uur twij fel zaaien omtrent de superioriteit van Brazilië. Maar de enige vraag die toen nog restte was, wanneer die superioriteit concreet zou worden Uitgedrukt. „Het Braziliaanse team werd geen enkel ogenblik in moeilijkheden ge bracht door een nerveus en benepen spelend Italiaanse team, dat zonder glorie of verdienste fout op fout stapelde Het resultaat was een wedstrijd die veel eenzijdiger was dan wij hadden kunnen verwach ten Zelfs het Italiaanse doelpunt was in zekere zin een voorbeeld van deze eenzijdigheid, omdat het eerder een gevolg was van een fout van de jyaziliaanse verdediging dan van het welslagen van de Italiaanse aan val'. Moment uit de finale om de wereldbeker: de Braziliaan Tostao (midden) in duel met de Italianen Rosato (links) en Bertini (rechts). (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD De Fransman Just Fontaine blijft met zijn in 1958 gescoorde dertien doelpunten de top scorer van een toernooi om het we reldkampioenschap voetbal. De Westduitser Gerd Müller, die het re cord leek te kunnen breken, staat op de derde plaats achter de Hongaar Sander Kocsic. De lijst ziet er als vofligt uit: 1. Fontaine (Fr.) 13 doelpunten (1958); 2 Kocsic (Hang.) 11 (1954); 3 Müller (W.-Dld.) 10 (1970); 4 Euse- bio (Port.) 9 (1966); 5 Ademir (Braz.) 8 (1950) en Stabile (Arg.) 8 (1930); 7 Jairzinbo (Braz.) 7 (1970) en Leoniidas (Bratz.) 7 (1938). Brazilië maakte tijdens het we reldkampioenschap 1970 de meeste doelpunten, 19. Het bleef daarmee echter ruim onder het record van Hongarije dat in 1954 door Puskas, Kocsic, Hiidtegkuti, Csibtxren Budai 25 keer scoorde. De Hongaren had den voor dit totaal slechts vijf wed strijden nodig. De vardeling van de doelpunten over de diverse fases van het we reldkampioenschap 1970 was als volgt (tussen haakjes vergelijkbare cijfers vara 1966): 3e en 4e plaats: Finale: Achtste finales; Kwartfinales: Hattve finales: 61 (58). 17 (16). 11 6). Totaal: 95 (89). Uruguay toonde in zes wedstrijden over de beste verdediging te be schikken. Doelman Mazurkiewicz werd vijf keer gepasseerd. Tijdens het wereldkampioenschap werden slechts vijf strafschoppen toegekend, die alle werden benut: door Clarke (Eng.), Dumitrache (Roem.), Lambert (Belg.), Pena (Mex.) en Müller (W.-Dld.). Het eerste doelpunt van het ne gende wereldkampioenschap werd gemaakt door de Bulgaar Dermen- djiev. Hij scoorde na twaalf minuten in de groepswedstrijd tegen Peru. Het laatste doelpunt kwam op naam voor de Braziliaanse verdediger Car los Alberto, die in de 87e minuut van de finale de Italiaanse doelman Albertosi passeerde. (ADVERTENTIE) De Braziliaan Carlos Alberto scoort hier de vierde goal voor zijn land in de finale tegen ItaHë. Doelman Enrico Albertosi staat op het verkeerde been. Vallend voor Alberto de Italiaan Mario Bertini. MEXICO STAD Triomf voor het aanvallende voetbal. De Jules Rimet-beker is niet meer. Brazilië heeft hem namelijk voor de derde maal veroverd. Dat betekent dat hij definitief naar Rio de Janeiro gaat. Niet getreurd echter. Er komt weer een nieuwe cup voor in de plaats en over vier jaar zul len in Duitsland de sterkste voet balnaties elkaar opnieuw bekam pen om hem in bezit te krijgen. Gelukkig maar. Gelukkig dat er zoiets bestaat als het wereldkampioenschap voet balwant wat hier in Mexico te zien is geweest aan schitterend, soms briljant voetbal, is met geen pen te beschrijven, ook met die van mij niet. Dit wereldkampioen schap is een triomf geworden voor het aanvallende voetbal. Maar ook voor het sportieve, faire voetbal. In de openingswedstrijd liet scheidsrechter Tschencher duide lijk merken dat de FIFA zeer streng wilde optreden tegen spe lers, die tijdens de wedstrijden over de schreef zouden gaan. Dit resulteerde in weliswaar hard, maar sportief spel en dat was een groot winstpunt bij dit wereld kampioenschap. Eet bewijs ligt er immers: in het hele toernooi werd niet één speler van het veld ge stuurd en niet één wedstrijd liep de aangeduide scheidsrechter uit de hand, al dreigde dat wel te ge beuren bij België-Mexico, waar de scheidsrechter zeer ten onrechte een penalty aan de Mexicanen toekende. De heersende hitte, vooral in Guadelajara, waar iedereen reeds lang van tevoren bevreesd voor was, is inderdaad in sommige wedstrijden beslissend geweest voor het resultaat. Bij de wed strijd BraziliëTsjechoslowakije konden de Tsjechen het in de tweede helft niet meer bijbenen en EngelandDuitsland toonde duidelijk dat de Duitsers alleen al op conditioneel gebied de win naars werden. Toch bleek het mo gelijk, zelfs onder deze extreme klimatologische omstandigheden, voetbal van wereldklasse te leve ren. De finale in het schitterende Aztekenstadion, met zijn hyper moderne accommodatie, was ge heel voor Brazilië. Een beetje trots ben ik wel, dal ik Brazilië als de uiteindelijke winnaar heb getipt. Gedurende de eerste tien minuten tastten de Brazilianen voorzichtig de Itali aanse defensie af, en namen daar na het initiatief om het niet meer uit handen te geven. Italië was echter soms toch nog levensge vaarlijk, wanneer het toekwam aan zijn sterkste punt: de tegen aanval. Werd namelijk een Itali aanse aanval afgeslagen, dan pro beerden ze razendsnel terug te slaan en dat leidde in de zestiende minuut bijna tot een doelpunt toen Riva rakelings Overkapte. Brazilië nam hierna de leiding toen Pele met een schitterende kopbal scoorde. De beslissende pass was ook nu weer van Tostao. De slimme Tostao had in veel Bra ziliaanse goals in dit wereldkam pioenschap een levensgroot aan deel. Onverwachts kwamen de Azurri echter terug. Piazza, de centrale verdediger van de Brazi lianen, wilde geheel onnodig de bal met een hakje terugspelen op Clodoaldo. Boninsegna doorzag dit. en in samenwerking met Mazzola kon hij de uit positie gespeelde Felix passeren. Vijftien seconden voor de rust scoorde Pele opnieuw, maar scheidsrechter Rudi Gloeck- ner had reeds („te vroeg") afge floten. Deze Gloeckner overigens vond ik bijzonder zwak leiden. Hij nam soms de raarste beslissingen en hij maakte het op een gegeven mo ment al te bont door Rivelino een officiële waarschuwing te geven voor een overtreding, begaan door Carlos Alberto. In de tweede helft heeft uit sluitend Brazilië de toon aange geven. De met een consequente mandekking spelende Italianen wisten geen raad meer met het 1 voortdurend switchende en soms geniale aanvalsspel der Brazilia nen. Vreemd was het dan ook zeker niet dat Brazilië uitliep naar 4-1, door goals van Jairzinho en Carlos Alberto. Jammer vond ik het dat bij Italië Gianni Rivera niet vanaf het begin aanwezig was. Hij is namelijk in staat om de organiserende rol in een team te vervullen en de beslissende pas te geven. Bij Brazilië was Gerson de grote spelverdeler. Deze al kalende Bra ziliaan was verdedigend sterk, ver deelde het spel enorm goed en scoorde ook nog een prachtige goal. Naast Gerson noem ik in een adem Rivelino. Wat deze man presteert als hij de bal aan de linkervoet heeft „kleven" is onge looflijk. Ook Pele, Tostao en Jair zinho hebben getoond hoe mooi voetbal werkelijk kan zijn. Want het is. dacht ik, toch wel duide lijk dat Brazilië de wereld heeft getoond dat het op de aanval ge richte voetbal als kijkspel het mooiste voetbal is. Brazilië maakte voetbal hier in Mexico een lust voor het oog, een waar festijn. Dat de Jules Rimet- beker bij het team terecht is ge komen dat er het meeste recht op heeft, daar valt zeker niet over te twisten. Dit wereldkampioen schap heeft alles gegeven wat er op voetbalgebied te vinden is, qua spel en vooral qua sfeer, want sfeervol was het zeker. Zoals het Braziliaanse carnaval in de straten van Mexico Stad en in Guadela jara na een overwinning van Bra zilië. En zoals de Mexicaanse sup porters, die dol van vreugde na Mexico-België een fantastisch groot feest organiseerden in de straten van Mexico Stad. En zoals vele journalisten, die bij de slui tingsceremonie bij het zien van zoveel vreugde op het veld hun tranen de vrije loop lieten, want ook zij waren, net als ik, blij dat Brazilië de nieuwe grootse wereld kampioen voetbal is. Wel, we kun nen er weer voor de volgende vier jaar tegen. Zal Nederland er dan ook bij zijn? i 4

de Stem | 1970 | | pagina 17