„Mijn startgeld moet omhoog...! Verrassing denman SOLO VAN PRIEM DWONG KOEKEN TOT KOPWERK NATIONAAL AMATEURKAMPIOEN KEES KOEKEN: ïjvers IKX DE E BELG UITSLAGEN Keetie Hage 2e titel in successie OMEGA )RLOGES VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 22 JUNI 1970 -generaal van de fe. lekozen de Fransman Nederlander Philip de ]>ok kandidaat was, te weinig. rtredactle) 4 De kans is groot rdiger Daan Schrijvers zijn oude club NAC, svorderde onderhande de besturen van PSY .neer de transfer door lat is een basis bij dt NAC-keeper Mari vergaan naar PSV. |NP) Eddy Mercks pegkampioenschap vat nen, dat werd betwis fver 246 km te Yvol de afstand in 6 uur Herman van Spring een achterstand van lp de tweede plaats, ter aankomende, Monsen and op Merckx had vai ec. Frans Verbeek rges Pintens vijfde ei rfroot zesde op vijf tt minuut. De overigei een aanzienlijk groter op de kampioen, zeil teminek (achtste), die' na Merckx door de t |5u Noel van Cloosle een peleton aanvoert Iminuten achterstand ka tels in de andere landt volgt verdeeld: Ita£ |ssi, Frankrijk: Paul ft (Jose Antonio Gomza! ind: Rudi Altig, Z: •t Rub, Luxemburg:: Portugal: Joaquim A -Brittanmië: Lesley YY i heeft 48 uur voor it wegkampioenschap s e wijze de tweede pri Hoorn op zijn naam je j won met 15 seconde: op de Belg Rik Marie: 1 Jan Janssen (Putte), S n 2.05,00; 2 Rik Marie: „eo Duyndam (Poeldijk!, gerheide (Ossendrecht): el (Hoogerheide) 6 leuten (Mierlo-Hout); •rs (Belgi); 8 Leen Poort sland); 9 Rini Wagtm® •ord); 10 Cees Rentmees ïde). Bij de amateurs V- Hagenaar Van Leeuwet [ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) HELMOND Kees Koeken zal waarschijnlijk een van de (weinige) nationale amateurs worden, die meer aan de wielersport verdient dan de meeste Nederlandse profs. De Acht- maalse coureur gaat er namelijk van uit dat de trui met de vaderlandse driekleur hem geen windeieren hoeft te leggen. Integendeel. „Mijn start- geld in Nederlandse wedstrijden zal moeten worden verhoogd. Anders rijd ik hier niet meer. Dan ga ik naar België. Daar koers ik toch liever." Koeken bekent daarmee openhar tig, dat hij nu reeds aardig wat in de zak steekt uiteraard onder de tafel door als hij ergens komt fietsen. Een eerlijke uitspraak, maar ook een uitspraak, die de sportcom- missie van de KNWU in ieder geval de wenkbrauwen zal doen fronsen en vrij zeker ook een onderzoek naar de amateurstatus van Koeken zal opleveren. De nationale titel vormt het hoog tepunt in de carrière van Koeken tot nu toe. De 21-jarige tuinder zijn officiële beroep, waar hij maar weinig tijd aan besteed ging in 1967 over naar de amateurs, in welk jaar hij vijfmaal als eerste finishte. In 1968 (23 overwinningen) maakte hij deel uit van de selectiegroep van bondscoach Joop Middelink en werd naar diverse buitenlandse wedstrij den uitgezonden. Datzelfde jaar ech ter nog verdween Koeken weer uit de selectiegroep. Hjj werd te licht bevonden. „Ik vond dat ik goed ge noeg reed", aldus Koeken, „maar niet in grote wedstrijden". Het vo rige seizoen behaalde hij na een slechte start o.a. veroorzaakt door een zes weken durende achillespees blessure zestien zeges, een aantal, dat hij dit jaar al dicht benaderd: elf, waarvan de voornaamste het na tionale kampioenschap, de Brabantse titelstrijd (precies een week voor Helmond in Hoeven) en de eerste etappe van de ronde van Belgisch Luxemburg. Koeken is een van de weinige kampioenen van de afgelopen jaren, die nog nooit een klassieker won. Wel eindigde de Mars-Flandria-cou- reur enkele malen als tweede. Het grote werk ligt hem echter niet zo. „Ik rijd niet graag klassiekers. Ik vind het gevaarlijk. Het kan uit schakeling voor een groot gedeelte van het seizoen betekenen. Het is een kwestie van lef. En dat mis ik voor dergelijke wedstrijden. Ook van meerdaagse wedstrijden houd ik niet zo. Drie etappes, dat gaat nog", geeft Koeken eerlijk toe. Pratend uit er varing, verklaart Koeken dat ama teurs het wielermetier het best on der de knie krijgen in België. „Op die kasseien moet je bergen werk verzetten. Daar leer je het koersen. Ik vind het in België toch fijner koersen, want daar is het niet als in Olympia's Toer: van de start af bang, weg." Over een mogelijke selectie voor de Tour de l'Avenir zegt Koeken „Als ze me mee willen nemen, wil ik wel mee", waarmee hij laat door schemeren dat het van hem niet per se hoeft. Wel wil hij graag voor an der werk in KNWU-verband ingezet worden: „Het is wel te hopen dat Middelink me nu kansen geeft". H. G. De nieuwe Nederlandse kampioen Kees Koeken (midden) ge flankeerd door Hennie Kuiper (links) en Cees Priem op het ereplatform. PETER KISNER BRAK MERKENMACHT in Helmond (Van onze sportredacteur) HELMOND Het prestige van de grote Nederlandse merkenploegen >.i het nationaal wielerkampioenschap voor profs, heeft er weer een deukje bij. Na de klap die Sjaak Frijters vorig jaar uitdeelde door de hegemonie van de twee giganten Willem H en Caballero te doorbreken, reed nu Peter Kisner dwars door de gebundelde macht. De 6 Caballero-renners in de kop groep van 15 waren niet bij machte hem te remmen en een aanval te doen op het rood-wit-blauw. Drie Willem H'ers konden dat evenmin. De over winning ging naar een individuele deelnemer. Naar Peter Kisner. Geen lid van een van de twee Nederlandse profstallen, net zoals Sjaak Frijters in 1969. Niet woonachtig ook in het vaderland, maar in België, net zoals Sjaak Frijters vorig jaar witserse klasse har- unnen wij u in vele len en prijzen laten Komt u eens geheel ij vend kijken. 'elier-goudsmid xxithplein27-29 breda 'apendrecht af. Uit een vo°r gaan. Het was een onthutsende ervaring. Peter Kisner (25 jaar, eerste seizoen als beroepsrenner) kampioen uit een kopgroep waarin Caballero en Wil lem II qua mankracht sterk over heersten. Peter Kisner, de eenling, die niet baadde in de weelde zoals zijn tegenstanders van Caballero en Willem II, die langs de kamt een le gertje verzorgers tot hun beschik king hadden. Ijverige sjouwers met bidons en etenszakjes. Met blokjes ijs en grote sponzen. Dat geluk ken de Peter Kisner niet, wiarat hij rijdt •voor het Belgische Goldor-Frijns- Elvé, een sportieve samenspanning van een bierfirma, een jeneverstoke rij en een rijwielfabriek, die geen loton soiigneurs achter hun enige Nederlandse coureur aanstuurden. Peter Kisnier kreeg zijn versterkende en verfrissende middelen aangebo den door zijn vrouw, zijn enige sup er in Helmond. Met haar zomer se gele bloemetjes jurk een char- manteen en opvallende verschijning op de ravitailleringsplaats. Voor Peter Kisner wiais er ook geen ielkamer in Helmond om zich te verkleden, zoals voor de Willem H'ers en de Caballero's, die deze luxe door hun sponsor kregen aangebo den. Peter Kisner „logeerde" in een garage langs het parcours, hem be- ïreidwillig beschikbaar gesteld door een benzinnepomp-explodtant. Peter Kisner reed dit seizoen, in tegenstel ling Dot zijn collega's van Willem II en Caballero, geen grote ronidlen. Hij deed, geplaagd door enikele blessu res, die kort nia elkaar kwamen. Slechts wat criteriums, waarvan wel geteld 3 in Nederland. In alle drie de wedstrijden haalde hij, door pech, de finish niet. En voor deze man nu, klonk zondagmiddag rond vier uur het Wilhelmus. Oe op de nagenoeg platte baan van '8 kilometer (28 keer te rijden) bleek de merkenkracht uiteindelijk niet opgewassen tegen de individueel 4koersende Peter Kisner, die in de sprint zelfs geen tegenstand kreeg uit een van die twee kampen, maar van de eveneens als een eenling (voor het Franse Sonolor-Lejeune) opererende Harrie Jansen. I Caballero en Willem II verdwenen aüs grote verliezers van het parcours. Ze hadden het koersbeeld beheerst, maar toen het erop aan kwam faal den ze. Ze kwamen tekort tegenover degene die na 50 kilometer de be ende ontsnapping maakte: Peter Kisner. Hij bleef 10 kilometer alleen en kreeg toen gezelschap van Cabal- no's Henk Benjamins, Daan Holst,, Wim Schepers en Harrie Steevens. Willem II-Gazelle was vertegen- 'oordigd van Evert Oalman en Al- bert van Middien, Mars-Flandria met Eddy Beugels en Joop Zoetemelk. Wim Deelen (Bataivus) en Peter Heynig (Brandpunt Buitenspel) completeerden de groep. Na 60 kilo meter koers bleek met dieze ploeg de slag nagenoeg gevallen. De merken- farmaties hadden ieder een man van 'oren. Ploegentaktiek ging het werk doen. Het tempo in de achterhoede viel stil, de voorsprong groeide ge staag en naarmate de koers vorderde fungeerden de achterblijvers als steeds grotere figuranten, die plicht matig en rustig de pedalen rond- I draaiden. Ofschoon de kopgroep na 90 kilo meter een voorsprong had van 2,05, bleken er in de achterhoede nog 4 irs met hoop: plaatselijk favo- 'iet Jos van der Vleuten, Caballero- Leo Duyndam en uit dezelfide stal Jos van Beers, plus individueel Harrie Jansen. Dank zij vooral het onvermoeibare ploeteren van Van der Vleuten die aanvankelijk en begrijpelijk weinig steun kreeg van de twee Caballero's en Harrie Jansen, vonden deze vier na een schitterende jacht van 70 kilometer (het enige werkelijke hoogtepunt de ze middag) aansluiting. Daarmee groeide de Caballero-deputatie in de kopgroep tot 6 man en dlie van Wil lem II tot drie. En ondanks dat, spurtten twee individuelen, Hairrie Jansen en Peter Kisner, ran de eer ste plaats. Het verschil was mini maal. „Toch wist ik meteen dat ik Harrie geklopt had. Ik zag het dui delijk", vertelde Peter Kisner later in die garage langs het parcours. Het rood-wit-blauw stond hem goed, maar Nederland zou ervan opkijken. Peter Kisner, Niet zo erg veel van gehoord bij de beroepsrenners. „Als prof, vorig jaar ben ik het gewor den, won ik één koers. Een criterium in Hombeek. Ik rij graag in België, daarom zie je me hier zo weinig". Daarom ook, vestigde Peter Kisner (geboren in Amersfoort) zich 4 jaar geleden in het Zeeuwsch-Vlaamse Heikant en verhuisde na zijn huwe lijk naar het net over de grens lig gende Stekene in België. Hij heeft de beste herinneringen aan zijn Zeeuwsch-Vlaamse periode, maar hield er geen supportersvereniging aan over. „In Heikant had ik een club, maar daar werd ik uitgeschopt toen ze een plaatselijke favoriet kre gen. Hennie Gijzel. Neen, een le gioen supporters heb ik niet. Alleen zijn vrouw". De anonimiteit van Pe ter Kisner bij de beroepsrenners is te verklaren door het beleid van zijn ploegleider Vermain Verhelst. „Ik reed een slechte Omloop van het Volk. Dat kon ook niet andiers, want ik was kort tevoren ziek geweest en ik had men nauwelijks voorbereid. Na 70 kilometer stapte ik af. Ver- helst was daar zo ontevreden over, dat hij me nooit meer opniam in de plloegen die grote wedstrijden reden. Ik sukkelde maar wat aan. Veel in België, want daar voel ik me thuis. Ik werd nog een keer ziek. Weer op nieuw beginnen met trainen. Zo ging het op en neer met me. Maar de afgelopen maand draaide ik lekker. Ik was uitgenodigd voor wat koer sen in Engeland en daar heb ik me helemaal geprepareerd op dit kam pioenschap. Steeds dacht ik aan deze dag. Daar beet ik me helemaal op vast. Ik voelde me steeds beter wor den, ook in de sprint, mijn sterkste kant. Enfin, dat hebt u kunnen zien". En zo kreeg Nederland zijn on verwachte kampioen. Peter Kisner, die die merkenmacht in Helmond brak en daarmee uit de anonimi teit stapte. PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) HELMOND Keetie Hage uit St.- Maartensdijk heeft voor de tweede achtereenvolgende maal het Neder lands wielerkampioenschap bij de da mes gewonnen. Zij bleef Henny Hon- develd, met wie zijn in de eerste ronde reeds was ontsnapt, in de sprint gemakkelijk voor. „Ik wist dat ik haar in de spurt kon hebben," aldus de Zeeuwse, die momenteel een cursus voor naailerares volgt. Bella Hage completeerde het Zeeuw se succes door als eerste van het peloton te eindigen, hetgeen de derde plaats opleverde. Voor Henny Hondeveld betekende het „zilver" voor de derde maal in successie een tweede plaats bij de nationale titelstrijd. „Ik besefte dat mijn kans klein was. Ik hoopte op een meevaller. Ik probeerde een paar maal weg te komen, maar dat ging niet. Het ligt gewoon aan mijn sprint. Daar ga ik me nu helemaal op toe leggen. Ik heb nu pas voor het eerst op de baan in Apeldoorn op pure snelheid getraind en dat ga ik meer doen." 1 Peiter Kisner (Stekene, Belg.) de 230 km in 5.23.36, 2 Harrie Jansen (Westzaan), 3 Jos van der Vleuten (Mierlohout), 4 Harry Steevens (Els- loo), 5 Evert Dolman (Klimmen), 6 Peter Heyning (Rotterdam), 7 Cees Zoontjens (Tilburg), 8 Jos van Beers (Vosselaar), 9 Wim Deelen (Rotter dam), 10 Henk Benjamins (Holland- scheveld), 11 Albert van Midden (Hilversum), 12 Wim Schepers (Meers), 13 Daan Holst (Rotterdam), 14 Eddy Beugels (Sittard), 15 Leo Duyndam (Poeldijk), 16 op 9 min. 20 sec.: Richard Bucacki (Axel), 17 op 9.23 Harm Ottenbros (Hoogerheide), 18 op 10.23 Piet Hoekstra (Dokkum), 19 op 10.30 Jan Krekels (Born), 20 Jan Serpenti (Wijk aan Zee) 21 Mat je Gerrits (Oploo), 22 Leen Poort vliet (Dirksland), 23 Cees Rentmees ter (Ovezande), 24 Frits Hoogerhei de (Ossendrecht), 25 Ge van der Win den (Beverwijk), 26 Jan van Kat wijk (Oploo), 27 ex eaquo: Wim du Bois (Zuidzande). Ger Deene (Den Haag), Henk Hiddinga (Mantarchis, Frankrijk) en Adri Wouters (Zun- dert). Amateurs: 1 Kees Koeken (Acht maal) 177 km in 4 uur 20 min. 26 sec., 2 Hennie Kuiper (Denekamp), 3 Cees Priem (Goes) op 20 m, 4 Matthijs de Koning Scherpenzeel) op 47 sec., 5 Nico Vermeulen (Amsterdam), 6 Theo van der Loo (Weert), 7 Jo van Pol (Montfoort) op 56 sec., 8 Theo van Poecke (Koewacht), 9 Peter van derKruys (Helmond), 10 Marcel Pen- nimgs (Amsterdam), 11 Karei Delnoy (Nijswilier) op 1 min. 2 sec., 12 Pe ter van den Donk (Rosmalen) op 2.18, 13 Wim Luppers (Purmerend) op1 2.27, 14 Rink Comelisse (Amster dam) op 3.13, 15 Ben Jurriaans (Am sterdam). Dames: 1 Keetie Hage (St.-Maar- tensdijk) 61,95 km in 1.40,03, 2 Hen nie Hondeveld (Apeldoorn), 3 Bella Hage (Den Haag) op 2.56, 4 Janny Jonkers (Gameren), 5 Eefje Helder (De Woude), 6 Truus Smulders (Ger- wen), 7 Truus Hardeman (Hilver sum), 8 Irene Trompert-Paul (Den Haag), 9 Anneke van der Laar (Aalst), 10 Anneke Lute (Castricum). De beslissing in het Nederlands prof-kampioenschap. Peter Kisner verslaat Harrie Jansen met uiterst gering, maar toch duidelijk waarneembaar verschil. Links Jos van der Vleuten, die op een lekke achterband derde werd. Rechts Evert Dolman, tussen Kisner en Jansen is Harrie Steevens' gedeeltelijk zichtbaar. (Van onze sportredactie) HELMOND „Ze hebben altijd gezegd dat ik een linkbal ben, een coureur, die zich naar de meet laat brengen. Ik heb nu toch wel het te gendeel bewezen. Of niet dan?" Ik vind dat ik dit kampioenschap echt verdiend heb". Kees Koeken had ge lijk. Hij hard gewerkt om de natio nale amateurtitel in zijn bezit te krij gen, zonder zich echter bovenmatig in te spannen. De Achtmaaise tuin- derszoon ging slechts dan op de pe dalen staan indien het heslist nood zakelijk was. Koeken had aan het eind dan ook genoeg over om achter de gedemarreerde Hennie Kuiper aan te gaan en de Denekamper in de sprint met ruim verschil te verslaan. Kees Koeken kan zich als geen an der voorbereiden op een eendaagse wedstrijd. En als hij zijn zinnen heeft gezet op de overwinning, is hem geen moeite teveel. Zo ook bij het nationale kampioenschap, waarvoor hij als speciale training tweemaal 260 kilometer had gereden om de af stand in ieder geval aan te kunnen. Als er in Helmond een ontsnapping plaats vond, die succes leek te kun nen hebben, dook Koeken steeds aan het hoofd van de achtervolgers op: Het was dan ook niet verwonderlijk dat de Mars-Flandria-renner deel uit" maakte van de kopgroep, die een kleine vijftien kilometer voor het slot ontstond, toen Delnoy, Pennings, Van Poecke en Koeken die de drie anderen met zich mee sleurden, aan sluiting kregen bij de zeven leiders De Koning, Van der Kruys, Kuiper, Van de Loo, Van Pol, Priem en Ver meulen. Het resterende gedeelte van de wedstrijd reed Koeken voortdurend voorin om de zaak te controleren. Toen Kuiper, een van de constantste Nederlandse amateurs dit seizoen, sprong, reageerde alleen Koeken. Het gat bedroeg ongeveer vijftig me ter. Voor Koeken besloot de kloof te dichten. Dat gebeurde in een mum van tijd. Gezamenlijk bouwde het tweetal daarna zijn voorsprong uit. Op het laatste rechte stuk was Kui per al ver voor de finish een gesla gen man. De Denekamper probeerde nog over Koeken heen te gaan, maar het lukte hem niet. Kuiper: „Ik dacht: ik kom van zijn wiel, maar ik kwam tekort". Uiteraard was Koekens ploegleider Sjefke Jansen dolgelukkig: „Het was mijn grote favoriet. Met Jo van Pol. Het is een groot talent". En wat be denkelijker vervolgde hij. „Maar hij neemt het een beetje te licht op. Voor mij is het een van de grootsten als hij er echt voor leefde. Klassie kers liggen hem niet. Hij moet sfeer hebben. Het is een publiekrijder. En als hij geen zin heeft rijdt hij niet. Als prof. zou hij het ook wel kunnen doen. Uitsluitend in criteriums dan. Ik vind hem te vergelijken met Van Beers". Jansen heeft zich wel even zorgen gemaakt over Koeken, hoe veel vertrouwen hij ook in hem had. „Hij had vijf bidons gedronken en ik was bang dat hij er last van zou krijgen". Koeken leverde een formidabele prestatie, maar nog mer respect dwong het rijden van Cees Priem af. De Zeeuw, door bondscoach Joop Middelink veelvuldig geroemd in Olympia's Toer - ook in Helmond snelde de Vredestein-ploegleider di- recht naar Priem toe om hem te fe liciteren - bracht ook bijna nog de zege van Koeken in gevaar. In zijn eentje opende de renner uit Goes de jacht op Kuiper en Koeken. Het on gelooflijke gebeurde net niet. Een vijftiental meters restten de Zeeuw nog goed te maken, toen Koeken en Kuiper over de witte kalklijn sto ven. Het feit dat hij het leidende twee tal nog zo dicht naderde, verhaas- de Priem zelf. „Ik had niet gedacht dat ik zo dicht bij zou komen. Het verrastte me echt". En als de koer» nog iets langer had geduurd? „Ik had nog wel wat over", aldus Priem, „maar 'niet veel meer", voegde hij er eerlijk aan toe. De regelmaat, waar mee Priem seconden van zijn ach terstand afknabbelde had Koeken ook schrik aangejaagd. „Ik heb de laatste kilometer op kop gereden. Kuiper deed niets meer. omdat hij wist dat ik rap was. En ik moest wel omdat ik hoorde dat Priem steeds dichter bij kwam. Ik was een beetje bang voor Priem, want ik dacht als hij in de forcing zit gaat hij mis schien gelijk door. En bovendien zat ik een beetje door. Dat Priem juist niet meer kon aan haken en zich dus niet kon mengen in de spurt om de eerste plaats, lag hem vry zeker ook aan het feit dat de Zeeuw zich in het begin reeds veel moeite moest getroosten. In de vierde ronde reed Priem namelijk reeds plat. Hij raakte daardoor ruim een minuut achter op de koplopers van dat ogenblik. Van der Leeuw, Van den Donk, De Koning, Wanders, Tuit, en Adriaans en niet veel minder op het peloton. Met een bijzonder knap pe solo achterhaalde hij de meute. Het had echter veel van zijn krach ten gevergd. En hoewel het verder niet duidelijk merkbaar was - Priem was bij diverse ontsnappingen be trokken - zal het in de slotfase toch hebben meegeteld. Priem: „Het heeft me geweldig veel inspanning gekost het gat te dichten na die lekke band. Ik heb zelfs even gedacht te stoppen. Als ik die pech niet had gehad, wa ren mijn kansen in de slotfase dacht ik wel groter geweest". Verrassend in dit kampioenschap was dat de jeugd Koeken en Kuiper 21 en Priem 19) de overhand had en dat gevestigde reputaties als Fedor den Hertog die veel indruk maakte, maar met maagkramp afstapte, Wim Bravenboer en de meeste andere po tentiële winnaars er niet aan te pas komen. HEIN GROOTHUIS FOTO'S BEN STEFFEN Keetie Hage, de grote twee van de dameswedstrijd. Kees Koeken flitst met een halve fietslengte voorsprong op Hennie Kuiper als eerste door de finish.

de Stem | 1970 | | pagina 13